BLAZEN, I I t sch onen, I schts DE GEWETENLOOZE. Donderdag 10 April 1913. No. 18143. •52e Jaargang. V erschjj nt lagel i j ks en kevxisgevixg BxxxtexxlaxxcS.. lerdanh. Buitenlandsch, Nieuws, I FEUILLETON. ens, vorderingen. hypotheken I I. >UDE St. Janskerk, der eekenligea em. R ABETH, KHAMÏ, Uitgevers, Oouda iTievi-ws- szx -^-d.-vex'teDTxtie’bla-d- vooi' <3-©vlcLgu en OxrxstreHsezx. behalve Zon- 11 April I 8 uur. tiling. ’neming. reclame. sr beroemde ierkglazen JAWhEKk Het geld voor de Staats- pensionneering. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN 2Ö0N. naf 5 uur. rijzen. leringen. 4» (Wordt vervolgd.) uaa Gouda. ft t, 3e Rang .50, Logos •esproken). Ier 12 jaar IARKW. s •ijkinrlcMiny !N8 IÏK1CHT t>«B mie van Beeldende hilder, Architect en lie van Bouwkunde chi. OBNT. 1 Wereld- GOlIIMH E COURANT. „Ons Genoegen" P. J. Troelstro. - en Woningtoez, •nderstahdscomm. wij geregeld tijdig en ontvangen ven rton, vwmskelijk ne dan in onze I. K gegist. Steeds met den rijkdom van den ander voor oogen, had .hem dik wijls wantrouwen bevangen, omdat hij zich zulk een vriendschapsband niet kon verklaren. Wat gaat ons eigenlijk een vreem den jongen aan bruiste hij op zonder er acht, op te geven, dat Victor alles hoorde. Denk toch om hem, hij kan niet spreken, begon zij weer. Maar zie eens, hoe hij je aankijkt, hij verstaat alles, wat je zegt. Nu begon Dolinsky in het Poolsch, wat hij altijd deed, wanneer hij haar eens goed onderhanden wilde nemen. Sedert hij hier een ploeg werklieden onder zich had, met wien moeielijk viel om te springen, had hij zich het schelden aangewend en zoo hoorde Anna telkens vloeken van hem, die haar vroom gemoed kwetsten, zoodat zij dikwijls bij zich zelf dacht, dat hij eigenlijk niet veel zachter was dan Glaser voor haar was geweest. En nu gaf hij haar daarvan weer te slikken. Het was hem alles hetzelfde, de zaak werd hem te bont. Daar moest een eind aan gemaakt worden, opdat deze geldduivel, die vroeger ook niets be zeten had, niet te vrijmoedig werd. Wat hij al niet durfde, dat had men zoo juist weer gezien 1 De heele wereld INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER JCUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gezien art. 8 der Hinderwet: Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan de Directie der Plateelfabriek „Zuid Hol land” en hare rechtverkrijgenden tot het uitbreiden der fabriek door verbouwing in de perceelen aan de Raam nos. 36,38, 40, 42, 44, 46 en 48, kadastraal bekend sectie D Nos. 1743, 941, 940. i746, 1745. D44 en (747. Gouda, den 10 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUS DE. Vergetende dat naast eeno belasting van 10 millioen per jaar uit het verhoogde tarief 3e werkgevers en arbeiders samen nog 18’/a millioen gulden per jaar zullen moeten betalen voor invaliditeits- en ouderdom»verze kering, betoogen de heeren van rechts, dat de vrijzinn. het geld voor ‘n Staats pensioen niet zouden kunnen vindon. De oud-Minister van Financiën, de heer De Meester, heeft in eene rede voering in de Tweede Kamer betoogd, dat dit geld wel degelijk te vinden is. Hij zeide: „Na de brochure van 1899 e'n wel 10 jaar later de heer Aalberse zal het zich wel heiinneron is versche nen de brochure: „Waarom bij Voor keur in de richting van Staatspen-' sionneering Daarin vindt men ook weder aangegeven de lijnen, waarlangs naar het oordeel van hen, die Staats-, penaionneering wenschen en in die richting wenschen te gaan, de daar voor benoodigde gelden zouden kunnen worden gevonden. Daarbij worden geheel in overeenstemming met wat de heer De Jong heeft gezegd een verhooging van het successierecht en het verkrijgen van een hoogere op brengst van de vermogens- en bedrijfs belasting als de inkomstenbelasting er zal zijn, van de inkomstenbelasting op den voorgrond gesteld. Maar bovendien worden nog andere middelen, wat het geldelijke bedrag betreft, van minder, belang, daarnaast genoemd, die in aanmerking zouden kunnen komen om het benoodigde geld te vinden. Er is daarin sprake van een pensioenbelasting, waarvan gezegd wordt, dat, naar het oordeel van hen, die die brochure hebben ge steld, de kleine beurzen niet geheel behoeven te worden vergeten, waar door meergegoeden het grootste deel wordt opgebracht. Dan volgt er: „De verhooging van den accijns op sterke dranken is niet populair, maar als die verhoogihg werd bestemd voor de Staatspensionneering, zou zij waar schijnlijk weinig verzet ontmoeten.” Dit middel ontvalt ons, nu wij onder den Minister Kolkman hebben gekre gen de verhooging van den accijns op het gedistilleerd, zonder dat er eenige vermindering van andere lasten tegen over staat en het nog altijd is toe komstmuziek, dat iets van de meerdere opbrengst wordt bestemd voor een ver laging van den suikeraccijns. Maar hoe dit ook zij, dat middel ontvalt ons. Maar nu is er gesproken, zooals ik reeds zeide, van een pensioenbelasting, en daarnaast is ook het denkbeeld aan de hand gedaan, dat de werkgevers voor iederen werkman boven de 16 jaar dien zij in dienst hebben, een klein bedrag als retributie zouden be talen. Voorts herhaal ik hier wat de commissie van 1909 al gezegd heèft en dit herhaal ik, niettegenstaande ik hier niet sta als lid van een zekere commissie, maar als lid van de Tweede Kamer dat men niet Senders kan doen dan de richting aangeven, èn dat men onmogelijk, tenzij achter do groene tafel gezeten, kan komen met gedetailleerde voorstellen hoe men een zeker bedrag zou kunnen vinden. Op den voorgrond stellende, dat van het natuurlijk accres der middelen, naar mijn meening, gebruik zou moe ten worden gemaakt, voor zoover im mer mogelijk, niet om voortdurend ieder jaar de gewone uitgaven met nog meer miHioenen dan waarmede de gewone inkomsten toenemen, te doen stijgen, maar om ook een deel daarvan voor het groote doel, de Staatspensionneering, te besteden, ver klaar ik mij geheel aan te sluiten, wat de lijn betreft, bij datgene wat is aangegeven in de brochure van 1909. En dan wil ik er op wijzen, dat wij juist in onzen tijd hebben het groote voordeel, dat, dank zij den gunstigen economischen toestand, er veel meer kan gedaan worden-dan bijv. 20 jaar geleden mogelijk zou geweest zijn. Schaakbord” 8*/* )- en Propaganda- Debat-Avond. Genoegen” 7% u., litvoering D. C. G. reus Paul Wilke. Genoegen” 8 u., Zangvereeniging Juist indien men ernstig wil en aan de zoogenaamde Staatspensionneering niet te hooge eischon stelt, zal, naar mijn overtuiging, ook het gold daar voor kunnen worden gevonden langs de lijn, die ik daar zooeven heb ge trokken.” Zal men nu de legende van „het geld kan niet gevonden worden” op bergen verstandig zijn oen vrouw, die voel geleden heeft, zullen jullie toch niet begrijpen. En nu scheen het hem, dat er nog een wonder gebeurde, want hij zag haar zachtjes weenon, haar, dio’anders nooit zwak tegenover hem werd en ar zich wat op liet voorstaan, steeds de overwinnares in hot huwelijk te blijven. En dat maakte hem zoo verbluft, dat hij het niet waagde den twist voort te zetten. Er aan gewoon, steeds het onderspit te delven, stemden deze tra nen hem bijna gelukkig, want hij meende, daarin haar bekentenis te zien, dat zij zich eindelijk voor hom boog. Maar Anna, wat scheelt je? riep hij uit. —een toch niet, dwaze vrouw. Het was immers maar gekheid Van me, zoo iots te zeggen. Blijf maar, zooals je bent! Nooit zal ik er weer,, over klagen. En daarbij vermoedde hij niet, dat hij haar daardoorweer vrijwillig de macht gaf die hij reods veroverd méende te hebben. Ach, laat meweerde zij hem kort af en liet hem staan. De oorlog op den Balkan. Officieel bericht over den oorlog. Onder dagteekening van 8 April is bij het Turksch gezantschap te ’a Gra ven hage het volgend Regeeringstele gram ontvangen „De dag van den 7n is bij Boudair kalm voorbijgegaan. „Voor de Tsjataldsjn-linie hebben kleine schermutselingen plaats gehad. “De Medjidié, vergezeld van eenige torpedobooten, is naarTenedor’ ge stoomd on heeft daar eenige Griek- sche torpedobooten op de vlucht ge dreven?’ Beluik, Do algemeeno werkstaking. Uit Gent wordt geseind Door de socialisten werd besloten De legerwetten in don Duitsehen Rijksdag. De legei wetten waarvoor reeds zoo veel te doen is geweest, zijn eindelijk in behandeling gekomen, d. w. z. ze zijn thans officieel ingediend, door den Rijkskanselier toegolicht. De belang stelling in den Rijksdag ook van niet- leden, was reusachtig groot. Laten we er direct bijvoegen, dat de meosten zich hun gang niet betreurd zullen hebben. Op oen vrij e en tochniot kren kende manier heeft de Rijkskanselier uiteengezet, hoe Duitschland op het oogenblik staat tegenover de andere mogendheden. Allereerst vroeg de heer von Bethmann-ilollwegof Duitschland nog langer afstand wilde doen van tien duizenden soldaten, dje het leger hog hébben, .doch die niet onder de wapens werden geroepen. Niemand, zoo zei do Rijkskanselier, kan zeggen of er oorlog zal komen ja dan neen. En hls vast staand moest worden aangenomen, dat zoo er oorlog komt Duitschland daarin zal zijn betrokken. Waar het dan zal gaan om het be staan van Duitschland, daar achtte hij het plicht van de regeering Duitsch land zoo sterk te doen zijn als het zijn kon. Deze eisch was te meer gebiedend, nu door den Balkan-oorlog een maan denlange spanning tusschen Oostenrijk en Rusland heeft geheerscht, die de bedenkelijkste gevolgen had kunnen hebben. Al heeft een oorlog niet oogenblikkelijk gedreigd, zoo zei de Rijkskanselier, toch is het verantwoor delijkheidsgevoel der betrokken regee- ringen telkens noodig geweest om een strijd te voorkomen. In dit verband bracht de Rijkskanselier een woord van dank aan den Engelschen minis ter van buitenlandsche zaken, Sir Edward Grey, door wiens bemoeiin gen vooral de vrede is behouden ge bleven. Door diens tusschenkomst en krachtige medewerking heeft de ge- znnten-conferentie besluiten genomen, die den vrede krachtig voorstaan. Aan de tenuitvoerlegging van die besluiten zal Duitschland zoo krachtig mogelijk meewerken. Deze tirade zag in de eerste plaats op de houding van Montenegro. Over het antwoord der Balkanstaten op de bemiddelingsvoor stellen der groote mogendheden wilde do Rijkskanselier op dit oogenblik nipts zeggen, omdat daarover ftog beraadslaagd wordt. De oorlog met Turkjje had oen belangrijken invloed gehad op de verhouding der groote mogendheden. In plaats van het pas sieve Turkije zijn opgetreden de «eer actieve Balkanstaten, Balkanstaten mot een Slavische bevolking, die hun sytopathiën naar de zijde der Slaven, hun antipathiën naar de zijde der Germanen vrij duidelijk hebben ge toond. Over die Panslavisoho neigin gen, die zich op het oogenblik ook in Rusland zoo sterk openbaren maakte de Rijkskanselier zich wel eeni^szihs ongerust. Toch zijn de betrekkingen tuischen Rusland en Duitschland vriendschappelijk volgens den Rijks kanselier. Hij drukte dat in de vol gende bewoordingen uit: „Ik heb het als mijn plicht beschouwd eerlijke on vertrouwenwekkende betrekkingen te onderhouden met de Russische regee ring, zoo lang ik in functie ben, en mijn pogingen zijn niet onbeantwoord gebleven”. Hoe de Rijkskanselier over de ver houding tot de andere mogendheden denkt, zullen we morgen meedeelen. -+• Hoe kun je zeggen, dat hij laf is, zei Anna. Hij is slechts bang voor zijn kind, want geen tweede bleef hem over, wanneer hij het verloor. Juist daarin ligt zijn egoïsme, zei Dolinsky weer. Ik geloof, dat wij hier allen zouden kunnen sterven, zonder dat het hem ontroerde. Wanneer zijn jongen maar in het leven blijft. Zoo denkt ieder onzer, gaf zij ten antwoord. Het liefste ligt ons altijd het naaste aan het hart. Breng dan dien hansworst thuis en ga eindelijk eens naar je kinderen. Verwaarloos ze niet, bromde hij tot slot weer in het Poolsch, met een hef tigheid, die haar deed zwijgen. Hij had verwacht, dat deze sterke vrouw, die hem dikwijls als haar groot ste kind behandelde, haar geheele overmacht zou gebruiken. Ze bruiste echter niet als anders op, maar bleef zwijgen. Zachtjes kwam het toen over haar lippen Hoe kun je zeggen, dat ik onze kinderen verwaarloosZijn ze niet altijd helder en netjes? Foei, schaam jeEn wat gaat het jon aan, als ik nog tijd voor eens anders ongeluk heb! Dat is slechts plicht. Je bent even zelfzuchtig alfT- Glaser, wien je toch dank verschuldigd bent, want hij geeft je brood. Jullie mannen kunt nóg zou PRIJS DER ADVERTEN TI N Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer ,0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels 10 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. de tentoonstelling te Gent als neutraal terrein te beschouwen,'zoodat daaraan zal worden doorgewerkt. Dit besluit is vooral te danken aan den socialistischen senator Voppieten die tevens deel uitmaakt van het be stuur der. tentoonstelling. De gemeente St. Gilles welke aan Brussel het electrisch licht levert heeft meegedeeld niet te kunnen garandee- ron dat gedurende de staking stroom zal worden geleverd. De regeering heeft geantwoord zulks niet te kunnen beschouwen als force majoure en zal schadeloosstelling eischen. Daarentegen is zij gdarne be reid haar troepen ter beschikking te stellen ton einde werkwillige electri- ciens te beschermen. Engeland. Suffragettes. Dé voroordeeling van mevrouw Pankhurst tot drie jaar dwangarbeid is voor de strijdbare kiesrechtvrouwen blijkbaar het sein geweest om haar „revolutionnaire” campagne met ver dubbelde hardnekkigheid te heropenen. Het aantal aangevallen brievenbussen, waarvan de inhoud geheel of gedeel telijk door scherpe vochten of ont brandbare stoffen of door verf dit middel wordt, als zeer doelmatig, den laatsten tijd veel gebruikt is ver nield, van doorgesneden telegraafdra den en ingeworpon of ingeslagen ruiten is legio en eiken dag weer maken de bladen melding van nieuwe brand stichtingen die, met het oog op de ter plaatse gevonden suffragette-literatuur en de briefjes mot het „votes for women” op het schuldconto der kies rechtvrouwen worden gesteld. Zoo heeft gisteren oen leegstaand huis in Hampstead Garden Suburb het weer moeten ontgolden. Vroeg in den mor gen vond men er in do eetkamer eon stapel hout, dio reeds lustig brandde een bus petroleum stond er naast en ook de bekende aanwijzing der schul digen, het papier, met het „votes for women11 ontbrak niet. Gelukkig kon het vuur bijtijds gebhischt worden. Een zekere vindingrijkheid in hot uitdenken van nieuwe reclame-midde- len kan men dezen „kiesrechtfuries”, zooals de strijdbare kiesrechtvrouwen door oen deel dor Engelsche pers on hoffelijk genoeg worden genoemd, intusschen niet ontzeggen. Zoo heb ben zij gisterön zelfs twee oude kanonnen uit Sebastopol, die voor het met „je” aan te spreken, het was een schandaal. En dan nog handkussen te verlangen, wegens oen schertsend vyoord En toen Anna er wéér om lachte, steeg zijn woede, die iets grap pigs had. De duivel wa&een fatsoenlijke kerel, vergeleken bij Gliiser. En had ze niet gezien, hoe laf hij was Eerst had hij een grooten mond opge zet en toen bracht hij zichzelf in op spraak. Een held, dat moest hij zeggen! Nu maakten de menschen daar beneden zich vroolijk over hem van eerbied voor hem was geen sprake meer. Dolinsky wees naar de werklieden, die om den roodbaard stonden, die zich zelf als een gevierd overwinnaar beschouwde. Zij bekommerder zich niet veel om, of een gevaanJBn zieke bij hen gelegen had, dat zag men aan hun lachende gezichten. Wie sterven moest, over dien was het door het lot beschikt. Hoor maar hoe ze spotten Ze kunnen het nog steeds niet begrijpen. Eenigen spraken in het Poolsch en zoo konden beiden alles verstaan. Toen de menschen Dolinsky bemerkten, zwegen zij en gaven elkander teekenen, want zij wisten dat hij hun taal ver stond. Men vreesde hem, omdat men meende, dat hij hun opmerkingen ver der zou kunnen vertellen. t - 71) Wat, opgewonden gaf hij ten antwoord. Dan'moet hij zich beheer- schen. Verpraat heeft hij zich. Je houdt zeker nóg altijd van hem he? Omdat je hem gelijk geeft. Ik heb medelijden met hem en vandaag nog meer dan anders. Denk toch niet zulke dommé dingen, ik ben je trouw, dat weet jij het beste. Wat ©en onzin van je, wat een onzin! Wan neer hij het hoorde, zou hij er zich vroolijk over maken. Ga liever naar onze kinderen, voor je hier meidenwerk doet, ging hij opgewonden voort. Men moet wel het ergste denken, wanneer men zoo iet» ziet. En ga jij aan je werk, versta je antwoordde zij nu op denzelfden toon. Ik ben je niet nageloopen, dat weet je. Wij hebben gezonde kinderen, dit nier is ongelukkig. En allen trappen ze op hem, als op een weerloozen worm. Haar tegenspreken prikkelde hem, want nog nooit had het zoo in hem PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 y Idem franco per post „1.50 ESowl Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 V - Idem franco per post 1 90 f Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau:Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de PostkantorenwL'

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1