I No. tans. Ipt zorgf NHUIS m 1 a mp e n? aan een der vorden gaarne DE GEWETENLOOZE. isia w Maandag 10 Maart 1013. 51e Jaargang. behalve Zon- o.io Bia-itexilaxxcl Buitenlandsch Nieuws, FEUILLETON, D-a.. evoeders. I XsTIs-vl-ws- ezn. voer G-ovlcLsl exx OKa.stx@3iE©zx- Verschij ut lagelij ks Telefoon ïnterc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. en Feestdagen. Telefoon. ïnterc. 82. I 15 do (Wordt vervolgd). i——— Kruis11 8 unr, Reciteer Ver. JIG. L ulermeel oederkosten 0 en 5 kilo v- en Wonhg- srstands-Com- jeregeid tijdig mt vangen van i, vermakelyk dan in onae irk method*, derfebriek Enkhuizen. r bij Hll. 'Hdetraat. Voorstal. M AZn., Goad*'. tanariea en */i liter arseelvoer) en Vj -4 unr Open- mbachtescnool zal de leening in het^buitenland ge sloten worden. De minister van financiën kondigt aan, dat ongevéer drie milliard noodig zal zijn voor allerlei ondernemingen. Men zal ze in don vreemde sluiten op korte termynen. Duitshland. De Duitsche leger-voorstellen. Naar de aanleiding der gelden, noo dig voor het dekken der uitgaven in verband met de nieuwe legervoorstel- len, verneemt de Berl. Loc. Anz., dat in de nationaal-liberale Rijksdagfractie het plan bestaat, voor het geval dat de regeering geen algemeene belasting op het bezit zal voorstellen, zooals deze verlangd wordt door de liberalen, zij zelf een initiatief-voorstel zal indienen bij den Rijksdag, tot het invoeren van de successiebelasting. Volgens de Tagl. Rundschau is hot in overeenstemming met de waarheid, dat do kosten ineens zullen bedragen 1 milliard Mark en do loopende kosten jaarlijks ongeveer 200 millioen Mark. Oojc is verder juist, dat de verhoo- ging van’het troepental jaarlijks on geveer 84000 man zal bedragen, bij een diensttijd van twee jaar, dus een versterking van 168.000 man. Omtrent de dekking van de geldmiddelen wordt nog medegedeeld, dat de vermogens beneden 30.000 Mk. ook belast zullen worden en dat zelfs voor een keer een belasting geheven zal worden van inkomens, hooger dan 15000 M. jaar lijks. 46) Maar het is mijn neef niet, ging Anna met hoogroode kleur voort. Dat was alles bedrog. Hij had het mij voor gepraat. U zou het niet weten, dat ik zijn verloofde was Wat I riep Klothilde uit. Je hebt geloof ik, je verstand verloren Ditmaal schaterde Gl&ser het uit, ofschoon het hem vreemd te moede was. Natuurlijk spreekt ze onzin, de inbeelding heeft haar ziek gemaakt. Hij wilde zich opnieuw vroolijk voor doen, maar hij bleef zwijgen en beefde evenals iemand, die plotseling door een rilling bevangen is. Anna Schiman speelde niet op, zoo als hij verwacht had, maar barstte in tranen uit, greep Klothilde’s hand, streelde ze als die van een geliefde vriendin en zei snikkend Ach, het doet me zoo’n verdriet om u, mevrouw, zoo’n verdriet IU was altijd zoo goed voor me. Ik zal niets meer zeggen, want u mag u niet op winden maar krankzinning ben ik niet. Gelooft dat toch niet. Mocht hij voor toch beter zijn dan hij het voor mij was. -\paar hebben we hetdaar hebben we heKI^kwam Glaser tueschenbeide. Nu heeft ze nog medelijden met je ook. Zij was altijd ziekelijk aangelegd. Maar moeder noch dochter geloofden hem. Mevrouw Teichert was plotseling stil geworden, want haar scherpzinnig heid had haar op den rechten weg ge bracht. Zij zou er echter wel voor oppassen, in deze voorbijgegane dingen iets bijzonders te zien, dat aanleiding tot huiselijken twist zou geven. De mannen vergisten zich dikwijls in hun keuze en wat zij vroeger in liefdeszaken misdaan hadden, mocht hun later niet ten laste gelegd worden. Ook Klothilde sprak geen woord, ofschoon andere dingen in haar omgingen. Deze tranen waren echt, dat zag zij dadelijk en terwijl ze onwillekeurig de hand van het meisje vasthield en haar hartelijk drukte, werden haar oogen zelf vochtig, die zij eenige ©ogenblikken sloot, ter wijl een smartelijk gevoel zich van haar meester maakte; lang begraven herinneringen kwamen in haar op. Zij had haar man niet lief, daarover was ze nooit in twijfel geweest. Maar nu zij deze schitterende verzorging ont vangen had, en van van haar idealen GliniSdlE COURANT. Per kwartaal f 125 Idem franco per post,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad „1.50 Idem franco per post 1 1*0 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLakob Tiexdeweg 64, bij onze Agenten, denBoekhandel en de Postkantoren Men verwacht binnen korten tijd do overgave der stad. Italië. Paus Pius ongesteld. De „Osservatore Romano” meldt, dat de Paus lijdend is aan een bron- chiale catarh. De aandoening is van lichten aard. De Maand. Crt. schrijft nog do volgende berichten De zusters van den paus bezochten den H Vader in het vatacaan. De paus, die reeds eenige beterschap gevoelde, toonde niet de minste ongerustheid. Hij schrijft zijne ongesteldheid toe aan de weergesteldheid der laatste dagen. Dokter Marclifava bevestigde de diag nose van dokter Amici, die verklaarde dat het een lichte eatarhrale aan doening was, vergezeld van influenza en de meest volstrekte rust voorschreef. Gisteravond was de toestand van den paus stationnair. In de koorts was geen verandering gekomen en de nacht verliep betrekkelijk kalm zonder dat de paus insliep. De expectoratie is regelmatig. De „Gsuervav dat de toestand terd is. De zuster van den zij het Vatikaan vu. opgebeurd. Frankrijk. Ex-keizérin Eugenie. Naar uit Londen aan de Maand. Crt. gemeld wordt, heeft de gezond heidstoestand van ex-keizerin Eugenie bij haar omgeving groote bezorgdheid verwekt. Gedurende de maanden Ja nuari on Februari was zij lijdende aan bronchitis, doch in het begin van Maart in zooverre hersteld, dat zij Chislehurst verlaten en do reis naar het Zuiden aanvaarden kon. Gedurende drie dagen vertoefde zij te Parijs en vertrok naar de Kaap Martin, waar zij met haar gevolg in haar villa Cymos haar intrek nam. Op een wandeling heeft zij thans echter opnieuw koude gevat. De vroegere keizerin is 87 jaar. Japan. Leeningen. Tokio, 6 Maart. De regeering heeft gediscuseerd over een leening van 150 millioen francs voor den electriciteits- dienst. Besloten is dit jaar een bedrag van 35 millioen te leenen. Vermoedelijk De Balkanoorlog. Ofschoon nog een belangrijk over zicht te wachten staat, immers de Ro- manow-feesten, die thans in Rusland worden gevierd, behooren ook in ons overzicht besproken te worden, moe ten we ditmaal eerst de aandacht vra gen voor den Balkanoorlog^ Tiet zou anders mogelijk zijn, dat we bij het bericht dat de vrede gesloten was, nog in hoofdstukken het laatstgebeurde zouden moeten meedeelen. Belangrijk zijn de nagekomen feiten niet, uitge zonderd dan de inneming van Janina, dat thans in handen der Grieken is. Verder is de toestand ongeveer gelijk aan dien in Januari. De Turksche regeering ziet de on mogelijkheid van verder strijden in, de bevolking is al lang den oorlog moe, maar het Jong-Turksche comité verzet zich even goed tegen de vredesbewe ging onder Mahmoed Sjefket Pasja als onder Kiamil Pasja. Het parket, waarin eerstgenoemde zich bevindt, is dan ook uiterst moeilijk. Voortgekomen uit de Jong-Turksche militarische re volutie van Januari moeten de groot vizier en zijn medeministers zich thans schrap zetten tegen het comité dat hen aan het bewind bracht, want de duidelijkheid waarmee de Jong-Tur- ken spreken laat niets te wenschen over. „Alemdaru het orgaan van de Jong-Turken, zegt met ombeschaamde duidelijkheid„De grootvizier heeft nog eens het geluk der wapenen te beproeven, of....” Puntjes zet het blad niet, het veroorlooft zich voor dat geval Mahmoed Sjefket Pasja den raad te geven, de macht aan anderen af te staan, die de verantwoordelijkheid voor een nieuw militair optreden durven dragen. Goedschiks schijnt echter de grootvizier niet te zullen heengaan, alleen wanneer een nieuw optreden der Jong-Turken daartoe dwong, zou hij zijn ambt neerleggen, ervan over tuigd dat dan zijn land nog ernstiger de gevolgen der oorlog zal ondervin den. Onder degenen die zich in den laat- sten tijd bijzonder sterk voor het tot stand komen van den vrede schijnen te interesseeren, moet in de eerste plaats genoemd worden, de Russische gezant, Von Giers. Deze heeft het be middelingsvoorstel het eerst gelanceerd en hij is in zijn tot bemiddeling ijverig digd wordt -van brandstichting in een hooimijt, is 46 jaar oud. Zijn mede plichtigen zijn de 18-jarige arbeider Willy Kersten, diens 19-jarige broeder George en de achttien-jarige arbeider Schliewenz. Daar een groot aa*ntal getuigen gehoord moet worden, denkt men, dat de behandeling der zaak drie dagen in beslag zal nemen. Een groot aantal personen, die ver zocht hadden, het proces te mogen bij wonen, moesten wegens gebrek aan ruimte afgewezen wordép/De minister van Justitie en verscheidene ambte naren van zijn ministerie, zullen bij het proces tegenwoordig zijn. Rusland. Het Romanoffrjubileum. De Keizerin en de Keizerin-Moeder hebben in het Winterpaleis de dames uit de hooge kringen der stad ont vangen, die haar gelukwenschen kwa men brengen. In een andere zaal ontving de Keizer de landelijke depu taties. Des avonds had in de Adelzaal in tegenwoordigheid van hunne Ma jesteiten een aan den Petersburgschen adel aangeboden bal plaats. Volgens uit Petersburg ontvangen telegrafische berichten, was bij de ont vangst in het Winterpaleis alleen de Keizerin-weduwe aanwezig. Tevens waren ook de dochters van den Keizer en de Keizerin aanwezig. Afgrijsel ij ke terech ts tel li ngen Do „Börsen-Courierw weet de vol gende bijzonderheden made te deelen over de terechtstelling van een achttal leden eener rooversbende, die onder aanvoering van een berucht bandiet, zekeren Polioudra, langen tijd don Kaukasus onveilig had gemaakt. Poli oudra, door den krijgsraad ter dood veroordeeld, had verklaard, liever zelf moord te willen plegen, dan opgehan gen te worden. Zijn bewakers hadden hem echter medegedeeld dat hij bege nadigd was en daarom had hij van zijn plan af gezien. Dezer dagen ver schenen echter de directeur der gevan genis en de procureur in de cel Van Polioudra en verklaarden hem dat zijn laatste uur gekomen was. De veroor deelde protesteerde en verzette zich met alle macht toen zijn bewakers zich op hem wierpen om hem te overmees teren. Na een langdurige worsteling slaagden zij er in, hem aan handen on voeten binden. Toen de veroordeelde zag, dat werkelijk het noodlottig oogen- blik daar was, viel hij in onmacht. In De oorlog in den Balkan. Het Turksch ministerie. Naar uit de Turksche hoofdstad wordt gemeld, is Mahmoed Sjefket- Pasja, de Turksche grootvizier, voor stander van een spoedigen vrede. Ech ter kan hij hierbij slechts steunen op het kleinste gedeelte van het Jong- Turksche comité. Het grootste deel der partij blijft voorloopig oorlogszuchtig. Het zou derhalve niet to verwonderen zijn, wanneer binnenkort een nieuw Ministerie aan het roer kwam. Alsdan zou Said Halim, die thans Minister van Buitenlandsche Zaken is, grootvizier worden. Hoewel hij bekend staat als een zeer energiek man, ontbreekt hem groote ervaring. Waarschijnlijk zal wel zeer spoedig beslist worden, welke partij van het comité het sterkst is Een groot aantal officieren en de leden der liberale entente zijn wel voor den vrede, maar alleen op voorwaarde, dat Adrianopel niet wordt afgestaan. De grootvizier verklaarde, dat nog geen besluit genomen was. Echter zou hij in elk geval op betere voor waarden vredesluiten dan het Kabinet van Kiamil-Pasja anders zou hij voor voortzetting van den oorlog zijn. Het Bombardement van Adrianopel hervat. Uit Parijs wordt dd. 9 Maart aan de Maand. Crt. geseind De „Matin” ontvangt een telegram uit Philippopel, waarin gemeld wordt dat men wederom begonnen is Adria nopel hevig te bombardeoren. De stad werd met projectielen overdekt. De Bulgaren namen het fort Cheitantara en maakten 400 Turken krijgsgevan gen. gesteund door Sir Edward Grey. Toen heeft hij aan de Porte meegedeeld, dat zijn hooge meester, de Czaar, zoo graag dit jaar tot een dubbel jubeljaar zou maken, lo als 3)0-jarige herdenking van de stichting van Huis Romanow en 2e als het jaar, waarin de vrede tot stand kwam, die een einde maakte aan een der meest onrechtvaardige oorlogen van den laatsten tijd. Hotis toch weleens grappig om een vertegen woordiger van het régime der diplo maten die steeds drijven naar politieke verwikkelingen, te hooren uithalen Qver den vrede. afstand had gedaan, voelde zij genoeg achting voor hem om hem het huwelijk draaglijk te maken. Zijn gelddorst, zijn geringschatting der menschen, zijn ver achting voor hoorere levensgoederen, alles had zij hem vergeven. Nu echter ontdekte zij wegen, waarvan zij nooit verwacht had, dat hij die zou bewan deld hebben. Met een leugen had hij zich toegang tot ’t huis verschaft on terwijl hij haar hand vroeg had hij de andere moeten loslaten, die de minste diensten bij haar verrichtte. Geloof toch zulke gekheden niet, bruiste hij op, woedend dat hfl de vrouwen zoo ontroerd zag. Ze heeft waandenkbeelden, dat is al. Jelui zijn nu net zoo opgewonden. Ik geloof het ook, beaamde me vrouw Teichert, aan wie de manier van doen van haar dochter niet beviel. Moest dit meisje nu juist vandaag hier komen om tweedracht te zaaien On tevreden op zichzelf, dat ze Anna niet alleen ontvangen had, zei ze tot haar Had ik dit alles geweten, ik zou me niet met je ingelaten hebben. Het is ongehoord, zulke sprookjes als je hier komt vertellen. Ga nu ihaar, wij heb ben geen tijd meer. Glaser had zijn schoonmoeder wel willen omhelzen. Kom °P e0n anderen keer terug, Dadelijk kwam haarmanortusschen. Ruw zei hij tot Anna Kom in mijn werkkamer, de zaak moet opgehelderd worden. Ik zeg je, komHet is voor je bestwil. Hij ging haar dralend voor, en toen hy zag, dat moeder en dochter samen zacht spraken, fluisterde hij haar zacht in, met iets lokkend in zijn stem Kom, Dolynsky is bij mij. Hij had hem in het geheel niet ge sproken, maar hij kreeg plotseling dezen inval, als iets wat hem uit den* neteligen toestand redden kon. Ga dan toch, zei ook mevrouw Teichert, en duwde haar de deur uit, die zij achter haar sloot. Goddank riep zij, toen ze met haar dochter alleen was. Krijg er toch geen hoofd pijn van, alles zal wel terecht komen. Zulke dingen maakt men best in alle stilte der wereld uit. En bovendien moet ik je zeggen, dat ik nog niet alles geloof. De grootste helft zal ze wel uit haar duim gezogen hebben Klothilde lachte op haar eigenaar dige manier. Ik hoofdpijn krijgen? antwoordde zij. Waar denkt u aan. Maar daarom kan ik wel medelijden met haar heb ben, ze was toch mijn kamenier ,Osservatore Romano” meldt, 1 van den paus verbe- en pips scheen, toen 'erflet, aantaerkélijk Luchtvaart-revue. Berlijn, 7 Maart. Keizer Wilhelm en de prins-regent van Beieren hebben hedenmiddag in het luchtvaartkamp van Johannisthal een luchtvaartrevue bijgewoond, waaraan 60 aeroplanes en een groot aantal militaire aeroplanes en 7 bestuurbare luchtschepen deel namen. De hemel is bewolkt en de wind is zeer hevig. Het proces-Steiniekel. Aanstaande Woensdag, naar Maand. Crt. meldt, begint voor de rechtbank van gezworenen te Frank furt a/O. het proces tegen Sterniekel en diens medeplichtigen. Zooals men zich herinneren zal, is Sterniekel de hoofddader van den afschuwelijken moord, den 7den Januari gepleegd op den landbouwer Kalies, diens vrouw en dienstmeisje. De hoofdbeschuldigde, August Sterniekel, die tevens beschul- PRIJS DER AD VERTENT! ËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. als ik minder omhanden heb, dus viel hij de schoonmoeder by, toen hij zag, dat Anna die nu Klothilde’s hand los gelaten had, besluiteloos stond en met haar zakdoek haar tranen droogde. Stille smart sprak uit haar. Ze wist niet goed, wat te doen, daar ze blijk baar alle drie tegen zich had. Ik zal üw rust niet meer storen, bracht ze eindelijk met trillende lippen uit, maar een slechte man ben je toch Mijn schoonste jaren heb ik voor je opgeofferd. Leugen en bedrog heb je gebruikt. Je zou naar Weenen gaan, om van mij af te komen. Maar hier beviel het je beter. Nu, ik zal me rustig houden, het geeft me toch niets. Zoo’n aardworm als ik ben, zet men gauw genoeg uit de gedachten. Daar trapt men eenvoudig op. Maar je deel zul-je thuis-krijgen. Vaarwel dan. En neem me niet kwalijk, mevrouw en de «jonge mevrouw ook niet. Ik heb dit alles niet vermoed, anders was ik zeker niet gekomen. Terwijl ze sprak, werd er hard ge beld. Mevrouw Teichert kwam terug met het nieuws, dat het Herbst was, dien Glaser vandaag bij zich verzocht had. Blijf nu nog even, en drink een kop koffie I vroeg Klothilde snel, wie een denkbeeld inviel.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1