Moilelliocilcii Nouveautés. besprekingen van het laatste Coiffure L. J. MULLER, AMMONIAK ZEEP Goudsche Courant Statiunskoekliandel. SINGEK-MAATSCHAPPIJ Ontvangen: Mej. v. WIJNGAARDEN, üsmeujde Berichten. Stadsnieuws. VgRGADERbG VAN l)E\ GëHEEMTGBAAD Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant n - Laatste Kerichten. Ad verten tiën. ii 10 cent per stuk bij ANTON COOPS, licht POOL'S ODOL A. J. llorado-Puddliig Kléi-wég-. - voor de aanstaande Zomerhoeden, Medio MAART OPENING KZipstraat 29, SSotterdLaaaci* wie eer. Naaimachine noodig- j inderdaad SINGER- GOUDA, Kleiweg 5. te spreken over het visionnaire meisje. Alleen de hond van den nachtwach ter was tevreden. Want die had den geheelen nacht de velletjes en de eind jes van de Janersche worsten gekregen, die de dappere vaderland a verdedigers om hun dorst naar Stangenbier te prikkelen hadden genuttigd. Maar het wordt tijd, dat aan die spookluchtschepen-zienerij een einde wordt gemaakt. Het Sternickel-proces. Donderdag is naar wij in de N. Crt. lezen, te Frankfort a d. Oder het proces begonnon tegen Sternickol en arie medeplichtingen die beschul digd worden van berooving en moord met voorbedachten rade op 7 Januari 1913 gepleegd op den boer Kaiies, diens vrouw en de dienstbode Anna Philipp. Welke groote belangstelling dit proces wekt toonde de dichtop- eengepakte menigte op do publieke tribune Sternickel werd zwaar geboeid bin nengebracht. Z|jn medebeschuldigde zijn alle drie jonge lieden de jongste Willi Kersten bijna nog een kind. HU was toen de moord gepleegd werd nog geen 18 jaar oud. Sternickel verklaarde dat hg boos was geworden op Kaiies omdat deze eens in zijn afwezigheid, zijn goed had doorzocht en daaruit een schort ge nomen. Hg toen besloten den man daarvoor te doen boeten. Willi Kers ten had hij gevraagd, hem daarby te helpen. De presidentGij hebt Ker sten toch ook verteld, dat het een 2'ko man was bij wien minsten 50.000 kon worden gevonden. Bekl.Neen slechts 15.000 Mark. Kersten had ge zegd dat anderen medewerken zouden. De beklaagden hadden zich toen 's nachts naar de hoeve begeven en hadden den boer, naar het zeggen van Sternickel gebonden: By nader vragen bleek echter dat zij 'm een strik om den hals geworpen hadden, „om hem te bed wolmen", en dat zy datzelf de middel op de dienstboden hadden toegepast met gevolg dat zy kort daarna beiden tot hun verbazing dood vonden. Het bleek dat ze den man een zakdoek in den mond gestopt hadden. De vier kinderen hadden zii in een kast opgesloten. Sternickel had de lijken 'a avonds b\j donker naar het Ringbosoh gebracht met het doel se in een stroomijt te verbranden. De eerste stroohoop kon eohter niet die- nen, daar lag een minnend paar in. Eindelijk vond hij een stroomyt, wierp de l(jken er op en stak het stroo in brand. De booswichten schijnen eerst plan te hebben gehad de lijken in de boer derij te laten, deze in brand te ste en aldus de kindeien te laten omko men, zoodat er niemand iets van de moord bemerken zou. Sternickel beweerde dat h|j het geld weggeworpen had, hn wist niet te zeggen waarom. Hy had niets weg genomen. Echter waren manohetten- knoopen op hem gevonden die aan Kaiies hadden behoord. Sternickel is oen gevaarlijk boosdoener die een lange reeks van misdaden op zyn ge weten heeft. De behandeling duurt voort. Beluik. De teleurgestelde socialen» De socialistisohe Kamergroep heeft volgent het Hbl. van Antwerpen in een Woensdag gehouden vergadering besloten, onmiddellyk oen onverbid- delyk obstructionisme in de Kamer in te voeren en om te beginnen, zoo lang mogelyk de stemming over de legprwet te verhinderen. Het blad schrijft hiervan „Als dit werkelijk het plan is van do socialistische hnkerzy, dan heeft het weinig kans van slagen. Do rech- tnrzy is vost besloten de noodige maatregelen te nemen om hot te ver ijdelen, on het is zekor dat een deel der liberale linkerzy de legerwet niet zal offeren aan het kwaad humenr onzar teleurgestelde socialen." Van do toezegging, door De Bro- queville Maandag in de Kamer en later aan de burgemeesters gedaan, een commissie te benoemen om her vormingen in het kiesrecht voor de provinciale en do gemeenteraden in studie te nemen, verwachten de so- ciaal-democraten blijkbaar niet veel, hoewel de burgemoesters deze verkla ring van do Broqueville toejuichten en vaststelden, dat daaruit de volko men overeenstemming tusschen de Mgeering en de rechtsche meerderheid in het parlement was gebleken. Donderdag is, naar men aan het Hbld meedeelt, de bekende kampioen- worstelaar Dirk van den Berg, na een langdurige ziekte ts Bonn overleden. Brand in een laboratorium te Groningen. Ongeveer half-één gisteren nacht is er een uitslaande brand ontstaan in het chemisch laboratorium van prof. Eijk- man, in de Groote Rozenstraat te Groningen. Aanvankelijk had de brand een geweldigen omvang. De vlammen sloegen oit het dak, dat gedeeltelijk vernield werd. De brandweer bluschte met twee stralen op de waterleiding den brand in ongeveer drie kwartier. De schade bedraagt duizenden gul dens. Het grootste en belangrijkste instrument van prof. Eykman, n.l. de infruatometer, werd vernield, terwijl vele boeken, instrumenten enz. door de bekomen waterschade onbruikbaar geworden zyn. Een der zolders werd ook vernield. De hortulanus der Rijkuniversiteit de heer A. Fiet, waarschuwde de hoog leeraren Eijkman en Moll, den presi dent en den aeciotaris van het college van curatoren der universiteit. De heer Huizinga, opzichter der rijksgebouwen, en do waarnemende burgemoest, mr. A. W. Romkes, waron mede op het terrein van den brand aanwezig, Terschelling als badplaats. Op West-Terschelling is een druk bezochte vergadering gehouden, waar werd besloten aan het bestuur dier domeinen zooveel grond in erfpacht aan te vragen als benoodigd is, om Terschelling te maken tot een moderne badplaats. Het plan iaop de duinen tusschen paal 7 en 8 van het Noorder- strand een grpot badhotel te stichten en dit met West-Terschelling te ver binden door een verharden weg, waar langs een tramlijn zal worden gelegd. Hbld. Door de tram gedood. De 20-jarige groentehandelaar K. J. Toeset, wonende in de Warmoesstraat te Haarlem, is bij de Prins Hendrik straat aldaar door een wagen van de E. N. E. T. overreden. De jongeling reed per fiets en wilde de sporen nog passeeren toen roedB een tram naderde, Hy viel, doordat zijn fiets slipte, en werd overreden. Door omstanders word de tramwagen opgetild. De jongen wns evenwel reeds overleden. Hbld. GOUDA. 16 Maart 1913 Verkort Raad verslag. In de gisterenavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd de burgemeester door het oudste raadslid, den heer Herman, gelukge- wenscht met het feit dat de hear Martens door H. M. do Koningin werd herbenoemd tot hoofd dezer gemeente, voor welken gelukwenieh ae burge meester dank bracht. Voor de bewoordingen waarin dit geschiedde, alsmede voor den by den Raad ingekomen stukken verwijzen naar het Verslag. Zonder stemming werden goedge keurd do suppletoire begrootingen voor 1912 van a. het Vanlterson-Zieken hui b. het Burgerl|ik Armbestuur en c. de Volksgaarkeuken. Mede werd goedgekeurd de rekening van het gemeentepensioenfonds, sluitend met een kassaldo van f212.015, terwijl die van deKamer van Koophandel sluitend zonder saldo, werd vastgesteld. Inzake de standplaats der verkoop- kramen op de kermis werd door den heer van der Ree, naar aanleiding van 'n adres van C. Vallentgoed bepleit om deze kramen weder op de Haven te plaatsen, wegens de ongunstige finan- cieele uitkomsten in 1912 door die kramers verkregen. De heer Van E|jk wilde de proef op de Nieuwe Markt herhalen met een andere en practischer plaatsing. De heeten Jongenburger en Muyl- wijk wilden van plaatsing op de Haven niet hooren de door de kramers ge opperde bezwaren konden zy niet be- oordeelen, aangezien zy met kermis- aangelegenheden niet op de hoogte z|jn. Het voorstel-van der Ree in stem ming gebracht, werd verworpen met 15 tegen 3 stemmen, waarmede af wijzend op het adres was beschikt. Na korte opmerkingen van den heer Van lterson werd besloten aan de Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose een zolder in het gebouw der Werkinrichting in gebruik te geven. By het voorstel tot het aanschaffen van paarden voor de fabricage bleek dat de totaal kosten van paarden -en benqpdigde stal en inrichting zal kos ten f 3600 en dat de onderhoudskosten niets of zelfs minder zullen bedragen dan thans daarvoor werd uitgegeven in 1912. De trekkracht voor de stoom spuit, waarvoor deze installatie ge schiedt, kost dus niemendal. In de iuiste berekening daarvan waren de heeren Nederhorst en Van Eyk het niet geheel eens. Tot de aanschaffing en installatie werd zonder stemming besloten. Achtereenvolgens werden daarna zonder stemming goedgekeurd, hot voorstel tot verkoop van de rechten der gemeente op eenige perceelen te Alfen voor de som van f 685.en het gewijzigd voorstel tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1912. In besloten zitting werden behandeld de verzoeken om ontheffing op de Burgerscholen en de bezwaarschriften tegen aanslagen wegens schoolgeld up de Burgerscholen waarop conform de overgelegde lijst werd besloten. De vergadering werd daarop ge sloten. Kiesvereeniging „Burgerplicht". Wij herinneren aan de Maandag avond a.s. te houden vergadering in de bovenzaal van „Het Schaakbord", waarin de voorloopige candidaturen zullen worden gesteld voor de ver kiezingen voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten. Geen lid verzuime deze vergadering bij te wonen. De plaatselijke anti-revolutionaire kiesvereenigingen in het district Gouda hébben do volgende heeren op do gros lijst van candidateu geplaatstdr. E'. J. Beumer, te UtrechtA. Colijn, te Nieuwer-Amstelds. G. Hofstede to BlokzijlJ. Huizinga, te Terneuzen ds. M. Jongebreur, te Voenendaal mr. H. van dor Vegte, te ZwolleH. C. Vegtel, te 's-Gravenhageds. G. W. C. Vunderink, te Haarlem on rar. J. A. de Wilde, te 's-Gravenhage. (N. R. Crt.) Het clubgebouw der Roei- en Zeil- vereeniging „fiouda" zal, naar wij vernemen, op Vrijdag 21 Maart wor den heropend. Tentoonstelling Gouda 1913. Naar wij vernemen zijn de verschil lende standplaatsen voor de tentoon stelling in Augustus—September alhier te houden bijna alle oesproken en belooft deze tentoonstelling schitte rend te worden. Bijna alle belangrijke bedrijven zul len vertegenwoordigd zijn. Sommige in werking, anderen alleen met hun producten. Ook Waddinxveen zal op deze ten toonstelling laten zien wat deze plaats de laatste jaren presteert op indus- triëel gebied. Alle beschikbare ter reinen en gebouwen in de Sociëteit Ons Genoegen zijn dan ook noodig om de vele inzendingen onder dak te brengen. Voorwaar een prachtig succes. Lezing K. Reyne over de Tariefwet. Gisteren heeft de bekende heer Reyne oud-kamerlid voor Kampen alhier in de zaal „Kunstmin" der Sociëteit „Ons Genoegen" een bespreking gehouden over de Tariefwet. Het Anti-Tariefwet- comité had deze vergadering be'egd om ook in Gouda aan de burgers aan te toonen welke verderfelijke strekking deze wet, zoogenaamd ter bescherming van de nationale nijverheid ingediend, voor het Nederlandsche volk zal heb ben, zoo zij eens wordt ingevoerd. Wel is voorloopig de Tariefwet van de baan, immers door het besluit der 2d* Kamer om na Paschen de Ziekte wet te behandelen is van een behan deling der Tariefwet vóór de verkie zingen geen sprake meer, doch wan neer na Juni Heemskerk opnieuw wordt ingehuurd, zal het ministerie zeker met deze wet terugkomen, dit zetie spreker in zijn rede ook uiteen. De voorzitter, do heerT. Crebas, deelde by zyn opeuingswoord mee dat het onderwerp slechts van economisch standpunt zal worden bezien. Alle partyoverwegingen zyn vreemd aan het comité, dat dan ook uit mannnen van alle richtingen is samengesteld. Ook mogelijk debat mocht dus geen politiek karakter dragen. De heer Reyne, daarna het woord verkrijgende zou het ontwerp van ver schillende zyden bezien, al zou hy niet overal even uitvoerig kunnen zijn. Ten eerste achtte spr. het ontwerp in zijn samenhang met de sociale wet ten een mislukking, voornamelijk om die reden, dat waar de sociale wetten baoogen een vermindering van wr|j ving tusschen de verschillende groepen van Staatsburgers, de tariefwet deze wry- ving juist zal vermeerderen door haar geheele werkiqg. Een technische herziening der ta rieven zou nuttig geweest zyn omdat de geldende bepalingen van 1877 of nog vroeger dateeren. Verschillende artikelen aio toen niet bestonden, wor den thans ze^r zonderling aangeslagen. Echter by de technische herziening is gekomen een verhooging van het tarief tot een bedrag van sfc 10 mil- lioen gulden waarvan 6 millioen op verbruiksertikelen, 2'/j millioen op be- drijfsmatorialen en grondstoffen en slechts 1.2(10480 gulden op luxe arti kelen. Door de eerste rubriek is het voor stel gestempeld tot een onrecht vaardige, door de tweede tot een slechte wet, jqist door de belem mering van de productie. Door de belasting op de algemeene verbruiks- artikelen wordt de arme verbruiker, die zijn geheele loon in verbruiksar- tikelen moet omzetten getroffen over de geheele linie. Hij, die meer verdient, betaalt dus slechts voor een gedeelte van zijn loonbelasting ook worden groote gezinnen meer belast dan kleine. Een andsr nadeel van protectie is, dat wanneer voor f 10.000.000 belas ting wordt geheven de verbruikers aanzienlijk meer betalen. Dit komt omdat behalve z.g. fiscale rechten, d.w.z. rechten op goederen, die in het land niet worden of kunnen worden verbouwd, ook andere, die wel in het land zelf worden geproduceerd, worden belast. Hier wordt dus niet alleen op het buitenlandsche goed een prijsver- hooging gelegd, doch ook de binnen- landsche waren zullen in prijs stijgen. Deze meerdre baten komen echter in de zakken van de fabrikanten en niet in de schatkist. Volgens zeer lage schatting zal hier f24.000.000 als z.g. protectie- premie buiten de schatkist vallen, de belasting op de Ned. burgers is dus geen 10, doch 34 millioen gulden. Want wij zelf en niet de buitenlander of fabrikant betalen het invoerrecht De laatste verdient vaak minder dan het invoerrecht zal bedragen. Dat de buitenlander niet betaalt blijkt het bost uit de graanprijzen in Hongarije (beschermd) en die in Enge land (onbeschermd). Bij beursnoteering was het graan in Hongarije met zijn t e v e e 1 aan koren 5,86 kroon hooger dan in Engeland met zijn te kort aan graan. Ging deze redeneering dan ook op, dan zou men alles moeten belasten, daar dan het buitenland alle noodige belasting kon opbrengen. Als belastingsmaatregel is deze wet een mislukking. Ook als economisch stelsel. Door het stelsel der protectie wil men in afwij king met het vrijhandelsstelsel een land tot een bepaalde productie brengen. Men wil de natuur dwingen. Daar door wordt een minder productieve wijze van landexploitaitie verkregen. Ook het argument dat d e nijver heid er door bevorderd zou worden, is geen steekhoudend argument. Dat ondanks alle protectie de industrie vaak kwijnt, is bewezen tijdens onze vereeniging met België van 1815-1830, dit is toen door de regeering erkend en wordt ook aangetoond door Fran krijk. Dat een tak van volksbestaan kan bloeien zonder bescherming is schitterend aangetoond door de land bouw. Na den crisis in 1880 is de land bouw in b|jna alle landen beschermd, maar op het oogenblik staan de onbe schermde landen (Nederland en Dene marken) op het gebied van den land bouw vooraan. Ook onze industrie vraagt en verdraagt geen bescherming. Juist door onzen vrijhandel kan de fabri kant hier goedkoop invoeren en dus produceeren. Daar ons land als afzet gebied te klein is, moet hij op de buitenlandsche markt concureeren doch kan dit ook, behalve wanneer hij be schermd wordt. Fn vooral het klein-bedrijf zal lijden, ja ten ondergaan door protectie. Dit is door de practijk voor alle beschermde landen aangetoond. De uitkomsten van onze z.g. vrij haven-industrie bewyzen dan ook dat wij op industrieel gebied hard voor- u i t gaan en bescherming kunnen missen. Wie wordt beschermd Slechts een zeer klein gedeelte van ons volk, dat ook tegenstander van de wet blijkt, wanneer ook een ander wordt be schermd. Het egoïsme en dit is de anti-raoreele eigenschap van protectie wordt sterk bevorderd alB ook het trachten door invloed op dé betrokken autoriteiten uit te oefenen tot de be voorrechten te gaan behoorèn. Ook het trustwezen wordt door de protectie bevorderd juist in zijn kwade eigenschappen. Spr. noemde hiervan een paar groepen hier te lande o.a. de harde-zeep-indu8trie, wel te onder scheiden van de zachte-zeep-industrie die niet in de trust is ondergebracht. In een vrjj-handelsland kan de prijs niet onbehoorlyk worden opgedreven iuisfc door de concurrentie van het buitenland. Is deze echter verhinderd zooals in protectionistische landen dan laat zich de trust weldra van haar slechtsten kant zien. Ook in dit opzicht werkt de wet dus anti-maatschappelyk. Spreker achtte dan ook het wets ontwerp in elk opzicht verwerpelijk, wat blijkbaar te oordeelen naar de stemming, ons volk ook inziet. Daar zich niemand voor debat opgaf sloot de voorzitter onder dank aan den spreker de vergadering. Krimpen a.d. IJael. Verslag der Raadsvergadering dezer gemeente op Zaterdag 15 Maart voorm. 10lL uur. Aanwezig de Voorzitter en alle leden behalve de heer Gonwens. Na opening verzoekt de Voorsktar den Secretaris de notulen voor te lezen der vorige vergadering welke onveranderd worden goedgekeurd. Enkele ingekomen stukken van Ge deputeerde Staten worden voor ken nisgeving aangenomen. De bouw der directeurswoning wordt na eenige besprekingen gegund aan de heeren Staat Zoon te Krim pen a.d. Lek voor f 5895. De winst- en verliesrekening van de waterleiding wordt, na door den voor zitter en den heer van Walsum te zijn toegelicht, met algemeene stemmen goedgekeurd. Tot loden van het stembureau wor den bij loting aangewezen de heeren Noorlander en Vermeulen. Het Kohier van de hondenbelasting wordt vastgesteld op f 217.50. Daarna wordt de vergadering go- sloten. Bergambacht. Bij de Woensdag door notaris Mahlstede alhier gehou den veiling van een landbouwerswo ning, staande aan den Kerkweg. met 2.62.12 H.A. boüw- en grasland en een bouwmanswoning, staande op het dorp met 3.23.63 H.A. wei en hooi en bouwland, werd het geheel respec tievelijk in bod gebracht op f 4590 en f 8260. De verdere verhooging en afslag is "bepaald op Woensdag ,19 Maart. Doordat de machine defect ge raakte, moest de raderboot no. 5 van de „Reederij op de Lek" even beneden Bergstoep het anker laten vallen, en kon niet voor den volgenden morgen in dienst gesteld worden. Door de stoomboot „Concordia" wer den de passagiers overgenomen en konden zoo hun reis vervolgen. Woerden. Gisterennacht is brand ontstaan in een winkelhuis aan den Rijn. De brand werd beperkt tot de bovenverdieping. Alles was verzekerd. (N. R. Crt.) Stolwijk. Tot candidaat zijn gesteld voor lid van den gemeenteraad in de vacature G. de Jong, de heeren Joh. de Jong Lzn. (a.r.), J. O. Kruyt (lib.) en M. Verdoold Czn. (lib.). Lekkerkerk. Donderdagmorgen reed doordat 't lemoen onklaar raakte, de wagen van den kaashandelaar J. Broere en Zn. van den dijk. Op den wagen bevondeD zich, behalve twee kinderen, verscheidene kazen. De kin deren bekwamen geen letsel, doch aan de kaas was nogal schade aangericht. Rectificatie. Boskoop. Het gisteren vermelde bericht inzake de benoeming van mej. T. de Vries uit Lommer tot onder wijzeres aan de openbare school, welk bericht niet afkomstig was van onzen gewonen correspondent blijkt onjuist te zijn, waarom wij dit heden rectifi- ceeren. Om de openbare school. Ouderkerk a.d. IJsael. Dat de strijd inzake het onderwijs van rechts met vinnigheid wordt gestreden is bekend. In het jongste nummer van de „Gouwenaar" vinden wij weer iets over het openbaar onderwijs in deze ge meente. Met een aanloopje dat dit jaar de aanslagen voor de gemeentebelasting alle aangeslagenen, zelfs de leden van den gemeenteraad een schrik had be zorgd, door een aanmerkelijke ver hooging, dank zij de aanschaffing van een nieuw torenuurwerk en de groote armbedeeling, komt dan eindelijk het slot „Velen vragen om een waterleiding, „om verlichting, enz. Ons goed, maar „dat zal geld, veel geld kosten. In- tusschen verslindt de openbare school „onze finantiën. „Voor 150 kindertjes heeft men twee hoofden, twee onderwijzers, een onder wijzeres. We kunnen nog geencqfers noemen. En als knaleffect laat het blad dan volgen „Naar men zegt zal „Volksonderwijs" uit zyn batig saldo de gemeente-finan- tiën te hulp komen." Wy achten het noodig dece regelen onder de aandacht van de medebur gers te brengen, die met ons van meening zijn dat de openbare school het inBfitnut is, dat aller waardeering verdient, wijl het, in tegenstelling van de verschillende sectescholen de volkseenheid niet in gevaar brengt. 22 April hoopt de heer H. Van der Lecq, organist der Ned. Herv. gemeente alhier, den te herdenken, waarop hij voor veertig jaren in func tie trad. Dat hij nauwgezet was in de waarneeming zijner betrekking, blykt hieruit, dat hij in zijn langduri ge diensttijd nog geen driemaal had verzuimd en dit verzuim was nog toe te schrijven aan ongesteldheid. Ongetwijfeld zal het onzen altijd opgewekten en nog krassen organist aan blijken van belangstelling en waar deering niet ontbreken op zijn feest dag. VRIJDAG 14 MAART 1913. Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoordig: de heeren Ver geer, van der Ree, IJsselstijn, Dessing, Jongenburger, Bokhoven, van Eyk, Knuttel, van Galen, Horman, Broek huizen, van de Velde, Nederhorst, de Jong, van der Torren, Maijlwijk, Kolijn en van lterson. Afwezig met kennisgeving de heer Prince. De Voorzitter: De notulen der vergadering van 14 Febr. jl. hebben gedurende den bij het Reglement van Orde voorgeschreven tijd ter inzage gelegen voor de leden. Mag ik vragen of daarover ook op- of aanmerkingen worden gemaakt? Zoo niet, dan zijn ze vastgesteld. De heer Herman heeft mij gevraagd na de vaststelling der notulen het woord te mogen hebben. De heer Herman: M. de V. Als oudste lid in jaren zij het mij vergund en ik vertrouw dat ik namens alle Raadsleden spreek wanneer ik U van harte gelukwensch, dat het H. M. onze geëerbiedigde Koningin behaagd heeft U opnieuw te benoemen tot bur gemeester van onze gemeente Gouda. De strikte onpartijdigheid waarmede U als Voorzitter de vergaderingen leidt, Uwe groote werkkracht, Uwe kalmte bij Boms warme discussies en Uwe algeheele toewyding aan de be langen onzer gemeente, deed ons die 'benoeming ieer aangenaam aan. Wij wenachen U dan ook namens allen van harte toe, dat het U gegeven moge zijn nog vele jaren gespaard te blijven voor Uw huis en als hoofd der gemeente. Wij weten dan zeker dat het bestuur der gemeente aan zekere handen is toevertrouwd. {Applaus) De Voorzitter: Mijnheer Her man Ik dank U zeer voor Uwe Vrien delijke en waardeerende woorden en den Raad voor zijn instemming daar mede. Ik vertrouw en hoop, dat het mij gegeven zal zijn om nog eenigen tijd aan het hoofd van dezè gemeente te staan. Ik hoop dan ook steeds te mogen rekenen op de medewerking van den Raad, zooals ik die totnogtoe heb ondervonden. [Applaus.) Ik heb de eer u thans het volgende mede te deelen Bij Koninklyk Besluit van 21 Fe bruari jl. is de heer R. L. Martens, met ingang van 1 Maart d.a.v. her benoemd tot Burgemeester der ge meente. Door Gedeputeerde Staten der pro vincie zijn goedgekeurd de Raadsbe sluiten dd. 14 Februari jl. betreffende a efene wijziging der gemeentebe- grooting voor den loopenden dienst in verband met de voorgenomen uitbrei ding der Electrische Centrale b. de aankoop der eigendommen van de stichting A. D. Bosch c. de verkoop van een stuk grond aan den heer J. de Jong Hzn. Het aan den eervol ontslagen hoofd agent der Politie G. Woudenberg toe gekend pensioen ten laste van het Gemeente-Pensioenfonds is door Bur gemeester en Wethouders nader be paald op f572 'sjaars. Ik stel u voor deze mededeelingen voor kennisgeving aan te nemen. Ingekomen 1. Een 2de suppletoire begrooting dienst 1912 voor het van Iterson- Ziekenhuis. Voor heden aan de orde gesteld. 2. Een suppletoire begrooting dienst Wl2 voor het Burgerlijk Armbestuur. Voor heden aan de orde gesteld. 3. Een suppletoire begrooting dienst 1912 voor de Hoffman's Stichting j,V olksgaarkenken" Voor heden aan de orde gesteld. 4. Verslag van de Commissie voor d® Volksgaarkeuken Hoffman's Stich ting over den toestand gedurende 1912. 5. Verslag van het Burgerlyk Arm- bestuur over den toestand van het Armwezen gedurende 1912. 6. Verslag yan de Commissie van Toezicht op de Stedelijke Zwemin richting over den toestand dier Inrich ting gedurende 1912. A 7. Verslag van de Commisjlop het Museum van Oudheden over den toe stand van het Museum gedurende 1912. 9. Verslag van het Bestuur der Ge meentelijke Arbeidsbeurs over den toestand dier inrichting godurende 1912 10. Verslag van de Commissie van Toezicht op de Stads Bank van Lee ning over den toestand dier Bank gedurende 1912. 11. Verslag van Regenten der beide Gasthuizen over den toestand dier gestichten gedurende 1912. 12. Verslag van Regenten van het van Iterson-Ziekenhuis over den toe stand dier inrichting gedurende 1912. Ik stel u voor deze V er al agon (4—12) te stellen in handen van' B. en W. om daarvan gebruik te maken bij de samenstelling van het gemeenteverslag. 13. Verslag van Burgemeester en Wethouders bedoeld bij artikel 52 der Wolingwet, over het jaar 1912. Ik stel u voor den Secretaris te ont heffen van de voorlezing. Het zal worden gedrukt en toegezonden. Aldus besloten. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders Qm een zolder van het gebouw der Werkinrichting tot wering der Bedelarij in gebruik te geven aan de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose alhier. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot de aanschaffing van twee paarden voor den dienst der Gemeentewerken en in verband daarmee tot wijziging der gemeentebegroting voor 1913. 16. Voorstel van Burgemeester Wethouders tot het opnieuw vaststel len der Verordening tot wijziging der Algemeene Politieverordening. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van do rech ten der gemeente op eenige perceolen onder de gemeente Alphon. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op de gemeente- begrooting vart» uitgaven dienst 1912. Deze voorstellen (14—18) zijn ge drukt rondgezonden en voor heden aan de orde gesteld. 19. Schrijven van Burgemeester en Wethouders, waarbij zij ter vaststel ling aanbieden een verslag betref fende de Vereeniging „Jeruel" over eenkomstig art. 11 van het K. B. van 19 November 1900. Dit schrijven luidt aldus: Gouda, 12 Maart 1913. Wij hebben de eer U Uierbij ter vaststelling aan te bieden het over eenkomstig Artikel 11 van het Ko ninklijk besluit van den 19 November 1900, (Staatsblad No. 202), aan heeren Gedeputeerde "Staten dezer provincie uit te brengen verslag aangaande de wijze, waarop de bij de Gemeentebe- grooting voor het dienstjaar 1912 aan de Vereeniging „Jeruel" toegestane subsidie af f 200.voor voeding aan behoeftige schoolkinderen ter bevor dering van het schoolbezoek is bestj|ed Aan den Raad der Gemeente Gouda. Ter visie. (Wordt vervolgd.) van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 775.5 te Horta, jaagste stand 788.8 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige tot krachtige weste lijke tot zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. VAN DRK Kt fee Unhand el te Amsterdam 15 MAART 1913. Voetbal. Morgen zal <df( het Sportterrein het Goudsche Bonds-elftal tegen het Leidsche Bonds-elftal in het veld komen. Alle tot nog toe gespeelde wed strijden (4) werden door de L. V. B.- menschen gewonnen. Het Goudsche elftal zit thans echter goed in elkaar en de spelers zijn er van overtuigd dat, wordt er flink aan gepakt, de nederlaag niet groot behoeft te zijn. Van een spannenden strijd kan men derhalve zeker zijn en vertrouwen wij dat een zeer talrijke menigte de G. V. B.'ers eens flink zullen komen aan moedigen, wat op het verloop van den strijd van veel invloed zal blijken te zijn. Het G. V. B.-elftal komt volledig uit en met dezelfde combinatie als gepasseerden Zondag. Mogen wij Maandag in de gelegen heid zijn een overwinning van het Goudsche Bondselftal te kunnen ver melden. Op veler verzoek besloot het G. V. B.-bestuur de wedstrijd om half drie te laten aanvangen. Het G. V. B.-elftal zal ten slotte als volgt uitkomen: IJsselstyn (Olympia) doel', Kettler (T. O. P.) Tamse (Gouda) achterKoe mans (T. O. P.) v. Zwiefcen (Alphen) aanvoerder, Kleyn (AJphen) midden Bik (Olympia), Kerkhof (Gouda, Schot (T. O. P.), Wolf (Gouda) en Jünge- ling (Olympia) voor. Vorig» Koor». 78'/,. 8#V. 63 99 84'/, 90'/. 86'/. 81 Va 44'/, 103»/, 83',', 68"/,8 Koer. *.n hed.n. 216 V» 77% 84'/, 995/8 90%s öö3/s 44 50 71 24 5/t 62% 189 189% 10»/ 191 216 '/g 50 707, 24 62 189 167: 1907, SUiitsleeulugen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostonr. Belastingvrije Kronenrenje 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pct.« Id. Obl. (Gr. Russische Spwjnij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (NicolaiSpoor weg) 1867-69 *4 pot. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Lea ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. Bank- vu Credit!-insfel- linffcu. Nod. Bankaandeelen fndustr. Ouderiicmiugeu American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smolting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. V Gow. Aand. Knl. redIf! lustell. en Cultuur Ondernemlnfeii Handelavov. „Araster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw MUen. fj Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. - Petroleum-Onderu Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. Mijtot Expl v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. O. A Scheepvaart MU«n. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Proferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgo8t. Pref. A. Ta hak - Oiiderneni ins en Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spo#rwe?en. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet, W arschau- W eenon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Joraiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand Premleleenlncen. Amsterdam Aand. 3 pet 10D/s Hongarije. TheH-Re- gmirungs-Ges. 4 pct.\ 1537a 1527» GELDKOERS. Prolongatie 4—47, P^t. Amerikanen minder geanimerd, Steels lager, Nat. Staatsf. evenals Bui- tenl. nagenoeg onveranderd, Tabakken lusteloos, Petroleum iets beter, Rub bers flauw, Mijnen stil en onveranderd. 60 62 179'/, 180 675'/, 5807* 625 192'/, 192 117'/, 43/, 113»/, 1117a 3"/,. 10';, 10%, 90'/, 90% 97»/, 97% 62'/, 63%, 185'/, 86'/, 95% 27'/, 27',, 153'/, 4'/, 153 4% Christiaaji Adrianns, ouders J. C. den Hoed en A. C. van der Kind. 14. Daniël, ouders D. Brenkman en A J. Oudijk. ONDERTROUWDJ. F. van Ar den ne en M. F. van der Hooft. M. L. Walen en J. E. van der Kleyn. J. van Elk on T. Hartog. OVERLEDEN 13 Maart. Andreas de Graaf. 87 j. Mexico. Los Noga.les, 14 Mrt. Na eon hef- tigen strijd beeft het federale garni zoen zich overgegoven. De gefedereer- den zouden Cananzër- bezet hebben. De ox-gouverneui van Coublila heeft zich bij de. |opstandeliogen aange sloten. De Pest op Java. Bij het Departement van Koloniën is het volgend telegram ontvangen inzake de pest op Java gedurende de periode van 26 Febr.11 Maart: Malang126 nieuwe gevallen, 124 dooden, Madk»en 22 nieuwe gevallen, 23 dooden, P^ró30 nieuwe gevallen 29 dooden." Van de vorige periode nog 4 dooden. Ngavii: 1 geval, Kediri28 dooden, Soerabaya: 5 dooden, Toeloegagoeng 5 dooden. De Ambassadeursconferentiè. Londen, 15 Maart. De Ambassa- deursróunie kwam hedenmorgen bijeen om het antwoord der Bondgenooten op de nota der Mogendheden te be spreken. en Aanbevelend, LANDE TIENDEVVEQ 74. 1 om Blousses en Wollen Goederen enz. te wtssehan Drogist. Wijdstraat 29. Oe Rrform-flacons kenden 85 eo 45 e.!T en kosten slechts SO en tlO et. p. stuk. Weiger flacons welke niet voor- tien lijn van bovenstaand merk. Overal verkrijgbaar. L. FOOI, 4 Z0\lv\, Amsterdam De nieuwe richting in VIJF CENTS pudding. Eerst leeren, dan waardeeren. JAVA-RIJSTPUDDINQ, met natuur-ei, met de vruchten zelve bereid. Halfliters pak 5 cent. Liters pak 10 cent. Vraagt ze ^ilom en eet nu geen stijfselpuddings meer. Do is dngelijks verkrijgbaar aan den COIFFËUSE. Beveelt zich beleefd aan voor BURGERLIJKE STAND GEBOREN13 Maart. Johannes, ader» P. J. C. Ernst en J. Verbnrg. op haar aparte Dames-Salon, zoowel van nieuw als uitgevallen haren te lpveren. Vastgestelde pry zen k contant. AANBEVELEND. van het Magazijn van Kachels, Fornuizen, Kinderwagens, Emaillt- en Huishoudelijk^2 Artikelen, Met aanbeveling, A. J. flELMER Jl'. Let op Nummer'en Adres. 24 heeft en g-eene koopt, benadeelt zich zelf. i l Ann nevenstaand uithangbord zijn j de winkels te herkennen, waar M ach in es verkocht worden.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 4