r West-Frisia^ OPROEPING JïosRoopacRa tfiriavan. n. Stadsnieuws. SX=O^T Onze Geïllustreerde Weekbladen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Laatste Berichten. V ogel- cn Pluimveevoeders. BLIJVENDE PLANTEN, Mej. ZALME, ter nmuaii vu wil Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - - - M» m 27 v, 2 •tv, De Sigarenmakers-Uitsluiting. Het volgend officieel schrijven is heden naar aanleiding van de gehou den Verbondsvergadering, door het Verbond van Sigarenfabrikanten ver zonden aan de hoofdbesturen der Siga renmakers-organisaties Aan de Hoofdbesturen van den Ned. Sigarenmakers en Tabakbe werkers Bond, den Ned. R.K. Tabakb. Bond, de Federatie van Sigarenmakers en Tabaksb. in Nederland, den Ghristelijken Sigarenmakers en Tabaksb. Bond in Nederland, te Amsterdam. Mijne Heeren, Ingevolge Uw verzoek geven wij U eene sohriftelijke samenvatting van do door ons op de conferentie van Woensdag 1.1. gedane mededeel!ngen. De stukloonen te Rotterdam zijn thans zoodanig verhoogd, dat zy slechts *2"j cent per 100 sigaren lager zijn dan de loonen te Amsterdam met uit zondering van drie rubrieken, waar hot verschil 6 cent bedraagt. In verband hiermede merken wij op, dat de lage verdiende weekloonen in Rotterdam o.i. niet zijn te wijten aan de te lage stukloonen, doch aan oor zaken waarvan de schuld voor een gedeelte bij de werklieden moet wor den gezocht. Uit een door ons ingesteld onder zoek is gebleken, dat het grootste gedeelte der Rotterdamsche Sigaren makers na afloop van de dagtaak op de fabriek, thuis sigaren maakt hetzij voor eigen rekening, hetzij voor der den verder dat niet op alle werkda gen met dezelfde ambitie wordt ge werkt en dat in het algemeen ver scheidene werkuren door willekeurig verzuim verloren gaan. Niet te verwonderen is het, dat ten gevolge hiervan op de fabriek niet die arbeid wordt gepresteerd, die van normale werklieden kan worden ver wacht. Immers uit de door ons verzamelde gegevens blijkt, dat in andere steden met een lager stukloon aanzienlijk hoogere weekloonen worden verdiend dan in Rotterdam. Het is ons thans onmogelijk hoogere stukloonen voor Dordrecht en Gorin- chem te bepalen, omdat in verge lijking met andere steden van gelij ken aard de loonen in die plaatsen vóór het uitbioken der werkstakingen, onder drang en dwang der arbeiders organisaties zoo zijn opgevoerd, dat door een verdere verhooging het thans door de Loon-Commissie tussehen de loonen gelegde verband zou verloren gaan. Zouden de minimumloonen in die plaatsen bepaald worden óp de bedra gen, die nu reeds door enkele fabrie ken daar worden betaald, dan zouden Uwe Organisaties direct beweren, dat in verhouding met Dordrecht en Go- rinchem het loon iu de aadere provin ciesteden veel te laag was en op het Dordrechtsche peil zou moeten worden gebracht. Hierbij kan dan nogmaals herhaald worden de meermalen door ons ge geven verklaring, dat het Verbond heeft bepaaald, dat bestaande loonen niet mogeu worden verlaagd, en dat ook niet zal worden toegelaten, dat dit verbod op slinksche wijze wordt ontdoken. Wij zijn van oordeel, dat Uwe Organisaties bij het waardeeren van do bereikte resultaten vergelijkingen moeten maken tussehen de loonen, betaald vóór 6 November 1912 en de thans door de Loon-Commissie aange boden loonen. Indien U een dergelijke vergelyking maakt, dan komt U in de meeste steden tot eeno belangrijke loonsver- hooging gemaakte berekeningen wa zen er dan ook op, dat de ingevoerde loonsverhoogingon van do fabrikanten belangrijke financieele offers eischen. Het meermalen door U en anderen aangegeven middel om de loonsver- hoogingen op den consument te ver halen is, voorloopig onuitvoerbaar om dat o.m. Uw eigen leden eene der gelijke prijsverhooging onmogelyk maken, naar zij de in eigen tijd ge fabriceerde sigaren tegen lage prijzen aan afnemers verkoopen en daardoor concurrentie voeren tegen hunne pa troons en eigen positieverbetering tegenhouden. wij kunnen U thans geen hoogere aanbiedingen doen, doch verklaren ons bereid met U samen te werken om na te gaan, in hoeverre het moge lijk is de mnterieele en financieele positie van de arbeiders in het sigaren- vak in de richting van het Gemeen schappelijk Program te verbeteren en na te gaan, welke misstanden er in het bedrijf heerschen en op welke wijze deze zijn uit den weg te ruimen de Loon-Commissie wil voor dat doel met U vergaderen. Hierby zal niet over het hoofd wor den gezien, dat ook do werkgevers, die onder abnormale omstandigheden laten werken, daarin verandering zul len moeten aanbrengen. In de bedoelde conferentie is or U uitdrukkelijk op gewezen, dat het be lang Uwer Organisaties medebrengt, om voorloopig tevreden te zijn met de belangrijke loonsverhoogingen door ons toegestaan. Wij meenen, dat het von u onver antwoordelijk zou zijn, om thans door e*ln haidnekkig vasthouden aan uw standpunt waarbij voor uwe orga nisaties hoogstwaarschijnlijk niets te winnen ia de goede verstandhou ding onzer wederzijdsche organisaties te verstoren. Wij zijn overtuigd, dat indien voor u nog eenig voordeel is te behalen, dit evengoed door gemeenschappelijk overleg is te verkrijgen als door den thans loopenden strijd. Wij geven u dus in overwoging maatregelen te nemen, die aan het conflict een einde zullen maken en zien uw bericht te gemoot. Hoogachtend, Het Dagelijksch Bestuur van het Verbond van Voreonigingen van Sigarenfabrikanten n Nederland. In de laatste' jaren mag Boskoop er zich zeker op beroemen op velerlei gebied flink te zyn vooruitgegaan. In de allereerste plaats heeft de export van Boskoopscho cultures een groote vlucht genomen en dat niettegen staande de protectionistische telem- meringsbepalingen der landen, waar mode onze kweekers handelsbetrek kingen onderhouden. Amerika vroeg dit jaar weder heel veel, zoodat meerdere malen in twee* a drie dagen tijds 2000 kisten met planten naar de nieuwe wereld werden verscheept. De oude wereld bleef even eens een flink afzetgebied der Bos- koopsche producten, alhoewel de Bal kancrisis met hare onafscheidelijke gespannen Europeesche verhoudingen lang geen gunstigen invloed op den kooplust onzer naburige lalden uit oefende. Dank zij die immer groeiende export waaraan steeds meerdere kwee kers aandeel hebben, mag de plaats zich in eene algemeene welvaart ver heugen. Of die welvaart intusschen ook niet geleid heeft in verkeerde richting en onmogelijke toestanden in het leven heeft geroepen, wie zal het ontkennen In een volgenden brief vinden we allicht aanleiding hierop nog eens terug te komen. Voor ditmaal echter willen we eens zien of Boskoop's vooruitgang zich ook afspiegelt op het gebied van dorps- schoonheid en verkeer, twee zaken toch, die ten slotte innig met elkaar samenhangen. De verhoogde koopkracht van het publiek lokt natuurlyk steeds meer zakenmenschen. Handelaren en reizi gers in allerlei noodige of luxe zaken komen in voortdurend grooter aantal naar hier om hunne artikelen te plaatsen. Over dit gedeelte van het verkeer kunnen we echter gevoeglijk zwijgen. Dit zal n.l. blijven toenemen zoolang er hier iets te verdienen blijft. Minder aangename reisgelegenheden en gebrek aan dorpsschoon zijn voor deze zakenmenschen wel niet pleizierig, maar weerhouden ben niet. Geheel anders staat het met het overige gedeelte van het vreemde lingenverkeer, met de menschen, die voor hun genoegen naar hier komen. Zij toch wenschen eens nader kennis te maken met het dorp, dat voor twee jaren zooveel opgang maakte en welks naam toen voor goed in het hart van duizenden en duizenden bloemenlief hebbers (en steis) werd geplant. En inderdaad, dank zij de schitterende bloemententoonstelling van 1911 be gint een gedeelte, zij het dan ook nog tering gedeelte, van het groote vreem- èlingenverkcer zich in de richting Boskoop te bewegen. Met allerlei ver voermiddelen ziet men bezoekers ko men. Die er het warmst in zitten of daarvoor willen doorgaan, komen met eigen of hnur-autominder geavan- ceerden laten zich in victoria of lan- dauwer gemakkelijk rijden, terwijl nog xhet grootste en eenvoudige gedeelte, menschen als uw briefschrijver, de gemoedelij kestoomboot benutteuof door eigen kracht qp de ordinaire fiets naar hier peddelen. Alleen met de treinkomt er niemand. Die is blykbaar over het sommetje van zes njaal honderd duizend gulden wan hopig goderail leerd. Doch hoe dan ook gekomen, alle bezoekers willen iets naders zien van het dorp Boskoop en zijne vermaarde bloem- en plantrijke omgeving. Of de roem niet grooter is dan de werkelijkheid? Wy geboren Botkoo- pers, met onze bekende vooringeno- nomenheid voor onze plaats, moeten eerlijk erkennen van wel. Maar voor ons Jgaat er dan ook niet zulk eene bekdring uit van den ons omringenden Êlantontuin als voorden vreemdeling. [et nieuwe is nu eenmaal aantrek kelijker dan het alledaagsche. Wat de schoonheid der kweekerijen betreft, daaraan valt weinig te ver beteren. Ze wisselt met de jaren en is geheel ondergeschikt aan den han del. Anders is het gesteld met de be koorlijkheid van het dorp zelve. Elke zonde van heden legen de aesthetica blijft ook in de toekomst onaangenaam nawerken. Te nauw aangelegde straten blijven stegen, eentonigheid in bouw trant blijft leelijk voor het oog, te smalle bruggen blijven steeds een „sta in den weg" voor het moderne ver keer. En op dit gebied juist is er in Boskoop nog zoo heel veel te voor komen en te herstellen. Zullen wij dan ook blijven voortgaan do belang stelling der bezoekers te trekken, zoo zullen krachtige maatregelen noodig blijken om ons dorp op te'richten uit het verval van schoonheid, waaraan het steeds te lang lijdende is. 'In de allereerste plaats o ntbreekt hot Boskoop aan goede toegangswegen, ge schikt voor modern verkeer. Vanuit de richting 's Gravenhage zijn wij nauwelijks te bereiken. Do Hooge- veensche weg blijft ondanks aandrin gen van particulieren, ondanks ver zoekschriften van den A. N. W. B. aan de betrokken gemeenten, zelfs voor don voetganger onbegaanbaar. Reeds eenmaal bleef de auto van H. M. onze Koningin daarin steken. Was zulks geen leergeld genoeg Moet het straks in den Haag weer luiden dat de Ten toonstelling te Boskoop slechts langs groote omwegen is te bereiken Wij willen hopen van niet, maar dan dienen èn gemeente èn tentoonstellingscomüé spoedig maatregelen te nemen. Even na het patiseeren der slanke watertoren volt er langs den Zijdoweg niet veel meer te genieten, tenzij men zich aangetrokken mocht gevoelen tot groepjes babbelende vrouwen, die er behagen in schijnen te scheppen tot aan den middag in nachtjaklcn en smoezelige onderrokkon rond te loopen te midden van stilleventjes, voor verschillende behoeften dienstige pan nen en potten, welke zich flets in het onfrissche stoepwater weerspiegelen. Bovendien is hier aan kinderen goen gebrek, en deze gebruiken den open baren weg als hun speelplaats. Kortom, het kan moeielijk worden ontkend, een dèel van den. Zijdoweg begint levendig te herinneren aan het klassieke beeld'eener minwelvarende groote stadsbuurt. En die zelfde Zijdeweg was tot voor enkele jaren een onzer vriendelijkste wandelpaden, waar opgaand geboomte, gesteund door struikgewas, hunne schaduwen verspreidden Hoe jammer lijk is dit alles veranderd! De voor naamste verkeersweg naar Boskoop kenmerkt zich wèl door kaalheid, on- frischheid, kortom door leelijkheid in den hoogs ton graad. Een krachtig preventief ingrijpen is vooral hier noodzakelijk. Blijft dit achterwege, dan kan er niets van een mooien weg naar het lang verbeide spoorwegstation terecht komen. Doch genoeg voor ditmaal. Door alle toestanden, welke verbetering eischen in één adem te noemen, zou Uw briefschrijver den scHyn op zich laden een Nurks te willen zijn. En zulks is heusch niet het geval. Maar het wordt tijd dat nog eens duidelijk naar voren wordt gebracht h»e ons dorpsschoon is verknoeid, opdat door bevoegde krachtige hand, terdege kan worden ingegrepen. BOSKOOPER. Maart 1916. GOUDA, 29 Maart 1913 Kiezerlijst 1913 In aansluiting op het reeds gemelde totaal aantal kiezers, dat op de kie zerslijst voor 1913 voorkomt n.l 3655, kannen wij thans mededeelen, dat dit aantal over de drie districten naar de stemgerechtigdheid voor de Tweede Kamer, de Prov. Staten en den Ge meenteraad is verdeeld als volgt: Kamer Staten Gemeenter. 1" district 1112 1108 989 2- district 1049 1012 888 3- district 1494 1485 1292 Totaal 3666 3636 3169 In 1912 was dit 3334 3322 2995 Het aantal kiezers, dat van de kie zerslijst, is L bedraa gt 243het totaalaantal kiezers voor de Tweede Kamer bedraagt thans 321 meer dan vorig jaar. Door het schrappen even van 243 namen, bedraagt het aantal nieuwe kiezers voor de Tweede Kamer, dat op de lijst is gebracht, thans 564. Vrij Antirev. Party. Door een kleine groep van orthodox protestanten is hier ter stede opgericht een nieuwe politieke partij, welke den naam draagt van „Vrij Antirevolutio- nare Partij. Het bestuur dezer nieuwe partij bestaat voorloopig uit het volgend drietal personen A. Boijr, voorzitter, J. C. Jue, secretaris en 0%. d. Weerd. Voor het program deze&partij ver wijzen wij naar het betreffend artikel in dit blad. De heer H. E. Van der Roer, on derwijzer aan de le Burgerschool voor jongens, herdonkt 1 Juni o. k. den dag waarop hij vóór 40 jaren als on derwijzer werd benoemd. De zeil- en roeivereeniging „Acolus„ opent het seizoen Zondag 30 dezer. Bijna de geheele vloot ligt weer op den Sluipwijkschen plas gereed. Prov. Statenverkiezing.* Voor de Provinciale Staten zijn voor het hoofd kiesdistrict Gouda aan de beurt van aftredingde heeren A. van der Straaten, te Bergambacht, C. Hoogendijk Azn. te Ouderkerk a.d. IJsel en A, Vingerling te Gouda. „.Geloof en Vaderland." De opvoering van „Geloof en Vader land" op Vrijdag 4 April a.s. zal te 8 uur aanvangen, inplaats van vroeger zooals eerst was aangekondigd. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Tooneel voorstelling. De Rotterdamsche Tooneelvereeni- ging van Spoor- en Tramwegpersoneel „Do Vriendenkring" zal op Zaterdag 12 April a.s. des avonds in de zaal Kunstmin der Soc. „Ons Genoegen" een opvoering geven van „De stem van 't Hart", blijspel met zang in drie bedrijven. Het orchest zal staan onder leiding van den heer G. de Leur. Na afloop der voorstelling loopt een extra tram naar Bodegraven en vaart een extra-boot naar Boskoop. De Bioscoop „Internationaal" geeft voor de laatste week slechts enkele avonden een speciaal sluitingsprogram ma, waarop als hoofdnummer voor komt een film in 2 acten „Speelkoortsu, waarvan de inhoud van begin tot einde boeit. Verder nog een mooie natuur opname uit het dal van Clialvagne, benevens enkele kleinere dramatische en komische nummers, Maandagavond geeft de directie haar af scheids voorstelling, waarvoor spe ciaal geëngageerd is de explicateur Biomans uit Delft, die beide Paasch- dagen reeds aldaar werkzaam was. Van de gelegenheid tot gratis-plaats bespreken, zooals de advertentie in het nummer van gisleren vermeldde, zal zeker ruimschoots gebruik gemaakt worden. Aan de vereenigde vergadering van Dijkgraaf, Hoogheemraden en Hoofd ingelanden van Rijnland is ter goed keuring aangeboden de rekening en verantwoording van het Hoogheem raadschap over den dienst 1912. Zij wijst aan in ontvangst eene som van f 244.161.39 in uitgaaf f 217.538.22 sluitende alzoo met een batig saldo van f26.623.17'. De kosten van huishoudelijk bestuur bedroegen f 49.665.80, aan overlagen over Landerijen in het Hoogheemraad schap werd ontvangen eene som van f 123.385.25. De behandeling der rekening zal plaats hebben in de openbaro vergade ring van Rijnland, op Zaterdag 19 April a.s. ten gemeentehuize te Leideu. Boskoop. Door den Minister van landbouw, nijverheid en handel zijn met ingang van 1 April a.s, definitief benoemd tot eontrolour bij den phyto- pathologischon dienst de heeren P. J. de Jong on P. C. Koene, beiden alhier. Door de a.-r. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" is tot candi- daat gesteld voor de a.s. verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Gouda, de heer H. de Wilde wethouder van 's Gravenhage. Waddinjrveen. De veroeniging Ziekenzorg hield gisteravond onder praesidium van den Edelachtb. heer CL van Dort Kroon hare algemeene vergadering. Uit het verslag bleek dat de ver- eeniging 498 leden telt, dat van ma gazijnmeester verwisseld werd en de tegenwoordige, P. Koster, zijn functie, evenals zijn voorganger naar behoo- ren waarneemt. Er werd ontvangen f 985.91 en uitgegeven f B89.425, zoo dat er een batig saldo is van f 96.48*. De schuld bedraagt nog f 3100.—, 378 malen werdan er materialen uit gegeven 89 maal werd er ijs verstrekt. De rekening werd op advies van den heer J. Alblas goedgekeurd op bovengenoemde bedragen. Daarop werd de vergadering ge sloten. School verbou w i ng. Van betrouwbare zijde vernemen wij dat plannon worden gemaakt tot verbouwing der beide scholen aan het Dorp alhior, daar zij te klein blijken te zijn. Mej, A. Kempkes alhier slaagde gisteren te 's Gravenhage voor het examen Nattige Handwerken. Ouderkerk a.d. fJsel. Gisteren slaagde te Rotterdam voor liet examen Nuttige Handwerken mej. A. Docters van Leeuwen, alhier. Bergambach t. Voor het examen Nuttige Handwerken slaagde gisteren te 's Gravenhage mej. J. Koene alhier. KHmpen a. d. Lek. In de Don derdagavond gehouden vergadering van de afdeeling „Krimpen a. d. Lek" van „Het Groene Kruis" bracht de secretaris, de heer G. H. üreet, het jaarverslag uit, waaruit bleek dat de vereeniging 369 leden heeft. De pen ningmeester, do heer B. v. d. Berg deed hierna rekening en verantwoor ding, waaruit bleek dat de ontvang sten f 653.59 en de uitgaven f 524.24l/j bedroegen, zoodat een batig saldo van f 126.1672 'n ^as was- Tot het nazien der rekening werden benoemd de hee ren W. Verhoef, Ant. v. d. Velden en G. H. C. Wep8ter. De ontvangsten van 't Tuberculose-comité bedroegen f 654.51 en de uitgaven f 396.24. De afgevaardigde naarde vorigealgemeene vergadering bracht verslag uit, terwijl aan de cömmissie voor de gezond heidskolonie voor het uitzenden van 7 kinderen een subsidie van f 70 werd toegestaan. Vervolgens werden nog eenige zaken van huishoudelyken aard besproken, waarna de voorzitter, de heer F. J. Mijnlieff, de vergadering sloot. Krimpen a. d. IJsel. Donder dagavond werd in de openbare school een tentoonstelling gehouden van de teekeningen der leerlingen in den af- geloopen winter vervaardigd. Het werk was schiterend te noemon. Ook waren er enkele werkstuk kan vervaardigd. Bekroond werden P. Boer 3e leerjaar, eervolle vermelding met prijsC. Ligthart oud-leerling, oerv. verm.Bookelman 2e leerjaar, eerv. verm.N. v. Wijk, le leerjaar, eerv. verm.G. v. Staveren, Be leerjaar goedkeuringT. Speksnijder, 3e leer jaar, eerv. verm.J. Ott, 2e leerjaar, goedkeuringH. J. Mak. le leerjaar, goedkeuring. Moordrecht. De tooneel vereeni ging „De Vriendenkring" zal Dinsdag 8 April een uitvoering geven in Café „Harmonie". Opgevoerd worden: „Eer loos", drama in 3 bedry ven, en Joe- risse de Vondeling"blijspel in 1 be drijf. Nieuwer kerk a.d. IJsel. Inde 31 Maart te houden vergadering van de vereeniging „Het Groene Kruis" zal de heer D. Bakker uit Capelle a. d. IJsel spreken over aansluiting bij de Provinciale Vereeniging. Opgave der Personen, die zich gedurende de week van 21 Maait tot 28 Maart in de Gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. GEVESTIGD: M. de Ridder uit Benschop in Raam 200. J. de Frankrijker uit Reeuwijk in R. van Catsweg 65. H. Oosterhof nit Hoorn in Wijd- straat 41. F. G. F. Koop uit Amsterdam in Bleekerssingel 6. J. Roozendaal nit Rotterdam in Klei wegstraat 2. L. van Oorschot uit Erp in Katten- singel 78. C. N. M. A. Gelder nit Amsterdam in Crabethstr. 66. A. van Wijngaarden uit Alphen in Boomgaardstr. 71. K. Dekker nit Duitschland in Karne- melksloot 10. Ma. van Arem uit de Bilt in Karne- melksloot 195. C, B. Tersmitten nit 's Gravenhage in Peperstr. 72. J. W. Langendijk uit Heemstede in Turfmarkt 118. A. Olree nit Oosterland in 'Stoof steeg 20. D. Bossinga Wed. Dunt uit Leiden in Fluweelensingel. VERTROKKENEN A. Sibbes uit Nieuwehaven 27 naar Rotterdam. C. Kortenoever uit Baanstraat 46 naar Waddinxvoen Jaagpad 106. J, F. van Ardenne uit Tuinstraat 60 naar Waddinxveen Zuid kade 139. J. M. van der Heyden uit Fluweelen singel 31 naar Tiel. W. A. Kasteleijn uit Crabothstr. 30 naar Oudshoorn. J. F. S. M. Otto uit Turfmarkt 3 naar Hilversum Bussemastr. 26a. J. Vorwaal uit A. do Visehmarkt 78boven naar Moordrecht. P. Spruyt uit Vrouwesteeg 14 naar Rotterdam Watergeusstr. 206. H. C. J. van Deutekom uit Groene- weg 69 naar Dordrecht Kolfstr. 21. Vliegen. Aviateur doodgevallen. Do luitenant-aviateur Bressard, die deelnam aan de legoroefeningen, zweefde gistermorgen te Verdun op een hoogte van 800 meter. Plotseling werd een ontploffing gehoord. Het toestel viel en werd verpletterd. Do luitenant was onmiddoUjjk dood. Zwemmen. Te Boedapest is op aanraden der schoolartsen het zwemonderricht voor de volksscholen verplichtend gesteld Des namiddags tuschen 36 uur wor den de leerlingen om het half uur in groepen van 50 in eon verwarmd bassin van een zwemschool gebracht8100 leerlingen krijgen elk jaar onderricht in het zwemmen. Ook meisjes nemen aan de zwemoefeningen deel. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Red. Aan de Residentiebode, die zoo goed was mijn naam te vereeuwigen. Residentiebode, 'k Heb u niet van noode Bij de kunst. Vindt ge 't niet uitstekend 'kHad toch niet gerekend Op uw gunst Liberale rijmen Aan elkaar te lijmen Nooit gedacht. Dat de paganisten Toch niet beter wisten Dat men lacht. Maar dit is geen wonder, Want ik rijmde zonder Vroom gezicht. Had ik dat bezeten, Plus een ruim geweten Ach, wellicht. Hadt ge dan geprezen Wat ge hebt gelezon Van mijn hand? Geef mij daarom voortaan Dan zal 't beter gaan Uw verstand. Residentiebode, 'k Heb u niet van noode, Noch uw gunst. Ziet naar eigen schapen, Die zich vaak vergapen Aan de knnst. ABR. DE VINK. Boskoop 28-3-' 13. telijke meeting, Koning Georgius I van Griekenland, de nieuwe Koning Constaqfcijn, Z. H. Paus Pius X, die eenige (lagen ongesteld was, oude kost bare beeldengroepen, te Veur gevon den, de groote Cambridge-Oxford- Roeiwedstrijden, de scheepsramp te IJmuiden, het van stapel loopen van „De Tasman", een tweetal kieken uit Mexico, de nieuwe President van de Vereenigde Staten, in gesprek met zijn voorganger, Taft, niéuwe hoeden mo dellen, hot Heine-monument te Parijs, de beruchte auto-bandiet La Combe. Ten slotteportretten van bekende landgenooten, do rubriek van redac teur X., ontgoocheling, hoe de Chi- neezen allen anderen volken altijd voor waren, hoe wij aan den naam „Mi niatuur" komen en het Kindornummer „Ons Prinsesje". De Prine geeft op den voorplaat het portret van de concert-zangeres Mevr. de Haan—Manifarges en verder foto's en artikelen van kunstwerken uit het Museum te Zaandam, de soheepsramp te IJmuiden, de Roma- noff-feesten in Rusland, de Holland- Engeland-wedstrijd, uit Schouwburg en Concertzaal, personalia, waaronder het portret van wijlen ds. ten Bosch, kroniek van de week, enz. Wereldkroniek bevat foto's en artikelen van den nieuwen Koning van Griekenland, de biljart-kampioen jtobyns, schaakwedstrijd te Rotterdam, lik ^P^betooging op de kust van Albanië door Oostenrijk-Hongarije, de Holland-Engeland-wedstrijd, persona- ha, caricaturen, enz. Ons premieblad Pak me mee bevat »ima^het portret van Alphonse Hertillion, dé uitvinder van de gereeh- Aanvragen van werknemers op 28 Maart. Volwassenen. 1 metselaar, 1 opperman, 1 pijpmaker, 1 stoker, 2 werkvrouwen, 4 grondwerkers, 2 pakhuisknechten, 4 werklieden zonder vakkennis. Leerlingen en jongens 1 klerk. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 3 timmerlieden, 1 vuurwerkor (smid). Halfwas of aankomende 1 schilder, 4 koper- en blikslagers, 1 loodgieter, 3 werklieden zonder vakkennis. Leerlingen on jongens. 1 schilder, 2 tuinlieden, 1 pakhuisknecht, akhui edik Predikbeurten te Gouda REMONSTRANTSCHE KERK. Zondag. 's Morgens 1(!/2 uur. Ds. P. ELDE RING, te Rotterdam. Collecte voor het Orgelfonds. GROOTE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. A. WAR TENA, Em. Pred. Bediening H, Avondmaal. Namidd. ten 2 ure. Geen dienst. Avond ten 6 ure. Ds. BERKEL BACH v. d. SPRENKEL. Dankzegging. KLEINE KERK. Voorm. ten 10 ure Ds. BIJL. Namiddag ten 2 ure. Ds. DEUR. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEELHUY SEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag April, 12 u. Ds. BIJL. ALLERLEI. Men meldt aan de 'a H. Ct. uit Cuijk d.d. 26 dezer Wederom zijn in den tuin van den heer Moons 5 stuks Romeinsche urnen gevonden. Andere bewoners hies ter plaatse zijn ook bezig, maar hebben nog niets anders dan gebroken voorwerpen ge vonden. Het was wel gewenscht dat de op graving met meer kennis en geduld gebeurde. De landbouwer J. D. te Staphorst is, naar de de Zw. Crt. meldt, Don derdag onder zijn eigen beladen wagen geraakt en heeft de wielen over het hoofd gekregen. Hij is kort daarop gestorven. Twee agenten, ontmoetten in der voorsteden van Parijs drie verdachte personen, die op het gezicht van de politie de vlucht namen met achter lating van een grooten zak. De twee agenten stapten op een voorbij rijdende tram, maar sprongen er ongemerkt weer uit en keerden naar den zak terug. Zij vonden daarin een groot aantal koperen kranen. Na den zak geledigd te hebben, kroop een der agenten erin, terwijl de ander zich verdekt opstelde. Kort daarna kwamen de $ieven te rug, en den weg weer veilig wanende, namen zij den zak op om hem mee te nemen. Eensklaps kwam er een hand met een revolver uit den zak te voorschijn en 't volgend oogenblik waren de mannen gevangen. Later bleek, dat de kranen van een inbraak in een wijnzaak afkomstig waren en dat ongeveer 45 hectoliters wijn waren weggeloopen door het ste- lep daarvan. Ons lichaam en onze 'gezondheid. Gozond slapen. In tegenstelling met vroegere tijden, toen oen bed nooit genoeg kussens kon bevatten, is men or tegenwoordig op uit, vooral niet meer dan het hoogst noodzakelijke toe te laton in oen bed. Hoofdkussens acht men ook al uit don booze. Physiologiseho zijn (le thera peutische en hygiënische voordeelen zeer makkelijk te verklaren. Wanneer het Hoofd op dezelfde horizontaio lijn ligt als het verdejo lichaam, ondervindt het bloed do min ste stoornis. Door de vluggere bloed- strooming worden de zure stofwisse- lingsprodueten spoediger weggevoerd en zal men eerder de gowenschte ver- frissohing verkrijgen. Wanneer het hoofd een 15 c.M. lager rust, dan mon gewend is, zal men onmiddellijk de voor het orga nisme aangenamo gewaarwordingen voelen. Nadeolen bestaan er niet. In tegendeel zullen de voordeelen voor borst, keel, hals en hersenen niet uitblijven en zullen de verschillende organen in het onderlichaam bij een dergelijke ligging niet zoo vaak go- stoord worden dan bij een ligging, waarbij het hoofd op kussons rust, hot geval is. Te Maastricht heeft gisternamiddag naar do N. Ct. meldt, de 81-jarige vrouw Vos bij het aansteken harer kachel door het vlamvatten der kleeren levensgevaarlijke brandwonden beko- men. Zij is in het gostichtTDalvarienberg opgenomen. De bemiddelingsvoorstellen. Naar Reuter te Londen vernoemt.. heeft Bulgarije in do bemiddelings voorstellen der mogendheden tooge stemd, met uitzondering wat do grens bepalingen de oorlogsschatting betreft, terwijl het voorbehoud door Bulgarije gemaakt ten opzichte uan het voort rukken bij de Tsjataldsja-linie meer om militaire clan politieke redenen geschiedt. De positie der bondgenooten, speciaal die van Bulgarije is, dat indien de vrede getoekend moot worden, dit onmiddellijk geschiedt, daar anders Bulgarije er meer dé voorkeur aan geeft den strijd voort te zetten, dan schade te lijden door een hernieuwd uitstellen dor vredesconferentie. en M. M. Nederhof. 29. Abraham, ouders A. Markusse en D. Fontijn. ONDERTROUWD B. Blokland en A. P. Willemse.1 J. P. L. Bredius en M. C. Arentz. L. M. do Bruijn en W. A. Boere. J. Vooys en J. Vink to Goudorak. J. J. de Knegt te Moordrecht en J. M. C. van deu Eng. OVERLEDEN: 27 Maart. M. J. de Vos, wed. van W. F. Schneider 76 j. 28. B. M. Wildschut 27 j. 29. J. Verkaik 1 j. WADDINXVEEN. GEBOREN13 Maart. Margje, ouders 1\ Both on J. van dor Heiden. 15. Jacob Adrianus, ouders P. van der Laan en R. A. Gelderblom. 19. Leqndert, ouders M. Koetsier en I. Slootweg. 19. Koosje, ottders D. Tol en A. F. Stouthart. 20. Cornells Matthijs,ouders A. Noorlan- dor en A. do Groot. ONDERTROUWD13 Maart. G. Kwaakernank to Reeuwyk en M. V. Paul. GEHÜWD19 Maart. IC. E. van Santen en P. Ravensberg. 27. G Kwnkornaak en M. W. Paul. OVERLEDEN 18 Maart. M. A. van Berkesteijn 5 mnd. 21. A. Yissor 72 j. A. Kooijman 69 j. e<fht- gon. van M. Janmaat. Militaire weduwen-pensioen. In Januari j.l. richtten zich 375 weduwen van offioieren der Land macht tot de Koningin met een ver zoek om pensioenverhooging met f 100 per jaar. De minister van oorlog, namens de Koningin op dat adres beschikkende heeft thans meegedeeld, dat voorloo pig niet tot verhoogipg van de pen sioenen kan worden overgegaan, doch dat te rekenen van 1 Januari 1913 aan de luitenants- en kapiteins-wedu wen, voor zoover zij niet in het genot van rijksponsioen zijn gesteld, tijdelijk een bijslag van f 130.en f 30. per jaar zal worden verleend. Veroordeeling van generaal Zapata. New-York, 28 Maart. De corres pondent van de „World" te Mexico deelt mede, dat de krijgsraad ter dood veroordeelde generaal Zapata. De exe cutie zal waarschijnlijk morgen plaats hebben. Voor het Vredespaleis. De Algemeene Nederlandsche Bond „Vrede door Recht" heeft voor het Vredespaleis ten geschenke aangeboden een marmeren buste van Hugo de Groot, waarvan de vervaardiging is opgedragen aan Mej. Eva van Dantzig. Nieuwe gevechten. Sofia, 29 Maart. Bij Gallipoli zijn sedert gisterenmorgen hevige gevech ten tussehen Turken en Bulgaren begonnen. De overstroomingen in Amerika. New-York, 29 Maart. De toestand der overstroomde gebieden is zeer treurig. Nu in de staten Ohio en Indiana het water valt, beginnen de rivieren in andere staten buiten de oevers te treden. Met veel moeite is het gelukt 7000 personen te redden. Het aantal dooden wordt op 5000 geschat. Tot nu toe is geen lijk ge borgen de meeste zijn naar zee ge dreven. 31 Maart, Sociëteit „Do Reünie" 8n. openbare vergadering der afd. Gouda N. Mftlth. Bond. 4 April. Sociëteit Ons Genoegen, 8 u., opvoering „Geloof en Vaderland". 8 April. Arti Legi, 87a u., vergade ring Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven. 9 April. Cafó „Het Schaakbord" 87* uur, Vrijz. Studie- en Propaganda- club te Gouda, Debat-Avond. Beleofd verzoeken wij geregeld tijdig modedeoling te mogen ontvangen van vergaderingon, concerten, vermakelijk heden enz., om cjozo dan in onze agenda te vermelden. BURGERLIJKE STAND GOUDA. GEBOREN27 Maart. Albartus Uwaldos, ouders M. A. A. van Setten het beste mork Zangzaad voor Kanaries in cartons 7a Mer 13, en 7i liter 25 cents. Lij ster za a d (U n i verseel voer) in cartons 7* kilo 13 en ll2 kilo 25 cents. I Vest-Ertsia Hoender meel meer eieren bij minder voederkosten in baaltjes 2 \l2 kilo 40 en 5 kilo 75 cents. Vraagt onze voedermethode. Zatódhanctel en Voederfabriek T WEST-FRISIA. D. HENSTRA Enkhuizen. Te Gouda verkrijgbaar bij HH. ANTON COOPS, Wijdstraat. E. H. VAN MILD, Veerstal. A aan alle lezers van dit blad. Op elke bestelling, hoe klein ook, geef ik g r a t i s 5 Planten voor pot ten of tuin Cadeau. Wil men voor geheel zijn leven een mooien bloementuin hebben Bestelt dan een Collectie elk jaar heeft men dan volop bloemen, in de kamer of tuin. Per 10 stuks in 10 verschillende soorten f 0.40, 20 11 f 0.75, 30 a. f 1. 60 a f I 50 en 100 a f 2.50. Altijd 5 planton voor kamer of tuin Cadeau. HUAEQOM 4 X STERKER 0*n te bMU 8ODA- RrMttatotl Blt&Tt van liet Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 777.8 te Riga, laagste stand 744.3 te Sledaix. Verwachting tot den volgenden dag: Matigo tot krachtige zuidoostelijke tot zuidelijke wind,zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Varige Koer*. Lm v*n heden VAN DEN Effect tui hand el le Amsterdam '29 MAAKT 1913. SUiitsleeiihicoii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenronte 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mii.) J898 4 pet.' ld. Obl. (Nieolai Spoyr- weg) 1867-69 4 pet. 1<1 Obligatie 6e Emis sie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pot. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pot. (1. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Batik- cu Dretliet-Instel- linjren. Nod. Bankaandoelon (udiistr. Oiideriiemfiiffeii American Car Foun dry Comp. C. v. A. i I(I.Smolting& Refining 'Co. Cert. v. Aand. j Anglo American Tele-1 graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stoel Corp. Cort. v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instcll. en Cultuur Ouderiieiiiiuireii Handelsver. „Amster dam" Aand. J avCultuur M ijAand Nod. Handel-Mij.C.v.A Mijnbouw Mflcn. KetahoonM ij n bou w Mij. Gew. Aand. RodjangLobong, Mijn bouw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. Petroleuiu-Onderu. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Potr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A .Scheepvaart tl ij en Ned.-Am. Stoom Vaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondcrncniiiiiren. Bindjey Tabak Mij. A Diversen. Maxwel Land Gpant Gert. v. Aand. Peruvian Corporation Lira. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Hoil. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Seri© A-II Obl. 3 pet. Warschau-Weenon Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Raili^ Cy. Cert. v. ge' Wabash Gew, Premleleeuinfcei Amsterdam A and Hongarije. Thei s- gulirungs-Qes. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 33/* pCt. Nat. Staatftf. prijsh., Buitenl. idem, Culturen lusteloos, Tabakkon willig, Petroleum betor voor Geconsolideerde Hollanders en Koninklijke In vorband met gerucht dat Pierpont Morgan ib overleden, hoeft Amerika flauw aan zien. Mijnen prijsh., Rubbers idem." 78'/» 78", 837/g 84 Ou 100 85'/, 90 90'/, 853/» 81'/, 84 V, 43 */a 43%, 103% 82'/, 103"/,, 58 21G'|, 64 51'/,, 69% 24'/, 24% 623/„ 63 190 282 189"/, 282 15% 15", 192 66 192 657a 1797. 578 625 1927* 116»/, 1107* lO'/i 90'/, 97 «3'/„ 185>/, HO3/, 155' 181 5837* 192'; llü in1/, 10 'I, 63'/,, 28», 104 4". 100'

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 4