risico ten. RONA Cacao Rona Blad. :.000, looo n, >etaling. DE GEWETENLOOZE. Ko. 12119. Dinsdag 11 Maart 1913. 51e Jaargang. en ingen Buitenlandsch Nieuws. □B-o-iterxlaixd. Van Houten's Cacao DE VOLKSDRANK Z FEUILLETON. VAN HOUTEN’S STERDAM, d 8040. XTie’vx'ws- exx ^^.d."V"extexxt5.e“blsud. voor G-ovlcLsl ®xx OzxxstxeJxzoxx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. trfek Telefoon Interc. 82. J VAN HOUTEN 5 g KEXXISGEVIXG. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82 'SfeKAO’ÏSWj q de meest ging weg met denzelfden lach, chrillen toon de moeder nog s (Wordt vervolgd.). d Zn., Goud» mag in geen huisgezin ontbreken. nwoordig- jorlokalen teresseert, gen bij te landeelen, iht, zoodra steiqd van dote series heeft men genten in ug te ont- igen men Generaal den Haag, 156 fiOUDSCHE COURANT. Ï'RIJSV AN HETABÜNNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post ZUIVER OPLOSBAAR tedrag per geteekend Tere bijbe- a tit ver en zij gun- g aan alle ar premiën e „nieten” heid heeft, mt vangen eenen zich f 1.25 .„1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 150 Idem franco per post 1 M Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange TiendewIcg 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren rennen en ij een der c notarieel - gedepo- 1 trekking trekking), per stuk De eeuwfeesten. Keizer Wilhelm heeft gisteren, naar een telegram aan de N, R. Crt. meldt', bij het standbeeld voor Friedrich Wil helm III den volgenden dagorder uit gevaardigd „Aan myn leger „Volgens de honderdste maal is he den do dag gekomen, waarop Pruisen zijn onafhankelijkheid gedenkt. Het volk zuchtte onder de vuist van don toestand nog niet kunnen sproken. Rekening houdend met do belang rijkheid van het nieuwe feit, dat zich heeft voorgedaan ón van mooning dat geen lichtvaardig besluit mag worden genomen, gaf de minister derhalve te kennen dat hij met zijn ambtgenooten er over zou beraadslagen. Die beraadslrging heeft Zaterdag middag plaats gehadal is er niets officieels bekend, toch neemt men aan, dat de premier Woensdag in de Kamer een belangrijke mededeeling zal doen. Men gelooft dat hot ministerie niet homogeen is en het meeningsverschil zal waarschijnlijk wel oprzaak zijn, dat het ministerie uiteen zal gaan. De premier, die zijn woord aan do burgemeesters heeft gegeven, blijft op zijn eenm'aal ingenomen standpunt staan. De kiesrechtstrijd in België. Over de geheele wereld is de bewe ging gaande om meerderen invloed op den gang van zaken betreffende do wetgeving te verkrijgen. Ook in Bel gië heeft men getracht zich dien meer deren invloed te verwerven en zooals we ook reeds vroeger in een overzicht uiteenzetten, als altijd stond de cleri cale regeering onverzettelijk tegenover de pogingen van links om het kies recht uitgebreid te krijgen. Die hou ding van brutale afwijzing, die sou- vereine minachting die de Belgische regeering heeft getoond, voor het streven der arbeiders, heeft een hoogst gevaarlijke spanning tengevolge ge had. De sociaal-democraton ernstig verstoord over de houding die het ministerie had aangenomen, waar schuwden dat een afwijzing van de zijde der ministerieelen voor hen het motief zou zijn om dooreen krachtigen druk op het geheele land het alge meen kiesrecht te bemachtigen. Die ze reilde en zeilde, toen hij zich bezon; want dan zou ze op Anna niets voor hebben gehad, en hij moest toch ergens zijn handelwijze mee goed maken. Wat je hier ziet is alles van mijn schoonmoeder. Hoe zou ik zoo hoog hebben kunnen vliegen. Ik ben net zoo arm als jij, dat weet je toch. Juf frouw Klothilde was razend op me verliefd, en zoo is het allemaal geko men Dan ben je wel ’n zondagskind wierp ze tegen, je hebt jezelf altijd het geluk geprofeteerd. Nu zie je het, antwoordde hij met meer zekerheid, en verheugd dat hij haar rustig zag. Al onze wegen zijn vooruit bepaald, en als wij tegen een blinden muur loopen moeten we gauw omkeeren. Dat hebben we allebei ter rechter tijd gedaan, gij en ik. Toen tertijd hebben we daarover gesproken. Zoo. En passen jelui bij elkaar vroeg ze. Het is mij nog altijd een raadsel. Als ik bedenk, hoe de juffrouw zich vroeger dikwijls vroolijk over je gemaakt heeft. Zij vond je menigmaal zoo grappig, met je buigingen, en zoo. En je roode handen Ik hoorde het wel, en dan werd ik woedend. Maar ik moest mijn mond houden. Glasér verborg zijn ergernis, lachte gedwongen. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gelet op de artt. 6 Cn 7 der HINDER WET; Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secret.-rie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van de Directie der Plateelbakkerij „Zuid-Holland” te Gouda om vergunning tot uitbreiding harer fabriek, door verbouwing in het perceel gelegen aan de Raam Nos 30 en 32 kadastraal bekend Sectie D No. 2359. Dat op Vrijdag den 250 Maart 1913, des namiddags ten i’/j ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter «ake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat Vólgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den nn Maart 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE druk zou bestaan in een algemeene werkstaking, die natuurlijk onnoeme lijke schade zou aanrichten. Algemeen was men dan ook van meoning, dat zoo eenigszins mogelijk, deze staking moest worden voorkomen. De poging daartoe, ging uit van den Brusselschen burgemeester, den bekenden heer Max, en deze heeft de verschillende burge meesters der provinoialo hoofdsteden tot een conferentie uitgenoodigd. Uit de besprekingen die daar zijn gehou den is gevolgd een gemeenschappelijk verzoek èn tot de sociaal-domocrati- sche partij om niet tot dien uitersten noodmaatregel van een algemeene sta king te willen overgaan, èn een ver zoek aan de regeering om door oen tegemoetkomende houding het drei gend gevaar af te-wenden. De sociaal democratische arbeiderspartij heeft op deze vriendelijke uitnoodiging willen toonen, dat zij zoo tegemoetkomend wilde zijn, als maar eenigszins moge lijk is. Daarmee heeft zij natuurlijk getoond het belang van de natie voorop te plaatsen, natuurlijk is de verwach ting dat hun vredelievende houding de noodige waardeering zal ondervin den ook bij de regeering. Thans is immers aan deze het voorwendsel ont nomen, als zou zij voor bedreiging gezwicht zijn. Natuurlijk zijn de bur gemeesters verheugd over dit succes, daarop naar den minister-president de Brocqueville gelogen. Het onderhoud dat deze hen op het ministerie van oorlog toestond, duurde anderhalf uur. Na afloop werd aan de pers de vol gende mededeeling verstrekt: De burgemeesters hebben aan don minister-president den uitslag meege- deeld van hun besprekingen met de leiders der socialistische partij en ge wezen op de betekenis van het besluit aangenomen dóór het „Nationaal- Comité voor algemeen stemrecht en algemeene werkstaking” en het hoofd der regeering verzocht het vredesher- stel te bekrachtigen door er in toe te stemmen het vraagstuk dor grond wetsherziening in overweging te nemen. De heer de Brooqueville heeft ge antwoord dat hij het gewicht inziet van het besluit genomen door de socialistische partij en dat hij hulde brengt aan de burgemeesters, welke tot dien uitslag hebben meegewerkt. Wegens den korten tijd echter, die sinds dien verloopen is, heeft do mi nister-president met de andere leden van het kabinet over den nieuwen P R IJ S D E R AD V ER T E N TIN Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze legen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 els. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Rijkspartij aansloot. In de jaren 1877 en 1878 was hij vice-president van don Rijksdag. In het jaar 1883 stichtte hij de „Deutsche Kolonialgozellschafft® waarop in 1891 zijn benoeming in den Kolonialrat volgde. In October 1894 word hij als opvol ger van prins Chloding zu Hohenlohe- SchildingsfiPf stadhouder van Elzas- Lotharingen. Dit ambt bekleedde hij gedurende 13 jaron. Prins Hohenlohe was sedert 1902 met prinses Leopoldine van Baden ge huwd. Zijn oehtgenoote overleed in 1903. Hij was oen oom van do koizerin, daar zijn zuster mot hertog Friedrich van Sleeswijk—HolsteinSondorburg Augustenborg was gehuwd. Sedert zyn stadhouderschap had do verzoening van do Elzassers met de nieuwe omstandigheden wezenlijk vor deringen gemaakt. In dien tijd begon de verdichting van do dictatuur, een der belangrijkste stappen met betrek king tot do innerlijke voreeniging van Elzas-Lotharingen mot het Duitsche rijk.' Tsjataldsja voor. Volgens de Vossische Zoitung wekt de langzame gang der belegering van Skoetari to Belgrado groot misnoegen, vooral de mislukte aanval op Biditsa, waarbij 1300 Serviërs en 39 officioren zijn gesneuveld. Do verontwaardiging richt zich vooral tegen den bevelhebber Popo- wits, die zonder overleg mot het opper commando en zonder te beschikken over voldoende geschut, tot dezen stormloop bevel heeft gegeven. Duitschland. Prins Herman zu Hohenlohe f- Prins Horman zu Hohenlohe --Lan genburg is Zondagmiddag te kwart over 1 te Langenburg (Wurtemburg') overleden. In de N. Crt. vinden wij het vol gende levensbericht Prins zu Hohenlohe werd den31en Augustus te Langenberg geboren, stu deerde te Berlijn en deed daarop zijn intrede in het Wurtemburgsche leger. In het jaar 1854 trad hij in dienst bij het Öostenrijksche lege^ en nam als zoodanig in 1859 d^flkan den oorlog togen Frankrijk eiBfttalië. In 1862 werd hij Badensch ganeraal, en nam deel aan den oorlog van 1870 J871. Als orfelijk lid van de Wurtemburg sche le Kamer werd hij in 1893 tot vice-president gekozen» Van 1871 1880 vertegenwoordigde hij het Wur temburgsche kiesdistrict Gerabronn in den Rijksdag, waarbij hij zich bij do in een dienst ging. In je laars heb je het verborgen, het geld, daarginds aan het station. Dolinsky heeft het gezien. We spraken daarover, en hy was ver stomd, geheel verstomd, over zulk een geraffineerdheid I Maar ik schaamde me, hem te zeggen, dat je zoo’n slechte man was Ik heb alles opgekropt, en daarna heb ik gehuild, altijd maar gehuild Met mijn spaarpenningen heb je je hierin gedrongen, on zoo ben je verder gekomen. Met je haarbalsom is het je toch maar niet gelukt om de m^pschen te bedriegen Toe, ga nu, ga nu, en laat me het huis uitgooien Ik zal me heusch niet verweren Hem was echter de lust vergaan een voet te verzetten. Strak staarde hij, en zag nu hoe haar smart zich opnieuw in tranen uitte, die zij echter snel en ter sluiks afdroogde, als schaamde zij zich voor haar zwakheid. Dat roerde hem evenwel niet, want plotseling speelde hij de vroolijko. Dat is kostelijkkostelijk I riep hij, en barstte in lachen uit. Wat die lummel al niet gezien heeft! Juist! ik herinner het me nuhet was *s nachts, toen ik uitstapte. Ik stak mijn papieren in mijn laars, omdat ze mè daar zekerder schenen. Mijn tasch had een gat, en zoo kwam het. Het uwe was er niet by. De oorlog in den Balkan. De Ministerraad te Constantinopo) besloot oij^Jiever den oorlog voort te zetten, dan toe te stemmen in de be taling van een schadeloosstelling en aan Bulgarije een haven aan de zee van Marmom af te slaan. Er is sprake van om verschillende leden van den generafen staf te ver vangen. Officieren e»Hroepen eisohen in hun groote meerderheid de voort zetting van den oorlog. Adrianopel. De Matin te Parijs ontvangt een telegram uit Philippopel, waarin ge meld wordt dat men wederom be gonnen is Adrianopel hevig te bom- bardeeren. De stad werd met projec tielen overdekt. De Bulgaren namen het fort Cheitantara en maakten 400 Turken krijgsgevangen. Men verwacht binnen korten tijd de overgave der stad. Het Turksche oorlogsbulletin. Het officieel© Turksche oorlogsbul letin d.d. 9 Maart zegt, dat den 6n en den 7n dezer de vijand Adrianopel slechts zwak beschoot. Men meldt uit Boelair, dat den 6n dezer het artillerievuur gericht werd tegen een bataljon, dat van Koeroetch- Iftik kwam. Het bataljon had vele gesneuvelden. Den 7n richtte de vijand het vuur tegen den kruiser Toerghoet Reis, die den vijand tot zwijgen bracht. Geen enkel nieuw feit deed zich te 47) En zeginj welks scl lang in in de ooren klonk. Toen Glaser in zijn werkvertrek kwam, gaf hij zijn secretaris die ver wonderd naar Anna keek, een wenk, om hem alleen te laten, waarop Herbst in een aangrenzende, kamer gemoe delijk een dutje ging doen, om te be wijzen, dat hij half tot de familie be hoorde. Ga zitten, we moeten nu eens verstandig praten, zei Glaser tot Anna, die met groote oogen door de prach tige gang gegaan was en nu nieuws gierig in de kamer rondkeek. Ik moet er verwonderd over zijn, ja verwonderd, riep ze uit, en ging vlak voor hem staan, zonder zijn uit- noodiging te beantwoorden. Wat een prachtwat een prachtEn dat heeft de juffrouw je alles aangebracht Zóó ruim hadden ze het toch niet! Ach dommekwam over zijn lippen. Hij wilde er reeds by voegen, dat hy Klothilde genomen had zooals Dat was alles verborgen liefde, gaf hij ten antwoord. Dat zie je nu zelf. De macht van mijn persoonlijkheid heeft overwonnen. Plotseling rekte bij zich uit en zei met grooten ernst Maar zullen we elkaar niet met u aanspreken Dat hoort toch zoo, zou ik denken Zij lachte hem in het gezicht uit. Wel zekerWe kannen elkaar van de jeugd af en dan zou ik u tegen je zeggen Wees toch niet zoo dom! Drie jaar heb ik met je omgegaan Dan kennen we elkaar toch Innerlijk en uiterlijk! Je kunt me veel voor liegen, ik geloof je toch niet Verschrikt keek hij om of iemand deze stoutheid gehoord kon hebben. Daarna sprak hij haar aan als een vreemde4 Ik weet niet, wat je je veroor looft. Ik kan je dadelijk buiten de deur laten zetten, als ik wil. Ik hoef het niet eens zelf te doen, daar zullen mijn dienstboden wel voor zorgen Verbitterd liep hij op en neer, niet goed wetend, wat er gebeuren zou. Doe hetdoe hetviel ze in, en lachte hem uit. Dat zou nog niet het ergste zijn, wat je me aangedaan hebt, wat Gezwendeld en gehuicheld heb je, alreeds daardoor, dat ik weer Neon, hij zag duidelijk, dat het een beurs was, wierp ze togen. Maar hij merkte, dat ze af twijfelde. Daarom gingjhij voort, zonder op haar tegenwerping to letten Hij Wil ma- «u spreken, dat hoer, waarschijnlijk verlangt hij iets van me. Hij zal wel komen. Hij wil zeker mijn voorspraak voor ’t oen of ander, n dat hij me zoo zuur gemaakt heeftMaai bij zal me loeren kennen Terwijl hij mot grooto stappen hoen en weer liep, werd hij weer dezelfde komediant als toen op dien winter morgen, toen hij voor net station de leeren tasch omkeerde, ai haar hoop den bodem insloeg, en daarbij een natuurlijke ontsteltenis aan den dag leg ’e. Dat gaat toch niet, je kunt hem toch niet slecht behandelen, klaagde zijhij is toch mijn verlóófde. Je weet dat hog niet. Ditmaal lachte Glaser niet overluid, maai een tevreden lachje kwam op zijn gelaat, Ziet ge, dat heb ik wol altijd gedacht, zei hij met groote gerustheid, en hij bewoog haar eindelijk te gaan zitten en hem haar wederwaardigheden van den laatsten tijd te vertellen.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1