Buitenlsndsch Nieuws. De oorlog in <len Balkan. Binnenland.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SPOKT MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. 402e Staats-loterij. BURGERLIJKE STitND Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant EfTectenhandel (e Amstnrdaiit - - - - I "2'., - - - - dat indertijd toen de tegenwoordige president van Frankrijk, de heer Poin- caré nog minister-president was, het wetsontwerp tot invoering van Even redige Vertegenwoordiging in de Ka mer is behandeld en aangenomen. De strqd was hoogst spannend, alleen door de kracht die van den minister-presi dent Poincaró uitging, en de vrees van de Kamerleden die hun zetel allesbe halve vast voelden bij een mogelijke weigering om het wetsontwerp tot wet te doen bevorderen, waren oorzaak, dat in beginsel de Kamer zich voor Evenredige Vertegenwoordiging uit liet niet alleen, maar voor de bedrei ging van den toenmaligen minister president Poincaró waren zelfs ver schillende halVe voor- en tegenstanders van het ontwerp gezwicht. He wensch, zoo zei de heer Poincaré, een republikeinsche meerderheid of ik ga heen, en hij kreeg een republikein sche meerderheid. In dien politieken strijd lieten de radicaleh zich van een zeer slechten kant kennen. Het radi calisme in Frankrijk, heeft zijn tijd perk van opkomst en bloei gehad, het is het laatste stadium, dat van verval, ingetreden. Erger dan het optreden in de Kamer heeft spch dezer dagen het radicalisme vertoond in den Senaat. Daar was het het r&dicahsme op zijn smalst. Het woodd radicaal heeft in het politieke leven een klank aan zich, die de idee meebrengt van vooruit strevend, open oog voor aller belan gen. Van het laatste is bij het Fran- sche radicalisme niet het minst meer te bespeuren. Principieel zou men ver wachten, dat een radicaal hetzy dan socialistisch-radicaal of republikeinsch- radicaal, een voorstander zou zijn van een vertegenwoordiging der minder heden, iets wat de Evenredige Ver tegenwoordiging beoogt, daar de Fran- sche radicalen zien naar het aantal Kamerzetels en Senaatszetels. Dank zij het tegenwoordige meerderheidsstelsel beschikken zij in beide lichamen over de meerderheid. Wel is die meerder heid somtijds ernstig verdeeld, maar hun rgk zou weldra ten gronde zijn gericht, wanneer ook de minderheid zich een evenredig deel der zetels kon toeëigenen. In de overtuiging van deze waarheid hebben de Fr.msche radi calen hun radicalisme over boord gezet en hebben zich verklaard tegen Even redige Vertegenwoordiging. Hetkabi- net-Briand, had de politieke erfenis van het ministerie Poincaró overge nomen en zoo kwam dezer dagen het wetsontwerp in den Senaat. Onder leiding van den bekenden kabinetsomverwerper Clemenceau een aanval op het wetsontwerp gedaan. Het eindresultaat was dat de Senaat zich uitsprak voor een amendement van Peytral, waarin bepaald werd, dat de leden der kamer gekozen zullen worden volgens meerderheidsbeginsel de scrutin de liste en dat geen can- didaat gekozen geacht zal- worden, wanneer hg minder stemmen op zich vereenigd heeft dan een zijner mede dingers. De heer Briand bestreed het amendement uitvoerig en wees op de gevolgen die de aanneming zou heb ben, n.l. het heengaan der regeering, indien het amendement, werd aange nomen. Niettegenstaande deze mede- deeling werd het amendement toch aangenomen met 161 tegen 128 stem men. Het kabinet heeft daarop zgn ontslag ingediend en de president heeft dit aanvaard. Wel zal het den heer Poincaré moeilyk vallen in de politieke verwarring die thans is ontstaan, een geschikte oplossing te vinden. De vrede aanstaande? Naar uit Oonstantinopel aan de Gaulois wordt gemeld wordt in diplo matieke kringen verzekerd, dat de vrede aanstaande is, en meent men zelfs, dat deze binnen weinige dagen geteekend zal zgn. Oostenrijk en Montenegro. Volgens een telegram uit Cettinje aan Reuter te Londen, beeft Oosten rijk Zondagmiddag om 2 uur aan Montenegro een ultimatum overhan digd, waarin geëischt wordt, dat de ▼ijandelgkheden rondom Skoetari zul len ophouden, totdat de goheele bur gerbevolking der belegerde stad deze geheel en al verlaten zal hebben. In geval aan weigering zal Oostenrijk tegen Montenegro van zgn krijgsmacht gebruikmaken. Skoetari. Naar te Rome gemeld wordt, zgn van 17 Maart tot nu toe meer dan 1100 granaten door de belegeraars afgeschoten, en vielen talrgke projec tielen in de christenwgk. De Italiaan sche en Oostenrgkache consuls riepen gisteren het consulaire korps bijeen om over den toestand te beraadslagen. Zij stelden voor bg wijze van inlichting aan de gezanten der mogendheden te Cettinje mede te deelen, dat het bom bardement vooral de christelijke be volking heeft getroffen, die in tegen stelling met de Mohammedaansche bevolking geendeel aan den strijd neemt en ook geen enkelen invloed kan doen gelden op de militaire over heid. De consuls van Rusland en Frankrijk wezen het voorstel af, als zijnde in strijd met de onzijdigheid. De Italiaansche consul wees op de gevaren, welke de bevolking zal loopen indien de stad in een stormaanval ge nomen wordt. Hij heeft daarop nit naam van het* consulaire korps aan Essad Pasja gevraagd of er geen maat regelen konden genomen worden om deze gevaren te voorkomen, op het oogenblik dat de verdediging der stad verder onmogelijk zon zijn. Essad Pasja antwoordde dat de ver dediging der stad op hot oogenblik volkomen is en dat hij niet geloofde, dat de stad gewapenderhand zou in te nemen zijn. De Italiaansche consul deed daarbij opmorken, dat de bevol king zeer liidt onder het gebrek aan levensmiddelen, waarop Essad Pasja antwoordde, dat hij zou trachten levens middelen te doen uitdealen, doch dat hij niet kon komen aan de reserve levensmiddelen voor do troepep. Zaterdag hebben tal van granatfen vrg groote schade aangericht aan de Italiaansche school, waar do Italiaan sche vlag uithangt en aan 't gebouw van 't Roodo kruis waarin gewonde Tnrkscho soldaten verpleegd worden en andere bewoners een toevlucht ge zocht hebben. Ook zijn granaten afge schoten op andere gebouwen, die de Italiaansche vlag hebben uitgestoken en op het gebouw van de Roode Halve Maan. Zes granaten zijn op een onder Oostenrykscne bescherming staand klooster nedergekomen, terwijl ook ge bouwen aan Italianen toobehoorend' beschadigd zgn. De vredesvoorwaarden. De vertegenwordigers van de mo gendheden hebben gezamelgk aan den ministerpresident te Belgrado de grondslagen overgereikt voor den vrede, zooals die zijn opgesteld door de ambassadeursrénnie te Londen, waarin wordt gezegd dat de grens van Tnrkge wordt bohaald door de lijn Midia—Enos. Alle gebieden wes telijk van deze lijn znllen aan de bond genooten komen, behalve, waarvan ae mogendheden de grenzen zullen be palen'. Turkije heeft zich belangeloos verklaard met betrekking tot Kreta. Het lot van de eilanden in de Aege- ische Zee ia toevertrouwd aan de mo gendheden. De mogendheden kannen het verzoek om oorlogsschatting van de bondgenooten niet gunstig ontvan gen. Hun afgevaardigden zal worden toegestaan deel te nemen aan de be raadslagingen van de financieele con ferentie te Parys betreffende de ver deeling van de Tnrksche schuld en de regeling van anderen financieele quaeaties. Pasitaj behield zich zgn antwoord voor tot hedenmiddag wanneer over eenstemming met de bondgenooten zal zgn bereikt. Bkloik. In de kolenmijn Mauroce in Hene- gouwe is Zaterdag een hijsch toes tel, waarin zich 14 arbeiders bevonden, omlaag gestort. Twee van hen werden terstond gedood, de andere werklieden bekwamen ernstige wonden. Gbotxxlaxd. De dood van koning George. Aangaande den moord op den Griekachen Koning worden nog de volgende bijzonderheden uit Athene gemeld, 's Avonds on* 7 uur werd het eerste bericht door prihs Andreas ont vangen. De tijding werd eerst nog ge heim gehouden. Prins Andreas en zgn gemalin namen de moeilijke taak op zich, Koningin Olga de verschrikke lijke gebeurtenis mede te deelen. Men zei haar eerst, dat de Koning ziek wzs. Toen de Koningin daarna de treurige waarheid vernam, kwam 't tot hart verscheurende tooneelen. De Koningin hield zich echter dapper en gaf den wensch te kennen, zoo snel mogelijk naar het sterfbed van den Koning te gaan. Zij vertrok 's nachts nog met prins en prinses George en Andreas op een Russische stoomboot, zoodat zg 's middags reeds in Saloniki kon aankomen. Over de gebenrtenia zelf zijn thans nog geen verdere bijzonderheden be kend. Officieel wordt verklaard, dat de aanslag slechts door één man gepleegd is, doch het gerucht dat een twetrie persoon er aan deelgenomen zou heb ben, blijft hardnekkig de ronde doen. Deze tweede zou door een politieagent doodgeschoten zgn. Het lijk van den Koning werd in een kleine zaal bg den ingang van een hospitaal op bed gulegd Toen men het daarna vervoerde naar de voorloopige villa van den Koning, Werd het met een groote vlag bedekt en op een baar gelegd. Deze baar werd gedragen door prins Nico laas en enkele hooggeplaatste officieren. Hierna kwamen de staats- autoriteiten en de kerkelgke autori teiten. Cretenser politieagenten open den stoet. Deze stoet in do stille, leege straten, maakte een aangrijpenden indrnk. Voor de koninklijke villa be wees een bataljon den Koning de laatste eer. Het lijk werd daarna in den salon geplaatst. Het kerkelijk hoofd celebreerde de mis. De autoriteiten en de militairen defileerden stil en lang zaam langs de kist. Een eeregarde van kapiteins houdt de wacht. Koning George. De begrafenis van den koning van Grckenland is bepaald op 30 Maart. ÏO*1" Congres der S. D. A. P. Gedurende de Paaschdagen heeft te Utrecht het 19e congres plaats gehad van 4e S. D. A. P. in Nederland, onder leiding van den ln voorzitter van het partijbestuur, den heer W. H. Vliegen. De heer Ph. Scheidemann woonde als vertegenwoordiger der Duitsche sociaal-democratische partij dit con gres bij. Uit het uitgebrachte jaarverslag bleek dat het aantal afdeelingen op 31 Dec. 1912 bedroeg 284, met 15667 leden. Op dit congres kwamen o. a. in bespreking de resoluties van het Par tijbestuur inzake de verkiezingen van 1913 voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten. Die voor de Tweede Kamer luidt 'aldus: Het Congres der S. D. A. P., stelling nemende ten opzichte der Kamerverkiezingen in 1913 overwegende, dat zoowel de maatschappelijke ver schijning van onzen tijd als de wijze, waarop de bourgeoisie in alle moderne landen de staatsmacht gebruikt, steeds meer de juistheid van het soc. dem. program en de noodzakelijkheid v, den strijd der arbeidersklasse ter vêrovering der staatsmacht bewijzen; dat toch aanhoudende duurte der eerste levensbenoodigdheden, en steeds dreigend oorlogsgevaar als gevolg van het imperialisme, ondragelijke opdrij ving aer militaire lasten, een steeds meer op de werkende klasse drukkend belastingstelsel, totaal onvoldoende volksonderwijs en het uitblijven van hoog noodige sociale hervormingen tegenover de stijgende levenseiscnen der arbeidersklasse, de onhoudbaarheid van het kapitalisme en van het bur gerlijke rogeerstelsel in steeds ruimer kring doen gevoelen acht het noodig in het belang der arbeidersklasse en van allen, wien in het huidige maatschappelijke stelsel de kans op een voldoende mate-van welstand en op vrije ontwikkeling hun ner geestelijke vermogens wordt ont houden, dat uit deze verkiezingen de S.D.A.P. zeer versterkt in de Kamer terugkeere, om daar met te meer kracht haar strijd tegen kapitalisme en mili tarisme en haar arbeid aan de poli tieke ontvoogding der arbeiders en de totstandkoming van werkelijke sociale hervormingen te kunnen voortzetten. Het Congres verklaart, dat het eerste doel dezer verkiezingen moet zgn de verkrijging van het onvervalschte al gemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, zonder verzwakking der Tweede en versterking der Eerste Kamer dat vérder het vrnhandelstelsel en de positie der Openbare Volkschool tegen alle aanvallen moeten worden verdedigd en dat er naar gestreefd dient te worden, reeds op 1 Januari 1914, met uitbreiding van het door de Tweede Kamer bereids aangenomen begin van ouderdomspensioen en met intrekking van het ontwerp-Talma, een staatspensioen voor de ouden, die het noodig hebben, in te voeren. Het Congres acht overigens, met handhaving van ons strgdprogram en onder voortzetting met name van de actie voor den wettelgken tienurendag geen enkele regeering en Kamer be voegd, nn eenmaal met de aanhangige grondwetsherzieniening het Kiesrecht- vraagstuk aan de orde is gesteld, vóór de oplossing daarvan belangrijke wet ten te behandelen. In overeenstemming hiermede be sluit het Congres, bg de herstemmingen aan geen burgerljjke candidaten steun te verleenen dan die 1*. als de eisch van urgentie in voering bg de Grondwet van het kiesrecht voor mannen en van de grondwettelijke uitsluiting der vrouw van het kies recht aanvaarden, onder bepaling, dat ook bij de Kieswet geene vrouw op grond van minderen maatschap- pelijken welstand mag worden uit gesloten 2e. zich tegen elke versterking van de positie der Eerste Kamer door regresrecht ef óp andere wijze, znllen verzetten en 3*. zich homogeen verklaren met bovengestelden eisch in zake staats pensioen. Aan het P.B. wordt opgedragen,.dit besluit uit te voeren op zoodanige wijze- als het in het belang der arbei dersklasse en der Partij noodig zal achten. Het wordt gemachtigd, den steun der Partij aan bepaalde candi daten, die aan bovengestelde voor waarden voldoen, eventueel afhanke lijk van de toezegging yan steun door hunne partijen te verleenen aan be paalde in herstemming zijnde candi daten onzer partij, overal waar het dit noodig acht ter verkrijging van een einduitslag die het meest aan het stre ven onzer partij beantwoordt. Het Congres doet een beroep op de arbeidersklasse en op alle tegenstan ders van het kapitalisme, op alle wer kelijke voorstanders van algemeen kies recht, staatspensioen en andere sociale hervormingen en op alle tegenstanders van^militarisme en belastingen op de eerste levensbehoeften, om in dezen verkfezingstrijd hunne krachten samen te trekken, door zich als één man te scharen rondom de S. D. A. P. Mr. Troelstra hield daarop een rede, waalrin hij de resoluties toelichtte en concludeerde dat voorjalles de aan staande verkiezingen dienstbaar moe ten worden gemaakt aan de voorbe reiding van het algemeen kiesrecht voor mannen on vrouwen, waarbg zorg moet worden gedragen dat de agitatie voor het algemeen Kiesrecht buiten het Parlement versterkt wordt. Na diens geestdriftig toegejuichte rede ontspon zich een debat over ver schillende punten, waarvan het resul taat was dat de resoluties ongewijzigd met algemeene stemmen werden goed gekeurd. Persdelict. Tegen den redacteur van het te Utrecht verschijnend vrijzinnig-demo- cratische weekblaadje „De Vooruit gang", redacteur mr. Van Engen, is een aanklacht ingediend bij den officier van jastitie te Utrecht, wegens het opnemen van een stuk, waardoor het Amersfoortsche Gemeenteraadslid, de heer D. Gerritsen, zich benadeeld acht in eer en goeden naam. (U. D.) De stoel van den burgemeester van Amsterdam. De stoel van den burgemeester Röell, die vandaag „bij executie" in het open baar verkocht zou worden, zal, zoo meldt het N. v. d. D., dat droevige lof niet ondergaanDe tegenpartij is zoo genadig geweest het beslag te schorsen en zal de beschikking op de aangevraagde cassatie van het vonnis van het hof afwachten. Datzelfde geldt nn ook van het beslag op het dienst gebouw van de tram. De bewaarders van de beide met beslag bezwaarde goederen zgn van hun functie ont heven. Volgens de Utr. Ct. heeft er Dins dagavond te Jutphaas een hevige klop partij plaats gehad tnsschen de bewo ners van een 17-tal aldaar gestatio neerde woonwagens en de politie, zoo zelfs, dat men zich genoodzaakt zag de hulp der Utrechtsche politie in te roepen, die spoedig ter plaatse ver scheen, onder leiding van een inspec teur. Woensdagmorgen had er weder om een vechtpartijtje plaats, daar eenige wagenbewoners weigerden tol te betalen. Met moeite gelakte het aan de politie de matige gasten terng te dry ven. Museum van Kunstnijverheid Haarlem. In het Museum van Knnstngverheid in het Paviljoen "Welgelegen te Haar lem is op het oogenblik eene Ten toonstelling van afbeeldingen van an tieke beeldhouwwerken. Weldra zal eene Tentoonstelling van moderne glasschilderkunst, beeldhouw werk en geknoopte tapgten van drie Nederlandsche Kunstenaars geopend worden. De bollenvelden. Uit Hillegom wordt aan de O. H. Ct. gemeld Met deze week zullen de velden nog niet in vollen bloei staan. Wie dus Hollands tuin wil zien in volle glorie, wie de bloembollenvelden wil aanschouwen in een rijke mengeling van klenren, wie de lucht vervadl denkt van zoeten hyacinthengeur, voor hem zgn deze dagen niet de aan gewezen tijd bij wachte nog eenigen tijd misschien twee of drie weken. Brand te Amsterdam. Vrgdagnacht is een groote brand uitge broken, op de werf van Gebr. Goed koop, in de Conrzdstraat. Roodvond op de „Heemskerk". Men meldt uit Nieuwendiep Naar ons is medegedeeld, is aan boord van het alhier in de haven liggend pantserschip „Jacob van Heemskerk" roodvonk geconstateerd. Het schip heeft de haven verlaten en ligt thans op de reede, alwaar het 8 dagen in quarantaine moet blijven. Men schrijft aan de N. Crt. uit Bergen-op-Zoom Het bestuur van deR. K. Kiesver- eeniging in dit district heeft gemeend aan den afgevaardigde door een com missie mededeeling te laten doen van de verschillende stroomingen, die sinds geruimen tgd hier bestaan, en te trach ten den heer De Ram te bewegen niet meer in de Tweede Kamer terug te keeren. Hij heeft echter verklaard gaarne opnieuw gekozen te worden. Of de kiezers van gelgk gevoelen zijn, valt te betwijfelen. GOUDA, 25 Maart 1913. Ambachtsavondschool. Zaterdag jl. hadden de overgangs examens plaats aan de Ambachts avondschool hier ter stede. De uitslagen dezer examens zgn als volgt: Bevorderd van 1"*® naar de 2® klasse. H. Eijkhoff, J. O verkamp, J. Ha- geman, R, W. Vet, J. v. d. Kemp, A. T. Polet, W. A. Janssen, B. A. Veer man, B. J. v. d. Ree, A. Verblauw, M. Valk, J. F. v. Leeuwen, F. van Soest, P. J. Koemans, L. W. Lafeber, W. v. d. Togt, G. van Leeuwen, W. Visscher, W. v. d. Post, C. Kolster, B. den Ouden, >P. Mulder, B. Raapis, J. Snaterse, K. de Rooij, J. Kwinke- lenberg, A. C. de Moog, M. P. C. Des- sing, M. A de Korte. C. Boer, P. E. v. d. Laan, M. Jongenéel, J. v. Katwijk, P. Macdaniël, F. P. den Hertog, A. Radix. Van de 2e naar de 3e klasse. S. van de Knit, G. Boer, A. de Ko ning, H. Slinger, G. v. d. Berg, T. J. Arts, B. J. A. Cramer, E. Gravestegn, C. C. Wiezer, A. Graafland, P. Bin nendijk, J. Slobbe, N. v. d. Pool, A. Stolk, L. van IJzendoorn, C. van Kat wijk, P. de Gruil, P. C. Gravesteijn, W. J. Verhoeff, G. H. de Wilde, F. A. Dijksman, J. v. d. Aart, F. Bas- tink, J. M. Boode, A. G. Belonje, H. J. v. d. Horst, H. J. de Jong, G. Stólk, P. A. Mounier, J. Slaman, G. Vos. Van de 3* naar de 4e klasse. Joh. de Brain, P. G. de Jong, J. Ame8z, C. J. de Jong, H. J. Bonman, L. Terionw, M. J. A. Bontekoe, W. van Leeuwen, D. v. d. Kist, M. J. Bertels, W. Janssen,H. P. v. d. Pool, Joh. Honkoop, G. v. d. Togt, W. F. Furrer, A. C. Schriek, W. Jongkoen, A. J. de Gruijl W. Streefland, C. de Ruiter, C. van Vliet, T. Radix, A. de Korte, A. Loef, A. M. Wiezer, M. W. Hulscher, C. M. Verzeide, D. C. H. v. Altenburg, J. Broekhuizen. Van de 4® naar de 5® klasse. C. van der Wal, J. J. T. Kerper, C. Amesz, G. Th. Wortman, W. van Hoorn, C. Dercksen, T. de Brain, E. Radix. J. van der Lecq, J. Boot, Joh. Vermei], W. Middelweerd, H. J. G. Fatselaar, C.JMatse, E. A. Polet, B. C. Revet, G. A. v. d. Eng, D. van der Starre, P. Larieveld. Aan het eind-examen werd deelge nomen door 21 candidaten, hiervan slaagden voor diploma Rubriek AA. H. van Doornik, J. Reijm, D. Ken, E. Oosterwnk, J. G. van Gent, C. Loendersloot, JT. Ver stoep, C.flP. Lafeber, J. Ales en H. Zuiaervliet. Rubriek B: W. van Hesse, L. Cus- veller, J. Slaman, en A. M. Engel hart. Rubriek D: M. van Egk. Rubriek EF. van Katwgk, J. A. Boot, G. Visser, H. Boekamp, G. Broek huizen en A. Bruijstens. Teeken- en Boets eerprijzen zgn uitge reikt 1* klasse a.^W. A. Janssen le pr. Lijnt., M. Valk 2e pr. Lgnt., J. F. van Leeuwen 2e pr. Handt. 1* klasse b. P. J. Koemans le pr. Lijnt, en 2e pr. Handt., F. van Soest 2e pr. Lgnt. en le pr. Handt, W. van Ham 2e pr. Handt 1® klasse c. M. P. C. Dessing2epr, Lijnt. M. Jongeneel 2e pr. Lijnt. K. de Rooij, 3e pr. Lijnt. 2® klasse a. P. Binnendijk le pr. lijnt, en 2e pr. Handt., L. van IJzen doorn 2e pr. Lgnt. le pr. Hand. B. J. Cramer 3e pr. Lijnt., G. J. Broere le pr. Handt. 2® klasse b. W. J. Verhoef f le pr. Lgnt., G- H. de Wilde 2e pr. Lijnt, en 2epr. Handt., A. G. Belonje 3e pr. Lijnt., C. van Katwijk le pr. Handt. F. Bastink 2e pr. Handt. 3« klasse. P, G. de Jong le pr. Vakt, J- Amesz le pr. Vakt., G. v. d. Togt, le pr. Vakt., H. J. Bonman le pr. Vakt., M. J. A. Bontekoe le pr Vakt., W. F. Furrer le pr. Vakt. M. J. Bertels le pr. Handt.. C. de Ruiter 2e pr. Handt., W. Streefland 2e pr. Boets., M. J. Bertels E. V. Boets. 4e klasse. C. van der "Wal le pr. Vakt. C. Amesz le pr. Vakt., G. Th Wortman le pr. Vakt., J. Boot 2e pr. Vakt., Joh. Vermeij 2e pr. Vakt., G. A. v. d. Eng le pr. Handt. B. C. Revet 2e pr. Handt. D. van der Starre 2e pr. Handt., C. Dercksen 2e pr. Handtl G. A. v. d. Eng E. V. Boets., D. v| Starre E. V. Boets., C. Derksen E. V Boets. 5e klasse E. Oosterwnk le pr. Vakt., D. Klij le pr. Vakt., C. P. Lafeber 2e pr. Vakt., H. Zuidervliet 2e pr. Vakt., F. van Katwijk le pr. Handt. J. A, Boot le pr. Handt., G, Visser 2e pr, Handt., A. Bruijstens 2e pr. Handt., M. van Eijk le pr. Boets., F. van Katwijk E.V. Boets. Het Klein Tooneel. Gisterenavond gaf „Het klein Too neel", leider J. H. Speenhoff een voor stelling in de zaal Kunstmin der So ciëteit „Ons Genoegen". Was- het op den naam van den lei der dat zulk een vrij groot aantal be zoekers in „Kunstmin" was, het gezelschap zelf had waarlijk niet zoo veel belangstelling vej-diend. Na een Marsch en een ouverture op de piano der Sociëteit, de blijkbaar wat van streek was, werden met een paar voordrachten een drietal tooneel- Stukjes opgevoerd, die geen van allen in staat waren de teleurstelling te ver drijven, die het programma teweeg bracht, toen daarop slechts een enkel nummer door den dichter-zanger zelf voor te dragen, voorkwam. Na de pauze, die eerst te half elf geëindigd was, kwam Speenhoff op, blijkbaar vermoeid. Hij droeg eerst alleen, daarna met Mevrouw Speenhoff eenige nieuwe en oude liedjes voor waarmede hij, zooals bij elk zijn op treden een uitbundig applaus oogstte. Tot slot werd opgevoerd de politieke klucht „Holland, pas op je zakken" of „de Schelling van Minister Kolk man", een persiflage op de Tariefwet en de ouderdomsverzekering van hèt thans aan het bewind zijnd kabinet. Was het liedje over de Tariefwet dat Speenhoff destijds dichtte en zong, inderdaad heel aardig, deze klucht was een en al bombast en hier en daar wèl wat gedurfd. Zoowel in dit stukjo als in die voor de pauze kwamen wel enkele goede spelers voor, de heeren Th. Bigot, F. Brómont en L. van Dommelen, maar die waren toch niet bij machte om den indruk weg te ne men, die het geheele programma op ons maakte: zouteloos. De avond van gisteren heeft zeker geen gunstige stemming gewekt ten opzichte van het gezelschap. Door de politie is alhier aangehou den een gesignaleerd persoon, die nog een 'dag hechtenis moet ondergaan. Bé aangehoudene is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overge bracht. Zaterdag slaagde te 's Gravenhage voor het examen nuttige handwerken mej. D. Bik, alhier. De Bioscoop-salon „Gouda Vooruit" geeft deze week als hoofdnummer op haar programma „De booze Geest", een drama in 3 acten uit het fabrieks leven. Het aangrijpend verhaal zoowel als de fraaie opname o.a. van een brand in een speelgoedfabriek deden deze film groote belangstelling trekken. Be explicatie is ook nu weder zeer goed. Verder bevat het programma jog een mooie natuuropname van het t*go Maggiore en eenige komische 'Wönmers. Spoorweg SchoonhovenUtrecht. Be Burgemeesters van IJsselstein, Schoonhoven, Benschop, Polsbroek, Jaarsveld, Willige Langerak en Jut- Jaas hebben d.d. 22 Febr. 1.1. den Raad der Gemeente Utrecht verzocht, zoodanige maatregelen te willen tref fen dat binnen niet al te langen tgd van vege de gemeente Utreoht steun worde verleend aan de locaal-spoorwegver- binding Utrechtschoonhoven. B. en W. verklaarden onlangs in hun Raad dat dit verzoek reeds bij hen in overweging is, dat moet aange houden worden in verband met de plannen tot uitbreiding van de ge meentelijke tramwegen, in het bizon der aan den Leidschen weg, die dezer dagen definitief worden behandeld. Een beslissing in deze kan ook ten goede komen aan de réusite van den ontworpen buurtspoorweg Gouda Utrecht, welks eindpunt met deze lijn samenvalt. De Postduiven Vereeniging de Zwaluw hield Zondag een kas-concours vanuit Schoonhoven. De duiven wer den om 10.15 uur met sterken wind in vrijheid gelaten en bereikten hare hokken als volgt 1® prijs C. M. Holthuijsen 10-35-39 2° P. M. Gerhards 10-36-33 3® Joh. Holthuijsen 10-36-39 4° W. Jansen 10-36-49 5® - Joh. Ravestijn 10-36-59 6® A. v. d. Pool 10-39-51 D. Holthuijsen 10-47-45 J. F. Signer 10-49-23 A. Signer 10-50-41 P. v. Leeuwen 10-52-13 7® 8® 10* De bioscoop „Internationaal" heeft ditmaal een mooi varieerend program ma met als hoofdnummer „Het geheim van de Brug der Notre-Dame", een drama in 3 acten, boeiond van inhoud. Verder nog een mooie natuuropname, eenige kleinere dramatische nummers en enkele komische. Voor de Paaschdagen was door de directie een nieuwe explicateur ge engageerd die op zeer heldere er goede wijze een uitstekende explicatie van de verschillende films gaf. Op aangename wijze wist de heer Biemans ook de komische stukjes leuk uit te leggen. De pianist zorgde als steeds voor een goede, passende pianobege leiding. Stolwijk. Bij de Zaterdag plaats gehad hebbende verkiezing van eon lid van den gemeenteraad worden uit gebracht 210 geldige stemmen7 wa- ron van onwaarde. Do heer J. C Kruijt (vrijz.) verkreeg 83, de heer Joh. de Jong Lz. (a.r.) 70 en do heer M. Verdoold Cz. 57 stemmen. Her stemming alzoo tusschen de heeren Kruijt en d© Jong. Het aantal kiezers bedraagt 396. Boakooj). Op de den 22 Maart door Burgemeester en Wethouders vastgestelde nieuwe kiezerslijst zijn vermeld 1201 namen. Naar de N. R. Ct. meldt, is Zater dagnacht op den weg van Polsbroek naar Haastrecht een woonwagen om geslagen en in het water gevallen. Twee kinderen van de bewoners zijn hierbij verdronken. De bewoner zelf, en zijn vrouw en één kind wer den gered. De vrouw heeft brandwon den opgeloopen doordat de kachel omviel. Reeuwijk. De afdeeling Reeuwijk en OmstrekenWilhelmina" der Zuid Holl. IJsclub hield haar voorjaarsver gadering in het café van heer N. J. Van Dam, onder vporzittersohap van den beer J. De Jong Lzn. In deze vergade ring werden de heeren F. Groenendijk, L. Van Leeuwen en G. van Spengen tot commissi© belast met het nazien der rekening en verantwoording, aan gewezen. Tot leden der commissie voor de werkverschaffing werden de periodiek aftredende leden de heeren H. Stof berg Fzn., H. Van der Pas., B. Van Heijningen, G. Van der Spengen en A. Macdaniël weder als zoodanig her kozen. Na afdoening van nog eenige huishoudelijke zaken de vereeniging betreffende, sloot de -voorzitter de vergadering. Voetbal. Holland—-Engeland 21. In de vele jaren van internationale ontmoetingen der Engelschen is het nog slechts eenmaal voorgekomen dat de Engelsche leermeesters op voetbal- gebied (door de Denen) verslagen wer den. Gisteren echter op Houtrust in den Haag is er een 2® nederlaag bij gekomen, een overwinning van het lollandsche nationale elftal op het Engelsche, een overwinning getuigend van willen en kunnen der oranje mannen, dat welniemand verwacht had. De 18000 toeschouwers, die er aanwezig waren, hebben dan ook te recht de nationalen een spontane hulde j gebracht. Göbel, de Korver en ook 'Voodward werden op de schouders het veld afgedragen en het publiek bracht alle spelers een ovatie als nog nimmer gekend. Het Nederlandsch elftal had nog wijziging ondergaan door verhindering van Bouvy en v. Breda Kolff, waar voor v. d. Wolk en de Groot (Sparta) speelden. Precies k^rart voor drie trapt de burgemeester jhr. mr. H. A. van Kar- nebeek, stevig voor Engeland af. Dadelijk zijn de oranje-mannen op, de Engelsche lielft en dienen Knight en Ansell het gevaar te keeren, hetgeen aan deze achterhoede gerust is toever trouwd. Het is ons elftal te zien, dat het noodige vertrouwen* hen niet in den steek heeft gelatenliet opbrengen en plaatsen van den bal geschiedt vlug en goed en aan snelheid ontbreekt het niet. Na eenige aanvallen van beide zgden, heeft Tonny Kessler den bal bemach- tigd, geeft hem met een pracht van een voorzot aan De Groot, die deze kans niet onbenut laat en geweldig hard in het Engelsche^oel schiet (1-0). Oorverdoovend is hot gejuich dat op gaat. Het spel is dan' 8 min. aan den gang. Dan weer volgen de Engelsche aan vallen en krijgt Göbel zwaar werk, wat hem schitterend afgaat. Toch is het Engelsohe spel fijner dan dat der Hollanders, het zekere plaatsen en aan geven aan zijn meéespelers en het verdeelen van Woodward, het was voor den toeschouwers een lust dit alles te zien. Met het hoofd plaatsten zij even zuiver als met de voeten. Doch ook de Hollanders bekwamen zich hierin hoe langer hoe meer. Onverwacht krijgj Woodward een kans een schot op Göbel te lossen, dat hij, hoewel vallend nog wel aan raakt, doch niet meer kan stoppen, zoodat de stand 11 is. Prachtig samenspelend gaat onze voorhoede weer néar voren. Vos plaatst een bal vlak naastWestra van Holthe heeft evenmin succes. Met gelijken stand gaat daarop rust in. Holland dringt dadelijk flink op. Westra van Holthe maakt een „rush geeft dan den bal aan Vos, die hem naar D. Kessler speelt en via dezen komt hy te^ug bij Westra van Holthe, die tenslotte naast Brebnör's doel schiet. De Engelschen gaan inzien dat alle zeilen dienen bijgezet. Keer op keer stormen zij op ons li^ligdom af. Het span WijnveldtBosschaert latvt zich niettemin niet van de wijs brengen en jaagt heel wat ballen, terug. Toch krijgt Woodward kans Göbel vangt den bal onder donderend hoera, met groote zekerheid. Volgt een strafschop voor Neder land. De Groot plaatst zich aan den bal en lijnrecht belandt deze in het Engelsche doel. Het Engelsche team begint duidelijk sporen van vermoeidheid te toonen onze stoere Hollandsche jongens spe len nog steeds met onuitputtelijke frischheid. Ook zijn zij kalmer dan hun tegenstanders. De zenuwachtigheid der Engelschen verraadt zich door allerlei kleine over tredingen en minder zuiver plaatsen dan wij van hen gewend zijn. Nog enkele minuten dient er g« speeld te worden met spanning volgt de menigte het verloop der laatste pogingen, welke zonder resultaat blij ven, zoodat de overwinning ten slotte aan het Nederlandsch Elftal blgft. Door den G. V. B. bondswedstrijden vastgesteld. Een Olympia-combïnatie verloor op het Sportterrein van Gouda met 20, terwijl Gouda 3 van Olympia 4 met 2—1 won. waren geen Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 42, 2e 37 en 3e 32 cent per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 33, 2e 31,3e 27 cent per half kilo. Vette Varkeils goede aanvoer lste kw. 28, 2e kw. 27, 3e kw. 24 cent per half kilo. Schapen redelijk aangevoerd. Stieren goede aanvoer lste kw. 34 2de kw. 31, 3de kw. 26 cent per half kilo. Handel in vet vee en vette Kalve ren traag, prijzen iets lager, stieren lager in prijs, vette varkens lager, schapen prijshoudend. Op de magere markt was de handel slepend, prijzen hoog. van Zaandam, Jhr. Elias, die tot 1 dag gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het valschelijk doen invullen van een reispas ten behoeve van zijn zoon, door diens leeftijd onjuist op te geven, concludeerde de advocaat-gene raal van den Hoogen Raad Jhr Mr. Ort tot ontslag van rechtsvervolging aangezien diet feit niet strafbaar Uitspraak 5 Mei. De storm in Amerika. Chicago, 25 Maart. Naar de jongste schatting zijn bij het ontzettend on weer 200 personen gedood en 1000 gewond. Indbanapolis, 25 Maart. Tengevolge van de ontzettende regens na den or kaan zijn de rivieren buiten hare oevers getreden en hebben groote overstroomingen plaats gehad. Ver schillende Bteden staan onder water, Vele personen zijn verdronken, tal van bruggen en huizen ingestortde oogst is geheel vernield. De bevolking vlucht naar hoogere streken. Skoetari. Rome, 25 Maart. Berichten uit Cet tinje bevestigen dat de commendant van Skoetari onderhandelingen heeft aangeknoopt betreffende de overgave der stad. Grieken en Bulgaren. Saloniki, 24 Mrt. De Bulgaren,/d^( tengevolge van do gevesten aan de Tsjataldsja-linie tot op 6en afstand van 550 K.M. terug moesten trekken, heb ben de hulp van het Grieksche leger ingeroepen. Er zijn vijf divisies ter hunner be schikking gesteld op voorwaarde, dat Koning Oonstantijn zal optreden als opperbevelhebber van het leger der geallieerden De overleden Koning van Griekenland. Saloniki, 24 Sept. De voorloopige bijzetting van het^stoffeiijk overschot van wijlen den Koning van Grieken land zal morgenochtend te 9 uur plaats hebben. Politiehonden-concours. Op Houtrust of Duindigt te 's-Gra- venhngo zal vanwege de Kon. Nod. Politiehonden-Vereoniging op 4, 5 en 6 September a. s. een groot politie honden-concours worden gehouden. De burgemeester van Zaandam. In de zaak tegen den burgemeester l#t® KI. Trekking v. Dinsdag 25 Maart. No. 16429 f 2000. 16284'f 1500. 13886 en 15327 ieder f 1000. 10558 f 400. 13107 en 15228 ieder f 200. 3020, 5803, 7203, 7444, 8907, 14464 en 14768 ieder f 100. Prijzen van f 20. 64 81 1J4 20 89 68 227 SB B08 27 46 84 401 63 04 78 Si 6(6 6 7 15 80 54 floa 54 80 86 711 42 801 81 85 48 900 21 84 97 1028 42 52 58 54 69 77 80 97 98 1209 52 87 1818 1400 88 07 79 1512 20 1012 70 98 95 1708 6 8 98 64 94 1884 80 48 78 1981 98 2026 83 64 02 92 2120 2208 0 52 2000 88 82 2424 00 88 49 2518 22 48 94 2008 7 32 08 79 81 2710 60 51 70 2822 83 48 61 99 2089 52 94 8004 87 91 08 81p7 50 8224 48 8828 i& m 89 89 04 07 3400 08 97 00 8511 12 88 8600 8718 67 74 95 00 8806 53 59 80 88 8904 4014 49 78 80 88 92 98 97 4 12 22 57 4988 91 4400 10 09 B4 4619 48 48 78 4000 12 87 78 88 4702 10 18 27 87 98 95 4828 89 58 82 4908 6063 86 98 5108 8 88 57 6282 87 44 5827 58 5408 5601 84 87 88 79 6808 48 52 70 75 6706 48 56 6804 8 00 88 5602 0072 00 8118 87 88 62 80 8302 25 84 6389 00 0484 6579 8828 98 6784 84 07 0810 0050 86 80 7018 48 84 7128 82 57 7288 81 7828 86 47 80 88 7484 85 7572 7005 84 40 7705 98 7847 7055 60 8017 20 96 8189 48 8270 80 80 8855 61 90 8406 8508 26 97 20 60 87 87 05 8822 8759 78 8894 50 71 8008 47 85 9028 41 60 60 88 0100 61 70 97 9942 58 71 85 88 9001 6 18 07 0408406050 70 05059808388000 9719 8580 47 88 90 98 0822 40 85 72 70 9971 »10 f 10402 74 10816 59 08 87 10020 81 11087 52 11108 18 45 56 95 11991 70 98 11834 80 40 48 81 80 89 11400 86 48 11608 80 07 78 70 11806 83 11718 77 98 11824 88 11905 10 20 28 00 12010 38 88 76 80 84 19150 70 12338 13404 65 88 13504 12 20 29 19606 84 44 19707 8 10 45 88 12826 27 79 81 19019 87 58 08 79 00 18001 10 18194 66 18210 18819 72 18400 5 83 68 73 78 78 18504 9 99 77 01 18800 14 19 90 86 40 75 18761 81 09 72 79 18848 05 78 14025 85 96 14142 08.00 00 14307 80 88 14821 40 42 85 67 14410 88 85 14505 82 80 00 14015 20 81 14710 14 15 88 41 54 14805 16 20 14901 5 58 08 00 71 70 15070 76 77 88 87 16101 63 65 80 16242 48 ÖO 15891 94 81 54 81 82 92 15412 80 92 08 15524 48 56 80 88 F8 15856 75 16717 29 84 15883 83 88 98 15900 14 35 8» 03 80 10078 90 02 18118 20 50 74 10308 8 9 78 10801 11 97 18442 48 88 09 16687 16607 8 24 25 88 16705 48 74 88 89 18881 40 61 89 82 10900 21 89 40 50 M 17060 04 84 17112 78 02 17288 17822 50 17401 17 00 17628 47 04 88 08 17651 54 72 80 17748 88 00 08 17820 29 88 02 17008 21 40 51 66 80 80 1068 64 05 18114 28 48 57 18282 18830 87 18404 11 36 18603 18 75 90 00 18802 16 86 56 18710 89 86 18834 84 92 00 18027 82 88 10028 68 60 84 88 10120 69 19212 22 80 94 19006 05 19187 45 56 80 19544 54 68 70 19006 98 98 19736 84 88 19001 44 56 0-2 10980 96 1002 11 28 92 10121 34 88 80 87 10359 90680 40 75 20182 80 81 91 20543 45 66 57 84 88 98 30808 40718 18 17 21 98 30652 30900 88 78 GOUDA. GEBOREN. 23 Maart. Nanne Abra ham, ouders J. H. Prevoo en J. Hoog- teijling. Johanna Maria, ouders D. van der Kist on C. van Zomeren. 24. Kors ouders N. Perdrjk en C. H. Annaars. Jannetje Vrouwtje ouder L. Boer en J. Bakker. Jo hanna Aletta Maria ouders J. G. Straver 'en C. de Jong. 25. Wou- terina Pieterrie ouders B. Wiltenburg en A. van Wijngaarden. Helena Christiania Maria ouders H. Laurier en J. C. Everling OVERLEDEN. 22. Maria van Rijs- geh. met J. Schippers 76 j. 23. Wil lem C. de Hornes 2 j. Jong 23 mnd. Hannes van het^Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.0 te Helder, laagste stand 745.0 te Sey- disfjord. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige meeat oostelijke wind, licht tot half bewolkt, waar schijnlijk droog weer overdag iets zachter. Mogelijk nachtvorst. VAN DEN 26 MAART 1913. Mauislceiiniceii ed. Gert. Werkeli Schuld 3 r Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische. Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mii.) 1898 4 pet. ld. Obl. (NicolaiSp oor- weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6o Emis sie 4 pot lapan. Obl. 1899 4 pet, Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. .Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ilank- en Credlet-Iuitel- lingeu. Ned. Bankaandeelen Industr. Onderueiiiiiireu merican Car Foun dry Comp. C. v. A. 1 d .Smelting AReftning Co. Cert.» v. Aand. Anglo American Tele graph Cv. Cert. v. A. IT. S. Stoel Corp. Cort. Gew. Aand. Kul. Credlet luitell. cn uituur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Han del-Mij. O.v.A Mijnbouw Mljeii. Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuin-Oudern. Dortache Petroleum In dustrie Mij. Gow. A. KonNed. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. O.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Myen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afge8t. Pref. A. j f abak-Onder nemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Ill verten. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weonen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jotübs. Amerika. Atchison Alg, Ilypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Oort. v. gew. A Wabash Gew. Aand Premieleenlngen. Amsterdam Aand3 Dct Hongarije. Theüs-Re- gulirungs-Ges. 4 pot. Prolongatie 3x/a- Nat. Staatsf. evenals Buitenl. prijs houdend, Culturen lusteloos, Tabakken hooger, Petroleum idem, Amerika vast, Mg non prijshoudend, Rubbers verdeeld. Vorige Koert. Koers ren heden 78".. 78'/, 83'; 83 63 99'/ 85 85'/, 90'/, 86'/,, 8 C/i 86 44 43'/, 103»/,, 837', 103»/, 83 68»/., - 217'/, 48'/, 50 68 68»/, 24'/, 61 62 190 285 189'/, 1 1 1 14';, 15 186'/, 60 V, 178»/, 179'/, 674'/, 525 576'/, 191'/, 191'/, 117'/, 117 4'/» 110 110'/, 3'/, 10'/, 90 97 97 03'/,, 03 V, 186'/, 86'/, 95'/, 26'/, 27'/, 1496/, 4 161V, c/„ loo'/„ 100'/, 153 RS. pCt. 154'/,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2