Buitenlandse^ Nieuws. Blxixa enlaxid. gemengde Berichten. Rechtszaken. cw S., 27 jaar, schippersknecht te Nieuwerkerk a.d. IJsel, wegens mis handeling, tot een maand gevange nisstraf. Stadsnieuws. SIF023T Laatste Berichten. STATEN GENERAAL. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant El l'ecl«iiban del te A m ster dam IfUnbouw mjen. den Byzantijnschen keizer, thans Jo hannes V, ingeroepen. Het gelukte Johannes V zich met die hulp opnieuw van zijn land te verzekeren en nu trad Moerad opnieuw in den strijd met Servië, dat hij eerst in het nauw wist te brengen. Hij veroverde Monastir; Sofia werd bezet, Nisch werd inge nomen, maar het volgend jaar her stelden zich de Serviërs onder aan voering van lazarus die de Turken aanvankelijk wist te verslaan, doch in een reusachtigen siag bij Kossovo het onderspit moest delven voor de mili tair beter geoefende Turken. In dezen slag stierven beide aanvoerders, èn Lazarus èn Moerad. De oorlog op den Balkan. Montenegro en de Mogendheden. De bladen te Weenen meenen, dat Europa in het belang van den alge- meenen vrede een eind moet maken aan de uitdagingen van Montenegro en de Servische bondgenooten. Het „Neue Wiener Tagebl." meent, dat een vlootdemonstratie geen doel zou tref fen, doch dat men tot andere dwang maatregelen zijn toevlucht nemen moet om Montenegro tot vrede te brengen en dat zal niet veel tyd kosten. De Reichspost schrijft, dat Engeland zich voor het eerst hierbij van de Triple Entente heeft afgescheiden en dat zulks bijna een afkeuring betee- kent voor de Russischo politiek in den Balkan. De toestand in Adrianopel. Naar uit de pas veroverde stad ge meld wordt, hebben de Bulgaarsche autoriteiten te Adrianopel een waar schuwing gepubliceerd, waarbij de bevolking wordt aanbevolen, in ver band met het groot aantal cholera gevallen de gewone gezondheidsmaat regelen te treffen in de kazernes en andere verzamelplaatsen van Buigaar- sohe soldaten. De zieken zijn afge zonderd. Uit Sofia. Volgens authentieke be richten aan het Hbld. ontleend, heb ben de Serviërs voor Adrianopel de volgende verliezen geledengesneu veld 7 officieren, gewond 268 gesneu veld 1160 soldaten en gewond 1447. Het antwoord der Bondgenooten. Reuter verneemt te Londen dat of schoon tot gisternamiddag nog niet officieel het antwoord der bondge nooten bekend was op de voorstellen der mogend hoden betreffende de be middeling, naar men gelooft het ant woord heden aandevortegenwoordigers der mogendheden is overhandigd. Dit antwoord moet, naar men verneomt, slechts een zeer geringe wijziging heb ben ondergaan, sedert het van Sofia naar Athene, Belgrado en Oettinje werd geseind. Ofschoon men van mee ning was, (lat Bulgarye zyn eischen, na den val van Adrianopel zou ver- grooten, heeft de regeering te Sofia inderdaad een verdere concessie ge daan en is zy niet op haar standpunt, waarbg Enos-Midia als de grenslgn tusschen Turkye en Bulgarije werd aangewezen, uit referontie tegenover de mogendheden blijven staanzy is bereid het voorstel van Europa be treffende de grenslgn Enos-Media met eenige wijziging te aanvaarden, waar bg het eindpunt 10 kilom. oostelijk van Enosdoor Enos-zelf zal vervangen worden. Deze wyziging is uitsluitend een gevolg van geografische en topo grafische redenen. In hun antwoord wordt betreffende een oorlogsoontributie of een schade vergoeding door de Balkanstaten vast gesteld, dat zij, verlangende verwik kelingen met de Mogendheden te vermyden, bereid zyn het beginsel eener oorlogsschatting aan de toe stemming der Mogendheden te onder werpen, over welke bijzonderheden dan nader beslist kan worden. In Balkankringen wordt de meening toegedaan, dat het gematigde ant woord der Mogendheden het sluiten van den vrode in een njabijzijnde toe komst mogelijk maakt» AmrrikL Pierpont Mdrgan. f Volgens hot „Giornale d'Itaiiau heeft de familie van den overleden groot financier diens overigden tot na Ame- rikaanschen beurstgd geheimgehouden. De pers vernam het nog veel later, opdat do familie het uit de dagbladen zou vernemen. Morgan is gestorven aan uitputting van het zenuwstelsel. Ook had de ver andering van klimaat hem geen goed gedaan. Zondagavond reeds was z(jn toestand hopeloos, zelfs de inspuitin gen met kamfer konden den stervende niet meer in staat stellen afscheid van zgn familie te nemen. Amerikaanache bioscoopcijfers. Volgens Alfred B. Giles, directeur van een bioscoop-onderneming, geeft het Amerikaansche publiek dagelijks 1% millioen gulden uit voor bioscoop- vertooningen het aantal bezc^ekers dagelijks, schat hij op minstens een half millioen. Er zijn op 't oogenblik 20.000 bioscoop-inrichtingen in de V. 8., waarbij, velen direct geïnteresseerd zgn en waarin ongeveer 5 milliard gul den is belegd. Frankrijk. Mislukte aanslag. Te Rijssel is weer eens een looper van een bankiorazaak bij klaarlichten dag aangevallen. Dank zij de hulp van voorbijgangers werd hij echter ontzet en de aanvaller gearresteerd. Men vond bij den gearresteerde, een jonge man, de nieuwste inbrekers- en moordwerk tuigen. Het is zekere Hemeryck, die vroeger kelner was, en laatstelijk zon der verdienste. Een huiszoeking in zijn woning heeft tot geen resultaat geleid. Frankrijk en het Vaticaan. Naar uit Rome aan de N. R. Crt. wordt geseind, spreekt het Vaticaan het door enkele bladen verspreidde gerucht togen, dat monseigneur Rac- conigi, die op weg is naar Madrid, zich te Parijs zou hebben opgehouden om een bijzondore opdracht van don Hei- ligen Stoel nopens de betrekkingen tusschen Frankrijk en het Vaticaan uit te voeren. Bbi.uib. Het proces tegen de gebr. Vergouts. Uit Antwerpen wordt aan de N. R. Crt. d.d. 1 April geseind Gaston en Richard Vergouts zijn hedenavond door het Antwerpsche hof van assisen veroordeeld, de eerste ter dood, de tweede tot levenslangen dwangarbeid. Na de lange en schitterende plei dooien der verdedigers was een minder streng vonnis verwacht, vooral voor Richard, voor wien trouwens verzach tende omstandigheden waren aange nomen en over wiens aandeel in den moord op den diamanthandelaar Provo de jury een ontkennend advies had Ee zaak heeft volle 9 dagen geduurd en heel de stad buiten adem gehouden. De verdediger van Richard zal be roep in cassatie aanteekenen. Brand te Antwerpen. De Belgische bladen melden oen hevigen brand, die Maandag heeft ge woed in het hippodroom te Antwer pen, dat gedeeltelijk werd vernield. De brand brak uit even na de voor stelling, toen de toeschouwers do zaal reeds hadden verlaten. Hij breidde zich in enkele minuten uit, zoodat toen de brandweer aanrukte de zanl één vuurzee scheen. Weldra stond het ge- heele achtergebouw in brand, te 2 u. 40 in den nacht stortte de groote koepel van het fgebouw in en eerst te 4 uur was men den brand meester en was het gevaar voor de aangren zende huizen geweken. De schade is nog niet te overzien. De oorzaak van den brand is niet bekend. Het gebouw werd opgericht in 1902. Staatsraad W. Cool. De gep. tuit.-genenaal W. Cool, oud- Minister van Oorlog, is benoemd tot lid van den Raad v. State'. Naar aanleidiug van deze benoeming schrijft het Vad.: Wij verheugen ons zeer over deze benoeming, waarin wg het bewijs zien, hoe hoog de bekwaamheid van dezen opperoffioier door de Regeering, en in de allereerste plaats door den op volger van den heer C'ool aan het hoofd van het Departement van Oor log, wordt gewaardeerd en waarin voor den benoemde ongetwijfeld een reden van bijzondere voldoening ge legen is. Wij zgn er van overtuigd, dat znne adviezen op militair gebied in den Raad van State, waar hij de opvolger wordt van wglen generaal den Beer Poortugael, aan het belang van onze nationale defensie ten goede zullen komen. Bevordering onderofficieren. Vermits by het door den minister van Oorlog ingesteld onderzoek is ge bleken, dat door ruim gedeelte van het onderoffioierskorps de voorkeur wordt gegeven aan oen bevordering over het geheele wapen, zal voortaan de bevordering tot den rang van sergeant majoor en adjudant-onderofficier. Alle candidaatljjsten zgn aan het D. v. O. opgezonden. (Avp.) Zending Montenegro. Men meldt uit Amsterdam: Blykens een bg den heer J. P. Nord Thomson ingekomen telegram is dr. Koppeschaar van C'ettinje naar het front (Skoëteri) vertrokken. Ontginning van woeste gronden. Men schrijft aan de Arnh. Ct. Naar men weet, wÖrdt aan ontgin nen van woeste gronden vrijstelling van belasting gegeven gedurende de eerste 28 jaren. Deze vrijdom wordt alleen na vooraf ingekomen aanvrage verstrekt. Nu is het de regeering ge bleken, dat in de laatste jaren tal van woeste gronden in wei- en bouwland omgezet zijn, zonder dat ontheffing van belasting gevraagd werd, terwijl ze op het kadaster nog steeds als woest genoteerd staan. De ambtenaren der belasting hebben nu opdracht ge kregen aan de hand der kadastrale kaarten een 'onderzoek in loco in te stellen, om na te gaan, voor welke ontgonnen gronden al of niet onthef fing is gevraagd. Deze maatregel zal tengevolge hebben, dat het rijk heel wat grond- en vermogensbelasting kan invorderen, want nu doze gronden als ongebouwde eigendommen in rekening gebracht worden, wordt het veimogen van vele grondbezitters aanmerkelijk hooger getaxeerd. De Telegraaf verneemt uit Berlijn, dat kapitein Thomson, die als attaché der Nederlandsche regeering de krijgs verrichtingen van het Grieksche leger bijwoonde, in den loop dezer maand in het vaderland zal terugkeeren. Dr. Ch.. Ali Cohen. Op 53-jarigen leeftijd is gister middag te Utrecht na een korte on gesteldheid overledep de heer dr. Ali Cohen, directeur van het Rijks-Cen trale Laboratorium ten behoeve van het Staatstoezicht op de volksgezond heid, buitengewoon lid van den Centra- len Gezondheidsraad en oud-hoofdin specteur van de volksgezondheid. (Hbld De „Gelderland" en onze ambulance te Konstantinopel. De correspondent te Konstantinopel van de N. R. Ct. schrijft d.d. 29 Maart Door het oprukken van de Verbon denen naar de hoofdstad en het voor uitzicht, dat dientengevolge de stad door het uiteengeslagen Turksche leger zal kunnen worden overstroomd, waar bij de internationale vloot dan op zgn minst de door do vreemdelingen en de christenen bewoonde stadsdeelen zal moeten beschermen en vrijwaren, kan er van het van hier laten ver trekken van de „Gelderland" natuur lijk moeilijk meer sprake wezen, aan gezien de Porte weigert om de „Korte- naer toestemming tot opvaren te geven, zoolang de „Gelderland" de Dardanel- len niet heeft verlaten. Zoodoende zou den we voor het feit kunnen komen te staan, dat geen oorlogsbodem ter bescherming van het Nederlandsche gezantschap en de kolonie meer aan wezig zou zijn. Het alreeds voorgeno men vertrek van de „Gelderland" zal. dus nog wel eenige weken worden uitgesteld. Onze ambulance, die eveneens op vertrekken stond, heeft wat er al was ingepakt van haar bagage weer uit gepakt, nu zij na het hevige vechten in de stelling van Tsjataldsja opeens weer volop werk heeft gekregen, zóó zelfs, dat ze gisteren ruim tweehon derd gewonden in behandeling had. Jammer dat haar zoo bekwame en alge meen zoo hoog gewaardeerde chirurg, dr. van den b'teen van Ommeren, de volgende week wegens dringende fa milieomstandigheden naar het vader land terug moet. Maandagavond is in het hospitaal te Maastrciht overleden vrouw Vos, die bij het aanmaken van haar kachel doo- delijke brandwonden had bekomen. Kees de "Wit. Jan Feith schrgft naar aanleiding van het overigden den heer L. C. Dudok de Wit in het Hbl. o.a. het volgende Wie hem minder goed hebben ge kend, zagen in den zonderlingen be woner van het ouderwetsche buiten aan de mooie Vecht slechts den ex centrieken grappenmakerden man van de duizend-en-óón-invallen den verzamelaar van de dwaze briefkaar tencollectie den eigenaar van het dolle rariteiten-museum, waar de nonsens de dikwijls belangrijke reisherinneringen vordrong den overdreven sportsman, die, als broer den „Minister van Sport", den vóór eenige jaren gestorven Bram de Wit, inderdaad tot op zgn ouden dag aan effectieve wandelsport deed, en sg'n schoenen liever versleet op heeren wegen, dan ze in een spoor wegcoupé te zetten den mallen zon derling, die meer in het water ploe terde dan op den vasten wal leefde, zoodat hij 's winters zelfs een bijt in het gs hakte, achter zijn huis, om weer of geen weer, te water te gaanden grolligen Vechtbewoner, die heel zijn huis, zijn tuin tot curiositeiten-verza meling had ingericht, beroemd jolijt- huis, waar de oude ponie aan tafel mee-at, waar president Grant in effigie de beste sigaren oprookte, waar de postbode kind aan huis was, omdat elke onbestelbare briefkaart per se naar Breukelen, naar Kees op „Slangevecht" werd gedirigeerd, en daar alijd terecht was zóó be schouwden hem de duizenden en dui zenden, die in Kees' goede drukke jaren ter bedevaart uittrokken naar de Vecht, naar den altijd jovialen gast heer van „Slangevecht", die voor iedereen open tafel hield, die nooit voor iemand niet te spreken was, die de hartelijkheid van iedereen, zonder uitzondering, aanvaardde. Maar er zullen er slechts weinigen zijn misschien, die begrepen hebben, wat hij bedoelde als hij zijn bezoekers op zijn statige, komische wijze uitge leide deed, en hen dan met zijn diepe, ernstige stem toevoegde„Hartelijk dank voor uw bezoekEn ik hoop, dat ik u weer spoedig op „Slange vecht" terug zal zien. Dan liet hij weer een gast van zich gaan, iemand, die hem weer geholpen had, door zijn uitbundigheid, met zijn fratsen, dank zij zijn drukte en vert:er, om hem af te leiden en te helpen vergeten de melancholie. Want deze zotste mensch van heol ons land, en van ver over onze gren zen, deze was een hopelooze tobber, een, die slechts zgn leven inrichtte, om tegen zijn somberheid te strijden, een, die zijn volle hartelijkheid in ruil gaf aan elk, die hem in staat stelde, zijn gedachten af te leiden. Een zoo scheen het, alsof er, tus schen alle onvergetelijke dwaasheid, waarvan „Slangevecht" getuige is ge weest, een weemoedige ernst uit ging van dezen nobelen dwaas. Een gevaarlijke toestand. Aan den Koepoortsweg te Hoorn bestaat nog gelegenheid, indien de boomen van den spoorweg zijn neerge laten, door oen paar hekjes de spoor baan over te steken. De grond werd indertijd door mr. Van Akerlaken op die voorwaarde afgestaan. Nu heeft aan dien overweg dezer dagen een treurig ongeval plaats gehad. Een 12- jarige knaap, zijn eerste vacantiedag genietend, stak de spoorbaan met zijn fiets aan de hand over, toen plotseling achter den rangeerenden goederentrein de sneltrein te Enkhuizen te voorschijn kwam. De knaap werd een eind weg geslingerd en toen men hem naderde, waren de levensgeesten reeds geweken. Reeds vroeger was over den toestand geklaagd, doch door dit ongeval is eerst recht de aandacht er op geves- tigd. De commissaris van politie, de heer Stapel, heeft nu tegen iemand, die de spoorbaan overstak nadat de afsluit- boomen waren neergelaten, proces verbaal laten opmaken, teneinde een rechterlijke beslissing uit te lokken in deze quaestie. (Hbld.) Een blind rekenpaard. De heer Karl Krall, welbekend als de meester van rekenende paarden, vraagt opnieuw om onze aandacht voor een volgend exemplaar van zijn reken- paarden. Ditmaal, beweert hij, is het geheel uitgesloten, dat er sprake zou kannen zijn van bedrogimmers er waren nog altijd menschen, die zich niet wilden laten overtuigen, dat zijn „Hans", en zijn andere paarden zelf standig dachten en zelf rekenden. Dit nieuwe paard is blind en bovendien heeft het geen reukvermogen er zgn dus geen invloeden van buiten af, die het beest behulpzaam kunnen zgn bij het uitrekenen van rekenkundige op gaven. Van zijn laatste rekenpaard, dat „Berto" heet, deelt Karl Krall mede, dat hg het dier heeft leeren rekenen op dezelfde wgze als indertijd het Amerikaansche meisje Helen Keiler tot denken ia gekomen, nl. door het gehoor en den tastzin te ontwikkelen. Wat het laatste hulpmiddel betreft, ging de rekenmeester als volgt te werk: hij tikte het blinde paard zoo veel malen op den rug, als het getal, dat hg het wilde doen begrijpen, groot is, en bovendien leerde hij net paard tevens lezen door de cijfers en letters met den vinger over den rug te teekenen. Op die wijze slaagde „Berto" er in, binnen veertien dagen tot het getal negen te tellen en bovendien had het in dienzelfden tijd reeds drie verschil lende rekenmethoden onder den hoef. Niet lang daarna kon het blinde paard reeds zijn eigen naam sohrgven. En nu ging het verder in dehoogere rekenkunst, waarbij zelfs het voor onze jongens zoo moeilijke worteltrekken niet vergeten werd. Het blinde rekenpaard is nu zoo ver, dat het al cijfers van drie groepen kan deelen, vermenigvuldigen, optel len en aftrekken. Van den blinden „Berto" zal men dus ongetwijfeld nader hooren. (Paarden). Op hol geslagen. Terwijl Zondagmiddag omstreeks 12 uur de wed. Scherpenzeel, wonende Buurtschap Hees, gemeente Soest, met paard en wagen de Steenhofstraat al daar passeerde, schrikto 't voor den wagen gespannen paard en sloeg plot seling op hol. De reeds bejaarde vrouw werd van den wagen geslingerd en hangende aan de teugels, die zij kramp achtig vasthield, een eind over den weg gesleurd. Alvorens men haar te hulp komen kon, was zij met het hoofd in aanraking gekomen met verschil lende langs den weg staande boomen en telegraafpalen. Deerlijk verwond met een totaal verminkt gelaat werd zij opgenomen en bij den gemeente geneesheer dr. Ruppert ingedragen, die haar voorloopig verbond en haar onmiddellijke overbrenging naar de Rijksklinieken te Utrecht noodzakelijk achtte, waarheen zij onverwijld per auto werd vervoerd. Hoewel zij nog levend te Utrecht is aangekomen, vreest men zeer voor haar leven. Haar schoondochter, die eveneens op dén wagèn zat, kwam met den schrik vrij. Aan de Kil, tusschen Oulemborg en Beusichem, passeerden gistermiddag do sleepbooten Poolster en Ryn Lek III elkaar. Op dat oogenblik liep, naar de N. R. Crt. meldt, de Wuta, van Bruinisse, geladen met lijnzaad, uit het roer en voer op drie andere schepen, waardoor deze laatste lichte averij kregen. Het dek van de Wuta scheurde aan den voorsteven tot voor bij de lier. Het schip heeft water dichte schotten, zoodat het water erin op een zekere hoogte bleef staan en de lading niet kon bereiken Het is door Rijn Lek in de haven van Culemborg gesleept. Gisterochtend had in de Voorstraat te Dordrecht een droevig ongeluk plaats. De 17-jarige W., die per rijwiel passeerde, kwam in botsing met oen wielrijdster, met het gevolg dat hij van zijn fiets viel. Omstanders ziende dat W. onwel was, brachten hem binnen bij bewoners van de Voorstraat. Me dische hulp werd ingeroepen doch mocht niet meer baten. Toen de ouders per rijtuig op de plaats des onheils aankwamen, was hun zoon reeds over leden. Gisternacht reed een huur-auto te Amsterdam op den hoek Sarphati- straat en Alexanderplein tegen een aldaar staanden boom. De 2 inzittende personen werden door den schok met 't hoofd door de voorruit geslagen, daar door vrij ernstig in het gelaat verwond. Een der inzittende is na geneeskun de behandeling per auto van den ge neeskundigen dienst overgebracht naar een hotel alhier, waar hij tijdelijk ver toefde, terwijl de andere per auto wagen naar het O. L. V.-gasthuis is vervoerd en aldaar ter verpleging werd opgenomen. Nader vernemen wg, dat de heer, die in het hotel de 1' Europe, waar hij logeerde werd binnengebracht, dat hotel reeds weer heeft verlaten en zijn reis heeft voortgezet. De toestand van de dame die naar 't Onze Lieve-Vrouwengasthuis was vervoerd, is niet zorgwekkend. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. De 27-jarige schippersknecht C. S., te Nieuwerkerk a/d IJsel, had op 23 Februari, den glasblazer C. van Rij een dakpan op het hoofd gegooid, waardoor van Rg bloedend werd ver wond. Bekl. zeide, dronken te zijn geweest; hij is in 1909 veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf ter zake van mishandeling en was toen ook reeds recidivist. Eisch wegens mishandeling, een maand gevangenisstraf. De koopman J. H. K. te Gouda, had op 27 Febr. in een vischwinkel aldaar een vischje willen koopen, om dat hij niet lekker was ten gevolge van een overmatig gebruik van ster ken drank. Hg had echter ruzie ge kregen, sloeg eenige fiesschen van de toonbank af en verzette zich tegen de agenten, die hem wilden arresteeren. Bekl. vierde gister zgn 24en verjaar dag de officier stelde voor, hem zes weken gevangenisstraf ten geschenke te geven, ter zake van vernieling en wederspannigheid Niet verschenen was A. v. T., 75 jaar, huisvrouw van v. d. Bgfe Haas trecht, die op 23 Oct. van l^P vorige jaar juffr. de G. had uitgescholden. Eisch wegens eenvoudige beleedi ging f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis De rechtbank heeft veroordeeld: A. F. Y., 27 jaar, lossen werkman te Gouda, wegens oplichting, twee- malen gepleegd, _^J tot drie maanden K. v. G., 58 jaar, visscher, zijn zoon P. v. G. en S. K. H., 30 jaar, heier, allen te Gouda, wegens het opzettelijk verijdelen en belemmeren van een han deling van een ambtenaar, voor de beide laatsten bovendien wegens een voudige beleedigiüg van een ambte naar, resp. tot zeven, veertien en veer tien dagen gevangenisstraf. P. V., wegens diefstal van een snoek te Polsbroek, tweemalen gepleegd, tot f 10 boete subs. 12 dagen hechtenis. J. H. K., 21 jaar, koopman te Gouda, wegens vernieling en wederspannig heid, tot zes weken gevangenisstraf. Vernietigd werd een vonnis d.d. 31 Dec. van den kantonrechter, waarbij A. W. L., huisvrouw van J. D., 58 jaar, wonende te Waddinxveen, ter zake van overtreding van de drankwet, bij herhaling, werd veroordeeld tot een maand hechtenisstrnf. Opnieuw rechtdoende, sprak de rechtbank haar vrij. (N. R. Crt.) GOUDA, 2 April 1913. Mot de Staats. Ct. No. 75 zijn ver zonden afdrukken van de Koninklijk goedgekeurde statuten van de Naam- iooze Vennootschap „Reederij do IJsel, voorheen C. G. v. d. Garden", alhier. Het doel der vennootschap is a. Het uitoefenen van het reederij- bedrijf b. Het bezitten en beheeren van aandeelen in naaraloozo vennootschap pen, hot roederijbedrijf uitoefenende. c. het aankoopen, doen bouwen, in de vaart brengen, exploiteeren, huren en verhuren van riviervaartuigen d. het vervoer van passagiers, vee e. in het algemeen het verrichten van al datgene, wat tot hot voorga schrevene of de uitvoering er van in den ruimsten zin genomen behoort, en dit alles hetzij alleen hetzij in gemeen schap met anderen. Het kapitaal der vennootschap* be draagt f 150.000, verdeeld in 150 aan deelen van f 1000 elk, welke bij het verlijden der akte van oprichting'wor- nitgegevon en volgestort. Voor de eerste maal worden tot com missarissen benoemd de heeren L. W C. G. Van der Garden, dr. A. C. Geitel," W. A. Hoyng, H. J. Nederhorst Sr., P. Van der Pol, G. Prince* I. A. tfkn Rijn van Alkemade, I. IJssel de Schep per, allen alhier, met aanwijzing van laatstgenoemde tot voorzitter van com missarissen, en tot directeur H. P. Van Reedt Dortland, alhier. Gedurende de maand Febr. zijn in de Spaar- en Hulpl^nk ingelegd en te rugbetaald de nffvolgende bedragen Inleg in 467posten f 18346.32 bijgeschreven rente 30.57 rp - 18376.89 lerugbet. in 154 posten - 14204.35% Meer ingelegd dan terugbetaald f 4172.531/. Aan het einde der maand Febr. was ten name d. inl. ingeschrev. f 631668.551/; Zoodat hun tegoed uit. Febr. bedroeg f 635841.09 or •(*6n '00P <*er ma£ind Maart zijn aö nieuwe boekjes afgegeven, 7 af- geloopen boekjes op nieuw in gebruik" gesteld en 27 boekjes geheel afbetaald, OROi af aan ^efc. e*n<*e dör maand Maart "1 boekjes in omloop waren. Door den Min. van Oorlog is bepaald dat de miliciens der lichtingen 1Ö07 en 1908, die in dit jaar voor herha lingsoefeningen moeten opkomen, op hun verzoek tgdens hun verblijf onder de wapenen, buiten de kazerne mogen overnachten, zulks met uitbreiding der vroeger gemaakte bepalingen waarbij dit alleen vergund was aan die mili ciens die voor de laatste maal onder de wapenen komen. Verzoeken om buiten de kazerne te mogen overnachten moeten uiterlijk twee tnaanden vóór den dag van op komst onder de wapenen worden in gediend aan den betrokken compag nies-commandant. Later ingekomen verzoeken worden slechts bij uitzon dering toegestaan. Kantongerecht. Ondeugdelijke melk. Voor het Kantongerecht stond heden terecht de melkhandelaar J. d. V. die melk van ondeugdelijke samenstelling had vervoerd teneinde die voor den verkoop te bestemmen. Da rapporteur, de heer Grendel, ver klaarde de melk bij onderzoek ondeug delijk van samenstelling te hebben be- vonden. Bekl. gaf op dezelfde soort melk geregeld te leveren aan de grootste melkinrichting teR'dam, doch dat hij nimmer nog aanmerkingen daarop had ondervonden. De ambtenaar O. M. Mr. Kleffkens vorderde f25 boete subs, 5 dagen hechtenis. b IJzer op den weg. De smid H. M. te Zevenhuizen had op «en openbaren weg voor zijn smede rij des avonds ijzerwerk o. a.'een beitel laten liggen, zonder dat verlichting daarby was aangebracht. De agent Koster had dit gezien en waar deze reeds meermalen den smid had gewaarschuwd zijn materiaal niet aan den openbaren weg te laten liggen, maakte hij procesverbaal op. Bekl. vorweerde zich door te zeggen dat zijn personeel bij het opruimen dien beitel had laten liggen, zonder zijn medeweten. Vun waarschuwingen wist beklaagde niets. Dp ambtenaar eischte f 4.-- boete subs. 4 dagen hechtenis. Negen kalveren in een wagen. tII. te Alfen was mot zijn wagen met 9 kalveren naar de Markt hier gekomen. Een agent opdeelde dat zich to veel dieren in den wagen bevonden, daar deze op en over elkaar lagen en maakte daarom procesverbaal op. Bokl. zeide dat hij al jaren achtereen met 9 kalveren naar hier was gekomen, doch nimmer eenige bemerking daar voor had gekregen. De getuige S. Overes verklaarde dat do dieren over elkaar lagen doordat er oen vos-kalf bij was, benovens een die gek in den kop was. Er zijn toen ook 2 beosten uitgeladen. De ambtenaar O. M. oordoelde do overtreding wettig 011 overtuigend be wezen. Echter wilde hij in deze clement zijn on eischte hij inplaats van do gewone boete ad. f 15.een böete van f 9.—. eervol ontslag als burgemeester der gemeente den Bommel. Leerplichtwet-overtreding Vrouw H., die met haar man op pad gaat om stoelen te matten, had haar kind, dat naar school moest, thuis gelaten om op de kleinen te passen. Zij hoorde wegens overtreding van de Leerplichtwet f2 subs. 2 dagen hechtenis tegen zich eischen. Geen licht op. De werkman C. H. D. te Reeuwijk die slecht ter been was, was op de fiets uitgeweest om werk te zoeken maar was de verkeerde richting inge slagen zoodat hij zonder licht bij avond moest rijden. Hij verzocht de 'lichtste straf in verband met zijn financieelen nood. De eisch luidde f 0.50 boete subs. 1 dag. De uitspraken dezer zaken werden bepaald op 16 April. Liefdadigheidsvoorstelling D. G. G, De bekende toonoelvereeniging D. C. G. zal op Donderdag 10 April a.s. in de zaal Kunstmin der Sociëteit „Ons Genoegen" een liefdadigheids voorstelling geven ten bate der ver- eeniging „Armenzorg" hier ter stede. Opgevoerd zal worden het blijspel van Von Moser en Von Schönthan getiteld „Inkwartiering". Krimiten a. d. Lek. Bij den heer L. van der Weiden hebben, naar de Rotterd. mejdfc, al de houtvlotters het werk gestaakt. De eisch is korter arbeidstijd. Nieuwerkerk a.d. LTeel. Door den rijwielhandelaar A. D. is aangifte gedaan by do politie, dat bij hom een fiets is gehuurd en de huurder er spoor loos mee verdwenen is. Voetbal. Wij vermelden nit de Offic. Meded. van den G. V. B. Op een verzoek van Ti O. Pris door het Bestuur van den G. V. B.^pen commissie van onderzoek ingesteld, naar aanleiding van den uitslag van den wedstrijd Gouda—Olympin II.' Deze commissie, bestaande uit Je h.h. J. M. Hardeman, voorz., G. van Lange en J. van Zwieten loden en R. Larsen, toegevoegd Secretaris, zal Zondag li April v.m. 11 uur vergaderen. De schoolvoetbalcommissie verga dert op Zaterdag 5 April 's avonds 8% uur. Het G. V. B.-elftal zal alsnog spelen tegen het Leidscho Bonds-olftal en op de serie-wedstryden der Zuid-Holland- sche Bonden te Leidon. Door enkele sportvrienden is een wisselpryg beschikbaar gesteld vooreen jaarlijkschen wedstrijd tusschen Olyin- pia I on 'tG. V. B.-elftal. Het programma voor Zondag luidt 1° kl. Vblksvv. G.—Alphen, sch.r. W. II. Cremer. 2° kl. Kampioenschap. Gouda II Waddinxveeu, achr. B. Sibbes grensr. H. do Wilde en J. van Dijk. Gedurende de maand Maart werden in de Volksgaarkeuken gebrnikt1345 portiën en afgehaald 747 portiën te zamen 2092 portiën. Waddinxveen. Donderdag 3 April a.s. zal het stembureau ter verkiezing van een hoofdingeland en een plaats vervanger-ingeland van\ den Zuidplas- polder zitting houden ten Raadhuize dezer gemeente. Aftredenden zjjn de hh. O. W. Straathof en A. C. van den Akker. Het stembureau bestaat uit de heeren G. van Dordt Kroon, A. Krenpeling en W. C. Kolkman. Woerden. Bij K. B. is met ingang van 16 April benoemd tot burgemeester ner gemeente Woerden jhr. C. W. Stern, met toekenning van gelgktydig TWEEDE KAMER. - Vergadering van Woensdag 2 April. Geopend 11,05 uro. Voorzitter: Jhr. Mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaor. Ziektewet. Aan de orde is agt.'l, luidende: met ziekte worden zwangorschnp en bevalling gelijkgesteld. Do heer Roodhuyzen (u. 1.) herinnert er aan onder wolke omstan digheden hij bij de Raden wet de amen dementen van den heer de Savornin Lohman heeft overgenomen. Zonder ling bleef hot de raden van arbeid uit te schakelen bi; de Ziektewet. Na alle veranderingen die bij de behandeling der radonwet zijn aangebracht is de geheele kwestie geheel gewijzigd. Door de jongste wijzigingen, die de minister in do Ziektewet aanbracht, is de po sitie geheel veranderd. De deur is veel wijder opongezet voor de ontplooiing van hot particulier initiatief. Spr. brengt oen woord van dank aan den minister voor deze concessie, die wol een groote zelfverloochening moet ge weest zijn voor dozen bewindsman. Intus8chon bljjft het waar dat als de minister wat vroeger van die lenig heid had doen blijken, de gang van zaken heel wat sneller was geweest. Het stelsel amendementen, van den heer Lohman overgenomen, is dus in geheel andere positie gekomen. De vraag rijst nu of het gehandhaafd moet worden. En die vraag is na de meer democratische wijzigingen van den minister, gemakkelijk te beant woorden. Na de groote tegemoetkoming van den minister, trekt spr. die araende menten in. Art. 1 wordt goedgekourd, avenzoo art* la, ló, lc, ld, le, nadat de heeren Aalberse en Kooien hun amen dementen hebben ingetrokken. Bij art. 2 (bepaling van Ziektewet enz.) trekt de heer van Lennep (c. h.) zijn amendement in. Evenzoo doet de heer W ij o k e r- s 1 o o t h, waarna art. 2 wordt goed gekeurd. Art. 3 en 4 worden goedgekeurd. Art. 5—9 zijn vervallen. Art. 10 wordt goedgekeurd. Art. 11 (opgaven en inlichtingen van werkgevers enz.) De heer P a t y n (u.l.) heeft een amendement ingediend, bedoelende, aangezien op het niet voldoen aan de verplichting tot heft geven van inlich tingen bij art. 120 straf i« gesteld, den betrokkene een behoorlijke termijn te waarborgen om hunne verplichting na te komen. De voorsteller lieht dit amendement toe. Volgens het artikel van den mi nister znllen de inlichtingen gegeven moeten worden- binnen den termyn, vastgesteld door dengene, die de ita- lichting vraagt. Dit na levert bezwaar op in de praktijk. Het is rationeel dat de termijn een vaste zij in plaats dat deze bepaald wordt door dengene, die ZÜ 4 behoeft. In vele wetten zijn ter mijnen vastgesteld, opdat de admi nistratie do bepalingen behoorlijk zal naleven. Nu echter laat de minister de bepaling van termijnen zelf over aan de administratie. Dat moet leiden tot moeilijkheden en onaangenaamheden. Daarom wil spr. eon vasten termijn J stellen van ten minste tweemaal vier- t en twintig uren. De bepaling van den minister zal in den regel onuitvoerbaar zijn. Do voorzitter van den raad van arbeid woont vaak niet in dezelfde plaats als de belanghebbende. Wan neer door dengeno die inlichtingen vraagt, de termijn zeer kort wordt ge steld, zal de adressant «in de onmoge lijkheid zijn inlichtingen binnen don bepaalden tijd toe te zenden. ï>e heer T ij d e m a n (v.l.) wenscht een enkele opmerking to maken over do wijzigingen in het complex artlke len ^betreffende de raden van arbeid, door den minister tor elfder ure aan gebracht. DiG uitgingen zijn van zoor I ingrijpenden aafö, tot zelfs dat het geheelewetsontwerp or door van karak ter is gewijzigd. Het wetsontwerp ge- I oen kaleidoscoop. Do minister heeft oven op do kaleidoscoop getikt en een geheel andere perspectief heeft zich geopend. Die wijze van behande ling bovreemdt spr. en bevredigt hem niet. Wanneer de minister op punten waar lang over gedebatteerd is, plot seling van meening verandert, maakt dit oen zonderlinge indruk. Het ver heugt spr. echter dat de wijzigingen eventuoelo tegemoetkomingen zijn.Spr. brengt hulde aan de loden der rech terzijde, die deze wisten te bewerken. Het is jammer dat niot allo leden aan do rechtorzijde zoo voet bij stuk hielden, Do raad van arbeid versohijnt door de wijzigingen in oen geheel ander licht. Evenzoo is het gestelij met don verzekeringsraad. I)o rol die heide lichamen naast elkaar en in verhand mot elkaar hebhon te vervullen is zoo veranderd, dnt de vraag zelfs kan rijzen of do verzekeringsraad niet go- heel kan verdwijnen. Dat zou onder meer een groote besparing zijn van do kosten. De verzekeringsraad kost por jaar f160.000. Wareiv-tie radonwet en invaliditeits wet niet aangenomen, dan zou spr hebben voorgesteld do verzokoringB- raden af te schaffen. Nu is dit echter onmogelijk daarop te roagoeron. Met een beroep op eenige artikelen van de drio wetten toont spr. aan, dat de af schaffing van de verzekeringsraden voor verwezenlijking vatbaar is. Do raden van arbeid waren het funda ment van de vorzekeringswetton -Eigenlijk waren ze nog meer. I)o heer D u ij s (s. d.) begint oen woord van afkeuring over do wijze waarop de Minister van opvatting veranderd is ten aanzien van de grondwettelijke bevoegdheid van de Raden van Arbeid. Mot den heer Tydeman gaat Bpr. mee wat betreft de verzekeringsraden. B(j do groote opruiming, die de Minister hield kan do verzekerings raad er nog wel bij. De taak viqi de Raden van Arbeid is tot bijna niets teruggebracht. Kan de Minister ook zeggen of zij ook het gaslicht raag aansteken als het donker is (Gelach) De Minister schudt lachend van sprong uit een venster, doch kwam dood neer. De toestand van den waker is niet levensgevaarlijk. van het Koninklijk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 777.3 te Horta, laagste stand 752.1 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag: Matige zuidwestelijke tot zuidelijke wind, gedeeltelijk tot zwaar bewolkt, mogelijk enkele rogenbuien, zelfde temperatuur. VAN DEN 2 APRIL/ 1913. Vorige iKoeri vee (De vergadering duurt voort). Het coalltie-accoord getroffen Men seint ons uit Amsterdam Een schriftelijk accoord tusschen de besturen der drie rechtscho coalitie partijen is tot stand gekomen. De erfenis van Koning Leopold. Brcshel, 2 April. Het Hof van Appèl deed hedenochtend uitspraak in het proces over de nalatenschap van Leopold II. De eisch der prin sessen Louïso en Stephanie is ont zegd. De Belgische staat isin'tgelyk gesteld. Blokkade Montenegrijnsche kust. Beblijn, 2 April. Van welingelichte zijde verluidt dat heden aan de Mon tenegrijnsche Regeering hot in wer king treden van de blokkade der Montenegrijnsche kust is aangekon digd. Gevangenis-dra ma. In den vorigen nacht kwam in de gevangenis Sint-Paul te Antwerpon, de bewaker Milland in de cel van Gédéon Faure, een jong$ man van 28 jaar, die tot levenslange dwang arbeid is veroordeeld wegens moord, toen de gevangene zich op hem wierp en hem met een stak hout op het hoofd sloeg. De waker viel bewusteloos neer, Faure vluchtte door de gangen en Staatsleeuiiigen. Ned. Gort. Werkelijke Schuld 3 pet. 78'/i Gostenr. Belastingvrij»» Kronenrente 4 pet. 84 Port. Obl. 3<io Serie Amort. Schuld 3 pot. 62 Vi Russische Obl. 1906 5 pet. 1003/* ld. Obl. (Gr. Russischo Spw.mii.) 1898 4 pet. 853/ b Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 907/„ 1 Obligatie Go Emis sie 4 pet 85 Japan. Obl. 1899 4 pet. 811/* Mexico Afl. Binnenland Obl.' 5pet. 44» Brazilië. Funding Loe- »i»g 5 pot, 10313/, d. Obl. 1889 4 pet. B4',( Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. 58 «nuk- eu (redlet-Instel 1 tegen. Ned. Bankaandeelon 2161/» Inriustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. i 52 Id.Smelting& Refining J Co. Cert. v. AaiuH 71 Anglo American Tele-1 graph Cy. Cert. v. A J 24 U. 8. Steel Corp. Cert, f v. Gow. Aand. 635/ Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. 190 Jav. Cultuur Mij. Aaad. 285 Nod. Handol-Mij.C.v.A 1893/4 Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 10 RedjangLobong, Mijn bouw Mij. Aand. 192'/t Great Cobar Aand. 60 Hetroleum-Ondern. Dortscho Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. 1841/. Kon. Ned. Mij.totExpl. v.Petr.Bronn.C.v.A 588'/. ,8hell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A 525 gcheepviart Mfieii. Ned.-Am. Stoomvaart Mij. Aand. 1923/, Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. 116'/. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. 4ö/,„ 46/h Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. H2l/j 1123/h Diversen. Maxwol Land Gpant Gert. v. Aand. 37/, Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 11 107/9 Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. 903/„ 903/8 Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 971/* Zuid-Italiaan. Hpwmij. Serie A-II Obl. 3 pet, 631/» 63'/B W arschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. XÖö'/a dito dito Act.de Jouiss. 863/t Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 94 '/2 94% Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 28% 28% Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gow. A 155% 157,5/lft Wabash Gew. Aand 4%0 4% Premieleenlugen. Amsterdam Aand. 3 pet 100'; 100' Hongarije. ThoLs-Re- gulirungs-Ges. 4pet. 153% 151% v GELDKOERS. Prolongatie 8% pCt. Nat. Staatsf. vorige koersen, Buitenl idem, Culturen flauwer, Tabakken ver- duold, Petroleum vast, Amerikanen in gunstige stemming, Mynen nagenoeg prijshoudend, Rubbers idem. hedeu 78 83»/, 8S"/„ «57, 108t>/„ 68 52'/, 71", 24'/, 647, 190 192'/, 557 183 687'/, 180

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2