Openbare Vergadering DE TAMfEFWET ONTVANGEN: Pierre Xleinbloesem. op VRIJDAG 14 MAART Kinder- en promenadewagens, Karpetten, Linoleums, Prof. Dr. B. D. EERMANS, Leiden. NOUVÉAUTE'S K. REYNE B. W.v.d. PAVOORDT, Openbare Vergadering KLEERMAKERIJ Anti-T ariefwet-Comité. een ruime keuze Gemengde Berichten. Stadsnieuws. "CTït cLe Fexs. Laatste Heizichten. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant »V| Advertentiën. van Bl'ommestein's InkT Eleonore Charlotte Philipiae von Noël, KRUYT-KERSBfiRGUN, ©lixigr <3-OTTTDj&. Ned. Prot. Bond en van de Evangelische Maatschappij. onderwerp. Het Roomsche gevaar. Kipstraat 86, Telefoon 6127, ROTTERDAM. met gelegenheid tot debal in de zaai „KUNSTMIN" der Sociëteit „Ons Genoegen" des avonds te 8 unr. Toegang vrij. Lange Tiendeweg. Telef. Intero. 200, Behangerij, Stoffeerderij en Meubelmakerij. Grootste Tapijt- en Meubelmagazijnen. enz., enz. Sigarenfabrikanten - Vereenigi ngen i n Nederland, zal a.s. Maandag te Utrecht 'r* vergadering houden ter behandeling van de voorstellen der loonoommissie. Assistent vermoord. Onze corresponded te Batavia seint: Hot Nieuws van den Dag voor Nederlandsch-Indiö nuldt, dat de assistent Muller in Benkoelen, door Chinoezon op gruwelijke wijze is ver moord. N. R. Crt. Door den penningmeester van de Vereeniging „Hot Hoogeland" is uit het S. v. L. fonds te E. een gift ont vangen, groot f 500, die o.m. zal wnr- 'den bestemd voor den aanleg van een eenvoudige doch doelmatige badin richting <%en behoeve van de verpleeg den op de stichting te Beekbergeu. Terwijl schipper M. de G. van de van de motorboot Anna Helena, een reisje maakte, hebben schipper J. van der H. en zijrt vrouw, liggendem^l hun vaartuig in. de Leuvehavén te Rotterdam, zich toegang verschaft tot de woning van eerstgenoemden schip per in den Hang aldaar. Heel zijn in boedel hebben zij weggehaald, op een handwagen geladen en verkocht. De vrouw van Yan der H., die huishoud ster bij den motorschipper geweest is, was met diens huishouden bekend. Viering van het Coneertgebouw-Ju- bileum. Er is een comité gevormd, dat zich zal bemoeien met dê feestelijke her denking van het 25-jarig bestaan van het Concertgebouw te Amsterdam op 11 April a.s. en thans een oproep richt tot alle „beoefenaars en minnaars der toonkunst" om bij die gelegenheid zoowel het bestuur als de leden van het Orkest te huldigen. Volgens een door het comité verzonden oircujaire is de bedoeling drieërlei1 een hul- debetooning aan het orkest, door aan bieding van een geschenk aan ieder zijner leden 2. de vorming van een kapitaal ter bekostiging van een nood- zakelyk verbouwing van het gebouw 3. een hulde aan het bestuur door het plaatsen van een gedenksteen in de vestibule. De verbouwing van het Condertge- bouw betreft, naar verder blijft, uit breiding van het Comité zou het nog aanbrengen van één of twee gaande rijen een afdoende verbetering zijn hierdoor zou het aantal plaatsen in het Gebouw aanzienlijk klimmen, waar door de vaste jaarlijksche inkomsten met duizenden zouden kunnen stijgen, de zitplaatsen zelf zouden in behaag lijkheid kunnen winnen en door de grootere produotiviteit zou het Con cert gebouw (de Maatschappij) meer zyn geconsolideerd. Ter bereiken van dit doel wordt het bijeenbrengen noodig geacht van een bedrag van 100.000 gulden, waar voor om bedragen tot ieder bedrag gevraagd wordt. Mocht het Comité niet slagen in hot bijeenbrengen van genoemde som, dan zal het bijeen ge bracht kapitaal aangeboden worden aan het bestuur van het Concertge bouw voor de vorming van een bouw fonds. B. en W. van Hengelo hebben naar de N. R. Crt. meldt, met het oog op het heerschen van de pokken in de gemeenten Enschede, Losser en Lon- neker bepaald, dat tot nader aankon diging geen ingezetene uit die gemeen ten met kramen en tenten op de markt te Hengelo zullen worden toegelaten. Dezer dagen hebben wij een bericht opgenomen, dat op den Leidschen Straatweg onder "Wassenaar 's nachts een man door een auto was aangere den en verwond. De auto zou zijn doorgereden. Men geeft thans aan de N. R. Crt. een geheel andere lezing van het ge val. Zie hier In denzelfden avond van dit ver meende ongeluk, is men aan een aan bouw zijnde kleine woning bezig ge weest, om lood te stelen. De dieven zijn daartoe op een ladder geklommen, en hadden reods lood losgemaakt, toen een van hen naar beneden schijnt te zijn gevallen. Althans bij de ladder is veel bloed gevonden, en men heeft bloedsporen kunnen volgen naar den Leidschen Straatweg. Dien zelfden nacht nu hebben zich twee personen tgeen vijftig meter af van de plaats, waar de bloedsporen heenleiden, aan een klein café vervoegd, waarvan een een ernstige hoofdwonde han. Zij klopten den bewoners van het café op, en vertelden, dat de bloedende door een (auto was aangereden. By het onderzoek en navraag is echter gebleken, dat er op het uur van de zoogenaamde aanrijding (ongeveer half drie in de nacht) geen auto langs den Leidschen Straatweg is gekomen. Men zoekt tusschen dit „auto onge val" eh de poging tot looddiefstal ver verband. Inbraak te Aerdenhout. Omtrent de inbraak bij mr. J. C. de Vries, in de villa de Touts, in den Aerdenhout, meldt men aan de O. H. Ct. De dieven hebben een touw gegooid om een spijl van een balcon, zijn daar tegen opgeklommen en eenmaal op het balcon, hebben zij een ruit uitgesneden van ongeveer 1 */2 M. hoogte en 75 c.M. breedte. I)e stopverf was netjes losgemaakt en de ruit stond in zijn geheel op het balcon. Toen zy binnen waren, hebben ze op schandelijke wijze een mahonie houten kast geforceerd, doch meer hoefden zij niet te vernielen, want daarin stond een sleutelmandje en aan de sleutels zaten kaartjes. Bij den rondgang door het huis is blijkbaar gebruik gemaakt van een kaars, want overal ligt kaarsvet op den grond. De dieven hebben alles op hun go- mak nagezien en voor zoover thans bekend, meegenomen drie marmeren pendules, drie bronzen lampen, een heerenfiets en verschillende kleeding- stukken, In een der lampen zat nog olie, die de dieven over den grond hebben uitgegooid. De buit is met een hand wagen vervoerd, welke gestolen was van een smid te O verveen. Gisterochtend om zes uur zijn ver schillende personen de dieven tegen gekomen op den Overveenschen weg in de richting van Haarlem, doch men dacht te doen te hebben met arbeiders, die aan het verhuizen waren. De wagen is later onbeheerd terugge vonden, even voorbij 't Haantje, op den Overveenschen weg. Men meldt ons uit Amsterdam De zwerver S., die Donderdag der vorige week een 9-jarig meisje uit Haarlem mer Houttuinen naar Naarden mede- nam en daar in een der poorten mis handelde, werd hedenmiddag van het bureau Westerstraat per celwagen naar het Huis van Bewaring overgebracht. De menigte, die bij zijn overbrenging tegenwoordig was, waarbij vooral het „zwakke" geslacht was sterk vertegenv woordigd, was den verdachte niet zeer gunstig gezind. Menige verwensching werek den man, toen hij zich tusschen twee nechercheurs naar den celwagen begaf, dan ook naar het hoofd ge- slingérd en indien men hom, zooals een der vrouwen wenschte „midden op de Westerstraat" zou zetten, zou het waarschijnlijk slecht met hem zijn afgeloopen. Loon actie Kleermakers. Deze en de volgende week kunnen er belangrijke dingen gebeuren in de kleermakers wereld. De arbeidsorgani saties verwachten van de maatpatroons binnen eenige dagen antwoord op de voorstellen inzake arbeidsvoorwaarden gedaan. In verband daarmede verga deren de werkgevers zeer druk. Ook de confectie- en maatpatroons hobben den arbeiders bericht gezonden, dat zij nieuwe tarieven aan de arbeiders organisaties zullen „voorleggen." Door de besturen van de vakbonden is aan gedrongen op spoed. Naar aanleiding van den stand ter loonactie en de mogelijke gevolgen daarvan, hebben de besturen der vak bonden Zaterdagavond eene langdnri- ge vergadering gehad, ook de hoofd- sturen waren aanwezig. Ten opzichte van de houding door de drie bonden aan te nemen, werd volle overeen stemming verkregen. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid, der Red. lioomsche inmenging. De Tempel bij Reeuwijk Maart 1913. M. de. Redacteur Zou u zoo vriendelijk willen zyn uw oordeel over bijgaanden brief uit te spreken, nadat u dit gelezen heeft 't Gebeurde op den 5en Dec. 1912, dat ik mijn leerlingen oen versje liet schryven van J. J. A. Goeverneur, getiteld„Tegen St. Nicolaas." In dat versje komt voor: Noach en zijn arke. Ik vroeg, wat de kinderen daarvan wiaten en met elkaar konden wij toen het bekende verhaal samen stellen. Toen gingen wij verder met 't versje. Over 't al of niet bestaan van Noach indertijd is in 't geheel niet gesproken. Nu kreeg ik Zondag 23 Febr. 1.1. dezen brief. Hier brengt men hem in verband met 't feit, dat in 't naburige Reeuwijk in 't najaar een R. K. school zal geopend worden. Ik kan dit niet aannemen: de schrijver staat, dunkt mij, veel te hoog, om zoo'n onwaardig reclamemiddel te baat te nemen. Wat dunkt u? Met achting en dank voor de plaat sing ben ik uw dr., R. KOOIMAN Kz, II. d. Oponb. School. Wij laten bovenbedoelden brief hier volgen: A. M. D. G. Weled. Heer. Onlangs vernam ik van een bij u schoolgaand kmd, dat volgens uwe voor de kinderen uitgesproken ver klaring Noë (Noach) nimmer zou heb ben bestaan. Het gebeurde op het SjP»Niklaas feest naar aanleiding van opn versje waarin die naam voorkwari/ Wat uw gevoelen is over de H. Schrift of den Bijbel blijlrirmij daaruit zeer duidelijk, doch dat ievoelen* van u strijdt mot de overturning wellicht van de meeste oudow uwer school gaande kinderen, zeker met die der Roomsche ouders. Eerstdaags zal ik bij de bevoegde autoriteit inlichting inwinnen, hoe dit te rijmen valt met de neutraliteit uwer school, die in stand wordt gehouden ook door tal van burgers, die dat gevoelenniet alleen niet deelen, maar daartegenover hunne heilige overtuiging stellen. Niet buiten uw weten wilde ik han- delepd optreden om aan dat feit de noodige publiciteit te geven, ik licht u van te voren in ook* om u (in) de gelegenheid te stellen u zelf nog te verantwoorden. Uw Dw. D. (was get.) A. HAKKELING, R. K. Pastoor. Reeuwijk, 22 Febr. 1913. - Onderstreeping van den schrijver. De geachte inzender vraagt ons oor deel over bovenstaand schrijven van den R. K. geestelijke van Reeuwijk. Wij hebben daarom de moeite geno men eerst te onderzoeken in welk ver band de naam Noach is gebezigd, en ook hebben wij onderzocht of deze R. K. geestelijke een persoonlijk on derzoek had ingesteld bij het betrokken hoofd, dan wei (was afgegaan op een kinderverhaaltje, dat blijkbaar eerst na 2,/a maand is opgedischt. Wij zullen eerst hier laten volgen het versje, waarin de naam Noach voorkomt, hetwelk is opgenomen in den bundel „Kinderpoëzie" van J. J. A. Goevefneur. Dit versje is getiteld „Tegen Sint- Niclaas", en luidt: „Morgen dan komt Sint Niclaas; „'k Wacht op zijn presenten. „Wat toch brengt hij mij dees keer? „Sabd, degen en geweer, „NoacRsmet zijn arke weer „Of eonJfroek vol prenten?" Wij zouden willen vragenZijn er onschuldiger regelen denkbaar? De heer Kooiman schrijft hierboven over het al of niet bestaan van Noach niet te hebben gesproken. Dit dunkt ons ook volkomen begrijpelijk. Welk on derwijzer van het openbaar onderwijs zou het in zijn hoofd krijgen bij zulk een versje op den St.-Nicolaasdag voor jonge kinderen een betoog te gaan houden over het al of niet be staan van Noach, een onderwerp waarover bij volwassen ontwikkelde menschen de meeningen verschillen? Waarlijk het komt ons voor dat de pastoor van Reeuwijk dat z.g. feit, geheel afzonderlijk beschouwd, als een onmogelijkheid had moeten accep- teeren. Erger is het echter, waar Z.Eerw. het beweren dat over een dergelijk onderwerp zulke diepzinnige beschou wingen zijn gehouden, maar klakkeloos aanneemt, uit een kindermond, als een vaststaand feit en nog wel zoo langen tyd na den genoemden datum. MoeBt Z.Eerw. als man van ontwikke ling niet begrijpen dat een verhaaltje van een kind na 2l/a maand geen en kele feitelijke waarde bezit, maar bo vendien moest Z.Eerw. indien hij twy- felde, niet by het betrokken school hoofd, dat het versje liet lezen, eerst hebben onderzocht wat van dat ge- heele verhaal nu'wol waar was? Waarlijk, het pleit niet voor den ernst van Reeuwijk's pastoor, dat hij een dergelyk nietswaardig motief aan grijpt om een hoofd van een openbare sohool aan te tasten op eey wyze, die bedoelt het openbaar onderwijs in een kwaden reuk te brengen, want dkt en niet anders kan pastoor Hakkeling met deze insinuatie op het oog hebben. Er zijn in de laatste tijden velerlei wijzen bekend geworden, waarop van de zyde der vijanden van het open baar onderwys iB opgetreden. Te gelegener tyd zullen wy onze le zers het verzamelstaatje daarvan eens onder de oogen brengen. Het is nog maar kort geleden dat de „Standaard" schreef „Wanneer de verkiezingen aanstaande zijn, dan staan ze voor niets." Zoo is het ook in dit geval. Deze inmenging van pastoor Hakkeling ge tuigt daarvan. Aan het hoofd van zijn schrijven staan de initialen A. M. D. G., welke beteekenen Ad Majorem Dei Gloriam= Ter meerdere eere Gods. Redactie. GOUDA, 8 Maart 1913 Met de Staatscourant no. 57 zijn verzonden de statuten van de Vereeni ging „Tot Heil des Volks,', alhier als ook die van de Biljartvereeniging „Ter Gouw." Tentoonstelling Gouda 1913. Wij ontvingen ter kennismaking reclame-sluitzegels voor do Tonloon- stelling Gouda 1913, welke een ver kleinde reproductie zijn van het groote reclamebiljet. Deze in kleuren uitgevoerde zegels zijn bij het Tentoonstellingscomitó ver krijgbaar voor den geringen prijs van f 1.50 per 1000. De Ambachtschool. Gistoravond hield, de Vereeniging de Ambachtschool voor Gouda en Om- stroken een vergadering in een der zalen van de Sociefeit „de Réunie". Na opening door den voorzitter, den heer R. L. Martens werden de notulen der vorige vergadering gelezen en on der dankzegging aan den secretaris, den heer O. J. M. Kroon, ongewijzigd goedgekeurd. De voorzitter deed nu mededeeling dat de begropting voor 1913 door den minister van Binnenl. Zaken is goed gekeurd. Door den heer A. H. Teepe werd daarop, nöxilens een commissie, be staande uit\de heeren A. H. Teepe, H. N. Valckenier de Greeve en A. J. J. Vos verslag uitgebracht over het ge voerd financieel beheer over het afge loopen jaar. Uit deze mededeeling bleek dat de rekening een batig saldo aan wees van f2722.176. Met dank aan den penningmeester, den hèer Dr. S. S. Hoogstra voor diens nauwkeurig en accuraat beheer werd de rekening1912 goedgekeurd. Aan de orde was daarna het jaar verslag hetwelk door den Secretaris werd uitgebracht. Dit verslag van den toestand en de verrichtingen der school hetwelk onder dankzegging werd goed gekeurd, zal met het financieel over zicht in druk verschynen en aan .de leden worden toegezonden. Ten slotte gaf de heer P. A. Schroot directeur der school een demonstratie van het werk dat in de pottenbakkers afdeeling wordt verrichtt. hetwelk spr. met een aantal teekoningen verduide lijkte. De voorzitter bracht daarop den heer Schroot dank voor de toewijding, waarmede hij als directeur de belangen der school en het ambachtsonderwijs behartigt. De vergadering werd daarop ge sloten. Voor de openbare school. De afd. „Gouda" van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap houdt he denavond in de. bovenzaal van „Hol- landia", Markt een ledenvergadering waarin o.a. de contributie-regeling zal worden behandeld. Dit punt houdt verband met den politieken toestand des lands. Het 'N. O. G. heeft geld noodig en veel geld, omdat een groote strijd moet worden gestreden, de strijd voor het onver zwakt behoud der openbare school. In den oproepingsbrief tot deze ver gadering staat het volgende „Wij staan aan den vooravond van groote dingen. In dezen zomer zal de stembus beslissen, of Nederland gere geerd zal worden door een rechtsch of een linksch kabinet. „En mocht onverhoopt het eerste het geval zijn, dan zal de grondwets herziening met wijziging van art. 192. aan de orde komen. „Dan heeft de openbare school afge daan behalve als uitzondering. Dan dreigt ze verlaagd te worden tot een armenschool. „Dat zou zeker alle openbare onder wijzers en met hen duizenden in deh lande, zeer groot leed doen. „Daarom moeten in de verkiezings dagen," die ons wachten, alle vrienden van de openbare school in 'tgeweer! „En vooraan onze groote vakver- eeniging, het N. O. G. „Dus wacht ons een krachtige actie." Het verheugt ons ten zeerste dat uit het kamp der openbare onderwij zers deze strijdleuze wordt gehoord en dat zy met de vryzinnigen een krach tige actie zullen voeren om Nederland te vrijwaren vanyeen nog grooter aan tal secte-scholen en door hun groot aantal van kleine scholen, noodwendig slecht onderwijs. Heropening. Nadat een der magazijnen van de firma C. A. B. Bantzinger Markt door verbouwing een paar wekea gesloten is geweest, is thans dit'magazijn ge reed en zal hedenavond de heropening plaats hebben. Uiterlijk zoowel als aan de binnen zijde is dit magazijn gemoderniseerd en mede door de heldere electrische verlichting is deze zaak ongetwijfeld in aanzien vooruitgegaan. Circus-Wilke. Het circus-Wilke komt hier vol gende maand weder op dfe Markt zijn tenten opslaan om voorstellingen te geven met het bekende Scandinavi sche circus. Zooals ook vroeger zal dit circas ook nu weder bijzondere dressnren toonen en wordt het programma aan gevuld met verschillende nummers van het variété-genre. Verschillende clowns zullen tijdens de pauzen tusschen de nummers in, optreden. Zooals het circus-Wilke in dit blad annonceert, zal de openingsvoorstelling plaats hebben op Vrijdag 11 April a.s. Voor de afdeelingen Gouda van den Ned. Protestantenbond en van de Evangelische Maatschappij zal op Woensdag 12 dezer des avonds te half negen door Prof. Dr. B. Eerd- mans een rede worden gehouden over het onderwerp„Het Roomsche ge vaar". De toegang is voor ieder vrij, terwijl er gelegenheid zal zijn tot debat. Tegen de Tariefwet. Vanwege het Anti-Tariefwet-Coraité te Amsterdam zal de heer K. Reyne, oud-lid der Tweede Kamer op Vrijdag 14 dezer des avonds te 8 uur in da zaal Kunstmin der Sociëteit „Ons Genoegen" een lezing houden over het ontwerp Tariefwet-Kolkman. Er zal gelegenheid zijn tot debat, Zie de desbetreffende advertentie in dit blad. Boekoop. Een ongeluk dat ernstige f evolgen had kunnen hebben gebeurde )onderdag jl. bij het verzetten van een heistelling, werkzaam aan de Zijde. Door een der vangtouwen, gespannen over een aangrenzend huis werd de schoorsteen afgetrokken en kwam deze rakelings langs een passeerend kind op den grond terecht. Van 10 tot en met 15 Maart a.s. zal in de groote zaal van Hotel Nenf eene gastentoonstelling worden gehouden. Tevens zullen op 2 dezer avonden.voor- drachten over het koken op gas worden gehouden. Waddinxveen. Naar we vernemen is door 3. en W. dezer gemeente een adres gezonden om aan de eigenaren der perceelen staande aan de Zuicjkade tusschen het Raadhuis en de Brug, om aan de Gemeente af te staan en over te dragen het altijddurend gebruik van de strook gronds, gelegen voor die perceelen, ten einde te kunnen worden gebezigd als afscheeps-, los-, en laad plaats, waarvoor dan de Gemeente zich met het voortdurend onderhoud zou belasten van den weg en walmuur vóór die perceelen. Mej. A. Vogel, onderwijzeres aan school B. alhier komt als no. 1 voor op de voordracht van Onderwijzeres aan een der Openbare Scholen te Dor drecht. Naar we vernemen komt de heer C. J. Hanegraaff voor*op de aanbe veling voor de benoeming van onder- wyzer aan een der Op. Lag. Scholen te Rotterdam.' Gisterenavond heeft de zangvereeni- ging „Waddinyeens Dameskoor" in de Openbare School aan de Brug haar eerste uitvoering gehouden, die waar lijk een groot succes mag worden ge- noemd èn voor de Leden èn voor den Directeur, den heer K. P. Kruidering. Ter afwisseling werden door Mej. H-, de Kruyff eenige zangnummers ten beste gegeven en speelde Mej. W. C. Lichten belt eenige stukjes op de viool. De afwerking van het uitgebreide programma duurde circa 5 uur. De Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier heeft zich tot de autori teiten gewend, met verzoek te willen bevorderen, dat zoo spoedig mogelyk tot stand kome een rechtatreeksche verbinding van het station Gouda met de Gouwe en worde gebouwd een goederenloods bij dat vaarwater. Woerden. In een Donderdagavond gehouden vergadering van winkeliers is met groote meerderheid besloten pogingen aan te wenden tot het ver krijgen van een wettelijk vervroegde winkelsluiting. Er werd een commissie benoemd, die de noodige stappen zal doen. Ouderkerk a.d. IJssel. Donder dagavond gaf de muziekvereeniging „Excelsior" alhier haar tweede uit voering in dit seizoen, met medewer king van de Rederijkerskamer „Excel sior" te Stolwijk. Metjvoldoening kan de vereeniging op dezen zoo welge slaagden avond terugzien. Het programma werd een weinig gewijzigd en de 6 muzieknummers, die veel bijval vonden, werden achter elkaar afgespeeld. Daarna werd hpt tooneelstuk „Mijnheer de Senator", een blijspel in 3 bedrijven van Franz von Schönhan en Gustav Kadelburg opge voerd. Met zekerheid kan men zeggen, dat ieder der aanwezigen met veel genoegen het stuk gevolgd heeft en 'het mooie, rustige spel toonde ook wel aan, dat de leiding in zeer goede han den was. Na afloop richtte de heer Van Wal- sem, Directeur der muziekvereeni ging, het woord tot de medewer kenden en sprak daarna de hoop uit, die ook zeker alle aanwezigen deelden, Excelsior nog menigmaal op de uit voeringen te mogen zien. Een gezellig bal besloot den avond. Bergambacht. Woensdagmorgen voer een schroefstoomboot van de Reederij op de Lek met zulk een kracht tegen den steiger te Bergstoep, dat een dikke legger doormidden brak en de steiger gedeeltelijk werd ver nield. De boot bekwam geen averij. Krimpen a.d. Lek. De eiken houten aak, welke eenigen tijd ge leden is opgevischt in de rivier voor deze gemeente, bleek het eigendom te zijn van de firma L. Volker &Zn. te Sliedrecht. De visschers ontvingen f 75 vergoeding voor de moeite. Lekkerkerk. Zondagmorgen half 10 hoopt, in de Ned. Herv. Kerk alhier voor de gemeente op te treden ds. Brinkerink uit Bovenkarspel, die een gedachtenisrede zal houden over den helaas zoo vroeg ontslapen herder en leeraar dr. L. A. Van Langeraad. Concert van „De Kunstkring". KATHLtEN PARLOW. Er zijn maar weinig violisten onder wier spel men niet aan techniek denkt, en tot deze weinige behoort Kathleen Parlow ongetwijfeld. Bij haar is er geen kwestie van, dat eene moei lijke passage er niet uitkomt, dat fia- geolettonen mislukken of dat de zui verheid van dubbelgrepen te wenschen laat. Op al deze dingen, die 't spel van de meeste violisten nog geheel beheerschen, in ieder geval daarvan een integreerend deel uitmaken, let men bij Kathleen Parlow niet. 't Spreekt bij haar vanzelf dat technisch alles volkomen in orde is en moeilijkheden van dien aard bestaan er niet meer voor haar. De geheele aandacht kan gevestigd blijven op haar nobelen, vollen toon en hare meeslepende voor dracht. Zelfs in de meest eenvoudige stukjes, zooals in de Menuet van Beethoven, die als toegiftj pauze werd gespeeld, houdt ze ons volkomen gevangen door de groote bekoring, die van haar spel uitgaat. Door hare schitterende voordracht kunnen we 't haar vergeven, dat ze ons Bruch's vioolconcert zonder or- chestbegeleiding deed hooren, wat we bij de meeste violisten als een gebrek aan piëteit tegenover den componist zouden opvatten. Zelfs zouden we haar hebben kun nen vergeven, dat ze ons, niettegen staande de groote uitgebreidheid van de vioolliteratuur, gearrangeerde piano muziek opdischte, zooals een van de meest bekende Moments musicaux van Schubert, indien ze maar niet Chopin's Nocturne Op. 9 No. 2 op 't programma had geplaatst. Ieder, die Chopin's muziek kent en liefheeft, moet zich ergeren aan de styllooze en op effect berekende bewerking van Wilhelmj, die Kathleen Parlow ons deed hooren en die zelfs héér spel ons niet geniet baar kon maken. In Charlton Keith had de violiste een technisch goed 'ontwikkeld en bescheiden acoompagnateur, wiens spel echter, vooral ook in zyne soli, zich niet door al te veel warmte kenmerkte. Bovendien liet 't klankgehalte van den Ibach-vleugel, vooral in de beide middelste octaven, veel te wenschen. Het talrijk opgekomen publiek was enthousiast, voor 't bestuur van „De Kunstkring" 't beste bewijs, dat zijn initiatief in dezen ten hoogste gewaar deerd wordt. H. N. De motie-Troelstra en Art 394 Onder bovenstaand opschrift betoogt Het Volk, dat de aanneming van het s.-d. amendement om de overgangsbe paling van art. 357 der Invaliditeits wet binnen 6 maanden na afkondiging der wet in werking te doen treden, allerminst een begin van Staatspen- sionneering beteekent. De motie-Troelstra toch wilde de pensionneering van art. 357 losmaken van de wet, haar in een afzonderlijk noodwetje vastleggen en daarmee los maken van de ongewisse kansen der In v.-wet. De rechterzijde weigerde driemaal daartoe mee te werken en hij kon het verzuim niet meer goed maken door de overneming van het s.-d. amende ment op 394. Het pensioentje van 357 hangt thans nog in de lucht en het werd alleen maar losgemaakt van do Tariefwet. Als de Inv.-wet niet in het Staatsblad komt, is het pensioentje voor de 70-jarige n er ook niet. Het blad blijkt verder volstrekt nog niet gerust over het lot der Inv.-wet in de Eerste Kamer en constateert dat de rechterzijde, ondanks art. 394 bij de a s. verkiezingen met ledige handen tot de oude arbeiders komt. Dit alleen, omdat men de motie-Troel tra, niet heeft willen behandelen Maar hoe het lot der wet en de uit slag der verkiezingen ook zij, zit vol gens het blad, elke Regeering vast aan de consequentie van Art. 357. Die consequentie, dat de 70-jarige ouden van art. 357 het pensioentje van dat artikel binnen enkele maanden behoo- ron te ontvangen en dat, eenmaal dat deel der 70-jarigen tot het staatspen sioen toegelaten, het onmogelijk is, het aan anderen van dien leeftijd, die het noodig hebben, te onthouden. Het blad besluit Zoo is de overname van het amen- dement-Duijs door de Regeering van deze geen vrijbrief voor haar verzuim, om voor de verkiezingen den arbei- defs een pensioen te bezorgen, en blijft, hetgeen werkelijk is tot stand ge bracht voorloopig slechts een stuk pa pier, dat waarschijnlijk na de verkie zingen in de papiermand terecht komt. Het amendement heeft intusschen, nu het eenmaal door de Kamer is aan genomen, deze groote practische teekenis, dat het alle partijen feitelijk verplicht met deze beslissing rekening te houden, en zoodoende ook bij ver werping of latere intrekking der Wet- Talma de onverwijlde invoerihg van een ouderdomspensioen maakt tot een politieke noodzakelijkheid. Geen Spoorwegstaking. Londen, 8 Maart. De Vereeniging van spoorwegpersoneel heeft het ant woord van de Midland Spoorweg maatschappij aanvaard, waardoor een staking is afgewenteld. De dynamietontploffing. Baltimore, 8 Maart. Volgens de laatste mededeelingen zijn door de ont ploffing 40 tot 50 menschen gedood, en 60 gewond, waarvan 15 zeer ernstig. De schade bedraagt 500000 pond. Er liggen nog vele lijken in het water. De gewonden zijn verschrikkelijk ver minkt door gebroken armen en beenen en gescheurde lichamen. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN5 Maart. Laurentia, Hendrika, ouders A. J. van Klaren- bosch en J. C. van Zutpheu. 6. Neeltje, ouders D. C. Kooiman en W. Verbruggen. 7. Dirk Andries, ouders D. C. van den Berg en E. van Veen. ONDERTROUWD J. Roozendaal te Rotterdam en J. M. van Loon. F. Bambach-en N. van der Zwan. C. G. van der Velden en N. Nobel. E. J. van Arnhem en A. Uittenbogaard. A. Goedewaagen en M. Jonker. OVERLEDEN6 Maart M. de Vink, wed. van J. Oosterwijk 78 j. 7. P. Blok 76 j. 8. E. C. P. von Noël, wed. van J. W. Molyn 95 j. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.0 te Horta, laagste stand 738.0 te Hapa- randa. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige westelijke wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, overdag iets zachter. graph Cy. Cert. v. A IJ. S. Steel Corp. Gert. v. Gew. Aand. Koer» t«i heden 78'/., 86' VAN DEN Effectenhandel te A oi sterdam 8 MAART 1913. Staatsleeningen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3»pet. Russische Obl. 1! 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russisctóo Spw.inij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoort weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie Go Emis sie 4 pet Japan. Obl..1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl.5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Itmik- en Crcdlet4nstel- II ngen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun- dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele- Vorige Koers. 78 86 63 100 91 853/, 81'/, 44" 103"/;; 84 68 218 51'/, 71'/,, 24% 63 1»1'/, 290 1893/ 17 200'/, 68'/, 182'/, 578 525 191»/, H83/É 116 - 3 n/| 10'V,6 85 867/s 44 84»/, 217 «/a 50 H 701/% 61' K Credlet Install, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „"Amster dam" Aand. Jav. Cultuur My. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A Wijnbouw Mijen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuin-Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl, v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. I a bak - Onder ne m i ngen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. C Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 8 pet. W arschafc-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 Dct. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pot Hongarije. TheLs-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. J50 GELDKOERS. Prolongatie B pCt. Amerikanen lusteloos, Binnenl. en Buitenl. Staatsfondsen pryshoudend, Culturen vast, Tabakken als voren, Petroleum flauw, Rubbers stil, Mijnen stil. 90', 97'/, 186 27»„, 166'/, VS 100'3/, 292 16'/. 196 66 181'/, 576 191 VI, 115'/, 3»/„ 10s/, 90s/, 63 96 273's 163'/, i'l H 162 is proefondervindelijk de BESTE er. volkomen ON S CHADELIJkI Heden overleed in den ouderdom van 96 jaar mijne Behuwdmoeder en Tante, Vrouwe weduwe van Heer J. W. MOLIJN. Gouda, 8 Maart 194). Wed. J. W. MOLIJN -v|n Effen. Eenige kennisgeving. Bezoek kan niet worden ontvangen. Heden overleed te Rotterdam zacht en kalm onze lieve Moeder en Behuwdmoeder Mevrouw de Weduwe in |den ouderdom van 85 jaar. N. DK VOOYS-Kruvt. G. C. DE VOOYS. D. SAMSOM-Kbuvt. D. SAMSOM. Gouda, 7 Maart 1913. VAN DEN »p HromsHU tl» IX nam tota, det aeouai S^uur in de achtermaal van de Hoc. lie Héunte. Namen8 het bostuur v/d. Prot. Bond. Namens hetbostnur derEvang.Maatsch. T. OREBAS, Scor. j. p, KRAMER, Secr. TOEGAMG VRIJ. GELEGKNHEID TOT DEBAT. Bericht de ontvangst der in alle Genres. Beleefde uitnood,ging mjjne stalen collectiün aan te vragen. Aanbevelend, N.V. J DRN- HOLLAND. SPREKER: de Heer Oud-lid v. d. Tweede Kamer der Staten-Generaal. ONDERWERP:

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 4