75 Binnenweg 75 fleeren- en Kinderkleeding* LEES DIT!!! t J. H. KROM ZOON, KENNISGEVING. f^ijwielbaNdejï STERK SNEL Verkoophuis: van ongeregelde Nu is het tijd om te koopen!!! één derde Dames-en Kinderhoeden Brandkasten en Kluisdeuren Waarom????? Let wel!! Wijdstraat 27. Telefoon 333. Donderdag den 3 April 1913, EN Hoek Hadorststra&t ROTTERDAM Hoek Nadorststraat HOTTEHDAM Maison vanTeeffelen DIT 18 HET ANTWOORD Aangekocht te MANCHESTER1350 prima Engelsehe Regenjassen. AMSTERDAM15000 Pantalons,1200 Blauwe en Zwarte Costumes, 750 Fantasie Costumes. BRUSSEL 1250 Colbert Costumes, in moderne kl. en modellen. GRONINGEN 850 Jongeheeren Costumes, 250 Zwarte Gekl. Costumes. Zaterdag van v.m. 9 tot 12 uur 's avonds-, Zondag van v.in. 9 uur tot n.m. 1 uur; Alle werkdagen van v.m. 10 tot a.m. 5 uur en 's avonds van 7-10 uur. SpanraiKien. Trappen. Pluineaux. Koord. Jalousieband. enz. enz. EN QROS. Borstelwerk. Zeemleder. Sponsen. Dweilen. Emmers. enz. enz. EN DETAIL. De Reform-flicons bewltee 85 ea 45 e.M.9 licht POOL'S ODÜL en kosten slechts Weiger ffacons welke niet voor ilen lijn vin bovenstaand merk Overal verkrijgbaar. L. POOL ZONEN, Amsterdim. BUITENBAND BINNENBAND 134 Jonkerfransstraat 136 ROTTERDAM. GROOTSTE HUIS in Zeer «oliede H. J. VAN DER VALK, No. 12133. Zaterdag 29 Maart 1913. 51e Jaargang. "kTIe^-ws- ean. ^.d.-verte3n.tie"blsLd. "voor G-o-u-d-sc en OzrunstreHsrezi.. "Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Tweede Blad. Een nieuwe „Christelijke" partij. HORS D'OEÜVRES. EiaarL©x^la,3nLa.. gemengde Berichten. IIWIIS-BMLIN afkomstig van verschillende firma's (faillissementen, liquidaties enz.), uit GEHEEL EJJROPA. Wij koopen'in ENGELAND: Londen, Manchester, Belfast; BELG1EBrussel, AntwerpenDÜIÏSCH- LAND: Berlijn, Keulen; FRANKRIJK: Parijs, Havre; OOSTENRIJK: Weenen, enz. Alvorens elders Uwe Kleeding te koopen, hezoekt eerst ONZE Uitverkoop, zonder eenige verplichting tot koopen. In het Belang der koopers is deze Uitverkoop geregeld als volgt: Al onze goederen in deze uitverkoop wordon voor der waarde verkocht. Wij verzekeren het publiek, dat er in onze uitverkoop alleen bentint nieuwe kleeding wordt verkocht. Wy geven f fOOO.— aan ieder, die het tegendeel bewijst. 800 80 en SO et. p. stuk. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van SCHIELAND doen te weten Dat, in voldoening aan art. 81 van het Reglement van Schieland, de verkiezing van JfOOFDIXGELAM DEX en HOO FD1NGEEA .V- DEN-FLAATSVERYAJSGEUS voor de districten als hieronder nader vermeld, zal plaats hebben op van des voormiddags ten 9 tot des namiddags ten 2 ure, in de hoofdplaatsen der kiesdistricten, als bij art. 25 van genoemd Reglement zijn aangewezen, te weten: voor het le kiesdistrict te Overschie in het Gemeentehuisvoor het 2e kiesdistrict te Bleiswijk in het Gemeentehuis, voor het 3e kiesdistrict te Nieuwerkerk a'd. IJssel in het Gemeentehuis, en voor het 4e kiesdistrict te Moordrecht mede in het Gemeentehuis, en wel: In het lste District, Voor den Heer A. VAN VLIET, Hoofdingeland, vn]lirana M. DIJKSHOORN, Hf Hoofdingeland-Plaatsvervanger, In het 2de District, Voor den Iloer H. BREUGEM, Hoofdingeland ,P. BIEMOND, ka„K7ft,Xr Hoofdingeland-Plaatsvervanger, In het 3de District Voor den Heer M. MOLENAAR, Hoofdingeland, l M „__0x0„ Mr. A. KLEI J, ^faftrudi'u Hoofdingeland-Plaatsvervanger, J In het 4de District, Voor den Heer J. H. VAN DER TORREN Kzn., -v Hoofdingeland, I volgens ropster A. J. DIJKSMAN, van aftreding, Hoofdingeland-Plaatsvervanger En voorts in het eerste en vierde district voor een Hoofdingeland- Plaatsvervanger ter voorziening in de vacaturen ontstaan door het over- lgden van den Heer M. REMKES en het bedanken van den Heer W. L. PREUIJT, die respectievelijk in 1917 en 1915 aan de beurt van aftreding zouden zijn geweest. Voor de periodieke verkiezingen zullen witte en voor de vacaturen roode stembiljetten worden, verstrekt. Vastgesteld door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Schieland in hunne vergadering van den 11 Februari 1913. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Schieland, De Secretaris- Rentmeester, De wd. Dijkgraaf C. J. VA1LLANT. A. VAN HOBOKEN. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 15 Maart 1913. Elactr. Dr.-A. Brinkman Zn., Gouda. R. H. BARTELS. 50 Contante Verkoop waardoor Lage prijzen. levert tot zeer concurreerende prijzen Tuinstraat 61, GOUDA. fiOKHE (MRACT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franfo per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post 1.25 I 50 1.50 190 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren JHIspifES NOi PRIJS DE R A D V EBT E NTIËN Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van t—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames t 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Het aantal der „christelijke" par tijen is weder met één vermeerderd, tenminste wij ontvingen een program van een nieuwe groep, die zich noemt de „Vrjj-Anti-revolutionaire Partij." Wat deze nieuwe partij, die te dezer stede het levenslicht aan schouwde, beoogt, willen wij hier in het kort resumeeren. De eerste artikelen van het pro gram duiden aan dat deze Vrij Antirevolutionaire Partij staat op den grondslag der Heilige Schrift en mitsdien verwerpt de rede als in- druischende tegen God en Zijn Woord. Zij wenscht geen partij te vormen om naam te maken dan in zoover liet hare roeping is, van de waarheid, die door de leiders onzes volks vertrapt wordt, getuigenis te geven. Zij beschouwt liet Huis van Oranje als Vorstenhuis en de Ned. Hervormde kerk als twee bolwerken uit den tijd der Reformatie, die staan als getuigen dat God ons land en volk niet heeft verlaten, hoewel het Protestantisme in een vormendienst aan Rome is toegevallen en de ver derfelijke geest van liet attheïsme meer en meer baanbreekt. Het program bevat de volgende eischen, die geboden zijn op grond van Gods woord Wederinvoering van de doodstraf Opheffing der vaccinatie dwang Scheiding van Kerk en Staat, doch zoodanig dat de Staat de ge naaste goederen der Kerk weder geeft Handelend optreden tegen Gods lastering f Opruiming van den gruwel der drankbelasting, tegelijk met alle be dwelmende dranken Evenredige vertegenwoordiging Algemeen kiesrecht voor mannen met uitsluiting daarvan aan veroor deelden. Vrouwenkiesrecht acht zij in strijd met de H. Schrift Regeling van het belastingstelsel zoodanig, dat liet belastinggeld ver haald kan worden op hen, die tot het dragen dier schuld in staat zijn Voorziening in de behoeften van de ouden van dagen en armen als een dure roeping van de bezittende klasse. Teneinde deze programeischen te kunnen bereiken zal deze partij den strijd aanbinden tegen elke onthei liging van den Zondag, door ver makelijkheden, handel of bedrijf of verkeersregeling. Zij verklaart zich tegen elke verzekering, welke zij in lijnrechten tegenspraak acht met Gods woord; zij wil afschaffing van alle loterijen. Haar verzet gaat tegen de neutrale staatsschool zoowel als tegen de bijzondere school, opdat de Bijbel de plaats op de school weder kan innemen. De uit andere landen verdreven geestelijke orden moeten volgens dit program hier niet worden toegelaten. Zij is tegen het roekeloos omsprin gen met 's lands financiën door het geven van hooge tractementen en pensioenen aan staatsambtenaren en zij bestrijdt een Justitie, voor zoover zij het recht voor het geld doet buigen. Haar standpunt tegenover de an dere politieke partijen heeft zij neer gelegd in de laatste artikelen, waar aan wij ontleenen „Zij bestrijdt alle partijen of ker ken, die hun opgeblazenheid en macht stellen boven Gods woord en uit begeerte om de macht in handen te hebben, liet beginsel der Pause lijke opgeblazenheid in de middel eeuwen volgen. „Zij is tegen samenwerking of coalitie met de Roomsche Partij, omdat zij geen punten van overeen stemming heeft." Zij bestrijdt de vrijzinnigen om dat zij de rede op .den troon plaatsen en ten slotte gaat haar strijd tegen allen, die den klassenstrijd prediken als blinde werktuigen van Satan, daar het waarachtige volksgeluk al leen in het Zoekt eerst het Konink rijk Gods en Zijne gerechtigheid en alle. andere dingen zullen U toege worpen worden" beteekent ligt. Of deze nieuwe partij levensvat baarheid hebben zal, is thans nog niet uit te maken. Het program ademt, zooals uit het bovenstaande blijkt, een geest van onverdraagzaam heid en fanatisme. Zeker is het echter, dat de oprichting dezer partij, weder het bewijs levert dat, hoe meer ons land gestuurd wordt in de richting waarin de coalitie het thans drijft, hoe meer aanleiding er komt tot twist en tweedracht onder de dragers van het Protestantisme, waarvan de treurige gevolgen in het maatschappelijk leven steeds meer kenbaar zullen worden. Toekomstpolitiek. Het was in Londen, dat onlangs op een lezing één der sympathieke kies recht-vrouwen hare strijdgenooten aan vuurde, om voor zij naar bod gingon nog „iets te doen." Zoo ver zijn we hier nog niet. Wel heeft voor korten tijd de heer Nolens in de Tweede Kamer verklaard, dat het niet mogelijk is de artikelen eener wet volkomen duidelijk te maken, maar men schijnt hier niettemin toch altijd nog respect voor wet en wet gever genoeg overgehouden te hebben om het Engelsehe Moorbeeld niet open lijk te volgen. De vrouwen hier - zich even be wust van haar recht houden zich voorloopig liever aan de indirecte methode. In Engeland is het parool „iets te doen"; hier in veilig Holland, luidt het „iets niet te doen". Op een dezer dagen gehouden ver gadering ter bespreking van het ge vaar van onbeschermde hoedenspel- den, heeft één der steunpilaren van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht een tip van den sluier opgelicht, toen zij de schuld van het hoedepennen- euvel weet aan den man. Openlgk is het niet gezegd, maar klonk ons niet tegen de nieuwe leuze „Geen protectors „De wapens uit de schede!'1 Zoo schrijden onze Hol- landsche dames statig maar zeker van hare overwinning, de glorievollen toe komst tegemoet. In de landen, zoo zeide verder deze spreekster, waar de vrouwen het kiesrecht hebben, komen dergelijke dingen niet voor, daar zorgen de vrouwen zelf, dat de toestand ver andert. Hebt gij den ernst van deze voor vechtster voor de groote idee ingozien We hebben hier een blik kunnon slaan op het programma dat eenmaal de Vrouwelijke Staatspartij voor hare kiezers zal ontvouwen. Thans klaagt men over don weinig belangrijken inhoud Yan de Troon rede, over het mistige karakter der programma's van Concentratie en Coa litie. Voor die teleurstellingen zal do partij der toekomst ons bewaren. Elk punt even actueel, even belang rijk, oven serieus en menschverheffend. BovenaanDe protectie van den hoedespeld. Verder Wat tot afschaffing van het corset met overgangsmaatrogolon voor reeds te ver godogoneerde misvormden. Vaststelling der mnximurnomvang en rainimnminhoud van dameshoeden. Hakkonwet tor bevordering van een botoren voetvorra van het thans nog zwakke geslacht. De Vrouw-als-ICamerlid zal ons be hoeden voor do modegrillen van de vrouw-als-vrouw De kamerzittingon zullen er zijn van een groote bekoring:-* I)o niet-de8kundigo man zal zieh bescheiden terugtrekkon zoowel in de zaal, als op do tribune. Do Vrouw-als- Kamerlid spreekt zooals alleen een vrouw kan spreken, uren aaneen, 'on vermoeid on ono verreed baar Duijs zit beschaamd, daar zijn record nu dagelijks geslagen wordt en de Vrouw-als-Vrouw opgeschrikt uit haar chiqueste élégance, bedreigd in haar eerodionst van Godin Mode, bevuurt hare ontaarde zusteren met hoodespel- den, schoenhakjes, corsotbaleinen en onschuldige vogellijkjes vanaf de publieke tribune! Maitre Jacques. Een nieuw ziekenhuis. Uit Vlissingen schrijft men aan de Stand, dat daar van Hervormde zijde een ziekenhuis zal worden gobouwd. Een voorloopig comité is reeds opge treden en zal trachten geld hijeen te krijgen opdat spoedig met den bouw kan worden begonnen. De kosten wor den globaal gerekend op f 65.000. Men zal bij eventneele oprichting trachten een flink open terrein to krijgen, zoo dat de tuin met boomen en planten kan wordon aangelegd. Het Ziekenhuis zal den naam van „Bethesda" dragen. Bij genoegzame deelneming zal een vereeniging worden opgericht. De boosaardige Droom. Na afloop van een vergadering van predikanten zaten de deelnemers aan een vriendschappelyken maaltijd aan. Het toeval wilde, dat dominé Pruts en dominé Kluts, die in dezelfde ge meente stonden en misschien daardoor allesbehalve boezemvrienden waren, aan tafel precies tegenover elkaar kwa men te zitten. In den afgeloopen nacht heb ik een zonderlingen aroom gehad, zeide dominé Pruts, maar ik weet niet, of ik hem vertellen mag, want mijn ge liefde ambtsbroeder Kluts heeft er een rol in gespeeld. Ja vertellenvertellenklonk het in koor van alle zijden van do tafel. Nu goed, als er dan zoo op aange drongen wordt, zal ik het het wagen. taf dominé Kluts toe. Ik droomde at ik gestorven was en langs een hooge ladder naar den hemel moest klimmen. Onderaan de ladder stond een engel, die mij een stuk krijt over handigde en tót mij zeide Dit is de weg naar den hemelKlim naar boven, maar by iedere zonde, welke gij u herinnert, gepleegd te hebben; moet gij een krijtstreep op de sporten zetten. Ik nam het stuk krijt en begon naar boven te klauteren. Toen ik al een poos geklommen had en moede begon te worden, zag ik plotseling mijn geliefdon ambtbroeder Kluts, dio bezig was, weer naar omlaag te klim men. Waar gaat ge hoen? vroeg ik hem. En hij antwoordde Meer krijt halon. Een belangryke gift. Do milde gift van f 15,000, door oen oud-kwoekeling van de Nod. Mettray uit Amerika toegezonden, wint in be- toekenis schrijft het Ilbld. wan- noer men verneemt dat in Mei 1859 een der jongens te water geraakte en verdronk. Eén zijner makkers waagde zijn loven om hem te redden en word naar de diepte medegetrokken, maar door oen der beambten bewusteloos opgehaald. Na moer dan een halve eeuw heeft hij op deze treffende wijzo zijn dankbaarheid willen toonen en getuigen van den indruk, dien het toen gebeurde en het bij de begrafe nis van zijn makker tot hem gespro kene, bij hem naliet. Belgische stakers-kinderon Nu tot de algemeeno werkstaking in België op 14 April is besloten, heeft het dftgelijkach bestuur van de .Sociaal democratische Arbeidersparty hier te lande zich gevormd tot een comité voor de regeling van de ontvangst der Belgischo stakerskinderen in die dagen. Bij het comité zijn opgaven ingekomen, te zamen plaats aanbie dende voor 1300 kinderen. Hot bestuur van de S. I). A. P. noemt dit aantal echter veel te gering en wekt de par tijleden op zich beschikbaar te stellen voor het herbergen van Belgische kinderen gedurende den stakingstijd. (N. Crt.) Ongeval a/b van de G 10 Vrijdagmorgen bij het meren van do torpedoboot G. 10 in de Koopvaar- derssluis te Nieuwediep had do matroos le kl. Van Borgon het ongeluk met den voet in een tros bekneld te raken, waardoor genoemd lichaamsdeel boven den enkel bijna geheel werd afgekne pen. v. B. is naar het hospitaal ver voerd. Door de marechaussee te Zevenber gen is .een der werklieden van de boterfabriek aldaargearresteerd onnaar Breda overgebracht om ter beschikking van de justitie gesteld te worden. Her haaldelijk werd uit de fabriek boter vermist, zonder dat men den dief kon ontdekken. Eenige marechaussees gin gen toen 's nachts op de loer liggen, en zagen door een opening, die zij in den zolder geboord hadden, dat een der knechts boter wegnam, waarop arrestatie volgde. Déraillement. Door onbekende oorzaak derailleerde gisterenmiddag van Reuzel een wagen, beladen met steenen, nabij Gestel op de kruising van de staatspoor. Beide lijnen, zoowel van de tram als van de S.S., werden daardoor versperd. De trein komende van Hasselt moest wachten tot de baan weer vrij was ge maakt door spoedig toegezonden hulp van het hoofdstation. Ook de tram naar Reuzel vertrok met drie kwartier vertraging. Het smokkelen van sacoharin van Nederland naar Puitschland schijnt zelfs per automobiel te geschieden Gistermorgen werd toch over de grens op den Enschedeschen Weg bij Glanerburg tusschon het spoor van een automobiel oen lange witte streep saccharin gevonden, welke eindigde bij den Schoolweg in het Butterland, waar de auto had gestopt, vermoede lijk om het gat in de zak met saocha- rin te dichten. De Duitsehe douane-ambtenaren zijn ijverig in do weer om den eigenaar der auto uit te vorschen. Zw. Ct. Zelfverdediging Men meldt uit Gennep aan het „Ilbld.": De Groot, die wegens moord op zijn zoon deze week te 's-Bosch te recht stond, verklaardo dat hij uit zelfverdediging gehandeld had, daar zijn zoon Item met een mes gedreigd had. I)e Officier van Justitio gelastte een nieuw otidorzook. Het mes is in den tuin, dicht bij de plaats waar het drama zich afgespeeld hoeft, door de politie gevonden. Misdaad Dinsdagavond zijn nabij Harlingen de passagiers van den trein, die aldaar om half acht aankomt, ternauwernood aan oen groot gevaar ontsnapt. De machinist ontdekte een voorwerp op de rails, te laat evenwel om den trein tot stilstand te brengen. Na overrijcHng bleek dit een paal te zijn, waarvan de splinters tot zelfs op do locomotief doordrongon. Men denkt aan misdaad, te meer, waar een halfuur voor dien tijd een goederen trein veilig was gepasseerd. De po- (Leeuw. Ut.J litie doot ondorzook. Het dooden van een politiehond. De arr.-rechtbank te Breda veroor deelde- 27 Maart den landbouwer Hen- ricus Aorts uit Baarle-Nassau tot f25 boete subsidiair 25 dagen hechtenis, bonevens het voldoen der civiele vor dering groot f 75, wegens het opzet telijk onbruikbaar maken van den politiehond „Iris" oigondom van dén rijksveldwachter Van Dun te Baarle- ïJassau. De eisch was 15 dagen gevangenis straf benevens f 75 schadeloosstelling. Na afloop der gisteren te Waalwyk gehouden jaarmarkt vertoefden enkele verkoopers in café „De Kroon". Een viertal had eenige partijen biljart ge speeld en do noodige flesschen geledigd, toen tussehen den herbergier en zeke ren R. uit Capelle verschil ontstond over de betaling van een flesch wyn, waarbij R. den herbergier met een flesch op het hoofd sloeg, waardoor deze gevaarlijk gewond werd en onmid dellijk geneeskundige hulp moest wor den ingoroepen. Twee verkoopers, N. uit Sprang en R. zijn door do politie gearresteerd. Een oordeel Ergens in den omtrek van Ilaarlom zou, vertelt het H. Dbl. oen bekend spreker een rede*lioudon tegen de Ta- riefwet. Hij kwam er aan, vond niet alleen niemand om hem te begroeten, maar werd zelfs weldra gewaar, dat er van de heele vergadering niets komen zou. De voorzitter, die den afgesproken datum kende, was buitenslands, maar de secretaris, onkundig van den vast- gestelden dag, had daar ook niet naar geïnformeerd en zoo was er geen openbaarheid aan de bijeenkomst ge geven. Den spreker bleef niets over, dan met zijn zak vol argumenten tegen de Tariefwet maar weer te vertrekken.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 3