Binn enland - Gemengde Berichten. Stadsnieuws. ZE3T1 Laatste Berichten MARKTBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Ef Iccleiilianilel te Amsterdam mei getrokken draad GEEFT BIJ HETZELFDE STROOM VERBRUIK VIERMAAL MEE? NUTTIG LICHTEFFECT DAN EEN GEWONE METAALDRAADLAMP - ra1/, e - - - - - mm allerijl werd een geneesheer ontboden, die hem weder tot bewustzijn wist te brengen. Een uur later werd hij te rechtgesteld. Onder zijn makkers, die hetzelfde lot endergingen, bevond zich een ze kere Smykalof, die den bewakers even eens wanhopigen tegenstand bood, toen men hem naar de gerechtsplaats wilde voeren. Aan handen en voeten geke tend, klemde hij zich met zijn tanden aan zijn ijzeren ledikant vast. De on gelukkige klemde met zulk een kracht het ijzer tusschen de tanden, dat de cipiers hem slechts konden losmaken door zijn kaak te verbrijzelen. In dezen toestand werd hij opgehangen. Een ander lid der bende, Boucha- nowski genaamd, werd krankzinnig, toen hij vernam, dat de autoriteiten, met het oog op de amnestie, die den 1 6en Maart verleend zou worden, be sloten hadden de terechtstellingen te verhaasten. Hij is in een aanval van waanzin gestorven. Thans bevinden zich nog tien andere ter dood veroordeelde in de gevan genis, van wie twee eveneens krank zinnig geworden zijn. De Papierhandel en de Tariefwet. Een 18-tal firma's, leden der „Vor- eeniging van Nederlandsche Papier groothandelaren" hebben aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal opnieuw een adre'fc gezonden, naar aanleiding van de gewijzigde voorge stelde reohten van invoer op Papier. In dit adres geven de adressanten te kennen op de meest krachtige wijze te moeten protesteeren tegen de hei- haaldo beschuldiging van te lage aan gifte bij den invoer. In hun adres van Juni 1911 hebben zij aangeboden de ongegrondheid dezer beschuldiging te bewijzen, welk aanbod de Minister tot hun leedwezen met stilzwijgen voor bijgaat. Het is inderdaad onbegrijpelijk waar om juist papierhandelaren bij den in voer meer zouden fraudeeren dan importeurs van andere artikelen en de Minister op deze wijze goedvindt, een achtbaren stand van kooplieden een on verdienden smet aan te wrijven. Overigens geven de thans voorge stelde ïechten „ad valorem" adressan ten aanleiding hunne vroeger uitge sproken bezwaren tegen eene classifi catie, die bjj het artikel „Papier" nooit juist kan zgn, te herhalen. In de praktijk is b.v. geen grens te trekken tusschen pakpapier (No. 384, belast met 6 pCt.) en imitatie perkament (No. 393, belast met 10 pCt.) Dergelijke moeilijkheden zullen ook voorkomen b\j de onderscheiding van bordpapier eenerzijds (No. 384, belast met 6 pCt.) en kaartpapier anderzijds (No. 386belast met 10 pOt.) van pakpapier eenerzijds (No. 384, belast met 6 pCt.) en ordinair teekenpapier en drukpapier anderzijds (No. 3866, belast met 10 pCt.). Dat courantenpapier slechts met 6 pOt. belast wordt, moge de invloed rijke pers aangenaam stemmen, het lijkt adressanten eene groote onbillijk heid, dat papier van gelijke waarde voor andere drukwerken bestemd 10 pCt. zal betalen. Ook is het adressanten onbegrijpe lijk, waarom geheel afgewerkte goede- ron, als papieren zakken en doozen (No. 390) en schuurpapier enz. (No. 397), slechts mot 6 pCt. belast worden, terwijl de meeste andere papieren, die grondstoffen zijn o.a. voor dezelfde artikelen, 10 pCt. zullen betalen. Adressanten willen niet vermoeien met meerdere voorbeelden van stelsel loosheid in de voorstellen van den .Jfinister, maar slechts de algemeene bezwaren herhalen, die in hun adres van Juni 1911 ontwikkeld werden. De onbillijke heffing naar het ge wicht moge dan losgelaten zijn, het blijft oen feit dat de verhooging der waarderechten tot 10 pOt. en zelfs 12 pCt. oen onherstèlbaren slag zal toebrengen aan den Papierhandel en allo industrieën, die papier als grond stof gebruiken. De invoer zal verminderen, de schat kist zal de geraamde meerdere op brengst ftiet genieten en slechts de binnenlandsche papi<%idustrie, welke bloeit en geene bescherming behoeft, zal voordeel trekken uit eene alge meene opdrijving der prijzen. In het bizonder zij nogmaal gewezen op de bemoeilijking van den Export- handel, die ook bij thans voorgestelde rechten de concurrentie mot buiten- landscho Exporteurs niet zal kunnen volhouden. De adressanten herhalen ten slotte hun dringend verzoek dat het voor gestelde tarief niet moge worden goed gekeurd, maar het daarheen moge ^geleid, da* de bestaande rechten on veranderd gehandhaafd big ven. Het Ministerie van Defensie. Naar het Hbld. verneemt zou bij de Regeering het voornemen bestaan, om voorshands geen maatregelen te nemen tot uitvoering van den Algemeenen Maatregel van Bestuur, waarbij de departementen van Oorlog en Marine worden gevat in één departement De fensie. Zoowel in den Raad van State als in Marinekringen moeten veel be zwaren tegen opheffing van het de partement van Marine bestaan. Tot de Kamerverkiezingen zal de tegenwoordige toestand in ieder geval gehandhaafd blijven. Het Nederl. Roode Kruis en de Balkan-oorlog. De correspondent van de N. R. Crt. te Konstantinopel schrijft: Alhoewel zij van het Hoofdbestuur nog geen enkole aankondiging van hare terugroeping ontvangen heeft, bereidt onze ambulance zich op een spoedig vertrok van hier voor. In derdaad is er voor haar hier weinig of geen werk meer. De gewonden die trouwens in betrekkelijk gering aantal van Gallipoli en Tsjataldzja worden aangebracht, worden allen in de militaire hospitalen in Stamboel en in Haïdaspasja opgenomen, zoodat de ambulance behalve de herstellenden aan bevroren ledematen geopereerden en enkele licht gekwetsten geen pa tiënten heeft. Verleden week is ook de Egyptische ambulance naar haar land teruggekeerd. Er zijn nu, behalve de onze, nog slechts de twee Duitsche ambulances hier welke echter niet zelf standig werken, maar eigenlijk als ver sterking van het personeel in het Duit- sche ziekenhuis en het onder Duitsche loiding staande Turksche militaire hos pitaal bij Gumnusj Sujum dienst doen, en dan nog de ambulance uit Britsch- Indië, die echter ook dezer dagen zal vertrekken, omdat de arme Hindoes, die men in een veldlazaret naar de stelling van Tsjataldza heeft gezonden, zóó onder koude en de ellendo welke door het uiterst slechte weer en het gebrek aan behoorlijk onderkomen daar uitgestaan wordt, te lijden hebben, dat de helft hunner zelf al naar het hospitaal in Stamboel is geëvacueerd. f 11.000 vermist. Uit de brandkast in de pastorie van de R.-K. kerk te Schipluiden wordt een bedrag van elf duizend gulden vermist. Men vermoedt, dat de diefstal heeft plaats gevonden in den nacht van Dinsdag op Woensdag. De brand kast is geforceerd. N. R. Crt. Gevaarlijk papier. In het „Maandblad tegen de Ver- valschingen" komt een waarschuwing voor tegen arsenicumhoudende ver- Eakking van levensmiddelen, aan de and van onderzoekingen van dr. Neu- feld, gepubliceerd in net „Zeitscfirift für Untersuchung von Nahrungs- und Genussmitteln". Het bleek bij deze onderzoekingen dat glanzend papier (violet, resérood en licht lila gekleurd) ■in groote mate arsenicumhoudend was en wel van 0.14 tot 1.77arsenigzuur bevatte. Door nauwkeurige nasporin gen bleek verder, dat de oorzaak hier van te vinden was in de aanwending van bassiche fuchsine, welke met arse nigzuur was neergeslagen. „Het is na tuurlijk van het hoogste gewicht, dat dergelijke gekleurde papieren, welke in onmiddehjke aanraking met levens middelen (cacao, bonbons, enz.) komen absoluut giftvrij zijn, daar bij het lang bewaren onder den invloed van vocht en warmte zonder eenigen twijfel de waren besmet kunnen worden. Daar de handel in dergelijke papieren zeer internationaal is, moge deze mededee- ling als aansporing voor de fabrikanten dienen, die dergelijke papieren voor hunne verpakking aanwenden, om op de levering van volkomen giftvrjj pa pier voor hunne verpakking aan te dringen." Groote verduistering. Do Amsterdamsche politie heeft aan gehouden de directeur, Grolle genaamd, van de Mutual Life Insurance Cy. Na een onderzoek der Parijsche directeu ren ten kantore te Amsterdam van genoemde New-Yorksche Maatschappij heeft men den Nederlandschen direc teur, onder verdenking van een bedrag van ruim 40.000 gulden verduisterd te hebben, in zijn woonplaats Zalt- Bommel gearresteerd. Omtrent de arrestatie van den direc teur voor Nederland van een buiten- landsohe levensverzekering-mij. wordt nader door de „Tel." medegedeeld, dat de verduisteringen zijn gepleegd over een tijdsverloop van eenige jaren. Door het bijspringen van familieleden, die in financieele moeilijkheden ver keerden, was de betrokkene, die bij de desbetreffende levensverzekering maatschappij gunstig en als een goede werkkracht stond aangeschreven, in geldelijken achterstand geraakt. Hij trachtte zich te redden door voor te geven, dat op loopende polissen door de houders voorschotten werden ge vraagd. Deze sommen werden door^ het hoofdkantoor gezonden in afwach ting van de polissen, waarop de voor schotten zouden moeten worden afge- teekend. Met de aldus verkregen som men werden de tekorten gedekt. Het hoofdkantoor wachtte tevergeefs op de polissen. Toen die, na herhaalde aanmaningen niet werden gezonden, werd den te Amsterdam gevestigden hoofdaccoun tant der maatschappij een onderzoek opgedragen. Hij ontdekte niets, want de admi nistratie was in orde. De directeur deelde hem echter zelf mede, tot welke handelingen hij zijn toevlucht had genomen. Aan de hoofddirectie werd daarop bericht hoe de vork in den steel zat. De ïechtskundige adviseur der maat schappij, bekend met de omstandig heden, die tot de malversaties hadden geleid, adviseerde om de zaak onder de roos te houden en den betrokkene in de gelegenheid te stellen, het be drag van het tekort f 43.000, in den loop der jaren aan te zuiveren en hem als directeur te behouden. De hoofddirectie scheen niet onge neigd, tot een dergelijke oplossing mee te werken en het personeel van het bureau, dat op den chef zeer was ge steld, verheugde zich in de gevonden oplossing. Plosteling schijnt een kentering te zijn gekomen in de opinie der hoofd directie. Toen een der hoofddirecteuren uit het buitenland Vrijdag te Amsterdam arriveerde, had hij schadevergoeding verlangd van de verzekeringmaat schappij tegen fraude te Londen, waarbij de levensverzekeringmaat schappij tot een bedrag van f 25,000 geassureerd was. De assurantiemaatschappij wenschte, de f 25,000 wèl uit te keeren, mits de fraudeur, als afschrikwekkend voor beeld, werd gearresteerd. De levensverzekeringmaatschappij The Mutual Life Insurance Company of New-York heeft aan dien eisen toegegeven en de man is gearresteerd, om vpor don officier vat justitie te worden geleid. Het geheele kantoorpersoneel van de te Amsterdam gevestigde afdeeling van bedoeld levensverzekeringsbedrijf is diep onder den indruk van deze arrestatie en koestert de hoop, dat het de familie, door het treffen van eenig accoord, alsnog zal gelukken, de hoogst- ernstige gevolgen van deze tragische zaak te stuiten. De begrooting eener geneeskundige mobilisatie. Het „Tijdschr. voor Geneesk." ont leent het volgende aan „Münchener Med. Wochenschrift" In een buitengewone vergadering der Gesellschaft der Aerzte te Weenen heeft Hogenegg uiteengezet, wat op geneeskundig gebied gereed zou moe ten zijn, als de monarchie in een oor log werd gewikkeld. Oostenrijk zou, volgens de ervaring tijdens den Bal kan oorlog opgedaan, op ten minste 60,000 gebonden moeten rekenen, Hongarije op 40,000. De hospitalen van hot Roode Kruis in Oostenrijk zouden slechts 10,000 gewonden kun nen opnemen, nadat zij in de veldhos pitalen voor het vervoer gereed zouden zijn gemaakt. Voor de overige 50,000 zouden 250 chirurgische hulphospitalen met kamers voor 20 bedden noodig zijn. Daarvoor zouden 250 chirurgische chefs en 500 chirurgen als assistent ter beschikking moeten staan, bijge staan door ten minste 500 chirurgische hoofdverpleegsters en 7500 andere zusters. Voor de zieken en voor de verpleging op het oorlogsveld zou men behalve op deze 8000 nog op 17,000 verpleegsters moeten kunnen rekenen. De hoeveelheid calicot om een voor beeld van het verbruik van materiaal te geven die voor 60,000 verwon den noodig zou zijn, zou blijkens de ondervinding te Belgrado, 10.5 millioen M. bedragen. Zulk een voorraad be hoort altijd aanwezig te zijn, en, tel kens als de «tof te oud zou worden, aan de burgerziekenhuizen te worden afgestaan. Het Roode Kruis telt in Oostenrijk 60,000 contribuanten, in Duitsohland 600,000 en in Japan zelfs 2 millioen. Prof. Kraus deelde nog mede, dat een arts, dr. J. Winter te Weenen, hem 125,000 heeft aangeboden voor de aanschaffing van vorvoerbare labora toria ter uitvoering van zijn denk beelden van bestrijding der besmette lijke ziekten in oorlogstijd. Bij de begrafenis van het echtpaar Plunz, de slachtoffers van den aanslag op hun auto, op hot Elizabethskerkhof te Berlijn, is het Vrijdag tot pijnlijke tooneelen gekomen. Er was een groote menigte samengestroomd, die zoo op drong, dat vrouwen en kinderen in de benauwdheid kwamen. In het ge drang werden kransen plat gedrukt en vernield, en bijna zou èet volk hand gemeen geworden zijn. De politie moest ruim baan maken. N.R.Crt. De Weensche correspondent, van do N. R. Crt., schrijft Hier heeft zich het vreemde geval voorgedaan dat iemand, die tot zijn 20e jaar als meisje gold, thans door de doctoren na onderzoek verklaard is een man te zijn. Het geheim van haar geslacht kwam uit doordat het meisje eon snor kreeg. Tot kort geleden was zij do dochter van de muzikant Horsch- kowits, heette Hedwig en was naaister. Tegenwoordig heet Hedwig Karl en de naaister is veranderd in een chauf feur. GOUDA, 10 Maart 1913. De Bioscoop „Internationaal" geeft deze week een bijzonder mooi pro gramma, waarvan het hoofdnummer is „Een wedloop om het leven", een dramatische schets in 3 acten, met heel mooi en typische momenten. Eveneens is een mooi drama „De eer van hrfar kind," boeiend door inhoud. Ter aanvulling verder eenige aardige komische nummers en een mooie natuuropname in Zwitserland. Standplaatsen Veeartsen. De Minister van Landbouw heeft goedgevonden met ingang van 1 April a.s. den districts veearts dr. A. A. Overbeek, te Groningen, nader als standplaats aan te wijzen Rotterdam en als werkkring de Zuid-Hollandsche gemeentena. gelegen ten Zuiden van Lek, Nieuwe Maas, Scheur Nieu wen Waterweg, b. Ammerstol, Berg ambacht, Capelle aan den IJsel, 's Gra- venzande, Hillegersberg, Kethel, Krim- Ïen aan de Lek, Krimpen aan den Jsel, Lekkerkerk, de Lier, Maasland, Maassluis, Naaldwijk, Overschie, Rot terdam, Schiebroek. Schiedam, Schoon hoven, Vlaardingen en Vlaardinger- Ambacht. Verslag der Gezondheidscommissie 0 over 1912. Wij ontvingen het verslag van de bevindingen en handelingen der Ge- zondheids-commissie voor de gemeente Gouda in het jaar 1912 en ontleenen daaraan het volgende: In de samenstelling der commissie kwam eenige verandering. De heer E. van der Straaten wenschte niet voor êen herbenoeming in aanmerking te komen. Diens plaats werd vervuld door de benoeming van den heer C. J. C. Hoogendijk. In het verslag wordt den heer Van der Straaten dank gebracht voor de groote toewijding, waarmede hij gedurende 10 jaren met grooten ijver in het belang der volksgezond heid voor Gouda is werkzaam geweest. De heer Mr. F. H. Kranenburg, werd d.d. 16 October 1912, als secretaris door den Commissarris der Koningin in de provinoie Zuid-Holland voor 5 jaar herbenoemd, met ingang van 15 November 1912. Op 31 December 1912 was derhalve de samenstelling der CommissieA. H. Teepe, Dr. P. J. A. Levedag, J. de Bruijne, Mr. F. H. Kranenburg, C. J. C. Hoogendijk. Huishoudelijke zaken. In den loop van het jaar werden tien gewone, niet openbare, en één open bare (tot behandeling van het jaar verslag) vergadering gehoudenin de maanden' Augustus en November werd niet vergaderd. In de vergadering op Maandag 11 Maart 1912, werd vastgesteld de reke ning en verantwoording over 1911, sluitende in ontvangst op f 917.21 en uitgaaf op f884.99, derhalve meteen batig saldo ad. f 32.22. In de vergadering op Dinsdag 16 April 1912, werd vastgesteld de be grooting der ontvangsten en uitgaven aer Commissie voor 1913, sluitende in ontvangst en uitgaaf op f 1225. De bgdrage der gemeente Gouda werd hierbij geraamd op f792.78. In deze vergadeiing werd o.a. be sloten, aan den hoofdinpecteur mach tiging té vragen tot het doen onder zoeken van het water, geleverd door de Goudsche Waterleiding Mij., door het Centraal Laboratorium te utrecht. In de vergadering op Maandag 9 Dec. werd o.a. besloten de aandacht van den Inspecteur W. van Boven er op te vestigen, dat dejeinigingsputten, die aan den Krugerlaan worden ge maakt, niet waterdicht zijn. Algemeene beschouwingen. Weder valt er voor het afgeloopon jaar eene verbetering in den alge meenen gezondheidstoestand te con- stateeren; immers het aantal sterfge vallen op de 3000 inwoners vermin derde van 15.05 over 1911 tot 14,04 over 1912 het sterftecijfer bij kinde ren van 1—5 jaar daalde 12.36 °'0 in 1911 tot 10.60% in 1912, een vrij groo te vooruitgang dus, voor oen deel misschien toe te schrijven aan de patte en koele zomermaanden. In 1912 stierven in deze gemeente op eene bevolking van 24850 zielen 349 personen, welke opgaaf nader wordt toegelicht door een tabel, waar bij de leeftijden zijn aangegeven. Uit bedoelde statistiek blijkt, dat het sterfteverhoudingscijfer op 1000 inwoners bedraagt 14.Q4 tegen 15.05 in 1911, dat de sterfte beneden 1 jaar 22.90 (in 1911 20.16 °/0) en die der kinderen van 1—4 jaar 10.60 (tegen in 1911 12.36 der totale sterfte bedraagt, terwijl het aantal overleden kinderen beneden 2 jaar bijna van het totaal der overledenen uitmaakt. Uit mede opgenomen cijfers blijkt, welke leeftijdsklassen meer speciaal een verschil opleveren. Begraafplaatsen. Bij missive d.d. 16 Mei 1912 verzocht de Hoofd inspecteur hem te willen mededeelen of bij onze Comnyssie.bezwaar bestond tegen het bouwen naast de R. C. be graafplaats, op een afstand, kleiner dan 50 M.den llen Juni werd dezer zijds onder verwijzing naar onze mis sive d.d. 16 Maart 1910, no. 11 B, onderwerp „bouwen naast Israëliti sche begraafplaats", medegedeeld, dat onze meening alsnog onveranderd was en het o.i. niet geWenscht ja zeer af te keuren~was door het verleenen van het gevraagde verlof een pragcedent te scheppen, hetgeen noodwendig ten gevolge zou hebben, dat binnen korten tijd de R. C. begraafplaats evenzeer geheel ingesloten zou zijn als nu de Iraëlitische begraafplaats. Den 27en Juli ontvingen wij van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een afschrift van hun besluit, dd. 23/27 Juli 1912, waarbij was beslist, dat het verzoek van adressante niet voor in williging vatbaar was, omdat er niet was een concreet bouwplan. Den 3en September verzocht de Hoofdinspectetr over hetzelfde onder werp wederom advies, terwijl de ver zoekster nu een bouwplan had over gelegd. Den 18en September werd onzer zijds bericht, dat onze Commissie geen aanleiding vond, om van ons eenmaal ingenomen standpunt af te wijken, waarvoor wij, voor zooveel noodig, verwezen naar onze missive dd. 11 Juni 1.1.voorts werd medegedeeld, dat gelet op de lage ligging, de dras sige bodem, en op het feit, dat de grond van de R. C. begraafplaats bestond uit veen, waarop een Taag koolasch was aangebracht, het ons voorkwam,, dat genoemde begraafplaats moest worden gerangschikt onder de slechtste van Nederland, zoodat het uit een hygiënisch oogpunt een mi nimum afstand van 50 M. hoogst noodzakelijk was. Volgons het ons d.d. 22 November 1912 ontvangen afschrift, hebben Ge deputeerde Staten het gevraagde ver lof tot bouwen binnen 50 M. verleend, met bepaling, dat hiervan gedurende niet langer dan 5 jaar kan worden gebruik gemaakt. Den 29en November ontvingen wij van den Inspecteur van de Volksge zondheid, dr. Th. G. den Houter, een schrijven, waarin ons werd medege deeld, dat door hem op dien datum het onderstaande was geschreven aan het bestuur der R. C. begraafplaats te Gouda: „Ik heb de eer U mede te deelen, dat ik een paar malen de R. C. be graafplaats bezocht, de laatste keer in gezelschap van leden der Gezond heidscommissie, terwij ik mij veroorloof voor het onderstaande boleefd uwe aandacht te vragen. Het is mij bekend, dat het terrein voor grafruimte bestemd eenigszins wordt opgehoogd in verband met de lage ligging van het kerkhof. Maar nu is bij mijn laatste bezoek de vraag gerezen, of de op te bren gen aardlaag niet dikker behoorde genomen te worden, om zeker te zijn, dat de onderste lijkkisten niet in het grondwater liggen. Voorts vestig ik de aandacht op het voorschrift van art. 22 der Begrafe niswet, omdat, hoewel de doodgraver mij verzekerde, dat de afstand van 30 centimeter behoorlijk in acht ge nomen wordt, het ihij tooh toescheen dat de tusschenruimten een weinig eng waren uitgemeten. Het gebruik om bij het ruimen van graven, resten van lijkkisten aan den slootkant te begraven en de overblijf selen der lijken onder een nieuw bij te zetten kist te brengen, is in strijd met het tweede lid van art 23, dat eene afgesloten ruimte daarvoor eischt. Ook bleek mij, dat bij het roeren van graven soms lijkkisten gedeeltelijk ontbloot worden, die nog moeten blij-, ven staandit is m. inziens evenmin conform aan de bedoeling der wet. Bij het roeren van een 3e klasse graf trof het mij, dat de overblijfselen van het lijk niet zóó ver verteerd waren, als gewenscht is. En hoewei ik weet, dat de wette lijke termijn van 10 jaren wordt in acht genomen bij het roeren der graven, zou ik hèt, niet het minst uit eerbied voor de dooden, beter achten, indien elk graf minstens het dubbele van dien tijd ongeroerd bleef. Dit is m.i. mogelijk, indien de rtfimte voor 3e klasse-graven sterk wordt uitgebreid, met aanleg van een nieuw stuk grond voor de 2e klasse, achter het thans in gebruik genomen terrein." De Inspecteur voornoemd deelde ons voorts mede, dat het door hem zeer op prijs zou worden ge indien te zijner tijd door ons werd nagegaan, of en zoo ja, wat, ter ver betering was gedaan. Besmettel gke ziekten. Ge vallen van Aziatische cholera, typhus exanthematicus, pest, gele koorts, dy senterie en pokken kwamen, voor zoo verre ons bekend niet voor. Van den Hoofdinspecteur ontvingen wij opgave van drie gevallen van febris typhoïda, (tegen 1 in 1911) en 15 gevallen van diphtherie (tegen 3 in 1911). Door B. en W. van Gouda werd kennis gegeven van 4 gevallen van febris typhoïdea, en tevens advies ge vraagd omtrent de vermoedelijke oor zaak van deze gevallen, welke voor kwamen in een schip, liggende aan het Jaagpad, en in de peroeelen Groenon- daal no. 26, Turfmarkt no. 29 en Derde Kade no. 56. De oorzaak van het eerste geval meende onze Commissie te moeten zoeken in het drinken van ongekookt water, aan boord genomen buiten Goudadie van het tweede en vierde geval in het drinken van ongekookte melk, terwgl de oorzaak van het derde feval o. i. moest worden gezocht in e gebrekkige rioleeringden 27en Juli was naar aanleiding van een klacht bereids de aandacht van B. en en W. hierop gevestigdzie hiervoor nader Hoofdstuk IV. Drinkwater voorziening. Voor zooverre der Commissie bekend, zijn alle woningen in de bebouwde kom der gemeente aangesloten aan het buizennet der Goudsche Waterleiding Maatschappij slechts enkele percoelen hebben een regenput, beantwoordende aan de eischen, daaraan gesteld door de bouw- en woningverordening. Door het lid der Commissie, den Heer A. H. Teepe, werd chemisch onderzocht het pompwater van perceel no. 29 aan de Gouwe dit werd sterk verontreinigd bevonden door produc ten afkomstig van rotting, weshalve het ongeschikt moest worden geacht voor drinkwater. Levens- en genotmidde len; gebruiksartikelen. Van de Gezondheidscommissie voor Gronin gen ontviügen wij den L8en April 1912 een missive, waarin werd verzocht adhaesie te betuigen met een door genoemde Commissie aan den Hoofd inspecteur te Zwolle gericht schrijven, waarin de wenschelijkheid werd be toogd van een wet, regelende een Rijks keuringsdienst van levensmiddelen; den 18en Juni werd aan dit verzoek voldaan. Van den heer Grendel, belast met de keuring van melk en karnemelk, ontvingen wij wederom, evenals vorige jaren, de tabellen, bevattende de re sultaten van het desbetreffend onder zoek over 1912; zij zijn als bijlage bij het verslag. De desbetreffende beschouwingen van den heer Grendel voornoemd, komen mede in het Verslag voor. De verordeningen, die in het belang der Volksgezondheid in deze gemeente zijn vastgesteld, zijn 1*. Bouw- en Woningverordening voor Gouda, vastgesteld 5 Juni 1903, gewgzigd 21 Juli 1905, 15 Juni 1906 en 18 December 1908. 2°. Verordening tot wering en be teugeling van besmettelijke kinderziek ten, vastgesteld 18 December 1903, gewijzigd 18 Maart 1910. 3°. Verordening, regelende de aan stelling en de werkkring van den schoolarts in de gemeente Gouda, vast- steld 3 October 1905. 4°. Algemeene Politieverordening voor Gouda, vastgesteld 14 Juni 1912. O n 18 m e 11 i n g s d i e n s t. Bij missive d.d. 8 Februari 1912 werd door B. en W. van Gouda advies ver zocht in zake een te dezer stede in te richten ontsmettingsdienstde in ver band doormede gevoerde correspon dentie is in het verslag opgenomen. Blijkens advertentie in dit nummer wordt door de Hollandia-Drukkerij te Baarn een groote serie boekjes over „Mannen en Vrouwen van beteekenis" voor slechts geringen prijs ten verkoop aangeboden. Men zie de advertentie Aangemoedigd door het groote suc- cus met de Passiespelen van Ober- ammergau vorig jaar, geeft de Bios coop-salon aan de Hoogstaat deze week weer religieuse voorstellingen. Een ge deelte van 'de Passiespelen en de ver kiezing van Paus Pius X vormen de hoofdnummers, terwijl ter aanvulling verder vertoond worden mooie natuur opnamen en een wetenschappelijk film: Proeven met een hydroplane. Een goede explicatie ook nü, bene vens orgelbegeleiding deze week. Krimpen a. tl. Lek. Burgem. en Weth. der gemeenten Lekkerkerk, Krimpen a.d. Lek eti Krimpen a.d. IJssel hebben aanbesteed Het bouwen van een directeurswoning ten behoeve der waterleiding. Ingeleverd waren de volgende biljetten Jok, Staat Zn., alhier f 5895, G. v. d. Voet, Lekkerkerk f 5922, A. Borsje, Lekkerkerk f 5935, J. de Vries Lekkerkerk f 5968, H. Koutstaal, Lek kerkerk f 5990, C. Den Boer, Krimpen a.d. IJssel f5990, Joh. Gouwens, Krim pen a.d. IJssel f 6959, T. Sloof, Krim pen a.d. IJssel f 6070. Nieuwerkerk a. tl. IJssel. Voor de in den volgenden winter te houden cursussen, uitgaande van de afd. Nieu werkerk a. d. IJsel, der Holi. Maat schappij van Landbouw, onder rege ling van den heer A. N. Neeb, Rijks- landbouwleeraar te Rotterdam, hebben zich 51 personen aangegeven. Door ds. H. O. Roscam Abbing zal Zondagmorgen in de Ned. Herv. kerk alhier, bidstond worden gehouden voor het gewas. Oudewater. In een der lokalen van de openbare school alhier, waren Woensdag en Donderdagavond de tee keningen van de leerlingen der Nuts avondteekenschool tentoongesteld Deze tentoonstelling werd druk be zocht en het werk der leerlingen vol deed uitstekend. Aan het einde van den laatsten avond, deelde de heer G De Jong, voorzitter van het Nutsde partement, den leerlingen mede wie tot een hoogere klasse waren bevor derd, wie voorwaardelijk overgingen en wie niet waren verhoogd. Aan de leerlingen van den 3en cursus C. J. Rietveld, en B. Meesters werd een le en 2e prijs toegekend, terwijl de leer ling C. Bloemheuvel een diploma ont ving. Ofschoon de teekenschool een nuttige stichting is, valt het toch te betreuren dat zij door enkele inge zetenen niet beter wordt gesteund. Tot hoofdonderwijzeres aan l.., Chr. bewaarschool alhier, is benoemd mej. A. G. Werkenbach, uit Rijssen (O In het lokaal'„Doelen" alhier zal Dinsdagavond voor de vereeniging volksonderwijs (propaganda commissie in Zuid-Holland) in een oponbare ver gadering optreden de heer C. G. De Roos, uit Vlaardingen. Onderworp „Een strijd van groot belang". \V i e t b a 1. scoort D. V. S. dan keurig, door een mooi 2e en 3e doelpunt gevolgd, en het is slechts door de traagheid van de blauw-witte voorhoede, die geen bijzondere moeite deed om den bal te bemachtigen, dat een .groote score achterwege blijft. De geel-zwarten kunnen slpchts enkele malen het vijan delijke doel bereiken, waar de keeper op zijn post blijkt. Na de rust krijgen de G. V. B.'^js wind mede en nu komt er meer span ning in het spel. Van beide zijden wordt flink aangevallende Rotter- damsche aanval kenmerkt zich door een tactisch opdrijven tot vlak bij het doel, waar men dan echter te laksch is om flink door te zeiten en de ver dediging vrijwel op haar plaats blijkt; de Goudsche aanval brengt het meestal niet verder dan tot enkele schoten op het doel- Uit een voorzet van rechts, mist dan de keeper en Wolf zorgt 'emakkolijk voor een tegenpijnt. Zoo flijfl het spel verder gelijk op gaan met een klein overwicht van D. V. S., dat op het einde, nog een fraai doel punt maakt, waardoor het einde komt met 4—1 voor de Rotterdammers. Het Bondselftal speelde nu niet be paald schitterend, geen speler blonk uit, en zeker is het een goede en noodige oefening geweest voor den wedstrijd tegen het Leidsch Bonds elftal. Waddinxveen won van Moordrecht met 5—t en behaalde daarvoor het kampioenschap in haar afdeeling, Gouda III won van Olympia IV met 50. Het Nederlandsch elftal ontmoette gisteren het Belgische in Antwerpen. De Belgen gaven blijk zeer vooruit gegaan te zijn vooral op het gebied van snelheid, terwijl de Hollandsche spelers lang niet fortuinlijk speelden. Het einde kwam met een gelijk spol (33), terwijl do stand bij rust was 32 voor België, ongetwijfeld een teleurstelling voorde Nederl. elftalcom missie. Kampioonscompetitie. 2° kl. Blau-WitConcordia 21. 3# kl. V. F. C.De Spartaan 5—0. Het Militair elftal won gisteren schitterend van een Zwaluwen elftal met 41. Korfbal. Op het Sportterrein speelde Swift gisterenmiddag tegen een zeer sterk Vitesse III uit 's Hage. Beide partijen waren in den aanvang even sterk en konden niet tot doelen geraken. Even voor rust echter wisten de Hagenaars hun club de leiding te- bezorgen. Na rust is Vitesse eerst in de minderheid, waarvan Swift gebruik maakt en den stand op 3—1 brengt. Dan weer zet Vitesse er alles op en brengt den eindstand met 6—1 in haar voordeel. In Mexico. New-York, 8 Maart. Volgons be richten uit Mexico gaan Sonora, Coa- huila en drie andere Staten mot hot plan rond, zich van de republiek Mexico los te maken. Eeresoldij. Rome, 8 Maart. Het gemeontobe- stuur heeft gisteren in geheime zitting besloten, naar aanleiding van het re- geeringsbosluit van don Keizer den krijgsveteranen een eeresoldij toe te kennen. Tevens besloot het voor den bouw van een nieuw theater de som van 300.000 Mark beschikbaar te stellen. Parijs, 10 Maart. Het „Journal" verzekert dat do krachten van den Paus ten einde loopen, waardoor de mogelijkheid is opgekomen van zijn aftreding. Amsterdam. De Hooge raad ver wierp heden, overeenkomstig de con clusie van den advocaat-generaal, de cassatie-beroepen van eenige winkeliers die voor de deur na het sluitingsuur over het hekje hadden verkocht. Deze verkoop is diens volgens verboden. Haarlem. In het Diaconessenhuis is heden in den ouderdom van bijna 80 jaar overleden prof. dr. E. H. van Leeuwen. De overledene was van £4 Januari 1897 tot 16 Sept. 1903 ker kelijk hoogleer aar te Utrecht. Rotterdam. Zondagnamiddag on geveer half 5 reed op den hoek van den Nieuwen Binnenweg en de Heem raadsingel do auto van den vliegenier van Bussel, bestuurd door een leerling chauffeur, in volle vaart togen een electrische tram. In de auto zaten twee kinderen en nog tweo andere personen. Van Bussel werd bewus teloos in een café binnengedragen, terwijl de anderen door glasscherven verwond werden. De auto werd geheel ineengedrukt, zwaar beschadigd en moest op een wagen geladen worden. De tram bekwam weinig schade. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en KoeiSn goede aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 43, 2e 39 en 3e 32 cent per half kilo. Vette Kalveren, redei. aanvoer, lste kw. 32'/2, 2e 29, 3e 26 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer lste kw. 29, 2e kw. 28, 3e kw. 25 cent per half kilo. Schapen weinig aangevoerd. Handel in Vet Vee en Vette Kal- verenstug doch prijshoudend, de Var kens werden langzaam verkocht. Scha pen prijshoudend. HAASTRECHT. 1—28 Februari 1913. OVERLEDEN: Catharina de Frank rijker oud 33 j., echtg. van C. Kom pier. Josepha Cornelia van den Berg, oud 8 j. Willem Hoger vorst, oud 74 j. echtg. van M. Graafland. VLIST. GEHUWDZ. H. Speksnijder oud 40 j. en N. van der neut oud 45 j. Dewedstrijd Goudsche Böndselftal- D. V. S. op het Sportterrein kon gis teren doorgang vinden, zoodat talrijke toeschouwers zich naar het Olympia- veld begaven om de G. V. Be'rs te zien kampen tegen de 2e klasser D. V. S. uit Rotterdam. En menig voetballer heeft genoten van het tactische spel der Rotterdam mers, die, hoewel met enkele invallers, lieten zien, dat hun voetbal ver boven dat der Bondsmenschen kan uitste ken, indien zij willen. Onder leiding van den heer Plas- meyer stelden zich beide partijen op, de G. V. B.'ers in geel-zwart jereey met een invaller voor Pluim. D. V. S. speelt eerst met wind mede en is direct ver de meerdere. Aanval op aanval ondernemen zij op het Goudsche doel, ea IJsselstijn, heeft nu niet bepaald de gemakkelijkste taak als hij met een berekend spel de blauw-witten steeds gevaarlijk dicht ziet naderen. Spoedig van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 780.1 te Clermont, laagste stand 729.7 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag: Krachtige tot matige later weer toenemende westelijke tot zuidweste lijke wind, tijdelijk opklarend, later wellicht weer regen, zelfde tempera tuur. VAN DEN PHIUPS ij. Yerkrygbaar bij alle rl.H. installateurs. Staatsleningen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Krouonrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Ooi. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet» Ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. MeStico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bauk- en (reilietlnstel- iiugen. Ned. Bankaandeelen (ndustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id .Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet lnsteil. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A Mijnbouw Mijen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mtj.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart HUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen- Bindjey Tabak Mij. A. Diversen Max wol Land Gpani Ooit. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen, loll. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats- r spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij Serie A-H Obl. 3 pet W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Waoash Gew. Aand PremieleenlaRn. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Theüs-Re- G^LDKOERS. Prolongatie 8% pCt. Amerikanen onbehaaglijke stemming, Nat. Staatsfondsen evenals Buiten- landsche als Zaterdag, Culturen prijs houdend, Tabakken flauw, Petroleums flauw, Rubbers vast, Mijnen stil, Tram waarden prijshoudend. 913. Vorige Koers. Kom van beden- 78 85 84'/, 63 f 63 100 99'/» 85 85 91 "90 867, 81'/, 86'/. 44 103»/,. 84'/, 58 217'/. 215'/, 50'/, 19'/, 70'/, 09'/,. 24»/,. 61»/,, 69'/». 191'/» 292 189'/, 190 290 16'/, 17 196 66'/, 198 65.7/, 181'/, 178'/, 576 572 525 191 191 118'/. 17 47, 110'/, 115 3 '7 3"/,» 10'/, 107, 90'/, 907, 97'/. 63'/,, 637, 185'/, 86'/, 96 27'/. 26», 153'/, 161'/, 4'/,, 100»/,, 1017,, 1617,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2