I'IUI its, i and el; Ires: ISEL iRONA 'Cacao BLAZEN, ll' tl BHT :p-A »getegemoet, II c In de helft voor de helft I aan groene n. VAN HOUTEN S K GEWETENLOOZE. No. 13142. Woensdag 9 April 1913. 52e Jaargang. behalve Zon en KENNISGEVING. B^xiterxlaix^- Sïixxxexxlarxd.. Ouderdom en Jeugd I I TXXA-. EIN'S IN KT ijk de BESTE. 'JSCHADELIJK HOLLAND. )UDE ma St. Janskerk, der eekeningen enz. R A BET H, KRAMM, Uitgevers, Gouda S i lUIUUAill Gouda. en Heeren ?r beroemde kerkglazen JANSKERK DRINKEN feuilleton. Buitenhndsch. Nieuws. ezn. voor O-o-xxcLsc en Oxta.S'txeHsoezi.. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. Feestdagen. Uitgevers A, BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. nu Zo, Qood». IERICHT DER mie van Beeldende hitter, Architect en de van Bouwkunde cht. CENT. «wagon, I leggen. kt, dat Uw Uw handen en Uw leven ilverheid van haar alleen i' oor het van kostbaar j^tljne kant. EIT IN wij geregeld tijdig en ontvangen ven «ten, vermakelijk- aze dan in onze IU E waarna beiden vrijgelaten werden. De officieren werden in een auto naar de grens gebracht. Sommige leden van de bemanning in het achterste schuitje beweren dat zij gezien hebben, dat er op het-luchtschip geschoten is. Maar aan het schip is daar niets van te zien. In het voorste schuitje heeft men trouwens van dat schieten niets ge merkt. De bevolking heeft een onvrien delijke houding jegens de bemanning aangenomen, maar in tegenstelling daarmee dient men voor de maatre gelen van de rogeering en van de militaire overheid, die do spoedige vrij lating van het schip ton gevolge had den erkentelijk te zijn. De gezagvoerder bevestigt aldus de N. R. Crt. dat Fransche officieren, o. w. generaal Hirschauer, do inspecteur van den Franschen vliegdienst, het lucht schip onderzocht hebben. Maar de Duitsche officieren, die bij dat onder zoek aanwezig waren, zijn van mee- ning, dat men hieruit niet mag aflei den, dat Frankrijk nu in staaf zou zijn om de Zeppelins na te maken. En hij nam zijn jongen weer in do armen, kuste en liefkoosde hem als wilde hij zich overtuigen, dat hy er nog was. Daarop zei hij tot de anderen Komt, mijne heoren. En hij ging hen vooruit, naar de andere zijde van het stuk land, waar de grond vast was. Niemand sprak een woord, allen dachten aan de eigenaardige verhou ding, waarin hy tot deze vrouw moest staan on waarover hij hen plotseling door het vertrouwelijke „jeu een licht had doen opgaan. Wat verzint hij, je weer met „je“ aan te spiekenzei Dolinsky toor nig tot Anna, vóór hij de overigen volgde. Ik zal hem leeren, mij hier voor alle menschen zoo bloot te stellen. Reeds dikwijls, als hij gezien had, hoe Gliiser over zijn vrouw heersehte, als had hij daartoe een bepaald recht, was er wrok in hem opgekomen, die nu tot een uitbarsting kwam. Evenals altijd lachte zij hem uit, zonder het echter kwaad te meenen. Je zult toch niet naijverig zijn, ho Zei ze, zelf geërgerd over dit voorval. Hij heeft zich zelf vergoten, dat is alles. Jo ziet hoe opgewonden hö is. (Wordt vervolgd), S’/2 u., Vergade- i Arbeid voor de „Ons Genoegen” f. P. J. Troelstra. r- en Woningtoez., )nderstandscomm. Schaakbord” 81/* )- en Propaganda- Debat-Avond. Genoegen” 73\ u., uitvoering D. C. G. reus Paul Wilke. Genoegen” 8 u., Zangvereeniging Tweede Kamerverkiezingen in de kerk. Te Aalten is aan de katholieke ge- loovigen bekend gemaakt, dat Zondag 1 Juni kapelaan F. Beermann uit Breukelen in de Katholieke kerk bij de vroegmis en de hoogmis oen pre dikatie zal houden, waarin hij* over het gewicht der Kamerverkiezingen zal spreken. (Arnh. Ct.) Duitsche plannen. III. Van kleine kanalen voor de bin nenvaart heeft dr. Busz, als elke recht geaarde Pruis een afkeer; een afkeer overigens die zeer verklaarbaar is. Dr. Busz geeft zelf een zeer inte ressant voorbeeld van welke avereoht- sche financieele gevolgen het graven van enkele van die kanalen is geweest. Deze financieele mislukking is natuur lijk een gevolg van het weinige ge bruik, dat van die kanalen wordt ge maakt. Bij Emden wordt nu eenmaal weinig ingevoerd. De invoerhandel gaat hoofdzakolijk over Rotterdam en Amsterdam, vooral over eerstgenoem de plaats. Vaii de handelsvloot van Rotterdam zoowel binnen- als zeehan del is slechts 19 pCt. Duitsche sche pen te Amsterdam bedroeg dit aantal slechts 12 pCt. En onze handel met Duitschland over den Rijn zal nog grooter worjen nu weldra het Rijn-Weserkanaal zal Worden geopend en de Rijn tot aan het meer van Constanz zal worden bevaarbaar gemaakt. Om de concurrentie met de Holl.- Rijnscheepvaart te kunnen volhoujen kan een klein kanaal niet deugen. Dr. Busz verwijst daarvoor naar .het Bortmund-Eemskanaal. Dit kanaal heeft van aanleg 80 millioen mark gekost. De rente berekend naar 5 pCt. vraagt aan opbrengst 4 millioen mark 1 mill, mark jaarlijksch onderhoud je zamen 5 mijlioen bedrijfskosten ziylen we maar zeggen. De opbrengst Spanje. Het Godsdienstonderwijs. Zooals gemeld, koesterde de Spaan- fluisterde Dolinsky Anna toe. Zij echter beduidde hem te zwijgen en antwoordde: Je begrijpt hem niet. Ik geloof, dat hij hem dood zou kunnen slaan. De grondwerkers, die op hun schop pen geleund, er bij stonden, lachten vroolijk, toen ze de verlegenheid van den roodbaard zagen, die de kale ku- rassiersmuts naar zijn linkeroor schoof en met een dom gezicht in zijn haar woelde. Schijnbaar wist hij niet, wat hij zou doen. Schuin keek hij naar Victor, toen naar Glaser en achter zich naar zijn kameraden, wier vroolijke gezichten bij bemerkte. Men zag, hoe hij zich bedwong en schaamte en woede onderdrukte. Nu, gebeurt het riep Glaser weer, wien het geroep van zijn kind nog in de ooren klonk. Vooruit, ik heb niet veel tijd. Jullie, die hem daar nu staan aan te gapen, moet allen een voorbeeld aan hem nemen. Nu, dan zal ik het maar doen, zei „Kurassier-Wilhelm”. Het is alleen maar, omdat ik anders niets te eten heb. Aan typhus sterft men hier toch. Drie zijn er vandaag weer wegge bleven. Hoe? Wat? vroeg GlHser ver baasd en keek den kring rond. Ja, «on i« het, ging de roodbaard I leggen. sche Regeering het plan wel het ver plichte godsdienst-onderwijs op de scholen te handhaven, doch daarvan vrij te stellen de kinderen van niet- Katholieke ouders, die daartoe den wensch te kennen gaven. Volgens een bericht uit Madrid aan de Köln. Ztg. heeft de opperste Onderwijs-Raad thans deze vrijstelling echter nog uit gebreid en wel aldus, dat ook kinderen van ouders, die verklaren, dat zij zelf voor het godsdienstonderwijs van dezen zullen zorgen, daaraan niet behoeven deel te nemen. De regeering zou zich met deze beslissing hebben vereenigd en een betreffend besluit zou elk oogenblik tegemoet gezien kunnen worden. Intusschen wordt van clericale en conservatieve zijde een hardnekkige campagne gevoerd tegen deze onder- wijs-politiek der Rogeering, hoewel, naar het heet, deze na gepleegd over leg met het Vatikaan, on goedkeuring der Curie zou zijn vastgestold. Tot deze campagne behoort ook een scherp gesteld protest door do militaire orde van Santiago aan den Minister-presi dent overhandigd, en dat ook onder- teekend is door den infant Ferdinand van Beieren. Volgens de half-ambtelijko Diario Universal zou nu Riming Alfonso tegenover.. Romanonês zijn afkeuring hebben uitgesproken over dit onge rechtvaardigde optreden van genoem de orde en over het feit dat de infant Ferdinand hot protest had ondertee- kend. Te Madrid ziet men hierin een nieuw bewijs van do liberale on moderne levensopvatting van don Koning. Italië. De Paus. Uit Rome wordt d.d. 8 April ge seind De Paus wiens gezondheid niet hersteld is, werd opnieuw ziek. Men verzekert dat de audiëntie van 4 April, welke hij aan de pelgrims uit Lom- bardiö had toegestaan, en die van 7 April den Paus zeer vermoeide, hoe wel hij de voorzorg had genomen om geen redevoeringen uit te spreken. De genoesheeren rieden hem aan om ge durende geruimen tijd zijn gezondheid te verzorgen. Maar de Paus wilde de audiëntie niet afzeggen. Ook wilde hij gaarne de Constantinische feesten in wijden, door een rede. ‘Het doorschrijden, Vrijdag jl., van de „zaal der gelukzaligheid” waar de temperatuur altijd laag is, droeg er toe bij om den toestand erger te maken. voort en stapte door het modderige zand landzaam de helling op. Twee zijn te voren reeds gestorven on de Silezische Karel is van morgen vroeg naast me overleden. Hier ademt men moerasdampen in. Gliiser stond verbaasd, want hij wist van dit alles niets. Ginds, waar nog wilgen stonden, had men keten ge bouwd, waarin een deel van de grond werkers woonde, die in het voorjaar aankwamen en ’s winters weer naar hun vaderland vertrokken. De meesten hunner, met name de Polen, leefden slechts van vet en aardappelen, dron ken daarbij brandewijn en sliepen op eengepakt als dieren. Zij bakten zelf brood, kookten én rookten indeopon lucht en zongen ’s avonds hun eento nige liederen bij het gekras van een harmonica. Nog nooit had Gliiser zich daarheen begeven, want hij haatte de ellende, die slechts door den drank duivel ontstond, zooals hij zei. He, wat is dat hier voor een geschiedenis riep hij luid en wenkte den ploegbaas naderbij. Wat is hiervan waar? De politie zal ons op ons dak komen. Men had hem dezen toestand ver- >gen, uit vrees, dat allen gedwon- konden worden het werk neer to Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gezien art. 8 der Hinderwet Doen te weten Dat door Hoeren Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland bij hunne be schikking van i 7 April 1913 G. S. No. 26 aan het Gemeentebestuur van Gouda ver gunning is verleend tol uitbreiding der Gasfabriek in hét perceel aan de Vest No. 9 kadastraal bekend sectie D Nós. 2532, 1521, 2522 en 2523. Gouda, den 9 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUS DE GOl DSCIIE COURANT; PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post L90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 04, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren 70) Als een verstokten zondaar, die er rich niet uit weet te praten, trok hij de schouders op, terwijl zijn rood gerande schuwe oogen ter zijde zagen. Zoo, zoo, ben jullie blij. Maar je toont je blijdschap door schelden, antwoordde Glaser. Ik zal je leeren nadenken. Wie mijn zoon beleedigt, beleedigt mij 1 Een heele massa architecten en bouwmeesters was hem gevolgd en stond om hem heen in een halven cirkel, wachtend wat het hoofd zou doen. Ook Dolinsky had zich aange goten en stond bij zijn vrouw. De Wren begrepen Glaser niet, hoe hij rich zoo kon laten meeslepen. In hem echter ontwaakte de mensch van lage afkomst, die nooit opvoeding gehad heeft en gemakkejijk den toorn uit bet vedotlene terug vindt. Ga en vraag mijn jongen om Vergiffenis, dadelijk! Kus hem de handl ■jhreenwdo hy ah iemand, dje onvoor- *>aarde)yko gehoorzaamheid vordert. Hij ia. krankzinnig geworden, A- '4 c Gisteren, na oen audiëntie werd de Paus door koorts bevangen. Gisterenavond om halftien werd dr. Marciafova op hot Vaticaan geroepen, waar dr. Amici hem wachtte. Do beide geneeshoeren hielden een lang consult. Marciafova verliet den Paus om 10.15. Amici waakte den gehoelen nacht. Ach, hij overdrijft, antwoordde de ploegbaas. Er is er vandaag een gestorven, maar slechts aan de koorts. Wio weet, hoe hij er aan kwam. Hij leed reeds lang aan delirium. Neen, neen, het was typhus, riep de Spandauer weer, die zich nu plot seling als de held van don dag be schouwde. Ik hóórde het den dokter duidelijk zeggen. Gisteren reeds haal den we hem, omdat de zieke er ‘zoo om vroeg. En vandaag wilde de dokter terugkomen, hij kan nu een lijkrede houden. Nu ging hij langzaam verder. Reeds was hij boven en liep*met\asten tred over de brag, die naar de groep leidde. Plotseling brulde Gliiser als het ware Blijf daar, raak hem niet aan, hoor je? Ik scheld jo alles kwijt. Nie mand van jullie komt over de brug En als zat de ziekte hem reeds op de hielen, zoo weerde hij hem met de armen af en wondde zich op ver- trouwelijken toon tot juffrouw Do linsky, zonder aan zijn omgeving te denken Breng Victor dadelijk naar huis, Anna, hoorjo! De wagen wacht. Nooit mag htf meer tot hier toe gaan wandelen. Ga nu, gal Zeg er myn vrouw niet» van. Er moot hier terdege opruiming gehouden worden. bedroeg in 1910 pas 650.000 mark. De vorige jaren was het nog minder. De haven van Emden, die 22l/a millioen mark van aanleg kostte en aan jaarlijksch onderhoud natuurlijk ook een evenredig deel vraagt, kón tot nog toe nog niet eens 20 pCt. van dit jaarlijksch onderhoud vergoeden. Zeer terecht komt dr. Busz tot de conclusie, dat noodig is een groot scheepvaartkanaal. Echter groote ka nalen kosten groot geld. Dr. Busz becijfert als volgt: Het Kaiser Wilhelmkanaal is 100 K.M. lang en kostte aan aanleg on lateren ombouw 165 -j- 223 millioen mark 388 millioen mark. Het Rijn-Noordzeekanaal wordt on geveer 215 K.M. lang, dus berekent Dr. Busz de kosten op 2 X 388 mill, mark 776 mill. 3\ milliard mark. Deze reusachtige onkosten ma ken de uitvoerbaarheid van het ka- naalwerk gering. Dr. Busz waagt echter een poging om de rentabiliteit van het kaqaal te bewijzen. Hij gelooft, dat de opbrengst der kanaalgelden over eenige jaren onge veer 20 mill, mark kunnen bedragen bij een gemiddeld tarief van 0,2 pfen nig per ton-kilometer. Geeft dit plan ons redenen tot on gerustheid. In zooverre er een moge lijke bedreiging van onze Rijnhandel in ligt opgesloten moeten we natuur lijk ons met het plan bezig houden. Maar vraagt men ons heeft het re den van bestaan te vermoeden, dat dit kanaal komende is, dan zeggen wij „neen”. Ten eerste zijn de kosten enorm groot en zonder do becijferingen van Da. Busz onjuist te noemen, moeten we toch vreezen, dat zijn aanlegkostan te laag geraamd zijn. Wie eenigermate de terreintoestan- den die bij het Kaiser Wilhelmkanaal en bij het Rijn-Noordzeekanaal in aan merking komen bestudeert, komt tot deze overtuiging, dat de moeilijkheden en dus de onkosten bij laatstgenoemd kanaal veel grooter zyn. Deze meerdere uitgaven maken ech ter de rentabiliteit zeer twijfelachtig, zooal niet ónmogelijk. Deze overwe ging doet bij ons de mogelijkheid uiterst gering worden. PRIJS DER ADVERTF. NÏÏËN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Duitschland. Ontploffing te Morlenbach (Lotha ringen.) Bij een ontploffing in een nieuwe zuurstof fabriek zijn Maandagavond een meesterknecht en twee werklui omgekomen. Een werkman is ernstig gewond. Het gebouw is geheel ver nield. Maandagavond is het ambtelijke ver slag van de Z 4 verschenen. Do ge zagvoerder verklaart daarin, dat het luchtschip spoedig na zijn opstijging in een dikken mist on sneeuwjacht geraakte, die het ónmogelijk maakten zich noch naar de aarde noch naar de zon te oriënteeren. Toen men weer goed zicht kreeg, was men al boveh Fransch gebied en besloot men daar te landen, om een verdenking van spionage te vermijden. De landing ge schiedde op hot exercitieterrein bij Lunéville, de dichtst bij gelegen gar nizoensplaats. Men verbood daar de wederopstijging van het luchtschip zonder vergunning van de Fransche regeering en zette aan dat verbod kracht bij, door onderdeelen van de ontstekingsinrichting van de motoren weg te nemen. Het luchtschip werd doorzocht en de bemanning verhoord,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1