gemengde Berichten. Uitsluiting en Steun. STATEN GENERAAL. Stadsnieuws. 402e Staats-lotarij SPOET Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht - - Officieele Prijscourant ËtfectenbandellcAuisUrdaoi 8 »- - as"/,. - - - De roode vlag. I Zaterdagmiddag 8 Maart zijn de 1 oorlogsschepen „De Zeven Provinciën I en „Hertog Hendrik" in de Emma- I haven binnengevallen. Zondagmorgen, na de vlagge-parade, woei opeens de roode vlag op „De Zeven Provinciën". Twee schepelingen verdacht van het hijschen daarvan, werden onmiddellijk in arrest gezet. (N. v. d. D. v. N.-I.) De nieuwe Dir.-Gen der Post en Tel. Jbr. Alting von Geusau, de tot directeur-generaal der posterijen en telegrafie benoemde overste van den Generalen Staf, werd in 1879 benoemd tot cadet bij de Koninklijko Militaire Academie en werd in 1883 benoemd tot 2e luit. der infanterie, in wolken rang hij diende bij het 4e, het le on het 2e reg. inf. Na in 1888 te zijn benoemd tot le luit., werd hij in 1890 gedetaoheerd bij de lie afdoeling aan de Krijgsschool, en drie jaar later over geplaatst bij het regt. Grenadiers en Jagers. In 19Q0 werd hij benoemd tot kapi tein bij het 6e regt. inf., hetzelfde jaar i volgde zijn overplaatsing bij don gene ralen staf en vijf jaar later bij het regt. Grenadiers en Jagers. Den hoofdoffi ciersrang bereikte hij in 1909 door zijn promotie tot majoor bij het 4e regt. inf. In Juli van het volgend jaar werd jhr. Alting von Geusau wederom ge plaatstbij den Generalen Staf en be noemd tot hoofd der Ilde afdeeling aan het Departement van Oorlog. Den 21n September van het vorige jaar volgde zijn promotie tot luit.-koftnel. Zooals men weet is zijn ambtsvoor ganger, de heer Pop, eveneens uit het leger voortgekomen, wiarbij hij als majoor bij den Generalen Staf diende. Het Nederl. Roode Kruis en de Bal kan-oorlog. Naar aanleiding van vroegere berich ten meldt het Nederl. Corresponden tie-bureau in Den Haag aan de bladen: Dr. Van Hamel, te Belgrado aange komen, stelde zioh telegrafisch in ver binding met dr. Sikkemeier te Tsjor- loe on ontving van dezen het bericht dat de Noderlandsche ambulance op het punt stond vandaar te vortrekkon, en de instrumenten reeds grootendeels I verzonden waren. Tegelijkertijd ver- I zooht de chef van den geneeskundigen I dienst van het Servisohe Roode Kruis I hem zeer dringend, te Belgrado te I willen blijven, daar chirurgische hulp daar ter plaatse hoog noodig was; de I vreemde ambulances waren bijna alle vertrokkenen elk oogenblik werden or ruim 1500 gewonde Serviërs uit Adrianopel verwacht. In overleg met het comité van het Roode Kruis te 's Gravenhago heeft dr. Van Hamel aan dat verzoek voldaan. Het Servische Roode Kruis heeft hem en dr. Van Tienhoven toen een naar de omstandigheden goed inge richt hospitaal in de nabijheid van Bel grado ter beschikking gesteld, waarin 200 gewonden kunnen worden opge nomen en dat reeds voor tweederde gedeelte bezet is. De Bond voor Staatspensionneering en de Verkiezingen. De Bond van Staatspensionneering heeft besloten dat by de a.s. verkie zingen geen enkele politieke party op den voorgrond gesteld mag worden. Alleen die oandidaton zullen worden gesteund die bevestigend zullen ant woorden op de te stellen vragen. Hoofddoel is het verkrijgen van een premievry staatspensioen. Uit de Bondskas werd f 1000 be schikbaar gesteld voor de verkiezingen. De schouwburg. Do Haagsche Gemeenteraad is giste ren uiteengegaan na aanneming met 25 tegen 14 st. van een motie-Hoejen- bos, beoogend, dat door B. en W. een commissie van deskundigen, geen ambtenaren in dienst der gemeente, zal worden benoemd met de opdracht te onderzoeken of de bestaande schouwburg zoodanig te verbouwen is, dat het brandgevaar wordt weggeno- men. f De beraadslaging over het schouw burg-vraagstuk in het algemeen en over de aanhangige voorstellen in het bijzonder is dientengevolge tot nader orde uitgesteld. Moord te 'a Gravenhage. Maandagavond is een vrouw van verdachte zoden, vrouw P. geb. 't Z. in haar bovenwoning op de Groote Brouwerstraat vermoord. Buren, die haar hadden hooren gil len, vonden haar, badende in haar bloed, met gapende wonden aan haar hals. Onmiddellijk werden politie en eerste I hulpdienst gewaarschuwd, doch de I vrouw was reeds overleden. In de kamer, waar het misdrijf werd 1 gepleegd, moet een bebloed schoen- I makersmes zijn gevonden. I De commissaris van politie in de I 2® afdeeling, Dietz, was spoedig ter plaatse, evenals eenigen tijd daarna de chef der recherche, de heer Aaltz, ter- wyl later ook het parket aan het onder zoek kwam deelnemen. Omtrent den dader is nog niets be- I kond. Wel moet een der buurvrouwen, I met wie de verslagene kort vóór het I gebeurde stond te praten, hebben ver- I klaard, dat vrouw P. haar had toe- I gevoegd„G^ eens even wegdaar I komt nog een oude bekende van me I aan." Het misdrijf bracht in deze buurt I heel wat nieuwsgierigen op de been, I die door de politie tot op een groo- ten afstand van het huis waar de vermoorde woonde, ^wefden terugge houden. Justitie en politie waren tot in den nacht met het onderzoek bezig. Nader seint men Als vermoedelijke dader van den moorfl is omstreeks elf uur in den avond gearresteerd een 18-jarige ver pleegde uit het R. K. Weeshuis. I Een vrouw die in hetzelfde huis als I de vermoorde woonde, had gezien, dat I kort vóór de ontdekking van het mis- I drijf een woesiongen het huis had ver- I laten. Zij had hem eenigen tijd te voren met de vrouw gezien. De politie hiervan in kennis gesteld, zond on- middellyk een rechercheur met de I vrouw por auto naar het Weeshuis, I I waar zij den jongen aanwees, die daar- I I op werd gearresteerd on overgebracht naar het commissariaat aan de Nieuwe I Haven. Na deur en ramen van de kamer der vermoorde vrouw te hebben ver zegeld, gingen de politie- en justitie- autoriteiten naar het commissariaat, waar de verdachte aan een verhoor werd onderworpen. De vermoorde vrouw was gevonden met een schoenmakersmes diep achter in den hals, liggende voorover op den grond. Ook op het bed waren bloed vlekken gevonden, zoodat vermoed wordt, dat haar daar de doodeiijke steek is toegebracht. De benedenburen, door het gerucht boven verschrikt en ongerust door de daarop gevolgde stilte, riepen een dor overburen, die naar boven ging en de vrouw badende in haar bloed vond. Omtrent den Maandagavond in de Groote Brouwerstraat gepleegd en moord wordt nog bet volgende ver nomen De jeugdige dader heet Daniël Mol en is 16 jaar. De vermoorde vrouw heet Post van zich zelve en is of was gehuwd met zekeren Jansen en is I ongeveer 40 jaar. Het is gebleken, dat de jongen vroeger reeds meer- I malen met de vrouw zekeren omgang had gehad en het is in verband daar- 1 mede uit wraak geweest dat hy den I I moord bedreven neeft. Die omgang 1 met de zeer slecht befaamde vrouw toch had voor den knaap, naar hij I I beweerde, niet nader aan te duiden I gevolgen gehad, waardoor hij in een I ziekeninrienting verpleegd moest wor- I I den en zijn gestel was aangetast. Daar- I over besloot hy zich te wreken en aan I die wraakzucht heeft hy Maandag- I I avond voldaan. I Toen hij zijn werkzaamheden by I zijn patroon geëindigd had, begaf hij zich naar de woning van do beruchte I vrouw en zonderde zich met haar af. Hij had een vlijmscherp schoenmakers- I mes, onbemerkt door do vrouw, bij I zich gehouden. Op het bed bracht hij haar do eerste verwonding toe, een steek in de wangen of in den hals. Toen de vrouw daarop uit het bed sprong en zich naar de kamerdeur wilde begeven om hulp te roepen sprong hij haar achterna en bracht haar de verdere zware verwondingen toe, die den dood ton gevolge hadden. Het moet toen omstreeks 8 uur ge- j weest zijn. Kort daarop verliet hy de woning. Hjj droeg zijn schoenen in de hand en sloop de trap af. Dit was wel opgemerkt door iemand die in hetzelfde huis woonde, doch in ver band met het bedryf, dat de vrouw uitoefende, daar nu direct niet zoo'n acht op sloeg on meende, dat het iemand was, die niet graag gezien werd. Wel meende die persoon de kleeding van een weesjongen te her kennen. Natuurlijk kwam deze om standigheid later na ontdekking van den moord in een ander licht. De commissaris van politie, de heer Dietz, die na de ontdekking van den moord den bgstand had ingeroepen I van de centrale recherche van het j parket waren aanwezig mr. Van Rhede j van der Kloot, rechter-commissaris, en mr. Del Campo genaamd Camp, substituut-officier van justitie aam I in overleg met deze, in verband met I bovenbedoelde mededeeling van den I persoon, die den jongen had zien weg- I gaan, de noodige maatregelen en de heer Aaltsz, chef der recherche, wist in het R.-K. Weeshuis den knaap, j van wien een vage persoon»- en klee- dingbeschrijving was gegeven, te ont- j dekken onder de andere verpleegden, j Hij lag reeds te bed en vertoonde bloedsporen aan de onderkleeren. Gewezen op het bloedige feit, waar van hy verdacht werd, viel hij al I spoedig door de mand en erkende, de I vrouw om de bovenvermelde reden I to hebben gedood. I De jongen, wiens vader dood is, I moet een krankzinnige moeder hebben, I en heeft nog vier jonge zusjes en I broertjes. Omtrqnt den jeugdigen dader van I den moord in de Brouwerstraat ver- I neemt men nog het volgende De knaap, wiens broertjes en zusjes, I na het overlijden van den vader in het I R. K. Weeshuis waren opgenomen, I was door tusschenkomst van hot ge- I stichtëbestuur in den kost gedaan bij I eenzjroentenhandelaar. Daar paste de I jo.ja^on zeer slecht op, maakte zijn I pleegvader het leven zuur en kwam vaak 's avonds laat thuis. De man gaf daarop aan het gestichtsbestuur te kennen, dat hij „voor geen geld van de wereld" den jongen langer bij zich wilde houden. Het bestuur besloot toen na overleg met den broeder-overste, den knaap, die toen 15 jaar oud was, I in het Weeshuis op te nemen. De j eerste drie, vier maanden paste hij vrij I f1 oed op en do bestuurderen en broe- ers hoopten reeds, dat de knaap zijn I I vroegere slechte gedragingen voorgoed I had afgelegd. Hij werd bij een schoen maker in de leer gedaan en kwam aanvankelyk op den gezetten tjjd thuis. I Langzamerhand werd zijn gedrag I al slechter en slechter. Straf noch I zachte vermaningen hielpen. Toen hij I nu ongeveer drie maanden geleden I den met den surveillance belasten I broeder te lijf wilden gaan, oordeelde I de broeder-overste, die van meening I was dat het met de verstandelijke ver mogens van den knaap niet geheel in I orde was, een deskundig onderzoek gewenscht. Dit onderzoek leidde evenwel tot geen bepaald resultaatalleen werd de raad gegeven, voort te gaan met I te trachten door zachtheid den knaap, I die zeer driftig en opvliegend was, voor I zich te winnen. I- Vooral den laatsten tyd kwam hij I zeer ongeregeld en lang over den ge- I zetten tyd in het weeshuis. De vader, die gelyk gemeld, reeds I enkele jaren dood is, moet aan den I drank verslaafd zijn geweest. Bij zijn I dood werden de kinderen in een toe- I stand van ontzettende verwaarloozing I aangetroffen. De broeder-overste, de broeders en allen, die zich anderhalf jaar lang zooveel moeite hadden gegeven om den jongen in het rechte spoor te brengen en te houden, zijn door het gebeurde diep geschokt. Aan het Dgbl. V. Nbr. wordt ge meld Zaterdagmorgen zijn op het Hollandsch-Diep verdronken twee per sonen van Hooge Zwaluwe, genaamd Pieter van den Bosch en Elise Vos. Zij waren werkzaam in den Els en by hun terugreis is door den harden wind zeker hun bootje omgeslagen, tenmin ste hun goederen, werktuig, provisie- kist enz. zijn aan den buitendijk aan gespoeld verder het lijk van hun hond. De staking en de daarop gevolgde uitsluiting in de sigareninduatrie heb- I ben zoowel van de zijden der betrok- I ken organisaties zeiven als van andere I corporaties of wel daarvoor gevormde I oomitó'B een steunbeweging in het leven I doen roepen, waarvoor op groote schaal I gelden zijn gevraagd. Nu is het blijkbaar een quaestie, het wordt althans tot een quaestie ge- I maakt of uitsluiting de patroons ont heft van betaling van loon aan de bij hen in dienstbetrekking zijnden. Dit cardinale punt in de geheele uitsluitingBbeweging is door den Am- sterdamschen Kantonrechter Mr. I. A. Höfelt, denzelfden die inzake de typo- I grafenstaking te Amsterdam zulk een I opzienbarend vonnis heeft gewezen, in I een ingezonden stuk in het „Handels- I blad" naar voren gebracht. Mr. Höfelt stelde naar aanleiding van den oproep tot steun aan de sta kende en uitgesloten sigarenmakers de volgende vragen lo. Hebben de uitgesloten sigaren- makérs wel steun noodig? Eene uitsluiting toch doet in 't algemeen de dienstbetrekking niet eindigen en ontheft de patroons dus niet van hunne verplichting tot betaling van het loonof is er misschien by I schriftelijk aangegane overeenkomst I j of bij reglement van de bepaling van artikel 1638d van het Burger- I lijk Wetboek afgeweken? 2o. Als er wèl steun noodig is, ligt 't dan niet meer op den weg I van de Amsterdamsche patroons zel- ven dan van het publiek, om dien steun te verleenen Immers, aan wie anders dan aan hèn is het te wijten, als hunne sigarenmakers, die niets misdreven hebben, broodeloos I worden Mr. Höfelt voegde aan deze vragen I nog het volgende toe „Er wordt tegenwoordig (dank zij I de hooggeroemde solidariteit) zoowel I door de arbeiders als door do werk- I gevers meermalen misdadig tegenover I elkaar gehandeld." Dat deze, door een lid van de rech- I terlijke macht uitgesproken meening, I veel opzien barén zal, is ongetwyfeld, Reeds kwam Mr. H. Louis Israels in een artikel „op nog gevaarlijker wegen" in de „Telegraaf" gistermorgen de I meening van den kantonrechter, dat een uitsluiting in het algemeen de I dienstbetrekking niet doet eindigen en I de patroons dus niet ontheft van de I verplichting tot betaling van het loon, I duchtig bestrijden. Mr. Israëls schreef daartoe „Hot daarin (in het stuk van Mr. Höfelt) bedoelde Artikel 1638 d luidt: „Ook verliest de arbeider zijn aanspraak op het naar tijdruimte vast gesteld loon niet „indiên hij bereid was den bedongen arbeid te verrich- I ten, doch de werkgever daarvan geen I gebruik heeft gemaakt, hetzij door I eigen schuld, of zelfs, ten gevolge van, j hem persoonlijk betreffende, toeval- I ligo verhindering." „Opdat dus de werkman recht krijge I op het loon, moet beWizen worden de eigen schold van den werkgever of de I toevallige hem persoonlyk betreffende I verhindering. Dit laatste valt weg, I wanneer alle werkgevers in hetzelfde I vak den arbeid niet doen verrichten. I Maar het onderzoek of die uitsluiting I aan hun „eigen schuld" is toe te schry- I ven, zal m i. door de werkgevers, die I tot loonbetaling worden aangesproken, I gevraagd kunnen worden. I „Dit leidt voor hen, die niet zooals I ik eiken economischen strijd buiten de I rechtzaal willen doen uitvechten, tot I eene beoordeeling door den kanton- I rechter van het wel of niet rechtma- I tige eener uitsluiting. „Dat is dezelfde gevaarlijke weg, I waarop m.i. mr. Hiltermann zich be- I woog. Maar gelijk reeds gezegd, som- I migen beweren, de wetgever dwong I hem er toe. „Is er echter iemand die beweren I kan dat de wetgever dwong tot het I sohrijven van bovenstaand ingezonden I stukje Stellig neen. „Waarom heeft dan mr. I. A. Höfelt, rechter in het kanton Amsterdam, de I man dus, bij wien uitgesloten sigaren- I makers eventueel eene vordering tot loonbetaling tegen hun patroon kan nen instellen, dit stuk geschreven? Waarom verklaart de rechter van het arbeidscontract, dat zoowel door de arbeiders als door de werkgevers meer malen misdadig tegenover elkaar wordt gehandeld „Is het eene uitnoodiging om bij hem te gaan procedeeeren Staat hij nu nog wel geheel onbevangen tegen- i over een dergelijk proces? „Werkelijk, ik had niet gedacht, dat I het zoo spoedig zou blijken hoe het I opdragen van eene taak aan de rech- I terlijke macht, waarvoor deze noch I bestemd, noch geschikt is, ontwrich-*j tend moest werken. Het is 't goede hart I van den kantonrechter, zijne belang- I stelling voor arbeiderszaken, dat hem I naar vde pen deed grijpen. Maar hoe- I zeer blijkt hieruit reeds, dat hy zijn I rechterlijken stoel verlaten heeft om I midden in den economischen strijd te I gaan staan tot nadeel voor hem en I voor de rechterlyke macht." Dat mr. Höfelt zijn standpunt niet I zou laten varen, was te verwachten. In het „Handelsblad" van Dinsdag- I avond komt genoemde heer dan ook I verzet aanteekenen tegen het door mr. I Israëls aangevoerde. Ter weerlegging van de gronden, die mr. Israëls voor zijn betoog aan voert, kan ik, zoo schrijft mr. Höfelt, dankt my, volstaan met deze beide vragen te stellen l 1°. is 't by eono geproclameerde uit- sluiting niet altijd aan de eigen schuld van den werkgever te wijten, dat hij I van den arbeid zijner werklieden geen I gebruik maakt De arbeider toch wil I wel werken, maar de patroon is er niet van gediendhij kan wèl, maar wil niet van den arbeid zyner werk lieden gebruik maken 2°. houdt eene den werkgever per soonlijk betreffende toevallige verhin dering" om van den arbeid zyner werk lieden gebruik te maken óp, dien werkgever persoonlijk te betreffen, omdat diezèlfde verhindering ook andere werkgevers betreft Mr. Israëls zou gelijk hebben, als in artikel 1638d van het Burgerlijk Wetboek in plaats van hem persoonlijk betreffendege sproken was van alleen hem persoon lijk betref fended Mag ik mr. Israëls voorts nog ver wijzen naar de commentaar op de Wet op het Arbeidscontract van prof. mr. I Meyers, waarin op bladzijde 88 van don I tweeden druk de navolgende zinsnede I voorkomt„Evenzoo wanneer bij wm I uitsluiting geen beëindiging van de I dienstbetrekking plaats heeft, heeft de I arbeider over den ganschen tijd, dat I hij uitgesloten is, recht op uitbetnliug I van zijn loon, vermeerderd mot de I verhooging van artikel I638q." Als antwoord op mr. Israëls vraag I of mr. Höfelt's stukje een uitnoodiging I was om te procedeeren, schrijft mr. I Höfelt nog „De laffe insinuatie van mr. Israëls, I dat ik de uitgesloten sigarenmakers I zou hebben willen uitnoodigen om bij [mij te gaan procedeeren, ware voor zijn eigen fatsoen beter achterwege gebleven en beantwoord ik alleen met deze opmerking, dat ik slechts do be- doeling heb gehad te doen uitkomen, dat een oproep tot steun aaxvuitgeslo- ten arbeiders in 't algemeen onge- rymd is." Dat hiermede aan de steunjoewoging een oplossing aan de hand is gedaan, zal wel niet als aststaanp kunnen worden aangenomen. Het wekt meer den schijn dat oen nieuwe quaestie is geboren, die zoowel in werkgevers- als werknemerskringen van welko branche ook, veel stof zal opjagen. Het dagelijksch bestuur van het Ver bond van Vereenigingen van Sigaren fabrikanten in Nederland heeft tot prof. mr. P. A. Diepenhorst te Amster dam, (die zooals onze lezers weten, mot nog eenige andere heeren ten behoeve van de uitgesloten en stakende siga renmakers een steuncomité heeft opge richt) een open brief gericht, waarin hem en wien het verder aangaat, „eenige inlichtingen" aanbiedt over het conflict in lietsigarenmakersvak. (N. R. Crt.) TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdagmiddag 8 April. (Vervolg.) Oprichting nieuw Krankzinnigen gesticht. De heer Roodhuyzen (u.1.)" noem de het ontwerp veel te duur en be greep niet hoe de Minister de verant woordelijkheid op zich durft nomen. Het gesticht te Wolfheze, dat zeer goed bekend staat, kost f 2000.per bed, terwijl in 't ontwerp van den Minister dit f 3000.zal kosten. De heer P olie ma (a.-r.) oefende eveneens critiek op het ontwerp uit. Spr. vindt 't tevens overdreven een paviljoen voor 800 bedden op te richten. Minister Heemskerk begreep heel goed de klachten over het hooge bedrag, maar oordeelde het noodig in verband met de hoogere eischen met het oog op de patiënten. Het stelsel om alleen in Medemblik de gevaarlijke krankzinnigen te nemen kan niet wor den aanvaard, daar dat een te zware taak zon zijn voor directie en perso neel. De minister heeft geen bezwaar tegen een particuliere commissie tot onderzoek van het bouwplan. De be doeling is, zeide de minister, volstrekt niet het gesticht te Medenblik op te heffen, het nieuwe zal dienen tot aan vulling van de bestaande verpleging. Ongunstig gelegen zeide spr. is Woensel niet. Eindhoven is voor vele provincies niet moeilijk te bereiken de natuur is er mooi en liet klimaat De heer Roodhuyzen (u.l.)stelxje daarna de motie voor om de Regee- ring uit te noodigen te doen onder zoeken of in de begrooting geen be langrijke besnoeiingen kunnen worden aangebracht. Nadat de Minister had toegezegd een onderzoek in te stellen, hetwelk niet van invloed zou mogen zijn en vertraging van den bouw zon veroor zaken, trok de heer Roodhuyzen zijn motie in, en werd het wetsontwerp aangenomen. Vervolgens werden z. h. st. aange nomen het w.o. tot aanvulling van hoofdstuk IV der Staats begrooting, subsidies aan vereenigingen enz. Daarna kwam aan de orde overne ming der locale telefoonnetten. I De heer Rntgers (a.-r.) merkte op dat niet moet worden overgegaan tot verhooging der tarieven. De heer Tydeman (v. 1.) herin nerde aan zijn in 1895 gestelde motie inzake Staatsexploitatie van de tele foon, welke toen verworpen is. Spr. I noemde na de voorstellen van den Minister een succes en stelde in 't licht de groote befceekenis van 't ont werp, waar men daarby gebruik zal kunnen maken van de nieuwste uit vindingen. Er diende volgens spr. meer uniformiteit in de tarieven te komen, die nu vaak te hoog zyn. Minister Regout bracht hnlde aan den directeur der Bell-telefoon- maatschappij voor de wijze waarop deze de onderhandelingen heeft ge voerd. getaald zal moeten worden f 1.342.000 «eiken prijs volgens den minister niet Jwjbillijk is. Vermoedelijk zullen de tarieven niet verhoogd worden, maar %Pr- wens°hte zi°h niet te verbinden. yfat andere particuliere netten be- treft, zooveel mogelijk zal getracht worden die ook over te nemenis het net echter slecht, dan moet er een rijks net komen. Het w.o. wordt daarna z. h. st. aan genomen. De vergadering werd daarna ver daagd tot Woensdagmorgen 11 uur. alhier is besloten zich aan te sluiten de Provinciale Organisatie. Een zoon van den heer P. alhier had het ongeluk per fiets zoodanig te vallen, dat hij bewusteloos werd opgenomen en geneeskundige hulp di rect noodig bleek. Tot bestuurslid van de zangver- euniging „Advendo" alhier is benoemd de heer G. Van Herk in plaats van den heer J. D. Verhoef. GOUDA. 9 April 1913. Tweede Kamer-verkiezingen. De liberale kiesvereeniging Dor drecht bracht op de lijst van voor- loopige candidaten de heeren mr. M. Schim van der Loeff te Gouda, P, J De Bruine, burgemeester 'van Zwijndrecht en mr. E. E. van Raalte, oud-Kamerlid en oud-Minister van Jus titie. Naar wij vernemen heeft Mr. M. M. Schim van der Loeff alhier, wiens naam voorkomt op de groslijst van can didaten voor de Tweede Kamer voor het distriot Steenwijk, voor oen even- tueele candidatnur in dat district be dankt. De Goudsche Winkeliersvoreeniging zal op Donderdag 17 April 1913 dos avonds 81/2 uur, op do bovenzaal van het café „het Schaakbord" een open- 'bare vergadering houden, waarin als spreker zal optreden de hoer A. de Goederefi. Onderwerp: „De aanspra kelijkheid by de verschillende Vennootf schaps vormen. De groote toename van het aantal naftmlooze vennootschappen De voor- en nadeelen daarvan". Bij Koninklyk besluit van 17 Maart 1913 zijn met ingang van 1 April j1 O.a. benoemd: Tot plaatsvervanger van de districts veeartsen wier standplaatsen zijn ge vestigd te Rotterdam en Leiden, de heer E. Overbosch, veearts te Gouda onder toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als plaatsvervanger van de districts-veeartsen, wier standplaatsen gevestigd zijn te 's Gravenhage on te Dordrecht. Tot plaatsvervanger van de districts veeartsen, wier standplaatsen zijn ge vestigd te Leiden en te Rotterdam, de heer Dr. W. H. Overbosch, veearts te Gouda, onder toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als plaatsver vanger van den districts-veearts, wiens standplaats gevestigd is te 's Graven- Seinen voor de scheepvaart. Door denMinister van Waterstaat is in de Staatscourant ter kennis gebracht van belanghebbenden dat in verband met art. 15 2° lid van het Algemeen Reglement van politie voor rivieren, kanalen, enz. vastgesteld bij Kon. be sluit van 13 Aug. 1891 (Stbld.no. 158) en laatstelijk gewijzigd bij Kon. besluit van 20 Augustus 1910 (Stbld. n". 262), des nachts aan de Mallegatslnis, de Gouwesluis en de Rabatbrug te Gouda als seinen worden gegeven 1". als de sluis of brug gesloten is twee roode lichten, waarvan een aan elk der zijden van de doorvaart- opening 2°. als de sluis of brug geopend wordt qn de doorvaart nog niet vrij is één groen licht-aan de eene zijde en •één rood licht aan de andere zijde van de doorvaart-opening 8°. als de sluis of de brug open en de doorvaart vrij is twee groene lichten, waarvan één aan elk der zijden van de doorvaart- opening 4°. als de alnis of de brug gesloten wordt en de doorvaart niet meer vrrj is: één, groen licht aan de eene zijde ep één rood licht aan de andere zijde van de doorvaart-opening o°. als het openen van de sluis of brug onmogelijk en de doorvaart verbo den is twee roode lichten boven elkander op de sluis of op de brug. Nieuwerkerk a. d. IJsel. Door do vereeniging „Het Groene Kruis" Oudewater. Er circuleert hier een adres ter teekening bij de ingezete nen, uitgaande van de middenstands- vereeniging „De Hanze" behelzende het verzoek aan den Raad om de Vrijdagsche weekmarkt uit te breiden en den aanvoer van runderen, pluim vee, enz. te bevorderen. Waddinxveen. Door Burgemees ter en Wethouders dezer gemeente werden herbenoemd tot leden der woningbouwvereeniging „Waddinx veen" do heeren J. van Bergen en H. van Drimmelen, leden van den gemeenteraad alhier. A. v. d. H., winkelier alhier, had zijn rijwiel voor zijn huis neergezet en was even zijn winkel binnengeloo- pen. Intusschen waren eenige klanten gekomen. Weder buiten komende vermiste hij zijn fiets. Aan diefstal denkende gaf hij hiervan kennis aan de politie, die een onderzoek instelde. Het bleek nu dat zekere M. v. d. M. een rijwiel had gehuurd bij Gebrs. de Rooij alhier, en toen in gedachten het rijwiel van v. d. H. in wiens winkel hij was geweest, met zijn huurkar verwisseld had. De zaak kwam alzoo, zoowel voor v. d. H. als voor M. tot een gunstige oplossing. Als verdacht van diefstal werd heden door de Rijks veld wacht alhier gehoord zekere J. H. te Boskoop woon achtig. Reeds heeft hij verschillende feiten bekend. Na opgemaakt proces verbaal werd hij weder op vrije 'Voeten gesteld. Ouderkerk a. d. IJsel. In de laatst gehouden huishoudelijke Schiet wedstrijd dor Hchietveroeniging „Jou bert" alhier, werden de prijzen (welke uit kunstvoorwerpen bestonden) be haald door de hoeren P. Pols met 58 puntenC- Spek 57 punten A. Bos 56 punten C. Jongebreur 55 punten P. Versnel 55 punten G. Vonk Noor- degraaf 54 punten Nadat door den Voorzitter de heer J. H. Spoormaker de prijzen meteen toepasselijk woord waren uitgereikt, deelde hij ook mede, dat binnen eeni gen tijd gelegenheid zal gegeven worden, tot het deelnemen aan een verbandcursus, welken cursus zal uit gaan van bovengenoemde Schietver- eeniging. 2do KI. Trekking v. Woensdag 9 April No. 20049 f 20.000. 13137 f 2000. 17385 f 1500. 15454 f 1000. 7390 en 18253 ieder f 400 14051, 16143, 16296 en 18941 ieder f 100. Prijzen van f 30. 3 4 6 184 85 70 01 215 81 88 42 304 42 540 004 77 80 95 760 882 027 72 80 95 1022 1110 1238 67 78 1315 1440 72 1529 60 *1067 1701 47 50 00 76 1868 69 1027 48 8B 2030 70 80 2182 83 86 2201 15 16 58 2822 72 2407 2501 3828 68 2787 58 2875 9927 80 3049 8101 19 22 85 40 08 8200 78 8886 88 3100 70 02 3587 87 06 8012 48 85 3718 00 8802 8910 18 1007 20 08 4191 4856 75 4430 4601 24 84 87 4877 4947 80 6080 5156 96 5200 45 72 80 5888 5454 5512 5027 79 00 6838 56 5918 18 31 47 08 0068 41 75 95 0188 78 06 98 6261 68 88 6888 88 06 0107 00 88 0610 11 18 0086 69 6020 7058 7174 7215 95 7818 42 7418 80 80 04 7527 77 88 05 96 7014 7751 74 7808 10 34 8082 56 8180 00 8285 8438 8616 27 85 60 8724 40 81 8809 17 25 00 8961 9004 25 80 9110 0222 50 08 78 95 90 9381 32 75 0135 9575 0025 51 67 00 9818 71 9051 58 61 80 10006 10108 17 21 10291 10172 70 10520 68 10081 10715 65 81 10804 88 54 10062 71 11002 81 65 62 80 11106 11254 58 71 98 11844 51 83 11426 08 11548 61 85 11601 8 86 95 11717 27 11810 22 04 12015 48 58 60 86 96 98 12111 16 20 58 74 90 12255 12420 68 80 12522 06 79 96 12906 12828 76 13094 18100 28 26 27 81 18206 88 50 61 13406 74 84 18588 47 98 18607 28 68 18714 08 13824 27 57 91 13084 88 14140 14206 22 2ff 50 01 14806 43 60 62 14680 14676 80 14794 14800 72 02 14020 28 43 84 15010 56 15195 15281 89 16841 88 98 15406 28 15567 74 15610 76 15726 15806 78 16013 80 42 16111 48 16878 87 16418 74 10587 16682 89 57 75 16721 94 97 10822 00 88 16028 46 17041 42 17146 50 51 79 80 17828 88 45 17480 48 64 87 07 17576 00 17007 52 08 17723 88 17809 25 84 17863 64 94 18048 18100 92 18286 66 18631 48 91 18406 68 18510 24 80 04 80 19050 18787 88 18808 22 75 18024 25 46 08 19009 66 43 19121 80 42 47 51 87 10224 86 52 02 73 19025 71 88 19486 54 68 90 10607 28 48 56 87 19626 76 82 18760 02 80 19888 48 67 19021 28 60 64 20060 80 20125 96 20809 78 20608 08 20415 27 51 62 20501 60 81 87 20600 78 20860 58 00 81 20017 41 60 2d® Klasse 2d" Lijst No. 2510 m.z. 2520. te Zwolle, waar, gelijk bekend is, de wedstrijd Nederland-België gespeeld zal worden. Het speelveld zal zeer goed in orde zyner wordt nog da gelijks aan gewerkt om het gelijk en effen te maken en een gelijkmatigen grasgroei te -bevorderen. Bij de tribunes, die men al in Zwolle op het veld had staan, heeft men nu nog de parterrebankeft van Houtrust gezet, zoodat het terfbin plaats biedt voor ruim 13.000 menschen. Het laat zich aanzien, dat men die plaatson reeds bij den voorverkoop zal kwijt zijn. Er blijkt weer veel be langstelling voor dezen wedstrijd te bestaan. Men wil, vooral in de Oos telijke en Noordelijke proviciën, het beroemde elftal, dat Engeland wist te en, gaarne eens zien spelen. Bo vendien verwacht men een spannen- den strijd, want de Belgen zijn en niet ton onrechte - minder prettig gestemd over het vaststellen van den wedstrijd in Zwolle, zoodat men een vinnige schermutseling tegemoet kan zien. Het zal den roodbaadjes nu na den Ilollandschon triomf op de Engelschen nog grooter oei zyn de onzen te kloppen en die kans is volstrekt niet uitgesloten, want, och, zoo'n succes tegen Engeland brengt den Nederlander al zoo spoedig tot zelfoverschatting, een fout, waarvan de Belgen weieens een dankbaar ge bruik zouden kunnen maken. Laat ons ovenwei hopén dat de wedstrijd in Zwolle een nieuwe over winning brengt voor onzo Oranjeman nen. Wielerwedstrijden. Door de Rotterdamsche Rennersclub „Do Podaalridders" zullen dit jaar wederom wielerwedstrijden worden georganiseerd op de wielerbaan „De Raaijberg" te Bergen op Zoom, on wol op Donderdag 1 Mei (Hemol- vaartdag) des n. m. aanvangende ten 2V2 uur. Hot te verrijden Prbgramma is vast gesteld als volgt No. 1. 1 K.M. voor Amateurs (open nummer) 4 prijzen kunstvoorwerpen en medaille. No. 2. 10 K.M. voör Nieuwelingen met zoo noodig 2 voorseries over 5 K.M. G prijzen en medailles. No. 3. Üurwedstrijd, voor Prof. en Onafhankolijken (Leden der Pedaal ridders) geldprijzen e&v premiëp. No. 4. Tandem wedstrijd voor deel nemers aan No. 3 öyér 5 K.M. geld prijzen. No. 5. Consolatiowedstrijd ovor 3 K.M. voor leden welke dien dag geen prijs wonnen 2 prijzen en medaille. Allo nummers uitgezonderd No. zijn vrij van inleggeld. Reiskosten worden niet vergoed. Deelnemers aan No. 2 moeten bijl inschrijving opgeven naam, geboorte datum, woonplaats, vergezeld van het, inschrijfgeld f 1.-— waarbij kosten van startkaart zijn inbegrepen. De inschrijving voor alle nummers sluit onherroepelijk Donderdag 24 April aan het Secretariaat, Jos. C.I Goetzeo, Goudscherijweg 54 Rotter dam. Het programma van den G. V. B. is eenigszins gewijzigd en luidt thans 1° kl. T.O.P.—Alphèn, W. Sanders 3° kl. Volksvv. 2—de Struis 2 B. Han- telaar. Kampioenschap 2® kl. Waddingsveen —Gouda II, »J. Plasmeijer, grensr. Brans en de Wilde. De uitstelde wdstrijd van het G. V. B.-elftal tegen het Leidsclio zal als nog worden gespeeld op 1 Mei a.s. (Hemelvaartsdag vermoedelijk op het Sportterrein. Voetbal. Nederland-België. Wy hebben dezer dagen zoo schrijft de N. R. Crt. van geachte zyde een en ander vernomen over het terreiQ TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 9 April. Geopend 11.05 ure. Voorzitter Jhr. Mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer. SurinaamscheCultuurbank. De heer de Meester (u.l.) con stateerde dat de minister in zyn nota by dit wetsontwerp zegt niet te kunnen aannemen dat de meerderheid zich kan vereenigen met de motie-de Mees ter indertijd aangenomen. Deze bewe ring is wel wat bont, omdat slechts de heer Lohman verklaard had, vóór de motie te zullen stemmen op grond van de mededeeling des ministers in zake de Rotterdamsche Bank. De heer Bos was op andere gronden vóór de motie. De wijze waarop de besprekingen met de Rotterdamsche bankvereeni- ging was gevoerd, toonde aan dat tot geen goede oplossing geraakt kan worden. Toen de minister aan deze vereeniging vroeg of ze alsnog bereid zou zyn verandering in haar statuten te brengen, was geen ander antwoord dan een ontkennend te wachten. Slechts wanneer de minister er op had aangedrongen dat ialks geschieden zou, had hy juist gehandeld. De vraag of die statuten zich ver dragen met het octrooi van de Suri- naamsche bank vind spr. niet zoo buitengewoon belangrijk. De heer Smit denkt in zijn brochure Suriname en Nederland er precies over als spr. Het ongewone plan zal een gevaar zijn voor de goede geld-circulatie in Suri name en voor de goede exploitatie. Spr. vermoedt dat dë" minister ge dacht heeft, dat de Kamer wei wat voor Suriname zal willen doen en dat hy op grond daarvan zyn ongewijzigd plan indiende. Zal niet op andere wijze verkregen kunnen worden wat Suriname noodig heeft. De gouverneur van Suriname heeft overleg geploegd met den heer Cal- koen, den directeur voor Suriname van de Surinaamsche bank of cr niets an ders gedaan kan worden in het belang van het vervoer dor bacoven-producten. Uit dat overleg weet spr., dat de gouverneur aan den minister eon schrij ven richtte, waarin een ander plan aan zijn oordeel wordt onderworpen. Vol gens dat plan kan er wordon opge richt oen naamlooze vennootschap, ge naamd West-Indischo jlandbouwbank, gevestigd te Parimaribo. Het doel zou zijn crediet te verleenen ten bate van de industrie en tevens op te treden als deposito-bank. Het kapitaal zoo volgens de denk beelden van don gouverneur worden 8tgëlogd op 750.000 gld. Er zou zijn een directeur en een raad van commissarissen. Het spreekt van zelf dat de gouver neur niet zeggen kon dat het geld voor een bepaald bedrag door parti culieren kan worden genomen. Want dat kan in de kolonie niet. De Staat zou dus het bedrag geheel voor zijn rekening nemen. Echter is dit niet inhaerent aan do voorgenomen rege ling. Want hier te lande zou wel een bedrag van 250.000 gld. bij particu lieren te vinden zijn. Wanneer dit plan echter de voor keur verdient zou het de moeite waard zijn dit plan te overwogen en parti culiere medewerking zijn te beramen. Voor den Staat zou het goedkooper zijn te rogolen. De heer Hugenholtz (s. d.) verklaarde naar het plan van den minister, de meening te zijn toege daan dat Suriname vorblijd wordt met een doode rausch. De heer Van V u u r e n (r. k.) constateerde dat do nota van den Minister niete veranderd heeft aan de zaak. Het plan door den heer de Meester toegelicht acht spr. niet van gewicht. De heer Van V e e n (c. h.) zei dat de nota niet bevredigd had. Aan geen enkel bezwaar is daarin tege moet gekomen. De heer Bos (v.d.) wildo den mi nister de pertinente vraag voorleggen Meent de Gouverneur van Suriname dat een Bank uitsluitend ten behoeve van den landbouw levensvatbaarheid heeft Spr. zou meenen van niet, om dat deze geen credieten kan geven aan andere industrieënen de werkkring daardoor te beperkt zijn. De heer B 0 o g a e r d t (r.k.) bleef bij zijn meoning van Januari j.l. Spr. keurde het voorstel van don mi nister goed. De Minister, de heer de Waal Malefijt verklaarde in zijn nota alles gezegd te hebben. De kamer heeft door aanneming der motie-do Meester nog geen instemming betuigd mot de overwegingen van dien afgevaardigde. (De vergadering duurt voort.) Het Iloofdcomitó van het Ned. Roode Kruis heeft bericht ontvangen uit Tchorloe dat de verpleger Braams in tegenwoordigheid van vele Militaire en civiele autoriteiten en onder groote deelnoming Dinsdag begraven is. Gedenkpenning Eeuwfeest. De gedenkpenning ter herinnering aan het eerste eeuwfeest van Neer- land's Onafhankelijkheid, welke op 's Rijks Munt is geslagen is thans ge- réed. Do eerste penning is aangeboden aan H. M. de Koningin. Repatriatie-commissie. Konstantinopel, 8 April. De minis ter van binnenlandsche zaken heeft een commissie ingesteld, die zich zal belasten met de bevordering van den terugkeer der gezinnen van officieren, soldaten en ambtenaren, die zich thans nog bevinden in de gebieden, welke door de bondgenooten bezet zyn. van het Koninklijk Ifeteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.1 te Valentia, laagste stand 754.6 te Nice. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige noordelyke tot noord westelijke wind wind zwaarbewolkt, waarschijnlyk eenige regen, zelfde temperatuur. 90'/< 8 81»/. 45' Vorige Koers. K oer» tsd beden. 77 77'/, 83'/, 83'/,6 627. 100 85 847» VAN DEN 9 APRIL 1913. Staatsleeningeii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie Ge Emis sie 4 pet Japan. Öbfc 1899 4 pet. Mexico Afb Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning f 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Crediet-lnstel- llnffeu- Ned. Bankaandeelen Industr Ondernemingeu American Car Fo un- dry Comp. C. v. A. Id .Smelting Refining Co. Gert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. 8. Steel Corp. Gert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet lnstell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A Mtyubouw Hyeu. Kotahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw My. Aand. Great Oobar Aand. Petrolenm-Onderu. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gow. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. 0. v. G. A Scheepvaart Hyen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zeo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ouderuemingeu Bindjoy Tabak Mij. A. Diversen. Max wel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Gort. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwogmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand Premieleeuiugen. Amsterdam Aand3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirung8-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Nat. Staatsf. kalm, Buitenl. onver anderd, Culturen stil en prijshoudend, Tabakken weinig omzet, Petroleum vaster, Amerikanen vast, Mijnen stil, Rubbérs zwak. O 0O O IC co 68 68'/, 216 52 63'/. 71'/, 73 24'/, 24'/,, 64'/, 195'/, OOR 11 Zoo 2 189®/, 15'/, 15'/, 196 65'/, T99»/, 57'/, 180 181'/, 679'/, 580'/, 525 177'/, 178 117'/, 4"/,. 4»/. 111 111'/, 3'/, 107, 10"/,. 90 977, 63'/, 186'/, 86'/, 1 'j 96'/, 287. 30'/, 167 O/u 37, 158»/, 4'/, 100»/,, I 148

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2