Groot Circus I Scandinavisch Tapijten en Linoleums. J Rijwielbanden Ml STERK Zijn Evenmens Kleermakers. Groote Markt. GOUDA. TT'oorloopig' ZBeridh-t I 9ÊF* KOMT. "W Directeur PAUL WILKE. I Openingsvoorstelling Vrijdag 11 April 's avonds 8 uur. I C. A. B. BANTZINGER. Alle soorten Karpetten, Tafelkleetlen, Divankleeden EN Spanramen voor Gordijnen f5 SL 5" w GR Anierikaansche Vegers f 5.- SGBOEN HANDEL Boelhuizen, Henri Schippers&C°. Kleermakersbedrijf H o Dr BALT.A.DE JONO, Grootste en voornaamste Circusgezelschap dat in Holland reist. Zie verdere reclame. onzer Zaak op ZATEBÜAGAVOND 8 MAAKT met een geheel nieuw assortiment in onze afdeeling Heeren Modeartikelen, Gemaakte Ondergoederen, Corsetten, Schorten enz. Groote Markt 34, ROTTERDAM. Oaa-t-vem-gron. 2tf"ieoa.^x7-ste dessin.® Meubel- en Gordijnstoffen Afgepaste Linnen-, Tulle- en Vitrage Gordijnen Cocos, Manilla enz. Loopers, Vloerzeil enz. Grootste sorleering alles in de bekende soliede kwaliteiten tegen uiterst concurreerende prijzen. Franco Levering door het geheele Rijk. BUITENBAND BINNENBAND 0 s 01 wl B0R5TELWE ZEEMLEDER SPONSEH DWEILEM KARPETTEM O O O 85 *T NIEUWSTE MODELLEN. Sociëteit „Ons Genoegen". 8e of laatste Abonnements-Voorstelling Donderdag 13 Hurt 1813. „ALGEMEEN BELANG". PUBLIEKE VERKOOPINGEN De Haarwaters .PIXAVON'. Berkens Haarwater* EAU DE QUININE. EAU DE VEGETALL Coiffeur. Oosthaven 81. No. IS 117. Zaterdag 8 Maart 1013. 51e Jaargang. ÏNTie-CL-ws- en -^.d.-rrertes^-tielola.d. "voor Gro-cud-a. err OrrrstreHscara.. "Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. !££isr<lïïuK5i2ï behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Tweede Blad. om <Jarloment. ■'•A V-- - V Buitenlandsch Nieuws. De oorlog in <len Balkan. Ei3n.r1.ex3.la.2nLd.. s AANBEVELEND, e GESGHER KEMPER 160 Zij, dio wensohen mede te werken tot de oprichting van een Vereeniging, beoogende verbetering van de toestanden in het worden verzocht zich schriftelijk op te geven onder letter P. 4. H. aan het Bureau van dit blad. VJT Christelijke personen genieten de voorkeur. WTJDSTRAAT 19. TELEFOON 986. ONTVANGEN DM Het R.tterdamach Tooneelgezelschap. DirectieP. D. VAN EIJSDEN. Blijspel in 8 bedrijven van MARCELLUS EMANTS. MT" Aanvang 8 uur. Entree voor Leden en hunne Damei en Kinderen f 1.40 per persoon. Entree voor Niet-Leden en Dames, en Kinderen van Niet-Leden f 2, per persoon. Na afloop dar Vooratalllng vertrekt een boot naar Waddlocaveea en Boekoop. Bureau voor Handel en Industrie gevestigd te ROTTERDAM, Qroote Markt 42 B b-/h. Hang. De afdeeling van dit Bureau belast zich ff rati» met den Verkoop van BOELHUIZEN en andere roerende goederen, waar voor buitendien den Verkooper 1 wordt gerestitueerd. 20 Inlichtingen worden gratis verstrekt. OppertHSl, Rotterdam. I Costumes, Wapens, Harnassementen, VOOB Partijen, Tooneel IK Optochten Telef. 6869. Voor inlichtingen wende men zich lot den Heer B. STERNFELD, Gouwe 191. GOIMÏIE COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 125 Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad«1-50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer v Elke regel meer f 0.5* 0.10 Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames t 0.25 per regel. Groote'letters en randen naar plaatsruimte. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer is op Paasch- recè9. Drie weken zal zjj rusten. Een rust, die haar van harte gegund worde, doch die de vraag op de lippen brengt, of de meerderheid na zulk een lange en onvruchtbare periode, waarin zoo v»el liggen bleef, niet nog wat meer had kunnen afdoen, door na Juni te ga an uitrusten. Na Paschen, den 2on April gaan we aan deZiektewet. De Tariefwet is voorloopig van de bi\an. De Tariefwet, die onverbrekelijk aan de Invaliditeitswet heette te zijn vastgekoppeld, de Tariefwet, die met nog eenige andere groote stukken in Juni in het Staatsblad moest staan, wilde het Kabinet niet geoordeeld zijn, zooals de leider der coalitie, dr. Kuy- per, schreef. Die Tariefwet is losgelaten tot na de stembus. Hoe was er in de rechtsche pers op aangedrongen, de Tariefwet binnen te halen. Hoe had bijv. generaal Van Vlijmen in het Roomsche hoofdorgaan er op geha merd. De „vyand" dat zijn de vrij zinnigen in den militairen stijl van den generaal moeefc*ww4«gen worden. Het ging om de eere der coalitie en van hare regeering. Na Talma moest Kolkman komen; Kolkman was nog „versch". Geen Invaliditeitswet zonder Tarief. Kolk man zou wel met de vrijzinnigen „af rekenen". „Een onsplitsbaar geheel" noemde nog dezer dagen Het (katho lieke) Huisgezin Invaliditeitswet en Tarief. En hoe vuurde Kuyper zijn mannetjes aan op de bres zou men staan. En nu l Men sloeg al op de vlucht, vóór er een vijand te bekennen viel. Geen woord is over de Tariefwet ge sproken. Zoo oneervol mogelijk was de begrafenis van dezen achijndoode. Alsof er nimmer een woord over ge sproken was, alsof het de gewoonste zaak ter wereld was, om de opgebor- gen Ziektewet (waaraan niet zulk een ^dringende behoefte heette te bestaan) uit het stof op te diepen en de Tarief wet, die het geld moet geven voor de sociale wetten, te vergeten alsof men niet iets heel ongewoons en ko mieks deed, ging het er door. Tariefwet kf? Met Uw verlof De Tarief wet komt vóór Juni niet op de baan. Of zij er af zal blijvenis een andere vraag en deze vraag hebben de kiezers te beantwoorden. Nopen we het Kabinet-Heemskerk tot aftreden, ja, dan is de Tariefwet van de baan. Maar blijven de heeren aan het be wind en hoe overitfoedig riep de heer Kolkman 't in de Kamer uit, dat de Ministers er niet aan dachten heen te gaandan komt de Tariefwet zoo spoedig mogelijk na den zomer weer op de baan. Men houde zich dit voor gezegd. In 1914 moet de Tariefwet dan in werking treden, verklaarde Kolkman dezer dagen men wil er zelfs de kos ten voor het stukje Staatspensioen, dat men in het slot-artikel van Talma's wet binnensmokkelde, uit bètalon. De beslissing over de Tariefwet is dus geheel in handen van de kiezers. Herinnert men zich nog, hoe de nor male volgorde van behandeling door Talma op Kuyper's bevel bevel, waarbij de noodige kracht werd aan gezet door een dreigement met sta king werd verlaten? Hoe de Ziekte wet werd losgelaten, om in 's Hemels naam de Invaliditeitswet in het Staats blad te krijgen En nu, begin Maart, drie maanden vóór de stembus, laat men de eenige bron om aan het benoodigde geld te komen, los en gaat de Ziektewet af doen. Het vreemdst van allen is, dat men nu, indien er geen wonderen gebeuren voor de kiezers zal komen met drie halve sociale wetten. Alles half-af. Talma zal in April en een stuk van Mei in de Tweede Kamer moeten zijn. en dus niet in do Eerste Kamer. En dan blijven in de bureau's der Eerste Kamer onafgedaan liggen Radenwet, Invaliditeitswet en Ziektewet. De Ra denwet ligt reeds sinds Juli bij den Senaatzij werd daar begraven nog steeds hoorde mei\ er niet van, veilig als zij wUrd opgeborgen in de handen van een Commissie van Voorbereiding. Het heeft er alles van, of onze eer waardige Senaat hier een stilzwijgende obstructie pleegt, eeh soort politieke sabotage tegen de sociale wetten. Hoe praatte men over de „obstruc tie" in de Tweede Kamer. En nu zal men het typische feit zien, dat die obstructionistenbende de sociale ver zekeringswetten, hoewel „te laat, veel te laat ingediend, allen zal hebben afgedaan, en de brave, weinig pra te ndeA 2,3 Rechtsche Eerste Kamer, alles zal nebben laten liggen. Zoo wil men dan drie midden door gesneden paradepaardjes in Jury de politieke manege binnenrijden. Het zal een succesrit worden De fakkels liggen klaar, zei Kuyper, voor den optocht in Junide vonk- ontbrak nog maar. Waar moet die nu vandaan komen We kregen een interessant na-debat over Talma's hoofdschotel. Bij het opcenten-wetje (geen grooter tegenstander van opcenten vroeger dan Kolkman), dat ook dit jaar weer noo- dig was, nu men alle definitieve voor zieningen steeds naar achteren schoof, kwam de bom los, naar aanleiding van eenige vragen van den heer Patijn over dc middelen, waaruit men voor nemens was de pensioenen der 70-jari- gen te betalen. Daarbij verklaarde Minister Kolk man, dat hij in 1914 reeds rekende op de opbrengst van het Tarief en toen Heemskerk 't noodig vond, om ter verdediging van eigen deficit, der Tweede Kamer te lang spreken te verwijten, kwam de bom los. Wij kunnen uitermate tevreden zijn over dit na-debat. Zonneklaar is er uit geb.leken; dat de Regeering een finan- cieel-roekelooze 'politiek voorde, op het illustere voorbeeld van dr. Kuyper, die ook bij het scheiden van de markt een 2l/2 millioen uitstrooide, zonder dat de middelen er voor waren. Maar er is meer. Even zonneklaar is gebleken, dat het stukje staatspen- sionneering een slecht soort maar dan toch een stukje staatspensionnee- ring, al geeft men daarop hard af, lijnrecht in strijd is met de wet-Talma en niet anders dan als een verkiezings- gave aan een aantal kiezers en dus als zeer afkeurenswaardig kan worden beschouwd. Van Rechts spartelde men hier tegen, maar het onwraakbaar ge tuigenis van prof. Treub, die hier in beginsel op het standpunt der Rechter zijde staat, wierp alle praatjes omver. De Premier probeerde de overname van het amendement-Duys als een fixeeren van den datum vodr inwer kingtreden der wet-Talma voor te stel len. Lohman, de oude advocaat van politiek-slechte zaken, hielp hem een handje, door als zijn meening uit te spreken, dat dit amendement een begin van invoering van de wet was (hoe durft men 't te zeggen?) de heer Days die 't weten kan, de voorsteller van het amendement, kwam leukweg verklaren, hoe hij Regeering en Rech terzijde in de luren had gelegd, hoe zijn amendement een eerste stap was op den weg naar staatspensioen on den weg naar Tal ma's Dwangverze kering afsneed Het sohoone amendement, in wezen niet anders dan de motie-Troelstra (die de Rechterzijde steeds had gewei gerd te behandelen), bleek niet te zijn de locomotief, die de wet-Talma snel zou binnenrijden, maar een lading dynamiet, die beoogde heel de wet op te blazen. De wet is aangenomen 54/35, zuiver Rechts tegen Links: de heer van Idsin- ga, de eenige Rechtsche tegenstander, was er niet en de heer Lohman is.... bekeerd. De Rechterzijde ging op osten tatieve wijze minister Talma felicitee- rèn. Links deed daar gelukkig niet aan mee. Niet uit gemis aan respect voor Talma's ijver en kunde. Daarvoor hebben ook de vrijzinnigen, hebben ook wij, niets dan lof. Maar men kan de comedie ook te ver drijvener viel hier inderdaad niet geluk te wenschen Voor een groep, die hoopt, deze on mogelijke wet hoe eer hoe liever in te trekken en die overtuigd is, dat deze wet nooit zal in werking treden. Het gaat nu in Juni, behalve om den ideëelon strijd tusschen vrijzinnig heid en clericalisme, voor een goed deel tegen Talma's dwangverzekering Kolkman's Tarief. Zeker, er is nog veel m^er en dit mogen wij evenmin vergeten. Zoo bijv. de kiesrecht- en onderwijsplannen der Regeering. Maar voor dat alles is een meerderheid van 2/3 noodig en die krijgen de heeren zoo gemakkelijk niet. Maar TalmaKolkman gaan ons da- dadelijk na een overwinning in Juni aanpakken. Daartegen helpt slechts één middel Breng ze in de minderheid! Het kan. De bemiddeling der mogendheden. Officieele kringen te Constantinopel geven te verstaan, dat de Porte be middeling heeft gevraagd, geluk deze in de collectieve nota aan de Mogend heden werd aangegeven, wat zeggen wil, dat zij er in toestemt afstand te doen van Adrianopel. Echter voegt de Porte er aan toe op de goede diensten van Rusland te rekenen, om van Bulgarije eenige concessies te vor krijgen. Deze vraag om bemiddeling wekte de ontevredenheid op in som mige Turksche kringen, vooral onder de Jong-Turken. Daardoor zal het comité in een slechte positie komen tegenover^ de openbare meening in Turkije want na den staatsgreep te hebben ondernomen om Adrianopel te redden, moeten de Jong-Turken thans vrede sluiten op ongeveer dezelfde voorwaarden als Kiamil zou hebben gedaan. In de laatste dagen hadden er hef- tiflte besprekingen plaats in de verga- de^MI van het centrale comité over den vrede. Maar er is geen sprake van gefeest, om het Kabinet voor de vraag té stellen den oorlog voortzet ten of aftreden, en plaats maken voor een krachtiger Kabinet. Voorts wordt gemeld, dat generaal Izzetpasja die na de hervatting van de vijandelijkheden bemoedigende rap- Eorten zond, waarin hij meldde, dat et gemakkelijk zou zijn de Bulgaren te verslaan, thans ontmoedigd zou zijn. De generale staf heeft geen vertrou wen meer in de troepen, die door koude verzwakt zijn, en wil niet het laatste leger, dat Turkije nog heeft, blootstellen. In ieder geval ia het aan de troepen bij Tsjataldja beslist vor- boden tot het offensief over te gaan, hoe de omstandigheden ook mogen zijn. Dientengevolge kon men waar nemen, dat de Bulgaren loopgraven aanlegden on versterkingen opwierpen op duizend meters van de Turksche liniën, zondor dat de Turken een enkel geweerschot losten. Men is echter ongerust over wat gebeuren zal na het sluiten van den vrede. De oppositie maakt gebruik van het feit, dat de Regeering van Mahmoed Sheiket onderhandelt op dezelfde voorwaarden als Kiamil. Zij zond reeds afgezanten naar Tsjataldja, om het daar liggende leger vooratel len te doen. Men verzekert, dat Enver- bey in San Stefano gekomen is, met 40.000 man, om don eventueelen marsch der in opstand gekomen troe pen, naar de hoofdstad tegen te gaan. Koning Ferdinand zond naar Athene zijn gelukwenschen naar aanleiding van de inname van Janina. Het aantal door de Grieken krijgs gevangen gemaakte Turken, bedraagt thans 78000. Japan. Groote brand te Yokohama. Een ernstige brand heeft gisteren te Yokohama in de handelswijk ge woed, waarbij de beurs, de zijde-fa brieken en magazijnen en nog 2 jO anderen gebouwen zijn vernield. De schade bedraagt l'/j millioen Yen. Amerika. Een ontzettende ontploffing. Telegrammen uit Baltimore brengen de vreeselijke tijding van een zeer ern stige dynamiet-ontploffing, welke heeft plaats gehad aan boord van het En- gelsche stoomschip Alum Chine, welk een lading dynamiet transporteerde be stemd voor het Panamakanaal. Volgens de mededeelingen zouden 20 menschen zijn gedood en 50 gewond, terwijl 40 menschen vermist worden. Aangaande deze vreeselijke ontplof fing meldt de N. R. Crt. nog de vol gende bijzonderheden Het dynamiet, door de Alum Chine ingeladen, was bestemd voor het Pa nama-kanaal. Op den lichter stónden vier spoorwagens, bevattende 340 ton dynamiet. In de nabijheid lagen de sleepboot Atlantic en verscheidene motorbooten behoorende aan hande laars in victualiën, die de Alum Chine van proviand voor de reis voorzagen. Plotseling steeg een rookwolk uit 't ruim van het schip op. Een lid der bemanning die dit zag begreep on middellijk wat het was en sprong schreeuwende van angst aan dek, ge volgd door andere leden der dooxlelijk verschrikte bemanning. Vlak bij de Alum Chine lag de motorboot van den handelaar Good- heus. Veertien man van de Alum Chine sprongen er in en meteen werd de boot afgestooten en stoomde weg. Nog geen 200 voet had de boot afgelegd, of daar volgde met vreeselijken knal de ontploffing. Vlammonzuilen schoten in alle richtingen uit de Alum Chine op. De brokstukken vap het schip, som mige tonnen zwaar, deelen van de machinerie werden honderden voeten hoog de lucht ingeslingerd', terwijl stukken ijzer van 50 kilo zwaar later bij Anne Arundel, drie a vier mijlen van de plaats des onheils, zijn terug gevonden. üe sleepboot Atlantic lag op een steenworp afstand van de Alum Chine, de Amerikaansche kolenboot Jason lag wat verder. Op beide schepen is een vreeswekkende verwoesting aan gericht men denkt dat niet dadelijk ontplofte kisten dynamiet op het dek van beide schepen zyn neergekomen en daar 2ijn ontploft. Aan boord van de Atlantic zijn drie menschen gedood. De schok was zoo hovig, dat hij nog is waargenomen te Reading (in Pen- sylvanië) op bijna 100 mijlen afstand, te Atlantic City (New Jersey) en in de hoofdstand van Delaware. Daar was juist in het Lagerhuis een parlements lid aan het woord, die, toen hij den schok voelde, de opmerking maakte „dat is zeker een aardbeving." Een schoolgebouw te Sparrow Point, ver scheidene mijlen van Baltimore, is gedeeltelijk vernield en tal van kin deren zyn daarbij gekwetst Baltimore zelf is door elkaar geschud als by een hevige aardbeving. Som mige groote soliede gebouwen in 't midden van de stad wankelden op hun Het ontwerp'Otrondwetsherziening en Vrouwenkiesrecht. „Ernstig ongerust maken wij ons over dit ontwerp van Grondwet niet," schrijft de redactie van „Belang en Recht." „Immers, al geschiedde wat voor de emancipatie der vrouw wel het meest te duchten valt, dat do rechtsche partijen trots alles nog een meerderheid in de Kamer zouden ver- wei-yen, dan zou dit ontwerp toch volgens het vigeerende artikel 192 niet dan met tweederden der stemmen kunnen worden aangenomen. En dit achten wij in elk geval buitengesloten. De gevolgen van de minachtende wijze, waarop deze regéering de vrou wen behandelt, moeten zoodanig zijn, dat zjj indirect bewerkt, wat zjj ver zuimd heeft direct tot stand te bren gen. De regeoring heeft bij haar toelich ting omtrent de wenschelijkheid van zelfstandig optre 'en in de maatschappij door kiesgerechtigden verklaard, alleen het oog te hebben gehad op mannen en niet op vrouwen. De regeoring moet ondervinden, dat zij daaraan verkeerd hoeft gedaan." Omtrent de verklaring van den minister van Binnenlandsche Zaken, dat van do begeorto der vrouwen naar staatkundige rechten weinig blijkt, dat de meeste vrouwen het kiesrecht niet wenschen, zegt de redactie dan „Zou Z.Exc. inderdaad niet weten vah de tienduizendtallen, die zich ver- eenigd hebben met geen ander doel dan hot verwerven dier rechten Er ligt iets provoceerends in deze on vergeef! ijko onwetendheid, hetzij ze werkelijk of voorgewend is." Maar de redactie besluit met groote bezadigdheid en volkömen vertrouwen in de goede zaak „Laten de vrouwen niet vergeten, dat het reageeren op provoceerende daden of woorden altijd onverstandig is, laten zij van geen andere middelen gebruik maken, om Z Exc. beter met de wenschen der vrouwen bekend te inaken, dan die er toe kunnen leiden dat dit ontwerp GroDdwet ontwerp blijft." Rit is niet de taal van de suffra gettes, maar van de meest vooruit strevende onder de Nederlandsche kampioenen voor vrouwenkiesrecht. Geen vrees dus, dat hier het voorbeeld der suffragettes navolging zal vindon. Kamerverkiezingen. Naar aan het Volk wordt gemold, worden er van liberale zijde te Utrecht pogingen gedaan om in district II den oud-minister dr. C. Lely candidaat gesteld te krijgen. De vrijzinnig-democraten zouden handteekeningen verzamelen ten gun ste van een candidatuur-mr. W. H. M. Werker. De actie in het sigaren makers vrk. Het bestuur van het Verbond van

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 3