ekbank pkTjs an heïabonnemntT -1001 ÜLAZEN, I No. 18144. Vrijdag 11 April 1913. 53e Jaargang, behalve icon KENNISGEVING. ZB-o.itexxlaxica.. Coalitie en Tariefwet. i Buitenlandsch. Nieuws. FEUILLETON. DE GEWETENLOOZE. fd-a.. vV lam. ,’sODOL )UDE krahm, I>T5.e’CL-ws- en voor CS-o"ixcLsl ezx OxxxstxeHsezi.. ar: w i I Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. JAXSKEBk Telefoon Interc. 82. en ONSON. nieuwe FUMiA w*nmi EtEl, Hein. I (Wordt vervolgd). an Zn., Gouda. QUELLE NWATER ImMUiMI n NOP REKENING IUGGAAF VERGOED A 15 CT. ns bevatten c.M.? slechts p. stuk. Ike niet voor- osUand merk. 'ijgbaar. I, Amsterdam. ÏN8 St. Janskerk, der eekeningen enz. IERICHT DER R A BETH, mie van Beeldende hilder, Architect en \ie van Bouwkunde cht. CENT. riUrirrs, Gnmla GOUD8CHE (IHRIVT. Verschijnt dagelijks Per kwgrtaal Idem franco per post ,Ons Genoegen" P. J. Troel.tr». en Woningtoe»., iderstandicomm. t ZONEN. rij geregeld tijdig n ontvangen van ten, vermakelgk' se dan in ohm tot het is merkwaardig hoe De oorloy op den Balkan. De vredesonderhandelingen. De nota, die de groote mogendhe den aan de Balkanstaten zullen aan bieden of wellicht reeds hebben aan geboden, is. naar het Hbld. meldt, van den volgenden inhoud: lo. De mogendheden verklaren zich bereid de rechte lijn EnosMidia te aanvaarden als grondslag voor de Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gezien art. 8 der Hinderwet Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan de Pure Oil Company te Rotterdam en hare rechtverkrijgenden tot het oprichten eener bewaarplaats voor petroleum in een cylindervurmig reservoir op het Stations- emplacement kadastraal bekend sectie II No. ii 26. Gouda, den 11 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE f 1.25 K 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad „1.50 Idem franco per post 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren gems Grey land zeer goed is. Ten opzichte van het voorstel van Minister Churchill om in 1914 of'15 do vioolbouw stil te zetten merkte de Rijkskanselier op, dat dit voorstel groote moeilijkheden mee bracht, doch dat Duitschland gaarne concrete voor stellen afwaoht. Deze woorden van den heer von Bethmann-IIollweg stemmen zeker hoopvol. Zijn redevoering werd door de bur gerlijke partij zeer toegejuicht. Van sociaaldemocratische zijde werden af keurende geluiden gemaakt. Wat zeer treft, is, dat juist de finan- cieele voorstellen in het geheel niet zijn genoemd. Misschien zou dit de geestdrift te veel bekoeld hebben, waarom de Rijks kanselier dit zeker liever tot later bewaard heeft. De legerwetten in den Duitschen Rijksdag. II De Pan-Slavistische denkbeelden heb ben op het oogenblik do verhouding tot Duitschland niet aangetast, zoo ging de Rijkskanselier voort. Doch do strijd tusschen Rusland en Oostenrijk was bijna ontbrand. In zoo’n strijd zou Duitschland hebben te staan aan de zijde van Oosten rijk-Hongarije, dat met meer dan diplomatieke ondorhandelin- gen alleen dient gesteund. Toen kwam de verhouding tot Frank rijk aan de beurt en het is bewondé- renswaardig met hoeveel takt de Rijkskanselier deze teero kwestie heeft besproken, niets heeft verzwegen en toch ook niet heeft gekwetst. De heer von Bethmann-IIollweg bracht de re- vanche-idee ter sprake. Hij wees op de sterke chauvinistische strooming onder het Fransche volk wel is waar is het een minderheid die aldus denkt en zegt, doch een sterke minderheid, die intusschen het meest lawaai maakt. Die chauvinisten willen een oorlog, omdat zij in hun artillerie, de vliege niers en andere wapens de meerderen zien van Duitschland. Bovendien ho pen zij op den hulp van Rusland, een land dat zich economisch en militair zoo sterk ontwikkelt, dat geen land het in zijn eigen vlucht zal kunnen bij houden. Waar bovendien vele Fran sozen in de nederlagen der Turken zien nederlagen van Duitschland, daar mocht Duitschland’s regeering die Pan- Slavistische strooming in Rusland en op den Balkan die Fransche overwin- ningsdroomen niet meer als afzonder lijke symptonen opvatten, doch moest zij daarnaast, daartegenover vragen een uitbreiding van contingent die een af doend middel zou zijn tegen derge lijke aspiraties. Waar niemand kan waarborgen, dat er beroemde Kerkglazen >E in acht genomen. Wat kwam het er ook op aan I De hoofdzaak bleef toch, uit dit moeras te komen, voor de angst de menigte te pakken had. Men be hoefde het fundament niet altijd uit hardsteen te bouwen, gewone steenen waren ook voldoende. Zoo sloeg men een anderen weg in en spaarde tijd en geld. Toen kwam men op den inval om de huizen aan de Weidestraat in het geheel niet meer te onderkelderen en ze te zetten zoo goed het ging. Ofschoon de eerste schrik voorbij was, leefde Glilöer in voortdurenden angst, dat het gevaar van besmetting zich zou herhalen. Acht offers had de ziekte geëischt voor zegelukkig uitdoof de met dien zachten gloed die langzaam verbleekt, vóór het schijnsel al te ver zichtbaar wordt. Er was allen beamb ten veel aan gelegen stilzwijgendheid te bewaren, want wanneer de roem ging tanen, dan vielen zij opk. „Station Moerasu werd door Glaser gemeden als een afschuwelijke plaats, waar een mensch voor het eerst zijn zwakheid gevoeld heeft. De geheele landstreek stond voor hem om zoo te zeggen onder voortdurende quarantaine, die door hem en zijn gezin in acht geno men moest worden. En hij had zich voorgenomen niet eer zijn bezichti- gingstochten tot daar uit te strekken, l-enoegen” 7% o.» itvoering D.C.G. cus Paul Wilke. Genoegen” 8u., Zangvereeniging vóór de grondwerken geëindigd waren en zorgvuldig lette hij er op, dat noch Anna noch Victor ooit over de grens kwamen. Deze man, met zijn sterke zenuwen, die achteloos zijn weg over lijken begon, was bang voor een plot- selingen dood, want hij dacht er met schrik aan, wat er dan van het onge lukkige kind zou worden, wanneer hy zelf vóór den tijd stierf. Hij gevoelde zich weer gerust, toen Bohnenstiel een streep door de reke ning haalde door luid zijn uittreden uit de Welvaart-onderneming der land huisstad te verkondigen en wel om redenen, die te denken gaven en op die voorzichtige wijze, die alles tusschen de regels verraadt, zonder dat men zich op den bewerker kan wreken. Persstemmen verhieven zich, zoodat Glaser met vragen bestormd werd. Het woord „verwaterde stichting44 was ontstaan, verwekte beursgeappen en deed de ronde in don kring van vrien den en vijanden. Glaser was woedend en te meer, omdat hij zich niet kon wreken, want bestreed hij hqm met zijn eigen wapens en onthulde hij den tegenslag met den aankoop van het goed, dan sloeg hij zich zelf en bevestigde datgene, wat hij wilde verbergen. En dezen man heb ik omgekocht ling van zaken geeft, en het niet onwaarschijnlijk is dat de schrijver van dat hoofdartikel in de a.s. ver kiezingscampagne in het district Gouda deze voorstelling opnieuw wil trach ten ingang te doen vinden bij zijn coalitiebroedors, is het niet ondienstig thans te wijzen op de in lijnrechten tegenspraak staande uiting van het Oud-Kamerlid Ds. Schokking. Ter waarschuwing I Feestdagen. P KUS DER AD V~ERT EN T I 6 N - Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer,0.10 Bjl drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f 0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Rectnmes f 0.25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte en was zoo dom mij geen ontvang bewijs te laten geven, liet hij zich op een middag ontvallen. Wie gelooft mij nu, wanneer ik volhoud, dat deze heele zoogenaamde ideale deelneming slechts louter zwendel is. Niemand U ziet, men kan zelfs zoo’n oude ex cellentie niet meer vertrouwen, die met zijn eh-handslag noblesse oblige huichelt. Ik heb immers altyd gezegd, dat de nis met het gordijn me ont breekt. En hij vergat zich verder in scheld woorden tot hy eindelijk zei - Ik gaf nu ik weet niet wat, als ik het den kerel betaald kon zetten. Herbst draalde niet lang. Mag ik u aan uw woord houden, heer directeur vroeg hij met dat be- tooverend lachje, dat hem altijd ten dienste stond, wanneer hij zijn chef voor zich wilde innemen. Maar neen, neen, het is maar gekheid, voegde hij er snel bij, om hem in spanning te houden. En toen Glaser bij hem aandrong, kwam hij met de mededeeling voor den dag, dat hij destijds „toevallig14 het geheele gesprek duidelijk gehoord had. De Nederlander bevat een stukje géteekend J. Schokking, Leiden waarin deze in verzet komt tegen de reeds vaker geuito onjuiste voorstelling als zouden de kiezers zich reeds meerma len in meèrderheid hebben uitgespro ken voor een herziening van het Tarief in protectionistische richting. De schrijver zegt daarin dat voorbij wordt gezien welke beginselen den politieken strijd de laatste jaren be; paaldelijk hebben beheerscht. «Zoolang een rechtsche meerderheid zien niet in haar geheel vooreen dus danige herziening van het Tarief heeft uitgesproken, gaat het niet aan te be weren, dat een rechtsche meerderheid de beteekenis heeft van een meerder heid ook voor het Tarief. „Voor de zuiverheid der politieke verhoudingen en een goed verstaan van elkander is het noodig, dat hier omtrent geen twijfel besta. „Wanneer de coalitie der rechtsche groepen op 24 April a.s. weer tot stand komt en daarvan een rechtsche meerderheid in de komende periode opnieuw het gevolg mocht zijn, zullen de Christelijk-Historischen althans ten opzichte van het Tarief dezelfde vrij- heid hebben, als die zij thans bezitten en bezeten zouden hebben, indien het Tarief nog in dit jaar behandeld ware. „Zulks te constateeren is voor het oogenblik genoeg.” Aangezien de Standaard dezer dagen van de hand van Mr. J. A. de Wilde een hoofdartikel publiceerde dat ook de bovengenoemde onjuiste voorstel- ondernomen. De roodbaard werd nog met eentwaalftal kameraden ontslagen, die in dezelfde keet woonden. Ze moch ten gaan, waarheen ze wilden, wanneer slechts de goede naam der stichting bewaard bleef. Nieuwe honger gaf nieuwe menschen en wanneer men wenkte, kwamen ze naderbij, gelokt door het vooruitzicht van dagelijksch brood. Toen echter toch de tijding uitlekte, dat het met den gezondheidstoestand daar buiten niet bijzonder goed gesteld was, behaalde Glaser’s sluwheid weer de overwinning. Hij had in het stal- gebouw bij de eenzame kroeg, waar zijn tegenstanders bijeenkwamen, een troep Polen, die aan moeras gewoon waren, laten inkwartieren en toen er daar een aan typhus stierf, werd het kwaad dadelijk aan de buren geweten en kon hij inwendig lachen. Zij moch ten schelden en zich verdedigen, dat veranderde niet aan de zaak. Het overige deed de „Oplossing41, die met bazuingeklank van „afgunst en laster41 sprak en verder een lofzang op den voortdurenden bloei van „Eind-Ber- lijn“ in de frissche lucht en op den drogen grond inhield. En om zöo spoedig mogelijk de open plek te ver bergen, werd de vermomming van het landschapsohoon niet meer zoo zeer onderhandelingen over do Turksch-Bulgaarscho grens. 2o. Do beslissing over de toekomst der eilanden in de Egeïsche Zee, van welke liet moerendeel in het bezit van Griekenland zal komen, wordt aan de mogendheden overgolaten. 3o. De quaestie van een oorlogs schatting zal, in verbinding met alle uit den oorlog voortvloeiende finan- cieele quaostios, door do financieele commissie te Parijs behandeld worden. 4o. Ton opzichte van Albanië wordt verklaard, dat de noordelijke en noord- oostelijke grens reeds vastgesteld zijn door de mogendheden en dat deze ook het overige gedeelte van de grens zullen bepalen. Ten slotte zullen de mogendheden bij de geallieerden aandringen op sta king der vijandelijkheden. Duitschland. De kiosrechtvrouwon bereiden nieu we verschrikkelijke dingen voor, maar - nu niet alleen in Engeland. Een Duit- sche stomrecht-amazone, mevrouw Dürren te Neurenburg zoo meldt de N. R. Crt. is er de aanstookster van. Zij raadt, volgens den correspondent van de Daily Graphic te Berlijn, haren Engehchen zusters aan, om af te laten van de totdusver gebruikte middelen en haar doel na te streven door de instelling van een algemeene huisboy- cott. Mevrouw Dürren verzekert, dat de Duitsche stemrecht vrouwen dat middel reeds ernstig in overweging nemen. De huisboycott zal bestaan in de weigering van alle diensten, welke men van een goede huisvrouw mag ver wachten. Zelfs de kinderen moeten verwaarloosd worden, zoodat de man nen dan wel verplicht zullen zijn om ze zelven te voeden en aan te kleeden. Met zulk een huisboycott zullen wij, zoo verklaart mevrouw Dürren, de mannen dwingen tot die verdeeling van arbeid tusschen de seksen waarvan wij zooveel hooren. De mannen zeg gen ons, dat vrouwen zich niet met de politiek moeten bemoeien, omdat de politiek een zaak van de' mannen is en de zaak van de vrouw het huis houden is. Maar elke echtgenoot, die zijn vrouw buiten de politiek houdt,- bemoeit zich met huishoudelijke aan gelegenheden en handelt daarom in strijd met zijn eigen beginselen. Engeland. De N. R. Crt. bevat de volgende niet-onsmakelykehuwelijkshistorie. Een Berlijnsch tandarts zou Woens dag te Londen met een Zweedsche jonge dame trouwen, maar werd op het bureau van den huwelijksinschrij- ver in hechtenis genomen wegens valsche opgaven. De bruid viel flauw. Mede werd in hechtenis genomen oen man met name G author Welzsch, wo nende te Hammersmith, een huwelijks- agont. De valsche opgave was, dat de tandarts 18 dagen te Londen verblijf had gehad, terwijl bij onderzoek was gebleken, dat hij er nog geen week was geweest. Welzsch werd beschul digd Van medeplichtigheid. l)e tandarts bekende en voor den politierechter vertelde hij hoe het was gegaan. Hij had in een Duitsche krant een advertentie gelezen van een bureau, dat voor huwelijken in Engeland zorgde. In een circulaire verklaarde do adverteerende firma, die zich Bode Co. noemde, dat men in Engeland in drie of vier dagen kon trouwen. Hij kwam Donderdag in Londen on liet verder alles door Welzsch regelen. De zaak werd Woensdag een week uitgesteld. De tandarts mocht zoo lang op vrije voeten blijven, maar Welzsch werd in de gevangenis gehouden. Portugal. Een vrijspraak. De Rechtbank der Gezworenen te Lissabon heeft Dona Constanze Telles de Gama, een afstammelinge van den beroemden zeevaarder Vasco de Gama vrijgesproken van de beschuldiging van landverraad ’n beschuldiging, die tegen haar werd gericht omdat zij de familiebetrekkingen der politieke ge vangenen, die in nood en ellende waren geraakt, met raad on daad steunde. Er zijn thans 800 politieke gevan genen en veroordeelden in de Portu- geesche gevangenissen. Door een toe val werd de aandacht van Dona Con- stanza gevestigd op den treurigen toestand waarin de 200 vrouwen en moer dan 1200 kinderen dezer gevan genen verkeerden. Zoowel uit eigen middelen als uit de gelden, die haar werden toegezonden, steunde en hielp zij al deze ongelukkigen. En zij be zocht al de gevangenissen, waarin zich politieke gevangenen bevonden, om hen op te wekken met een bemoedi gend woord. In de brieven, welke de gevangenen haar schreven om haar voor haar hulp te bedanken, verborgen dezen natuur lijk hun meening over het optreden 72) Je bent me een raadsel, riep hij weer uit, opnieuw verwonderd over haar plotselinge hardheid. Los het dan op, riep ze terug en liep vlugger weg, zonder nog eens om te zien. Dat was gemakkelijk gezegd, dat zag hij in. Nog een heelen tijd bleef hij op dezelfde plek staan, voor hij de anderen volgde, nu weer met opnieuw ont waakten wrok, want meer dan ooit voelde hij, dat hij nooit de eerste viool in huis zou spelen. Dolinsky had Qlaser goed beoor deeld, want reeds (jpa acht dagen werd het hem duidelijk,vdat de uitgebroken typhus geheim gehouden moest wor den. Men had alle voorzorgen genomen om het geval niet openbaar te maken; want wanneer men vernam, dat het moerasland nu reeds offers vroeg, dan was de stralenkrans van „Eind-Berlyn“ voor altijd verdwenen. „Dat zou nog het mooiste zijn, wanneer ons dat óver kwam11, had Glaser gezegd en dadelijk een schifting onder zijn werklui de vrede nog bewaard zal blijven daar pust het der regeering die offers op het altaar des vaderlands te brengen, die noodig zijn om Duitschland rustig de onzeker» toekomst tegemoet te doen treden. Do Rijkskanselier hoopte dat de Rijksdag in do enorme eischon zou bewilligen, omdat zij noodig zijn om den loop der gebeurtenissen met ge rustheid te kunnen af wachten. Toen kwam de verhouding Engeland en b'** -J:~ uit den toon der debatten blijkt, hoe zeer die verhouding in de laatste paar jaar is gewijzigd en verbeterd. Alleen reeds de verklaring der noodzakelijk heid van legoruitbreiding na de be schouwingen over Rusland en Frank rijk doet zien dat de Rijkskanselier in deze twee leden der Entente meer dan in Engeland de jochtstreeksche aanvallers ziet. Hij bevestigde dan ook met verheu- de woorden vap Sir Edward en Asquith, dat de verstand houding van Engeland en Duitsch- goed is. Minister Churchill

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1