Bioscoop Salon „6ouila Vooruit." «P05T:» Ford. Niepoort, E. ESDERS ZONDAG m VOLGENDE WEEK GROOTE EXPOSITIE De Negerhut van Oom Tom F Firma J. ,T. A. DE GROOT ZOON, Groote Markt 21, 2^g Rotterdam. OPENING ZOMERSEIZOEN 1913 Opening Voorjaars-Seizoen. Tentoonstelling H. van Dam Azn. Zonen, HEEREN-, DAMES EN KINDERKLEEDING HOOFDSTEE!! HOEK HOHTTHIN ROTTERDAM No 12123. Rotterdam I I Engelsche Fantasiehoeden vanaf f 2.5Ü. Engelsche Petten - 1.— Zijden Hoeden - 4,50. j Kloveniersburgwal 70, Amsterdam. Administratiekantoor van Vermogens, Onroerende Goederen en Hypothecaire vorderingen. Hebben kapitaalbeschikbaar voor eerste hypotheken Telephoonnet Gouda. Pianino's Pianola's Orgels steeds voorradig'. MIJNE SORTEEMNG IN 18 GEREED Zaterdag 15 Maart 1013. 51e Jaargang. InTIo-cl-ws- en. voor <3r-©-CLcLsL eon. OanoLstreZkcoan- Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Tweede Blad. MILITIE. KENNISGEVING. 36/ ons t&arhment. Butenl&ndsch Nieuws. der Nouveautés. Oroote sorteering in alle afdeelingen. Hoogstraat hoek Spuistraat tegenover de Vlasmarkt. J5- Vanaf ZATERDAG! 15 MAART tot en met DONDERDAG '10 MAART geheel nieuw Pracht-Pragramma. HET BEKENDE VERHAAL: van BEECHER STOWE. Door do Bioscoop Ia boold gebracht. Eon fntorossaato, foorzamo prachtfilm voor oud on |on(. Verder nog Een reisje door de Franeche Alpen. Natuur. De handschoenen van den dief. Truc film. De gedwongen toestemming. Comedie. Gered door een poes. Spannend drama. Bunny een half uur kapitein. Komisch. N.B. Vrijdag 11 Maart (Ooedc Vrijdag) geen voorstelling. Gedurende de Stille Week geen muziek. UTHiCHYT GOUDA. Oudst* H eerenhoedeumagmmljn hier te lande Opgericht 1804. 40 Makelaars en Administrateurs, tegen billyke rente en voorwaarden. Ook voor Grootboekkapitalen en hypothecaire vorderingen; Aangesloten Tol. No. 845. NIEBUBG, M., Oom- missionair in Granen, Reeuwijk.'* 346. OVERBOSCH, E., Rijks- veearts, Bleekerssingel 1 in alle houtsoorten. Bespeelde instrumenten Pianofabrikant, N. Binnenweg 292, Botterdam. Telef. 8622. Pryscourant gratis en franco. Stemmen,, repareeren, verhuren, inruilen. Vraagt condities. ZIET MIJNE ETALAGES! GOIIDSCHE courant. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.45 Idem franco per post150 Met Geïllustreerd Zondagsblad ,1.50 Idem franco per post t 80 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiexdeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren PRIJS DER ADV ER TENT I N Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer «OIO By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen I wee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f 0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets Reclames t 0.15 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte Vrijstelling van don dienst wegens eigen vrijwilligen dienst, broeder- dienst of aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. De BURGEMEESTER der gemeente Gouda brengt ter kennis van belang hebbenden, dat ton aanzien van vrij stelling van den dienst bij do Militie om een der hierboven vermelde rede nen het volgende geldt: Eigen vrijwilligen dienst. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens eigen vrijwilligerf" dienst moet worden overgelegd een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stam boek. Voor hen, die nog dienen of wier verbintenis nog loopende is, worden deze stukken door de zorg van de daarbij betrokken autoriteiton bij don militieraad ingediend, zonder eonige bemoeienis van de zijde van belang hebbenden. Voor zooveel betreft ingeschreve nen voor de militie, die gediend bob ben, maar niet meer in dienst zijn, moet het opgeven van de reden van vrijstelling, indien dit niet reeds bij de "inschrijving heeft plaats gehad, door of vanwege hen geschieden ter Secre tarie dezer gemeente tusschen 21 en 31 Maart, bij voorkeur op^-tlinsdag 26 Maart a.s. des voormiddag» tus schen 9 en 12 uur. Aldaar wordt gezorgd voor het op vragen en het indienen van de ver- eischte stukken. Medebrengen van zakboekje of pas poort is zeer gewenscht. Broederdienst. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van een even getal broeders of halfbroeders de helft en van oen on even getal de grootere helft wordt vrijgesteld. Tot het verkrygen van vrijstelling wegens broederdienst moet worden overgelegd 1°. een bewijs van bestemming ter inly ving, een bewijs van diénst of een uittreksel uit het stamboek van elkèn wettigen broeder of halfbroeder, die ter inlijving bestemd is, dient of ge diend neeft, zoomede ten aanzien van eiken wettigen broeder of halfbroeder, voor wien een plaatsvervanger is ge steld, een bewys van dienst of een uittreksel uit het stamboek van den plaatsvervanger 2°. een getuigschrift betreffende de wettige broeders en halfbroeders van den ingeschrevene. De stukken, onder 1°. bedoeld, wor den voor zoover de reden van vrij stelling reeds bij de inschryving is of binnen den hierna te noemen tyd ter Secretarie dezer gemeente alsnog wordt opgegeven, zonder verdere bemoeienis van de zijde van* den ingeschrevene opgevraagd en ingediend. Tot het opmaken van het getuig schrift, onder 2°. bedoeld, moet door of vanwege den ingeschrevene aan vraag worden gedaan ter Secretarie dezer gemeente, tusschen 21 en 31 Maart, bij voorkeur op Dinsdag 25 en Woensdag 26 Maart a.s., des voor- middags tusschen 9 en 12 unr. Daarbij moet door of vanwege den ingeschre vene worden gezorgd voor de tegen woordigheid van twee getuigen, die meerderjarige mannelijke personen moeten zijn, van wie kan worden aan genomen, dat zij met het gezin, waar toe de ingeschrevene behoort, vol doende bekend zyn. Medebrengen van zakboekjes of van paspoorten is zeer gewenscht. Het getuigschrift wordt in den regel opgemaakt door den Burgemeester der de belanghebbende voor de militie is ingeschreven, doch kan ook door een anderen Burgemees- tor worden opgemaakt. Zijn er twee of meer broeders of halfbroeders in hetzelfde jaar geboren en moet aan een of meer van hen vrijstelling wegens broederdienst wor den verleend, dan wordt in de zitting van ^don militieraad door loting uit gemaakt aan wien of aan wie hunner de vrijstelling zal worden toegekend. Onder zekere voorwaarden kunnen zy echter, met afwijking hiervan, bij on derlinge overeenkomst aanwijzen wie hunner om bedoelde reden zal of zul len worden vrijgesteld. Minderjarigen moeten voor zulk een overeenkomst de toestemming hebben van hem of haar, die de ouderlijke macht of de voogdij over hen uitoefent. Het aangaan van de overeenkomst en het veneenen van de toestemming kan geschieden hetzij schriftelijk ten overstaan van den Burgemeester of van een door dezen daartoe aange wezen gemeente-ambtenaar, bij voor keur op den hiervoren bedoelden dag, hetzij mondeling in do zitting van den militieraad. Aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. Deze aanwezigheid kan ook op zich zelf reden tot vrijstelling geven, zon der dat er reden tot vrijstelling wegens broadacdifuutiu bestaat. De wet bepaalt namelijk"onder zekere voorwaarden Indien twee of meer broeders, die geen recht op vrijstelling wegens broederdienst kunnen doen gelden, in hetzelfde jaar zijn geboren, wordt de helft van hun getal of, zoo dit oneven is, de grootere helft vrij gesteld. Om voor vrijstelling om de hierbe- doelde reden in aanmerking te komen moet door of vanwege den ingeschre vene tusschen 10 en 18 Juli ter secre tarie dezer gemeente aanvraag worden gedaan tot het opmaken van een daartoe vereischt gotuigschrift. Wie van de broeders of halfbroe ders zal of zullen worden vrijgesteld, wordt uitgemaakt door een loting of bij overeenkomst, op dezelfde wijze als hiervoren omschreven is onder „Broederdienst", doch voor dit geval moet het opmaken van een schrifte lijke overeenkomst en het geven van een schriftelijke toestemming geschie den in de maand Jnli. Deze redenen van vrijstelling moeten bestaan op 21 Maart van het jaar, waarin omtrent hem, voor wien vrij stelling wordt gevraagd, door den militieraad uitspraak moet worden GOUDA, den 13 Maart 1913. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gelet op de artt. 6 en 7 der HINDER WET s Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek "met bijlagen van D. van Dyk, te Gouda om vergunning tot het uitbreiden zijner Brood bakkerij, door de plaatsing van een gasmotor van 3*/, P. K, voor hetin- beweging brengen van een4 graanmolcntje voor het malen van Tarwe voor eigen ge bruik in het perceel gelegen aan de Doele- straat No. a7 kadastraal bekend Sectie C No. 1970. Dat op Vrijdag den a8n Maart 1913, des namiddags ten 1 ure op het Raad huis gelegenheid 11 om bezwaren legen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter sake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zjj, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den I4n Maart 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L. MARTENS. De Secretaris, J VAN HF.USDK EERSTE KAMER. Onze Senaat is thans ook op Pnasch- recès. 31 dezer komt de Kamer van 50 terug, om 1 April ia de afdeelingen behalve oenige militaire wetsontwer pen de Raden én Invalidi teitswet te gaan behandelen. Het is geen April-mop! De Radenwet was eigenlijk zoek. Sinds Juli 1912. In handen gesteld van eon Commissie van Voorbereiding. Instituut dat zin heeft voor de Tweede Kamer, welke veranderingen kan aanbrengen in een voorstel van wet, maar een onding is voor oen Kamer van ïevisie, voor wie oen wetsontwerp is k prendre ou a laisser, hoorde men er in al die maan den niets van. Het was je rein «te „obstructie" van de zoo goed-II 0 0 h t- Bche meerderheid, eon houding, of wil men o n t houding/ welke zelfs de door den bekenden Ilaagsche brief schrijver in „De (Katholiek^ Tijd" scherp gelaakt werd. Het kan natuurlyk toeval zijn, maar een feit is, dat juist nadat in de andere Kamer er op gewezen was, hoe al de praatjes over Linksche obstructie er naast waren en hoe men ter Rechter zijde beter deed, eens naar de overzijde van het Binnenhof to zien, juist nu kwam de zoekgeraakte Radenwet plot seling te voorschijn. 1 April is men klaar om het af- deelings-onderzoek te beginnen. Bost. Maar hoo te verklaren dat men nu toevallig juist ook op dien dag gereed is om de Invaliditeitswet te gaan be handelen Dat is een raadsel, zoo goed als het een raadsel is, hoe men voor de veel eenvoudiger Radenwet een Commissie van Voorbereiding kon noodig vinden en niet voor de zoo veel omvangrijker en ingrijpender In validiteit»- en Ouderdomsverzeko- 'ring. De eenige mogelyke oplossing van dit raadsel is, dat de heeren van de Eerste Kamer de Radenwet eenvoudig hebben laten liggen, tot de Invalidi teitswet zou binnenkomen, hetgeen jaar duurde en allerminst wijst op groote neiging om de sociale gewroch ten van Talma af te doen. Bij Binnenlandsche Zaken eenige politieke momenten. Natuurlyk een bedelarij om meer subsidie voor het bijzonder onderwijs, maar dat weet men al van te voren en wij zijn nu al zóó ver, dat de Minister van Kolo niën een wetontwerp wil indienen ora de Cnravaosche bijzondere scholen aan meer subsidie te helpen, nadat de Koloniale Raad aldaar een daartoe strekkend voorstel van den Gouverneur van Curacao had afgewezen. Interessant was de jacht van prof. Woltjer op een liberale schoolopziener, die zich verstout had op een verga dering te Amsterdam weinig goeds te zeggen van het geschiedenis-onderricht op byzondere scholen in tegenstelling met dat op openbare scholen. Dr. Knyper had de jacljt genoemd zulk een „ambtenaar moest een deuk heb ben van de Regeering en de gewillige dry ver Woltjer trachtte na in de Kamer de Regeering daartoe te bewegen, op grond dat de heer Gunning znn ambts geheim zou hebben geschonden. Alsof niet iedereen te weten kan komen hoe het onderwijs ergens is 1 •pa eens kwaad moeten spreken van de openbare schoolZouden dan dr. Een rechts schoolopziener had °P Kuypor, dr. Woltjer en heel decleri- cale pers zyn opgestoven Niemand die 't gelooft. Gelukkig was minister Heemskerk voorzichtiger. Op een couranten ver slagje af te gaan en voor zulk een feit stel het ware juist een man als den hoer Gunning publiekelijk tot de orde te roepen, ware al te onbe hoorlijk goweest. Toch legde do hoeren Kuypor, Woltjer e.g. 't daarop aan. Dan een oud en altijd nog nieuw vraagstuk, de quaostie der theologische faculteiten. Naar aanleiding van de benoeming van prof. Noordtzij was deze quaestio opnieuw actueel gewor den, men weet, hoe verbolgen vele Hervormden waren en nóg zijn over do benoeming van dezen Gerefor meerden hoogleeraar, welke zij be schouwen als een kaakslag aan de Hervormde Kerk. Prof. Bavinck uitte nog eens de echt-Kuyperiaansohe critiek op do theologische faculteiten, waai tegen hy opkwam in naam van waarheid en waarachtigheid. Do Regeering mocht zulke allorzyds afgokourde toestanden niet consolideeren, moest er ver andering in brengen, al begreep de klager de moeilijkheden opperbest. De moeilijkheden Hoo zeilde de Premior er om heen, onder herinnering aan de houding van dr. Kuyper, die een wijziging binnen 6 jaar in het uitzicht stelde en nan het feit, dat hij-zelf genoodzaakt was geweest dien termijn flink te verlengo». De Minister erkende de wenscheïijk- heid van wijziging, maar men moest voorkómen, dat eon nieuwe regeling groote beroering zou veroorzaken in den lande misschien was dan do be staande regeling nog beter Wat heerlijke taak voor eeno coalitie, die Gods naam wil verheerlijken en Christelijk zegt te rogeeren, om de stadie der godgeleerdheid te regelen En zie, ook hier weer is juist de coalitie onmachtig, evenals op ieder terrein, waar de geestolijko dingen meespreken -f men denke slechts aan vraagstukken als den eed, Zondags heiliging, strafrecht, openbare lees zalen, huwelijkswetgeving, loterijspel, Godsdienstonderwijs op de oponbare school enz. enz. Toch gaan ze weer saam in zee, naar het zich laat aanzien. Op 24 April zullen alle „Christelijke" partijen vergaderen, één van zin, Rome en Dordt I Interessant waren de militaire de batten. Niet omdat ook nu weer bleek, hqie de ultra-reactionaire elementen eigenlijk Colyn ook nog te modern vinden en verder willen gaan dan hij. Dit wisten we al van vorige jaren. Doch om de politieke conclusie, die in het debat lag opgesloten. Generaal van Voorst tot Voorst vond 't noodig zyn goedbedoelde, doch hier en daar zeer overdreven rede te beëin digen met een politiek slaatje. Het Kabinet moest aanblijven, zoo zei hy want ging het Kabinet heen, dan ging ook Colijn heen en dit zou hij een ramp achten. Toen nu generaal Staal even vroeg, waarom Colijn dan ook weg moet, zei de Katholieke heer van Voorst, dat het al te naief was, om aan te nemen, dat Colyn kon overgaan in een concentratie-Kabinet, en de Minister, in plaats van dit rustig te laten zwemmen, antwoordde, fiat hy homogeen Kabinet door een politieken aanval tot heengaan werd genoopt, van meening was, dat wanneer een eengaan allen moesten heengaan. Samen uit, samen thuis zei de minister met stem verheffing, al zou hier: samen thuis, samen uit juister zyn geweest. Wij hebben er geen bezwaar tegen. Maar waren do heeren vergeten, hoe lo beroemd geworden minister Went- holt „man van Rechts'4 werd, door van een vrijzinnig in een kerkelijk Kabi net over te stappen En wat beteekende dat klagen over verstoring van do contiiüteit aan Oorlog, waar de heeren-zelf kort na elkaar de Oorlogsministers Staal, van Rappard, Cool en Wentholt lieten tuimelen Er is echter iets interessantere vast te nagelen uit dit debat, En wel ditMinister Colyn zetto met groote openhartigheid niteon, dat de organisatie nu af wns, wanneer de Eerrte Kamer de volgende maand do do Landweer- en Landstormontwerpen zal hebben afgedaan. Dan hebben we eon leger van 210.000 man en oen reserve van 160.000 man. In-de eerst volgende jaren valt er dan niet meer te theoretiseeren, over stelsels en reor ganisaties te twistenhet kont dan op uitrusting qn verpleging aan, de ver plegingsdienst dient dan verbeterd te worden, de artillerie vorstorkt met houwitsers, lange aanspanbare kanon nen en vermeerdering van het veld geschut. Alles technische quaesties. De organisatie moet dezelfdo bly ven. Welnu, waar men dit eens is en de Rechtsche Minister dit zoo openlijk erkende, is daarmede dan niét tevens bewezen, dat op het strijdprognm der vrijzinnigen, het concentratieprogram, geen militaire paragraaf thuis behoort? Inderdaad zijn de militaire quaesties in do komende jaren geen politieke quaesties. Door een militaire paragraaf in het contratieprogram op te nomen, hadden de vrijzinnigen zekerlijk het verwijt gekregen, dat zij do politiek brachten in 's lands defensie. Dit nu deden de vrijzinnigen niet. Laat het dan ook nit zijn met de onmogelijkste voorstellingen over alle denkbare misère, waarin oude lands- onaflmnkelykheid zou komen te gera ken wanneer de vrijzinnigen in Juni a.s. zullen overwinnen. Men heeft toch nog zijn roode spook Duitsohland. Nog meer spookluchtschepen. Een jonge vrouw in het dorp Ca- puth in de Mark, een boerenarbeidster, die niet veel van Engelsche spook luchtschepen weten kan, heeft de Brit- rehe mode ,oin spookluchtschepen te zien ook naar Duitschland willen over brengen. Zij verklaarde, naar wij in het llbld. lezen, onder mededeeling van vele bijzonderheden, een brandend luchtschip te hebben zien vallen. De burgemeester had, op het ver haal van het meisje, dadelijk een om vangrijke hulpverleening georgani seerd hij alarmeerde de brandweer van Oaputh en eonige andere dorpen en zond telegraphisch mededeeling van het verhaal aan den brandweercom mandant van Potsdam. Overal werd in de omliggende dorpen de klok ge luid en de hoorn gestoken, en van Potsdam kwam een afdeeling garde* jagers op rijwielen aangerend. Den geheelen nacht bleef in Caputh en in den omtrek de beweging aan den gang. Alle bosschen en terreinen worden afgezocht, allerlei merkwaar dige verhalen werden opgehaald, en daarbij werden ontzaggelijke hqpveel- hedenPotsdammerStangenbier gedron ken, en werd de stemming steeds meer opgewonden. Tegen vier uur in den morgen keerden do brandweerlieden terug. Zij hadden geen spoor van een luchtschip gevonden. Ook de Potsdammer jagers keerden platzak terug. Allen waren vermoeid en afgemat, en heel slecht

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 3