Goudsche Courant Stationsboekhandel. OPROEPING BInrL©zi.la.ri.d.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Officieels Prijscourant m. wv. - Laatste Berichten Telegrafisch Weerbericht Advertentiën. HKXDKIK (MELIS HI.IKIAX BLIJVENDE PLANTEN, Mej. ZALME, Hun actie zal Zondag beginnen met een grooto vergadering te Madrid. Amerika. Do politiesehandalen to New-York. Een mrs. Hertz te New-York, die wordt beschuldigd gedurende vele ja ren verscheidene huizen van ontucht te hebben gehouden en onlangs werd veroordeeld tot gevangenisstraf, heeft een volledige bekentenis afgelegd zoo meldt de correspondent van de Times te New-York. Haar bekentenis loopt over 20 jaar. Zij vorklaarde, dat zij in dien tijd steeds boscherming van do politie genoot, waarvoor zij mild en stelselmatig betaalde. Haar verklaringen worden naar men zegt gesteund door belangrijke docu menten en werpen een blaam op ver scheidene politiebeambten en welbe kende staatslieden. Duitsohlahd. I)e officieuze terechtwijzing. De pers heeft algemeen met grooto voldoening kennis genomen van het artikel der officieuze Nordd. Allgem. Ztg. waarin niet alloen de Fransche chauvinistische bladen, doch ook do Duitsche, voor zoover zii aan het op hitsend geschrijf tegen F rankrijk heb ben meegedaan, zoo flink worden te recht gezetdat deze laatste met name de Koln. Ztg. gold, die met haar redactioneel artikel over „den Rust verstoorder in Europa" feitelijk tot een oorlog tegen Frankrijk ophitste, wordt eveneens algemeen geconsta teerd. „De Duitsche regeering" schrijft bijv. het Berl. Tagoblatt, „hééft oon verdienstelijke daad verricht, en zij handelt niet alleen behoorlijk maar ook verstandig, wanneer zij alle ge meenschap mot deze opruiers afwijst. Des te meer moet inen hopen, dat nu ook de Fransche por» zal afzien van het gebruiken van vergiftige wa penen. Het rumoer aan beide kanten heeft lang genoeg geduurd. De ver klaring van do Duitsche Rogeèring en «Ie rode welke de Fransche Mi nister van Oorlog, Etienne, gisteren hoeft gehouden, bewijzen, dat de nood zakelijkheid van een kalmoering dor gemoederen door beide Regeeringen wordt ingezien." Kamerverkiezing in Stcenwyk. Van goed ingelichte zijde verneemt het Vad. dat voor hot district Steen - wijk de vermoedelijke eandidaat zal zijn, Mr. M. M. Schim van der Looft', advocaat en procureur te Gouda, lid ven het hoofdbestuur van do Lib. Unie. Naar het Hbld. verneemt hooft do liberale kies vereen i ging te Dordrecht de oandidatuur aangeboden aan dr. H. J. Kiewiet de Jonge, voorzitter van hot Algemeen Nederlandsch Verbond. De Tariofwet. Men schryft aan hot Va l. uitKam- pen Hoe men in het buitenland reeds mot de Tariefwet rekent, moge we derom blijken uit bet volgende schrij ven, dat oen firma hier tor stede van oen leverancier te Koulen ontving „Wjj bevëBligen in dank de ons aan onzen vertegenwoordiger opgegeven order en zullen voor prompte leve ring de moeste zorg dragen. Wn ma ken u beleefd opmerkzaam, dat bij do eventueelo inwerkingtreding eenor nieuwe Tariefwet de genoteerde prijzen mot het verschil tusschen de nieuwe on do tegenwoordige invoerrechten worden verhoogd. Het antwoord van de suffragettes. De Londonsohe correspondent van „De Telegraaf" weot mee te dooien wat de Women's Social en Political Union heeft, geantwoord op het tegen haar optreden gerichte protest van den NedorUndschon Bond voor Vrouwen kiesrecht Do waarnemende secretaresse van de Union organisatie, zond hot volgende antwoord aan do presidente van don bond (die zij, voor een hoer aanziet) Waarde hoer. Ik ontving den Open Brief, door het bestuur van don Nedorlandschen Bond voor Vrouwen kiesrecht gericht aan de Women's Social and Political Union, waarvoor ik U dank betuig. Ik wensoh er evenwel op te wijzen, dat de politieke omstandigheden, die in Engeland bestaan het militantisme noodig maken in den thans govoerden strijd voor het vrouwenkiesrecht. Die beweging hoeft gedurende zestig jaar actief bestaan, en al dien tijd werden de z.g. eonstitutioneole strijdmiddelen („waardiger methoden", zooals u ze noemt) vruchteloos beproefd. Enkel ginds de toepassing van militante methoden, kan gezegd worden, dat de zaak tot een levend vraagstuk is ge rezen, dat tegenwoordig in de prac- tische politiek vooraan staat. Ik heb het genoegen, u hierbij apart, een exemplaar te zenden van het laatste no. van ons weekblad de „Suf fragette', alsmede exemplaren onzer laatste vlugschriften omtrent militan tisme. Hoogachtend, (w.g.) Harriet I|. Kkrr. f Katholieke Sociale 4-ctie. Mr. P. J. M. Aalberse hheft in een te Amsterdam gehouden propaganda- vergadering van het plaatselijk comité der Kath. Soc. Actie een redevoering gehouden, waarin hij een terugblik wierp op hetgeen nn 10 jaar geleden gebeurde met do spoorwegstaking en hoe het toen vooral de katholieke actie is geweest die ons vaderland voor een groot onheil bohoeddo. Spre kers ging vervolgens na wat de Kathol. Actie beoogt en wat er nog aan ont breekt. Er kan nog veel meer gedaan worden, maar men moet hot nalaten wegens gebrek aan geld. Elk jaar ig er een tekort van f 1500 a f 2000. Men zegt wol eens, dat de Katholie ken achteraan komen met alles. Met do Kath. Soc. Actie is men alle par tijen voor. Helpt ons vermaande spr., opdat wij in het vervolg ook voor blijven. Vervolgens sprak pater Borroraous do Greeve O. F. M. Hen ramp zou deze spreker het achten, wanneer het fort met pauselijke ving weer zou in eenstorten. Moeten wij dan staken die glorierijke sociale weken, waar wij de officieren opvoeden voor het sociale leven? Een schande voor roomsch Nederland zou spr. het achten, indien deze burcht van sociale belangen niet bestendigd kon worden. Sproker spruk schande over de laks heid! van vele katholieken, hun offeren aan wereldsche vermaken en hun wei nige geestdrift waar het do groote zaak van de Kerk geldt. Mot een krachtige opwekking om anders te worden en vooral meer te offeren, besloot spr. zijn toegejuichte rode. Ook pater Stroomen sprak in ge lijken goest. (N. Grfc.) Luit. Gen. G. E. W. van Daalen. Het N. v. d. D. meld, dat luit. gon. Van Daalen, commandant van het le- gor in Ned.-Ijidië, die den dienst mot pensioen gaat verlaten, November met de Koningin der Nederlanden naar Europa zal voltrekken. De nieuwe organisatie. Men schrijft aan do „Avp." De invoering der nieuwe organisa tie op 1 April a.s. heeft voor vele hoofdofficieren onaangename gevol gen. W4s het tot heden vrywel regel, dat een majoor ook eenmaal den rang van luit.-kolonel zou behalen en het aan dieifc rang verbondon pensioen, thans komen alloen tot bevordering tot luit.-kolonel iil aanmerking die ma joors, welke geschikt worden geacht om ook eenmaal tot kolonel te wor den bevorderd. Was dus voorheen de luit.-kolonels- rang voor velen het eindpunt, in hot vervolg zullen vele hoofdofficieren reeds in den rang van majoor het leger met pensioen moeten verlaten, en dus slechts hot pensioen aan dien rong verbonden, kunnen behalen. STATEN GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van 14 Maart, v.m. 11 u. Binnenlandsohe Zaken. (Vervolg). I)e Minister van Binhen- landsohe Zaken wees op hot bestaan van den wensoh ora voor de regeling der theologische faculteit een Soodo oplossing to vindon, waarin de [inister nog niet is geslaagd. Na repliek van de hoeren Van der B i o s o n (r.k.) Van don Berg (a.r.), Van dor Feitzen Wolt- j e r (a r.) en na beantwoording door don Minister werd de beraadsla- Êing gesloten, waarna de begrooting L Z. werd aangenomen. De knmor trok daarna deafdeelingen Bogrooting Suriname. In de middag-vergadering kwam de begrooting voor Suriname aan de orde. De heer L e 1 y (u.l.) besprak breed voerig de bacoven-cultuur en wees ernstig op de groote belangen, die daarvan voor het bestaan der kolonie afhangen. Spr. besprak de middelen, die tot opleving dier cultuur en het rendabel maken daarvan konden wor den aangewend en over het noodza kelijke van het oprichten van een Cultuurbank. Mogelijk is een oplossing te vinden door het oprichten van dro gerijen, maar daartegenover staat dat gedroogde banaan veel minder waarde heeft. Goede scheepsgelegenheid is het radicale middel. LangB dien weg moet de oplossing worden gevonden. De Minister van Koloniën de heer de Waal Malefijt wil gaarne een oplossing en acht daarvoor ook een Cultuurbank noodig. Wat de scheepsgelegenheid aangaat, spr. heeft overleg geploegd met de Suriname-Ooramissie, en Dr. Bos heeft zich daaroj) in verbinding gesteld met de firma Wambersie te Rotterdam met andere maatschappijen zijn ook onderhandelingen gevoerd. Spr. wil thans verklaren, dat wanneer de plan ters ernstig een scheepsgelegenheid willen, zij daarvan blijk moeten geven, de minister zal dan gaarne mede werken. De begrooting van Suriname word aangenomen, daarna ook de begrooting van Curacao. Achtereenvolgens werden nog aan genomen de begrootingen van Kolo niën, van de Artillerie-inrich tingen, de vestingbegrooting 1913, waarna aan de orde kwam de Oorlogsbegrooting. Do lieer Vermeulen bracht den Minister hulde voor zijn beleid. Toch is spr. van moening dat nieuwe h*ger- organisatie wel verschillende leemten zal blijken te bezitten. De onderofficieren rooetei) derugge- graat zyn van het kader. Do vorming daarvan doet spr. wat bezorgd zijn. Ook de geest onder hen is niet ge- wenseht te noemen. Spr. is van meening dat veroeni- gingen en syndicaten niet mogen wor den geduld en hoopt dat de Minister do moeilijkheden zal weten op to lossen. Daarna werden de voorzitters der afdeelingen gekozen. Vrijdagochtend voortzetting, wan neer de heer Staal (u.l.) aan het woord komt. Gistermorgen werden te Eindhoven door brand oon tweetal huizen te Veld hoven in asch gelegd, waarbij een 9-jarig knaapje den dood in de vlam men vond. Donderdag vierde mej. Van Poppe- len geb. Westorburger te Hoedekons- kerke haar lölen verjaardag. Het oudje is naar do N. Crt. verneemt, nog bijzonder kras en levenslustig. Brand te Semarang. N«ar men aan de N. R. Crt. uit Amsterdam meldt, heeft te Samarang een groote brand gewoed, waarbij o. m. een 20.000 pakken jcapok verloren j gegaan zyn. De Sigarenmakersactie. Bij referendum onder de leden van den Algemeenen Nederlandschen I)ia- mantbewerkersbond is, naar Het Volk meldt, besluit van den Bondsraad om het bestuur oen crediet van f25.000 te verleenen tot steun van de uitge sloten sigarenmakers mot groote meer derheid bekrachtigd. Het Volk meldt: De Rotterdamscho Bestuurdersbond heeft aan den burgemeester van Rot terdam het vorzoek gericht, een open bare collecte te mogen houden voor de uitgesloten sigarenmakers. De hoofdbesturen van de samen werkende werkliedenorganisaties heb ben thans naar de N. R. Crt. meldt den brief van 28 Februari van het Verbond van vereenigingen van Si garenfabrikanten in Nederland beant woord, met een schrijven, waarin zij verschillendegedeeltenuit den brief van de patroons bestryden en de in hun schryven van 8 en 11 Januari gebe zigde woorden „en deelen u voorts mede, dat wyin overleg met onze af- deelingn te Rotterdam, Dordrecht en Gorinchem besloten, met alle geoor loofde middelen te trachten ons ge meenschappelijk program ingevoerd te krijgen" terugnemen omdat deze hun bedoeling niet zuiver weergeven. Voorts vermeldt dat schryven het volgende wij nemen gaarne nota van uwe verklariug aan het einde van genoemd schryven, dat u over de voorstellen der looncommissie wilt confereeren. Het is ons echter onmogelyk te voldoen aan de door u gestelde voorwaarden, dat te voren de stakingen worden opge heven, want wij kunnen dit niet doen zonder eenige garantie omtrent de loonregeling-kwestie, waarvoor feite lijk de stakingen zijn geproclameerd en wij kunnen deze garantie ook niet voldoende vinden in het door u onder punt 4 vermelde dat, „loonverlagin- Sn niet zonden kunnen plaats vin- n". Was deze verklaring voldoende, dan zouden de Rottordamsche fabri kanten niet geweigerd hebben aan ons verzoek, om genoemde bepaling in hunne voorstellen op te nemen, gehoor te geven. Daarom is onze verklaring niet onwaar gelijk u onder punt 4 be toogt. Nu echter door ons de bewuste zinsnede uit de brieven van 8 en 11 Januari is teruggenomen, is er .wel licht een basis verkregen waarop door u kan worden toegestemd in een con ferentie met ons over de loonregelin gen zonder dat de stakingen opgeheven rijn. Doorbraak. Men meldt uit Eindhoven dd. 12 dezerGisternacht is hier aan de groote werken van het nieuwe station der Staatsspoor, aannemers fa. W. F. Wyns Tilburg, de dam wand doorgebroken die geplaatst was om de rivier do Dom mel tijdelijk een andere richting te geven ten einde een nieuwe groote spoorwegbrug te kunnen maken voor de lijn EindhovenWeert in aanleg. De schade is 4fèer aanzienlijk, de in uitvoering zijnde werken zijn gedeel telijk vernield en overstroomd. Een kolossale schadepost voor de aan nemers. De burgemeester zonder stoel. Gelijk onzo lezers bekend is heeft het Gerechtshof te Amsterdam eenige weken geleden aan den heer S., die indertijd door een hevigen schok bij plotseling remmen van een tramwagen gevallen was, zijn eisch om schade vergoeding tegen do Gemeente toege wezen. De schade moet nog nader worden opgemaakt. De Gemeente heeft een termijn van drie maagden om in cassatie te gaan. De tegenpartij heeft nu, om de Ge meente tot het nemen van een snel besluit te dwingen, bet arrest van het Hof geëxcuteerd voor de kosten. Daartoe is door den deurwaarder des eischers in beslag genomen a. als onroerend goed het hoofd gebouw van de gemeente-tram aan de Stadhouderskade bij den Over toom b. als roerend goed de stoel van den burgemeester. Niet onaardig! Het is niet bekend of Z.E.A. zelf bewaarder is gewor den? Naar wij vernemen gaat de gemeente in cassatie. (De Amsterdammer.) Verbetering van den Volkszang. Door de Commissie tot verbetering van den Volkszang, benoemd door do Vereeniging Schoonheid in Opvoeding en Onderwys, de Tuchtunie en don Bond ter behartiging .van belangen van het Kind is aan personen en vereenigingen, waarvan bekend is dat zij op dit gebied werkzaam zijn of zullen worden, en aan de gemeenten, waaraan in 1907 Schoonheid in Op voeding en Onderwijs adresseerde, een lijst gezonden, met verzoek de daarop voorkomende vragen wat reeds ter verbetering van den volkszang gedaan is en wat nog gedaan moet worden welke weg het eerst tot doel zal lei den enz. te willen beantwoorden. Uit de antwoorden blijkt dat voor deze beweging veel sympathie bestaat en gaarne steun geboden wordt. Ver schillende gemeenten hebben reeds ge- geveps verstrekt, wat van groot be lang is omdat het juist de gemeenten zijn, die door het doen zingen op de openbare scholen en bij volksfeesten veel tot verbetering van den volks zang kunnen bijdragen. Secretaris der Commissie is de heer J. M. van Hoog straten, RozenhofDordrecht, by wien vragenlijsten en inlichtingen te beko men zijn. Vorstelijke reizigers. De prinsen George en Conrad van Beieren met huii adjudant baron Van Rausche, die thans incognito over Java reizsn, logeeren sedert Zaterdag 8 Februari by den resident van Diocja. Zaterdagavond werd een bezoek aan den Sultan gebracht, die de voisteiijke bezoekers in generaalsuniform ontving, terwijl de kroonprins en alle andere prinsen de officiersuniform droegen, zegt „Mataram". De vertoonde srimpi- en bedoio- dansen vielen zeer in den smaak der hooge gasten, die eerst 's avonds om 10 nnr den Kraton verlieten. Zondag werd een uitstapje gemaakt naar Pas sar Gede. Te Tilburg is naar het Hbld. meldt, gisteravond de mineraalwaterfabriek van den heer Houben gedeeltelijk af gebrand oorzaak onbekend. Assuran tie dekt de schade. Woensdagavond is de anto van den heer H. uit Sneek op weg van Har- lingen naar Franeker in volle vaart op een melkwagen gereden. De be stuurder vui den melkwagen brak op drie plaatsen het been Zijn toestand is bedenkelijk. De auto werd gehavend. Overigens hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De 24-jarige verpleegde W. werd gisterennacht uit het St. Joris Gast huis te Delft vermist. De m%n jg hedenmorgen na lang zoeken in de dakgoot van het gesticht terug ge vonden. Aan het strand te Scheveningen is, nabij strandpaal 99, het lijk van een naar schatting 65-jarige vrouw aan gespoeld. (N. R. Ct.) De 21-jarige K. S. te Haarlem is gisteravond tusschen de Keizerstraat en de Emmabrug met zijn fiets door de electrische tram gegrepen en over reden. Hy was dadelijk dood. (N. R. Ct.) De coöperatieve vereeniging „Voor Allen der H. IJ. d. M." die tot nu toe zelf een koloniehuis exploiteerde, heeft in beginsel besloten, behoudens nadere regeling door de leden, een afdeeling te vormen van het Centraal Genoot schap voor kinderherstellings- en va- cantie-kolonies. Ook is een afdeeling opgericht te Oosterwolde, gemeente Ooststelling werf. De mandenmakers van de firma Hekens en Hensden te Ameide heb ben, naar Het Volk meldt, Maandag het werk gestaakt. De staking omvat het geheele personeel, zijnde een 60 personen. De eisch is meer loon voor verschillende soorten stukwerk. De sta kers rijn ongeorganiseerd. Oók al staken. Sinds oenige dagen hebben een 45- tal jeugdige werklieden van de Société Córamique te Maastricht het bijltje er bij neergelegd. Dat kwam zoo. Zij wenschten niet, dat een uit den mili tairen dienst teruggekeerd werkman weer bij hen aan den slag werd gezet. En toen dit tóch geschiedde, pakten hun biezen en gingen „plenkon." Doch bij velen is het berouw reeds gekomen, echter wat laat. Successieve lijk komen zo vragen om weer te mo gen werken. De directie heeft de zaak, gelukkig voor de „stakers", niet zoo ernstig opgevat en heeft hun de toe gang tot de fabriek niet geweigerd. Een groot deel der jongens, die den tijd dooden met langs 's Eieeren straten te slenteren, is zijn nog te ontvangen loon komen opeischen. De moeders daarentegen richten smeekbeden om aan het verlangen harer kinderen geen gevolg te geven. (Limb. K.) De inhoud van de brievenbus staan de voor het bankierskantoor van de firma A. Boissevain en Co. te Amster dam is gisterenmorgen door baldadige handen in brand gestoken. Toen het brandje geblnscht was, bleken ver schillende brieven min of meer te zijn beschadigd. Te Venlo gelukte het den maré- chaussóe twee Duitschers uit Meidrich te arresteeren, die bezig waren een paard van groote waarde te stelen. De eigenaar had den dief, die juist het paard aan het losmaken was, mot zijn geweer in bedwang gehouden tot de maréchaussee kwam. De tweede stond buiten op den uitkijk. Uit hunne papieren is gebleken, dat ze in Duitschhna reeds meerdere straf fen ondergaan hebben. GOUDA, 14 Maart 1913. Gisteren slaagde te 's Gravenhage voor het examen nuttige handwerken, Mej. M. H. Dercksen, alhier. Vereeniging van Kaashandelaren. In aansluiting op het gisteren gepu bliceerde verslag kunnen wy nog mede- deelen dat door den heer A. J. Schilt een motie werd ingediend, beoogend zoo streng mogelijk op te treden tegen alle knoeierijen inzake het conserveeren van kaas door de boeren toegepast, welke motie na uitgebreide discussies met algemeene atemmen werd aange nomen. Met ingang van 1 April a.s. wordt de heer P. van der Menlen, commies titulair der posteryen en telegrafie, overgeplaatst van hier naar Maassluis en met ingang van 1 Augustus de heer P. Verhagen van Rotterdam naar hier. De N. R. Crt. maakt thans ook melding dat de luit-kol. F. J. A. H. Hendriksz, van het 4e reg. inf. te Gouda, bestemd is tot commandant van het 15e reg. inf. te Delft. Boskoop. Benoemd tot onderwij zeres aan de openbare school alhier, mej. T. de Vries, thans in gelijke be trekking te Lemmer. Nieuwer kerk a.d. IJssel. Burg. en Weth. zullen trachten verandering te brengen in den toestand bij het station, waar men bij het rangeeren van goederentreinen vaak onnoodig lang moet wachten voor de afsluit- boomen. Ouderkerk a,d. IJssel. In den toren der Chr. Geref. Kerk is een uurwerk aangebracht, zeer ten gerieve der omwonenden. Krimpen a.d. IJsel. Vergadering van den Gemeenteraad op Zaterdag 15 Mrt a.s. des voormiddags 10% uur. De agenda luidt I. Ingekomen stukken. II. Gunning bouw huis Directeur Wa terleiding. III. Goedk. Winst en Verliesrekening Waterleiding. IV. Benoeming leden stembureau. V. Vaststelling kohier Hondenbelas ting. VI. Regeling Comptabiliteit. TOOInTEEj-Lj Zijn Evenmens, Blijspel in drie bedrij ven van Mar cellis Emants. Het Rot- terdamsch Tooneelgezel- schap, Directie P. D. van Eysden. Het was gisteronavond de laatste derabonnements-tooneelvoorstellingen van de Sociëteit „Ons Genoegen" in dit seizoen, waarvan de reeks besloten werd door de opvoering van het blij spel „Zijn Evenmens" van Marcellis Emants door het Rotterdamsch Too- neelgezelschap, directie P. D. Eysden. Het onderwerp, door den schrijver voor zijn blijspel gekozen, is er een dat maar al te zeer bekend is en dat door alle tilden heen bovenal waar is gebleken. Het „al to goed is buur- man's gek" is in dit blijspel weer vol- komen juist gebleken. I)e oude pre dikant, wiens grootste genoegen het was wel te doen overal waar nood heerschte, heeft het moeten onder vinden, dat geven wel vrienden maakt, maar dat ware vriendschap daarmede niet wordt verkregen. Integendeel, de goedgeloovige, die aan ieder, die hem zyn nood klaagt maar geeft met volle handen, wordt door diezelfde men- schen die worden geholpen, voor een idioot verklaard en men laat hem staan, wanneer hij zelf in nood ver keert. Figuren als deze oude predikant zijn er ook thans nog, al zijn zij, dank de steeds geraffineerder en met meer overleg in eikaar gezette bedelpartijen of zwendel-ondernemingen, schaar- •cher geworden, gelukkig De oude predikantsrol werd gespeeld door den ouden en sympathieken heer Alex. Faassen, die deze op zoo juiste w'jjze in de verschillende tooneelen wist te typeeren. Mevr. Strever, de predikantsvrouw, welke rol door Mevr. van Eysden—Vink op onverbeterlijke wyze werd gespeeld was hier de goed moedige dame, de liefdevolle echtge- noote, die al datgene deed om haar man te bewegen den weg te verlaten, die ten laatste zijn eigen ondergang zou moeten worden. Haar prachtig spel werd zeer gewaardeerd, dat bleek ook uit de aanbieding van een fraaie bloemenmand. Deze beide rollen droegen het stnk, dat in zyn geheel beschouwd, niet in staat was, warme belangstelling te wekken. Buiten de hierboven genoemde hoofdrollen waren nog wel andere, waardoor aardige tooneeltjes werden ftfgespeeld. Wij denken vooral aan de inderdaad zeer verdienstelijke uitbeel ding van het boerendienstbode type Sientje, door Mevr. CoelinghVorder- man zoo uitnemend weergegeven, wij denken ook aan het „Haagseheu onge geneerde dienstbode-type AJbertien [Mevr. Joh. de JongWeritcijn), wij denken ook aan het tot in den hoog- sten graad verwaand jongmensch John du Mart eau (de heer Oorvan der Lugt Mdsert), die zyn rol tot het einde toe tot in de finesses wist uit te beelden, wy denken ten slotte ook aan den menschenkenner en goeden vriend dokter De Hoorn, (den heer Nico de Jong) wiens spel in het laatste bedrijf vooral bekoorde. Van de overige rollen noemen wij nog die van den gejaagden Lindeman, (den heer Henri Morr'ën) en Agnita Strever, (Mej. Martha Waldenhoewel deze laatste wel beter spel heeft ge leverd. Waar het Rotterdamsch Tooneelge- zelschap thans in dit Seizoen hier het laatst is opgetreden, daar roepen wy het een tot weerziens toe in den Nieu wen Schouwburg en spreken daarbij de verwachting uit dat dit gezelschap nog menigmaal door zijn opvoeringen het Goudsch publiek een avond zal verschaffen van groote vroolykheid en kunstgenot INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Red Geen rijkshulp voor zwakke kinderen. Een brief om gratis verpleging voor drie zwakke kinderen is de aanleiding tot het schrijven van dit stukjo. Tal van die aanvragen komen jaar lijks in bij het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantie- kolonies. In den regel is onmiddellijke hulp noodzakelijk. Zwakke lichaamp jes worden zoo gemakkelijk oen prooi van tuberculose, indien frissche lucht, goede voeding in geheel andere om geving niet tijdig verschaft worden De hoop op rijkssubsidie is weer vervlogen. Minister Heemskerk heeft ook dit jaar weer geweigerd een post uit te trekken op de begrooting, niet tegenstaande de kamerleden Ketelaar en Dr. Scbeurer, het hem dringend verzochten. Z.E. had veel sympathie voor de kinderherstellings- en vacan- tiekolonies, doch vreesde door Rijks hulp schade te doen aan het particu lier initiatief. Het Centraal Genoot schap staat weer alleen voor een zeer zware taak. Zeer vele zwakke kindoren moeten weer thuisblijven. En het kan niet vaak genoeg gezegd worden onze erfvijand, de tuberculose ligt overal op den loer en grijpt bij voor keur het zwakke kind. De meeste afdeelingen van het Cen traal Genootschap hebben een zware taak om de verpleegkoston voor eigen patientjes te verkrijgen. Van de ruim 1100 gemeenten bezitten slechts 150 een afdeeling. Wie zorgt \4tor de 950 overblijvende gemeenten Wie helpt bovendien moe om de hooge uitgaven te bestrijden voor het nieuwe tehuis in De Steeg? Voor het zoo dringend noodige her stellingsoord voor de zwakste patiënt jes Men zende zijn bijdragen aan Th. M. Ketelaar, Johannes Verhulststraat 9, Amsterdam. Wie wil het initiatie# nemen om overal afdeelingen op te richten. Ten slotte nog ditLaat nergens zilver papier en capsules verloren gaan en zendt met de schoonmaak alle over bodige kinderboeken en uw niet meer gebruikt speelgoed naar Egmond. De huizon worden weder gereec gemaakt om dit jaar ruim 2000 kin deren te ontvangen. A. C. BOS te Egmond aan Zee. Administrateur van het Centraal Genoótschap. De uitsluiting in de sigarenindustrie. Geachte Medeburgers! Wij vragen eenige oogenblikken Uwe aandacht voor de uitgesloten werk lieden in de sigarenindustrie. Deze strijd, die een reuzenstrijd mag worden genoemd, eischt van de arbeiders groote offers. Daar wordt honger ge leden in de gezinnen dier werkers, die thans van het arbeidsveld zijn afge dreven. En voor de arbeiders is het spreekwoord«Wie niet werkt, zal ook niet eten" een zéér waar, maar tevens een zéér hard woord. Daarom is het goed gezien van de verschillende organisaties om steun in te zamelen, ten einde te trachten de nood, die reeds stijgende is, te lenigen. Maar te betreuren is het, dat daarbij weer de sec te-geest bovenkwam en als gevolg daarvan de Christelijke vak- vereenigingen een eigen steuncomité hebben opgericht. Ook de Ned. Bond organiseerde zelfstandig een collecte, zoodat de uitgesloten leden der Fede ratie met de verdeeling dier steun werden uitgeschakeld. Dit is de reden, dat hier is opgericht een steuncomité voor de uitgestotenen der Federatie van Sigarenmakers, ten einde ook die werklieden de hun druk kende last te helpen verlichten. Bnrgers van GoudaGenoemd co mité beeft van Burgemeester en Wet houders welwillend toestemming ge kregen tot het houden eener collecte op Zaterdag 15 Maart a.s. Toont U dan even royaal als voor de andere comité's. Het betreft hier het steunen van mannen, vrou wen en van kinderen. Wie sou voor zulk een doel niet wekelijks eenige centen willen offeren Wij vertrouwen, dat ons beroep op Uwe offervaardigheid niet tevergeefs gedaan wordt. Het Comité, M. J. Hageman, Voorz. Chr. W. aouffrée, Secr. D. van der Linden. Gonda, 14 Maart 1913. ViH DSH Effectenhaadel te A uistordaai 11 MAART 1913. StaatsleeniBgen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort, Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Vorige Keer». 78% 63 Spw.mij) 1898 4 pot. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 90 Ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet 86% Japan. Obl. 1899 4 pet. 81 Va Moxico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. 44l/; Brazilië. Funding Lee- 1031,/,ê 103*/i« ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. 83'/, Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. W«/l# B«uk cii C red ietinstel Hagen. Ned. Bankaandeelen 216% Industr Oiidcriifiuliifen American Car Foun dry Comp. C. v. A. 497/i* 50 ld. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. 69% Anglo Amerioan Tele graph Cy. Cert. v. A24 V* $45/g U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. 61% 62'/ Kol. Cretlici luslell en Cultuur Oadcruemlnfen Handels ver. „Amster dam" Aand. 188 189 Jav. Cultuur Mij. Aand. '287 Ned. Handel-Mij.O.v.A lH93/% Mijnbouw Mijrn. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 16'/» lledjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. 195 191 Great Cobar Aand. öl'/jJ 66 Petroleom-Oudera. Dortaclie Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. 178r'/» 1791/; Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. O.v.A 675'/2 576*/% „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A 525 Scheepvaart Hjjeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 192 1921/» 8toomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A117 '/j Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. 4'/a 43/, Tabak-Onderneniiiiffei Bindjey Tabak Mij. A. 114 1133/( Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 103/g 10% Spoarwcfeo. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Ztud-Italiaan. Spwmjj. Serie A-H Obl. 3 pet. W arsohau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand. Premleleenittfen. Amsterdam Aand. 3 pet 101% Hongarije. Theüs-fte- gmirnngs-Ges. 4 pet. 153 GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Nat. Staatsf. prijshoudend, Buitenl. idem, Culturen onveranderd, Tabakken vast, Petroleum prijshoudend, Amerika onveranderd, Nynen vast. Rubbers idem. Koer» na keitn 78'/.. 84". ito1/. 90'/, 97'/, 97% 63'/,, 62'/, 185'/, 86'/, 95'/, 26«;„ 27'/, 150'/, 4 153'/, 4 V. te Antwerpen gespeeld, waarvan het talrijke foto's van spelers en mooie spelmomenten geeft. Verder nog eeni ge foto's van boksen en verschillende artikelen. De Wereldkroniek opent met het portret van den Czaar van Rusland te paard en geeft verder foto's en arti kelen van het 300-jarig bestaan van het huis Romanoff, de Engelsche suf fragettes aan het werk, de garnalen- vangst in deu Dollard, moderne deco ratieve kunst, de België -Holland wed strijd, de Rotterdamsche veetentoon stelling, de nieuwe uniform, caricatu- ren enz. De Prins geeft op den voorplaat het portret van Mr. van Ketwich Ver schuur, consul-generaal voor Zuid- Afrika en bevat verder de verloving van den hertog van Cumberland met prinses Victoria Louise van Pruisen, de BelgiëHollandwedstryd, vóór 100 jaar in Artis, de gezonken Duitsche onderzeeër, uit den schouwburg, kro niek van de week, perBpnalia enz. Onze Geïllustreerde Weekblnden. Het Algemeen Nederlandsch Sportblad is ditmaal bijna geheel gewijd aan de België—Holland wedstryd, Zondag jl# EERSTE KAMER. Vergadering van heden. Geopend 11.16 ure. Voorz.: Baron Schimmelpenninck v. d. Oyeiu Regeling van werkzaamheden. Ir. afwijking van het reods genomon besluit wordt besloten niet 26 Maart maar 31 Maart in de afdoelingen de Radenwet, de Invaliditeitswet, de Landwoerwet en de Landbouw wet to onderzoeken. Begrooting van oorlog. De hoer Staal (u.l.) herinnert aan zyn eigen woorden dat heel wat geld noodig zal zijn om het leger in goeden staat te brengen. Men mag over hot eindbedrag dezor bogrooting niet schrikken. Toch blijft zuinigheid en bezuiniging noodzakelijk. Het resul taat van* hot onderzoek der desbetref fende staatscommissie is helaas nog niet bekend. Doordat dereorganisatie vastgekoppeld zit aan de begrooting, is aan de medezeggingsschap der Eerste Kamer te kort gedaan. Om zich te verzetten tegen de reorganisatie, zou men tegen de begrooting moeten stemmen en dat brengt groote be zwaren met zich mede. Spr. behandelt de oplegging van hoeveelheden tarwe. Voor Nederland is deze bezwaarlijk zelfs met silo's. De regeling der positie van de on derofficieren heeft spr.'s sympathie geheel. De spitsing tusschen de ad ministratieve troepen en de andere keurt spr. goed. De geest van het korps is niet zoo als de heer Vermeulen deed voorko men. Stemmen uit het onderofficiers- korps zijn nog geen stemmen van bet korps zelf. Uitvoerig behandelde spr. de door den Minister voorgestelde reorgani satie van het leger en gaf daarby een overzicht van het Zwitsersche legei. In veel opzichten prees spr. het stelsel. I)e heer Van VoorsttotVoorst (r.k.) sprak achtereenvolgens over de munitievoorraden, de c&valevio en de officieren van gezondheid. (De vergadering duurt voort.) LbipzIO, 13 Maart. Voor het Reichs- gericht begon hedenmorgen het spion- nage-proces tegen den krijgsman Nayoks uit Willeschber. Achttien go- tuigen werden gehoord, en Nayoks werd tenslotte tot dertien jaar tuchthuis en tien jaar eerverlies veroordeeld. Mexico, 13 Maart. De Senaat heeft de eerste zeven paragrafen van het wetsontwerp betreffende het sluiten van een leening van 120 Millioen pesos aangenomen. Diplomatieke bemiddeling. Weênen., 14 Maart. In diplomatieke kringen alhier wordt verklaard, dat de vredesvoorwaarden van de Balkan- Staten van dien aard zijn dat sis het de mogendheden niet gelukt minder zware bepalingen in de voorwaarden aan te brengen, de Turken Cot den uitersten stryd gedwongen zullen wor den. In Konstantinopel. Berllin, 14 Maart. Men vreest te Konstantinopel spoedig ernstige on lusten en wellicht revolutie. De mo gendheden bereiden interventie voor om zoo noodig de vreemde onderdanen te beschermen. Het initiatief daartoe is uitgegaan van den Franschen ad miraal. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut to DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.0 te Horta, laagste stand 732.8 te Sey- cisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: Matige, tijdelijk krachtige meest zuid westelijke wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk re genbuien, zelfde temperatuur. BURGERLIJKE STAND REEUW IJK. GEBOREN: Hendrik, ouders C. Verboom on T. van Nielen. Méintje ouders D. Grootendorst en A. Broere. Aiie, ouders G. Kooij en L. Ver boom. Johannes, ouders A. Kooij, en M. van Erkel. Evert, ouders P. van der Wolf en T. van Dijk. Cornelis, ouders C. Jongoneel on W. de Knikker. OVERLEDEN E. Mourits wed. G. Vergeer 71 j. J. H. Heii echtg. J. Snel 40 j. WADDINXVEEN. GEBOREN. 28 Febr. Jannigjo ou ders 0. van den Berg en J. van der Vliet. 1 Maart Pieter ouders W. A. van der Starre en A. Verzijden. 2. Cornelis Martinus ouders A. Versluis en M. Hol, Cornelis oudei's J. H. W. van Niekerk en N. M. van der Vlvst, 3. Johanna Adrian» ouders P. van Kijk en Teuntje van don Berg. 4. Ernestin» Sophia ouders A. C. Hoekstra en N. H. C. Sanneraan 6. Belia Cornelia en Johanna Christina ouders J. Hooger- lyk on J. II. Martin. 7. Leijntjo ouders J. Geluk en H. de Rooy. Reinier ouders R. J. Heidemann en R. R. Stevens. 9. Maria Hele na ouders A. J. van Rhijn en M. Olsthoorn. OVERLEDEN. 5. Lena Radder, 81 i. wed. van H. Alphenaar. lo- venl. aangeg. kind van W. Oudijk on Strijd horst. ONDERTROUWD. 8. K. E. van van Santen en P. Ravensberg. GEHUWD. 5. P. J. Koerts en E. van 't Wout. |7. P. Hofstede en G. Bras. Heden overleed te Bochholt (België) plotseling onze geliefde Echtgenoot en Vader, Broederen Behuwdbroeder in den ouder om van 44 jaar. Wed*. H. 0. HUURMAN- M. Schouthn en kinderen. Smeermaas. A. J. VEUGEN, G. VEUGEN-Hcuhman. Rotterdam. A. J. HOORN, M. HOORN-Himjiiman. Gouda. J. HORTENSIUS, G. C. HORTENSIUS-Hiiijbman. Rotterdam. H. L HORTENSIUS, H. C. HORTENSIUS-Huurman. Eenige kennisgeving. Gouda, 13 Maart. 1913. aan alle lezers van dit blad. Od elke bestelling, hoe klein ook, geef ik gratis 5 Planten voor pot ten «f tuin Cadeau Wil men voor geheel zyn loven een mooion bloementuin hebben Bestelt dan een Collectie elk jaar heeft men dan volop bloemen, in de kamer of tuin. Per 10 stuks in 10 verschillende soorten f 0.40, 20 Af o 75, 30 k 1.—t 50 a f 1 50 en 100 k f 3.50. Altijd 5 planten voor kamer of tuin Cadeau. HILLEOOM. Do is dagelijks verkrijgbaar aan den

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2