Elding Fijn afgewerkt ÏS; f Laag in prijs Tapijten, Behangselpapieren, enz. S«oERP051:5IBA5 BE«C».R«SÜr oectery JRou n\i t ur e ia- "cusés tovT G po o te. 'e icze LM, 71TSAQES en TULLES. #[T eringlijders. Vlekkenzeep publiek verkoopen: ONTVANGEN, LINOLEUMS, KAÈPETTEN, Firma B. DE JONG, AISTIBDA1SGH TOONIEL BNSEIBLB. Nieuwe hulp voor Abdijsiroop, Sancta Paulol Telophoonnet Gouda. Schoonmaak artikelen, BOELHUIS Markt 10 Gouda. LOURENS Nieuwe Magazijnen Speciale Aanbiedingen Alle Afdeelingen. de nieuwste dessins in Geloof en Vaderland H. yan Dam Azn. Zonen, Buitenl&ndsch Nieuws. Brieven uit de Hofstad. Ad verten tiën. ANTON COOPS, Ie HOENKOOP. 30 stuks hoornvee, Vraagt Firma C. LOURENS, Maandag Opening Aan de Dames. M odeinagazljnen den Haag, Veenestraai. Tel. 4/7. GOUWE 91. Kloveniersburgwal 70, Amsterdam. Administratiekantoor van Vermogens, Onroerende Cfoederen en Hypothecaire vorderingen. Hekben «kapitaal beschikbaar voor eerste hypotheken fr Inschrijving van Leerlingen Maandag 31 Maart a.s. ANTON COOPS, Halo-Kliniek, Voor in- en uitwendige ziekten. lie Haarwaters Berkens Haarwater. BALT. A. DE JONG, hetgeen hij vroeg. De liberale bladen kunnen dan ook niet anders doen, dan zich neerleggen bij het feit van den dag en zich verheugen over het lumineuso idee van den Engelschen minister van marine, dat zeker aan de zydo der Unionisten minder en thousiast zal worden ontvangen. De heer Winston Churchill, begrij pende dat zoo langzamerhand de grens bereikt is van wat de volkeren voor God Mars kunnen en willen opbrem gen, overtuigd dat van de groote re- geeringon de eerste stap voor vermin dering dor oorlogslasten zal moeten uitgaan, heeft ook zijn firikkeld en geprikkeld, om een op- ossing te vinden van het vraagstuk, dat reeds zoovele hoofden in beroe ring, zoovele pennen in beweging heeft gebracht. En de ministerieelo hersens hebben na peinzen en peinzen het volgende uitgevonden, om zonder ver andering van toestand toch vermin dering van lasten te krijgen, want dit staat bij den minister vooropEnge land moet behouden zijn eerste positie op de wereldzeeën. Als middel dat zoowel de geit als de kool spaart, stelde de minister voor een maritieme vacantie. Hij stelde voor dat de groote mogendheden die een zeemacht heb ben, een jaar lang niet zouden by- bouwen. De minister bedoelde zoo iliet het eenmaal begonnen werk zal worden stopgezet, maar byv. in 1914 zou geen enkele mogendheid meteen nieüw programma vaiybijbouw komen. In hoofdzaak achtte/de minister ge- wenscht, dat menuniet Duitschland tot overeenstemming kwam, want al ont kende hij niet, dat men ook met de vloten van Frankrijk en Rusland, Italië en Oostenrijk te maken had, hij meende, dat met deze landen vrij zeker ook het denkbeeld van\ een marine-vacantie zou zyn te behandelen en tot overeenstemming te komen. Engeland dus vooraan in de pogingen tqt vermindering van oorlogslasten. Wat zegt het publiek van Ts ministers ideeën Is het een nierziekte Ja, indien gy waterzuchtige zwel lingen rond de oogen, in de enkels of polsen hebt; indien gij voortdurende aandrang tot urineloozing, bezinksel in het water, branderige pijn bjj de loosing hebt; indien uw slaap ver stoord is en gij iederen morgen ver moeid opstaatindien gij stekende pijn in den rug en de lendenen hebt of rheumatische pijnen in de ledematen ischias, rheumatiek, jicht, steen, uremie kunnen de gevolgen ervan zijn. Foster's Rugpyn Nieren Pillen ge nezen nier- en blaaskwalen, doordat zij de zwakke of zieke nieren genezen, en versterken, en haar zoodoende in staat stellen om haar gewichtig werk, het filtroeren van het bloed, behoorlijk te verrichten. Uw leven hangt van uw nieren af, want iedere drie minuten, dag en naoht, wordt het bloed door de nieren gevoerd. Haar te verwaar- loozen is gevaarlijk, doch indien gy haar gezond houdt, houden zy u gezond. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen dit voor u doen en haar genezen, indien zy ziek zyn. 41 Te Gouda verkrijgb. bij de hh. S. van Loon, v.h. Wolff Co Westhaven 11, en Ant. Coops, Wydstr. 29. geschiedt franco na ontv. v. postwissel en Ant. Coops, Wydstr. 29. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.7B voor éón, of f 10.— voor zes doozen. Eisoht gij de echte Foster's Rugpyn Nieren Pil len, weigert elke doos, die niet voor zien is van neven staand handelsmerk. Griekenland. Het lijk van Koning George. Toen de Amphitrite bij Phalefon in het gezicht kwam loste een batterij drie kanonschoten. De batterijen van den Piraeus en daarna de kustbatterijen losten 21 schoten. Het jacht meerde om half een aan den'itei^er Do ministers en de metro poliet gingen aan boord. De lijkkist, voorafgegaan door de geestelijkheid, word na de ontscheping door de prin sen godragen. De Koning, die de Ko ningin-Moeder zijn arm bood, volgde do kist te voet, de prinsessen in rij tuigen. Aan den steiger v. d. Piraeus waren nanwezig de leden der heilige Synode, de ministers, de burgemeester, dego- moenteraad, de apostolische protono- torius, de consuls en militaire en civiele autoriteiten. De lijkkist, op het affuit van een kanon geplaatst en met de Grieksche en de Deensche vlag bedekt, werd door matrozen getrokken. De stoet kwam om een uur aan het station. De koninklijke familie, de mi nisters en de leden der heilige synode namen plaats in den trein. Van net oogenblik dat de trein in Athene aankwam, tot de aankomst der lylutoet aan de kathedraal, te half twee 's middags werden kanonschoten gelost. De prinsen droegen de kist in de kathedraal. De Koningin-Moeder kniel de bij de kist neer. Duitschland. De directie der Berlijnsche stads spoorwegen, heeft zich verplicht ge zien 't algemeeno rookverbod op haar ondergrondsche zoowel als «boven- grondsche lijnen op te heffen. Het verbod werd indertijd uitgevaardigd om een snolier vervoer mogelijk te maken. De Berlijners rijdeji echter blijkbaar liever rookend dan snel. Dui zenden Berlijners maakten, naar de directie constateerde, na het verbod liever gebruik van andere verkeers middelen, waar zij hun pijp, sigaar of sigaret konden rooken. Daarom hepft zij thans het algomeene rookverbod opgeheven en weer als vroeger Speciale rook-compartimenten ingevoerd. Oostenbijk-Honoarije. De stadhouder van Tyrol, baron Spiegelfeld, is afgetreden. Zijn opvol- gel- wordt volgens een telegram uit Innsbruck aan de Köln. Ztg., Fried- rich, graaf Toggenburg. De oorzaak van het aftreden moet zijn, dat baron Spiegelfeld niet in staat was tusschen de Italianen en de Duitschers overeen stemming te bereiken en den Landdag, die niet bekwaam was tot arbeiden, weer vlot te maken. Spiegelfeld was sedert 1907 stadhouder. Amerika. De ramp in de Vereenigde Staten. De gouverneur van Ohio seinde aan de bladen te New-York, dat de om vang van de ramp nog niet is te over zien. Het is de grootste tragedie in de Amerikaansche geschiedenis, veel grooter dan men thans vermoedt, want tal van plaatsen, van welke men nog niets heeft gehoord, zijn totaal door de overstroomingen weggespoeld. De Sun schat het aantal omgekomenen op 5000 a 10,000, andere bladen in latere uitgaven op 4000. De toestand van de noodlijdenden is nog hachelijker doordat thans in het geheele westen de temperatuur sterk is gedaald, en in het geteisterde gebied ook sneeuwstormen den strijd van de menschen hebben verzwaard. De oorzaak van het ongeluk te Dayton is hoofdzakelijk te zoeken in het doorbreken van de dam van het groote Laramiereservoir. Ook de groote reservoirdam in Colombus (Ohio) is gescheurd. De omvang van dit onheil is nog niet bekend. Twee roeiers, die tot het centrum van Dayton konden komen, meldden dat overal uit de huizen de menschen om redding of voedsel smeekten en groote bedragen daarvoor aanboden. Een geredde vertelde, dat hy had gezien hoe een man op het dak van een brandend huis, waaruit hij zich wegenB de overstroomingen niet kon redden, zijn vrouw, zyn drie kinderen en zich zelf doodschoot. Te Dayton zijn opnieuw branden uitgebroken. De booten kunnen niet in de nabyheid van de brandende dis tricten komen. Er verbrandde o. a. een hotel met 200 menschen. Ook in Piqua en Zonesville woedt de brand. Uit Pittsburg meldt men, dat door de overstrooming in het Shenang-dal 50 bewoners van Sharow zijn omge komen. Cincinnati wordt door de stijging van de Ohio sterk bedreigd. De bewoners in de omgeving van de Mississippi werken dag en nacht om den dijk te versterken. De dammen by Chillichots en Free- mont zijn door de rivieren doorge broken. Ook in West-Virginia en in Penn- sylvaniö vreest men voor overstroo mingen. CXLVIII. Het ongedurige weer deed in het laatst der vorige week velen angstig de Paaschdagen tegemoet zien. Men onderschatte niet do beteeken is van goed weer op zulke dagen. Van alle zijden stroomt het dagjes-menschen toe naar den Haag en «cheveningen. „Dagies-menschen", dat is de ty pische benamingen, die de Hagenaar geeft nan hen, die één dag badgast zyn, die één dag hot Mauritshuis, de Gevangenpoort, het Koninklijke Paleis, het Haagsohe Bosch en nog veel meer komen bezichtigen. In het zomer seizoen heeft men in de residentie en in Soheveningen een hekel aan de dagjes-menschen. Men ziet ze niet graag. Ze geven een ongewenscht cachet aan de badplaats., Er valt niets aan hen te verdienen, want ze sjouwen fourage mede voor den geheelen dag straks strijken ze neer in de duinen, waar ze op hun manier pic-niocen. Wanneer ze dan uit den zandkuil ver rijzen, ligt het bezaaid met papieren waarin de boterhammen verpakt waren, sinaasappel-schillen, leege flesschen, waarin melk werd meegevoerd, snoep- zakjes enz., in éón woord een ordinaire illustratie van de duinen. Reeds heeft het gemeentebestuur aan één zeer onaesthetische vertooning een einde gemaakt, het pootje-baden. Het is niet een uiting van oude-jongejuf^ frouwen-preutschheid geweest, die tot dit verbod heeft geleid. Het is zeer juist gezien geweest dat men de bad plaats „op peil" moet houden. Bedenk, dat Soheveningen een stuk bestaan van de residentie is, dat alles er op ingericht is grootsch te zijn en dat de zware concurrentie met de vele in opkomst zijnde badplaatsen alleen vol te houden is, wanneer er in de eerste plaats geen „ordinair" tintje aankomt. Ieder zij zijn pleiziertje gegund, maar wij weten allen, dat de dagjesmenschen, in de wetenschap, dat toch niemand hen kient, zich vrijheden permitteeren, die opl^ichzelf zoo erg niet zijn, maar die als' dagelijks weerkeerend ver schijnsel, voor de badgasten spoedig het humoristische verliezen en slechts het onaesthetische overhouden. Maar om op de Paaschdagen terug te komen. Het is nog veel te vroeg in het jaar, vooral mj Pasohen in de allereerste lenteda^n valt, om behagen te vinden aan het strand. En toch trekken de Hagenaars op dezen dag daarheen Het is een oud gebruik, dat op Paschen de Hagenaars naar Soheveningen, do Scheveningers naar den Haag trekken. Het is als het ware de eerste bede- vaart-tocht dien de Hagenaars onder nemen naar de zee. Het is alsof zij zich ervan willen overtuigen, datjna den winterslaag het dorp en het strand er nog zijn. Verre van aangenaam was het er Maandagmorgen, toen als goed geaard Hagenaar wy onze wandeling maakten over den boulevard. Een frissche bries woei uit zee. Toch was het er vol. Wat wonder, de dui zenden die gekomen waren om in den namiddag het moderne stierengevecht, de voetbalmatoh op Houtrust bij te wonen, zouden te kort gekomen zyn op hun reis naar het Haagje, wanneer ze de zee niet hun groet hadden ge bracht. Het ziet er alles zoo kaal en onge zellig uit, zoo iets als van een faillieten boelplanken voor de ramen, licht kronen afgenomen, overal zand opge jaagd tegen de winkels en winkeltjes het strand kaal, geen badkoetsjes, geen paarden of ezels en ook geen Scheveningers. Wij zeiden immers reeds, dat dezen op Paaschmaandag naar de „stad" trekken. De stoere jongens, die straks weer het zeebanket gaan halen uit de golven, knieren met hun aangebedene langs den ouden Scheveningschen weg om hun voor- jaarsbezoek te brengen in de Haagsche straten. V rieudelyke uitwisseling van beleefd heid tusschen die twee gedeelten van de residentie, die ondanks alle eenheid op het papier ten stadhnize, twee af zonderlijke gemeenten blyven. Vraag een Scheveningsohe deern of ze stads- kleeren wil dragen en ze zal haar nens ophalen, vraag haar of ze ooit verkik kerd kan raken op een Haagschen timmerman of metselaar en ze zal u bijna smalend zeggen, dat ze van zoo'n kalen meheer niets moet hebben, dat by haar een zeeman bovenal gaat. Nogmaals echter, wy hadden het nu over de Paaschdagen. Ditmaal was het iets anders dan in andere jaren, 's Mid dags trok alles naar Houtrust, waar duizenden op het terrein en honderden er buiten waren, samengestroomd. Velen komen kiiken om te kijken naar de kijkers. Uit de verte, van het veld tusschen de tribunes, dreunt zoo nu en dan een geloei, een Indianen-gehuil, waarvan niets is uit te maken of het pro-EngelBch of pro-Hollandsh is, want inhoudloos gebrul is even internatio naal als het voetbalspel. 't Is een goede dag voor de aapjes koetsiers en de atazen, een goede dag voor -Kwatta-chocolade, die een gewel dige reclame ondernam. Tot meerdere glorie zorgde het ge meentebestuur ervoor dat de toegang eenigermate versperd was door de straat op te breken; een goede dag voor de trams, een kwade dag voor de politieagenten en een goede dag voor de bedelaars, die in buitengewoon grooten getale om het terrein zwierven. Zoo heeft ieder zyn eigenaardig voordeel van het internationalisme. Den Haag is na eenmaal de Neder- landsche stad die eenigermate een internationaal tintje heeft. Ditmaal bracht dat internationale eenige wijziging in het nationale. Wij hadden ook wat willen vertellen van het bezoek der Scheveningers aan den Haag, doch nu alles naar den buiten kant der stad stroomde, moesten wij ons wel laten meedrijven, al trekt het voetbalspel ons niet in het minst aan. Als resultaat van den Paaschmaan dag voor den Haag valt te constateeren dat er vermoedelijk veel geld is ver diend in de cafó's, behalve dan dat de zooeveh genoemde groot- en klein handelaars er het hunne van sleepten. Of na dezen dag den Haag en, gezien het internationale, de geheele wereld iets rijker is geworden, nu men weer eens zag hoe elf Hollanders en elf Engelschen tegen elkaar speelden, is een vraag die wij maar liever niet zuilen beantwoorden. Den Haag lacht in zijn vuistje, omdat het vreemdelingenverkeer er door is aangekweekt en daar gaat het in don Haag om. Dat zou ons haast verzoenen met hot voetbalspel. HAGENAAR. BIJ 2 BELANGRIJK De Notarissen KRUISWIJK te OUDEWATER en MONTIJN te GOUDA zullen op WO EN Hl) AG 16 APRIL 1913, 's morgens 9 uur, op de Hofstede „Dwaal ik wacht te Hoenkoop voor den HeerA. Sul» aldaar voor contant geld een best bruin 7-jarig MERRIE- PAARD, (gekalfd hebbende en kalfdr. koeien waaronder 3 welke in Juni a.s. moeten' kalven), EEN GUSTE VAARS F, STIERKALVEREN en 8 KUISKAI VEREN. Drogist, WIJDSTRAAT 29, Voorts: oen Omnibu,breach uit d»"™k va" Buitenweg, I KAAS- me1 Kleed en Kraam, 1 TILBURY, 2 BOERENWAGENS, 1 BAARDENHOOIHARK, 1 HOOI SCHUDDER, 2 SCHOUWEN, I Mesthok voor 3 Kalveren, Tilbury- en Wagen tuigen voorts Melkerij- en Landbouwgereedschap. Alles te zieh 's morgens van 7—9 vóór de verkooping. Geen gelegenheid tot uitspannen Aanbevelend, Lange Tiende weg 57, Gouda. Goudscheeing I rechtstreeks geïmporteerd, sterk oog' I curreerende prijzen vanaf f 295. bespeelde Piano's v.af f Mj.— bespeelde Pianola's f UK- VRAAGT CONDITIËN II— No. 237, Tel. 4077. O] 'uiskade No. 112, Tel. voor deze gelegenheid in Wegens overetelpende drukte Ie het ons onmogelijk persoonlijke ultnoodljjlngen te zenden en verzoeken beleefd deze als per soonlijk gericht te willen beschouwen. Aanbevelend, (Regie Mevr. NELLIE DE HEER). Vrydig 4 April, 's avonds ACUT UUR la SOCIËTEIT „ONS GENOEGEN". (GLAUBE UND HEIMAT). Tragedie van een Volk, van KARL SCHÖNHERR, drama in 3 bedrijven. Bntrée1» rang f f.-— (voor leden) f 9.9K-; 2* rang f 0.40 verhoogd m*t 5 °/o auteursrechten. Makelaars en Administrateurs, tegen billijke rente en voorwaarden. Ook voor Grootboekkapitalen an hypothecaire vorderingen. tfTRiCHfr GOUDA. és Terwijl tering werkelijk een kwaal ij, welke wat dieet, lichaams oefening en kleeding ungut, met stiptheid moet behandeld wor den, zijn goede geneesmiddelen lïoódig. De Abdijsiroop is opL twee manisren waardevol. De Abdijsiroop is ecu slijm-oplosiend middel, samengesteld nit verzachtende kruiden en balsems die dienen om de ellende Ie temperen, welke veroorzsakt is door de voortdurende hoestaanvallen en door het scheuren der longen- weefsels, zij helpt op haar manier de natuurlijke genezende kracht van het lichaam te bevordsren. In het eerste stsdiom van tering stnit deze hulp de omvang der ziekte en leidt tot een heilzaam herat el, Beg;in van Tering door de Abdijsiroop genezen. Mejuffrouw M. Henzen, 9a Haverstraat te Lelden, had liet door een verwaarloosde verkoudheid op de longen gekregen; de kwaal waa reeds zoo ver gevorderd, dat zij bloed opgaf. Door Intijds de ABDIJ SIROOP aan^e wenden, Is zij volkomen genezen. ZIJ deelde ons mede „Gedurende geruimen tijd was ik lijdende op de borst. Ik I was zwak en mager, ik had weinig bloed in de lippen en I voelde my altijd na de geringste inspanning vermoeid. De hoest was zoo pijnlijk, dat ik dikwijls dacht gr in te zullen I blijven. Ik gaf bij het hoesten altijd bloed op, eetlust had ik in het geheel niet meer, zoodat ik met den dag verma gerde. Op raad van vrienden ging ik tot het gebruik van de Abdijsiroop over, die ik kocht bij Geb. Christiaanse, Hooge I Woerd 3 te Leiden. Na het gebruik van de eerste flesch Abdijsiroop kon ik bemerken, dat dit geneesmiddel mij goed deed. Ik begon mij krachtiger te gevoelen, de slijm kwam gemakkelijk Ion, het hoesten verminderde, ik gaf geen bloed meer op en begon ook weer eetlust te krijgen. Ik zotte de behandeling met de Abdijsiroop voort en gevoej mij thans veel beter dan vroeger. Ik heb reeds veel menscnen.de Ab- dysiroop aangeraden, want het is een heilzaam en goed werkend geneesmiddel. De geneest onvoorwaardelijk Asthma, Kinkhoest, Bronchitis, influenza, Pleuris en alle Borst-, Keel- en Longaandoenin gen. Voorkomt de Tering. I Piijs per flacon van MO gram F. 1 vaa 660 gram F. 2.— van 100(1 gram I J Ei acht roodeu band mat liandteakening van den Generaal-Agent i jL L AKKKR, Hot I Verkrijgbaar bij alle drogisten, de meeste apothekers en de bekende wederverkoop#" F. 8.50. I Rotterdam. ■T» HET BESTUUR der a/W. W Gouda van de Vereeni- glng van Vrij'Innig Hervorm den in Z.-H. bericht de gelegen heid tot voor hot godsdienstonderwijs. X>». E. VAN DEN BROEK, )tred. te Ruaet recht zal daarvoor ZITTING houden van 12—2 uur het gebouw Gouwe 77. BIJ Drogist. Wyditraat 29. Admiraliteitskade 78t Rotterdam. Spreekuur: 10 Dinsdags en Vrijdags 10—1. Aangesloten Tel. No. 348. MASTINK, J. A. J., In Assurantiën, Raam 169. 350. HULLEMAN, P., Rij wielhandel, Zadelmake rij en Rijtuighandel, Lange Tiendeweg 16. ,PIXAVON\ EAU DE QUININE. EAU DE VEGETALL by Coiffeur. Oosthaven 31.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2