ISEL 1 ITS, i and el; W1IJES. NMAAK! LMDEL DE GEWETENLOOZE. nemer .BR1KKKN pper, No. 13134. Maandag 31 Maart 1013. 51e Jaargang. behalve Zon en Snitexxlazn.cL- Buitenlandsch Nieuws. I Ho. 351 irsiraat FEUILLETON. Ixzexx No. 80. k. den. liv. tinten. JDELLEN. XT1®-ul“ws- ezx -^d-vertexi.tïe'bleLcl vooz G-ou-cLec en. Oanstxe^scen. Verschijnt dagelijks Gouda. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. EREN-rn MISSIE-; *NDEL< ISSElSTWNi 'RDAM. ‘t 250. imansgoederen lend, SMIT, Gouda. iW*, voedingswaarde JfedoUlM. ’&W »R DE r 1.25 1.50 lT 19. 286. X J>E GIIIBMH E COURANT. Ires: EIT IN en Heeren. ;e waarschuwing >t II a a r I m. an dhr. P. van 5 uur. lijders, lang- derzoek, met ikking bij toe- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post „1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren PRUS DER ADVERTIJNTÏÊnT Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer 0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij voorujb betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames I 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. zijn glimmenden hoogen hood op had, knipte met zijn duimen middelvinger van de linkerhand een pluisje van zijn mouw en hield heden merkwaardig goed Zijn gedachten bij elkaar, ofschoon hem reeds de bekende verlegen vraag op de lippen lag. Ja, eh, wat veroorlooft u u eigen lijk Ik zal u mijn gunst onttrekken en de depóts ook, ja, eh I Ik houd van den vrede. U schijnt mijn welwillend heid in het geheel niet te begrijpen. IJ vliegt vandaag op als een vaatje buskruit. Hoe, wat? Gunst, welwillendheid? hoonde Glaser. Ik lach er om, Excel lentie. Ik verlang deze gunst niet meer. Ik verzoek u, mij goed te verstaan, Excellentie, weet toch, dat men tegenwoordig alles kan koopen. Zijn gezicht was vuurrood en hij kon zijn drift niet langer beheerschen, maar dacht er niet aan, welke gevolgen deze scheiding hebben kon. De geheimraad wankelde maar bleef toch op de been. Hij glimlachte ver legen. Ja, u hebt in beginsel gelijk, echter, met eenige beperking, ant woordde hij. U kunt alles koopen, ja, alleen geen omgangsvormen. Dank voor uw terechtwijzing, ik had het laatst de eer, ja. IUDA. GOUDA naar goederen aange- IDAG V.M. 5.30 der metselaars, die als oen groot leger op- en afklommen, zich bukten en steen na steen opbouwden. Ontelbare zwaluwen vlogen door het luchtruim, streken neer, dicht in de nabijheid der menschen. Bohnenstiel deed geen stap achteruit, maar zijn smal hoofd schudde, terwijl hij kwaakte Ah, toch niet, mijn waarde. Hoe kunt ge nu denken, dat ik het wagen zou, uw grootsche schepping .ah, neenMijn schoonzoon woonde hier toch niet als een holbewoner, dat men aannemen moest, dat hij met zijn neus twee meter onder den grond zat... Maak van het terrein een meer, ah, eh, met een dijk dan hebben we in den winter nog het ijsvermaak. Een goede gedachte, wat? Zet dat in uw pros pectus, ja, dat is weer een nieuwe aantrekkelijkheid Herbst, achter zijn chef staande, had heimelijk vermaak. Glüser echter ging het te ver, want hij hoorde slechts hoon, waar de ander scherts ver moedde. Ja, Excellentie, dat zou misschien meer helpen dan uw naam, riep hij toornig. Als gij mij zoo te woord staat, zal ik u antwoorden Bohnenstiel, die een onberispelijke rok droeg en als altijd op Iqjkdagen uiteengezet, dat men zeer de stijging der vlootuitgaven betreurde, maar dat men niet meer deed dan men meende te moeten doen. De regeering hoopte, dat Europa weldra zijn bewapeningen zou beperken. Het eindresultaat was dat Mason op zijn voorstel maar 28 stemmen kreeg tegen 197 stemmen tegen. dere inlichtingen kunnen geven. Eh, ik geloof het wel. De menachon zijn ook verdronken. Toen vervolgde hij zijn weg, doof voor hetgeen achter hem gebeurde, Glliser werd opnieuw opgewonden. Eenige oogenbiikkon stond hij sprake loos, daarop lachte hij als een waan zinnige. Wat zegt u daarvan? wat zegt u daarvan vroeg hij aan Herbst. Wat meent hij toch Zonder antwoord af te wachten, voegde hij er bijAh zoo, eh zoo Nu wacht maar, oude domkop. Onwillekeurig balde hij do vuist, want hij meende er een zinspeling op zijn ongelukkig kind in te zien, die hem als vader moest treffen. Herbst echter, die bleek geworden was, legde het in gedachten anders uit. Op een avond, toon Glilser nog wat in Berlijn te doen had en in grenzen - loos vertrouwen hem vooruit liet gaan, om nog laat met hem to werken, was Klöthiide zoo onvoorzichtig, do ge liefde ep do open veranda te omhel zen en te kussen, yit blijdschap hom nachts weer in een van de logeer kamers te weten, omdat bij zulk’ een gelegenheid de terugkeer naar de stad met allerlei plichtplegingen gepaard ging- (Wordt vervolgd). De oorlog op den Balkan, Skoetari. Naar uit de Oostenrijksche hoofd stad wordt gemeld, heeft volgens een modedeeling uit Constantinopel <le Turkscho regeering haar toestemming gegeven, dat de burgerbevolking van Skoetari vrij mag uitgaan. Deze op dracht zou Essad Pasja door een on derhandelaar bekend gemaakt worden. In Turksche militaire kringen ver onderstelt men echter, dat Essad Pasja slechts aan de civiele bevolking vrijen uittocht zal verleenon onder voorwaarden, dat het bombardement voorgoed gestaakt zal worden, on dat de vijand het innemen van de vesting alleen zal dwingen door den honger. Essad Pasja zou ook oen neutrale zone kunnen maken. Hot onderzoek van het gebeurde in Djakowa door don aartsbisschop van Uskub en door den Oostenrijkschen consul in Prizend, zal begin April aanvangen. Do Monte- negrijnsche regeering heeft een gede legeerde naar Djakowa gezonden, op dat het onderzoek zonder stoornis plaats zal kunnen hebben. Oostenrijk en Montenegro. Volgens de bladen te Weonen zal de Oostenrijk-IIongaarsche vice-consul Poezel zich met den aartsbisschop Mindia in het begin van April begeven naar Diakova, ten einde een onderzoek in te stellen in zake den dood van den Franciskanermonnik Palits, en de ge dwongen Katholieke bekeeringen. In overeenstemming met den wensch van de Weensche regeering heeft Montenegro een afgevaardigde naar Diakova gezonden, die last heeft den arbeid van de commissie van onder zoek te vergemakkelijken. Koning Ferdinand van Bulgarije is naar het Hbld. meldt, Vrijdagochtend in gezelschap van zijn twee zoons en de generaals Sawof, Iwanof en I^etrof per automobiel te Adrianopel aange komen. Even voor de overgave had het. Turksche garnizoen nog een poging gedaan om de groote spoorwegbrug over de Arda in de lucht te laten vliegen, zij slaagde er echter slechts in haar gedeeltelijk te vermelen. Maar de Koning was daardoor toch genood zaakt het laatste gedeelte van zijn reis per automobiel af te leggen en zoo doende rood hij op den weg, dien hij aflegde, langs eindelooze rijen Turkscho krijgsgevangenen Nadat de Koning een tocht door de stad had gedaan, waar hij overal met geestdrift werd ontvangen, begaf hij «ich naar de Militaire Club, waar Sjoekri pasja en zijn staf geïnterneerd waren. Sjoekri reikte don Koning zijn sabel over, die deze hem echter met eenige vleiende woorden weder ter hand stelde. Sjoekri is later met z(jn staf, be staande uit twaalf generaals en een groot aantal hoofdofficieren, van Adria nopel naar Sofia vertrokken. Na den val van Adrianopel. Uit Sofia werd 30 Maart aan de Maand. Crt. geseind De ministers stel den hun vertrek naar Adrianopel uit. Volgens telegrammen, uit het hoofd kwartier ontvangen, bedragen de ver liezen der Bulgaren in de gevechten van den 25ston en 26sten dezer onge veer 11000 man aan gesneuvelde on gewonden. Do Serviërs verloren onge veer 1100 der gesneuvelden en ge wonden. Do Bulgaren namen ongeveer 60.000 Turken gevangen en 833 officie ren, onder wie 13 generaals. Zij maak ten G50 kanonnen van verschillend kaliber, 58 mittrailleurs, 10 vaandels, een ballon captif en een aanzienlijke hoeveelheid wapenen, munitie en ander materiaal buit. Er moeten te Weenen, naar aan de Maand. Crt. werd geseind, berichten binnengekomen zijn, waarin gemeld wordt, dat een kanonnade wordt ge hoord in de buurt van Skoetari. Indien het bombardement opnieuw begonnen is, zullen de maatregelen door de go- zanten-conferentie besloten, spoedig ten uitvoer gelegd worden. Griekenland. Een Giorgiosplein te Saloniki. Volgens den „Times” zal het ge meentebestuur van Saloniki het terrein in den omtrek van de plek waar ko- 62) Ach wat, hou op met uw middel- eeuwsche vormen en laten we toch bij de zaak blijven, antwoordde Glaser, wien het bloed naar het hoofd steeg. Kijk toch eens hoe daar alles in het nat ligt te drijven. Het goed van uw Whoonzoon is ons ongelukWe hadden verder moeten uitzieu Ah, wie belet u dat nog te doen? wierp de geheimraad tegen. Spot ge er mee, Excellentie? Met een grooten stap trad Glaser °P het manneke toe, zoodat Herbst, die zijn opbruisende natuur kende, on willekeurig een beweging maakte en toezag. «tonden midden op een reeds Waveide straat, waarop men aan weerszoen met uitgravingen begon nen was. Grondwerkers waren in de nabijheid, die nieuwsgierig luisterden, toen Gl&ser zoo luid sprak. Een wagen fflet steenen kwam aan, waarvoor ze moe8ten. Geur van versche *alk hing in de lucht en de frissche wmd woei het stof van de witte kielen Hij lichtte met de hovende hand even den hoogen hoed op, draaide zich om en ging trotsch heen. Glftser meende een ingehou len lach van zijn secretaris te hooren, waardoor hij nog woedender werd. Mooi, mooi, het verheugt mij, heer geheimraad, riep hij hem na. Ik zal aan station Moeras laten vlaggen ter eere van dezen dag. Dat zal een uitstekenden indruk maken. Hij wilde er nog meer bijvoegen, wilde duide lijker worden, den goheelon zwendel ophalen, die onder vier oogen met dezen armen trotschaard afgespeold was, maar hij bedwong zich en hield de woorden terug, want hij vreesde zijn aanzien bij Herbst te zullen ver liezen. Steeds had hij het laten voor komen, als had men zich bij hem op- godrongon en iuist over zijn betrek kingen tot Bonnenstiel had hij hem in het onzekere gelaten, zonder te vermoeden, dat Herbst voldoende inge licht was. De geheimraad keerde zich nog eens om, kraste met de punt van een stek op den steen, als had hij daar iets bijzonders ontdekt en zei terloops als tot een derde Ja, er is hier buiten veel moeras, overal ziet men poelen, ja. En de heer substituut zou daarover misschien na- De Engelsche marinebegrooting. De critiek is minister Winston Churchill niet bespaard gebleven. Dat was ook niet te verwonderen, wan neer men' weet, hoe ook vooral in Engeland het verzet tegen de voort gaande opdrijving der militaire lasten steeds stijgende is. Natuurlijk erkende men van verschillende zijden gaarne het goede in Winston Churchill’s lei ding. Ontegenzeggelyk is de heer Churchill een minister die volkomen op de hoogte is van wat er in zijn departement omgaat, van de belangen, en behoeften, die aan hem zijn toe vertrouwd. Maar volgens verschillende personen van liberale zijde treedt hij niet krachtig genoeg op tegen de voortdurende stijging der legeruitga- V- n Deze ontevredenheid uitte zich in het bijzonder in een rede van den heer Mason, een der liberale parle mentsleden, die als gevolg van zijn ontevredenheid voorstelde de vloot- uitgaven met honderd pond sterling te verminderen. Een bepaalde uit werking zou natuurlijk van dit kleine bedrag, in casu f 1200,niet uitgaan, maar principieel zou zijn uitgemaakt, dat het Lagerhuis genoeg had van die steeds hoogere lasten. Reeds nu wordt 46 millioen pond sterling voor de vloot uitgegeven. En de heer Mason vond dit overdreven veel, waar men in Duitschland slechts 22 millioen toestond. Hij vond dat uit de verhouding der uitgaven wel mocht worden afgeleid, dat de veiligheid van Engeland geen gevaar liep. Van het voorstol van minister Churchill van een maritieme vacantie verwachtte hij in Duitschland minder dan van de pressie die do Duitsche openbare meening op de stijging der militaire uitgaven zou uitoefenen. In plaats van voorstellen van den minister van zoo brozen vorm als de thans geuite, ver wachtte de heer Mason meer van een arbitrage-verdrag met Duitschland. Namens de arbeiderspartij sloot zich de heer Barnes bij het betoog van den heer Mason aan. Deze wees er op dat tijdens het tegenwoordige bewind de vlootuitgaven met 50pCt. gestegen waren. Hij meende dat de menschen zoo langzamerhand genoeg kregen van het geschetter tegen Duitschland. Van regeeringszyde werd natuurlijk ning George I is vermoord aankoopen en er te zijner nagedachtenis een plein van maken. Amerika. De ovorstrooming in de V. S. Uit Now-York wordt d.d. 29 Maart nog geseindIn de handelswijk van Dayton staat het water 3 meter hoog. In het Westelijke gedeelte van de stad staan geen huizen meer. Ver schillende vrouwen en kinderen be vonden zich gedurende 20 uur in hot water, terwijl men in verschillende huizen talrijke half bevroren menschen vond. Een familie uit 6 personen bestaande verdronk, toen de redding- wagen, waarin zij gestegen waren om viel. In Marietta in den staat Ohio staat het water 17 meter hoog. De toestand in Zanesville is vreeselijk. Een deel dezer stad staat in vlammen. In Columbus werden geheelo families in de huizon verdronken gevonden. Tot gisterenmiddag waren 130 lijken geborgen. Op talrijke lijken waren kaarten met de namen aangehecht. Duitschland. Zaterdag zijn door de Borlijnsche po litie oen twoetai beruchte treind(even in hechtenis genomen, die vooral de trajecten Berlijn-Honau, Karlsruheen Frankfort a/M. geruimen tijd onveilig maakten. Ook worden de beide trein- diovon verdachte aan in den laatgton tijd geploegde belangrijke hoteldiofstal- len te Berlijn en te München deelgeno men te hebben. Hendrik XIV van Reus», f Zaterdag in de vroegte is vorst Hendrik XIV van Reuss in het paleis te Schleiz overleden. Do Maand. Crt. geeft van dezen vorst de volgende biografie Met Heinrich XIV von Reusz, is een interessante persoonlijkheid heen gegaan. Een sympathiek, onbevooroor deeld, liberaal monarch. Een, die (onder het vrijzinnig ministerie v. Harbon) niet terugdeinsde, zijn volk voor het algemeen, gelijk, geheim en directe kiesrecht voor Landdag en provinciale verkiezingen waardig te verklaren. Een, die met geestdrift aan de keizor- proclamatie te Versailles deelgenomen on in tegenstelling met den door het tijdschrift „Kladderadatsch” zoo dik wijls bespotte „Heinrich, de onhebbe lijke1* van Reusz der oudere linie het idee dor Duitsche éénheid vóór alles voorstond. Thans is de oude George van Sakson-Meiningen nog do eenige bonds vorst die bij de geboorte van het nieuwe Duitsche rijk tegenwoordig was. Heinrich XIV, wiens opvoeding in hoofdzaak werd geleid door don dich ter Jules Sturm, deed in 1850 zyn in trede in do universlteit te Bonn, waar hy in do rechten en nationale econo mie studeerde. Hier sloot hij met prins Friedrich Wilhelm, den lateron keizer Friedrich, vriendschap. In 1853 trad hij als officier in dienst van het eerste gardoregiment te Potsdam en vijf jaar later trad hij in het huwelyk met her togin Agnes van Würtomburg, uit welke verbintenis een zoon on een dochter zijn gesproten. In 1867 Heinrich LX VII en kwam zijn zoon Heinrich XIV aanderegeo- ring. Hij omgaf zich mot do meest uitstekende liberale mannen en had ook een open oog voor wetenschap en kunst. In 1886 stierf vorstin Agnes, die jaren lang aan een sleepende ziekte wegkwijnde, en een paar jaren later trad do vorst opnieuw in het huwelijk, nu met de (eveneens overleden) too- neolspeolstor Fr.Giaotz doorden koning van «aksen in den adel verheven, met ’t praodieaat baronesse von Saalburg. Uit dit morganatisch huwelyk is een zoon geboren, die thans als officier te Dresden leeft, in 1892, kort na zijn vijf-on-twintig-jarig rogeeringsjubilee deed hij Heinrich XIV afstand van do regeering ten behoeve van zijn oudsten zoon, don tegenwoordigen vorst Hein rich XXVII. Maar nog éénmaal trad hij in het openbaar op, n.l. in April 1902, toen hij het regentschap op zich nam voor den geesteszwakken zoon van „Hein rich de onhebbelijke1*, die, na len dood zijns vaders, niet in staat was zelf het bewind te voeren. In 1908 werd hij genoodzaakt, ook dit regentschap in handen van zyn oudsten zoon te stel len on sedert dien tijd leefde hij op het stille, romantisch gelegen slot in Schleiz. De nieuwe vorst, Heinrich XXVII, die reeds langer dan twintig jaren de teugels van het bewind in handen heeft, is ook oen zeer kunstzinnig vorst; hij huwde in 1884 mot prinses Elize von Hohenhose-Langenburg, uit welk huwelijk oon zoon en eon dochter zijn gesproten.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1