«bank Wl'l PPIJ ‘khandel. VAN HOUTEN 5 f^ONA Cacao Courant DE 8EWETENL00ZE. No 12130. Woensdag 2 April 1913. 52e Jaargang. behalve Zon en Sxxxtexxla.xx <5L FEUILLETON, i Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. exx -^.d-vextexj-tielolsud. voor G-otxdsL en OxxxstxeHicezx. Verschij nt dagelij ks PRIJS VAN~HET ABONNEM E XT? LL Wat onze tegenstanders willen. xvn. 1. ’.ON EN. ON. f 1.45 rijk de openbare Minneren, den grond uw fcZtu, Goud*. B nomlig GBR” i zelf. 64) Schaakbord" 8'/» i- en Propaganda- Debat-A vond. en Woningtoei., ndentandecomm. a Genoegen, 8 n., rf en Vaderland”. i'll Vergade- i Arbeid voor de ybortl zijn i*n, waav worden. ry geregeld tijdig m ontvangen r*n rten, vennakeiyk- M du is onee L MERKEN i TIEMAN 1’1! 1.1* DER .1 1» ER T EXT I EX Van 1—5 gewone regels niet bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 By drie achtereen volgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. 1.00 Ar K, M/lc Jffvz.y jJ Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit- - «i L- i v .u ïv .~z->ange betaling, elke regel meer G ets Reclames I 0.35 per regeï Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de PostkantorenGroote letters en randen naar plaatsruimte. JsriM 7«00'’ W41 G0UD8CHE COURANT. Per kwartaal Idem franco per post,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad .1.50 Idem franco per post B Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lj Herbst trof het goed. Mevrouw Tei- ehert was naar Berlyn gereden en alle dienstboden waren in de keuken bezig of in de eetzaal. Want om twaalf uur vond bet groote dejeuner plaats, waar, bij alle architecten met Glaser aan zaten. Dus kon Klothilde ongestoord een kwartiertje met haar minnaar samen zijn. Uit de rookkamer ging ze met hem de smalle wenteltrap op naar GltUwr’s werkkamer, een groot boek vertrek, welks erker een torentje droeg. Het zonlicht flikkerde on de marmeren buste van Klothilde, die hier stond. Iets moest Glaser toch hebben om aan haar te denken, terwijl zij van een ander lag te droomen. Hecht» en links van den erker waren groote boogramen waaruit men een ruim gezicht op de aangelegde straten had. Een kleine deur gaf toegang tot een slaapkamer, waar Gl&ser, als hij moe was, eindelijk rast kon vinden. Klothilde sliep in den anderen vleugel, en tusschen de beide slaapkamers lagen die van Victor en de kinderjuffrouw. Gliteer wilde hem ook ’s nachts in zijn nabijheid hebben, en geregeld, eer hij rusten ging, deed hij voorzichtig de deur open om even naar den sluimerenden knaap te zien* Kom, laat ik je nu eerst kussen zei Klothilde, Herbst hartstochtelijk aan zich trekkend. Ze was reeds in ontvangkleeding, een zijden japon, van boven openge werkt, het mooie blank van haar vollen hals latende doorschemeren. Sedert zij bang geworden was breed te worden, bad ze zich aan training on derworpen en verval. rijgbnai' aan II. (Slot.) Aan het slot van het eerste artikel resumeerden we het on twerp-program van actie der «antirevolutionaire partij, welk „ontwerp** 24 dezer onder gejuich van de Deputatenvergadering zal wor den aangenomen. Volledigheidshalve drukken we hot program liever nog eens letterlijk af. Het luidt als volgt 1. Aan het zittend Kabinet de voort zetting van de Bowindvoerinp moge lijk te maken, door het verleenen van parlementairen steun aan de ingediende Wetsontwerpen, inzon derheid voor wat aangaat de voor stellen tot wijziging van de Grond wet, met name in zooverre deze be doelen: 1°. het Grondwettelijk vast leggen van de formule: „Bn de gratie Godsu aan het hoofd van Wet ten en Koninklijke Besluiten 2°. het herstel van het eenheidsbegrip in het hoogste gezag 3°. de invoering van Gezinshoofdenkiesrecht en het kiesrecht van hiermee gelijkgestel- denen 4°. de vrijmaking van het Onderwijs (Art. 72, 55, 80 en 192). 2. Stuiting van de geldelijke bevoor rechting van het openbhar boven het bijzonder onderwijs uit de kassen der Overheid, en zulks onder stipte eerbiediging van bei Jer onderschei den paedagogisch beginsel. 3. Veiligstelling van land en kolo niën tegen inval van buiten. 4. Afwerking van de sociale wet geving, onder eerbiediging, zooveel dit kan, van het particulier ini tiatief. Turkije. Zijn opkomst, bloei II. Dit Byzantijnsche rijk had terzelfder tyd ook de Servische bedenkelijk tegen zich voelen opkomen. Onder Stepha nas Vil Dusohan was het Servische ryk ongeveer gegroeid mot geheel Bulgarije, daar dit land zich in 1330 volledig verslagen zag. Deze Stepha- nus “Duschan was een machtig heer schar, die als ideaal zich gesteld had een Groot-Servië als hoerschende staat op het Bulkan-schiereiland. Dusohan bestookte dan ook hot Byzantijnsche ryk zooveel mogelijk. Mede om zich tegen andere vijanden te kannen ver dedigen, riep de keizer van Byzan tium de hulp der Osmanen in, die volgaarne aan den oproep gehoor ga ven en Adrianopel als bewijs van bun tegenwoordigheid verwoestten. Een maal in Europa waren de Osmanen niet meer te verdrijven. In 1354 ver overden zij Kallipolis, hot tegenwoor dige Gallipoli, waardoor zij tevens hadden gekregen een vaste overzet- plaats over do Dardanelles Deze verovering werd oorzaak van een bur geroorlog in hot Byzantijnsche rijk, die don toenmatigen Keizer Kanta- kuzenos van don troon stootte on als nieuwe vorst Johannes V daarop deed plaats nemen. Even scheen hot of het Byzantynsche rijk zich weer zou op heffen. Het groote Servische rijk stortte ineen, nadat in 1355 Stepha nas Dusohan was gestorven. Hier door was weliswaar het Byzantynsche van een machtigen vijand verlost, maar tevens was do eenige, die in staat zou zijn geweest de Turken te weerstaan, van het tooneel verdwenen. In 1359 was de vorst der Osmanen, de reeds vroeger genoemde Oerchan gestorven en opgovolgd door Moerad I. Deze geweldige vorst was de eerste, die met zekerheid zyn plan de campagne voor de verovering van het Balkan-schieroiland ontwierp en het ook uitvoerde. In 1860 stak hij den Hellespont over, en roods in ’61 kon hij Bulgarije als tot zijn ryk behoorende noemen. Zelfs veroverde hij Adria nopel, dat hij in ’65 tot zijn tweede residentie maakte. Nadat hij ook Philippopel had bezet, had hij een vaste oasis voor zijn veroveringstoch ten in Europa. Deze Moerad I was een zeer recht vaardig en bekwaam heerschar. Ge streng maar rechtvaardig, wist hij de achting van zijn onderdanen voor zich te winnen. Van de groote verdeeld - heid, die in dien tijd onder de Chris tenbevolking heerschte, maakte hij gebruik om een groot deel van het Bal kanschiereiland onder zijn bewind te brengen. Het eerst moest Servië het ontgelden. In 1371 werden de Serviërs door Moerad volkomen ver slagen. Steeds verder breidde hij zijn rijk uit. Achtereenvolgens vielen Thes- salië on Albanië in zijn handen. Te midden van zijn strijd tegen de Serviërs brak een opstand uit in het oude Byzantynsche rijk. Nogmaals werd de hulp van do Osmanen door Victor, klopte hem liefdevol op de wangen. Dat waren allemaal hande lingen, die hem weer de welwillend heid van zijn chef verzekerden, als Anna er bij gelegenheid over sprak. Wat ziet ge er weer frisch uit, en uw jongens ook. Hoe stelt ge dat toch zoo Is mevrouw binnen Hij voegde er bij, dat hij iets voor haar te doen had, ging toen het huis in. Hij wilde eenige minuten onge stoord met Klothilde alleen zijn. Zij kwam hem reeds tegemoet, want door het open venster had ze zyn stem ge hoord. Als altijd, als hij zich in acht pioest nemen, boog hij diep, den hoed in de hand, en vroeg verlof om in de werkkamer van haar man te gaan. Ditmaal deed hij dit zoo komiek, dat Anna onwillekeurig lachen moest. Waarom lacht ge toch vroeg Klothilde, tamelijk gebiedend. Sedert lang haatte zij Anna, uit een gevoel van groote dame, die in die vrouw uit het volk een indringster zag, waar ze niets aan kon doen, omdat ze tegenover haar een voorname terug houding in acht moest nemen. Eerst geloofde ze, dat Glaser weer tot zijn oude liefde teragkeeren zou, wat haar tevreden zou gemaakt hebben. Maar nu ze zag dat slechts een geestelijke band beiden verbond, wm ze inwendig 5. Betere regeling van de openbare viering van den Zondag. Al hetgeen uit het Program van Actie van 1897 nog onafgewerkt bleef, wordt ondersteld aangehouden te zijn. Vijf punten dus en als toegift een novelachtigo verklaring, dat alles wat sinds 1897 onafgewerkt bleef, veron- dersteldjwordr te zijn „aangehouden11. Om van achteren naar voren te be ginnen, valt allereerst onze aandacht 's Morgens vroeg reed ze al uitze dronk weinig, at goon vet on deed alles wat helpen kon om haar schoonheid en kracht te bewaren. Zo wist, dat Herbst van dikke vrouwen niet hield. Ze voelde haar zes-en-dertig jaren, ofschoon haar huid nog altijd teedor en blank was en haar lippen vol on kersrood waren. Zorgen had ze nooit gehad zelfs in de dagen toen zo bedrogen werd, had haar levenslust haar spoedig daarover heen gebracht. En nu fladderde ze als oen rozeroode vlinder daarheen, altijd de zon tege moet, zonder zich om den dag van morgen te bekommeren. Mijn koningin Hoe schoon ben-jo vandaag weerstamelde Herbst en snoof de geur van hour haren op. Alles voor u, alles voor u, mijn liefste hijgde zij onder zijn heete kus-, sen. Omdat gij hier zijt en me ziet. Voor u maak ik me mooi, alsof ik met je naar ’t bal moest Nu, maar hoor eens, we dansen hier op een vulkaan, spotte hij, boog haar hoofd ver naar achteren en kuste haar opnieuw. Gewillig leunde zij zoo in zijn arm, de groene glinsterende oogen half open zoodat een groenachtig licht er uit scheen te stralen. (Wordt vervolgd). op een echt-Kuyperiaansche dubbel- I hartigheid. Hier wordt den goodge- i loovigen kiezers voor de zooveelste f maal voorgespipgeld, dat er een nieuwe Zondagswet zal komen, wanneer Rechts maar in het bewind blijft. Ter wijl juist tevoren vaststaat, dat dit een f dier vrome menschen is, die door de i zich Christelijk noemende coalitie niet I kunnen worden ingewilligd. Punt 4 laat aan vaagheid niets te wenschen overhet particulier initia- i tief zal geëerbiedigd moeten worden I „zooveel dit kan^men weet, wat dit onder het regiem van den staatssocia- list Talma beteekentEn verder moet de sociale wetgeving'worden „afge- werkt”in welken zin, staat er niet bij, vermoedelijk dus in den zin, door Kuypor heel zijn leven verfoeid on thans om der wille van „onzen” Talma en ons succes in Juni als iets Chris telijks voorgesteld en aanbeden. De uitdrukking „afwerking’’ doet boven dien vreemd aan terecht vraagt prof. Fabius, de antirev. staatsrocht-hoog- leeraar, in het zoo juist verschenen Aprilnummer van zijn „Studiën en Schetsen”, of er niet ton allen tijde aan een stuk „sociale wetgeving” be hoefte zal kunnen ontstaan. Dan punt 3: „Veiligstelling” (hier aan proeft men den ontwerper uit de Kanaalstraat) van land on koloniën tegen inval van buiten. Ziedaar dan de militaire paragraaf van Kuypor en de zijnen, djo haast dagelijks op de vrijzinnigen smalen, dewijl dezbn van meaning, mèt minister Colijn, dat in onzen tijd de defensie geen politiek- actueel vraagstuk is in het eoncen- tratie-program geen militaire para graaf opnamen. Is beter rechtvaardi ging van het standpunt der vrijzinnigen denkbaar, dan deze banale phrase op het coalitie-program, een phrase, waar mee een ieder (op een handvol anar chisten na) gaarne accoord gaat Is het dan niet royaler niets te zeggen, dan zulk een hol zinnetje Punt 2 is vooral daérom zoo merk waardig, omdat in punt 1, de grond wetsherziening van Heemskerk (waarbij de onderwijsquaestie nog wel apart vermeld wordt) deze zaak reeds be sloten ligt. Kuyper is dus niet tevre den met wat Heemskerk voorstelt, wèl tevreden met wat deze in de grond wet wil wijzigen, maar hij wil méér. Stuiting van (wat Kuyper acht) „be voorrechting” van het openbaar boven het bijzonder onderwijs uit de kassen der Overheid, kan niets anders betee- Toen Glaser bemerkte dat de knaap met roerende aanhankelijkheid van Anna hield, zei hij bij elke gelegenheid, als Klothilde deze verhouding onbe grijpelijk vond Ziet ge, zij geeft hem, wat gij niet voor hem hebt. Dit was het eenige verwijt, wat hij haar maakte, want zijn liefde voor haar was nog altijd even groot en krachtig, zoodat ze dikwijls huiverde bij de ge dachte, wat er wel gebeuren zou, als hij eens merkte, dat ze naast de moe derliefde ook haar vrouwen-eer gedood had. Maar zij troostte zich steeds er mee, dat deze merkwaardige man met den ruimen zaken blik kortzichtig was in alles, wat in zyn onmiddellijke nabij- heid voorviel, Ha, goeden dag, juffrouw Do- linsky, voegde Herbst haar toe, beleefd den hoed afnemend. Voor hy in huis ging, vond hij het beter eerst een paar woorden te wisselen. Hij reikte naar de hand, drukte de dunne vingers van kenen, dan dat ook uit de Gemeentekas een flinke greep voor de bijzondere school moot worden gedaan. En waarom ook niet? Wanneer men de openbare, voor allen toegankelijke volksschool wil vernietigen en voor haar in de plaats stéllen een «aantal secte-soholen en schooltjes, dan ook aiïe middelen daar toe te baat genomen Ten slotte punt 1. Het Kabinet voorop. De schijn is nu al vast gered. Nu Kuyper jaren lang hot Kabinet met. fnuikende oritiek striemde, moet voor de geopende stem bus het Kabinet „warm” gesteund. Vooral om de Grondwetsherziening, die voor 7/s ftl8 ware gedicteerd is vanuit do Kanaalstraat. Maar omdat de Grondwetsherzie ning voor één achtste niet deugt, moest er bij vermeld worden, wat vooral goed is in de oogen Kuyper’shet grond wettel ijk vastleggen van de formule „bij de gratie Gotls” (een bloote formaliteit, waar deze formule I reeds in zwang is); het herstel van het „eenheidsbegrip” in hot hoogste gezag (boerenbedrog, daar niemand er aan denkt, in werkelijkheid de macht des Konings uit fe breiden, en voor zoover reëel bedoeld reactie in Prui- sischen geest); verder het malle kies- rechtvoorstel van gezinshoofden en niet-gezinshoofden, die .^gelijkgesteld” worden met gezinshoofden, het zoo genaamde hntspotkiosreoht, waarbij listiglijk verzwegen wordt hoe men de kerkelijken wil bevoordeelen door de „Christelijke” uitsluiting van bur- gerlijk-bedeelden in tegenstelling met de kerkelijk-bedeelden en last not least de „vrijmaking" van het onderwijs, d. w. z. het openen der gelegenheid aan allerlei groepjes, christenen, atheïs ten, socialisten, anarchisten e. d. om op staats- en gemeentekosten scholen te kunnen inrichten, teneinde den kinderen allerlei leerstellingen te kun nen inpompen, waarvan zij niets be grijpen. Dit héét dan de strijd voor de Christelijke school, doch dit is een leugen. Het Christendom zal er weinig of niet mee gebaat zyn, maar allerlei stroominkjes en partijtjes, ook de meest on- en auri-christeiyke, zullen op over heidskosten kinderzieltjes kunnen win nen voor de ideeën, wïarvoor de ouders of de leiders van dezen ijveren. En, hot onderwijs zal or onder lijden. Ton slotte: hottaricfontwerp-Kolk- man is zekervergeten op het program van actie. Laten w ij er dan aan denken woedend. Zij zag in haar oen spion, een lastig persoon, een middon-ding tuBBchen een dienstbode en een hand- werksvrouw die halve moederrechten gekregen had, waardoor ze menigmaal vrijpostig en vertrouwelijk werd. En het ergste was, dat ze haar toch vrien delijk moest behandelen, want ze had een voortdurenden angst, dat Anna aan Glaser verraden zou, hoe ze haar eens met Herbst gezien had. Haar haat was sterker geworden naarmate zij zelve meer schuld had aan deze eigen aardige verhouding. Het was maar om de kinderen, jokte Anna, verlogen naar den grond ziende. Klothilde zag haar onderzoekend aan, gedwongen lachend, verzocht daarna vriéndelijk Herbst om binnen te komen. Nog een oogenblik bleef ze achterdan volgde ze hem met de hooghartige houding eener vrouw, die niets bijzonders in het bezoek ziet. peK flroeh f 0.66 >c 0.70 0.75 0.85 0.90 0.90 0.86 1.50 0.80 1-20 0.80 0.90 1.- 1.10 wijn 1.20 on 1.36 wij n 1.20 en 1.50 f 1.20 leilardi’ ,r. fl. 1.30 IAR BIJ Dsiade, Wil

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1