Vv. Sirxiaerxla-rLd.. STATEN GENERAAL. Land- en Tuinbouw. Gemengde Berichten. KERKNIEUWS. Stadsnieuws. Rechtszaken. SPOKT Onze Geïllustreerde Weekbladen. Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. m 1°/.. 116'/, Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Effectenhandel te A msUrdani )m. Kamerlid vaq Vlijmen. Gisteren herdacht de heer B. R. F. Van Vlijmen zijn 26-jarig Kamerlid schap. De heer Van Vlijmen heeft sedert 6 Maart 1888 zitting voor het district Vegheltelkens is zijn man daat bij enkele candidaatstelling ver nieuwd. De jubelaris, die ter Kamerzitting aanwezig was, werd door tal van leden gecomplimenteerd en ontving vele te legrammen Ned De Landsdrukkerij. Naar het Hbld. verneemt is aan een ambtenaar van het Departement van Financien opgedragen, in de Lands drukkerij commercieele boekhouding in te voeren, hetgeen oen der voor naamste wenschen was van de Com missie voor de Landsdrukkerij, wier zeer scherp rapport tot zooveel be spreking aanleiding heeft gegeven. Tentoonstelling D e Vrouw 1813-1913. Op aanstichting van mevrouw Kooy- Van Zeggelen komt er op deze ten toonstelling ook een woonhuis, dat de ontwikkeling van het interieur van een groot woonhuis van een Neder- landsch-Indië gedurende de jaren 1813—1913 te zien zal geven. Het bestuur van de Tentoonstelling „De Vrouw 1813—1913", ontving me- dedeeling dat de Regeering een sub sidie van 5000 gulden beschikbaar stelde. Kamerverkiezingen In de gisteren te Emmen gehouden vergadering der Centrale Liberale Kiesvereeniging Drenthina is de heer mr. H. Goeman Borgesius gecandideerd voor de Tweede Kamer. (Hbld.) Do minister van marine a. i., de heer Colyn, heeft een telegram gezon den aan den Duitschen staatssecretaris van marine om zijn deelneming te betuigen met den ondergang van de Duitsche torpedoboot S 178. (N. R. Crt.) Amersf. Dgbl. meldt, dat de (antirev.) burgemeester van Zalt-Bommel de opvoering door het Amsterd. Tooneel- Ensemble van Geloof en Vaderland (Glaube und Heimat) heeft verboden, omdat hij vreesde, dat het stuk aan stoot zou kunnen geven aan de room8ch-katholieken. De schrijver van het stuk, Karl Schönherr, is zelf roomsch-katholiek De Indische Partij. Naar aan eenige bladen uit Batavia wordt geseind, heeft de gouverneur- generaal afwijzend beschikt op het verzoek der lndisohe Pary om rechts persoonlijkheid. Wie het aanmatigend optreden en het terroristisch drijven van de Indi sche Partij, onder leiding van den heer E. F. E. Douwes Dekker, hoofdredac teur van de te Bandoeng verschonende Express, heeft gevolgd, zal zich zeker niet over dit besluit verwonderen. De vereeniging draagt een sterk agressief revolutionair karakter en gaat dus lijnrecht in tegen het algemeen belang. De gouv.-gen. kon derhalve niet anders doen dan de gevraagde rechtspersoonlijkheid weigeren. TWEEDE KAMER. Vergadering van 6 Maart. (Vervolg). Landweerwet. De heer D'rucker (v. d.) wees op het gewicht der voorgestelde wijziging en verzocht de voorgestelde wijzi gingen ingediend 1 Maart jl., terug te nemen. Minister Colijn voldeed aan dit verzoek maar handhaaft de wijzigingen in art. 16. Op verzoek van den heer V e*r h e ij (u. 1.) zei de minister een spoedige wederindiening toe. De heer t e r L a a n (s. d.) kwam op tegen de onvoldoende voorbereiding van het ontwerp, terwijl de heer D u y m a e r van Twist (a. r.) be toogde dat het w. o. in strijd is met do overeenstemming tusschen Kamer en Regeering, waarbij óón herhalings oefening bij de Militiewet en één bij de Landweer werd cadeau gedaan tegenover de uitbreiding van het con tingent van 5500 man. De verscherping van de persoon lijke lasten zullen tot verminderde vrij willige aanmelding voor het kader leiden. De heer Van K a r n e b eek (v. 1.) kwam op tegen deze verwerpelijke redeneeringen. Spr. noemde het spreken over een compromis van een soort Shylock-koop in deze zaak geen redeneering be treffende de landsverdediging; in andere ontwerpen werden, zoo meende spr. wel belangrijker wijzigingen aan gebracht. Spr. kwam op'Uegen de voorstellin gen van den heer van Twist en sprak zijn verwondering er over uit hoe iemand die zelf de eer heeft te be- hooren tot het technisch onderdeel van deze zaak, zoo kan spreken. Nadat de heer Verhey (u. lieven- eens ongeveer 't zelfde betoogde her innerde Minister Colijn aan zijn optreden als Minister. Na bestudeering van landweer en landstorm is de Minister tot de conclusie gekomen dat de encadreering bij de landweer on voldoende is. De I eendaagsche oefe ningen bij de jaarlijksche inspecties zijn bestemd voor de noodige proef nemingen bij mobilisatie. De heet' ter Laan (s. d.) kwam er tegen op dat de heeren van Karne- beek (c. s.) de militaire lasten willen verzwaren. De heer van der Borchvan V e r w o 1 d e (a. r.) betoogde*«iat het volksleger zwaarder op het volk zal drukken, dan een militair leger als 't onze. Na* repliek van den heer D u y m a e r van Tw.ist en dupliek van den Minister, stelde de heer van Karnebeek voor, den dienst bij de landweer van 5 op 7 jaar te bren gen. Spr. vind het niet zoo erg dat men nog twee jaar langer zal moeten opkomen. De heer M a r c h a n t (v.d.) meende dat het niet aangaat naar Duitschland en andere landen te zien. De heer ter Laan (s. d.) bestreed het amendement, dat tegen het be ginsel van een volksleger ingaat. Minister Colijn stelde de moei lijkheden uiteen, die thans het gevolg van nieuwe bataljons zou zijn en stelde den heer van Karnebeek voor, zijn amendement niet te handhaven, waar aan door den heer van Karnebeek werd voldaan. Het art. werd daarna z. h. st. aan genomen. De vergadering werd verdaagd tot Vrijdagmorgen. Nederlandsche Tuinbouwraad. Aan het jaarverslag over 1912 van den Nederl. Tuinbouwraad, afgedrukt in de Handelingen no. 7 (Den Haag, gebr. J. en H. van Langenhuysen) ontleenen wij, dat in dat tijdvak weer een aantal commissien nuttig werk zaam waren en de Tuinbouwraad meer malen door de regeering werd geraad pleegd. Het centraal bestuur is erkentelijk, dat de regeering toont den Tuinbouw raad te beschouwen als het centraal vertegenwoordigend lichaam van den Nederlandschen tuinbouw. Sedert 1 Januari 1913 is de Raad in het bezit van een eigen orgaan, dat, onder redactie van den secretaris, den heer C. van Lennep, te 's-Gra- venhage, wekelyks verschijnt. Het centraal bestuur wijdde ook in het afgeloopen jaar zijn aandacht aan uitbreiding van het afzetgebied onzer tuinbouwvoortbrengselen, door in het bijzonder Nederlandsche deelneming aan tentoonstellingen in het buitenland te overwegen en indien zulks wen- schelijk is, te bevorderen. De wensch om ook dit jaar te Gent uit te komen, stuitte af op het besluit van het tentoonstellingsbestuur aldaar, dat geen collectieve inzendingen, bui ten programma, uit welk land ook, zouden worden toegelaten. Alleen Aalsmeer zal nu te Gent uitkomen. Vermoedelijk zal in 1914 op de in ternationale tentoonstelling te St. Petersburg ingezonden worden. Vooral groenten, bloembollen en afgesneden bloemen schijnen bijzonder voor in zending op deze tentoonstelling in aanmerking te komen. In verband met de groote belangen, die onze boomkweekers en dé bloem bollencultuur bij den handel op Ame rika hebben, besloot het centraal be stuur het daarheen te leiden, dat de Nederlandsche tuinbouw, door die beide takken van bedrijf, op waardige wijze op de "Wereldtentoonstelling te San Francisco in 1915 zal vertegen woordigd zijn. Aan de groep „bloemisterij" werd tusschenkomst bij den minister van Landbouw verleend en van Z.Exc. verkregen dat de grootste bezwaren welke de bloembinderijen van de Ar beidswet ondervinden, uit den weg werden geruimd. In het jaarverslag is opgenomen het fraai geïllustreerd verslag van de Nederlandsche tuinbouwafdeeling aan de Koninkl. Intern. Tuinbouwten toonstelling te Londen in 1912. De beide leden van het personeel der firma Kühne aan den Kneuterdijk in den Haag, die ter beschikking van de justitie waren gesteld en naar het huis van bewaring waren overgebracht als verdacht van diefstal van geld uit een brandkast in het kantoor dier firma, zijn, naar de N. R. Crt. meldt, weer op vrije voeten gesteld. Doodslag. Het gerechtshof te Arnhem veroor deelde gisteren vrouw R. EytAlbers wegens doodslag op den 18-jarigen "W. F. Krants te wehl tot vijf jaar gevangenisstraf. De rechtbank had haar 8 jaar gevangenisstraf opgelegd. De kinderen in de politiek gehaald! De pastoor te Woensel (bij Eind hoven). heeft, naar wij in het Hbld. lezen, aan alle kinderen, catechisanten der parochie, gehectographeerde brief jes uitgereikt, waarop een 8-tal vragen, ter uitwerking, zijn geformuleerd. De kinderen moeten het volgende beantwoorden lp. Is het socialisme door de H. Kerk veroordeeld 2o. Wat wil dat zeggen 3o. Kan een socialist, zoolang hij socialist is zijn Paschen houden 4o. Als hij zijn Paschen niet houdt, wat staat hem dan te wachten, als hij als socialist komt te sterven? o. Kan iemand tegelijkertijd socia list en toch Katholiek zijn? 6o. Hoe zoudt ge iemand noemen, die voor het oog der menschen zich Katholiek voordoet en toch socialist is 7o. Mag een Katholiek het socia lisme steunen? 8o. Mogen wij Katholieken de socia listen haten? De pastoor schijnt het ontwikke lingspeil zijner kleine discipelen wel wat overschat te hebben. Naar Amerika. Men meldt ons uit Amsterdam Onder boven3taanden titel bevat het heden verschenen weekblad van den A. N. D. B. van de hand van den redacteur den heer Henri Polak het volgende entrefilet In onze kringen loopen allerei on bestemde geruchten, omtrent verplaat sing onzer industrie naar Amerika, in verband met een verhooging van het invoerrecht op geslepen diamant. De waarheid is als volgt. Op 24 Februari j.l. ontving de fir ma Eduard van Dam bericht uit New- York, dat op 1 Maart een invoerrecht van 25 pCt. van geslepen diamant zou worden geheven, in» plaats van 10 pCt., als nog toe het geval is. Wij telegrafeerden onmiddelijk naar New-York om inlichtingen en ontvin gen de mededeeling, dat het bericht onwaar was en dat het wel drie maan den zal duren, alvorens herziening van het tarief van invoerrechten in overweging zal worden genomen. Er is dus ten opzichte van genoemd ta rief wel iets gaande. Wat dat echter is, weet niemand. De mogenlijkheid bestaat natuurlijk, dat het recht op geslepen diamant verhoogd wordt. In dien daartegenover echter ook een invoerrecht op ruw diamant wordt gelegd (zooals reeds in 1891 het ge val is geweest), dan weegt het eene tegen het andere op en verandert er niets. Er bestaat ook mogelijkheid, dat op ruw diamant belasting zal worden gelegd, zonder verhooging van die op geslepen diamant, iets waar voor reeds geruimen tijd gewerkt wordt. Het is eveneens mogelijk, dat alleen op geslepen diamant een hoo- ger recht dan het bestaande zal wor den gelegd. En ten slotte is er even groote kans, dat alles blijft zooals het is. Wij moeten dus maar rustig den loop der gebeurtenissen afwachten en ons niet zenuwachtig maken. Er wordt, dit ter verdere gerust stelling, alles gedaan wat mogelijk is, om het eventueele kwaad te keeren, althans het binnen de engst mogelijke grenzen te beperken. Getroefd. Twee bekende Groninger antiquaars waren er op hun tocht naar antiek achter gekomen, dateen armoedig vrouwtje, die woonde in een der slop- jes van de achterbuurten van onze stad, in 't bezit moest zijn van een ouderwetsch kabinetDe heeren er op af. Eindelijk, na heel wat zoeken, vonden ze 't oud vrouwtjeMet óón oogopslag hadden ze reeds gezien, dat hier 'n „daghuur" te verdienen viel, en als goede kooplui begonnen ze aanstonds over 't begeerde voor werp te praten, 't Was 'n mooi ding. Ze hadden er nog wel 'n paar centen voor over. Het was niet erg verstan dig, meenden zij, om hier in 't krotje, dat wie weet misschien morgen reeds afgekeurd zou kunnen worden, zoo'n ding te laten vermolmen. Bovendien, m'en komt niet alle dag bij je aan huis om geld te bieden. Maar het vrouwtje bleef onverbiddelijk en wilde geen afstand doen van het oude familie stuk, dat van geslacht op geslacht overgegaan was. En zoo konden de heeren, zonder 'n „daghuur" opgestre ken te hebben, gaan Maar die „daghuur" zat hen toch wel wat al te veel in den weg. Boven dien, voor eigen liefhebberij zou je zelfs nog zoo'n prachtstuk antiek wil len hebben De heeren spraken er wijsgeerig over. Wie weet, wat de één niet wist, wist mogelijk de ander wel. En ja wel, er was iets op gevonden Op zekeren morgen komt 'n als heer gekleed persoon 't enge krotje van 't oude vrouwtje binnen. Hij zegt haar vriendelijk goeden dag, en ver telt haar, dat hij vanmorgen in de courant gelezen had, dat haar krotje onbewoonbaar verklaard iB „Hè, is dat waor meneer 's Spiet mie, heurMaer d'er zal wel nait veul an te veranderen wezen, dunkt meneer wel J" „Meneer" was ook van meening, dat hier wel heel weinig aan zou kunnen veranderd worden. Maar mèt wierp hij 'n blik op 't „kabinet", en vroeg haar, wat ze nu met dat „ding" deed Of ze misschien ook plan had, om 't van de hand te doen „Je moten vrouger opstaon, as je dénken, dat je mie d'er deur kennen haolen, olie man," was 't vrouwtje's antwoord. „Je d'er door halen, moeke vroeg onschuldig de koopman. Jao, wat main joe nou, dat ik nait wait, dat jai dai koopman van lést binnen En nou wait ik ook, dat de heeren mien hoesie ook nog nait an- pakt hebben. En as je nou nait gauw maken, dat je weg komen, dan roup ik van moord Moeke woont nog steeds in gezel schap van haar antieke kast in haar achterbuurtwoninkje. Ze was de heeren te slim af geweestN. Gr. Ct. Waschgoeddieven Een groot hotel te Amsterdam heeft een eigen bleekerij in 't Gooi. Het vuile en schoone wasgoed wordt door middel van een motorschuit heen en weer vervoerd. Nu is het al eenige weken achter elkaar voorgekomen, dat tot een waarde van f 50 a f 60 aan waschgoed werd vermist. Aangifte werd gedaan bij de politie en 's nachts stelden rechercheurs zich verdekt op bij de ligplaats van de schuit. Ze hadden eenigen tijd op den loer gelegen, toen ze een paar zwervers naar de schuit zagen sluipen en een zak waschgoed opensnijden. De daders werden dus op heeterdaad betrapt. Toen ze zich ontdekt zagen, zetten ze het op een loopen, doch werden achter haald en gearresteerd. De arrestatie geschiedde echter niet gemakkelijk. Er is door de rechercheurs zelfs een schot gelost om een der dieven tot staan te brengen. Tel. Een aantrekkelijk staaltje van roya liteit hoorde 4e „Prov. Gr. Crt.", van een klein kleermakertje uit een dorpje in Noord-Holland. Deze man had een lot gekocht in een liefdadigheidsloterij die in ons Noorden gehouden werd en trok daarop een hoofdprijs - een mooi schilderij. Een welgesteld lid van het oomitó wilde dat schilderij wel hebben en bood het kleermakertje daarvoor f 250 aan, die dit bod gaarne accepteerde. Zoo ging de f 250 naar Noord- Holland, doch f 25 kwam terug. Nu hij zoo'n mooien prijs had gekregen, had de man nog wel weer 25 gulden over voor het goede doel. Ned. Tandartsen. De heeren Ch. F. L. Nord, A. M. Mertens en J. E. Sanders, in hunne hoedanigheid van leden der commissie ingesteld den Hen Januari 1913 op de vergadering der Vereeniging van Nederlandsche Tandartsen hebben zich alsnog tot de Tweede Kamer gericht met een adres waarin zij o.a. ter kennis brengen de meening der vereeniging dat vooral de in het ontwerp gestelde eischen voor het theoretisch examen in geenen deele beantwoorden aan de kennis, die een tandheelkundige van de natuurkundige en medisohe weten schappen noodwendig behoort te hebben. Op grond evenwel dat voornoemde oommissie nog niet met haar rapport gereed is gekomen, heeft adr. echter gemeend voor de eindstemming over bovengemeld wetsontwerp aan de Ka mer te moeten kenbaar maken, dat dit ontwerp allerminst de instemming heeft van de vereeniging van Neder landsche Tandartsen, weshalve zij ver zoekt het onderhavige wetsontwerp niet aan te nemen, omdat dit zou zijn in strijd met de belangen der tand heelkunde in Nederland. Een stierengevecht. De slager I. S. te Uffelte vervoerde per wagen een door hem gekochte koe. Vermoedelijk door de drukte te Steen wijk werd het dier woest. De wagen met de gevaarlijke vracht werd in de menning van Gebs. S. in de Gasthuisstraat gebracht. De slager H. B. v. d. L. zou het dier wel een touw om een der pooien gooien fn vast leggen. Hij kreeg evenwel een duch- tigen slag tegen het hoofd waarna hij het raadzaam vond zich niet weder in het gevocht te wagen. Een tweede toreador trad in den kamp, de slager H. P. De politie verzocht evenwel het „arena" te ontruimen. Met een schuts- masker |plaatste een agent zich op korten afstand van zijn aanvaller en schoot met vaste hand het dier neer. Auto met 3 personen verongelukt. In ons jongste nummer konden wij reeds mededeelen, dat de lijken van den chauffeur Leo Burkens en van de leerling-chauffeurs Bernard Schimmel en Johan Hendriksen, van de Maandagavond uit 's Heerqpberg vertrokken auto, die spoorloos ver dwenen was, zijn opgevipcht. Omtrent dit treurig ongeluk wordt uit Doetinchem aan het Vad. gemeld Dinsdag vernam de heer Theod. G. J. Semmelink, toen hij uit Frankfort hier aankwam, dat eeh zijner auto's, we^ke Maandagavond 7 uur uit 's Hee- renberg naar Arnhem was vertrokken, dur niet was aangekomen. Onmiddellijk aan een ongeluk den kende, ging de heer Semmelink op onderzoek uit. Hierbij bleek weldra, dat de ver dwenen auto Maandagavond Wehl was gepasseerd op weg naar Keppel, waar het voertuig echter niet was aange komen. Dat er een ongeluk was gebeurd, werd hierdoor zekerheid. Donderdag morgen werd het onderzoek voortge zet en in den al zoo gevaarlijk be kend staanden Sopperskolk gedregd. Men vond daarin weldra den auto mobiel. Na korten tijd werden ook de lijken der .drie inzittenden gevonden en naar het lijkenhuis te Hoogkeppel overge bracht. Hun namen zijn Leo Burkens, chauf feur, oud 25 jaar, wonende te Arnhem, gehuwd en vader van óón kindBer nard Schimmel, oud 20 jaar, wonende te Apeldoorn, leerling-chauffeur, on gehuwd en Johan Hendriksen, wo nende op de Paaschberg, te Terborg, oud 22 jaar, leerling-chauffeur. Bij een veehouder aan den Ring- vaartweg, jn den Prins Alexanderpol- der, gemeente Oud-Kralingen (Rotter dam), is mond- en klauwzeer geconsta teerd. Op last van den rijksveearts zijn 38 stuks vee afgemaakt. Aanvaring. Op de rivier de Maas ter hoogte van het voormalig Delfshaven is gis terennacht naar de N. Crt. meldt, het binnenkomenda Belgische ss. An- tigoon dei firma W. H. Muller Co. full speed gevaren tegen het aan boei 19 vastgemeerde Engelsche ss. Cape- nore, eveneens van de firma W. H. Müller Co. De Capenore werd van de boeien geslagen en een der boeien zonk. Langszij van de Capenore lag ijzer erts te laden het Rijnschip St. Joseph groot 8Ö0 ton, schipper H. de Bot. Dit schip verdween in de diepte. De schipper en zijn gezin en de knechts konden ternauwernood gered worden door de bemanning van een sleepboot. De Antigoon bekwam groote Bchade aan den voorsteven en maakte water in het voorschip. Zy heeft ligplaats geno men in de le Katendrecntsche haven. De Capenore maakt geen water. Het lijnschip „St. Joseph" is mid dendoor gebroken en een gedeelte van het achterschip is later in den nacht om 4 uur door wakers van den Par ticulieren Nachtveiligheidsdienst dra vende gevonden ter hoogte van de Maoskade. Het in Gelderland opgerichte pro vinciaal comité voor openlucht-mee tings heeft*de provincie verdeeld in verschillende districten, ^waar aan disticts-comitó's de regeliïïg der di stricts-meetings zal worden opgedra gen. In Mei znllen de disticten Lo- chem, Tiel en Zutfen (waarschijnlijk alle op den 2n Pinksterdag) een mee ting organiseeren. In het najaar zal een groote provinciale betooging wor den gehouden. Door het voorloopig comité in het district Lochem voor vrijzinnig-godsdienstige openluchtmee tings, zal worden voorgesteld een meeting te beleggen op 12 Mei (2n Pinksterdag) te Lochem. GOUDA, 7 Maart 1913. Het Eindexamen H. B. S. in deze provincie zal dit jaar afgenomen worden te Rotterdam, Schiedam en Leiden. De leerlingen der Goudsche H. B. VS. zijn ingedeeld bij de Com missie te Leiden, waarvan o.a. leden zijn de heeren dr. S. S. Hoogstra, ondervoorzitter, J. A. W. Baart, Sl J. Vroman, S. van Heyningen, J. H. van der Voort, M. van Westrienen en J. H. van Buskom. Het conflict in de sigaren-industrie. Het Chr. Steuncomité schrijft in het Dagblad van Gouda het volgende naar aanleiding van de publicatie van de loonen door den heer Donker, in ons blad opgenomen. „Het Bestuur van de Goudsche fa brikanten-vereeniging zeide tot weder- legging onzer circulaire de loonen der tabaksbewerkers te zullen publiceeren. „Thans komt in uw nummer van gisteren alleen een lijstje voor van den heer Donker en wel van de loonen, verdiend door de leden van den Chr. Bond van Sigarenmakers en Tabaks bewerkers in Nederland. „Is het, overeenkomstig gedane be lofte, niet noodig dat niet alleen door den heer Donker, maar door alle leden aangesloten bij de Goudsche Sigarenfa- brikanten-vereeniging de loonlijsten worden gepubliceerd en dan van alle sigarenmakerssorteerdersenz? „Geachte Redactie, dit was door voornoemd bestuur beloofd en wij zul len onze bemerkingen op het door den heer Donker gepubliceerde loonlijstje dan ook zoo lang in de pen houden totdat de heeren hun belofte aan het Goudsche publiek inzake het publi ceeren der loonlijsten hebben inge- loscht. „Misschien moet de burgerij dan nog wel een paar dagen geduld hebben De schrijver zou zeker de laatste regel van zyn stukje weggelaten heb ben, indien hij had kunnen vermoeden dat gisteren reeds de vereeniging van Tabaks- en Sigarenfabrikanten voor Gouda e.o. hare gegevens zou publi- De heer G. G. C. Weil, alhier, is be noemd tot onderwijzer te Hilversum Voor de Algemeene Patroons ver eeniging te Gouda hield gisteravond in de Sociëteit „de Róunie" de heer Koenraad, van Amsterdam, een voor dracht over: Het nut van het boek houden, prijsberekening, moderne hulp middelen bij de administratie. Na opening van de vergadering door den voorzitter, den heer W. A. Verbruggen met een inleidend woord, ving de heer Koenraad zijn voordracht aan. De Regeering heeft het nuttig geacht en noodig om een commissie in te stel len ter voorlichting van den Midden stand, maar vroeg spr. zich af wat zal een dergelijke commissie baten als er niet is medewerking van de zijde van den middenstander. De middenstander, de neringdoende dient niet te wachten of het hem zal meeloopen in zyn zaken. Hij zal niet wachten op geluk", doch hij zal zijn zaak vooruitbrengen door vlijt en volharding. Spr. meende dat men maar in zekere mate van geluk mocht spreken, want meestal wordt vergeten of over het hoofd gezien met welke scherpzinnigheid de zaken geleid zijn en met welken kracht doorgezet. Vol harding, vlyt, energie en stiptheid zijn levensvoorwaarden voor het behoud van het wel en wee van zijn zaak. Gaf het geluk soms Morse zijn tele- garfie, Newton zijn bliksemafleider, Edison zyn electriciteit Of was het niet hun volharding, die beloond werd Spr. verwijlde daarop een oogenbik om te wijzen op stiptheid in zaken. Het groote belang voor middenstan ders voor stiptheid is niet denkbeel dig en dit hangt weer geheel samen met boekhouden. Vroeger was boekhouden een luxe en weinigen deden dit, doch ook thans is verbetering merkbaar en weinigen zyn er meer te vinden, die hun boe ken in het geheel niet in orde houden wel wordt er nog voor velen, te weinig geboekt. Een denkbeeldige vrees, I noemde spr. dit, een naïeve onver schilligheid, een kortzichtigheid in hun I zaken. Eerst wanneer hun schuld - eischers het hem lastig maken, begint men pas benauwd te worden. Spr. weet uit zijn practrjk en jarenlange ondervin ding hoe het in vele zaken nog gesteld is, van hoe groot belang de accurate boekhouding is hoe men niet eens pre cies zijn winst kon bepalen hoe men niet kon vertellen, hoveel er voomzijn huishouden kon overschieten en zoovele tekortkomingen meer. En spr. kon ook constateeren, dat die zaken bij het inrichten eener juiste boekhouding zeer vooruitgegaan waren, waarvan bij talrijke voorbeelden noemde. Boekhou den is het fundament voor een zaak. Na een korte pauze behandelde spr. verder, hoe men de tekortkomingen in zijn zaken door te weinig of in het geheel niet te boeken kon oplossen. Een weg daartoe was de oprichting van boekhoudcursussen, doch spr. oor deelde dien weg te omslachtig en niet den aangewezene. Spr. brak een lans voor de pa troonscursussen, op verschillende plaat sen, reeds opgericht, waar men met zeer veel succes boekhouden leert toe passen in zijn eigen zaak. Een belangrijke zaak is vooral ook het berekenen van den kostenden prijs van een artikel, waarbij men weer onderscheid moet maken tusschen de kostende-, getaxeerde- en marktprijs. Berekent men dit niet zuiver, dan zal men toch nooit een juiste balans kun nen geven. En spr. waarschuwde er voor bij die berekening vooral klei nigheden niet over het hoofd te zien, daar juist die kleinigheden van veel gewicht dikwijls zijn. De vraag, welk boekhouden spr. het beste achtte, meende spr. te moeten beantwoorden met te beginnen met het enkelvoudig boekhouden, aangepast aan de zaak, geheel in overeenstem ming met de verstandelijke ontwikke ling van den eigenaar. Was men dan later verder, dan kon men wel over gaan tot dubbel boekhoudendobh het enkelvoudig boekhouden was in den beginne ruim voldoende. De heer Verbruggen bracht den heer Koenraads daarop dank voorrijn aangename uiteenzetting van een der gelijke belangrijke zaak voor eiken middenstander en sloot daarop de 3® ki. Gouda IIIOlympia IV, van Dijk. Er was tamelijk veel publiek, dat met belangstelling den spreker volgde. Bergambacht. Dinsdagmiddag aan den Kerkweg, alhier, een geladen zandtrein ontspoord waardoor zes wa gens uit de rails werden geslingerd en gedeeltelijk vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij gelukkig niet voor. Waddinxveen. In de Woensdag avond gehouden vergadering der anti rev. Kiesvereeniging zijn op de gros lijst van candidaten voor het lidmaat schap der Tweede Kamer geplaatst de heeren 1. Mr. de Wilde, Den Haag 2. Mr. E. J. Beumer Utrecht3. Hui zinga, burgemeester van Axel. (N. Z.-H.) Krimpen a. d. Lek. De melk boer A. Sterreburg ging, doordat het paard schrok, met de geheele zaak van den dijk. De inhoud der kannen ging verloren, terwijl de wagen zwaar werd beschadigd. Door het vlu^ er goed af, Voetbal. Wedstrijd G. V. B. elftal. Daar Archilles a.s. Zondag ver hinderd was uit te komen, is het G. V. B. bestuur er in geslaagd a.s. Zon dag de Rotterdamsche 20 klasser D. V. S. als tegenpartij voor het Bonds- elftal te krijgen. Daar D. V. S. de 4* fdaats in hare nfdeeling inneemt bë^ ooft deze ontmoeting ,voor de G. V. B.-spelers eene uitstekende oefening te worden. We herinneren er aan dat 't vorige seizoen het bondselftal met 43 wist te winnen, van een spannenden strijd kan men dus getuige zyn. G. V. B.-elftal—-D. V. S. Het bestuhr van den G. V. B. ver zoekt ons mede te deelen, dat a.s. Zondag dezen wedstryd vermoedelijk n i e t op het Sportterrein zal worden gespeeld. Bij de firma v. d. Post zal, van de eventueele verandering van terrein Zaterdagavond worden kennisgegeven. Door den wedstrijd van het Bonds elftal, is in de 1® klas geen wedstryd vastgesteld, terwijl verder gespeeld moeten worden: 2" kl. Waddinxveen—Moordrecht, B. Honselaar. Gerechtshof te 's Gravenhage. Het Gerechtshof te 's Gravenhage* deed heden uitspraak in het hooger beroep van den officier van Justitie tegen het vonnis der Rechtbank te Rotterdam waarbij A. W. Gouwens is vrijgesproken van het toebrengen van zwaar lichamelijkletsel aan vrouw Silters, met wie hij vroeger omgang had en poging tot moord op vrouw Louter door met een revolver te schie ten door de glasruiten van de woning terwijl beide vrouwen zich daar be vonden. Het Hof veroordeelde beklaagde wegens poging tot moord op vrouw L. tot 3 jaar gevangenisstraf met vrijspraak voor het verder ten laste gelegde en gelastte terstond de ge vangenneming van beklaagde. De Wereldkroniek geeft op den voor plaat het verlaten van de gevangenis door Mrs. Pankharst te Epson, het groot wapenfeest van den Kon. Offi cieren Schermbond, de Ned. ambulance te Ssjorloe, het vegetarisch hotel „Po noma" te •sHage, bet Nederlandsch Elftal, Kroniek van de week, perso nalia, caricaturen enz. De Prins opent met een foto van Mevr. O. baron Bentinck, de speel kameraadjes van Prinses Juliana, hot 300-jarig bestaan van het huis Roma- now in (Rusland, dames hockey, kunst werken in museum Boymans, de op stand in Mexico, het wapenfeest te 's Hage, kroniek van de week, perso nalia, enz. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Geopend 11.35 ure. Voorz.Jhr. Mr. van Nispen tot Sevenaer. Wijziging Landweerwet. De heer Ter Laan (s.d.) lichtte eenige kleinere amendementen toe. Eén betreffende de administratietrpe- pen. Wanneer deze8V2 maand gediend hebben zijn zij geheel vrijgesteld van herhalingsoefeningen. Spr. wilde alle administratietroepen, geheel vrijstellen Dit is trouwens overeenkomstig het compromis bij de behandeling der mi litiewet gesloten. Vervolgens wilde spr. de herhalingsoefeningen van het kader in plaats van twee maal negen dagen, bepalen op óón maal zes dagen. De heer Duymaer van Twist (a.r.) achtte herhalingsoefening van de landweerwet niet zoo bijzonder ge- wenscht. Indien de oefening niet vol doende is, verlenge-men den dienst- fciJd- De heer Verhey (u.l.) kon zich bij de regeerings-voorstellen aansluiten Indien deze uitbreiding door de regee ring niet was voorgesteld, had spr. zulks gedaan. De heer Eland (u.l.) zou zich te vreden kunnen stellen met óón herha lingsoefening voor kader, terwijl de ervaring zou moeten leeren of ze voor de inspecti^niet kon worden af geschaft. De Minister van Oorlog, de heer 0 o 1 ij n verdedigde zijn voorstel len. Wel degelijk was voor de admi nistratietroepen de herhalingsoefening noodig om zich te bekwamen in de verplegingsdienst. Tegenover den heer Duymaer zette spr. uiteen dat herhalingsoefeningen niet bedoelen den oefentijd uit te breiden, doch om de kennis te onder houden. l)e langere oefentijd van h^fcjkader i daarom voorgesteld, omdat San den oefentijd van de landweermannen een paar extra-dagen voor het kader vooraf moeten gaan. Een tweede oefening voor het kader is noodig omdat het kader vooral moet onderhouden, wil het in staat zijn tegenover de man schappen het gezag te handhaven, dat noodig is. Een sergeant, die zou blijken zijn taak niet grondig te kenneü, slaat een mal figuur en dat ondermijnt de noodzakelijke leger-tucht. Spr. was bereid voor de tweede herhalingsoefening van het kader de drie dagen vooraf te laten vervallen en dan te brengen op 6 dagen. Indien de Kamer weigert deze tweede herhalingsoefening goed te keuren, zou de minister genoodzaakt zijn de wet in te trekken, waardoor de huidige toestand van tweemaal zes dagen bestendigd wordt. Na replieken kwam het amendement-, ter Laan (geen herhalingsoefeningen voor de administratietroepen) in stem ming lm werd verworpen met 60 tegen 7 stemmen. Een amendement-ter Laan (een her halingsoefening van 6 dagen voor het kader) werd eveneens verworpen met 60 tegen 7 stemmen. Het artikel werd daarop goedge keurd. S Bij art. 24 diende de heer Ter Laan (s. d.) een amendement in, waardoor het indienen van zakboekjes niet door den persoon zelf zou be hoeven te geschieden. Na een betoog van den Minis ter van Oorlog en na replieken trok de voorsteller dit amendement in, wijl het toch niet zou worden aange nomen. Bij art. 29 verdedigde de heer ter Laan (s.d.) een amendement om de 12 uurdienst, die de Minister op in- spectiedagen wil doen houden, te laten vervallen. Het oorspronkelijk artikel werd aan genomen met 63 tegen 7" stemmen, waardoor het amendement verworpen is. Daarna had de stemming plaats over de Invaliditeitswet. Deze werd goedgekem-d met 54 tegen 34 stemmen (rechts pgen links). Aan de orde was daarA het wets ontwerp betreffende de opeiding voor het tandheelkundig examen, hetwelk z. h. st. werd goedgekeurd. Bij herstemming over de conclusies inzake de adressen van drie sergeants, waarover gisteren de stemmen staak ten, werden deze aangenomen met 54 tegen 34 stemmen. Bij de Landweerwet vroeg de heer ter Laan (s. d.), waarom de Mi nister de gunstige bepaling alleen be trekking deed hebben op de nu ko mende betrekkingen en niet op de reeds bestaande, antwoorde 4e Minis ter van Oorlog dat de vroegere lichtingen veel- zwakker zijn dan de nu komende. Het art. werd goedgekeurd met 70 tegen 3 stemmen. Het Wetsontwerp, in stemming ge bracht, werd aangenomen ihet 62 tegen 1 stem. De Landsstormwet werd na eenige discussies van den heer Ter Laan en den Minister vanOor- 1 o g aangenomen met 59 tegen 2 stemmen. De Kamer ging daarna uiteen tot 1 April. Minister Talma. Minister Talma is hedenmiddag in afwachting van de behandeling van de Ziektewet na het Paaschrecès voor korten tiïd-jjaar het Buitenland ver trokken^^" Om aan geld te komen. De Jong-Turk" deelt mede dat een Amerikaansohe groep aan de regee ring heeft aangeboden het terrein te koopen, waarop h/t paleis te Tche- ragan, dat afbrandde, stond. Men bood 600.000 pond. Het Komplot. Konstantinopel, 6 Maart. Nieuwe onderzoekingen hebben in den afge loopen nacht plaats gehad in het paleis van den prins Sabak-Eddine. Men hoopte, naar het schijnt, den secretaris van den prins te vinden, Lonfti Bey. Maar alle nasporingen blijven zonder resultaat. KRIMÉEN a.d. IJSEL. 1—28 Februari 1913. GEBORENHendrika, ouders A. Snoei en A. Noordegraaf. Stepha- nus, ouders F. Slappendel en K. Buijs. Oornelis, ouder* T. Ponse en A. v. Blink. Cornelis, ouders T. Gou- driaan en A. de Boom. Jan, ouders A. Mourik en A. Boer. Hillegonda, ouders P. G. Groen en G. Kammeijer. Marrige, ouders J. Stijwen en M. N. v. Wijnen. Arie, ouders J. Burg graaf en C. Ros. Maria, ouders L. Neven en A. M. Mets. Marrigje, ouders A. de Haan -en A. Stam. OVERDEDEN: D. Hordijk'; 58, j. echtgen. van T, Sohouten. D. A. de Vries, 53 j. echtgen. van C. Krijg- man. J. Kramer, 45 j. echtgen. van H. v. d. Graaf. K. Pottuit 78 j. wed. van G. Versnej. A. Deelen, 81 j. echtg. van A. Dekker. J. Simons, 12 w. GEHUWD: M. v. Mullem en H. Noorlander. J. Westbroek en N. C. v. d. Dal. HAASTRECHT. 128 Februari 1913. GEBORENAnthonius Adrianus, ouders A. A. van Zuilen en C. A. Blonk Marinus Jacobus, ouders J. de Vries en M. J. Sas. Cornelia Adriana, ouders A. Nobel en A. van Vliet. Cernelia Magteld, ouders G. V. W. Baron van Hemert tot Dingshof en Baronesse van Wassenaer. Jan Gerrit, ouders M. Kortleven en J. C. Goudriaan. Vorig® Koer» 85 63'/. 99"/,, 85', 91 85'/, 81 103»/,, 84 581 218 51'/, 71'/.. 24'/, 63'/, 191 Va 285 16'/, 206'/, .70'/, 182 681 626 192 118»/, 3»/„ 10'/, 90 78'/, 85 63 100 86 103'»/,, Koen ran heden 51'/, 71'/,, 24"/,, 63 van het Koninklijk kleteriologiseh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.0 te Nice, laagste stand 732.8 te Bodo. Verwachting tot, den volgenden dag: Meest matige tot krachtige zuid westelijke tot zuidelijke wind, zwaar-" bewolkt tot betrokken, later waar schijnlijk weer regen, iets zachter. jj VAN DEN 7 MAART 1913. Staatsieeniugen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Ooi. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. M exio^ Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pc^t. Dank- en Crediet-Iustel- llngcen. Ned. Bankaaiideelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo-American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aancj/ Kol. Credlet lnstell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn- bóuw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern., Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gow. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. 3?etr. Bronn. C.v.A „Sholl" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart M(jeii. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij\ „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Ta bak-Onder nemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleieeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3 pCt. Nat. Staatsf. prijshoudend, Buitenl. idem, Culturen onveranderd, Tabakken beter, Petroleum geanimeerd, Ameri- kamen lusteloos, Mijnen stil, Rubbers idem. 17 200Va 68'/, 182'/, 578»/, 191'/, 4'/, 116 10"/,, 90'/, V 97'/, -V 61} 185'/, 86»/, Jn 96'/, 27 27"/,, 155»/, 4»/, 155'/, 4'/i, 101'/, 100"/,, 150 i

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2