OPROEPING Sinn, xx@xn.la.xxd_ Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtszaken. 402e Staats-loterij Boekaankondiging-. Laatste Berichten. BLIJVENDE PLANTEN, Mej. ZALME, Telegrafisch Weerbericht Qfficieele Prijscourant Effectenhandel te ms ter da 111 Er bestaat Diet de minste twijfel, dat de moord is geschied op last van anderen. Waarschijnlijk is evenzeer last ge geven'om andere voorname leiders der radicalen uit het Zuiden te dooden, o. a. de generaals Hoeansing reeds is gemeld, dat de moordenaar van Soen- sjiaosjen dezen nog vóór diens dood had geschreven, dat hij hom abusieve lijk voor Hoeangsing had gebonden en Kerkimei. Welk een aanhang de radicale Koeo- mintang-partij heeft, moge blijken uit het feit, dat 368 leden var» het 548 leden tellende parlement tot haar be- hooren. I)e partij heeft zich voornamelijk ten doel gesteld tegen het streven van Joeantsjikai naar de dictatuur in te gaan, en te zorgen, dat er in China een in waarheid parlementaire Regee ring komt. De vraag is thans welke invloed de thans gepleegde moord zal uitoefenen in 't nieuwe parlement, dat thans ge kozen is en dat op 8 April zal worden geopend. Generaal Hoanoksing on dr. Soen jatsen zullen thans onder geen enkele voorwaarde te Peking komen. Zoodra dit laatste bekend werd, zijn eem aantal leden der Koeomintang, die zich. roods te Peking bevonden, weer vertrokken. Men gelooft nu, dat de geheele partij zich te Nanking ver zamelen zal, waardoor weer gevaar voor verwikkelingen zal ontstaan. Joeantsjikai schijnt, hoewel hij her haaldelijk verklaart heeft, het presi dentschap niet te wenschen, toch voor alle gebeurlijkheden grooto sommen in 't geheim te hebben verzameld om ze desnoodig bij de presidents-verkiezing te kunnen gebruiken. Griekenland. Koning George's stoffelijk overschot. Het overbrengen van het stoffelijk overschot van Koning George had gistermorgen plaats in tegenwoordig heid van den Koning, de Koningin, de prinsen en prinsessen. Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer z^jn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 31 Maart des avonds te 8 Va uur. Kamerlid Verhey. Het Hbld. verneemt, dat het lid der Tweede Kamer voor Rotterdam III, kolonel. J. B. Verhey, zeer ernstig on gesteld* is, en zich dezer dagen aan een niet ongevaarlijke operatie zal hebben te onderwerpen. Veeuitvoer naar Duitschland. Uit Bolingen wordt aan de „Köln. Zeit." geseind: Op een verzoek van de stad Bolin gen tot verlenging van den termijn voor veeuitvoer uit Nederland, heeft de Duitsohe minister van landbouw telegraphisch medegedeeld, dat wegens het uitbreken van het mond- en klauw zeer in Nederland en het gevaar voor overbrenging dier ziekte geen levend slachtvee meer uit Nederland mag worden ingevoerd. (Hbld.) Onderwys in Indië. In een artikel in het „Soer. Hbl." wordt ten betooge, dat het zendings- ondorwijs sterk bevoordeeld wordt, o. a. opgemerkt, dat er voor de 180,000 zielen in het zendingsgebied Noord- Tapanoeli zijn600 lagere scholen en 3 kweekscholen voor onderwijzers, ter- wyl voor de circa 2,500,000 bewoners van geheel Sumatra (14 maal zooveel) bestaan 8 openbare scholen 1* klasse 170 idem 2* klassecirca 300 gesub sidieerde inlandsche scholen eu 1 kweekschool. Roode Kruis-ambulance. De volgende leden der Ned. Roode Kruis-ambulance te Tjorloe zijn hier te lande teruggekeerd: de artsen A. van Vliet, Röntgenoloog, A. Weieher, P. W. Schram on zuster A. Haanstra. Van deze terugkomst was bij het Hoofdcomitó officieel niets bekend. Do ambulance uit Tsjorloe. Gisteren heeft een medewerker van do „Arnh. Ort." een onderhoud gehad met dr. A. Welcker, te Oosterbeek, die zoo juist van Tsjorloe terug was gekeerd. Deze vertelde o.m. het vol- gende Maandag voor een week is hy met dr. Schram uit Utrecht ën dr.^Van Vliet uit Den Haa~, uit Tsjorloe*ver-' trokken, medenemende nagenoeg alle instrumenten en de bagage van alle leden der ambulance. Al deze artikelen Roode redenen waarop e onmo werden in Sofia achtergelaten. Dr. Van Vliet en dr. Welcker zijn gister morgen in ons land aangekomen. Dr. Schram bleef in Boedapest achter d&Ar de overige leden van de ambulance afwachtende. Op onze vraag wat er nu toch eigen lijk aan was van alle tegenstrijdige berichten omtrent het al of niet ver trekken der ambulance, deelde de heer Welcker ons mede dat dr. Sikemeier voor eenige weken een telegram kreeg van het hoofd-comité van Het Roode Kruis om terug te keeren. Dat ge schiedde tegelijkertijd, dat ook aan de andere ambulances een dergelijko last geving word verstrekt. Deze laatste echter on vingen dezo order por brief, de ambulance van dr. Sikeroeier per telegraaf, omdat brieven te lang onder weg bleven. Dr. Sikemeier hqeft toen telegrafisch gevraagd waar< terugroeping geschiedde. H< Kruis heeft toen een mot omkleed antwoord gezonden dr. Sikemeier weer antwoori*' gelijk te kunnen vertrekken met het oog op den zorgwekkenwm toestand van den verpleger Batfam, die aan typhus lijdende was. Het lag nimmer in de bedoeling van het Roode Kruis dat de ambulance onmiddellijk zou opbreken, maar integendeel, dat ze geleidelijk zich geheel vrij zou maken. Toen de drie heeren vertrokken, was er in den toestand van den verpleger Braam een vleugje beterschap te con- stateeren. Zoover als toen was vastgesteld, zou de ambulance Zaterdag 22 of Maandag 24 dezer vertrekken. Dr. Welcker meende, dat nu blijkens de laatste berichten, de toestand van verpleger Braam weer ernstiger is ge worden, de overige leden der ambu lance wel zullen wachten, tot dr. v. Hamel, die j.l. Zondag naar Tsjorloe vertrok, is aangekomen. Mevrouw Sikemeier was verleden week weer geheel hersteld, hoewel nog zwak. Toen de beide verpleegsters in Sofia kwamen, was het onmoge lijk Tsjorloe te verlaten. Deze plaats was geheel afgesloten door de ontzet tende sneeuwmassa's. Eerst den tien den Maart j.l. was de weg weer vrij. Toen was mevrouw Sikemeier echter reeds zoover hersteld, dat de hulp der pleegsters niet meer noodig was. Met goedvinden van het Roode Kruis zijn ze toen naai' Belgrado vertrok ken, teneinde dr. Van Tienhoven, die aldaar een hospitaal had, te assis- teeren. Toen de drie doctoren vertrokken, was een deel van het hospitaal over- fedaan. Het huis was reeds ingenomen oor andere patiënten met een Bul- gaarsch medicus. Zoo gauw mogelijk zouden ook de andere huizen worden ontruimd, opdat de ambulance lang zamerhand geheel vrij zou worden, Ge heel dus zooals het hoofdcomité ge vraagd hi 1io\ •tterdanl. Naar de N. Crt. verneemt, zal de liberale kiesvereeniging Vooruitgang te Rotterdam den heer J. van Vollen hoven, oud-hoofdadministrateur van de Deli-Maatschappij, wonende te 's Gravenhage, uitnoodigen een can- didatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden voor district I of IV. De prentbriefkaart. Volgens de „N. R. C." is een prent briefkaart uitgeven, waarop voorkomt een lied, bestemd voordea.s. Kamer verkiezing. Dit lied is gemaakt door zuster Teresa en door den heerL. M. A. Schoenmakers gecomponeerd. Een paar coupletten van dit fraaie lied willen wy onzen lezers niet onthou den. Wij, de kinderen Uwer Heil'gen en (het kroost van Martelaars, Bidden U Bescherm ons Neêrland in [de dagen des gevaars Ongeloof verheft zyn vaandel, socialis- |me ontplooit zijn macht, Om Uw kerke te bestrijden met vereen- [de list en kracht. Godlijk Hart wil niet gedoogen, dat [hun staatsmacht triompheert, En zich hun behaalde zege tegen U en [d U wen keert, „Weg met God" was steeds hun leuze, [„weg mot Zijnen naam, Zijn leer, Uit den Staat en 't kinderharteZult [Gij dat gedoogen. Heer Kerkdief. Vrijdag werd, naar de Tyd meldt, gevankelijk naar Roermond overge bracht en ter beschikking van de jus- tie aldaar gesteld zekere J. K., 43 jaar oud, wonende te Nymegen, wegens het plegen van kerkdiefstallen. Onder bij zonder eigenaardige omstandigheden werd hij gearresteerd. Dat gebeurde aldusWoensdag trachtte hij in de R.-K. kerk te Swolgen-Meerlo offer blokken te ledigen met behulp van lijmstokjes. Toevallig kwam de eerw. heer kapelaan in de kerk, en toen zette de dief het op een loopen, vluchtte, sprong op de fiets, en verwijderde zich in de richting Broekhuizen vorst. Ook de eerw. kapelaan sprong op een rijwiel en rende den dief, die een heelen voor sprong had, na. De kapelaan kwam nog tijdig genoeg aan in Broekhuizen- vorst om te zien, dat de kerkdief zich begaf in de R.-K. kerk,aldaar. Toen waarschuwde de kapelaan van S wolgen den kapelaan van 'Broekhuizenvorst en beiden begaven zich in de kerk. De dief had zich nog niet voldoende kunnen oriëntoerenhij werd aan stonds door beide kapelaans gegrepen, die probeerden hun arrestant voor den burgemeester te geleiden. De dief ver zette zich hevig; eenige personen scho ten te hulp en zoo werd de dief op transport gesteld. Plots rukte de dief zich los, doch hij werd weer achter volgd, andermaal gearresteerd en ver- dor voor don hulpofficier van justitie geleid. Later werd hij door de mare chaussee overgenomen. De gearresteer de, een Duitscher, was er op ingericht niet alleen om offerblokken te ledigen, doch ook om kasten, enz. te forceeren. Hij was nl. in het bezit van lijm en tal van inbrekers werktuigen. Men meldt ons uit Harliygen Door het s.s. Friesland werd hie"r binnenge sleept een te Groningen thuisbehoo- rende schoener die met een lading vuurvasten steen van New-Castle naar Londen op de Noordzee in zeer ge- havenden toestand werd aangetroffen. Doordat het roer was weggeslagen was het schip een speelbal van wind en golven geworden. Doodelijk ongeluk. Zaterdagavond is te Valkenburg door een autp het bejaard echtpaar Meys aangebeden. Beiden werden ernstig gewone. Maandagavond is de man aan de/bekomen verwondingen bezweken. Te Rhenen waren eenige kinderen aan het spelen op een hoop zand aan den loswal. Onverwachts gleed het 4-jarige meisje van G. Alberts naar beneden en kwam in den Rijn terecht. Aan redden viel niet te denken door den sterken stroom dreef het kind ter stond wëg. Zondagmiddag halfvijflandde, op )lm. 10 minuten afstands van Ba vel N.-Br.) een luchtballon, die om 3 uur was opgestegen van het terrein der gastentoonstelling te Antwerpen. Door den hevigen wind was de mand ge kanteld, de inzittenden, de heeren A. Van Someren en Christine, liepen slechts enkele schrammen op, de ballon werd licht beschadigd. De toegeloopen boeren staken geen hand tot hulp uit. Uit West wezel uit Antwerpen komt het bericht van het overlijden van baronnesse Gericke van Herwijnen, de echtgenoote van Hr. Ms gezant te Londen, die in België sedert de ziekte, welke .hem in den afgeloopen zomer overviel, verblijf houdt. De gezondheidstoestand van den ge zant, hoewel verbeterd, laat echter nog niet toe dat baron Gerioke naar Lon den kan terugkeeren. Volgens de Z. Willemsvaart werd aan dr. Poels, ter gelegenheid van zijn lezing te Helmond, door een on- genoemden gever f 1000 voor zijn so cialen arbeid in de mijnstreek ter hand gesteld. Met zijn ééne been in de leeuwenkooi. Te Prato, in Toscane, zou een rei zend circus voorstellingen geven. Terwijl op de markt de tent werd opgebouwd, klommen jongens op de wagens. In een dier wagens waren eenige leeuwen, waarmee een. torn mer moest optreden. Een knaap, die op het dak van den leeuwenwagen liep, zakte met een been door een lucht koker en terstond werd dat been door een leeuw gegrepen. Het kostte aan het circuspersoneel de grootste moeite den leeuw tot loslaten te dwingen en de knaap werd daarna in levensge vaarlijken toestand naar het hospitaal gebracht, waar het been dadelijk moest worden afgezet. Uit Cuxhaven wordt geseind, dat de groote Franache bark „Marie'\ die den 23en September San Francisco verliet met een lading graan, met groote avern, lek en zonder beman ning in de Noordhaven werd gevon den. Het wrak is naar Cuxhaven en verder naar Hamburg gesleept. Om trent het verblijf van de bemanning is piet bekend. De~ bark was hij Good wins aan de E/ngelsche kust gestrand en later door den storm losgerukt en weggedreven. Aan boord van de „Marine", die 12 voet water in het ruim had. ontbraken drie booten, waar op blijkbaar de bemanning het schip verlaten had. Dezer dagen werd een bericht in do dagbladen verspreid, als zou aan het Depart, van Landbouw een rege ling inzake het onderzoek van alkohol- vrije dranken in voorbereiding zijn en met 1 April in werking treden. Reeds spraken enkele bladen van een Rijks controle: Naar het Centr. Bureau v. d. Volks bond te Utrecht van zeer betrouwbare zijde vernam, is het bericht, in dien vorm niet juist. Er is door een bond van Limonadefabrikanten besloten tot het instellen van een eigen controle dienst, en daarvoor is, wat het onder zoek der dranken betreft, de steun der Regeering toegezegd. Gisterenmorgen kwam te Assen de 18-jarige J. S. bij een tolhek te Zuid laren in botsing met een paal van dat hek toen hij er onder door wilde rijden. Bewusteloos werk hij opgeno men en in ernstigen toestand naar het academisch ziekenhuis te Gronin gen vervoerd. In de kerk te Gemert is dezer dagen een Christusbeeld gestolen. Den juis- ten datum van den diefstal weet men niet. Eerst Zondagmorgen was de diefstal bekend. Het betreft een antiek en zeer fijn afgewerkt kruisbeeld van omtrent 2 decimeter lengte. ('s-H. Ct.) Aan den dijk van den CarolinapoJ- der te Dinteloord is gisteren aange spoeld het in staat van ontbinding verkeerende lijk van een vrouw, waar schijnlijk die van Jan Tabak van Delfzijl. (N. R. Crt.) Op de Molenheide. Een groot aantal bestellenden was Maandag naar het vliegterrein „De Molenheide" by Breda getogen, ten- eftde de vliegdemonstratios te zien, die daar gehouden zouden worden door den bekenden aviateur 'Heinrich van der Burg. Van der Burg zou, naar de N. Crt. verhaalt, o.a. het Nederlandsche duur- record verbeteren, doch de sterke, on regelmatige wind, verijdelde zijn plan. Toch heeft v. d. Burg een indruk wekkende vlucht vertoond. Hoewel zijn machine hevig door den wind werd heen en weer geschud, en nu en dan plotseling verscheidene meters omlaag werd gedrukt, vloog hij toch op een hoogte van meer dan 300 meter heen en terug naar Oosterhout en wist een keurige landing te volbrengen. Een welverdiende hulde viel hem voor zijn moedig vliegen ten deel. Het doek van de draagvlakken, dat bij het vertrek strak gespannen was, hing na d6 landing overal slap. Wel een bewijs, dat de machine het in de lucht zwaar te verantwoorden heeft gehad. Inbraak. Zondagmorgen werd door de dienst bode van den heer Alex van Buren, Westersingel 61 te Rotterdam, ontdekt, dat in diens villa was ingebroken. De dieven hadden zich toegang verschaft door overklimming over de schutting van de aangrenzende school, eenige ruiten uitgesneden en een spanning verbroken. In de tuinkamer forceerden zij twee schrijfbureau! en maakten zich meester van f 210 aan bankpapier en gouden tientjeB. Zij hadden een tafel voor de deur geplaatst. Van de dieven geen spoor. (N. Crt.) Een drietal gevaarlijke jongelui, bezig met inbraak, werden, zoo meldt de NCrt., laat in den avond te Zwolle gepakt. Met eenige inbrekerswerk tuigen waren ze doorgedrongen in den wijnkelder der firma Gurzeboom. Een voorbijganger die licht in den kelder meende te bespeuren, kwam dat ver dacht voor en waarschuwde de politie, die daarop alle drie in hechtenis nam. Kievitseieren. In Friesland zijn in de laatste dagen hier en daar al kievitseieren gevonden. Zij worden meerendeels aan den land heer of aan een autoriteit ten geschenke gegeven of wel tegen hooge prijzen, van f 1 tot f 2.50 per stuk aan lief hebbers verkooht. ooo^Ooc» GOUDA. 26 Maart 1913. Ryks Stierenkeuring. Hedenmorgen had op de Markt al hier de centrale keuring plaats van de stieren van het zwart-bont veeslag. De stieren waren ingedeeld ia 4 categoriën, nl. categorie I: stieren van 31/2 jaar en ouderIIstieren van 2% tot 3% jaar; III: stieren van 1 l/jtot 2Va jaar en IV stieren beneden 1 jaar. Aan de lijn stonden 22 dieren. De Regelingscommissie kende de volgende prijzen toe: Van de eerste categorie liet de stand en de gang te wenschen over; voor de tweede categorie waren drie stieren ingeschreven: Hendrik geboren 1910, eigenaar J. de Jong Lzn., Reeuwijk; Kees geb. 1910, eigenaar J. A. Roo- ken, Vlist en Lauwrens geb. 1911, eigenaar H. van den Broek, Ouderkerk a/d IJsel, welker eigenaren ieder f 100 werd toegewezen. Van de derde categorie was het oordeel der commissie dat het gehalte der collectie niet meeviel. Toegekend werd aan T. van Es, Waddinxveen voor Dirk I geb. 1911 f 100 en aan A. Rijneveld, Waddinxveen voor Cas tor II geb 1911 f 75. Van de laatste categorie werd toe gewezen aan L. de Vries Jzn. alhier voor üorus geb. 1912 f 40aan C. Breedijk Waddinxveen voor Dirk XVI geb. 1912 f 20; aan Cath. Breedijk Rozendaal bij Oudewater voor Castor geb. 1912 f 40 en aan wed. A. den Duyf, Ouderkerk a/d IJsel voor Cesar geb. 1912 f 20. De heer J. Wesseling alhier, komt voor op het 4-tal voor hoofd der eer lang te openen Qhr. school aan de Balkbrug. Door de politie is alhier aangehouden een gesignaleerd persoon, die nog drie dagen hechtenis moet ondergaan. De aangehoudene is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rot terdam. Post- en Telegraafdienst. Bij den post- en telegraafdienst worden verplaatst met 1 April a.s. de commies-titulair P. van der Meulen van Gouda naar Maassluismet 1 Aug. de commies-titulair P. Verhagen van Rotterdam (telegraafkantoor) naar Gouda; met 30 Maart de commies- titulair J. H. Weeda van Schoonhoven naar Gorinchem. Reeuwijk. Gemeenteraadsvergade ring van 22 Maart. Voorzitter en Secretaris, de burge meester. Afwezig de heer R. J* van Dijk. De voorzitter opent de vergadering en leest de notulen der vorige verga dering voor, welke ongewijzigd wor den goedgekeurd. Vervolgens doet de voorzitter mededeeling, dat de inkom sten op het Kohier van den Hoofde- lijken Omslagvoor 1913 bedragen f 5676.56 zijnde 2 ten honderd der belastbare inkomsten. In verband met het uitgestelde punt van behandeling der vorige openbare vergadering tot de geheime vergade ring, deelt de voorzitter den Raad mede, dat smids- en sohilderwerken aan de respectievelijke laagste inschrij vers niet zijn gegund, omdat de in schrijvingen de begrootingen van den bouw-inspecteur ver te boven gingen. Besloten wordt dat deze werken in den loop van dit jaar ondsrhands zullen worden uitgevoerd. Ingekomen zijn Een schrijven van den heer schoolopziener, wijzende op vele aan te brengen wijzingen aan het schoolgebouw A op het dorp. Idem van idem van gelijke strekking aan school B te Sluipwijk. Beide scholen bieden niet genoegzaam ventilatie. Openslaande ramen zullen er in moe ten worden aangebracht. Voor wat betreft sohool A wordt den wensch uitgesproken, dit schoolgebouw te ver vangen door een nieuw het getal leerlingen is op beide scholen te groot in verhouding der leerkrachten. Wordt tot latere behandeling aange- houdenWoorts zijn ingekomen de Re kening en, verantwoording Verant woording over 1912 van de Gezond heidscommissie te Bodegraven. Inkom sten f 2220.00%» uitgaven 11969.18, saldo f 250.17%. Begrooting voor 1914 is geraamd in inkomsten en uitgaven f 2036.33Va- In verhouding per hoofd zal onze ge meente moeten bijdragen voor 1914 f96.81 tegen f92.in 1912. Een missive van Ged. Staten meldende afvoering van de artikelen der veror dening, waartegen geen strafbepalin gen zyn gemaakt. Idem van idem meldende de goedkeuring van het Ko hier van den aanslag in den H. O. Een adres van den Commissaris der Ko ningin dezer provincie, houdende ver zoek tot het doen houden van de jaar- lijksche collecte voor den gewapenden dienst. Deze collecte zal worden ge houden. Idem van Ged. Staten, be richtende, dat de subsidie voor deze gemeente voor het openbaar lager onderwijs f 6225.bedraagt. Een brief van den gezondheidsraad te Utrecht inhondende het verzoek tot opzending eener voordracht van twee personen, wegens periodieke aftreding van Mr. Ie Coultre, en K. Schouten—Hoogen- dijk, als leden der gezondheidscom missie te Bodegraven. De voorzitter is van meening den Raad te moeten adviseeren geen voordracht op te ma ken, daar het een periodieke aftreding is en proefondervindelijk meermalen is gebleken, dat onze candidaten geen kans van slagen hebben. Eenige leden van den Raad toonden zich bereid tot het opmaken van een voordracht wel over te gaan, opdat daardoor wellicht de uitgaven der Commissie meer zul len worden beperkt. Ter tafel komt een adres van den heer G. Kooij alhier. Deze verzoekt gedeeltelijk ontheffing in den aanslag van den H. O. De voorzitter verklaart, dat dit verzoek te laat is ingediend en ei' mitsdien geen vermindering kan plaats hebben. Met algemeene stem men wordt besloten zijn aanslag voor de helft oninbaar te veririaren. Een verzoekschrift van den heer Knling om eervol ontslag als onder wijzer aan school A op hot dorp, zulks in verband met zijne benoeming als zoodanig aan de openbare lagere school te Sliedrecht. Eervol ontslag wordt verleend tegen den gevraagden datum, 1 Mei a.s. In verband met het weg gaan van dezen onderwijzer, doet de voorz. mededeeling, dat op ad vies. van den inspecteur zal moeten worden overgegaan tot benoeming van een effectieven onderwijzer, zoodat oproe ping van sollicitanten zal moeten plaats hebben. Aaanvankelijk was ge dacht voor deze vacature een tijdelijke onderwyzer te benoemen, zulks met het oog, dat weldra een R. K. school zal worden geopend, waardoor dan ongeveer de helft der leerlingen der openbare lagere school deze zullen verlaten en verhuizen naar de nieuw te openen R. K. school. Vervolgens stelt de voorzitter, op advies van het hoofd der school A, den Raad voor, om in verband met het toenemend getal leerlingen voor nuttige hand werken tegen 1 Mei a.s! een oproeping te doen voor onderwijzeressen met acte nuttige handwerken, onder vorbinding van proefles. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. De voorzitter merkt op, dat tot 26 Maart gelegenheid bestaat tot inschrij ving van leerlingen voor beide open bare lagere scholen. Besloten wordt dat het stembureau voor de afd. Stein, zitting zal houden ten huize van den heer Van Zuilen aldaar. Hiervoor zal als zaalhuur f 3.— per koer worden betaald. Tot leden vandit stembureau worden gekozen de hoerenA. J. de Goeij, voorzitter, R. J. van Dijk, pl. verv. voorz., W. Dogterom en A. Krook leden, C. Dog- terom en T. Moons pl. verv. leden, L. Verkerk, buitengewoon lid en A. Hoo- genboom pl. verv. buitengewoon lid. Ten slotte wijst wethouder de Goey den voorzitter op de aan te brengen verbeteringen op den Vlietdyk. Do voorzitter zegt, dat zoodra de grind- schipper zal binnenvaren, dezen daar heen zal worden gezonden tot lossing van grind. Tot bewaarplaats van grind wordt een strook grond aangewezen van het hd L. Verkerk, die hiervoor voor huur en toezicht f2.60 per jaar zal ont vangen. De voorzitter sluit daarop do ver gadering. Bergambacht. Bij de Zaterdag gehouden aanbesteding van het jaar- lijksch onderhoud der gemeente-eigen dommen werd ingeschreven al» volgt Perc. 1, timmerenC. De Jong, f 210wed. W. F. van der Wal f 199. Perc. 2, metselwerk: P. Duhen, f 386P. Van den Oever, f 375C. Van den Oever, f 289. Perc. 3, schilderwerk G. Koren, I I 228A. Van Steenis, f 225B. Veer, f 198,50A. C. Bezemer, f 177. Perc. 4, smidswerkT. Van Zoest, 1 f 109.50; J. Pols, f 91.70. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. f, Boskoopsche Boomkweekers-Coöpera tieve Verbrniksvereeniging. Boskoop. Bij de Staatscourant n°. 70 zyn verzonden afdrukken van de akte van oprichting en de statuten van de Boskoopsche Boomkweekers-Cöope- ratieve Verbuikivereaniging. Deze vereeniging is opgericht door de heeren E. Guldemond, D. M. van Gel- deren, R. Stutvoet, J. G. Rosbergen, D. Mesman, L. J. Endtz en D. Tur kenburg voor den dupr van 30 jaren aanvangende met den datum van open baarmaking der akte in de Stkatscrt. Deze vereeniging heeft ten doel hare loden op de voordeeligste en gemak-- kelijkste manier grondstoffen, mest stoffen materialen in het boomkwee- kersbedrijf benoodigd en verbruikt wordend te verschaffen. Lid van deze vereeniging kan zijn ieder boomkweeker uit Boskoop en omgeving, die een 3% rentegevend aandeel neemt groot f 10.—, waarvan terstond bij opgaaf f 2.— moet worden gestort. De vereeniging zal werken met eigen kapitaal en zoonoodig met kapitaal door leening verkregen/^ Het bestuur der vere/niging bestaat uit 9 leden, door en uit de leden op een algemeene vergadering te kiezen. Een administrateur zal de leiding heb ben der zaken. Bovendien worden door en uit de leden 5 commissarissen gekozen voor toezicht en coptröle. Ouderkerk a. d. ÏJsel. Bij de bidstond voor het gewas werden naar de Sch. Crt. meldt, in de Gereformeer- de Kerk alhier twee bankbiljetten van f 10 gecolecteerd voor kerkdienst. De collecte voor de theologische fa culteit der Vrije phiversiteit bracht f 9,50 op. REQHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. De 27-jarige losse werkman A. F. Y. te Gouda bekende op 2 Jan. get. G. Hupkes aldaar te hebben bewogen tot do afgifte aan hem bekl. van f 2.75, door dezen opzettelijk, in strijd met de waarheid, mede te deelen, dat zijn jaaglijn door de schroef van een stoom boot was vernield, dat hij juist een vrachtje had en hij geen geld bezat om een nieuwe lijn te koopen. Bovendien had hij juffr. S. bewogen tot de afgifte van vijf sigaren, door haar te zeggen dat hij kwam namens een schilder, bij wien hij drie dagen had gewerkt. Eisch wegens oplichting, tweemalen gepteegd, zes maanden gevangenisstraf. .De onbezoldigde rijksveldwachter A. Jongeneel verklaarde, in d9n nacht van 25 op 26 Jan te zijn beleedigd door den 58-jarigen visscher K. v. G., diens zoon P. v. G. en den 30-jarigen heiër S. K. H., allen te Gouda. Op de vraag van den president aan K. v. G., waarom zijn zoon niet ver schenen was, antwoordde v. G., dat deze „met zijn been in de ongevallen wet zat". Jongeneel had gezien, dat de be klaagden de visscherijwet overtraden; toen get. de zegen, waarmede gevischt was in beslag wilde nemen, verhin derden beklaagden dit. De beide laatste bekl. hadden hem uitgescholden. Eisch tegen elk van de beklaagden, wegens het opzettelijk verijdelen van een handeling van een ambtenaar, voor de twee laatsten bovendien wegens eenvoudige beleediging van een amb tenaar, tegen K. v. G. vier weken, tegen do anderen elk zes weken ge vangenisstraf De 58-jarige A. W. L. huisvrouw van J. D. te Waddinxveen, kwam in appèl tege'n een vonnis d.d. 5 Febr. van den kantonrechter te Gouda, waarbij z(j ter znke van overtreding van de drankwet, bijjierhaling gepleegd, werd veroordeeld tot dertig dagen hechte- nisstraf. Bekl. had op 22 Jan. aan A. Tol, en diens zoon, elk een fleschje bier verkocht. Zij mocht dit doen, maar de bezoekers mochten het bier niet in haar inrichting gebruiken. Bekl. zeide, dat zy hun dan ook geen glazen had gegeven en dat zij het bier bruten de deur hadden opgedronken. Get. A. Tol verklaarde dat by uit eigen beweging een glas had genomen, vlak bij de buitendeurin de beneden voorkamer had hij het bier niet opge dronken, maar m een portaaltje. Zyn zoo>n deeltfe mede, het fleschje te hebben gedronken, aan de deur. Het O. M. eischte bekrachtiging van het vonnis. Mr. A. J. Marx meende, dat bekl. op deae dagvaarding niet veroordeeld zal kunnen wordende feite», zooafe die daarin gesteld xyn, aym gebleken niet te hebben plaats gehad. Waaneer men hier, naar pleiter s oordeel ten onrechte, schold aanneemt, achtte h| de opgelegde straf veel te hoog. De rech&aak heeft gisteren ver oordeeld i A. L, dl Jaar, k» werkman te Gouda, wegen* diÉfctal van twee klokgewichten, tot twee maanden ge vangenisstraf, A. A. v. d. H., 22 iaar, stoelenmaker te Gouda, wegens diefstal tweemalen gepleegd, tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. B. L., wegens huisvredebreuk te Gouda, tot een maand M. v. S., we gens huisvredebreuk, mishandeling van een ambtenaar en wederspannigheid, tQt een maand gevangenisstraf. N. R. Crt. 1* KI. Trekking v. Woensdag 26 Maart. No. 19389 f 20.000. 2350 f 5000. 3868 f 1500. 5409 en 19152 ieder f 1000. 599 en 6316 ieder f 400. 1435 en 18467 ieder f 200. 360, 3625, 4572, 4881, 8680, 15393, 15643 en 18965 ieder f 100. Prijzen van f 20. n» 58 60 104 48 228 47 57 64 BO (M 858 78 405 24 83 35 86 44 49 83 88 501 78 80 96 G26 48 97 703 ijl <8 70 815 38 00 77 89 80 911 14 53 74 88 48 70 1005 96 1102 7 8 35 44 54 1230 1818 1465 1508 49 fi<l 71 1745 1836 80 1900 21 81 65 5J 7* 2084 41 65 69 91 2119 85 40 57 2209 24 75 76 2357 2129 28 59 2526 03 2024 13 84 2729 40^29 86 8^ 2883 3016 26 80 87 8110 76 84 3236 44.06 3840 42 54 64 8419 88 40 3582 41 01 82 3746 52 61 83 8804 60 83 03 4000 83 39 62 78 4138 10 1222 08 83 98 4819 32 39 45 61 07 4411 16 24 86 4606 56 76 4605 6 89 64 06 84 85 80 4784 41 47 59 65 48Ö1 17 34 &1Ö 66 68 6001 27 43 71 77 5107 68 76 86 5210 18 78 5002 72 80 94 M42 W^TO 5531 63 03 5611 41 51 68 81 MOi'mSö M 6010 20 0198 36 44 0218 33 62 81 0812 75 6417 51 05 80 89 0561 68 74 0002 06 68 78 88 8727 60 M 76 77 «11 46 75 81 0952 79 WU 7067 88 43 67 71 60 7229 39 00 7406 03 7610 58 7001 21) 28 33 64 81 7815 20 35 7915 58 74 80 IS07 90 86 90 8422 46 61 8648 58 56 59 85 92 8067 8738 35 89 93 8800 47 77 8954 9028 87 47 82 6110 18 22 26 67 78 9216 70 9341 84 9440 47 56 0602 70 77 9631 74 94 *750 57 91 9860 78 9922 10000 36 49 55 00 10218 54 83 87 10319 65 83 10413 14 44 58 69 77 90 10500 33 37 80 10010 87 49 07 79 85 10814 40 43 47 00 73 10977 IUÖU 11018 45 11107 11201 4 23 46 83 92 11809 11 16 82 50 11403 27 40 79 11510 81 78 97 11654 11711 58 73 11801 48 82 96 11909 83 42 86 90 18404 28 77 80 91 13522 28 13605 25 55 60 74 80 91 16731 44 73 13802 28 60 18948 7Q 14018 85 to 14101 31 41 59 66 67 77 14863 71 74 78 14400 17 35 41 44 49 65 91 14501 4 26 41 62 71 14608 14711 19 19 70 118(0 40 58 59 99 1490Ï10 50 15054 60 5135 15201 10 15 20 52 15828 53 64 77 15441 95 15509 25 38 47 58 71 70 97 15665 72 15701 9 15805 67 81 to 94 07 15902 8 11 17 84 45 57 59 87 10021 37 53 61 16110 64 10276 84 16800 14 20 35 86 10452 72 10506 20 84 52 53 83 16009 11 80 16700 13 81 40 81 16835 48 49 77 78 70 85 10904 72 77 79 17002 17 23 38 54 to to 17124 99 17202 15 38 88 84 17819 46 05 08 17403 44 50 57 to 93 17508 11 33 43 55 02 81 95 ^17014 45 17713 to 00 79 17864 05 17900 7 10 10 28 18071 18118 64 97 18215 77 80 00 18810 16 19 40 92 18114 22 87 67 80 18508 21 28 80 44 84 18657 81 18759 72 18834 36 47 09 74 18929 80 38 61 94 19024 38 89 19131 49 56 .58 to 10225 27 29 91 10665 67 19407 31 77 87 19515 -26 32 65 80 19618 39 48 77 19707 60 57 60 90 10928 33 61 06 20000 30 47 63 20115 44 20224 32 30 90385 00 20441 20524 26 70 77 20601 17 01 08 20705 08 20870 77 to 20981 De lectuur over het öntwerp Tarief- wet is weer verrijkt met een uitgave van de Hollandia-Drukkerij te Baarn in haar serieVan Rechts en Links no. 5. De Tariefwet door W. de Jong, lid der Tweede Kamer Staten Gene raal. Waar dit werkje geschreven werd door den heer W. de Jong, Kamerlid voor Hoorn, door zijne talrijke rede voeringen reeds als een ijverig propa gandist voor het Vrije Ruilverkeer bekend, zal deze uitgave zeker tot meerdere bekendheid van het ons dreigende gevaar kunnen medewerken. Als no. 6 van deze zelfde serie ver scheen Het Beginsel der Economie door een Antirevolutionair. Uitgaven der Maatschappij voor goede en goedkoope lectuur. Als no.208/209 verscheen Samuel Goudsmid In de groote Leerschool (Novellen).Dit bundeltje bevat 7 novellen, en draagt den titel van het eerste verhaal, waarin de moeilijkheden, die een staking in een jong arbeidersgezin brengt worden ge- teekend. Teven* is de titel ietwat symbolisch voor de overige verhalen, diie ($e worstelende menschheid in haar groote Leerschool, de maatschappij van dezen tijd, toont. Waar de heer Goudsmit v. het Nederlandsch pnbliek reeds door 4 andere werken bekend is, zal ook deze bundel zeker lezers vinden. W. B. 210212. Prof. Henri Hau- vette: Dante. Inleiding tot de stadie v. d. Divina Commedia. Vertaling William Davids. Sinds in de W. B. de groote middel- eeuwsche Itaiiaansche Dichter Dante Aliighierie reeds door zijn Goddelyke Komedie in Dr. Boekens vertaling wordt vertegenwoordigd, beeft de Mij. v. G. en G. L. zeker een goed werk gedaan, thans een studio over den dicfctw, Mjo tgd en zyn kunst, die als inleiding tot het groote werk kan dienen, in hare W. B. op te nemen. Hoilmndia-Drukkerij. Serie VI Le vensorgaan. Als no. 9 in deze serie verscheen, Yeni Creator Spiritusdoor A- v. Lanteren. Schrijver tracht op populaire wijze de geest des tyds te toetsen aan kenmerkende verschijn selen van moderne kunst en gods dienst en wijsbegeerte. Het geheel is beheerscht door het wijsgeerig inzicht door Prof. Bolland verbreid. Achter eenvolgens passeeren Stijlisme Futu risme, moderne muziek, Theosofie en moderne Filosofie de revue. Serie I no. 2 Groote Mystie ken door Dr. W. J. Aalders. Pseudo Dionysius Areopagita. De Ploeg (no. 9 Maart 1913) bevat een beschouwing over-muziek van W.' Sibmaoher Zijnen, Gedichten, een studie over de tegenwoordige ver schijnselen van Kunstontwikkeling Steenhoff) en Tooneelbespiegolingen. Vorder ontvingen wij nog ter aan kondiging de volgende vroeger ver schenen nummers W.B. 86/7. R. Caaimir, Beknopte Geschiedenis der Wijsbegeerte (II). N.B. 180. Eugène de Bock, Hendr. Conscience. W.B. 181. Alfred de Musset, De Nachten. W.B. 182. AGschylos Prometheus geboeid, uit het Grieksch door R C. Boutor8. W.B. 183. Shakespeare's Julius Caosar, vert, door Dr. E. B. Koster. N.B. 184/5. Nico van Suchtelen, Verzen. W.R. 191'3. Karl Marx, Het Ka pitaal, vert, door E. van den Goes. N.B. 194/5. M. Scharten—Antink, Vier Vertellingen. N.B. 196/8. Is. Querido, Studieën (2o bufidel) W.B, 199/201. H. Roland Holst, Jean Jacques Rousseau. N.B. 202/4. Willem Kloos, Bloem lezing uit Rhijnvis Feith. N.B. 205. Vondels SpelenVondels Dramatiek. N.B. 205/7. Vondels spelen. Een vorstelijk advies. Konstantinopel, 25 Maart. In het blad Wasif, bepleit Prins Sabach Cd Din de vredessluiting. De voorzetting van den krijg zou zelfs zelfmoord zijn. De prins veroordeolt de tot nu too buitenlandsehe politiek der Porte. Thans moet de vrede snel gesloten worden, om tegen Skoetari en Adria- nopel andere voordeelen te verkrijgen. Een nieuwe nederlaag zon het verlies van Konstantinopel beteekenen. Na den oorlog moeten de sociale hervor mingen worden ingevoerd, als Turkije niet onder het juk der vreemde mo gendheden wil geraken. De storm. New-Yobk, 25 Maart. De groote wervelstorm heeft tot nu toe 35 plaat sen in het midden van hot Wosten geheel of gedeeltelijk verwoest. In Ohio trad de Ohio-rivier buiten haar oevers en overstroomden een gedeelte van de stad Dayton ter hoogte van anderhalve meter. Uit Akron in Ohio wordt gemeld hot groote reservoir is gebarsten en de stad loopt gevaar. In Indianapolis heeft het hooge water twee duizend huisgezinnen verdreven. Adrianopel gevallen. Sofia, 26 Maart. Gisterenmiddag is te Adrianopel het artilleriegevecht begonnen. Een hevige stormaanval op de stad dnnrde den ganschen nacht door. Hedenmorgen te 10.30 is Adrianopel gevallen. De Torksche bezetting heeft allo depóts, arsenalen en kazernes in brand gestoken. Het 23" Sjipka-regiment rokte de stad binnen. De Bevolking vluchtte in waanzinnige opwinding. Naar den vrede. Pabus, 26 Maart. Het is nu vrij zeker dat de vrede zeer spoedig ge sloten zal worden. aan alle lezers van dit blad. Op elke bestelling, hoe klein ook, geef ik gratis 5 Planten voor pot ten of tuin Cadeau. Wil men voor geheel zijn leven een mooien bloementuin hebben? Bestelt dan een Collectie elk jaar heeft men dan volop bloemen, in de kamer of tuin. Per 10 stuks in 10 verschillende soorten f 0.40, 20 a f 0.75,30 a f 1. 50 a f 1.50 en 100 k f 2.50. Altijd 5 planten voor kamer of tnin Cadeau. HILLEQOM. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.6 te Neufahruasser, laagste stand 753.9 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige oostelijke tot zuidoos telijke wind, half tot zwaarbewolkt, rtiogelijk in het zuiden regen, iets zachter. VAN DEN 26 MAART 1913. Staittgleeniiigeii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oo8tenr. Belastingvrije Kronenronte 4 pet. Port. O bi. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. fd. Obl. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. 85 '/2 86% ld. Obl. (Niaolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 903/» 90 ld Obligatie 60 Emis sie 4 pet 85 85 Japan. Obl. 1899 4 pet. 813/8 Moxico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. 43'/a Brazilië. Funding Lee ning 6 pet. 1035/s d. Obl. 1889 4 pet. 83 Venezuelu Dip)Schuld 1905 3 pet. ÖB«/fé- - Buk eu Crediet-lustel- llMffen. Ned. Bankaandeolen 217% 21S7/« Imlustr. Onderiieiniureii American Car Foun dry Comp. C. v. A. 50 51% Id .Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. 68% 70% Anglo American holo graph Cy. Cert,, v. A24Va U. 8. Steel Corp. Cer.t. v. Gow. Aand. 62 62% Kul. Crediet Instell. eu Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. 190 190 Jav. Cultuur Mij. Aand. 286 Nod. Handel-Mij.C.v.A 189% Jiyctt. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 15 16% Redjnng Lebong, MJ11- bouw Mij. Aand. 188'/i Great Cobar Aand. 62% 64% Petroleufu-Oudern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gow. A. 179'/a 180% Kon.Ned.Mij.totExpl, v. Petr. Bronn. O.v. A 576% 580% „Shell" The Transp. Trad Oy. C. v. G. A 525 Scheepvaart Kijeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aa'öd. 191% 191 Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. 117 116% Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. 4% 4%4 Ta bak-Oud ernt minnen. Bindjey Tabak Mij. A. 110'/» 112% Diversen. Maxwel Land öpant Cert. v. Aand. 9*j2 3% Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 10%8 10*/, 4 Spoor «regen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. 90 Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 97 97 Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 63Vi« 63% Warschau-Weenen Spoorwegmy. Aand. 186% dito dito Act. deJouiss. 86% Amerika. AtchisOn Alg. Hypb, Obl. 4 pet. 95'/a Erie Spoorweg-Mij, Gew. Aand. 27% 28% Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A 151 153% Wabash Gew. Aand. 44%- Preuieleeaingea. Amsterdam Aand. 3 pet 100% 100' Hongarije. TheLs-Ro- golinrogs-Ges. 4 pet. 154% 155% GELDKOERS. Prolongatie 3% pCt. Amerikanen zeer vast, Steek veel hooger, Nationale evenals Buitenl. Staatsfondsen prijshoudend, Culturen prijshoudend, Tabakken iets beter Rubbers vaat, Mijnen lusteloos.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2