IE GEWETENLOOZE. )E JONG, Frisia^ s merk «veevoeders. Vrijdag 14 Maart 1913. 51e Jaargang. \o. 13132. Bixiterxlarxd.. f Buitenlandse^ Nieuws. nim FEUILLETON. WA- i •waters i'ON'. narwalen XL i;i, bflria Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. XTie'UfWs- exx -^-d-“vertezxt5.e'blsL<5. voor O-o-ulcLsl ©xï. Oxxo.s'txeZbcexx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. PÏÏÏÏÏÏTÏET7¥VËÏÏTËNTrÊir: Telefoon Interc. 82. XIV. (Wordt vervolgd). um&Zu., Goud». QUELLE 3NWATER IÜ1NINE. BGETALL Toender meel lervoederkosten lo 40 en 5 kilo PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post lang gezeten -1 ge* wdermethode. Voederfaoriek RI8IA. Enkhuizen. rb&ar bij HH. 3, Wijdstraat. LD, Veerstal. t kMdtMI Genoegen” 8 uur t*K. Reyne. ouw- en Woning- Inderstands-Com- >rg”. Genoegen” 710 ird Kinderbal. isthaven .31. v. DIEST. "17- ,o aflevering. •r Kanarie» 13, en ’/i liter f 1.25 ,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad .1.50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiêndeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren ■^WATWYW. blijmoedig berusten in de overneming door de Regeering van het amende* ment-Duys op art. 394 der Invalidi teitswet, ten antwoord gaf, dat, indien deze Regeering aanblijft, in 1914 de Tarief wet er zal zijn. De Minister zag nl. voorbij, dat, al mocht de Tarief wet tot stand komen, hij met de opbrengst daarvan nog niet de helft van de kosten der Arbeiders verzekering dekken kan, waarbij dan nog niet eens de toestand op zijn on gunstigst genomen is, want mot het aanzienlijke tekort 'op de gewone mid delen is daarbij geen rekening gehou den. GOIIIMHE COURANT. Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer,0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels 1’0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte Genoegen” 4 uur •orstelling: Rott. ip-v. Eijsden. iwe Kruis 8 uur, Jhr. Reciteer Ver. •N OP REKENING RUGGAAF VERGOED A 15 CT. te vertrekken. Kom dan nu mee, ik zal je koffie laten geven. Zij sprak .geen woord meer met haar man, keerde zich koel om en ging heen. rij geregeld tydig m ontvangen van rten, vermakalijk ze dan in onze i. —4 uur Open- i Ambachtsschool Reeds twee dagen later meldde Do- linsky zich bij de Volks-garantie-bank aan. Glftser had hem laten ontbieden, om zijn belofte aan Anna te houden. Voor het eerst was hij haar dankbaar, omdat hij in de meening verkeerde, dat zij Klothilde door haar comediespel overtuigd had. Zoo groot zijn sluwheid was, zoo weinig kende hij de vrouwen. De beschaafde Klothilde hield hij voor beter dan de eenvoudige Anna, zonder te vermoeden met welk een leugen zij in het huwelijk getreden was en dat zij slechts deed voorkomen, of zo over tuigd was. In stilte verheugde hij zich over deze nieuwe overwinning, die hem weer over een gapenden afgrond ge dragen had. Ju, hem kori niemand het zoo licht moeilijk maken 1 Overal zege vierde hij ever de domheid der men- •chen. Rusland. Rusland heeft feestgevierd. Drie honderd jaar heeft het regecrend vorstenhuis, het huis der Romanows, over Rusland geheerscht. Of eigenlijk het is een illusie, dat het huis Ro- manow thans nog zou bestaan. Een zekere bastaard, die Paul I genoemd wordt, is aan de regeering gekomen, hoewel zijA rechten op den kroon niet grooter waren dan die van elk andere Rus. Hierop komen we nog nader terug. Het groeien van Rusland tot wat het nu geworden ia, dateert uit het begin der 16e eeuw. Uit een klein aantal vorstendommen saamgesteld, is Rusland langzamerhand tot het groote geheel gegroeid zooals we het thans kennen. Het eerste proces der samen smelting is begonnen onder het huis van Rurik. Iwan III, grootvorst van Moskou wist verschillende kleine vor stendommen tot één geheel te vor- eenigen. Zijn opvolger, Iwan IV ging op denzelfden weg voort. Onder diens regeering werden de Tartaarsche kha- naten Kasan en Astrakan onderworpen. Zijn pogingen echter om Rusland tot de Oostzee uit te breiden, werden ver ijdeld door Zweden en Polen. Ofschoon toen reeds van eenige verbinding van Rusland met Europa sprake was, was in bijna geen enkel opzicht Rusland tot een Europeesch rijk te rekenen. Slechts door de Engelschen en Neder landers, die de Witte Zee bezochten, was er eenig contact mot West-Europa. Uit deze samenkomst van Engelschen en Nederlanders met de Russen groeide de stad Archangel. In 1598 stierf de mannelijke stam wapende de Christenen met geweren, uit vrees dat de Albaneesche Muzel mannen oen opstand zouden uitlokken. De magazijnen zyn gesloten. Do mogendheden on den Balkanbond. Naar de Times schrijft is thans het wachten op de on voorwaardolyke aan vaarding van de bemiddelingsvoor stellen der mogendheden, door den Bal kan verbond. De mogendheden heb ben reeds eenmaal tegenover Turkije hot verzoek oin bemiddeling op andere gronden afgeslagen. Do bondgonooten weten dus, dat ae mogendheden niet voornemens zijn, bij haar bemiddeling do rol van loopjongen te vervullen. Wij vertrouwen, zegt het City-blad, dat het don bondgenooten na ryp be raad duidelnk geworden is, hoe scha delijk het kan zijn, wanneer zij in Europa roden tot opwinding blijven geven. Allo mogendheden zonder uit zondering, zoowel do volken als de regeeringen, zijn tot hot inzicht geko men, dat het Balkanvraagstuk ’t ka rakter van oen Europeesch schandaal verkrijgt. Het brengt geen gevaren meer voor den Europeeschen vrede mede, maar inmiddels laat het de we reld niot tot rust komen, en op die wijze is het evenzeer een Europoesche ongepastheid, als een Europeesch schandaal. De ongepastheid moet on derdrukt, aan hot schandaal een einde gemaakt worden. De Nordd. Ailg. Ztg. zeido slechts de waarheid, toen zij ver klaarde, dat de overeenkomst tusschen Oostenryk-Hongarije en Rusland door geheel Europa dankbaar welkonj go- neeten is on dat hot vertrouwen daar door is toegonomen, dat de gezamelijko bemoeiingen der mogendheden de weinige nog bestaande hinderpalen spoedig uit den wog zullen ruimen. Spanje. De Spaansche minister-president Romanones heeft van den aartsbis schop van Sevilla een schryven ont vangen, waarin deze verzoekt, dat Romanones ervan afzien, het gods dienstonderwijs niet verplicht ver klaren. Ook van conservatieve zijde worden vergaderingen .en betoogingen gehou den om te protestveren tegen een der- gelijken maatregel. Daartegen hebben de redactie van het blad „El Pais on de vereeniging van anti-clericalen be sloten in geheel Spanje voor de ge wetensvrijheid op te komen en do po gingen van do clericalen togen te wer ken. Nog niet de helft gedekt. Al is de Tariefwet voorloopig van de baan, toch mag nog wel eens de aandacht worden gevestigd op het volgende, zoo schrijft „Het Vader land* De opbrengst van het verhoogde tarief was aanvankelijk geraamd op f 19.302,040. Later heeft de Regeering, naar aanleiding van het verslag der Commissie van Voorbereiding een ge wijzigd ontwerp ingediend, waaruit eenige in het oorspronkelijke ontwerp opgenomen posten niet meer voor kwamen. Niettegenstaande dit werd de op brengst van het gewijzigde ontwerp door den Minister van Financiën bij toe gelichte raming geschat op f20.087.127. Weliswaar zijn hierbij enkele posten pro memorie uitgetrokken, maar dit kan op zoo groot bedrag geen ver schil van beteekenis maken. 2 der Memorie van Toelichting van het oorspronkelijk ontwerp werd ver der als „het hoofdzakelijk karakter" van het wetsvoorstel aangeduid, dat daardoor een meerdere opbrengst van 10 millioen gld. zou worden verkregen die dienen moest om de kosten der arbeidersverzekering te dekken. Van die 10 millioen zouden 8*/z «ril- lioen noodig zijn voor de de Invalidi- teits- en Ouderdomsverzekering en 1 millioen of iets meer, voor de Ziekte verzekering. Maar inmiddels is later de jaarlijksche bijdrage van het Rijk ten behoeve van de invaliditeits- en- ouderdomsverzekering met f 1 l/j mil lioen verhoogd en dus op f 10 millioen bepaald. (Zie art. 20 van het wetsont werp, zooals het in de 2e Kamer is aangenomen). De jaarlijksche kosten der beide verzekeringswetten te zamen bedragen mitsdien voor het Rijk meer dan f 11 millioen. Gaat men nu echter na, wat de op brengst is van het bestaande tarief van invoerrechten, dan bevindt men dat deze voor 1913 is geraamd op f 14.800.000, zoodat volgens de nadere raming van den Minister ad f 20.087.127 de meerdere opbrengst uit het tarief niet f 10 millioen, maar f5.287.127 bedragen zal (nl. f20.087.127 minus f 14.800.000). Hieruit blijkt, welke waarde men te hechten heeft aan de uiting van den Minister van Financiën, toen hij, van links tot de orde geroepen over zijn financieele politiek in verband met zijn dan nog wel met u. Vergeet u, als ’t blieft, alles, wat ik gezegd heb. Ik ben heel slecht geworden. Het huichelen viel haar zoo zwaar, dat zy niet verder kon spreken. Op nieuw had ze in tranen kunnen uit barsten, maar dapper bedwong ze zich, om haar belofte te houden. Nogmaals boog ze zich diep over Klothilde’s hand, om de gloeiende kleur te ver bergen, die uit schaamte over haar leugen op haar wangen brandde. Klothilde was zoo getroffen door deze wending, dat zij geen woord kon uitbrengen. Tien minuten had zij daar even, terwijl Herbst bij haar moeder was, uit nieuwsgierigheid achter het gordijn gestaan en alles mee aange hoord, wat haar man met zijn vroegere verloofde gesproken had. Terwijl zij nu met zekere ontroering Anna’s hand drukte en slechts zwijgend met hot hoofd kon knikken, wendde Glaser zich geheel ols een zakenman tot zijn secretaris. Schrijf u het adres op van juf frouw Schiman en ook dat van haar verloofde, den heer Dolinsky. Het is dezelfde heer die mij onlangs wilde spreken. Helpt u mij er morgen vroeg aan denken. Het is goed, ik zal je gelooven, zei Klothilde tot Anna, zonder een «pier t s /AN DANTZIG, v. d. HOOGEH. Gez. v. ABS- De oorlog in <len Balkan. Adrian Opel. Naar de Pall Mall Gaz. verneemt, is te Londen een particulier cijfer telegram uit Safia ontvangen, waarin wordt gezegd, dat de Bulgaren na een ernstig gevecht het Heitan Tarla ver overd hebben, en 400 manschappen benevens 20 Turksche officieren heb ben gevangen genomen. De Turken boden hardnekkigen wederstand en sloegen de Bulgaarsche aanvallen her haaldelijk af. Te Sofia verwachtte men, dat Adrianopel nog heden zou vallen. Bulgarije en Roemenië. Ongeveer 600 Bulgaren te Siiistria, Baltchike en omgeving zijn in de Bul- gaarsche hoofdstad aangekomen om er bij de regeering op aan te dringen, dat zij niet toestemt in den afstand van dit gebied aan Roemenië. Rusland en de Donau-monarchio. Naar uit de Oostenrij ksche hoofdstad generaal" hem vandaag volstrekt niet beviel, ’t klonk hem als spotterny ih de ooren. Had ik geweten, dat je op mijn heer Herbst wachtte mengde zich zijn vrouw in het gesprek. O, het heeft niets te beduiden, stelde Glaser beiden gerust, nu in de meening, dat een van de dienstboden een oogenblik in het kabinet verdwaald kon zijn. Je hebt buitengewoon lang met het meisje onderhandeld, ging zij on- vriendelyk door. Onderhandeld Wat zeg je? stoof Glaser op, maar bedwong zich, want tegenover zijn vrouw was hij altyd bijzonder beleefd, vooral in het bijzijn van anderen. Hoe kun je denken, lieve Klothilde, dat ik met zoo iemand zou onderhandelen Daar is toch ook vol strekt geen reden voor. Zij moest excuus maken en dat heeft ze gedaan. Want, wat zal ik je zeggen, ze lijdt werkelijk dikwijls aan ziekelijke voor stellingen. Zij weet werkelijk niet, hoe ze aan als die waandenkbeelden ge komen is. Zz heeft eens als kind een hersenschudding gehad het zal dus wel een storing zijn in het geheugen, waaraan ze af en toe lijdt. Terwyl Klothilde nauwelyks haar lachen kon inhouden en een snellen van officieuze zijde gemeld wordt, zou den mot de overeenkomst tot demo bilisatie aan de Galidische grens de politieke moeilijkheden tusschen de Oostenrijksche on Russische rogeerin- gen nog niet uit den weg geruimd zijn. In de Albaneesche grensquaestia staat men nog steeds op het oude standpunt. De vraag, waartoe Skoetari en Djakowa in de toekomst zullen behooren, is nog steeds niet opgelost. Dat deze moeilijkheden nog bestaan, blijkt wel hieruit, dat van hot terug roepen der Oostenrijksche troepen in het zuiden nog geen sprake is. De Engolsehe regeering tracht oen over eenkomst tot stand te brengen tusschen Oostenrijk on Rusland, en aan deze actie moeten de geruststellende ver klaringen van den Engelschen Minis ter-president toegeschreven worden. Men verneemt ook, dat het kabinet in Weenen gaarne zou zien dat do groote mogendheden in Belgrado een stap deden, om de Servische regeering op vriendschappelijke wijze te bewegen tot het terugtrekken van haar troepen aan de Adriatische kust. Skoetari. De vertegenwoordigers der zes groote mogendheden hebben een collectieven stap bij don Minister van buitenland^ scho zaken gedaan, waarbü zij ver zoeken aan de burger-bevolking van Skoetari toe te staan de stad te ver laten. De Minister verklaarde, dat hij het verzoek aan den Ministerraad zal overbrengen on dat hij het antwoord ’s namiddags aan de vertegenwoordi gers dor mogendheden zóu modedoelen. Do Hamidié. De Hamidié beschoot Durazzo te 12 uur ’s middags en San Giovanni di Medua tusschen 1 en 2 uur. Het schip vertrok daarna in de richting van Bari word later op een afstand van 10 mij len van de Italiaansche kust opge- morkt en verdween ten slotte. Do Hamidié kwam voor den ingang dor haven te 9.50 en vuurde een vijf tiental kanonschoten op den heuvel, waar het Servische kamp was opge richt. D« Servische troepen gingen naar de andore zijde van don heuvel. Men meldt dat, eon Serviër gewond is. De bevolking werd door paniek aan- gegropen. Verschillende gezinnen vluchtten naar het Italiaansche con sulaat eo naar het Italiaansche schip Caradi. De commandant van het garnizoen 50) Geërgerd beet hij hem toe: Waar heb je zoo l._D o___: Ik zocht je reeds. Wantrouwend worden, wilde hij een poging wagen om te onderzoeken, wie achter het gordyn gestaan had. Zocht je daar iets voegde hij er bij en keek hem doordringend aan. Onderdanig kwam de referendaris naderbij met de uitdrukking op zijn knap gezicht, waaruit Glaser nooit goed wijs kon worden. Zijn verlakte schoenen glansden, hij droeg een don- kerroode nieuwmodische das en zijn gefriseerd haar glom als een spiegel. Volstrekt niet, mynheer de direc- teur-generaal, antwoordde hij met zijn der Ruriks uit. De daarop volgende jaren tot 1613 waren een tijdperk van regeeringloosheid, waarin de oone pre tendent na den ander optrad. De een was al vreemder dan de ander. Het schoen dan ook eenigen tijd of de toekomst van Rusland geheel zou worden vernietigd. Do Polen, do Ko zakken en de Bojaren bestreden elkan der heel vinnig. De Bojaren droegen ten slotte de kroon op aan den zoon van koning Sigismund van Polen. Door het onverstandig optreden van dezen vorst, die Rusjand wilde maken tot oen provincie van’Polen, geraakten de Russen in verzet. Dit verzet, dat stond onder leiding van zekeren Dmitri Posjarski, was ten slotte oorzaak dat de Polen weer moesten vertrekken. Diezelfde leider van do Russischen opstanden, deze Dmitri, riep oen ver gadering bijeen van do voornaamsfen uit het rijk. Op deze vergadering kozen zij Michael Foodorowitsj Romanow tot Czaar. Die titel was voor het eerst door Iwan IV aangenomen. Deze Michael, Romanow was dus de eerste1 van het thans nog regeeronde vorsten huis. Hij was nog aan het huis von Ruzik verwant, omdat Iwan de Ver schrikkelijke in zijn eerste huwelijk was getrouwd geweest met Anastasia Romanowna. Ik had een voorgevoel, dat u mij noodig zoudt hebben. De dames waren zoo vriéndelijk, mij zoo lang in beslag te nemen. Uit zijn vroolijke bruine oogen sprak niets verdachts en dus was Gla ser spoedig gerustgesteld, ofschoon het vreemde aanspreken als directenr- Jniverseelvoer) o 13 en l/2 kilo blik met Herbst wisselde, stond Anna daar als een boetvaardige. Dezelfde angst maakte zich van haar meester als dien keer, toen zo zich voor het eerst in de Potsdammerstraat had aan- gemeld en hij den dames voorloog dat zij een arm 'familielid van hem was. Hij scheen onuitputtelijk in nieuwe uitvluchten, die er alle‘toe moesten dienen om hem zelf vrij te pleiten. Is het niet zoo riep Glaser haar to hulp. Sta daar toch niet als een arme zondares, maar geef opheldering en vraag ook mijn vrouw om vergif fenis. Anna scheen als uit een bedwelming te ontwaken en evenals vroeger onder vond zij weer den invloed van dezen man, die zij willoos gevolgd was. Zij trad op Klothilde toe, vatte haar hand, drukte er een kus op en zei gevat: Mevrouw, ik vraag u om vergif fenis, dat ik ook u verdriet gedaan heb met mijn gepraat van daar straks. Ik weet in het geheel niet, wat me bezielde. Ik heb reeds als klein meisje zulke dingen gedaan dan verzon ik altijd sprookjes. U weet het immers ook uit den tijd, dat ik nog bij u was. Het was alleen louter uit boosheid, dat mijn bloedverwant zoo lang niets van zich liet hooren, hij had me toch kun nen sohry ven, dat hy getrouwd is, en

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1