1 ■LAZEK. RONA Cacao E. Alter racht 269A AG, E WAAR- ;n Bskleeding. f gedeelten BERICHT. DE GEWETENLOOZE. Van Houten’s Stok tr. 222. IG, meth. spreken •eschikbaar om en. Nadere in tand adres. Xo. 13130. Woensdag 26 Maart 1013. 51e Jaargang. en S‘CLït®zxlaxxd. Buitenlandse^ Nieuws, IAXSKERK IDE FEUILLETON, X'Txg"'J_-,sX7“s- ©zx -Z^.c3_“v©x‘texx‘tx©-bl©.c3- vcox G-oixd.su ©zx Oxxxs'txoJxzoxx. behalve Zoii- IBAHM, E. ALTER iht 269‘ AG. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. Uitgevers A, B] Feestdagen. EN ZOON. Telefoon Interc. 82. e stad aan huis man zijt, (Wordt vervolgd). nem met u»«j vuuc oxuwu aan. -j getrokken en «traite hem flink af, moeten nemen. Mom wordt-ie, en n Zn., Gouda. a> MERKEN 1 k TIEMAN BNT. (gevers, Gouda beroemde rkglazen Nieuwe abonné’s ontvangen tie tot 1 April "a.s. verschijnende nummers gratis. aoegen” 7—10 Kinderbal. Réunie" 8 u. •ing der afd. tend. beraadslagen over de vredesvoorwaar den. Het heeft zijn reden dat geneeskundigen in het belang der volksgezondheid aandringen op het dagelijksche gebruik van goede cacao in plaats van andere dranken. Janskerk, der leningen ent. (CHT DER ABET H, liOniSfll I; COURANT een goed en toch goedkoop fabrikaat, gefabriceerd in de wereldberoemde Van Houten’s Cacaofabriek, neemt ook daarom voortdurend in gebruik- toe. Smakelijk, opwekkend, voedend, lichtverteerbaar is het de Volksdrank bij uitnemendheid van Beeldende 'er, Architect en van Bouwkunde geregeld tijdig ontvangen van i, vermakehjk- dan in onxe ;oed. 'en ADRES: bijv, zal niet op manoeuvre gaan, zoo genaamd omdat het bij de komst van den koning bij de opening der ten toonstelling aldaar, dienst moet doen. Dit is natuurlijk de ware reden niet, immers, men wist al lang dat de ko ning te Gent zou komen en toch werden de bevelen voor de manoeuvres gegeven. Ook heeft de regeering maatregelen genomen om te zorgen voor een zoo veel mogelijk ongestoord spoorweg vervoer. Daartoe zijn alle dienstplich tige stokers en machinisten, die nu bij de reserve der genie behoorden, over geplaatst in werkelijken dienst. De genie kan daardoor op 13 lichtingen rekenen. paar mollige kuiten heeft-ie ook al. En Dolinsky met een zekere eer zucht vervuld voor dezen bloeienden en levendigen stamhouder, die menig maal ziin longen probeerde of hij het heele huis bij elkaar wou halen, trok met gemaakte ergernis de schou ders op en antwoordde op een toon van overtuiging Als hij niet zulk een vader had! Tot dank kreeg hij een klap, die vergezeld ging van de woorden Nu nu, wees maar niet zoo trotsch I Ik ben er ook nog I Je komt te veel los, mannetje! Jawel. Weetik niet hoe je vroeger dat meisje van den pastoor tevergeefs bemind hebt? Zulke domheden zal hij niet uithalen, wat? Een fleschje met vergif zal hij met bij zich dragen, daarvoor heeft hij te veel van mij. En als hij zoo wat uit haalt nu sprak zij tot den jongen dan krijgt hij klappen, nietwaar, hartedief? Lachend keerde Dolinsky zich om, zijn zoon knuffelend. Laat het je niet zeggen, jongen zei hij. Toon dat je een man zijt, zooals ik Ach jij, loop rond met je ik Maak hem niet zoo opstandig! Hier, pak kan en wieg hem ’n beetje, tot ik terug kom. Maar paa op, dat je hem PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post150 Met Geïllustreerd Zondagsblad .1.50 Idem franco per post „1.90 Abonnementen worden dageljjks aangenomen aan ons BureauLange Tiekpeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren De oorlog in den Balkan. De krijgsverrichtingen. Uit Sofia wordt dd. 25 Maart ge seind De Bulgaren zijn bij Tsjataldsja tot de hoogten van Ormanley en Epi- vatos voortgerukt. Om 1 uur hedenmorgen had een aanval op Adrianopel plaats. De Bul garen maakten zich meester van de schansen bij Haslak, alsmede va<| het fort van denzelfden naam, dat op alle punten versterkt was, zij namen 12 kanonnen, 4 mitrailleuses en 300 man krijgsgevangen. De Bulgaarsche voorposten zijn thans op 1 kilom. verwijderd van de fortenlinie. De vij and ‘werd eveneens in de zuidelijke en westelijke stellingen teruggedreven. Uit Constantinopel wordt d.d. 25 Maart geseindSedert den morgen heeft een ernstigen strijd plaats tus- schen Kadikeny en Tsjataldja. Naar in Regeeringskringen hedenavond ver luidt moeten de Bulgaren geheel zijn teruggedreven. Er is nog geen enkele offlcieele mededeeling over dit gevecht gepubliceerd. De strijd wordt over de geheele linie bij Tsjataldja voortgezet. Heden had een hardnekkig gevecht plaats op den Turkschen rechtervleugel bij Dercos. Deze rukte voort; naar men verzekert zijn 800 Bulgaren ge dood. De troepen bij San Stephano vertrekken morgen naar Tsjataldja. Turksche officieren naar Tsjataldsja. De plaatselijke commandant te Con stantinopel heeft de officieren, die met verlof te Constantinopel zijn of die advocaat verboden haar té verdedige Hij moet zich bepalen tot beschuldiging van haar vervolgers. De aanhangers van de monarchie zeggen, dat er slechts twee menschen in de partij zijn een priester en een vrouw, n.l. de priester Domingos, die zich aan het hoofd van den opstand plaatste van Uabeceiras-de-Bastos in Juni j.l. en mej. Constanta da Gama. Engeland. Zaterdagnacht heeft vier uur lang een geweldige orkaan boven het Zuiden van Engeland gewoed, en op tal van plaatsen groote schade aange- rioht. De pier van Worthing werd over een lengte van 400 voet wegge slagen. Te Londen werd een houten stellage van 100 voet hoogte op den hoek van Monument Street uit elkaar gerukt en de stukken meters ver ge slingerd, gelukkig zonder persoonlijk letsel te veroorzaken. Tal van ruiten werden in de metropolis door den storm ingedrukt en zoo hevig was de windkracht, dat de motor-bussen er vaak niet dan met moeite tegen in konden rijden. China. De moord. Uit' Peking wordt aan de Daily Telegraph bericht, dat de moord op Soen Sjiasjen, den president van de Koeomintang-partij, van ongunstige voorbereiding voor China’s toekomst wordt geacht te zijn. zooals zij het noemde. En terwijl hij, machteloos, lachend haar kussen beantwoordde, zong de kanarie luid er tusschen, alsof hij de muziek op zooveel aardigs wilde maken Door het open raam drong nog steeds het rumoer der kinderen binnen, wat aan dezen Zondag iets vroolijks gaf en van het eenvoudige geluk der groote menigte sprak, die niets van de stijfheid van het Beilijnsche Westen afwist. Ja, ze "had gelijk. Want hij stelde zich ook voor hoe hem het lachen wel vergaan zou, als zij eens de moeder van zulk een ongelukkig schepsel ware geweest. En ze lachte toch zoo graag en kon menigmaal zoo luidruchtig- vroolijk zijn, dat er een heidensch rumoer in huis was, als de gele vogel nogMlaar tusschen schetterde. Deze vroolijkheid werd nog grooter, toen zij haar eersten rozigen jongen in de armen had, die geheel haar evenbeeld leek te zullen worden, tot zelfs in de kuiltjes toe, die in haar wangen kwa men als ze lachte. Zie wat je van mij gekregen hebtriep ze trotsch haar man toe, en bewoog den blonden jongen voor zijn neus heen en weer. Dat staat vast, dat de meisjes zich voor hem in acht België. Vermelden wij eenigen tijd geleden in ons overzicht een en ander over den kiesrechtstrijd in België, thans lezen wij dat op het socialistisch Paasch- oongres met een buitengewoon groote meerderheid besloten is, tpn einde de regeering te dwingen haar houding in zake de kiesrechthervorming te wij zigen, over te gaan tot de algemeene werkstaking op 14 April a. s. Hoewel door vele voormannen der partij ernstig gewaarschuwd is, tegen het nemen van een besluit, dat zulke ernstige gevol gen kan hebben, heeft dé groote massa zich daaraan niet géfetoord en is met bijna algemeene stemmen de staking doorgezet.AHeen de partijpers de socia listische pers, werd op het congres toegelaten. Van de liberale vereeniging te Gent en van de liberale gemeente raadsleden van de stad waren adressen ingekomen, waarin met aandrang ver zocht werd, het belang dat de stad Gent heeftsbij de aanstaande tentoon stelling wel in het oog te willen houden bij het nemen van een’beslissing. Verschillende afgevaardigden brach ten verslag uit over hun afdeelingen en .den toestand daarvan te Charleroi en te Verviers is mep zeer enthousiast tegenover de staking. In Oost-Vlaan deren staan 50,000 man gereed den arbeid neer te leggen, te Luik ook 50,000' man, in de Borinage 40,000 mijnwerkers, in Gent znllen er 25,000 staken, in Brussel 35.000. Alleen te Antwerpen gevoelt men er minder voor, de dokwerkers bijv., zullen niet meedoen, wordt verwacht. Om te voor komen dat de stakenden aanleiding zullen geven tot verstoring der orde, zullen eenige honderden orde-commis- sarissen worden benoemd. De regeering zit intusschen niet stil, maar neemt haar maatregelen. De „Nieuwe Gazet” noemt dit oor- logstoebereidselen. Volgens dit blad is een algemeene mobilisatie in voorbe reiding. Ingetrokken zijn alle bevelen voor manoeuvers, het betrekken van kampen, enz. Het garnizoen van Gent Q. P RIJ S D E R ADV ËÏÏT E NTÏËN: Xa Van 1-^5, gewone regels met bewijsnummer f 0.5i Elke regel meer.0.10 JT Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels* f 0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters eii randen naar plaatsruimte. die wist hoe hij haar behandelen moest. Zij had de gebooite van dit kind af gewacht, om dan het leven als veel- omfladderde vrouw van een rijken man te genieten,en nu was ze van de eene ontgoocheling in do andere ge? Vallen. Van hem had zij dezen onge- lukkigen stumper maar hij vergat de hupsche, naar liefde dorstende vrouw om het kleine spook-des huizes, dat altijd zijn zinnen bezig hield en naast zijn zaken hem deed denken, hoe het te redden mocht zijn. Ja, ziet ge, dat is nu mijn huis- vreugde, zei Glüser tot Anna, die zich bij hem had laten aandienen, toen zij hoorde, dat de dames uit waren. Je hoeft nu niet meer op me te schimpen, zooals vroeger, de ooron hebben me er menigmaal van getuit. Hij sprak haar nog altijd met je aan, niet uit oude liefde, maar als de meester tot de dienstbare, die hem dankbaar heid verschuldigd was maar hij deed het alleen als ze onder vier oogen waren, terwijl zij hem met u antwoord de. Naar haar meening behoorde dat aldus, sedert zij de vrouw van Dolin ÏEy geworden was en de kloof tusschen hen zoo wijd gaapte. Zij heeft gezonden zoeken. De toestand in Montenegro. Naar uit Weenen gemeldt wordt, heeft de Montenegjrjj^cho regeering zich gewend tot de Russische regeering, met de mededeeling dat in Montene gro de voorraden graan en levensmid delen nagenoeg op zijn, en dat Monte negro door een hongersnood bedreigd wordt, wanneer niet onmiddellijk hulp komt. Er is geen tijd meer te verliezen. Dientengevolge heeft de Russische regeering de Oostenrijksche Lander- bank opdracht gegeven, 'voor lT/2 millioen roebel maïs en graan zoo spoedig mogelijk over Cattaro en Anti- vari naar Montenegro te zenden. Naar den vrede. Uit San Remo wordt geseind, dat verschillende vertegenwoordigers van de Balkanstaten aldaar aangekomen zijn, die om groote kamers in de hotels vroegen. Daar bijna alle hotels overvol zijn, trachtten zij een onderkomen te krijgen in de groote zaleq van het stedelijk casino. In dit feit zoekt men -een bevestiging van de meededeeling, onlangs gepubliceerd door de „Agence Havas”, dat de gevolmachtigden vén de Balkanstaten en van Turkije deze week bijeen zouden komèn m San Remo, om zoo spoedig mogelijk te 58) Wijl ze van deze dingen geen ver stand had en er zich niet veel om bekommerde, sedert ze een gelukkige echtgenoote geworden was, lachte ze vergenoegd, liet haar witte tandjes zien. Heb ik ook, antwoordde ze, omdat het me zoo spijt. En omdat ik hem nu dankbaar ben, dat hij me niet ge- trouwdjlheeft. Oprechte vreugde sprak uit haar frisch rond gezicht, meLde flikkerende oogen, terwijl ze hem van achter om helsde, op zijn wang tikte en voort ging O mijn lieve, toekomstige archi tect, wat ben je toch een schaap. Wees toch niet zoo, denk eens na. Als ik nu eens de moeder van zoo’n onge lukkig kind geworden was. Zou je dan geen spijt hebben? Wees toch tevreden, wees toch vroolijk Geef me eens ’n kus. Doe eens aardig tegen me Eer hij het verhoeden kon, had zij hem met haar volle armen aan jsich per flesdi f 0.65 io 0.70 0.75 0.85 0.90 0.90 0.85 1.50 0.80 1.20 0.80 0.90 1— n 110 «rijn 20 en 1.35 vijn 20 en 1.50 f 1.20 ilardi” L fl. 1.30 IR BIJ lade, Gouda. Portugal. De zaak van een samenzweerster. De krijgsraad te Lissabon moet oor- deelen over een groote samenzweerster tegen de republiek, mej. Constanta Telles da Gama, afstammelinge van den beroemden Vasco da Gama. Deze 30-jarige dame zit sedert eenige maan den in de gevangenis tengevolge van de ontdekking van brieven, die zij had geschreven of ontvangen en die ver dachte zinsneden bevatten. Zij be hoorde tot een uitgqbreid comité van Portugeesche dames, die giften in ont vangst namen om deze onder de ge vangen royalistische samenzweerders te verdeelen. Zij zette in de gevan genis* dezen liefdadighéidsdienst voort, welken zij zeer methodisch heeft ge organiseerd. «Haar cel is een waar bureau voor openbare hulpverleening. Zij heeft er de dossiers van alle arme samenzweer ders en brengt haar tijd door met het geven van bevelen betreffende de ver- loening van hulp. Zelfs republikeinen en carbonario’s hebben in de gevangenis een bezoek gebracht aan de aristocratische samon- zweerster. Mej, Da Qama heeft volgens den correspondent van den „Tempt”, die bovenstaande bijzonderheden meldde, besloten geen getuigen a décharge te doen dagvaarden on zij heeft haar om andere redenen? van hun korps afwezig zijn, gelast zich van af heden, ten koste wat het wil, naar de regi menten bij Tsjataldsja te begeven. Oostenrijk en Montenegro. Men deelt te Cettittje officieel mede, dat het bericht, volgens welk men belet zou hebben, dat een Oostenrijksch stoomschip te St. Gipvanni di Medua lading ontscheepte pnder bedreiging van de bemanning niet den dood, ab soluut onjuist is. De Montenegrijnen hebben geen enkel schip belet om te lossen of te laden en evenmin een bemanning met den dood bedreigd. De Montenegrijn- sche regeering had eenvoudig kennis gekregen van een klacht van kapitein Skodra door oen nota van de Oosten rijksche regeering en. had zich toen gehaast om het verkeer der Oosteö- rijksch-Hongaarscho stoomers zooveel mogelijk te vergemakkelijken en zij. heeft verder verklaard, dat zij de schub, digen, indien die er waren, streng zou straffen. oen speciale'n ambtenaar om het incident te onder- geen booze woorden geeft Daarna gaf ze hem weer een klap en liep ijlings weg, luid lachend, terwijl Dolinsky gehoorzaam dacht„Wat helpt het, eens zal ik haar toch wel klein krijgen’. Die dag kwam echter niet, ook niet toen de eerste jongen door een tweeden gevolgd werd. Niet lang daarna maakte Anna uit oude aanhankelijkheid een bezoek bij haar eerste meesteres. Het was weer Zondag. Klothilde was mot haar moeder in haar landauer naar Berlijn gereden, óm naar den toestand der oude mevrouw Herbst te vragen, die, sedert ze aan de jicht loed, niet zoo dikwijls meer haar lachend gezicht liet zien. In werkelijkheid was het Klothilde te doen om met Oskar oen paar ernstige woordjes te wisselen, want het had niet lang geduurd, of haar oude liefde voor hem was ont waakt. Toen de toestand van het kind niet beterde en hiiar ijdelheid daarónder zoo leed, was plotseling de verboden genegenheid in haar ziel ópgevlamd. Hoe meer Glaser om zoo te zeggen huiselijk verschrompelde, des te sterker vlamde haar levenslust op, des te meer bloeide zij op als een late roos, die na een kommerlijk vroeg-bestaan eindelijk den rechten tuinman gevonden had

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1