ZBixxn e 23.1a. zxcL. Gemengde Berichten. Rechtszaken. Stadsnieuws. SPORT Jlnze, Geïllustreerde Weekbladen. I .aatste Herichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Kffectenliaiidel te A ui sterdam - Frankrijk. Poincaró tegen de doodstraf. Aan president Poincaré werd Zater dag het eerste doodvonnis ter onder- teekoning voorgelegd. Het gold een arbeider, Ferrari die in een aanval van woede een politieagent had ver moord en verscheidene andere per sonen had gewond. Poincaré heeft van zijn recht van gratie gebruik gemaakt en het doodvonnis in levenslange tucht huisstraf veranderd. De nieuwe president is een' princi pled tegenstander van de doodstraf, evenals zijn voorganger Fallières, die den eersten tijd van zijn president schap allo ter dood veroordeelde mis dadigers genade schonk, maar later door de openbare moening tot groo- tere strengheid werd gedwongen. (N. Ct.) Bkloif.. Brand te Leuven. In den nimht van Zondag op Maan dag heeft Volgens oen telegram uit Leuven aan het „Hbl. van Antwerpen" een zeer hevige brand de schilders werkhuizen vernield van de fabriek der corps oreux. s De geheele Leuvensche brandweer moest uittrekken. De schade moet zeer aanzienlijk zijn. Maandagmorgen te 10 uur was men het vuur nog niet meester. Engeland. Bewapeningsstatistiek. De parlementaire correspondent van de Daily News and Leader heeft een leerryke statistiek uitgewerkt betref fende de toeneming dor bewapenings- onkosten der ms groote mogendheden sedert 1899. Volgens deze statistiek gaf Engeland in 1899 voor z'yn leger 19 millioen pond sterling uit, thans 28; voor Duitschland zyn deze c|jfers reap. 30 en 413/4 millioen voor Frankrijk 2572 en 36% voor Rusland 5072 on 56% millioenvoor Oostenrijk-Hongarije 12 en 15% millioen voor Italië 11 en 17 millioen in totaal een uitmjve-ver- meerdering alléén voor het ïoger dus in de laatste 14 jaar aan 47 millioen p. Bt. of 564 millioen gulden. Wat de vloot-uitgaven betroft, deze stegen vool^Engeland sedert 1899 van 23% milliden op 44 millioenvoor Duitschland van 6 op 22 72voor Frankrijk van 12 op 17 voor Rusland van 9 op 17voor Oostenrijk-Hon garije van l,/a op 5% voor Italië van 5% op 8%. In totaal een vermeerde ring dus van 57 7n tot 1151/* millioen p. st., of van 573/4 millioen p. st., in Hollandsch geld 693 millioen gulden. Voor leger en vloot te zamen stegen dus de uitgaven der 6 genoemd groote Mogendheden in deze eeuw van 206 op 810% millioen p. s. of dus met 1157 millioen gulden. In hetzelfde tijdsverloop groeide de nationale /JchTïki.: voor Engeland van 634 op 685 millioen p. st.voor DuitsohlAnd van 105 op 270 millioen voor Fraffkrijk vnn 1200 op 1301 voor RuslanaSwn 715 op 957voor. Obstenrijk-HoDjprrijo van 555 op 732 millioen; voor Italië van 516 op553; in totaal een schuld vermeerdering van 773 millioen p. st. of 9276 millioen gulden. Van deze vermeerdering, tegen 3 pCt. (ongetwijfeld een te laag bere kende rente) moot elk jaar ruim 277 millioen gulden aan interest worden betaald. In totaal geven dus de aps genoemde „Christelijke" mogendheden in vredes tijd aan oorlogstoerusting thans 1434 millioen gulden méér dan 14 jaar ge leden. Deze cijfers behoeven geen com mentaar. De correspondent van de Daily News and Leader, na geconsta teerd te hebben, dat elke Dreadnought- opdracht een winst van 6 cijfers be- teekent voor de betreffende firma, geeft er alleen dezen op: „Moetende natios geregeerd worden, ten bate van hen, die de belastingen betalen en den rijkdom van het land produceoren, of in hoofdzaak, noen, feitelijk alleen, om hooge dividenden te verzekeren aan de bowapenings-firraa's, hoe duur dit ook te staan moge komen aan raen- 8chenleven8, nan financieel crodiet, en intornivtionalo verbittering DüITSüHLAXI). Maandagmorgen landde op een veld in de nabijheid van Soldin, in den mark Brandenburg gelegen, een Fran- scho luchtballon. Do drie inzittendon, een Franschman, een Spanjaard en een Portugees werden naar hot Stadhuis gebracht en aldaar aan een verhoor onderworpen. Z(j verklaarden dat zij Zondagavond zes uur te Rijssol opge stegen waren. Waar en wanneor zjj de grenzen overvlogen konden zij echter door de duisternis niet vast stellen. Hoewel de drie Juchtvaarders zich door bewijsstukken van een Fran- schelucht8cheep vaartclub op voldoende wijze legitimeerden, werden zij op be vel van den Landraad door de politie in hechtenis gehouden. Gisteren wer den de drie luchtschippers ochter op bevel uit Berlijn vrijgelaten. De Köln. Ztg. over het oorlogsgevaar. De „Köln. Ztg." bevat een opzien barend artikel over het oorlogsgevaar, dar h. i. Europa bedreigt. De ondervinding van de laatste maanden hoeft ons geleerd, zegt hot blad, dat met droomen niets bereikt wordt en dat alleen de sterke zich kan doen gelden in de wereld. Het gevolg er van is nieuwe milliarden voor leger- uitgaven, in Frankrijk daarenboven /terugkoor tot den driejarigen dienst plicht. Het Duitsche volk zal 1 milliard uit te geven hebben en verder 200 millioen 'sjaars, de kosten te dekken door een vermogensbelasting. Het zal voor de Duitschers geen verrassing kunnen zijn, want ai do gebeurtenissen der laatste tijden heb- bewezen, dat wij vroeg of laat, zoo niet met ons bloed, tenminste met ons f;eld, voor de veiligheid van het vader end zouden moeten in de bres springen Het zal daarom der Regeering niet moeilijk vallen de noodzakelijkheid van het nieuwe voorstel te rechtvaardigen, indien zij maar duidelijk en onbewim peld wyst op de zijde, van waar het gevaar dreigtop Frankrijk. Zeker zijn de omstandigheden op het Balkanschiereiland^Jiiranderd, in ons nadeel veranderd /zeker zal de machts uitbreiding van het Slavisme ons en Oostenrijk dwingen naar de Oostgrens de blikken te wenden. Maar, als een offer noodig is, gelijk dat hetwelk men nu van het Duitsche volk vraagt, dan is het noodig maVi en paafd te noemen en dan moet herhaald worden, dat maar van één kant gevaar dreigt: van Frankrijk. Nooit is de verhouding .tot onzen Westelijken nabuur zoo gespannen geweest als heden nooit is hot donk beeld van revanche openlijker tot uiting gekomen, nooit heeft men in Frankrijk luider geroepen, dat hot bondgenoot schap met Rusland en de vriendschap met Engeland geen ander doel heeft, dan de verovering van Elzas-Lotha- ringen. Dit is zoo algemeen bekend, dat zelfs de „Times" het dezer dagen noodig geoordeeld heeft de aandacht te ves-, tigen op dezen voor den vrede gevaar lijken revanche-lust. Het vuur moge dan ook uitbreken waar het wil, zeker is hot, dat wij met de Franschen den degen zullen te kruisen hebben. Wanneer dit gebeuren zal, kan nie mand weten maar zeker is het, dat de Fransohen elke gelegenheid om tegen Duitschland op te trekken, zullen aangrijpen, zoodra ze maar met eenig vertrouwen kunnen hopen, door over macht der wapens of door do hulp van Rusland en Engeland ons te ver slaan. In Frankrijk word alles aangewend om stemming te maken onder de be volking nog nooit is zoo zonder de minste terughouding don haat tegen de Duitschers onder het volk gezaaid als nu het geval is. Zelfs oen blad als de „Temps" deinst er niet voor terug, in zijn nummer van 4 Maart de Duitsobers te beschim pen en te bëleedigon, zooals men het tot hiertoe enkel van do zijde der chauvinisten en patriotten a la Dèrou- lède gewoond was. Wacht maar tot zij hun credieten en hun manschappen hebben, als ze dan ook maar half zeker zyp van de hulp van vrienden, dan hebben we den oorlog ongetwijfeld, ten minste, als wij hun het niet anders leeron en niet ons leger zoo sterk maken, dat hun eens en vooial den lust vergaat ons aan te durven. Dan is het eonige wat wij, Duit schers, kunnen doen voor het behoud van den vrede, want daar ligt het ge vaar en zoo blijft het waar, wat Bis- mark zeide, dat Frankrijk ons zou aan vallen, op het oogenblik, dat het ge- looven zou, ons to kunnen ovorwin- nefi. En nog iets zullen we doen, gelijk ook Bismarck zou gedaan hebben. Wij zullen de oorzaken onzer legorverster- king niet verzwijgen, doch ze non de de geheele wereld bekend maken, met den vinger wijzende naar den eenigen schuldige, naar den verstoorder dor van den vrede^ naar Frankrijk Middelburg. Op de lyst van voorloopige candi- daten in het district Middelburg, door de vrijzinnigen opgemaakt, is op ver zoek van de vrij-liberale kiesvereeni- ging te Vlissingen nog geplaatst de heer F. M. Knobel, oud-consul-gene raal te Pretoria. Belasting op bedrijfsondememingen. In de jongste zitting van den Vlii- sinschen gemeenteraad is door de hee- ren Sta verman en Tichelman aan B. en W. gevraagd of dit college het mogelijk acht een belasting te heffen op de bedrijfsondernemingen als gas fabriek, waterleiding, tram, telephoon e. d. De genoemde hêeren meenen dat deze bedrijven, die geen van alle eigen dom der gemeente zijn, groote win sten maken en dat deze winsten voor een groot deel naar elders gaan. Zij meenen dat een belasting van 50 ets. per 8trekkenden meter buis gelegd door de gasfabriek "of de waterleiding en per meter draad gespannen door de tram of telephoon, zéér billijk zou zijn. De vraag aan B. en W. doelt voor namelijk te weten of deze zulk een belasting in overeenstemming met art. 268 der gemeentewet vinden en of de concessievoorwaarden zulk een belang soms niet verbieden. De kapitein der infanterie L. W. J. K. Thomson, lid van de Tweede Ka- mor, wordt tegen October a.s. bevor derd tot majoor bij dat wapen. f (N. R. Crt.) Onvoldoende voeding van gevangenen. Het College van Regenten over 'de gevangenissen te Groningen had ten vorigen jare den geneesheer dier ge stichten, S. van Mesdag, uitgenoodigd to willen nagaan of de voeding der gevangenen voldoende mag worden geheeten. Genoemde arts heeft thans zijn overweging neergelegd in een uit voerig rapport, en is daarbij tot een ontkennende beantwoording van de gestelde vraag gekomen. Het College van Regenten heeft dit rapport, ver gezeld van zijn praeadvies, ter kennis van den Minister van Justitie ge bracht. Men zal zich herinneren, dat de heer Van Voorst tot Voorst, die lid is van het College van Regenten over de gevangenissen te Arnhem, toen on langs in de Eerste Kamer de-begroo ting'van justitie voor 1913 behandeld werd op het onvoldoende van de ge- vangonisvoeding heeft gewezen, en dat toen de Minister van een tegenover gestelde meening bleek te zijn. („Vad.".) Het bezoek van den Engelschen minister. Van den Londenschen correspondent van het Hbld. namen wij de mede- deelingen over, die minister Runciman aan de „Daily Mail" gedaan heeft over zijn bezoek aan ons land. Het blad komt nu daarop terug en laat zich vry pchamper uit over het enthousiasme, waarmee de minister spreekt over hetgeen hij ten onzent gezien heeft, „'t Is uitstekend voor een minister", aldus de „Daily Mail" „op reis te gaan, en nieuwe ideeën mee te brengen naar Whitehall. Onge twijfeld zal de moeilijke week, die de heer Runciman in Holland doorge bracht heeft, goede vruchten dragen. Maar het dient gezegd, dat het hier en daar in Engeland in de fijnste puntjes volmaakt te zien is wat de heer Runciman in Holland ontdekt heeft ook wat de bollenteelt betreft. „Op boerderijen in Lincolnshire en Buckinghamshire heeft de fokkkerij van melkvee een wetenschappelijke volmaaktheid bereikt, die door bezoe kers uit alle deelen der wereld wordt erkend. „En het departement van landbouw zou geen nuttiger werk kunnen doen, dan buiten den beperkten kring waarin zij bloeien, de methodes en resultaten van onze vooraanstaande veefokkers bekend te maken. Bijna alles wat uit stekend is op het gebied van landbouw en veeteelt, valt in Engeland te zien wat ochter daardoor bereikt wordt, is ten onzent" aldus besluit het chauvinistische blad „veel minder bekend, dan de veel lager staande Êrestatios van de Nederlanders en de •enen." „De beste resultaten zullen," aldus besluit het blad, „niet bereikt worden door voorsohriften der regeering, maar door samenwerking van de betrokke nen zelf." Kamerverkiezingen. De pogingen, door de centrale libe rale kiesvereeniging in het kiesdistrict Enkhuizen gedaan, om de kiesver- eenigingen in Oostburg er toe te krijgen om jhr. De Muralt te Zierikzee ver gunning te verleenen bij eventueele verkiezing in de beide districten het zwakste te aanvaarden, zijn mislukt. De heer De Muralt heeft in verband hiermede thans definitief voordecan- didatuur in het district Enkhuizen bedankt. Een politierechter te Londen heeft naar aan de N. Crt. wordt gemeld, een 53-jarige waarzegster, die sedert 20 jaar dit bedrijf uitoefent, tot 10 wekeni gevangenisstraf veroordeeld. Het opleggen van demaxium-boete van 25 p. st., zoo redeneerde de rqphter, zou niet baten. Het bedrijf van juf frouw Riddley moest wel buitenge woon lucratief zijn. Het bijzondere geval dat aanleiding gaf tot de vervolging, was een voor spelling door de profetes gedaan aan een getrouwde vrouw wier man nog leeft„dat zij in den zomer trouwen zou." Deze meededeeling kostte een guin je. Ja, de „geesten" konden zich vergissen, zei madam Ridley. De zedenpolitie te Rotterdam heeft gearresteerd een logementhouder en zijn vrouw, wonende Binnenrotte 70, verdacht van overtreding van het bor deelverbod. 4 Te Stoppeldijk is oen bakkersoven in elkaar- gevallen, toen daarin juist een metselaar bezig was. De man werd met een gebroken rib en hevig ver schrikt onder de steenen-vandaan g.er haald. Men meldt ons uit 's Heerenberg. Toen dejywerkmoester R. Dunnwald zich jl. ^terdagavond in de borstel- fabriek der firma Van Gulpen en Swertz begaf en ook op het kantoor nog even een kijkje nam, kwam hij tot de ontdekking, dat daar alios over hoop was gehaald en dit het werk van een of meerdere inbrekers is ge weest. Een lessenaar was opongebroken en daaruit een zilveren horloge ont vreemd. Verder was er niets dat het medenémen waard was. liet bleek dat men zich door het indrukken van een vensterruit toegang had verschaft. De zaak is in onderzoek. Voor eenige dagen werd op de Mils- beek onder Ottersum (L.) een familie verblijd met de geboorte van een nieu wen wereldburger. Men was zoo ver heugd.* dat men daags daarna een groot feest organiseerde, waarbij ge danst en menige liter „naps" veror berd werd. Door de moeder werd ook hiervan goed goed geprofiteerd. Zij hoeft echter haar onvoorzich tigheid met den dood moeten bekoo- pen, een man met zéven jeudige kin deren achterlatend. De politie te Nieuweschans heeft naar de N. R. OB. meldt,aangehou den een gehuwde vrouw uit Emden (Oostfriesland), die in gezelschap van een ongehuwden jongeman de reis naar Amerika ondernemen. Zij hadden meer dan 20.000 marken bij zich. De vrouw had haar man met kinderen achtergelaten en al het geld meege nomen, dat ze los te krijgen wist, en de jongeman had een som geld van zijn ouders meegenomen. Beiden zijn naar Emden teruggeleid. Het 26e kind J. N-, portier aan de Kon. Ned. Petr. Mij., wonende op de Heij (ge meente Pernip) heeft Maandag 10 Maart, aangifte gedaan van de geboorte van zijn 2Qe kind, waarvan 13 kinderen uit het eerste, en 13 uit het 2e hu welijk. Een koopman en pianist, beiden te Rotterdam woonachtig, zijn aange houden, naar de N. R. Ct. meldt, en ter beschikking van de justitie gesteld. Zij worden verdacht medeplichtig te zijn aan den diefstal van ruim f 300 goplebgd in het bijpost- en telegraaf kantoor aan den Bergweg, aldaar. Op den Loosduinschen' weg djcht bij de Loosduin8cha brug is gister avond een 7-jarige knaapje door de Westlandsche stoomtram overreden, met het droevig gevolg, dat het kind weinig oogenblikken later aan het na- btjzijndo politieposthuis is overleden. Te Heukelum is naar de Standaard meededeeld, voor enkele maanden een Christelijke school geopend, die,door de goede zorgen van freule Fabricius, het schoolgeld iets lager kon stellen dan dat op de openbare school. Ge volg Dat er allicht meer kinderen overkwamen, De voorstanders van de openbare school toonden hun liefde voor deze door een daader werd een suppletiefonds opgericht om daar uit het verschil in schoolgeld by te Gisterenochtend is het met koemest geladen ijzeren tjalksohip de Hoop, uit Groningen naar de N. R. Crt. meldt, bij Enkhuizer aan den grond geraakt. Enkhuizer visschers hadden de schippersvrouw en haar vier kleine kinderen van boord. Later mocht het andere visschers gelukkeg het schip met de verdere opvarenden in de Enkhuizer haven binnen te bren gen. RECHTBANK TE ROTTERDAM, De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren veroordeeld J. v. D., 21 jaar, scheepmaker te Capelle a. d. IJsel, wegens mishade- ling, tot veertien dagen gevangenis straf. (Strafzitting.) Den 39-jarigen landbouwer M. C. M., wonende te Waddings veen, was melk- vervalsching ten laste gelegd. Hij ont kende, had zeide hij, geen water bij de melk gedaan, maar niettemin achtte hij het niot onmogelijk, dat er water in de melk was. In de kannen is n.m. altijd water, zeide bekl., en bovendien had hij later gemerkt, dat een van zijn koeien.water gaf, bijna puur water, en dat had hij niot gewetqn. De apotheker-scheikundige E. Gr^b- del, te Gouda, had twee monsters on derzocht, genomen door den agent Woudenberg, een stalproef en een proef van de melk die bekl. aan de coöperatieve melkinrichting Ons Ideaal leverde. De stalproef was veel beter en in de melk van het andere monster vond get. 6 pet. water. Get. verklaar de bovendien.dat de koeien geen toegevoegd water geven. Een arbeider, die bij bekl. in dienst is geweest, verklaarde, dat er door gaans water in de bussen was. Hoe dat er in kwam, was get. niet bekend. Een vrachtrijder van de melkinrich ting deelde mede, dat er| nooit meer dan een kopje water in de bussen blijft. Het O. M. eisohte veertien dagen gevangenisstraf. Ter zake van mishandeling stond terecht de 80-jarige landbouwer P. de G. te Zevenhuizen. De jeugdige vechtersbaas, die niet heel goed meer hooren kan, zeide, dat hij 81 jaar was, maar de president hielp hem terechtu is nog maar 80. Get. L, had, vertelde de oude heer, bij hem ingebroken en een kip gesto len. Toen was bekl. om zijn kip ge gaan, maar get. Zonneveld, die er niets mede te maken had, was hem aangevlogen, had hem wel willen ver moorden. De oude had toon een mes uit zijn zak gehaald en naar Zonne veld gestoken. In een van zijn schou ders had hij hem geraakt. Zonneveld had de zaak willen laten loopen als bekl. de schade betaald had, maar hij heeft het niet, zei de bekl. Kom jawel, je kunt het best betalen, zei de pre sident. Maar bekl. sprak tegen zijn kinderen moesten werken voor hem en zijn arme vrouw van 78 jaar. Be taald had bekl. dus niet, en in verband daarmede was hij ook bij den burge meester geroepen, en die burgemeester had hem toch zoo verschrikkelijk uit gescholden en vervloekt en verwenscht. 53 jaar was hij getrouwd geweest, altijd had hij hard gewerkt, maar zoo iets had hij nog nooit medegemaakt. De mishandelde diende, vóór het verhoor van bekl., een eisch tot scha devergoeding in f 35 voor den steek, dat wilde zeggen tijdverlies f 20 voor den dokter en f 2.50 voor zijn kleeren. Hij was op 11 Nov. op het erf van Lievaart, toen bekl. kwam om zijn kip. Kip, zei get., dat is jouw kip niet en hij kon dat weten, want Lievaart had het diertje van Zonneveld zelf ge kocht. Eu omdat het de eenige kip in de wereld was die get. bezat, kende hij het diertje dus heel goed. Bekl. hield vol, dat het zijn kippetje was geweest, maar de president vertelde hem, dat alle kippen op elkander lij ken. Bekl. had Zonneveld direct aange grepen. De oude was heel kwaad zei Zonneveld, riep: ik zal je doodsteken. Get. „gong op een dravie of", maar de 80-jarige kwam hem na en stak hem met het mes in den rechterschou der. Vier weken moest hij onder doc tor's handen blijven. Kan bekl. het wel betalen informeerde de president, hg zegt dat hij arm is. Nou zei get., als je een paar paarden heb, en een hoop varkens en een mooi huisje, dan ben je niet arm. Niets van mij bij, zei bekl., alles van mijn zoon. Get. Lievaart had gezien, dat bekl. Zonneveld stak Heemsbergen had dat eveneens gezien. Lievaart deelde ook mede, dat bekl. de baas is op de boer derij. Niet waar, zei de oude, ik heb niks te vertellen, mijn zoon moet voor ons werken. Een van de wethouders deelde als get. k décharge mede, dat het met bekl.'s fcnanciën inderdaad niet zoo rooskleurig is. Bekl. staat bekend als een iemand die nog al gauw driftig wordt. De officier achtte het feit zeer ern stig, maar wilde met het oog op bekl.'s leeftijd geen gevangenisstraf eischen. Gerequireerd werd f 60 boete subs. 30 dagen hechtenis. Mr. G. C. A. Oskam voerde aan, dat bekl. te goeder trouw overtuigd was en nog is, dat de veelbesproken kip zijn eigendom was, en dat hij in drift handelde. Overigens gaf pleiter als zijn* oordeel te kennen, dat het parket niet handelde in deze zooals het behoorde, toen het bekl. aanschreef, dat hij Zonneveld moest betalen en anders vervolgd zou worden. Pleiter verzocht, den bekl. een zoo laag mo gelijke boete en een geringe schade vergoeding op te leggen. (N. R. Crt.) GOUDA, 12 Maart 1913. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrljjdag 14 Maart, 's avonds 7% uur, Aan de orde: 1. De suppletoir^ begrootingen voor 1912 van a. het van Iterson-Ziekenhuis b. het Burgerlijk Armbestuur c. de Volksgaarkeuken. 2. De rekeningen over 1912 van het gemeente-pensioenfonds b. de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 3. Het preadvies op het verzoek van L. Vallentgoed betreffende de stand plaats der verkoopkramen op de Kermis. 4. Het voorstel tot het in gebruik geven van een zolder in het gebouw der Werkinrichting aan de Vey- eeniging tot bestrijding der tuber culose. 5. Het voorstel tot aanschaffing van paarden voor de fabricage. 6. Het voorstel tot het opnieuw vast stellen der Verordening tot wijzi ging der Algemeene Politieveror dening. 7. Het voorstel tot verkoop van de rechten der gemeente op eenige perceelen te Alfen. 8. Het voorstel tot wijziging der ge- meente-begrooting voor 1912. 9. De verzoeken om ontheffing van schoolgeld op de Burgerscholen. 10. De bezwaarschriften tegen aansla gen wegens schoolgeld op de Bur gerscholen. Naar den Krijgsraad te 's Graven hage werd verwezen de-milicien der lichting 1906 C. v. A. van het 4e regt. inf. te Gouda ter zake dat hij tijdens eene oefening in den Zuidplaspoldei( geplaatst op het erf van een landbou wer, van den zolder der woning weg nam een horloge met ketting, toebe- hoorende aan den op dien zoldor lo geerenden boerenknecht. De krijgsraad veroordeelde hem we gens diefstal begaan terwijl tijdens het plegen van het misdrijf nog geen vijf jaren zijn verloopen sedert de schuldige een hem wegens diefstal uitgesproken gevangenisstraf geheel heeft onder- gaap tot 2 maanden gevangenisstraf. Het bouwen van een M. U. L. O. School te Boskoop, onder architectuur van den heer Leen Tol te Liase, is opgedragen aan den heer P. Bokhoven Wz. alhier voor de som van f 16000. Ned. Vereeniging van Kaashandelaren. Donderdag 13 dezer v. m. 11 uur houdt de Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren in het Hotel „de Zalm" alhier hare 13e Algemeene Ver gadering. Op de agenda komen o. a. voor de volgende puntenRekening en Verantwoording over 1912; Jaar verslag over 1912Verkiezing van drie bestuursleden, waarvoor drie dub beltallen zijn opgemaakt; Voorstel van het bestuur om zoodanige reglements wijziging dat ook als penningmeester iemand kan worden benoemd, die geen lid is der Vereeniging, en dat aan die functie een jaarlijksch salaris zal wor den verbonden Voorstel van het be stuur tot het vaststellen van een ge wijzigd reglement van inkoop volgens concept en praeadvies van het bestuur en ten slotte een voorstel van het bestuur tot het deponeeren van een handelsmerk voor volvette kaas, be vattende minstens 45 pCt. vet in de droge stof. De Ambachtsschool. Hedenmiddag werd door de leeraren van de Ambachtsschool ten aan- schouwe voor de leden der Vereeni ging „De Ambachtsschool v. Gouda e. o." een openbare les gegeven inde loka len dier instelling, welke morgen zal worden «herhaald voor alle belang stellenden uit deze en omliggende gemeenten. Deze openbare les heeft ons opnieuw den indruk gegeven wat een bijzonder nuttige instelling de Ambachtsschool is. De verschillende lokalen, waarin onderwijs wordt gegeven in het tim mervak, het pottenbakkersvak, de smederij en het machine-bankwerken, het schilderen en meubelmaken waren eeu toonbeeld van netheid en orde, hetgeen op zich zelf al een eerste vereischte is voor het aankweeken van een geest van accuratesse en van be nutting van al datgene, wat van dienst kan zijn. Een vakman, die ord© heeft in zijn werkplaats, die zorgt dat zijn materialen in verloren oogenblik ken goed worden verzorgd, opdat ze voor het gebruik die diensten kunnen prestoeren, die er van verwacht kun nen worden, zulk een vakman werkt zuinig en doet zich voordeel. De exposities in de verschillende lokaliteiten geven weder blijk van de vorderingen der leerlingen in de door hen beoefende vakken. De voorwerpen daar tentoongesteld, geven de zeker heid dat de leerlingen die de Ambachts school hebben doorloopen, als goede vaklieden hun plaats in de maatschappij wel zullen verwerven. De inderdaad keurige inrichting van van de smederij en do machinohal vooral, waar de verschillende werk tuigen lustig snorren zal menige kleine bedrijfsondernemer in dat vak deoogen doen opengaan voor wat de moderne techniek vermag tot stand te brengen. Mogen vele belangstellenden morgen de inrichting en de bedrijven in wer king gaan bezichtigen, opdat de Am bachtschool zich steeds meer mag verheugen in de sympathie van allen. Deze school, die dank zij de kundige en ervaren leiding van directeur en leeraren, zoo zeer in bloei verkeert, verdient die sympathie ten volle. Op de gisteren te Rotterdam go- houden tentoonstelling van rundvee, fchapen, varkens, geiten en paarden, vanwege de afdeeling Rotterdam, Schiedam en cjmstreken van do Holl. Maats, van "Landbouw werden o.a. de volgende bekropingen toegekend Voor het fijnste en zwaarste var ken, onverschillig van welk ras: le prijs C. v. d. jHee Czn Bergambacht en 3e prijs f 10.— dezelfde. Voor de Vier varkens, gekruist Yorkshire ras, het meest geschikt voor de slachtbank, niet zwaarder dan 175 kilo: 3e prijs f 10.— A. Broere Jzn., Lekkerkerk. Ook won deze de prijs van f 5.—, uitgeloofd door de Rot- terdamsche spekslagers vereeniging, fd. van den Ned. Slagershond. Voor de beste melk vaars: le prijs f 30.C. Breedijk, Waddinxveen' Voor den besten rijstier, geboren in 11919: 3e prijs f 10.C. Breedijk, 'Waddinxveen. Voor den besten springramle pr. f 10.J. A. de Goeij, Stein bij Gouda. De legerorganis^atie. In verband met de op handen zijnde legerorganisatie wordt gemeld dat waarschijnlijk met ingang van 1 April a.s. wordt overgeplaatst als comman dant van het 15e regiment infanterie, vermoedelijke garnizoenplaats Delft, de luitenant-kolonel F. H. J. A. Hen- driksz, garnizoens-commandant alhier en wordt officieus de bevordering ge meld tegen 1 April van den kapitein van het regiment grenadiers en jagers, H. P. J. M. Bakker te 's Gravenhage en overplaatsing naar het garnizoen te Gouda, als commahdant van het hier in garnizoen liggend bataljon. Dooi dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland is aanbesteed het weg ruimen van twee schermhoofden en aanbrengen van bodem- en oevervoor zieningen in den Holl. IJssel, te Kor- tenoord en Nieuwerkerk a. d. IJssel, 14 biljetten. Laagste A. Volker Pzn. f9932. Boskoop. Terwijl hedenmorgen de melkverkooper Stolker bij zijne klan ten in de Biezen melk bezorgde, liet hij zijn hit een oogenblik onbeheerd staan, deze begon te grazen langs den kant van den weg met het gevolg dat paard en wagen in de wetering tereoht kwamen. Met moeite werden deze weer op het droge gebracht. Waddinxveen. Naar we van be trouwbare tijde vernemen, wendt de Woningbouw vereeniging „Waddinx veen" alhier pogingen aan, om een feschikt terrein te bekomen, ten einde aarop de resteerende 14 woningen te doen bouwen. Zooals men weet staan er in deze gemeente nu reeds een 40- tal, welke in het afgeloopen jaar alle gereed kwamen. Door het bouwen van deze woningen voor den handwer kenden stand, wordt in verband met den hier heerschende woningnood in een groote behoefte voorzien. Dinsdagnacht heeft in deze ge meente een vechtpartij plaats gehad, welke ernstige gevolgen had hunnen hebben. Door het te vëol misbruik maken van jenever had zekere W., alhier, in zijne dronkenschap de wed. K. een steek toegebracht ter hoogte van het voorhoofd, terwijl W. daarbij een ernstige verwonding bekwam aan liet hoofd. Gistermiddag had de wagenma ker D. Verheul het ongeluk zich zóó hevig te verwonden bij het zagen dat hij waarschijnlijk 3 vingers zal moeten missen. Pe ongelukkige werd verbon den door Dr. Bruins Slot, waarna hij per rijtuig naar Gouda werd vervoord, voor verdere behandeling. Heden werd in deze gemeente in hechtenis genomen en naar Rot terdam overgobracht zekere W. E. T., alhier woonachtig, welke van den land bouwer J. Tiele alhier een kalf had gestolen hetwelk hij naar Gouda had vervoerd om het daar ten ver koop aan te bieden. Krimpen a. d. Lek. De vereeni ging „Floraliau heeft een tentoonstel- ling gehouden van de gekweekte bloombollen, die het vorige jaar waren uitgereikt. Vele prachtige exemplaren waren aanwezig. Hot bestuur had een tombola georganiseerd en alle inzenders(sters) mochten hiervoor een nummer trek ken, waarop hun een pr\jsje werd uit gemikt. Hot aantal inzendingen be droeg 105. Ouderkerk a. d. IJ use l. De hoe ren Joh. I)o Jong, A. Vonk Noorde- graaf en B. Hoogondijk zijn dit jaar aan do beurt van aftreding als raadslid. Nieuwerkerk a. d. IJssel. Door Burgem. en Weth. worden plannen overwogen, oen einde te maken aan do baldadigheden, vooral des Zondags avonds to Kortenoord. Waarschijnlijk zal er een arrestantenlokaal worden gebouwd. AFLOOP I)ER VEILING VAN ONROERENDE GOEDEREN, gehouden door Notaris R. W. H. Pitlo te Gouda op Maandag 10 Maart 1913. Het perc. Spieringstraat voor f 1690, kooper G. Verkaaik. Drie woningen aan de Raam voor f 2790, k. Plateelbakkerij „Zuid- Holland". Van de perceelen land in do Graaf- Florisweg Perc. 1 en 2 voor f 3575, k. H. Hoo- gendoorn en C. Teekens. Perc. 3 voor f 535, k. C. Plomp. 4 - 405, A, Nieuwveld. 5 - 405, H.Leeuwenhoek 6-7 elk v. - 490, J. J. Peeters 8 voor - 375, H. Hoogendoorn en C. Teekens. 9 -360, C. J. v. Heijkoop 10-11 elk v. f 350, k. J. J. Peeters, 12 voor f 330, k. B. Swanenburg „13 - 330, J. J. Peeters. „14 -300, J. J. Peeters. „15 - 295, D.v.Hensbergen „16 -280, L. Boon. „17 -250, E. Radix. 18-19 elk voor f 245, k. Ct, Hoo- gervorst. „20, 21 en 22 elk voor f 245, k. H. Hoogendoorn en C. Teekens. 23 voor f 250, k. H. Hoogendoorn en C. Teekens. Voetbal. Wij ontleenen aan de Offic. Meded. van den G. V. B., dat voor Zondag a.s. Goudsch Bondselftal-Leidsch Bonds- elftal op het Sportterrein (aanvang 2Vj uur); scheidsrechter J. E. A. van Kasteel, grenschr. B. S. Groene- veld. 2e kl. Olympia III-Moordrecht, B. Honselaar. De Struis—Woerden II, H. A. de Wilde. kl. T. O. P. III—Gouda III, W. van Dijk. De laatste wedstrijden kunnen allen vroeger vastgesteld worden. 6 De schoolvoetbalcommissie heeft de functies als volgt verdeeld R. Larsen, voorz., J. M. Zuydam, secr., W. H. Cremer, J. M. Hardeman en J. Ver- jaal, leden. Het is de vereeniging Moordrecht toegestaan het 2° elftal uit de com petitie terug te trekken, waardqpr alle wedstrijden daartegen komen te ver ballen. Ret Leven opent met een foto van een val bijfdo wedronnen geeft verder foto's en artikelen van de intocht van een prinses, een bioscoopfilm, do ma rineramp te Helgoland, de voetbal wedstrijd België—Nederland te Ant werpen, de Leipzigor Messe, carrica- turen,^prijs vraag, kleinle ventjes ei EERSTE KAMER. Vergadering van heden. Geopend 11.26 ure. f Voorz.Baron Schiinmelponninck v. d. Oyen. Kleinere wetsontwerpen. Zonder discussie en zonder hoof delijke stemming werden eenige klei nere wetsontwerpen aangenomen, o.a. de begrooting der Algemeene Lands drukkerij vooi 1913. Vervolgens was aan de orde do bo- handeling der Begrooting van Binnenlandscho Zaken. Do hoor v. d. B i e s e n (r.k.) be sprak de woningwet, die spr. als het pleit van dwang en vrijheid qualiii- ceerde. Er hoerscht in den lande oen schrikbewind door deze wet. Achtereenvolgens ging spr. na wat clezo wot bedoelde, n.l. de verbetering der volkshuisvesting. Mendoet dat door in strij^l met de Grondwet hem te dwingen Verbeteringen aanle bren gen daar waar toestanden bestaan, die vroeger onder toezicht van de auto riteiten warén ontstaan. De uitvoer ders der wet zijn vaak zeloten. Voor het sluiten der vergadering zei do voorzitter dat het de "be doeling was 26 Maart de Radenwet en do Invaliditeitswet naar de afdeo- lingen te zenden. Daarna werd do vergadering ver daagd tot Donderdag 11 uur. De arrestatie van Nestor Wilmart. Laon, 11 Mrt. De onderzoekingen zijn voortgezet in de kamer van het hotel waar Wilmart was afgestapt. Een groot jgetal papioren is in beslag genomen. Wilmart word om twee uur naar het Packet gevoerd. Onder den naam Dubois logeerde hij reeds meer dan drie maanden in Laon. Daar zijn verdachte marfieren do aan dacht trokken, werd hij Zondag door Rognault, den commissaris van politie aan het statjon te Laon uitgenoodigd op het bureau te verschijnen, maar Wilmart, in plaats van daaraan gehoor te geven, vluchtte naar Reims. Reg- naulfc reisde hem na en arresteerde te Reims Wilmért. Madrid, 10 Mrt. Door een defect in de electrische centrale was heden half Madrid jn duister gehuld. De meeste theaters konden niet hun voor stellingen gevent De kranten konden niet verschijnen en verschillende ver keersmiddelen lagen stil. Do cafó's werden met kaarsen verlicht. Aardbeving. De aardbeviug van Guaginquilapa heeft geweldige schade veroorzaakt. Vele leerlingen van de scholen schoten er het leven bij in. Gerechtshof te 's Gravenhage. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed heden uitspraak in de zaak tegen Chri v. D., gewezen telegrambesteller, door de Ilaagsche Rechtbank veroor deeld tot 3% jaar gevangenisstraf wegens heling van certificaten van de Russian Petroleum Company afkom stig van den bekenden postdiefstal en wegens verduistering van f 175 ten nadeele van Mej. E. met wie hij ver keering had aangeknoopt en tot 8 maanden gevangenisstraf, wegens hot bij herhaling wederrechtelijk openen van telegrammen, teneinde van den inhoud kennis te nemen om zich te beoordeelen door de uitslagen van wedrennen. Het Hof bevestigde beide vonnissen. Het Amerikaansche Gouvernemant en do Spoorwegmaatschappijen. Chioaoo, 12 Maart. Gemeld wordt dat de Regeering voornemens is een actie te beginnen tegen enkele spoor wegmaatschappijen door deze te ver volgen wegens overtreding in 16000 gevallen van de wet, waarbij het dienstdoen van het treinpersoneel ge durende langer dan 16 uren is ver boden. Sfien der oostelijke spoorwegmaat schappijen zal worden vervolgd wegens overtreding dezer wet in 5000 ge vallen.! Parijs, 12 Maart. De bladen bevat ten telegrammen uit Konstantinopel, waarin wordt gemeldt dat een groote slag geleverd wordt bij Boelais. van het koninklijk Meteriologiseh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 777.4 te Jlorta, laagste stand 741.4 te Seydis- fjord. Verwachting tot den volgenden dag: Toenemende tot matige of krachtige zuidplijke tot westelijke wind, betrok ken, later wellicht opklarend, waar schijnlijk regenbuien, 's morgens zachter overdag iets kouder. VAN DEN 12 MAART 1913. SUatslccuingen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrijo Kronenrente 4 pc-t. Port. Obl. 3do Serie Arnort. Schuld 3 pet, Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pot Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pot. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ituuk en redU tInstel lingen. Ned. Bankaandeelon Imlustr OiiUeruciiihiiieii American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting&Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo Amorican Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cort. r. Gew. Aand. Kul. Creiltet Instelt, en Cultuur Outleriiemlnxeu Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v. A MUnbnuw IHUcn. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petruleuin-Oudern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A "ichfepvaart Hljen. Ned.-Am. Stoom vaart,- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoe- lanrl" Preferente A. Int. Morcantile Marino Cy. afgest. Pref. A. I h bn k -Ouder neiu i mr en Bindjey Tabak Mij. A. Diversen Maxwol Land Gpanl Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cort. v. Aand. Vorige Koers. 78 V, 84'/, 68 99'/,. 8C/t 90'/, 86'/, 81V, 44"/,, 108'/, 84'/, 58 '215'/, tpoarwegei!. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand, dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gow. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cort. v. gew. A Wabash Gew. Aand Preuiltdeoiiiujceu. Amsterdam A and. 3 pet Hongarije. Thei s-Ro- gulirungs-Ges. 4 pot. GELDKOERS. Prolongatie 37a—-3% pCt. Nat. Staatsf., boter Buitoni.f Tabakken verdeeld, Petroleum beter Amerikanen tamelijk prijshoudend, Mijnen vast, Rubbers prijshoudend. 1887; 287 1893/, 16'/, 198 65'/, 178'/, 578'/, 525 191 117'/, 47, 113'/, 3 10'/, Koer» »nr heden. 78 84'/, 85'/, 90'/, 86'/» 44'/, 68"/,, 50 50'/,, 69 70 24"/,, 21'/, 61'/, 62 189 287 16'/, 198 65'/, 574"/,, 191'/, 117'/, 4'/. 114'/, 10'/, 90'/, 90'/, 97 88'/, 63'/,, 186'/, 86'/, 96'/, 95'/, 26»/,, 27», 151'/, 162 4'/, 4Ys 101'/,, 100"/,, 151'/, 152 idem,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2