ÉLE, Alter ■IBHT ep n ielpt rxzorg' OTflüIS leumlampen? lap aan een der DE GEWETENLOOZE. Woensdag 12 Maart 1913. KENNISGEVING. B-o-xtexxlaxxd. Buitenlandsch Nieuws. Het Staatspensioen is er. FEUILLETON. i Gracht 269* IAAG, STE WAAR- ag’en imeskleeding. Ie of gedeelten itwaters laarwater. quinine. DE JOJTS, Josthaven 31. DRANKWET. I^Tïe'vx'ws- ezx Adv ertexxtie"lolsL<d. vocx O-o-kxcLa. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. 51e Jaargang. No. 13130. f 1.25 9L£Êj3sHfen l BEKENDMAKING. uur aan Zn., Gouda. tegala, muren, door en door en ia Sunlight »n voorteellgate Uw huis doen werk verlichten. NTZIG. VEN. JK. !R SLAVERNIJ k wordt te niet uniight het hui* LVON'. 'EGETALL i 1—4 uur Open- B Ambachtsschool 8. 8 Genoegen” 8 uur öt-K. Reyne. louw- en Woning- Tnderstands-Com- ;org”. Genoegen” 710 erd kinderbal. Réunie” 8’/2 erdmans. b Genoegen” 8 uur oorstellingRott. ap-v. Eijsden. uwe Kruis" 8 uur, Chr. Reciteer Ver. u >n de stad aan huis i ze worden gaarne vergoed. AM en ADRES: red. HALTER racht 2694 1AAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Gouda, brengen ter open bare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van de Wed. G M. Peeters— ran Dorst van beroep Koffiehuishoudster, wonende te Gouda, om vergunning voor den verkoop van Sterken drank in het klein, in de navolgende localiteitDe beneden- localiteit van het perceel, gelegen aan de Markt No, 20 aldaar. Binnen 2 weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. Gouda, den i2n Maart 1913. Burgemeester en Wethouders voornoerad* De Burgemeester, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. Voor eenige dagen heeft zich in de Tweede Kamer een blij-eindend treur spel af gespeeld. Bij de behandeling van artikel 857 van de Invaliditeitswet hebben de lei ders der vrijzinnige concentratie eene poging gewaagd, om dat artikel zóó te verbeteren, dat het een kiem zou bevatten van eene gezonde regeling ter verzorging van ouden van dagen. Zij hebben n.l. een amendement voorgesteld) waarbij niet alleen tO-ja- rige arbeiders in den zin der wet dat niet geheel zonder getuigen moest plaats hebben. Vroeger namelijk toen de Bank nog niet opgericht was, en de voorbereiding hier plaats vond, was er bijna dagelijks aanleiding tot zulke spionnago-diensten. Dat zat Herbst aan de schrijftafel en stenografeerde nauw keurig het gansche onderhoud, zonder dat de bezoeker daarvan eonig ver moeden had. Als Glaser dan het over gezette geschrift in handen had, lachte hij, want hij had dan twee vliegen in één klap geslagen,, had zwart op wit het oordeel van don ander, terwijl deze zelf bij de volgende samenkomst niet meer nauwkeurig weten kon, wat Glaser gezegd had. Op dit gordijn nu richtte Glaser een blik, want het kwam hem voor, dat het zich bewogen had. Behoedzaam kéék en luisterde hij, zonder voor de tweede maal iets bijzonders op te mer ken. Onderwijl sprak hij over verschil lende dingen tot Anna, en trad daarbij over het dikke tapijt onhoorbaar tot in het midden der kamer, voorbij de groote boekenkast, die den halven muur besloeg, dan naar het rustbed en naar de hooge stoelen. En onder wijl hij over gewone dingen voort sprak, ging hij eindelijk naar de kleine brandkast geheel op den achtergrond, en rammelde opzettelijk hard met den wij geregeld tijdig en ontvangen van irten, vermakelyk' jze dan in onse 1. De oorlog’ in den Balkan. Om Skoetari. Een part, telegram uit Berlijn aah het Hbld. meldt: Uit Belgrado werd gisteren aan den „Berl. Lokal Ahz.” geseind„Reeds is een Servische divisie met 36 veldkanonnen en 14 houwitsers met een Qrieksche stoom boot te Durazzo aangekomen, on men verwacht dezer dagen daar ook nog een brigade. Zij zal binnen korten tijd voor Skoetari verschijnen, waarop dan .een algemeene stormaanval onderno men wordt. Nadat Skoetari genomen zal zijn, zullen de vrij gekomen Servische troe pen onder generaal Bojowitsj de in Zuid-AIbanië opereerende troepen tege moet trekken, om gemeenschappelijk met deze ook het overige, buiten het kustgebied liggende, doel van Albanië te onderwerpen. Hierdoor hoopt men De Kamer kwam toen aan het slot der wet. i Daar komt van socialistische zijde een amendement: invoering van art. 357 binnen 6 maanden na afkondiging der wet, terwijl invoering van de eigenlijke verzekering nog minstens drie jaar zal duren. Minister Talma... neemt dit amende ment over. Plotseling is Staatspensioen geen be doeling meer. Plotseling is heè geld er wel voor te vinden, ook zonder Tarief wet. Daarmee is een stuk Staats pensioen zij het Staatspensioen alleen voor arbeiders in den zin .der wet ingevoerd. Voor de oudjes die van dit votum zullen profiteeren, verheugen wij ons van harte in deze beslissing. Ook voor de zaak der Staatspensio- neering in haar geheel. Want wat men den 70-jarigen ar beider gratis geeft, dat zal men en wel zeer spoedig ook aan de oudjes, die geen arbeiders geweest zijn en het noodig hebben, moeten geven. Het ware eene grove onbillijkheid, dat te weigeren. Zoo heeft Minister Talma den eer sten stap gezet op den weg, dien hij voor verderfelijk houdt. Zoo is door de Tweede Kamer in een opstand'in Albanië onmogelijk te kunnen maken.” 1 Naar do „MirM uit Sofia verklaart, 'hebben do bondgenooten besloten de bemiddeling der Mogendheden aan te nemen. Do onderhandelingen zullen derhalve door tusschenkomst der Mo gendheden op don grondslag van do te Londen uitoengezetto voorwaarden plaats hebben, waarbij overigens de eisch tot oorlogsschatting gevoegd is. Bovendien zullen de vijandelijkheden niet ophouden en zal de verdere ont wikkeling der krijgsverrichtingen na tuurlijk van invloed zijn op het beloop der onderhandelingen. De nieuwe opofferingen, welke do bondgenooten zich getroost hebben eischon nieuwe vergoedingen. Het ant woord der bondgenooten zal waar schijnlijk morgen worden overhandigd. Bulgaren en Grieken. Naar uit Saloniki gemeld wordt, heeft prins Nicolaas, militair gouver neur ter plaatse, den commandant der Bulgaarsche troepen verzocht Saloniki met zijn troepen deze week te verla ten, met het oog op de onmogelijkheid hen langer te kunnen huisvesten in ver band met de a.s. komst der Grieksche troepen uit Epirus. Italië. De Paus. Het Giornale dltalia heeft te Rome naar wij in do N. R. Crt. lezen een onderhoud gehad met een zuster van den Paus, die verklaarde, dat de ge zondheidstoestand van Pius good is. Hij hoeft alleen een lichten aanval van rheumatiek en influenza gehad. Zij voegde daaraan toe: „Men zegt, dat er geen godsdienst meer bestaat, maar daartegen behoeft maar te wor den opgomerkt, dat de Paus maar licht ongesteld behoeft te zijn, of ieder wil zich aan zijn voeten werpen. Dat is een groote troost. De Paus is niet bang voor ziek zijn, hij schertst met de geneeshoeren, die hij als goedo vrienden beschouwt, maar zo toch lastig vindt, omdat zij hem zoo vaak willen onderzoeken, terwijl toch God alleen beslist, wanneer zijn uur gekomen is om verantwoor- king te doen over do wijze waarop hij de boot van den heiligen Petrus hooft bestuurd.” De Paus zogt dat hij altijd zijn zusters aanzijn ziekbed zou wenscheu. Mejuffrouw Sarto vertelde verder, dat de Paus gisteren enkele uren heeft opgezeten. treden. Hij is op dit besluit wel terugA gekomen, doch heeft tevens besloten' krachtig tegen het comité op te treden. Do Jong-Turken hadden verteld dat de regeering de laatste comité-Kamer, d. w. z. de laatste Kamor met een Jong/ Turksche meerderheid, weer zou bijeen roepen. Togen dezen klinkklaren orpin is de groot-vizier krachtig opgekomen. Hij heeft daartoe een zeer scherp ge stelde tegenspraak aan alle kranten, ook die van het comité gezonden en deze persorganen gedwongen deze te genspraak op te nomen. Deze toestand zal toch ieder allesbehalve gewenscht lijken, maar ook bij do Bondgenoten is het niet alles botertje tot don boóm. Het is nu zelfs zoover, dat de bond genooten onder elkaar formeel ruzie maken, ruzie’s zich niet uitend in kleine vechtpartijen, op het oogenblik zijn we reeds zoover dat bij Nogrita een geregeld gevecht moet zijn gele verd tusschen Grieken en Bulgaren. De eersten konden als eindresultaat boeken 7 dooden, de verliezen van de Bulgaren bedroegen 30 dooden en een groot aantal gewonden. Dat heeft niet veel meer weg van bondgenooten. En nu kunnen we nog bedenken, dat voorloopig de gemoederen in bedwang worden gehouden door den gemeen- schappelijken vijand, maar wat zal er dan gebeuren, wanneer eenmaal de Turk voorgoed de wapens heeft neergelegd maar alle 70-j arigen, die het noodig hebben, eene uitkeering van f 2.per week of f 3.— voor echtparen zouden krijgen. Minister Talma noemde dit amen dement onaannemelijkhij hield met ijzeren wil vast aan zijn systeem, waarin do toekenning van het gratis pensioentje aan de 70-jarige arbeiders een noodmaatregel heet, die na invoe ring der verzekering in haar geheel, automatisch, langzaam maar zeker, zal worden opgeheven. Dit lag in zyn lijn. Hij toch acht evenals de meeste heeren van rechts Staatspensioen bedoeling. En bovendien het geld is er niet voor te vinden. Eerst de Tarief wet zou de in voering der verzekering met staatsbij- drage mogelijk maken. Het ooncentratie-ainendement, waar in werkelijk een stuk „Staatpensioen voor allen, die h0 noodig hebben”, lag opgeslotei^, werd dan ook verwor pen. Talma’s beginselen waren weer ge red. 48) Ze had niet veel te zeggen, en dan nog betrof het meest Dolinsky. Tot nogtoe had hij bezwaarlijk geleefd als teekenaar op het bureau van een brou wer, die hem ook wel op practische manier in de brouwerij aan ’t werk zette. Sedert hij op dien Zondag Anna toevallig aangetroffen had, was hij meer in haar gezelschap geweest en op een goeden dag had hij haar huwe lijksplannen voorgeslagen, en haar ge beden, om zich zelve goed te onder zoeken, of zij haren eersten verloofde voor goed vergeten had. Van af dien nacht in den trein was hij op haar verliefd geweest, en daar zy zelf uit den kleinen stand voortgekomen was, bestond er geen bezwaar haar tot vrouw te nemen. Anna had niet lang nagedacht en ja gezegd, want sedert zij nu eenmaal met Glaser gebroken had, had ze hoe langer hoe meer voor Dolinsky gevoeld. Reeds hierom, dat hij zoo’n buitengewoon goed mensch was, zacht van karakter en eerlijk, en haar beloofd had haar GOUDSCHE COURANT PRIJS VAN HET ABONNEMENT: PRIJS DER ADVERTENTIN Per kwartaal f 1.25 Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Idem franco per post„1.50 Elke regel meer,0.10 Met Geïllustreerd Zondagsblad „1.50 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze legen twee berekend. Idem franco per post 1.90 jj Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1-5 regels fü 35 by vooruit- Abonnementen worden dagelyks aangenomenaaiï ons Bureau: Lange Tirtl betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0 25 per regel. Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Groote letters en randen naar plaatsruimte. De oorlog op den Balkan. Hoewel er van het oorlogsterrein niet het minste nieuws is, moeten we toch nog eens de aandacht vestigen op Zuid-Oost-Europa. De toestand is zoo eigenaardig, dat we niet kunnen nalaten onze lezers er van op de hoogte te brengen. In de eerste plaats de toestand in Turkije zelf. Opgekomen uit een strooming der Jong-Turksche partij om zich te verzetten tegen de voorgesteldc vredesvoorwaarden, heeft het kabinet Mahmoed Sjefket Pasja dén meesten last ondervonden van het Jong-Turksche comité zelf. Nu ook Mahmoed Sjefket Pasja inziet, dat het ónmogelijk voor Turkije is, den oorlog met eenige kans op succes voort te zetten, heeft hij evengoed als zijn voorganger Kiamil Pasja de onder handelingen 'met de tegenpartij moeten aanvatten. Ook al is ten slotte de weg gegaan via de groote mogendheden, toch is een feit, dat Turkije bij de Balkanstaten een poging heeft aan gewend om tot den vrede te geraken. Toen echter zijn de Jong-Turksche banbliksems ook over Mahmoed Sjef ket Pasja losgebroken. Het Jong- Turksch comité is echter blijkbaar te ver gegaan de grootvizier is dan ook uiterst verstoord over het optreden en heeft er reeds aan gedacht om af te zien, antwoordde hij droog, terwijl hij haar welgevallig met zijn kleine oogen aanzag. Wees 'maar niet bang, ’t zijn maar woorden, voegde zij hem levendig toe. Hoe kan ik het wagen, tegen zulk een rijk man op te zien En je hebt nu ’n vrouw. Om haar volle, korsroode lippen trok het zonuwachtig, en daarop lachte ze bitter. Na eenige oogenblikken zwijgen, ging ze voort*: Dolinsky heeft altijd medelijden met me gehad, en daarom acht ik hem zoo hoog. Hij zal me nooit slaan, dat weet ik. Jij'zult je vrouw wel goed behandelen, want zii kan je aan. Hij antwoordde niets, want zijn aan dacht werd afgeleid. Ergens had een ingehouden lachen weerklonken. Het werkvertrek was een groote ruimte met drie smalle boogvensters aan den kant der dear en een erker, die op straat uitzag. Hier zaten ze. De andere muur had in het midden een opening, waarvoor een groen gordijn hing, een kabinet verbergende met een uitgang regelrecht op de lange zygang. In het kabinet stonden slechts een schrijftafel met stoel, een sofa en nog een tafel. Achter dit gordyn verdween Herbst, zoo dikwijls er een onderhoud tusschen Glëser en iemand anders plaats had, beginsel tot Staatspensioneering be sloten. Men zal geen mensch meer wijs kunnen maken, dat Staatspensioen een revolutionair stelsel is; nog minder dat voor de voorziening in den nood den ouden van dagen de harde Tarief- wet noodig is. Zoo zullen wij, vrijzinnigen, met onze eischenStaatspensioen on hand having van den vrynandel in den ko menden strijd sterk staan. De dag van 28 Februari is niet alleen voor de vele oudjes een blijde dag geweesthet was ook voor de concen tratie een goed oogenblik, toen Mi nister Talma, in overeenstemming met de andere loden van het Kabinet» Heemskerk, zich met handen en voeten bond aan een belangrijk gedeelte van het vrijzinnige stembus-programma. De steile verzekeraar is dien dag omvergestuurd door de kracht, waar mee het streven naar Staatspensioen zich in ons volk baan heeft gebroken. later nooit meer aan haar eersten ver- looofde te zullen herinneren. Dat was voor hem voor goed afgedaan. En dus had ze zich eenige maanden later met hem verloofd. Al een jaar was ze in dienst bij een gefortuneerde, alleen wonende dame, half en half tot hulp in de huishouding, waar ze het zeer goed en veel vrijen tijd had. Dolinsky mocht komen en gaan naar verkiezing want juffrouw Von Sarren mocht hem zoo graag lijden, dat ze gaarne met hem praatte ook had Anna haar veel te danken, wat bijvoorbeeld betreft het lezen van goede boeken en in het alge meen alles, wat haar beschaven kon. Welnu, wat wilt ge nog meer? zei Glaser, die opmerkzaam geluisterd had. Betere vooruitzichten kunt ge niet hebben. En dan kom je nog hierheen en belastert me voor mijn vrouw Dat had ik moeten wetenMen zou je niet binnen gelaten hebben I Want dit staat vast, in gedachten had je al lang met me gebroken. Die Do- lihsky was je van het begin af wel gevallig. Beken het nu maar. Dat is niet waar antwoordde zij geraakt. Als het er op aan komt, ben ik eigenlijk nog goed voor je, ik weet niet hoe het komt. Misschien omdat je zooveel sterker ben dan ik. Nu, dat zou ik wel eens willen sleutelbos, om zoo onschuldig mogelijk te schijnen. Daarna was hij opeens mot één grooten stap bij het gordyn en rukte het open. Maar hij zag niets dan de leege kamer, ofschoon hij had dur ven zworen, nog voor eenige minuten te hebben hooien ademhalen. Geërgerd opende hij de deur, keek de gang in, die reeds verlicht was. Hij hoorde een zwak geruisch, alsof een andere deur zacht gesloten werd. Verwonderd keer de hij terug, waarbij hij evenwel het gordijn openliet. Kwam er nu iemand in, dan kon hij het ton minste zien. Wat heb je toch? vroeg Anna. Je dacht zeker, datje vrouw je hooren kon. Ofschoon hij deze gedachte,, had, zocht hij een uitvlucht, en begon toen weer over gewichtiger dingen met haar te spreken, want hij wilde er nu een eind aan piaken. Hoor eens, begon hij, maar nu op gedempten toon, ik kan wat voor je verloofde doen, als je op me ver trouwt. Onze wegen loopen nu eenmaal uiteen. Je kunt je troosten, dat wij niet bij elkaar pasten. De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 8n en ion Maart 1913 executoir zijn verklaard De Kohieren Nos. 1 en 2 der Personeele Belasting, belastingjaar 1913. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvan ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver plicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden in- gaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, dep isn Maart 1913. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. (Wordt vervolgd).

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1