Gemengde Berichten. Indisch Nieuws. Stadsnieuws. 402e Staats-loterij. --i Laatste Herichten. BURGERLUKE STAND. gSduda. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effectenhandel te A ins ter dam - - f7, é7 f- - niën wordt het volgende offieieele be richt gepubliceerd Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram heeft de door de Maatschappij tot bevordering van het natuurkundig onderzoek der Neder- landsche koloniën uitgezonden 3e Ne- derlandsche Expeditie naar het Oranje- Gebergte (Nederlandseh-Nieuw-Gui- nea) onder leiding van den kapitein der infanterie van het Nederlandsch- Indische feger A Franssen Herder- schep, nadat zij den 23 Februari op het Wichmangebergte was aangeko men, vandaar uit het hoogste punt van den Wilhelminatop bereikt. Zij heeft een belangrijke wetenschappelijke verzameling aangelegd en den sneeuw top tot de sneeuwgrens topografisch gekarteerd en geologisch onderzocht. De gezondheidstoestand van de expe ditie, die haar landtocht thans heeft beëindigd is gunstig sterfgevallen zyn niet voorgekomen. Jaarwedde der onderofficieren. De jaarwedde der onderofficieren is thans geregeld voor alle wapens als volgtsergeant bij aanstelling f 450; na 2 jaar dienst als ond.-off. f 500na 6 jaar f 600na 9 jaar f 650; na 12 jaar f 700; sergeant- maj.-inst. by aanstelling f 700na 12 jaar dienst als ond.-off. f 800na 15 jaar f 875na 18 jaar f 950ser- geant-maj.-admin. bii aanstelling f 750; na 12 jaar dienst als ond.-off. f 850 na 15 jaarf 925; na 18 jaar f 1000; adjudant-onderofficier bij aanstelling f 1000na 15 jaar dienst als ond. off. f 1075na 18 jaar f 1150, na 24 jaar f 1250. Deze jaarwedden zullen voor allo onderofficieren, by het aangaan van een huwelijk, waartoe 6 jaar dienst als onderofficier wordt vereischt, wor den verhoogd met f 200. Voor onderofficieren in Rijkswo ningen gehuisvest, wordt het salaris verminderd met de huurwaarde der woning. (Avp.) Electriciteitsvoorziening Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, houdende regeling in zake electrioiteitsvoorziening. Art. 1 bepaalt, dat voor den aanleg of de oxploitatie door anderen dan het rijk van een inrichting en van werken tot het voortbrengen, geleiden, transfor- meeren, verdoelen of leveren van elec- trioiteit een door de Kroon verleende concessie vereischt wordt, indien de electriciteit voor derden verkrygbaar zal worden gesteld. (N. R. Ort.) Tweede Kamerverkiezingen. Men seint uit Utrecht De gisterenavond gehouden leden vergadering der (liberale) Utrechtsche Kiezersvereeniging heeft tot candida- ten voor de Tweede Kamer gesteld voor Utreoht I en Utrecht II reap, mr. dr. J. H. W. Q. Ter Spill (vry- lib.) en dr. C. Lely, lid van ae Eerste Kamer (Unie-lib.). (Voor Utrecht I heeft thans zitting jhr. mr. Van Karnebeek, vrjj-lib., die voor een herbenoeming bedankte, en voor II de heer Van Hoogstraten, antirev.) Prov. Anti-rev. Partijdag te Utrecht. In zyn rede over het ministerie Heemskerk besprak prof. Diepenhorst de daden en voornemens van dit Ka binet. Daartoe werden aangevoerd de praestaties op drieërlei gebied geleverd: lo. do defensie-quaostie 2o. de behar tiging der geestelijke belangen 3o. de sociale wetgeving. By het eerste punt huldigdo hij warm de verdiensten van minister Colijn, die met vaste hand door zijn Miïitiewet en legerorganisatie orde wist te scheppen. Rust en vastheid zijn door het ministerie Heemskerk ge bracht in stee van do verwarring, welke door minister Staal's optreden gewekt was. Sterk laakte hy do houding dei- linkerzijde, die op enkele uitzonderin gen na aan Miïitiewet en legerorgani satie haar steun onthield. De vrijzin nige leden der Eerste Kamer brachten door hun optreden tegen dezo handel wijze der vryzinnigon in de Tweede Kamer een veelzeggend protest in. 0 Ten aanzien van het tweede punt wees prof. Diepenhorst er op, hoe het ministerie Heemskerk alleszins trouw aan zijn beginselen was geweest. Met kracht word geijverd voor de weg neming van onderscheidene belemme ringen, die de doorwerking der chris telijke beginselen beletten. Hij roerde daarbij aan de wetten tot Bubsidieering van het byzonder middelbaar onderwijs, het M.U.L.O.- onderwijs, het bouwwetje. Minister Malefijt's rustige arbeid, die aan het christelijk onderwijs in Indië een steun gaf als het nimmer te voren ontving, werd sterk geprezen. Ook weidde hij met warmte uit over minister Regout's Zedeloosheidwet en de kleinhartige houding van de oppositie daartegen over. Met betrekking tot de sociale wet geving erkende hij, dat de afhandeling van Raden- en Ziektewet niet immer eon bevredigenden indruk achterliet. Evenwel heeft de rechterzijde door haar kloek en eendrachtig optreden bij de invaliditeitsverzekering die fout schitterend gewroken. Met dankbaar heid gewaagde hij evenzeer van de groote verbetering, die Arbeidswet, Steenhouwerswet en Armenwet had den gebracht. Breedvoerig liet hij zien, hoe op het stuk van sociale hervorming aan de linkerzijde niets is te hopen, en dat zij hier evenals op zoo menig ander gebied, slechts in holle negatie heil zoekt. De afwerking der sociale verzeke ring en do oplossing der schoolquaestie door herziening van de Grondwet werden door hem als de hoofdinzet van den komenden verkiezingsstrijd eteekend en met vuur er op aange- rongen, dat alle krachten zouden worden ontwikkeld om het ministerie Heemskerk in staat te stellen op zijn gezegende taak te voltooien. Sigarenmakersactie. Gisteren werd te Utrecht een con ferentie gehouden tusschen het dag. bestuur van het Verbond van Vereeni- gingen van Sigarenfabrikanten in Nederland en afgevaardigden van de hoofdbesturen der vier sigarenmakers- organisaties. Vanwege het Verbond werd omtrent de besprekingen medegedeeld, dat do organisaties do aangeboden loonrege ling van de looncommissie hadden afgewezen. De afgevaardigden nu hebben in deze bijeenkomst getracht verbeterin gen in dezo loonregeling te verkrijgen, doch van de zijde van het Verbond' was men daarop niet ingegaan. De afgevaardigden der organisaties zouden nu, gehoord de toelichting van de loonregeling, door de looncommis sie, en de voornemens dezer commissie, de loonregeling nogmaals aan hun organisaties voorleggen en overwegen of een en ander er toe zou kunnen leiden om de «takingen in Rotterdam, Dordrecht en Gorinchem op te heffen, waartegen het Verbond dan de uit sluiting zou doen ophouden. Van arbeiderszijde werd o.a. mede gedeeld, dat de looncommissie van het Verbond overal in het land de loonen en toestanden in de industrie zal on derzoeken en trachten waar oneffen heden zich voordoen, die op te heffen, echter niet zonder in alles de arbei dersorganisaties te erkennen. De be doeling was om op deze wijze gelei delijk tot verbeteringen te komen. Het Verbondsbestuur kon evenwel in het Noorden des lands niets tot stand brengen, alvorens de zaak in het Zuiden des lands geregeld is. Het Verbondsbestuur had echter een kleine verbetering in de loonregeling aangebracht, waardoor het verschil 'tusschen de loonen in Amsterdam en Rotterdam voor vorm- zoowel als hand werk op 2!/2 cent is teruggebracht. Van de conferentie zal door het Verbond een résumé aan de arbeiders organisatie gezonden worden. De Friesclie bladen bevatten in verband met het ingetreden kievits- eieren-seizoen een groot getal ad- vertentiën, waarbij grondeigenaren en pachters het eierzoeken, slootjesprin- gen en loopen over hun landen ver bieden. Dit geschiedt, omdat door het eier zoeken het jonge gras vertrapt en de kievit zelf vorjaagd wordt, en deze vogel, die zich voedt met wormen en insecten, voor den landbouw van groot nut is. Te Zuidlaren reed de 18-jarigo J. Schmids in woeste vaart met zijn hoofd tegen den tolboom op, toen hij poogde met zijn fiets onder den boom door te rijden. Hij werd bewusteloos opge nomen. Zyn toestand was ernstig. Dinsdagmiddag halfvijf had een droevig ongeval nabij de Ned. Herv. Kerk van Zoelmond plaats. Het zes jarig zoontje van zekeren v. B., te Haarlem, thans by familie gelogeerd, had het ongeluk bij het opstappen op een treeplank van de inbeweging zijnde tram, te vallen en op de rails terecht te komen, waarna een waggon over het lichaam reed. Het kind was terstond dood. Volgens de laatste aanschryving van den Minister van Oorlog moeten de minderjarige miliciens, die in aan merking wenschen te komen om eeni- ge uren na het avondappél buiten de kazerne te verblijven, een bewijs over leggen, dat hun ouders of voogden daarin toestemmen. Deze mededeeling, aan de compag nie gedaan, bezorgde dezer dagen, volgens het Hbld, O. d. S., een onzer compagniescommandanten het volgen de briefje „Wel Eedele Heer (Den Majoor). Op U Eedele verzoek van het nacht verblijf van mijn Man het antwoord van Mijn noemende Echtgenoote S. F. te ontvangen voor den door U Eedele Orden of Verlof gegeven Paaschnachten te overnachten bereide ik gaarne aan U Eedele heer verzoek mijne toestemming daarin gaarne te geven. Met achting noem ik mij als Echgenoote van Milicein J." In de gisternamiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Volsen is besloten, namens den raad, officieel hulde te brengen aan de wakkere ingezetenen van Velsen, die de schipbreukelingen van de Eastwell gered hebben. Het autoverkeer te Halfweg. De voetbalwedstrijd HollandEnge land heeft er toe bijgedragen dat het autoverkeer te Halfweg met de Paasch- dagen zeer druk was. In verhouding met andere jaren was, volgens het Hbld., het aantal opgemaakte proces sen verbaal echter zeer gering, maar toch nog twintig. Te Zaandam is gisteren door de rijkspolitie iemand aldaar woonachtig, gearresteerd, die verdacht wordt te Wormerveer te hebben gepoogd een kantoorlooper een tasch mot f 8000 afhandig te maken. De aangehoudene ontkent echter de dader te zijn. Staking in de kleedingindustrie. Omtrent het gistermorgen te Am sterdam uitgebroken, conflict in de kleedingindustrie verneemt de N. Crt. dat het besluit tot het proclameeren der staking in de Dinsdagavond ge houden personeelonvergadering met bijna algemeeno stemmen werd aan genomen. De personeelen der firma's waarbij gestaakt wordt, P. M. Broekmans, Ko ningsplein Joh. H. Cornelisse, Binnen Bantammerstraat en Engel, Reguliers gracht, zijn op een enkele na geor ganiseerd. Tot op heden hebben zich geen werkwilligen aangemeld. Van wege den Bond zijn posten uitgezet. De staking omvat ongeveer 60 man. Na ons ter oore kwam, zou het niet onmogelijk zijn, dat indien deze staking van langen duur zou zijn, vanwege de patroons in de kleedingindustrie de uitsluiting geproclameerd wordt. Dinsdagmorgen werd te 's-Herto- genbosch bij den Muntelwal aan den rand van het water het lijkje gevon den van een pasgeboren kind. Het had een steen met een koord aan een hals bevestigd. Blijkbaar heeft men het wicht van den hoogen muur af te water willen gooien, doch door de duisternis niet gezien dat het op den kant bleef liggen. De politie stelt een onderzoek in. (Dbl. v. N.) Gistermiddag werd aan den Zoeter- woudschen Singel te Leiden, een elf jarig knaapje door een fietsenden slagersjongen aangereden, waardoor het kind kwam te vallen en daardoor werd overreden door een voorbijrij denden groentewagen. De knaap werd deerlijk gewond en overgebracht naar de ouderlijke woning aan de Heere gracht waar onmiddellijk geneeskun dige hulp werd ingeroepen. De toe stand van den jongen is niet zonder gevaar. (N. Crt.) Gistermiddag is de giorpont te Tiel overvaren door de sleepboot Henri van Millingen. De geheele bocht werd meegenomen. Het zware bochtanker is nog niet terugevonden. De over tocht per pont is gestremd. De pas sagiers worden overgezet. Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. N. R. Crt. Neerland's onafhankelijkheidsfeesten en de Bioscoop. Naar de „Kinematograaf' verneemt, is de Amsterdamsche commissie voor het plan 1913, waarvan de Burge meester mr. dr. A. Röell, eere-voor- zitter, de heer H. A. J. Baanders (architect) secretaris is, voornemens, een historisch Openluchtspel op te voeren, hetwelk dan in den zomer eenige malen zal worden herhaald. De commissie is hiertoe in onder handeling getreden met de directie van de Maatschappij voor de Weten schappelijke Cinomatografie te Haar lem, en bereidt nu een film voor, welke verschillende episodeh uit 1813 zal weergeven. Met den steun van de Centrale Commissie voor plan 1913 is tot de regeering het verzoek gericht over verschillende requisieten, enz. hierbij .te mogen beschikken. De regie berust bij den heerChris- pijn en het ligt in de bedoeling, deze film te vertoonen met medewerking Wn een koor, orkesten, enz. Met de directie van bovengenoemde filmmaat schappij zijn' besprekingen gevoerd over do mogelijkheid om enkele episoden in den vorm van een open luchtspel te Amsterdam te doen ver toonen. Generaal De Waal. Gistermiddag is de gepenaionneerde generaal J. de Waal, vice-voorzitter van het Nederlandsch „Roode Kruis", te 8 Gravenhage zoodanig gevallen dat hij een been brak. Hij werd vervoerd naar hèt Gemeentelijk Ziekenhuis en daar ter verpleging opgenomen. (Hbld.) De Gelderland en de Nederl. Ambulance te Konstantinopel. De correspondent van de „N. R. Ct." te Konstantinopel schrijft d.d. 22 dezer: In verband mot de mogelijkheid, dat het na het sluiten van den vrede tot een botsing zal komen tusschen de troepen van het Comité en die van do Officierenliga, is het hier nog ver der aanwezig blijven van een Neder- landsch oorlogsschip bepaald noodza kelijk, althans tot na de dislocatie zoo wel van het leger van Tsjataldzja als van dat van San Stefano. Daar onze regeering echter „de Gelderland" vóór Mei in het vader land terug wil hebben voor de oefe- ningsreis met de adelborsten van het oudste studiejaar en het jonge volk, dat nu van de opleiding komt, zal onze kruiser de 'reede hier over een goede veertien dagen moeten verlaten. Maar „de Gelderland" zal -r- naar ons wordt verzekerd daar, zooals ge zegd, een Nederlandsch oorlogsschip hier nog niet gemist kan worden, vooraf door het nu te Smirna liggende pantserschip „Kortenaer" worden ver vangen. Deze bodem heeft weliswaar 60 koppen minder dan „de Gelder land" aan boord, doch het is over het algemeen ouder volk en dus 'krach tiger on geschikt voor een eventueel optreden aan den wal. Ook onze ambulance is begonnen met aanstalten voor haar naderend vertrek te trdffen, dat eveneens over een dag of veertien zal plaats hebben. Zij is begonnen met inpakken en neemt nog maar een beperkt aantal nieuwe gewonden aan. Op het oogen- blik heeft zij nog ruim vijftig zieken en gekwetsten in behandeling. Om 8000 gulden. Omtrent de aanhouding die gisteren door de rijkspolitie geschiedde in ver band met een te Wormerveer aange wende poging om een kassiersbediende te bewegen tot afgifte van een porte feuille met een inhoud van ongeveer f8000, meldt men aan het Hbld. uit Zaandam nader, dat de aangehoudene reeds eerder in een vermomming zoo wel te Wormerveer als elders was ge zien. Hij droeg een pruik, valschen baard en een groote regenjas. In die vermomming ontmoette hij op Plein 1913 te Wormerveer den kassiersbe diende van de firma Schaap aldaar, wien hij een brief in drukletters 'ge schreven voorhield. De bediende, die van deze geheele wijze van doen schrok, sprong direct op de fiets en reed wég Ook de aan gehoudene, die eveneens op de fiets was, reed daarop weg in de richting van Zaandijk, waar hij in een urinior zich van zijn vermomming ontdeed. Dit was. door eenige jongens gezien, die daarvan bij de politie mededeeling deden. In de jas, die eveneens achter gelaten was, vond men nog het briefje wat tot de arrestatie leidde. Men veronderstelt, dat de aange- gehoudene, die het vertrouwen van twee banken genoot, gehandeld heeft in overspannen toestand ten gevolge van financieele moeilijkheden. Do aangehoudene is op last van de justitie naar Haarlem overgebracht. Zonderlinge veldwachters. Morgen zal een onbezoldigd Rijks veldwachter, tevens gemeente-veld wachter, terecht staan voor een der kantongerechten in het arrondissement Maastricht, beklaagd dat hij als jager mede heeft gejaagd op eene drijfjacht en geschoten heeft naar een haas, zonder voorzien te zyn van een jacht akte, consent of buitengewone mach tiging. Een ander gemeente-veldwaohter, tevens onbezoldigd Rijksveldwachter die steeds eene buitengewone machti ging had tot het schieten van konij nen en ander schadelijk gedierte, profiteerde daarvan zoodanig, dat een voddenkoopman van hem 40 konijnen vellen en 6 hazenvellen koopen kon. De man hield zich maar weinig met surveillance bezig, daar hij van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat van zijne buitengewone machtiging gebruik maakte en zijn overigen tijd besteedde om boodschappen te doen voor de gemeente en den burgemeester, alsook om wildstrikken te herstellen, die door een particulier onbezoldigd Rijksveld wachter onbruikbaar waren gemaakt en bewaakt werden. Hij moet den 1 April voor een an deren kantonrechter in het arrondisse ment Maastricht terecht staan als zijnde op bovengemeld feit op heeter- daad betrapt. 1 Lim. Koer. In het cachot verbrand. Te Nunspeet brengt de Paaschvie»- ring het houden van een paaschwei mede, waarbij het vooral - in den avond rumoerig toegaat. Eergisteren achtte de politie het geraden één der belha mels, de 24 jarige Hendrik Mulder Pz., in verzekerde bewaring te stellen, waarvoor onder den kerktoren een cachot is ingericht. Toen men echter gistermorgen de gevangene wilde vrij laten, kwam den politiebeambte een sterke brandlucht tegen. Bij nader onderzoek vond men Mulder reeds overleden, bedekt met brandwonden. Niettegenstaande door rijks en ge meentepolitie wordt beweerd dat hij vóór de opsluiting is gefouilleerd, vermoedt men dat hij een brandende sigaar in een der jaszakken heeft ge houden. Zekerheid heeft men nog niet. Wervelstorm op Java. Uit Bandoeng vernam het „Bat. Nbl." dat een geweldige wervelstorm de thee-onderneming Tjioemboeloeit heeft geteisterd eü aldaar groote schade aanrichtte. Een deel van de fabriek is vernield. Van de administrateurs wo ning waren nog Blechts een paar ka mers bewoonbaar. De kracht van don storm was zoo groot dat zinken platen de lucht inge- slingerd werden een deel van de muren der fabriek omgeworpen werd en zware houten fabrieksbalken op de nabijge legen administrateurswoning werden geworpen en als spietsen door dak en zolder heendrongen. Tjioemboeloeit is een onderneming gelegen op 4-paal afstands van Ban doeng, distr. Oedjoengbrong-Koelon en Limbangan. Erfpachter is de Mij. tot Exploitatie der Ondernemingen nagelaten door mr. W. A. baron Baud, te 's Gravenhage. Administrateur is de heer H. C. Soeters Jr. Een verslaggever van de „Preanger Bode" heeft 's avonds een tocht ge maakt naar de thee-onderneming Tjioemboeloeit om de ravage in oogen- schouw te nemen. Aan het relaas dat genoemd blad geeft, ontleende het „Bat. Nbl." het volgende: De werking van den storm Was zeer plaatselijk, de wervel kwam uit het Noordwesten, teekende zijn weg scherp door de aangerichte verwoesting. Uit het noordwesten komende ging hij over de kampong Geger, Kalong, waar volgens bericht van den loerah, 40 tot 50 huizen weggeblazen werden. Daarna zocht hij zijn weg dwars over het hoofdgebouw van de thee fabriek. De 2 meter hooge zware steenen muur, die het fabrieksterrein aan die zijde afsluit, werd weggeslagen en ligt thans in gruizels overal ver spreid. Het ijzeren dak van het hoofdge bouw der fabriek werd-opgetrokken. De groote platen golf ijzör en de balken van de bekapping werden tientallen meters hoog in de lucht medegenomen. Het geheele dak is uit elkaar ge scheurd en ligt gedeeltelijk in de fa briek, gedeeltelijk ver in den omtrek verspreid. Van uit de employé's woning, hooger op gelegen, zag men de wervelstorm als een zwarte kolom, die zich verloor in de geweldige wolkenmassa's. Men zag de ijzeren platen als licht krantenpapier in de lucht zweven en van één scheuren. Het moment van de vernieling moet schrikwekkend zyn geweest, door het donderend geweld. De heer Bos, emploijó op de onder neming, zat in de fabriek aan zijn schrijftafel. Een oogenblik was hy verstijfd van schrik, toen plotseling alles boven hém uiteen gerukt werd en naar beneden stortte. Balken, span ten, en -dakbedekking vielen vlak bij hem neer. Hoewel hy juist in dat ge deelte van de fabriek zat, waar de grootste verwoesting is aangerioht, kon hij zonder letsel buiten komen. Dit is daaraan te danken, dat hij met zijn stoei vlak tegen den muur en tevens naast de groote deuren zat. De sorteerloods en het machinege bouw, aan het uiteinde van het hoofd gebouw gelegen, bleven gespaard. Van het transformatorhhisje voor de elec- trische kracht staat nog slechts een brok muur. De electrische geleidingen hangen aan alle kanten neer, zoodat er geen licht meer is. De galerij langs het fabrieksgebouw is gedeeltelijk ingestort.) Hoe, geweldig de kracht van den storm is geweest, blijkt bij oen inspec tie in de omgeving, speciaal in het nabij gelegen administrateurshuis. Tegelijkertijd met den aanval op de fabriek scheen ookj het administra- teurshuis ineen te storten. De admi nistrateur, de heer Soeters zat in zijn kantoor, mevrouw zat met de kinde ren in de achtergalerij. Allen kwamen met den schrik vrij. Het had erger kunnen zijn Want een zware, 5 meter lange balk van de bekapping der fa briek, was door het dak en de zoldering neer komen vallen in de binnengalerij en had dus een weg afgelegd van ruim 30 meter. In het dak van de achter galerij was eveneens een balk gespietst. Overal waren pannen en spanten neer gekomen. De badkamer, naast de ach- tergalery is een en al, puin. Het dak van het administrateurshuis ligt natuurlijk geheel open en de stort regen, die kort na den storm viel, kon overal binnendringen. De schade in enkele seconden aan gericht, beloopt eenige duizenden. Platen golfijzer en balken lagen op het Oostelijk gelegen tennisveld, bij de keukens, bij de wagenkamer en zelfs bij de een heel eind verder gelegen stallen. Merkwaardig is het, dat er aan de andere gebouwen nagenoeg geen schade is aangericht. Een enkele boom is ontworteld, maar de reusachtige wa- ringins zijn gespaard gebleven. GOUDA, 27 Maart 1913. „Geloof en Vaderland." Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal op Vrijdag 4 April a.s. de opvoering plaats hebben van het reeds eerder aangekondigde drama van Karl Schönherr, „Geloof en Vaderland", waarvan wij den inhoud reeds korte lings vérmeid hebben- De opvoering geschiedt door het Amsteraamsch Tooneel Ensemble onder regie van Mevr. Nellie de Heer. In de Dinsdag te Utrecht gehouden vergadering van den Bond van Chris telijke Zangvereenigingen in Neder land is o. a. ter sprake gekomen het houden van directeurcursussen. Naar het verslag in de N. R. Crt. meldt hadden deze besprekingen tot resultaat dat te Rotterdam gedurende twee jaar achtereen een cursus zal worden gehouden van driemaal drie dagen per jaar, ondfer leiding van den heer J; H. B. Spaanderman alhier. Kiezerslijst 1913. Op de voorloopig vastgestelde kie zerslijst van deze gemeente voor 1913 zijn geplaatst 3655 kiezers." Krimpen a.d. Lek. In de verga dering der commissie ter viering van Neerlands onafhankelijkheid, werd be sloten een circulaire te zenden aan de burgerij om ze op wekken de gelden noodig voor het feest, in ruime mate te doen vloeien. Sub-commissies wer den samengesteld om de giften in ont vangst te nemen. Le/rf»*cr/rerA>,.,£^psdagmiddag ge raakte het 6-jarfg dochtertje van den werkman C. De Groot alhier spelende in een diepe sloc^, nabij de ouderlijke woning. Zekerlijk waren de gevolgen treurig geweest, zoo niet de wagen maker H. v. Peet het ongeluk vanuit zijn werkplaats had opgemerkt. Hij begaf zien in allerijl naar de plaats des onheils en zonder zich te bedenken sprong hij er bij waardoor hij het geluk mocht hebben, het meisje dat reeds gezonken was, op het droge te krijgen, vóór de levensgeesten geweken waren. Schoonhoven. Maandagmiddag had in het kerkgebouw teAmmerstol ter gelegenheid van 10-jarig bestaan der Zangvereeniging „Aurora" aldaar de opvoering plaats van het oratorium „de Schepping" van J. Haydn. Het kerkgebouw was geheel gevuld en genoot van deze, zoo goed uitgevoerde beroemde compositie. Tot dit zoo bij zonder welslagen dezer opvoering heb ben niet het minst bijgedragen de solistenMevrouw Fruit van Hertog- Pas voer, mej. C. A. Spruytf beiden uit Gouda en de heeren Louis Hofman te Baarn en Th. Van den Ham te Voor burg. Door de Rotterdamsche Recht bank is uitgesproken het faillissement van A. J. Verroen, koopman alhier. Benoemd zijn tot curator: Mr. G. J. J. de Mooij te Lekkerkerk en tot rechter-cpmmissarisMr. A. Rietema, Rotterdam. Gisteren slaagde te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken mej. C. A. Dogterom, alhier. Krimpen a.d. IJsel. In do Alge- meene vergadering van de ijsclub „Krimpen a. d. IJsol", gehouden op 26 Maart, is met algemeene stemmen besloten tot het aanleggen van een ijsbaan ter grootte van 360 M. lang en' 39 M. breed. Het benoodigde ka pitaal, ad. f 2200, zal worden gevonden door uitgifte van 3 °/o rentegevende aandeelen, elk groot vijf gulden. Waddlnxveen. In de Dinsdag avond gehouden Raadsvergadering dezer Gemeente waren afwezig de heeren Visser en Jonkheid. Voorzitter was de Burgemeester. Het verslag der vergadering van den 21n Februari j. 1. werd onveran derd vastgesteld. Ingekomen waren de navolgende stukken Het door G. S. goedgekeurde school geldkohier over de maand Januari j.l. tot een bedrag van f 161,55. Het door G. S. goedgekeurde Raads besluiten model B; het door hetzelfde college goedgekeurde Raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening ten be hoeve van het Gasbedrijfgoedge keurde Raadsbesluiten modol C.het goedgekeurde Kohier van den Hoof- delijkep omslag tot een bedrag van f 10521,92. Verder was ingekomen een wensch van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze Gemeente, om ad hesie te betuigen aan een adres door haar te zenden aan de Directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, inzake het oprichten eener los- en laadplaats aan de voormalige spoorbrug over de Gouwe. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten voorloopig geen instemming te betui gen, daar deze zaak reeds bij de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen aanhangig is. Verder van hetzelfde college een verzoek om de toegestane subsidie van f 25.voor de Kamer te verhoogen, doch voor loopig toe te staan een crediet van f 500.Besloten wordt dit verzoek in handen te stellen van Burgemeester en Wethouders en de Financieele Com missie om advies. Van hetzelfde col lege een schrijven om de aandacht van den Raad, er op te vestigen, op de groote behoefte van een wacht lokaal met opslagplaats bij den aan legsteiger der stoombooten. Besloten wordt dit verzoek in han den te stellen van J3. en W. om van advies te dienen. Verder was ingekomen een schrijven van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie inzake den spoorweg Gouda Waddinxveen—Boskoop-r Alphen ver gezeld van eenige teekeningen en kós- tenbegrootingen, waaruit blijkt dat de kosten van aanleg, bouw van empla cementen, enz. aan de Westzijde der Gouwe zouden bedragen f 2165000. Verder was van de Kamer van Koop handel en Fabrieken ontvangen ter goedkeuring het concept-reglement van orde voor hare vergaderingen. Naar aanleiding hiervan was door Burge meester en Wethouders praeadvies uit gebracht, waarin zij mededeelen zij zich over het algemeen wel met den inhoud kunnen vereenigen, en zij ook geen bezwaar tot goedkeuring hebben, wanneer zij niet overtuigd waren van de wenschelijkheid aan artikel 2, als 1^ lid toe te voegen„De vergade ringen worden in het openbaar ge houden de deuren worden gesloten, wanneer de vergadering zulks noodig acht", noodzakelijk wordt het gevon den door hen, wijl handeldrijvenden en industrieelen gaarne op de hoogte zullen zijn en blijven met de verrich tingen der Kamer. Besloten wordt het Reglement, ter opneming van de zin snede genoemd in vorenbedoeld ad vies, aan de Kamer terug te zenden. Nog was ingekomen een verzoek van de N. V. Mach. Stoel- en Meubel fabriek, om vergunning voor het dem pen van 16 Meter sloot langs den Kerkweg ten westen van genoemde fabriek. De sloot blijft in verbinding met de Putte door middel van een duiker groot 15 bij 200 M. Wordt verleend op dezelfde voorwaarde als vroeger, doch met dien verstande dat het hek worde geplaatst op de be. staande rooilyn, d. i. gelyk met de ten Westen staande huizen en de te bou wen school voor M. U. L, O. Naar aanleiding van een verzoek van den Raad der Gemeente Boskoop hebben B. en W. dier Gemeente zien tot Ged. Staten der Provincie gewend om wel te willen bevorderen, dat bij Provinciale Verordening worde toege staan, dat voor stoombooten welke in hoofdzaak voor passagiersdionst be stemd zijn, in de Gouwe mag worden gevaren met een snelheid, wat betreft tot de nieuwe coupures van ten minste 220 M. en voor het overige gedeelte van ten minste 200 M. per minuut. Daar het Gemeentebestuur van Bos koop meent, dat deze aangelegenheid voor onze Gemeente eveneens van groot belang is, gaf het in overweging een overeenkomstig adres aan Ged. Staten te zenden. In hun praeadvies zeggen B. en W. dat in dezo Gemeente twee belangen in het oog moeten worden gehouden, die der inwoners langs de Gouwe en die der reizigers. Wegens vele inko mende klachten van eigenaren van walmuren en die van de vele hout handelaren in doze Gemeente, meende B. en W. het den Raad te moeten ontraden, het adres van het Gemeente bestuur van Boskoop te steunen. Dien overeenkomstig wordt na breedvoerige discussies door den Raad besloten. Naar aanleiding van het verzoek van de bewoners der "Wilhelminakade was door B. en W. een praeadvies uitgebracht, waarin zij zeggen mot ongunstig weer een bezoek te bobben gebracht aan de Wilhelminakade, en die toen in goeden staat hebben aan getroffen maar dat tevens door hen werd opgemerkt dat verschillende dak goten in strijd met een desbetref fende bepaling in de Algemeene Poli tieverordening op de straat afwatering hadden. Besloten wordt overeenkom stig het advies afwijzend to boschikken. Nog worden vastgesteld het Kohier van Schoolgelden over de maand Fe bruari j.l. tot een bedrag van f 160.10. Goedgokeurd worden vervolgens eenige af- en overschrijvingen der be grooting dienst 1912. Ten slotte was nog ingekomen een reclame van W. Koetsier tegen zijn aanslag in don Hoofd. Omslag. Wordt in handen der financieele commissie gesteld om advies. Daarna gaat de vorgadering over in comité-generaal, waarna niets meor aan de orde zijnde, dó vorgadering is gesloten. 1° KI. Trekking v. Donderdag 27 Maart. No. 12304 f 1000. 5384 en 16271 ieder f 400. 1451 f 200. Prijzen van f 20. 171 86 888 409 550 79 055 898 1134 1877 1084 1723 82 99 2798 2888 2909 8090 4386 4570 5722 92 5930 0003 6141 92 6248 0524 0781 0002 0982 7187 61 7244 7840 7054 7700 7947 8171 8190 8884 9100 9828 9418 9648 9890 9934 10858 10084 11817 11505 84 11702 11900 12186 12214 19 12807 12945 18808 18951 14184 14214 10 15825 15678 16724 15800 16156 16578 17148 98 17207 78 17897 17408 17612 81 17749 18176 18252 08 18380 18405 18721 18889 80 19078 19088 19912 25 81 20180 20588 20699 20774 MARKT BERICHTEN. Gouda, «7 Maart 1913. GRANENPrijshoudend. TarweZeeuwsche 10.— k 10.25 thindere dito 9.k 9-75- Afwijkende 8.25 i. 8.75. Polder 7.50 k ƒ8.50. Rogge Zeeuwsche ƒ7.75 Polder 6 50 k 7.25. Buitenlandsche per 70 kilo 6.25 a 7.—GerstWinter ƒ675 a 7.-—. Zomer ƒ-.k ƒ-.—-. Che valier <£5 i 8.J Buitenl. voergerst per 65 kilo 5,50 k 6.25. Haver per H.L. 4 - i 4 75 Per 100 ki,o f 8-25 k 9 50. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7.50 4 7 75. Kanarie zaad 20.— k 21.—. p. HJj. Karwij- zaad per 50 Kilo k Kool zaad 17.k 18.per HL. Erwten: Kookerwten u k f 12.Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 25 k ƒ7.75 Boonen-. bruine boonen 12.50 k 15.—. witte boonen k Paardenboonen 7.50 a 8.—. Duiven- boonen 7.50 k 8 50. Mais per 100 Kilo: Amorikaansche Mixed 7 25 k 7.50. Kleine ronde 8.25 9. Veemarkt. Melkvee redel aanvoer. Handel vrijwel, echter prijzen hoog. Vette varkens, weinig aanvoer, handel, matig, 26 k 28 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, weinig aanvoer, handel vlug, 26 k 28 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel stug, door de hooge prijzen ƒ2.— k2.50 per week. Vette Schapen, weinig aanvoer, handel vlug 24.— k 28.—, Lammeren, geen aanvoer, handel Nuchtere Kalveren, goeue aanvoer, han del minder, 10.— k 14. Graskalveren geen aanvoer. Fokkalveren 15.— k f aó.— Kaas, aangevoerd 86 partijen, handel matig ie kwal. 32.50 k 34.—. ade kwal 3»-— 4 31.50. Zwaardere k Noordhollandsche a Boter goede aanvoer. Handel vrijwel. Goeboter 1.35 4 1.45. Weiboter 1.20 k ƒ130. Voetbal. Wij vermelden uit de JJffic. Meded. van den G. V. B. Het 'programma voor Zondag a. s. luidt 1® kl.JIWoerdenT. O. P., scheidsr. B. Sibbes. Volksw. G.Gouda., scheidsr. W. H. Cremer. 2° kl. Olympia III-Moordrecht, sch.r. A. Wieringa. Gouda IIde Struis I, sch.r. R. Larsen. Het G. V. B.-bcstuur zal in oen vergadering bijeenkomen op Vrijdag 28 Maart a.s., des avonds 7 '/2 uur in café „Het Schaakbord". x Het bestuur verleende toestemming ,n Olympia tot hot uitschrijven van serie-wedstrijden op 13 en 27 April a.s. Do wedstrijd Volksw. G. 2—de Struis 2, gestaakt door den scheids rechter op 23 Dec. jt., zal opnieuw vastgesteld worden op neutraal terrein. Het Algemeen Nederlandsch Sportblad geeft op den omslag een mooi spel- moraont uit den Holland—Engeland wedstrijd en verder nog talrijke foto's daarvan, o. a. do huldiging van De Korver, de ovatie aan Qöbel, het 1® doelpunt van Holland enz., enkele kiekjes van de België—Holland nog, een artikel en foto's over boksen, Jan Stol, de wielrenner enz. Vrede in 't zicht. Londen, 26 Maart. De Daily Tele graph zegt dat het zeer duidelijk is dat do vrede niet zal gesloten kunnon worden op de basis door de mogend heden aangegeven. Het is oen absolute plicht, van de mogendheden te ver- krijgeny dat deze vrede zonder uitstel worde gesloten. Het voorstel der mogenhedon. Men.seint uit Londen, dat de Bul- gaarsche regeering officieel meedeelde aan de verschillende mogendheden, dat het de voorloopige vredesgrondslagon door de zes mogenhoden aangegeven, accepteert. De demobilisatie. Petersburg, 26 Mrt. Gisteren is begonnen het naar huis zenden van soldaten die ten gevolge van do Oos- tenrijksche-Russischo mobilisatie in actieven dienst werden gehouden. Adrlanopel. AdRianopel, 27 Maart. Onder de gevangenen bevinden zich ook de Turksche. troonopvolger, benevens eenige Duitsche officieren, die in Turkschen dienst waren gegaan. Koning Ferdinand, vergezeld van de prinsen Boris en Cyril, vertrok naar Adrianopel. Naar Konstantinopel Parijs, 27 Maarf. Uit Sofia wordt gemeld dat Saschoff verklaarde: Zoo de Turken de vredesvoorwaarden van de Balkanstaten niet aanvaarden, zul len de legers der verbondenen opruk ken naar Konstantinopel. Ook wordt gemeld dat de Turken het dorp Tsjataldsja onruimd hebben. De Hamidió. Rome, 27 Maart. De „Tribuna" ver neemt uit Brindisi, dat do Turksche kruiser Hamidió de stad Giovanni di Midia gebombardeerd heeft. De stad is verwoeBt. Kamerverkiezing Enschedé. De'drie vrijzinnige partijen in hot district Enschedé hebben candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer C. Zelvelder te Snoek, die de candidatuur heeft aanvaard. GEBOREN: 24Maart. Wilhelmina, ouders M. Leeuwen en H. J. Grave- steijn. 26. Jacobus Gijsbertus Jo- sephus, ouders J. van der Wouden en A. Zoet. GETROUWD26 Maart J. T, van Ardenne en M. T. van der Hooft. J. van Elk etf T. Hartog. E. J. van Arnhem en A. Uittenbogaard. OVERLEDEN 26 Maart. Johanna Tornee, wed. van A. C. Schriek 75 j. Nanne A. Prevoo 3 d. REEUWIJK. GEBOREN: Adrian» Paulina, ouders A Bouthoorn eü G. Bont. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.8 te Hernosand, laagste stand 746.0 te Vestmanover. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige zuidwestelijke tot zuid oostelijke wind, half tot zwaarbewolkt, wellicht enkele regenbuien, zelfde tem- peratuur. VAN DEN 27 MAART 1913. Stmitsleeuingen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mii.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet,. Mexico Afl. Binnenjand Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl.Schuld 1905 J pet. Ilauk- en Credict-fnstel- Hngeii. Ned. Bankaandeelen Inüustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smolting Sc Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kul. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mljen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ouderu. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. KonNed. Mijtot Expl v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Myen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel tLand Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cort. v. Aand. Spoorwegen. Holi. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. «Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gow. A Wabash Gew. Aand. Premieieeningen. Amsterdam Aand3 pet Hongarije. Theiss-Re- juUrungB-Ges. 4 pet. Prolongatie 3'/% Amerikanen vast, Nat. en Buitenl. Staatsfonden onveranderd, Culturen iets vaster, Tabakken flauw, Petroleum vast, Rubbers als voren, Mynen prijs houdend. Vorige Koers. Koer» van heden- 78'/» 78", 83'/» 83=/, 03 100=/» 100 85'/, 85'/» 90 90 80 81=/» 85=/, 81V» 43'/, 103=/, 83 08"/,» 57'/, 218 V» 51»/, 517, 70=/, 69'/, 24 ,24'/» 82', 63'/» 190 285 189=/, 190 285 15'/, 15'/, 192 61*1. 66'/, 180'/, 181 580'/, 681'/, 626 19!'/, 192'/, 110=/» 115=/» 4*7,» 4'/, 112'/, ill V» I 3'/» 37/ia 107 107» 90 JU 97 83'/, 63 185'/, 80=/, 95'/, 28=,, 28 V, 153=/» 4'/, 153 4'/, 100'/,» 155' Ra. pet.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2