l^T©3 T?1 m ezxla,an.<5L. TTlt <S.@ Fere. Gemengde Berichten. SPOET Stadsnieuws. INGEZONDEN. I .aatste Herichten. MARKTBERICHTEN. ALLERLEI. Indisch Nieuws. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Etreotenhandel te A insterdaiu in»/, - - Tweede Kamer. Naar men verneemt, is de voorzitter van de Tweede Kamer voornemen» in de vergadering van 1 April a.8. voor te stellen, tegen 8 April voor openbare behandeling aan de orde te stellen de wetsontwerpen betreffende de oprichting van een nienw rijks- krankzinnigengesticht (suppletoirs be grooting van Binnenlandsche Zaken voor 1913)telefoon-exploitatie (sup pletoirs wateistaatabegrooting voor 1912) en oprichting van oen Cnltnur- bank (snppletoire begrooting van Suri name voor 1912) en zulks met het oog op de by die wetsontwerpen in .acht te nemen termijnen en voorts nog eenige kleinere wetsontwerpen. Algemeen Ned. Verbond. Zaterdag werd te Dordrecht in Hotel Ponsen de jaarvergadering gehouden van het Algemeen Nederlandsch Ver bond. De voorzitter Dr. H. J. Kiewiotdo Jonge opende de vergadering en hield daarby een uitvoerige rode, waarin hij wees op datgene wat door het Ver bond in het belang van den Nederl. stam in den vreemde was gedaan. Vervolgens was aan de orde het jaarverslag van den secretaris, waaraan wy het volgende ontleenenClroep Nederland telde volgons het vorige jaarverslag 7501 leden binnen de gren zen van het koninkrykdit Vermeer derde tot 7978, wat met de buiten- landsche leden oen totaal geeft van 8098 leden. Gememoreerd wordt het overlijden van het steeds ijverig mede werkend bestuurslid, den heer Th Nolen en van het bedankon van de bestuursleden Cath. v. Bennes, mr. W. Dlcke en jhr O. F. A. M van Nispen tot Hevonaer. Do secretaris nam ook het penningmeesterschap waar. Het aantal afdeelingen verminderde met 2 en vermeerderde met 7, zoodat het thans 63 bedraagt. Do propaganda, vooral van den zeer gowaardeorden propagandist jhr. C, M. E. E. van Boso, werkte zeer goed. De tweede oplaag, groot 60,000 ex., van do pro- mgandabrief kaai t ie reeds uitverkocht, /orblydend is dat ook enkele leden meerdere nieuwe loden aanbrachten en dat de vrywillige aangifte toonam. Thans was aan de orde de rekening en verantwoording van den penning meester. Daarna was aan de orde de reke ning en verantwoording over 1912. Zy sloot in ontvangst en uitgaaf op f 10,468,67 en werd aldus vastgesteld. Tot afgevaardigden van groep Ne derland Tn het hoofdbestuur werden gekozen de hoeren dr. H. F. R Hu* breoht te Amsterdam en N. J. Roelf- sema te 's-Gravenhage en tot leden van het groepsbestuur de heeren dr. F. Buitenrust Hettema (Zwolle), Mare. Emants. (Dbn Haag), dr. N. Mansvelt (Amsterdam), prof. dr. J. te Winkel (Amsterdam), mr. K. M. Phaff (Den Bosch), N. J. Roelfsema ('s Gravenhage) en mr. W. .1, Ij. v. Es (Delft). Ton slotte kwam nog de motie Den Haag met die van de Studie-afdeolinj Leiden. De eerste verlangde dat he. hoofdbestuur zioh zou wenden tot de Regeering met het verzoek in orn stig beelu uw, f-- wikkeld in zyn boek -De Eendracht van het Land", tot het in 't leven roepen eener internationale politie waarmee de besluiten van het Ho] van Arbitrage tot uitvoering zouden kunnen worden gebraoht. De tweede luidde: „De vergadering van groep Neder land van het A. N. V. is van oordeel dat het voorstel van professor Van Vollenhoven in zijn brochure Do Een- draoht van het Land een nationaal belang is en verzoekt het groepsbe stuur zoodanige maatregelen te willen nomen, dat de afdeelingen van groep Nederland zioh in haar eerstvolgende vergaderingen over" het voorstel uit spreken en dat deze uitspraken in tfcerlandia worden afgedrukt. Verder verzoekt de vergadering van groep Nederland van het A. N. V. het groepaboufcuur na te willen gaan, welke verdere maatregelen kunnen genomen worden om het voqrstel Van Vollenhoveri in ruimeren kring be kendheid te geven." Dr. Bakhuizen v. d. Brink, dr. Bchepera, prof. Te Winkel, de voor zitter, en nog jeen paar sprekers voer den hiorover het woord. Prof. Te Winkel vreeade dat het Verbond het nationale pad zou verlaten en komen op internationaal gebied, als men een der moties nannain. Goedgekeurd werd eindelyk de quaestie in de moties ver vat aan het groepsbestuur ter over weging te laten. Alsnu werd de ver gadering gesloten. Zaak van Geuns-Einthoven. De correspondent van het Handels blad te Batavia seint, dat de heer van Geuns, hoofdredacteur van het Soer. Hbld., werd veroordeeld tot f 600 boete. Te Giessen-Nieuwkerk hadden de motorschippers der Stoomzuivelfabriek het werk neergelegd, ten einde om de 14 dagen een vrijen Zondag te ver krijgen. De directie heeft hen allen ontslagen. Bescherming van landarbeiders. Het bureau van het Nederl. Land- bouw-Comité heeft, naar het Nederl. Landb. Weekbl. meldt, aan den minis ter van landbouw, nijverheid en handel een advies doen toekomen in zake het voor- ontwerp- Landbouw- Arbeidswet. In dat advies wordt gezegd Wij meenen op den voorgrond te mogen stellen, dat de landbouw niet op gelijken voet met de nijverheid be handeld dient te wordende landbouw- toestanden en -verhoudingen eischen bij lange na niet hetzelfde bescher mende, optreden van den workgever, als in de nijverheid zich van lieverlede ontwikkeld heeft. Wij erkennen, dat zoodanig optreden ook bij den land bouw gerechtvaardigd mag heeten en zijn derhalve in beginsel allerminst gekant tegen een wet, die aan de so ciaal zwakken bescherming wil ver- leenen. Doch wij knoopen den drin genden wensch daaraan vast, dat het terrein van den werkgever met voor zichtigheid worde verkend en afgeba kend en dus de grenzon van dit terrein slechts door de gebleken noodzakelijk heid worden getrokken. Het algemeen volksbelang eischt, dat de vrijheid van den landbouw zooveel mogelijk worde geëerbiedigd. Door onnoodige inbreuk op die vryheid wordt het algemeen belang evenveel gekwetst als het an- derzyds misschien gediend wordt. Uit het voorgaande vloeit de wen- scheliikheid voort, dat de wetten en wettelyke maatregelen te dezer zake worden ontworpen eh uitgevoerd door menschen, die volkomen met den landbouw vertrouwd zijn. Van zooda nige volledige vertrouwdheid geeft het ons ter beoordeeling toegezonden voor ontwerp, afkomstig van de Afdeoling Arbeid van Uw Departement, geen overtuigend blyk. En do bepaling (art. 15) van het ontwerp, die de handha ving van deze landbouwwet opdraagt aan de ambtenaren, bedoeld in art. 17 der arbeidswet 1911, vervult ons met zorg, niet uithoofde van de personen doen ter zake van de hun toe te ver trouwen materie. Wy zijn dan ook overtuigd, dat dit gehoele onderwerp, met inbegrip van de latere uitvoering van wetten en algemeene maatregelen, dient te worden toevertrouwd aan.de „Directie van den Landbouw". Het heeft onze aandacht getrokken, dat de Memorie van Toelichting, toe gevoegd a^n het voor-ontwerp, in hoofdzaak verwijst naar de bepalingen der Arbeidswet 1911, doch geenszins in groote trekken aangeeft, welke fevolgen de wet, mocht zy tot stand omen, voor de landbouwers en de landarbeiders zal hebben. De regeling van de belangrijkste zaken zal geschieden by algemeene maatregelen van bestuur. Over den inhoud van deze maatregelen zwygt de Memorie van Toelichting geheel. Wy achten het dan ook vrijwel on- doenlnk een afdoend advies te geven over dit ontwerp, zoolang wij ten op zichte van de uitvoeringsvoorsohriften geheel in het duister tasten. Zooals wy reeds opmerkten, moeten de wetten en wettelyke voorschriften te dezer zake naar onze meening, wor den ontworpen en uitgevoerd door menschen, die volkomen met den land bouw vertrouwd zijn. Daarvoor is noodig, dat de ambtena ren, met de uitvoering belast, zich om trent gewestelyke en plaatselijke be- dryfstoestanden moeten kunnen doen voorlichten door plaatselijke commis sion uit den landbouw, wier leden met die toestanden goed op de hoogte znn, Daardoor zal worden voorkomen, dat er voorschriften worden gegeven, die sommige onderdeelen van het bedryf belemmeren, ja, zelfs onmogelijk maken." De „Paaschresolutie. „Het Vaderland44 herinnert aan de uiUpraak in het Conoentratie-manifest dat de stryd van de Concentratie gaat óók tegen de Sociaal-democratie, en wUdt dan een beschouwing aan de „Paaschresolutie". De S. D. A. P. in Nederland is van huis uit geen vrijzinnige party. De Marxistische dogmata staan haar in den weg om het te worden, al gooide zij er steeds als hallast van overboord. Maar er blijft genoeg over om voor ons een onoverkome lijke hindernis te vormen, met haar samenwerking te zoeken. Vandaar de afwerende clausule in het Concentratie-manifest. Vandaar ook de heftige critiek waaraan de vrijzinnigen van de zijde der sociaal democraten bloot staan. Maar na het er op aan gaat komen moet de 8.1). A. P. erkennen, dat de verwezenlijking van sommige idealen die de vrijzinnige concen tratie nastreeft, ook haar niet onver schillig is, en dat de belangen die deze verdedigt, ook haar na aan het hart liggen. De houding der S. D. A. P. bij de herstemmingen van 1905 was een wraakneming voor 1903. De ge dragslijn door haar vastgesteld voor 1913 -wordt bepaald door haar wel begrepen eigenbelang. Men moge dan schelden en razen op de vrijzin nigen zooveel men wilals men te bepalen heeft, waar men de belan- fen der volksklasse het veiligst acht, iest met hunne zijde. „Als gij werkt niet alleen met kracht, maar ook met beleid", roept Troelstra de zijnen op het Paaschcongres toe, brengen deze verkiezingen de bekroning van een veertienjarigen kiesrechtstrijd 1" En let wel wat er aan de andere zijde op het spel staat. „De doorvoering van het parle mentaire stelsel wordt aangetast. De verhouding van de regeering tot het parlement zal ten nadeele van het parlement worden veranderd De legislatieve periode wordt van vier op vyf iaar gebracht. De positie van de eigenlijke volks-kamer, de Tweede zal ten bate van de Eerste worden verzwakt." „Verder wil de regeering de open bare school tot aanvulling, de bijzon dere school tot regel maken." „En ten slotte om de deur dicht te doen, onderneemt de rechterzijde een algemeenen aanslag op ons vrij handelstelsel." „Bij al deze dingen hebben wij nog meer belang dan de vrijzinnige par tijen „Er kan geen twijfel zijn: in dezen strijd om de verdediging van hooge belangen staan wij vlakweg aan de zyde der vrijzinnige concen tratie.". En de overtuiging dat de Sociaal Democratie den weg, door de Vrijzin nige Concentratie aangewezen, moet volgen, is in den partijleider zoo krachtig, dat zjjn onstuimige wensch hem tot dictator maakt om zijn inzicht door te zetten: „Elke poging om dit feit aan te tasten zal door my worden afgewezen als onwaardig aan het standpunt onzer partij." Eenige jaren geleden zeide een der debaters - zou deze resolutie een storm hebben verwekt. Maar toen een andere debater vroeg, wat er sinds dién tyd ver anderd is, antwoordde Troelstra „Wat er veranderd is Alles is ver anderd. Sedert is de Concentratie gekomen." Is het na deze citaten nog noodig, vraagt het „Vad.u het belachelijke aan te toonen van de bewering in enkele R. K. bladen, dat de socialisten aan de spits van de Concentratie gaan En is het nog noodig een woord te wyden aan de snoeverij waarmede sommige spreker» op het Congres, die anders net heftigst tegen de vrij zinnigen plegen te keer te gaan thans bij het slikken van de pil verzekerden dat zy toch hensch niets, niets bitter was? Wy komen de liberalen niet tege moet, maar zy ons", zoo sprak één hunner ziohzelf en zyne partij genooten moed in. „De kenze staat voor U (Concen tratie) slechts tusschen de zweep van Troelstra en de karwats van Loh- man", galmde Troelstra. Snoeverij, niets dan snoeverij, Gezwaai met de roode vlag. Groote woorden ten wills van het schel linkje. De karwats van Lohman streelde de buigzame ruggen der Lohman- nianen. De zweep van Troelstra knalt reeds boven de S. D. A. P., die siddert als de dictator de wenk brauwen fronst, en ter wille van hem desnoods over boord werpt, den dierbaren Marx incluis. Wij echter behoeven ons geen keus te laten voorschrijven of op dringen. De onze werd gedaan vier maanden vóór uw Paaschcon gres, toen in het openbaar ons pro gram werd vastgesteld, waarvan deze resolutie een copie is tot zelfs in de keuze der woorden. t) De aangehaalde uitingen zyn letterlyk geciteerd uit de zeer uitvoe rige verslagen van het Paaschcongres in „Het Volk". Romeinsche urnen. Men meldt aan de 's-Hert. Ct. uit Cujjk d.d. 26 dezer.' Wederom zijn in den tuin van den heer Moors 5 stuks Romeinsche urnen gevonden. Andere bewoners hier ter plaatse zijn ook bezig, maar hebben nog niets anders dan gebroken voorwerpen ge vonden. Het was wel gewenscht dat de op graving met meer kennis en geduld Kievitseieren. Te Leeuwarden zijn Vrijdag onge veer 800 kievitseieren aangevoerd, die verhandeld werden voor den prijs van 37'L tot 40 cent per stuk. Verzendingen naar het buitenland hadden nog niet plaats, wegens den hoogen prijs. Bij zachter weder en lageren water stand, verwacht men grooter aanvoer en lagere prijzen. De tuinder De R. op Noort-Hey, onder Veur, heeft, volgens de „N. R. Ct., dezer dagen bij net rooien van een boom vier oude beelden gevonden, die hij voor f 2400 verkocht heeft. Bij het inladen van stukgoederen in het s.s. Menado van den Rotter- damsehen Lloyd aan de Lloydkade te Rotterdam schoten eenige kisten uit den strop, waardoor twee werklie den ernstig gewond werden, zoodat zij per rijwielbrancard naar het ziokenhuis moesten vervoerd worden. Belangrijke uitvinding. Op het physiotherapische Congres te Berlijn is naar „Le Soir" meldt, door een Duitsch dokter, Rosenthal genaamd, een toestel getoond om de inwendige organen van het mensche- lijk lichaam cinematographisch op te nemen. Dit toestel, dat met x-stralen werkt, moet zeer de bewondering hebben gewekt der congresleden en algemeen als een belangrijke uitvin ding zijn beschouwd. Dokter Rosen thal heeft met het toestel een maag cinematographisch opgenomen, waar van men de werking uitstekend kon nagaan. De burgemeester van Zaandam. Naar de Tel. verneemt, heeft de burgemeester van Zaandam, de heer Jhr. mr. C. A. Elias, in het comité- generaal van den Zaandamschen Raad meegedeeld, dat hij, als de loopende termijn van zijn burgemeesterschap is verstreken, niet meer voor het ambt wenscht in aanmerking te komen. Deze mededeeling schryft het blad werd met leedwezen vernomen, zelfs aan de zijde van hen, die eertijds het felst tegenover den burgemeester ston den. Het laatste half jaar moet veel misverstand, tusschen jhr. Elias en de oppositie uit den weg zijn geruimd en heeft er zelfs een hoffelijke, zakelijke samenwerking plaats, die de gemeente ten goede komt. Ontduiking van de Ongevallenwet. "Wij lezen in „Het Volk" o. m. het volgende Dezer dagen zijn op het kantoor van de agenten der Rijksverzekeringsbank, gestationneerd te Rotterdam een 20-tal werklieden, elk afzonderlijk en op af zonderlijke dagen, geroepen en ver hoord over ongevallen aie hun znn overkomen in dienst van de N. V. Blauwhoeden veen aan de Wiihelmina- kade, en in verband waarmee zij ook een aantal dagen hebben verzuimd en onder heelkundige behandeling zyn geweest, maar van welke ongevallen geen aangifte is gedaan aan het be stuur der Ryksverzekeringbank. De justitie heeft, naar de L. K. meldt, beslag gelegd op het lyk van zekeren P., die in CaJvariënberg te Maastricht onder verdachte verschyn- selen is overleden. P. zou na het ge bruik van koffie in zyn woning in het Bassin ongesteld geworden en spoedig daarna overleden zyn. Zaterdagnamiddag heeft, naar de N. R. Ct. meldt, door een tot nog toe onbekende oorzaak een geweldige ont ploffing plaats gehad in de vuurwerk- bewaarplaats van de firma J. N. Schunrmans te Leeuwarden. Door den luchtdruk werden heel wat ruiten van de belendende perceelen vernieldvan de naaatbyiiggende werden de muren verzeteen begin van brand ontstond in het hulpziekenhnisde bakkerij van den heer Gillebaard brandde geheel nit. Een knecht van de firma Schnnr- mans werd met ernstige brandwonden onder een ingestorten muur vandaan gehaald. De schade wordt op rond f 20,000 geraamd. De brandweer was binnen het uur het vuur meester. Een eigenaardig incident in den schouwburg te Düsseldorf. Vrijdagavond is de voorstelling in den schouwburg te Düsseldorf niet door kannen gaan, daar het ijzeren brandscherm, dat het tooneel van de zaal scheidt, niet meer wilde fnnction- neeren, niettegenstaande alle pogingen der brandweerlieden en machinisten. De zaal was reeds dicht bezet en het uur van de voorstelling had geslagen, maar het scherm volhardde in de sta king, zoodat de regiseur zijn excuus moest maken voor het pnbliek er bij- voegend, dat men de betaalde entrée- gelden aan de cassa kon terug ont vangen. Het politie-reglement toch schryft voor, dat een voorstelling niet mag aanvangen alvorens de politie zich heeft knnnen overtuigen van de goede functionneering van het brandscherm. (Maand. Crt). Voetbal. Voor een vriendschappelijke ont moeting trok gisteren Olympia I naar de Rotterdamsche 2* klasser Achilles. De opstelling van Olympia met een 3-tal invallers was J .Wagner W. Wagner Jüngeling Sibbes v. d. Torren Hondijk Backers Bakker Samsom Duijm Sauter. Olympia trapt af, neemt het spel in handen en valt dadelijk flink aan, waar het eerste schot achter belandt. De aanvallen van Achilles zijn in den be ginne niet talrijk en worden door de achterspelers goed verwerkt. Enkele corners op beide doelen leveren niets op. Mooi samenspel geven dan de middenvoor en rechtsbinnen, waaruit de laatste ten slotte onhoudbaar scoort en Olympia de leiding bezorgt. Dit prikkelt de Achilles-menschen, hun spel wordt vuriger en uit een sorim- mage voor doel weten zy gelijk te maken. Tot rust wordt daarna het meest in het midden van het terrein gespeeld. Na de thee valt Achilles mooi samen spelend aan en weet de middenvoor keihard en onhoudbaar te scoren. Olympia ontmoedigt hierdoor geens zins, vallen aanhoudend flink aan. doch hebben voor doel beslist pech. Toch wordt volgehouden en de middenvoor ziet zyn werk met den gelykmaker beloond. Nog een kwartier is te spelen, Olympia is steeds de meerdere, doch Achilles weet door te breken en hoe wel Wagner vallend stopt, rolt de bal door effect in het doel. Wel trachten de Gouwenaars nog gelijk te makeu, doch het gelukt hun niet en dan volgt het einde met een 32-nederlaag van Olympia oen vrij mooi resultaat even wel. Het elftal speelde in zyn geheel goed* Goudsohe Voetbal Bond. Gouda I speelde gisteren tegen Volksw. Gouda op het terrein aan den Rotterdamschen dijk en drukte haar superioriteit uif in een 112-over- winning. T. O. P. I. won van Woerden op het Gouda-terrein in de IJssellaan vry gelukkig met 4—0. De spanning in de competitie is- daardoor nog grooter geworden. De beide tegenpunten van Volksw. G., in de l® en laatste paar minnten gemaakt, hebben de kans voor Gouda wel min der gemaakt, doch de juiste beslissing zal slechts vallen na de wedstrijden GoudaVolksw. G. en T. O. P.— Alfen. De stand van de beide mededingers voor het kampioenschap is daardoor T. O. P. 9 8 0 1 16 40—4 1.77 Gouda 9 8 0 1 16 42—6 1.77 Olympia 3 behaalde op het Sport terrein tegen Moordreoht een gelijk spel 1—1. Verder# belangrijke ontmoetingen zyn H. B. S.—H. V. V. 1—2. H. F. C.Velocitaa 101. Sparta—Haarlem 20. Blauw Wit-U. V. V. 0—6. Oostelijk Elftal—D. F. C. 1—3. Programma van de serie-wedstryden van Olympia: 13 April: A. 11—12 OlympiaKampong(Utr.) B. 12 D. V/ S. (R'dam)Ajax (Leiden). -C. 2I.k3l/k Volharding (A'dam—D. V. V. êaïage). D. 3*/$d'/j Achilles (R'dam)—Her cules (Utrecht). 27 April: E 11—12 Winnaar AWinnaar B. F. 12'/i—l'A Winnaar C—Winnaar D. q 2—3 Verliezer E—Verliezer F. H. 3—4!/i Winnaar EWinnaar F. De pry zen bestaan uit: 1® pryszilveren beker. 2* vergold zilveren kruis. 3* n verguld zilveren medaille. 4r zilveren medaille De prijsuitreiking zal op 27 April direct na afloop der wedstrijden op het terrein plaats hebben. Des avonds zal een feestavond georganiseerd wor den voorleden, donateurs, invité's enz. GOUDA, 31 Maart 1913. De garnizoenscommandant. De luitenant-kolonel F. J. A. H Hendriksz, garnizoenscommandant al hier is thans officieel benoemd tot commandant van het 15* regiment infanterie en zal in verband daarmede worden overgeplaatst naar Delft. Tot commandant van het garnizoen alhier is nu benoemd de tot majoor bevorderde kapitein H. P. J. M. Bak ker van het regiment grenadiers en jagers. Staking bij den Reinigingsdienst. Hedenmorgen is een staking uitge broken bij de firma Gebrs. Binnendijk alhier, die aanneemster is van den reinigingsdienst in deze gemeente. Acht werklieden, belast met het ophalen van vuilnis, hebben Zaterdag avond aan genoemde firma kennisge geven dat zij op het oude loon van f 8.50 per week, waarvan zij, volgens mededeeling van de zijde dier werk lieden twee honden moeten aanschaf fen en deze onderhouden, het werk niet wenschen te hervatten. Zij vra gen een loon van f 10.— per week, zooals dat ook aan de vuilnisschippers wordt uitbetaald, hetgeen door de firma Gebr. Binnendijk is geweigerd. Twee vuilnisophalers zijn aan het werk gebleven. Uqzft staking zal voor menigeon spoedig ongerief veroorzaken, tenzij terstond ïlie maatregelen worden ge nomen, die den dienst regelen. Naar men ons mededeelt wordt nu al in den dienst voorzien door paar den en wagens, waarom het publiek verzocht wordt de bakken met vuilnis aan de stoep te plaatsen. Het ophalen van de haardasch wordt door dezelfde beambten vefvuld, die het tot heden deden. Ter verbetering van ons bericht van Zaterdag jl. vermelden wij dat de heer H. E. van de Roer op Juli den dag zal herdenken, waarop hi voor 40 jaar tot onderwijzer were benoemd. Door den directeur-generaal der Staatsspoor is een loffelijke vermelding toegekend aan den heer D. Vonk, controle-beambte alhier, wegens be- toonde eerlijkheid. U.D. Morgen, 1 April, hopen J. den Her tog en J. den Hertog Jr. den dag te herdenken dat zij gedurende 30 jaren zijn werkzaam geweest bij de firma Jan de Jong en Zoon, pakkistenfa- briek en stoomhoutzagery. Zondag had in het clubgebouw der Roei- en Zeilvereeniging „Gouda" een algemeene vergadering plaats onder voorzitterschap van den heer J. Rijers. Mededeeling werd gedaan van de in dit seizoen te houden onderlinge roei en zeilwedstrijden. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeniging thans ruim 80 leden telt. De kas sluit met een batig saldo. Tot leden der commissie belast met de naziening der rekening en ver antwoording werden benoemd de heeren F. J. Swartwout de Hoog, T. B. Grampró Molière en J. Haddérus Oostingh. Gecostumeerd kinderbal. Het bestuur der sociëteit „Ons Ge noegen44 heeft Zaterdagavond aan een groot aantal kinderen narer leden een alleraardig8ten avond verschaft door een gecostumeerd kinderbal te doen honden. Dank zy het onvermoeid pogen van den danileeraar, den heer B. Sternfeid is deze avond buitengewoon geslaagd. Het aantal kinderen, dat in de aller fraaiste zoowel als in komische cos- tuums aan het bal deelnam was zeer aanzienlijk en als gevolg daarvan was het aantal dames en heeren toeschou wer» zeer talrijk. Als een groote attractie van den avond voor alle aanwezigen willen wij in 't bijzonder wijzen op de keurig uitgevoerde dansen La Tzigane, Klom pendans, het Ballet uit Faust, Bieder- meyer Tanz en de Ungarische Tünze, welke de heer Sternfeid zijn leerlingen had ingestudeerd en welke door hen, in de daartoe behoorende zeer fraaie C08tuums werden gedanst, onder af wisselend klenrig electrisch licht. Deze dansen hadden allon een bui tengewoon SUCC08. Het moet de jury inderdaad moeite hebben gekost om een keuze te doen voor de prijsuitdeeling, en het komt ons voor zoo juist beoordeeld te zijn dat zij aan alle kinderen aan dit bal een aandenken heeft geschonken. Toch waren enkele uitverkorenen die nog wat extra's ontvingen en deze waren De balletdanseresjes, Do Biedermeyers, De klompendansers, de Zigeuners dn de Hongaren, de groepen der bijzondere dansen en vervolgens nog een twaalf tal anderen, welke hun prijzen na een feestwoordje van den voorzitter, den heer H. Knuttel, ontvingen. Den heer Sternfeid werd door den voorzitter dank gebracht en door zijn leerlingen met bloemen gehuldigd. De Bioscoop-salon „Gouda Vooruit" geoft deze week oen boeiend hoofd nummer „De weg des verderf»", oen drama uit de Amorikaansche misda digers wereld. Verder oen tweetal aar dige comedies-fine, Amerikannscho huwelijksgebruiken en de hond van den detective, benevens eenige leuke komische nummers on een mooie na tuuropname uit Spanje, de haven van Barcelona. liofikoop. Bij het in aanbouw zijndo tentoonstellingsgebouw op hot sport terrein alhier, brak Zaterdag een dei- spanten welke een spanning hebben van oegevoer 20 Meter en viol naar beneden. Hoewol verscheidene werklieden op het terrein werkzaam waren liep hot ongeval gelukkig zonder persoonlijke ongelukken af. Waddinxveen. Door Jiet gloeiend staan eener schoorsteenpijp ontstond Zaterdagnacht in de werkplaats dor meubelfabriek van do heeren Hoek stra en van der Wolf een begin van brand. Dank zij de hulp van eenige toegeschoten burgers was do brand spoedig göbluscht. De schade is gering. Bodegraven. De Vrijzinnig-de mocratische kiesvereeniging te Am- merstol (district bodegraven) heeft op de voorloopige candidatenlijst geplaatst de heeren prof. van Vollenhoven en prof. P^erdmans, beiden te Leiden Frans Netscher, te Zand voort, en dr. Lely in den Haag. (N. R. Ct.) Oudewater. Dat de verstelcursus alhier als een nattige inrichting wordt beschouwd, blijkt uit de belangstelling die hij dezen winter heeft ondervonden. Niet minder toch dan 50 meisjes namen er aan deel. By de laatste les Donderdagavond, hadden de leerlin gen als andere jaren een prettig avond je. Zij speelden verschillende spelletjes en werden op gebakjes, chocolade en ververschingen onthaald. By het heen gaan ontving ieder een pakje met lijfstoebehooren, door de meisjes zelf gemaakt. Dat deze nuttige instelling, die door eenige dames belangeloos wordt gegeven, waarvan mej. S. Put man presidente is, nog lan£ mag blij ven bestaan, is zeker gewenscht. Krimpen a. d. iJsel. De op 22 Maart vastgestelde Kiezerslijst 1913 1914 bevat 600 kiezers. Buiten verantwoordelijkheid der Red. De Vrij Anti-revol. Partij. Mijnheer de Redactenr, Naar aanleiding der korte beschou wing van het Program derVry'Anti- rev. Party in uw nummer van Zaterdag 29 Maart verzoek ik beleefd dit te plaatsen. U meent volgens dat schryven, dat de oprichting der Vry Antirev. partij het bewijs levert, dat, hoe meer ons land gestaard wordt in de richting waarin de coalitie het thans drijft, hoe meer aanleiding er komt tot twist en tweedracht onder de dragers van het Protestantisme waarvan de treurige gevolgen in het Maatschappelijk leven meer en meer kenbaar worden. Na vraag ik a M. de Red., wie zyn de dragers van het Protestantisme? Zijn zij het, die den naam van Protes tant dragen? Immers neenDiegenen die het inderdaad zijn, evenals Luther en de mannen der Reformatie der zestiende eeuw en den strijd aanbinden tegen on- en bijgeloof, het bolwerk van Satan, die zijn Protestant. Nu zal u wel toe stemmen dat dergelyke Protestanten weinig gevonden worden, daar toch de Protestanten onzer dagen ©enerzijds het ongeloof en anderzijds het bijgeloof verdedigen, en dit is juist de oorzaak tot twist en tweedracht onder hen, dat zij, hoewel zich Protestant noemende het niet zijn. Ik schreef hierboven dat Protestant zijn is den strijd aanbinden tegen on- en bijgeloof, opdat God geëerd en gevreesd worde. Zoek u dit eens bij die (zooals u schroef) dragers van het Protestantisme, doch begin bij uw eigen partij, die immers ook een Protestantsche partij is en die naar meen evenals meerdere Protestantsi partgen juist protesteert tegon datgene waar Luther en de Protestanten dier dagen voor y verden n. m. de eereen de vreeze Gods. Dat u schreef het Program der Vrij Anti-rev. Partij go- tuigt van onverdraagzaamheid en fa natisme, is zeer goed verklaarbaar daar toch hot on- en bijgeloof de waarheid niet kan verdragen, evenmin in Luthers dagen als nu en de treurige gevolgen hiervan zooals u terecht op merkte, worden meer en meer in hot maatschappelijk loven merkbaar, doch zullen na dit maatschappelijk loven voor ons, zoo wij niet van dien weg terngkomen, tot eeuwige verwoesting zijn. Mot dank voor do plaatsing, ADR. BOER. N a s o h.r i f t. Den geachten inzen der willen wij er op wijzen dat wij allerminst geneigd zijn tot een debat over de vraag wie de dragers zijn van het Protestantisme, daar dit, waar dit van verschillend standpunt wordt be oordeeld, tot geen enkol resultaat zou leiden. Slechts dit willen wij zeggen, dat wij ons even goed Protestant achten als wie ookt ook als de leden der Vrij Antirevol. Party, die meenen, dat zij hebben do* waarheid, en niémand apders. Dit eene alloan schetst reeds hot karakter van onverdraagzaamheid en fanatisme dezer nieuwe partij, zooals wij het hobbei^^enoemd. REDACTIE. De gezanten. KoNsTANTrNOPKL, 29 Mrt. Do gezan ten hebben heden geen bijeenkomst gehouden. Het -wordt meer en meer waarschijn lyk, dat hun optreden by de Porte slechts zal geschieden na het antwoord van de bondgenooten ten aanzien van de vredeBvoorstellen van de mogondheden. Aankomst der ge wondon. Belgrado, 29 Mrt. Het eerste con vooi soldaten die onder Adrianopel gewond zijn, is te Belgrado aange komen. Een groote massa menschen, meest vrouwen en kinderen wachtten do komst aan het station af. Een Duitsche opvatting. De Nord-Deutscho Zeitung schrijft, de val van Adrianopel de Porte de aanneming van de vredesvoorstellen der mogendhoden vergemakkelijkt. Het blad gelooft niet hetgeen Sir Edward Grey heeft gezegd ten aanzien van Skoetari. Slechts do krachtige samen werking cler Balkan-bondgenoten zal in staat zijn de wenschen van Grey te verwezenlijken. In Bulgarye. Sofia, 29 Mri. De „Mir" verklaart dat de val van Adrianopel niet alle hinderpalen voor de vrede-sluiting wegneemt, want het voornaamste be zwaar was niet de tegenstand van het belegerde Turksche garnizoen, maar wel de aarzelende houding van Europa, die de Turken aamoedigde. Indien Europa werkelijk den vrede wil, moet zy de Turken alle illusie ontnemen. Bij gebreke van dien, sal nieuw wapen geweld noodig zijn. Minister Talma. De Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, de heer Talma is Zaterdag van zijn verblyf in het bui tenland teruggekeerd en heeft zyn ambtsbezigheden aan het departement hervat. De overstroomingen in Amerika. New-Yóbk, 31 Maart. De ove stroomingen hebben zich thans' L het Mississippi gebied uitgestrekt. Tal rijke dijkbreuken tusschen Cairo en Helena zijn hierdoor veroorzaakt. Het grootste deel tusschen Missisippi en Arkansas staat thans onder water. Pierpont Morgan. In Amsterdamsche beurskringen doet het stellige bericht de ronde dat Pierpont Morgan overleden is. Opening Midd. Techn. school. De Minister van Buitenl. Zaken, van Financiën en een commissie uit het college van Gedep. Staten van Zuid- Holland begaven zich heden naar Dordrecht ter officioele opening van do Middelbare Technische School al daar, waarna ztj zich aan een feestmaal zullen vereenigon. Het Hof te 's-Gravenhage beves tigde heden het vonnis der Rechtbank te Dordrecht waRrbij aan Dr. Leyds was toegewezen zijn vordering tegen den heer Ilidde Nijland tot afgifto van .e door President Kruger hem in bruikleen afgestane voorwerpen, welke naar Zuid-Afrika moeten worden over geplaatst om daar in eeu museum te worden ondergebracht, welk mu seum door het Afrikaansche volk zal wordeq opgericht. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lsto kw. 42, 2e 37 en 3o 32 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, lsto kw. 30, 2e 27, 3e 24 cent per half kilo. 4 Vette Varkens goede aanvoer lsle kw. 28, 2e kw. 27, 3e kw. 24 cont per half kilo. Schapen redelijk aangevoerd. Handel in vet vee sleepend, prijzen iets lager, vette Kalveron en schapen traag. Vette varkens traag en lager. Enkele lichte varkens werden voor het bui tenland gekocht. Buitengewone tamheid. Te Bleskensgraaf loopt een ooievaar in het land, die door zyn buitenge wone tamheid veler aandacht trekt. Langbeon wandelt, omringd door kinderen heel op zyn gemak door het weiland, zonder zich iets aan te trekken van de tegenwoordigheid der jeugd. Het dier hoeft om een der pooten een rooden ring, zonder merk. Door Lloyds is nu officieel als ver mist geboekt hot Duitsche stoomschip „Thorese llorn", het derde groote stoomschip, dat sinds 1 Jan. spoorloos verdween op een reis oostwaarts over den Noord-Atlantischen Oceaan. De tweo vroegere gevallen betroffen hot Engelsche stoomschip „Jura", van Baltimore komende, op 5 Febr. als vermist geboekt en net Engelscho stoomschip „Armstor" komend van Norfolk Va., en voor onkole weken als vermist aangeslngen. Eigenaardig genoeg was ook de „Therese Horn", evenals de twee vroe gere booten, bestemd voor Rotterdam. Do „Thorese Horn" vertrok 10 Dec. onder bevel van kapt. H. ilubfcek van Mobile. Zy arriveerde te Port Arthur (Texas) en vertak van daar naèr Rot terdam, beladcm met katoenzaad en pitchpine balken op 25 Deo. 27 Jan., toen zij 32 dagen rois had, kwam zy tot 15 pCt. aan de horverzekerings- markt, l Febr. was de premie tot 90 pCt. gestegen en een week later werd zij als hopeloos over tyd en onvorze- kerbaar van de markt onttrokken. De „Therese Horn" is het eerste Duitsche stoomschip, dat dit jaar als vermist wordt geboekt. Zij werd in 1904 te Flensburg gebouwd, was 3036 ton groot en behoorde toe aan den reeder H. C. Horn te Sleeswijk. De bemanning bestond uit 23 kop pen. De Indische Partij. De Java Bode meldt, en uit tele grammen hier te lande ontvangon, was reeds bekend, dat by gouvernements besluit van 4 Maart jX aan de Indi sche partij geen rechtspersoonlükheid is toegekend op grond dat de be doelde vereeniging, als zijnde van staatkundigen aard en bedreigend de openbare orde, ingevolge 111 van het Itegeeringsreglement verboden is. De aandacht van adressant wordt geves tigd op het bepaalde bij de artikelen 5/3 nos. 2 en 3 van de Algemeene Politiestrafreglementen voor Europe anen en inlanders in Ned.-Indië. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.4 te Riga, laagste stand 741.4 te Vest- manoer. Verwachting tot den volgenden dag: Eerst zwakke veranderlijke daarna meest zuidwestelijke tot zuidelijke wind, zwaarbewolkt. Wellicht regen of onweer, zelfde temperatuur. VAN DEN 31 MAART 1913. Stiutsleeuiiigeii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. lostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russischo Spw.inij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Iro ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. lUuk- «ii Cretflet-lnstel- liiigeu. Ned. Baukaandoelen Industr. Onderucmiiifeu American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting&Rcfining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert, Gew. Aand. K d. Credlct Install, en Cultuur Ouderiiemlngen Ilandelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Nod. Handel-Mij.O.v.A M(jubouw M{Jm. Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr.Bronn.C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. O. v. G. A Scheepvaart li (jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Prof. A. 1 abak-Oiiderneiuliiceit. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Mpoorweiceu. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mg. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zoid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act.de JouisB. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand Preuieieeniuffeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarye. Thei. s-Re- Voriga Koers. 78'/, 84 63 100 86',. 90'/, 81'/, 103"/,, 89'/ 58 310'/, 61'/, 09'/, 70'/, 24'/, 24'/, 63 63 190 •982 1893/, 190 284»), 16'/. 16 192 65'/, 192 68 181 182'/, 683'/, 684»/, 526 192'/, 192»/, 116 116'/, i'U 4"/,. 112 3',. 10'/, 11 90»/, 97 97 88'/,, 03»/,, 186'/, 86'/, 96'/, 28»/,, 154 164'/, 4 100'/, 166' onsarye. '1 guIirungi-Qes. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3'/, pCt. Nat, en Buitenl. Staatsf. nagenoeg onveranderd, Culturen lusteloos, Ta bakken gevraagd, Petroleum vast, Amerikanen lusteloos, Mijnen en Rub bers onveranderd.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2