kken! lantzig loort, enen. nz. dienste. No 12139. 51e Jaargang. DE GEWETENLOOZE. naak ten, I OOPS, PING an dit blad. hoe klein ook, lanten voor pot- Kiezerslijst. BERICHT. LTïs"q."ws- ©ex ■2rX.d.-^©x‘t©zx-tx®"b>l©.cL 'v*oox Grou.cLsu ©xx Oxxxs,tx©3?c©xx- en Tegen den draad in. AFKONDIGING. ZB^xïtexxlaxid.. FEUILLETON. ALBE, HILLEQOM. ïls radig. D-£u. ’LANTEN, imachinen, Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Dinsdag 35 Maart 1913. Verschijnt dagelijks behalve Zon- Telefoon Interc. 82 Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. (Wordt vervolgd.) DSTBAAT ‘28 rten. imenten (.otterdam. 43. n volop bloemen, io verschillende 0.75,30 f I—, L f XgO. )or kamer of tuin jen flinke over is het ook met ren en inrui- 15 R’DAM. n franco. tenlandsche fa- achines zoekt iid-Holland een gent, van eenig salaris ichmachines aan open. Alleen zij, 0 bekend, en in ima referenties, Verlangd wordt gvan f 300. y. aan SLOT- del, Amersfoort. PRIJS DER~ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer«0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Dolinsky gewend, met wien ze nu ge trouwd was, en die zich snel naar zijn nieuwe betrekking van vertegenwoor diger geschikt had, alsook in zijn nieuwe verhouding van echtgenoot, op de manier van weinig voortvarende menschen, die in het huwelijk hun meest beteekenisvolle daad zien. Hij had niet gedaan als die andere, koene, die met volle zeilen in de branding, met de klippen voor zich, in zee ge stoken was, om in veilige haven de gewonnen goederen te bergen. Hij, de kleine bouwmeester, met het tamme kunstenaars-temperament, was halver wege blijven steken en op een stuk eiland aangeland, waar met kunst- en vliegwerk en veel overleg een bestaan te vinden was. Het was Zondag. Dolinsky rookte zijn pijp, omdat sigaretten hem tegen woordig te duur waren, en las de krant. Buiten joelden de kinderen, en daar de kerk reeds uit was, klonken uit de verte twee draaiorgels door elkaar, om den warmen herfstdag nog verkwikkelijker te maken. Hij was nog steeds in zijn zelfde positie. Van zijn plannen der „huurkazerne1* was nog niets gekomen, want Glftser had aan zijn kunstaandrang niet meer gedacht, hem veel meer links laten liggen, als een afgedankte ondergeschikte, die blij De BURGEMEESTER en WET HOUDERS van GOUDA doen te weten, dat door den Raad dier ge meente in zijne vergadering van 14 Maart 1913 is vastgesteld de volgende verordening Verordening tot wijziging der AJgemeene Politieverordening voor de gemeente Gouda. Eenigartikel. In de Algemeene Politieverordening eel zijn leven een hebben? Bestelt voor de gemeente Gouda, vastgesteld den 14n Juni 1912 en afgekondigd den 27n dier maand, worden de volgende wijzigingen aangebracht I. aan artikel 119 wordt toegevoegd „17° voor huiden en vellen de noord westelijke hoek van het Marktplein”. II. in het tweede lid van artikel 143 wordt inplaats van de woorden „behalve melk gelijktijdig karnemelk, taptemelk en weimelk” gelezen „kar nemelk, taptemelk of weimelk, al dan niet gelijktijdig met melk”. Zijnde deze verordening aan de Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 18/20 Maart 1913 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 25 Maart 1913. Burgem. en Weth. voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. Het Fransch radicalisme op zijn smalst. We herinneren onze lezers er aan, mocht zyn dat hij gelukkig voor anker gekomen was. Daarover was Dolinsky woedend geweest, en dus was hij niet goed over hem te spreken. Dikwijls twistte hy met zyn vrouw daarover, ongeveer als een knorrende huishond die hoog stens hard blaffen kan, omdat hij toch aan de ketting ligt. Maar meestal ver loor hij den strijd, want Anna had hom onder de pantoffel met die zeker heid, die krachtige, flinke vrouwen uitoefenen op mannen, welke zich zonder veel nadenken aan haar ge waagd hebben. Wat moet ik daarop zeggen antwoordde hij ontstemd, leder krygt zijn deel en hij heeft het verdiend. Aan jou. Poeh spreek toch niet zoo hatelijk, zei ze. Het is zonde zoo iets te zeggen. Beklaag hem liever, net als ik. Ja, jij, waagde hij het te zeggen. Je hebt altijd nog wat voor hem over, - voor dezen schurk, die mij mijn mooiste ontwerpen afgezwendeld heeft. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente GOUDA, Gelet op art. 28 der Kieswet; Brengen ter algemeene kennis dat de lijst aanwijzende de personen, die binnen deze Gemeente bevoegd zijn tot het Kiezen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeen teraad, door hen opnieuw is vastge steld, en dat deze Lijst, met de Lijs ten der namen en voornamen van hen, die van de Kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen, die daarop zijn gebrachtt, van den 25n Maart tot en met den 21n April a.s. van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure ter inzage van een ieder op de Plaatselijke Secre tarie nedergelegd en tegen betaling der kosten in afdruk verkrijgbaar ge steld wordt. Voorts wordt herinnerd, dat een ieder bevoegd is tot en met den 15* April verbetering te brengen van de vastgestelde Kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of epn ander, in stryd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voor komt, en dat de verzoeken om ver betering, die, met de noodige stukken, vrij zyn van zegel, bij hem moeten worden ingediend. Gouda, den 22n Maart 1913. Burgemeester en Weth. voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. deel der bevolking tegen de hooge invoerrechten is gekant. Dat een zeer sterke minderheid in den Rijksdag tegen bescherming is, heeft men on langs weer kunnen waarnemen bij de behandeling van de verschillende voor stellen tot buitenwerkingstelling van de invoerrechten op vee, vleesch en voerartikelen. Van Frankrijk wisten wij ook reeds, dat het volk de gevolgen van het protectionisme moe is, ook al is nu te elfder ure door de Unionisten weer een motie aangenomen om althans den schijn te redden. De oproerige beweging in de noor delijke Departementen ten vorigen jare, veroorzaakt door de duurte der levensmiddelen en den vleeschnood, ligt nog versch in het geheugen. Mannen van de theorie en van de praktijk hebben zich vereenigd, onder leiding van den oudminister Yves Guyot, om het protectionisme te be strijden. Zij zijn het geheel eens met den voorzitter van de „Commission des Valours de douanesu, diqgjn een ambtelijk rapport het oordeel uitsprak, dat de voornaamste belemmering voor de uitbreiding van de handelsbewe- ging van Frankrijk is te zoeken in het protectionistische stelsel. Dat ook in België de overgroote meerderheid der kooplieden en indu- strieelen uit vrijhandelaars bestaat, wij hebben het nog kortelings hooren ver klaren door deo voorzitter van den Belgischen Hoogen Raad van Nyver- Louis Straus. In de Vereenigde Staten van Noor d-A m e r i k a heeft de meerderheid der bevolking vóór den Vrijhandel en tégen den schadelijken invloed van de Trusts die het natuurlijke gevolg zijn van de bescher mende rechten zich uitgesproken door Woodrow Wilson tot president der Republiek te kiezen. Een Van de eerste regeeringsdaden van het nieuwe staatshoofd zal zijn een verlaging der invoerrechten, waarvoor een buiten gewone zitting van het parlement zal worden gehouden. Naar verluidt, zal deze verlaging de opbrengst der in voerrechten doen verminaeren met 100 millioen dollar, d, i. met ongeveer 1/3. VoorwaAr al heel wat voor een eersten stapEen sequivalent voor deze vermindering der staatsmiddelen zal worden gevonden in een inkom- sten-belasting, voornamelijk van de groote vermogens, benevens in de heffing van successierechten. i, inruilen. ties. 25 gleed toch géén lachje van tevreden heid over zijn gelaat. Zijn kind, zijn kind, zijn arm kind I Voortdurend waren zijn gedachten bij zijn zoon of hij over getallen broeddeof hij de tijding kreeg dat zijn jongste beurs speculatie gelukt was of hu in het hooge gezelschap van groote financiers was, die innerlijk hem voor een man zonder vormen hielden, maar uiterlijk hem de meeste opmerkzaamheid be wezen. Een millioen in klinkende munt zou hij gegeven hebben, als men hem de tijding gebracht had: „Uw zoon loopt, hij staat stevig op zijn voeten, hij heeft zijn moeder toegelachen De moeder, de moeder Nu lachte hij, maar bitter, vervuld van wrevel jegens Klothilde. Sedert eenigen tijd begreep hij haar niet, niettegenstaande zijn nog onveranderde genegenheid voor haar. Hij had opgemerkt, dat zij den armen stumper niet zoo lief had als hy, dat een zekeren afschuw bij het zien van hem haar vervulde, en dat het een onuitgesproken "wensch van haar was, dat de hemel het kind van haar wegnemen mocht, waardoor veel zorgen zouden bespaard worden. Het was een zondige gedachte, maar' als Glaser alles goed bedacht, moest Lij ze haar vergeven. Zij kon er niet trotsch op zijn dit wezen ter wereld Nieuwe abonné’s ontvangen de tot 1 April a.s. verschijnende nummers gratis. gebracht te hebben, zij, de schoone, de frissche, de statige vrouw 1 Zoo was het dan uitgekomen, wat Anna Schiman hem eens voorspeld had. Nog hoorde hij haar zeggen „Denk aan mij Denk aan mijJa hij had aan haar gedacht, maar niet met haat, slechts met de gelijkmoe digheid van een alledaagsch mensch, die aan bovenzinnel^ke dingen niet gelooft. Voor hem bestond slechts het toeval, geen wonder, en als haar voor zegging uitgekomen was, dan was een voudig eene der vele vraagstukken bevestigd, die men eenvoudig opwierp, zonder aan de mogelijkheid eener op lossing te denken. Dat wist hij als handig koopman best. En daarna troostte hij zich, als hij een blik sloeg in de diepe geheimzinnigheden dezer wereld. En evenzoo ongelukkig als hij, voelde Anna zich over zyn kind, wat hem bijzonder trof. Reeds bij het eerste vernemen was zij in traflen uitgebar sten en had geroepen Die arme man I Wat heeft hij nu aan al zyn geld Ik heb er de schuld van, want ik heb het hem toege- wenscht I En die arme vrouw I Wat heeft ze daar nu aan Zeg toch ook eens wat, Robert. Is ’t niet zoo Een beetje geërgerd had ze zich tot W) Renteniers uit de provincie en vele eigenaars van vaste goederen stelden vertrouwen in de bank, want de roep van de fabelachtige onderneming was overal in het land doorgedrongen. Gl&ser was een man, met wien te redeneeren was voor iedereen was hij persoonlijk te spreken, altijd gaf hij raad hoe men zijn geld op het voordee- ügst beleggen kon en dus omdwar relde men hem als de muggen het Hoht, zonder aan mogelijke schade te denken. Hij reed in eigen equipage, getrok- W, door twee kool-zwarte paarden, dié de bewondering van alle kenners gaande maakten. Toen hij voor het eerst de Leipziger- atrasse doorreed, dacht hij werkelyk Aan dien grauwen winterdag, toen hij boven op een omnibus toekomst-droo- nien had, hoe hij eenmaal de twee benige lastdieren voorbijsnellen zou. Nu hij echter zyn doel bereikt had, nu hij ah een handelsgod door de on- hij g zinnige menigte aangebeden werd, President Wilson zeide in de rede, waarmede hij zijn ambt aanvaardde, dat de bedoeling van een verlaging der invoerrechten is dat de burgerij en de nijverheid goedkooper moeten kuunen koopen aï datgene, waaraan zij voor levensonderhoud en voor be- drijfsuitbreiding behoefte hebben. Dat over de geheele wereld de wind uit een voor het protectionisme on- gunstigen hoek waait, kan blijken uit de berichten, welke ons in de laatste weken door middel van de dagblad pers schier van alle kanten bereiken. In Brazilië bijv, besloot de Re; geering tot verlaging van het protec tionistisch tarief en tot opheffing der invoerrechten op de eerste levensbe hoeften. Uit Rusland wordt gemeld, dat de Regeering een wet heeft ontwor pen, waarby de invoerrechten voor alle stoffen, welke voor de vervaardiging van uitvoerartikelen noodig zijn, zul len worden opgeheven. Zelfs in het sterk beschermende Zweden werd een belanrijke verla ting van het inkomend recht voor suiker voorgesteld, en Regeering gaf te kennen vast besloten te zijn, haar wil in deze door te zetten, ondanks het moord- en brandgeschreeuw der suikerfabrikanten, die het niet noodig hebben geacht hun bedrijf met den tijd te doen meegaan, beschermd als zij zich gevoelden gedurende meer dan dertig jaren door hooge invoer rechten. Inmiddels is in een gemeen schappelijke zitting van de beide Ka mers besloten tot verlaging van de invoerrechten op superphosphaat vad 25 op 10 en op sirooop en melasse van 10 op 5 oere per KG. Er valt dus zelfs in een bolwerk van het protectionisme als Zweden kentering waar te nemen. En eindelijk in Nederland. Daar zijn de Regeering en de volks vertegenwoordiging vast besloten t e- gen den draad in te gaan. En zij zullen hun besluit om de Vrijhandelspolitiek prys te geven uit voeren ook, daarvan kan men ver zekerd zijntenzy de kiezers hun dit onmogelijk maken. Gelukkig is het daartoe nu nog tijd! Het ministerie en de regeeringspar- tijen blijken vast besloten om, wanneer de uitslag der verkiezingen een voor haar gunstige zal zijn, het Tariefont- werp-Kolkman opnieuw op de agenda te plaatsen. Het kan daarom zijn nut hebben, ook al is. het ontwerp voor- loopig van de baan, eens de aandacht te vestigen op de merkwaardige positie, welke het tegenwoordige kabinet en de Kamermeerderheid, waarop dit steunt, innemen door juist nu de in voering van een beschermend tarief te willen doordrijven. Waar de Tarief- wet-verdedigers zich steeds beroepen op het buitenland, willen wij hun voorbeeld eens volgen en nagaan, hoe de zaken staan in de verschillende landen. De eerste maanden van 1913 zijn rijk aan gebeurtenissen, die wel ge schikt lyken om de protectionisten tot nadenken te brengen, althans diegenen onder hen, die niet volmaakt onwillig zijn om te zien en te hooren. Om met Engeland, het land van den Vrijhandel, te beginnen. Wij be hoeven er slechts aan te herinneren, hoe de Unionisten, die de protectie in hun partij-program schreven, door den wind zijn gegaan, om het uiteen vallen van hun partij te voorkomen. De zaak van den Vrijhandel staat in Engeland thans weer zoo sterk, als ooit te voren. G01IDSCHËC0MT. pRIJS VAf} HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1.25 y' (■Bpgji iJS Idem franco per post 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1 50 lij Idem franco per post „1.90 B Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange IL Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren In ieder geval zijn van de baan de invoerrechten op voedingsmiddelen. En hiermede is dan vervallen het voornaamste motief véor protectie der Engelsche Imperialisten, die in de eerste plaats de bescherming der Ko loniën op het oog hebben. Inmiddels blijkt meer en meer, dat de koloniën zelf van'die bescherming niet gediend zijn. In Canada hebben de landbou wers zich thans duidelijk tegen de hun toegedachte begunstiging uitgespro ken. Een paar weken geleden ontving de Unionistische leider, Bonar Law, van de „United Farmers of Alberta” een schrijven ter begeleiding’van een motie, waarin deze bond, die 14000 landbouwers vereenigt, zich uitsprak voor den Vrijhandel, o.R. op grond van de opgedane ervaring, flat het bescher mend tarief, welks bestemming het heette te zijn de jonge industriën aan te moedigen, eenvoudig een middel is geworden voor eenige groote fabri kanten om aan de geheele bevolking van Canada een schatting op te leggen. Voorts werd in de motie het bescher mend tarief veroordeeld als een on rechtvaardige heffing, omdat het de armen zwaarder belast dan de rijken. De Canadeesche landbouwers besloten daarom met kracht aan te dringen op de algeheele afschaffing der invoer rechten en op vervanging daarvan door directe belastingen. Bovendien keur den zij gelijk de kolonisten van Australië reeds vóór hén deden de poging af om te hunnen bate een belasting op te leggen aan de Engel sche werklieden. En eindelijk merkten de Canadeeschp landbouwers op, dat de heffing van hooge rechten van buitenlandsche goederen in Canada de export van de producten van hun land belemmert. Ten aanzien van Engeland zij hier nog vermeld, dat naar aanleiding van een voor eenige dagen door Bonar Law ter aanbeveling van het protec tionisme in het Lagerhuis uitge sproken bewering, als zou de werk loosheid in Engeland grooter zyn dan in het beschermende Duitschlandjuist het tegenovergestelde is gebleken, n.l. dat volgens de laatste statistieken (van Januari j.l.) het aantal werkloozen in Engeland bedroeg 2,2 pCt. en in Duitschland 3,2 pCt. Dat scheelt dus ongeveer de helft ten gunste van het Vrijhandelsland. In Duitschland blykt hoe lan ger hoe duidelijker, dat het overgroote

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1