SiX3.nerLla.xxd> STATEN GENERAAL. Qemengde Berichten. KERKNIEWS. Stadsnieuws. TTIt <5Le Pers. INGEZONDEN Rechtszaken. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Effectenhandel te A msterdaoi - - - - - - der Regeering niet. Deze brieven nu werden van politiewege in beslagge nomen. En op grond van het feit, dat zij deze brieven, „zonder tegen spraak en zonder een teeken van af keuring ontvangen had" werd zij ge vangen genomen. Ook tijdens haar gevangenschap ging zij door met haar liefdewerk en steunde zij haar medegevangenen met opwekkende brieven on hun familie betrekkingen met geld. Do Rechtbank heeft, nadat zij vele maanden in den kerker had gezucht, haar ten slotte vrijgesproken. De tractementen der onderwijzers aan de rijksnormaallessen. Door den heer Roodhuyzen is aan den Minister van Binnenlandsche Za ken de volgende vraag gesteld „Op 31 Januari i.l. werd door Uwe Excellentie do indiening toegezegd, „nog in dit zittingsjaar" van een sup- pletoire begrooting ter verbetering van de tractementen van de onderwijzers aan de rijksnormaallessen. Kan de indiening daarvan spoedig tegemoet worden gezien Het Roode Kruis. Blijkens een door het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis uit Con- stantinopel ontvangen telegram zullen Dinsdag 15 April van daar via Con stant za, Berlijn en Zevenaar do navol gende leden dei ambulance naar het vaderland terugkeeren: N. A. L. Krans, arts, de zusters J. H. Kuyper, H. Booms ma en A. Haverkampde ver plegers J. H. G. Scholtz, J. C. De Groote, 0. J. Lippe en J. E. Wiersma. De aankomst in Nederland kan ver wacht worden Vrijdagmorgen 10.21 Staatsspoor Den Haag. De overige leden der ambulance blqven tot de vijandelijkheden geëin digd zijn. In de te 's Gravenhage gehouden algemeene vergadering van het Bo- tercontrole-station in Zuid Hollland deelde de voorzitter, de heer S. C. Korteweg, mede, dat men met de zaak der botercontrole thans een groote schrede voorwaarts is gekomen, na dat deze niet alleen bq de Regeering, maar ook in den boezem der Tweede Kamer is ter sprake gekomen. In het het geheel werden uitgege ven 908868 Rijksmerken. Onderzocht werden 3519 botermon- sters, terwijl 5039 controle-bezoeken door de beambtenaren werden afge- TWEEDE KAMER. Voorstel tot wqziging der Kieswet. Het voorstel van de sociaal-demo cratische Kamerfractie om in de Kies wet te bepalen, dat de stemming aanvangt te 8 uur, gaat vergezeld van een memorie van toelichting, waarin de voorstellers betoogen, dat in vele en betrekkelijk groote kringen ernstig bezwaar wordt ondervonden van het feit, dat de uren waarop de kiezers in de gelegenheid zijn hun Btem uit te brengen, zóó zijn gesteld, dat zij aan vangen wanneer de arbeiders algemeen hun dagelijkschen arbeid hebben aan gevangen en voorbij zijn wanneer hun dagtaak pleegt te zijn afgeloopen, waardoor vele arbeiders-kiezers niet steeds in de gelegenheid zijn hun stem recht uit te oefenen. „Weliswaar gelast art. 57 der Kies wet don werkgever, zijn arbeiders twee uur, vallende binnen den gestelden ttfd, tot stemmen in de gelegen heid te stellen, maar in vele gevallen is het moeilijk en zelfs ge vaarlijk, althans schadelijk voor de arbeiders om daar gebruik van te maken. Weliswaar is de verlenging van den tijd tvaarop de gelegenheid tot stem men gegeven wordt, tot acht uur na middag, ook nog geen afdoend middel, maar toch achten de voorstellers het oen zóó belangrijke verbetering, dat zq op spoedbehandeling en aanneming en inwerkingstelling vóór de komende verkiezing meenen te mogen aan dringen. De bezwaren, verbonden aan een later openstellen der stemgelegenheid, achten zij van geen beteekenis tegen over de nadeelige werking die de slui ting der bus om 5 uur 's namiddags voor duizenden heeft. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 10 April. (Vervolg). De Ziektewet. De heer Schaper (s. d.) meende dat het onrechtvaardig was uitkeering afhankelijk te stellen van de aanwe zigheid van medische hulp. Menig werkgever zal nu verplicht zijn den dokter voor den arbeider te betalen, om, de uitkeering van ziekengeld te waarborgen. Wat het amendement-Aalberse be treft, dit noemde spr. hoogst gevaarlijk. Het zou een groot maatschappelijk gevaar zqn, als men die lieden niet holpt blijven zij rondloopen roet hunne afschuwelijke kwalen. Het algemeen belang dient toch zeker in de eerste plaats behartigd te worden. De heer Limburg (v. d.) wenschte aan het op zoo uitnemende wijze be strijden van eene bepaling-Aalberse alleen toe te voegen dat een derge lijke bepaling zou leiden tot een in quisitoriaal onderzoek en in strijd is met de volksgezondheid. De Minister, de heer T a 1 m a, be sprekende het amendement Aalberse is van meening dat daardoor steeds getroffen zouden worden de ongehuwde moeder, die juist zoo dringend hulp noodig heeft. Zij moet geholpen wor den, daarom mag de bepaling niet worden opgenomen. Wat art. 38 betreft, de arbeider in de groote steden moet zorgen voor eigen geneeskundige behandeling en doet het best in een ziekenfonds te gaan. De controle van do Raad van Arbeid zal evenals bij de ziekenfondsen geschieden door te letten op de om standigheden van het gezin door con- troleerende geneesheeren. Het zal daar om noodig zijn het aantal medische controleurs uit te breiden voor de drie takken der arbeidsverzekering. De heer Tydeman (v. 1.) repli ceerde en protesteerde tegen de door den heer Duys uitgesproken verdacht making. Er was geen enkele aanleiding tot correctie van het stenogram. De heer Duys kwam daar tegen op en verklaarde volmaakt ter goeder trouw te hebben gehandeld. Een aan tijging als door den heer Tydeman geuit pleitte niet voor diens fijnge voeligheid. De heer Borgesius zou zoo iets niet hebben gedaan. Het incident was hiermede gesloten. De heer Duys (s. d.) verdedigde daarop zqn amendement. Na replieken van de heeren Patijn en Aalberse wordt de vergadering verdaagd tot Vrijdag morgen 11 uur. Verkiezingsbijdragen uit Indië. Gisteren is aan den penningmeester van het comité der Vrqzinnige Con centratie, naar de Nieuwe Ct. ver neemt, een bedrag ter hand gesteld van f 22.000, als opbrengst der in Ned.-Indië gehouden inzameling voor de aanst. verkiezings-propaganda. Aangereden. Uit Apeldoorn meldt men dat gis terenmorgen een taxi-auto door den locaaltrein naar Dieren werd aange reden. De taxi werd vernield, doch er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Voetballen op Zondag. De ambtenaar van het O. M. bq het Kantongerecht te Goor heeft in zake de vervolging der Rijsensche Voet- balolub, wegens voetballen op Zondag, vrijspraak gevraagd, aangezien hier geen sprake was van publieke ver makelijkheid. (Hbld.) Zonderlinge slaapplaats. Men sohrqft aan het Haarl. Dagbl. De vorige week deed zich een zon derling geval voor in een perceel in de Gen. de Wetstraat. Een bewoner, zekere V., die een benedenhuis be woont, hoorde 's avonds onophoudelijk loopen boven zijn hoofd en vooral 's avond laat vonden de huisgenooten dit zonderling, daar het bovenhuis leeg en, naaf men meende, on verhuurd was. De huisbaas werd hiermee in kennis gesteld en beloofde een oogje in het zeil te houden. Den volgenden avond was het weer hetzelfde en men besloot politie te gaan halen. Die kwam opda£|n en men besloot naar binnen te gaan. Op het bellen aan de deur kwam geen antwoord. De deur werd dus maar opengestoken. Het geheele huis werd doorzocht... in kamers, kas ten enz. werd gezocht, en naeenigen tijd zoeken, vond men een man, half slapende, in de ledige bedstede. De benedenbuur, die natuurlqk ook met de politie was meegegaan, vroeg dadelijk aan den persoon, „hoe hij hier kwam". Een bits antwoord was hierop het gevolg. De man werd geboeid en naar het politiebureau gebracht en wat bleek nu.... De man was werkelijk de huur der van het bovenhuis, kon dit be wijzen, daar hij al eenige weken van te voren het huis gehuurd en die we ken huur van te voren betaald had. Hij zou nl. in het huwelijk treden, had trouwens de ondertrouwkaarten bq zich, maar zijn meisje had het „af" gemaakt, kort vóór hun ondertrouwen. Hij was vermoedelijk uit zijn kosthuis vandaan en kwam zoodoende 's avonds in het door hem gehuurde huis.... hee- lemaal alleen. De politie kon hier na tuurlijk niets aan verandoren en liet hem weer naar het door hem gehuurde perceel gaan.... naar hij beweerde zon der geld. De benedenbewoner is ook niet bijzonder in zijn schik. De huisheer wist wel, dat hij de woning verhuurd had, maar hij ver moedde niet, dat de nieuwe beworn i* er al huisde, omdat hij nog moest trou- Een eigenaardige methode van straat- aanleg. Een eigenaardige methode van 8traataanleg heeft men in de laagge legen deelen van het Mississippi-dal, waar de leepiachtige bodem in den loop der eeuwen zulke groote hoeveel heden verrotte planten heeft opge nomen en daardoor zoo elastisch en taai is geworden, dat de straatwegen gedurende een groot gedeelte van het jaar onbegaanbaar zijn. Een verbeto- ring der wegen door den aanvoer van zand is te kostbaar en oolv zijn er geen steenen in de nabijgeid. Hout is ech ter in groote hoeveelheden voorradig en daardoor kwam men, zooals „Scien tific American" meedeelt, op het denk beeld de leem te branden en daardoor een hard-klinker-raateriaal te verkrij gen. Het maken van een werkelijk klinker-plaveisel zou natuurlijk veel te duur worden en zoo kwam men tot de eenvoudige methode om het leem op de straat zelf te branden en het zoo verkregen harde materiaal te wal sen. Eerst werden aan beide kanten van den te branden weg sloten ge graven en vervolgens wordt de weg zoo diep mogelijk Qmgeploegd. Van de leem worden dwarp over den weg op een afstand van 1 tot 1.2 M. even hooge wallen gemaakt en de daartus- schen gelegen gedeelten met droog hout afgedekt. Daarop wordt een laag met takken vermengd leem gelegd, daarop weer hout en vervolgens weer een laag leem met hout. Dan wordt alles aangestoken en zorgvuldig op het vuur gepast tot het hout verbrand is Na afkoeling wordt de leemlaag gelijk gemaakt en gewalst. De kosten zijn 1000 a 1500 dollar per mijlen deze wegeh voldoen uitstekend. (Gas- en Waterfitter.) Burgemeester en pastoor. Men schrijft aan de N. R. Crt. Bij gelegenheid van een bioskoop- voorskelling in de Harmonie te Wa- mel is het Zondag tot een openlijke botsing tusschen burgemeester en pastoor gekomen. Tegen 7 uur zag de burgemeester tal van vrouwen en meisjes in opge wonden staat het gebouw verlaten, waarop hij naar binnen ging. Aldaar vond hij den pastoor, die, gemengde bijeenkomsten afkeurende, de vrouwen aanmaande de zaal te verlaten. De burgemeester, die verklaarde uit sluitend verantwoordelijk te zijn voor wat in de neutrale Harmonie gebeurde, gelastte daarop den pastoor, niet van een plaatsbewijs voorzien, de zaal te verlaten, aan welk bevel de pastoor onder protest voldeed. De melkboer met een auto Sinds een paar dagen wordt te Loos duinen de auto gebruikt als voorspan of trekkracht. Een melkhandelaar haalt met een grooten wagen de melkkan nen bij de boeren op en brengt die naar Den Haag. Een auto is gespan nen voor den wagen, die nu m vlie gende vaart zqn werk verricht. Het conflict in de kledingindustrie. Men meldt uit Amsterdam Donderdagmorgen werd door de sta kende kleermakers na afloop van een in Casino plaats gehad hebbende ver gadering een straatdemonstratie ge houden. Een paar honderd man trok ken onder leiding van het stakings- comité door de stad en manifesteerden voor verschillende kleermakerszaken. J. A. Holtrop. De heer J. A. Holtrop gaat het Nederlandsch Tooneel verlaten. De heer Holtrop is benoemd tot directeur der N. V. „Maatschappij voor weten schappelijke en artistieke kinemato- graphie" te Haarlem. In het Weekblad voor de Vrqzin nige Hervormden wordt weer een ge val vertelt van een orthodoxen kerke- raad, nu van de Ned Herv. gemeente te Bennekom, die aan tweepersonen, die in Tiel aangenomen wenschen te worden, het vereischte getuigenis van goed zedelijk gedrag weigerde om redenen, die met hun zedelijk gedrag niets te maken hebben. Zij schreef C. H. Ch. en E. A. v. d. G. (d. z. de bewuste twee personen) zijn den ker- keraad ternauwernood bekendhij weet zelfs niet, dat-hunne familiën in eenige betrekking tot de Ned. Herv. Kerk staan. Nimmer zag men hen in de gewone godsdienstoefening of op de catechisatie. De kerkeraad deelt U mede dat aan uw verzoek niet kan worden voldaan." Daar volgens het reglement een ge tuigschrift van zedelijk gedrag slechts mag worden geweigerd met schrifte lijke opgave van redenen, het gedrag betreffende, en de korkeraad van Ben nekom zelfs geen schijnreden opgaf, meende de kerkeraak van Tiel dit ant woord te mogen beschouwen als geen antwoord. En daar het reglement ver der zegt, dat wanneer binnen vier weken geen antwoord is ontvangen, dit geldt als bewijs, dat tegen de aan neming en bevestiging geen bezwaar bestaat, werd de bedoelde personen tegen Paschen te Tiel aangenomen en bevestigd. De kerkeraad te Bennekom weiger de toen inschrijving van die twee als lidmaten, zeggende, dat de aanneming en bevestiging te Tiel, donder bewijs van goed zedelijk gedrag, onwettig was. Het Weekblad geeft dit laatste toe. De Tielsche kerkeraad heeft een ant woord gekregen, al bevatte het een onwettige weigering. Maar het weige ren van inschrijven is al weer onwettig omdat niet alleen de kerkeraad, maar alleen het classicaal bestuur kan be slissen, dat de aanneming onwettig is. Hetgeen dit in de zaak gekend, overi gens wel doen zal. Het ergerlijke blijft de willekeur van den kerkeraad van Bennekom, die het bewijs van zedelijk gedrag heeft ge weigerd. Men vroeg onlangs aan het Week blad of, nu dergelijke willekeur van orthodoxe kerkeraden telkens voor komt, moderne kerkoraden niet ook moeilijkheden zouden maken. Het Weekblad ontraadt het ten stelligste. „Het gebruik van enedele blijve over gelaten aan de orthodoxie schrijft het. GOUDA, 11 April 1913. Liefdadigheids-Uit voering D. C. G. Er is gisterenavond in de Sociëteit „Ons Genoegen" hartelijk gelachen bij de opvoering van het kluchtige blijspel „Inkwartiering" van Von Moser Von Schönthan, waarmede de D. C. G. de talrijke aanwezigen een alleraange- naamsten avond heeft bezorgd en aan een sympathie verdienende vereeniging financieelen steun heeft verschaft. De blijspelen van Von Moser Von Schönthan hebben allen iets eigen aardigs, dat in elk stuk woer naar voren komt. De milieu's, de uitingen der handelende personen, men vindt ze in elk dezer stukken weer terug. Vandaar dan ook dat, ook zonder ver melding van de namen der auteurs, de herkomst van dit blqspel ook wel makkelijk was te raden. Het kon niet anders of zulk een blqspel door de D. C. G. opgevoerd, moest goed gespeeld worden. Deze club toch beschikt over krachten, die niet alleen op de planken goed thuis zijn, maar die bovendien over een groote makkelijkheid beschikken van verkeer in de milieu's, waarin het stuk speelt. „Inkwartiering", de titel zegt eigen lijk al alles, immers van een inkwar tiering tijdens de manoeuvres, die uit den aard der zaak van korten duur zijn, komt het tot een inkwartiering op langer termijn, d. w. z. de inge kwartierde officieren krijgen het in hun kwartier, waar jonge meisjes zijn, zoodanig te pakken, dat aan het slot, juist voor het doek valt, drie verlo vingen tegelijk plaats hebben. „In kwartiering" brengt ons allereerst in aanraking met het zeldzaam type van den rentenier Heindorfeen echte oude brompot, die ift huis de tweede viool speelt. Zijn vrouw Mathilde die blijk baar met haren brommigen echtgenoot niet zoo bqzonder sympathiseert, vindt het een genot, dat de vreeselijk druk doende, opgewonden Wethouder Hen kei na veel omhalen de tijding komt brengen dat er inkwartiering komen zal. Haar nichtje Hka Etvös en haar vriendin Elsa vinden dat heerlijk en verheugen zioh er al op officieren in hnis te krijgen. Ook Agnes Hiller, ds juffrouw van gezelschap, die in stilte getrouwd is met den officier van ge zondheid Ernst Schuiver, die ook de manoeuvres meemaakt, is buitenge woon ingenomen met dat bericht. De eenige, die er het minst voor voelt, is wel Heindorf, die zeurt en moppert dat zqn heele huis op stelten wordt gezet en het hem danig geld zal kosten. Maar hij moet er aan gelooven. Alleen hij zet zijn zin door dat niet vier officieren, maar de generaal zal worden ingekwartierd. Tot zijn schrik bemerkt hij later dat de generaal or een stat op nahoudt, die met hem hetzelfde huis moet bewonen. Alvorens de inkwartiering begint, komt ten- tooneele de apotheker Paul Hofmeester, die zich in de provincie stad heeft gevestigd en nu zijn for- meele visite in den huize Heindorf komt maken. Deze erg-bedeesd doende jonge man met blozende wangen treft het heel ongelukkig. Het heele huis is in 'rep en roer vanwege do inkwar tiering en zoo wordt hij gebalanceerd van mijnheer naar mevrouw, en van mevrouw achtereenvolgens naar de juffrouw, tot dat hij ten slotte alleen is met moj. Elsa, op wie hij natuurlijk terstond verliefd wordt. Zoodra de troepen zijn aangekomen komt ter inspectie van het verblijf van den generaal zich melden de luitenant der huzaren Von Roif-Reif- lingen, die direct kennis maakt met de jongedames en het kwartier uitne mend vindt. Deze komt terstond onder de bekoring van de schoone Hongaar- sche, llka Etvös. Dan komen gelei delijk de verschillende tooneeltjes van kennismaking met de familie, het tête a tête van den dokter en de juf frouw, dat bijzonder hartelijk was, de generaal Van Sonnenfels en zijn adju dant, den uhlanen-luitenant Koeni aad von Folgen, en ontwikkelt zich het geheele spel dat tot slot heeft de ver lovingen van Elsa met den apotheker, van llka met Von Folgen, en de openbaarmaking van het huwelijk van de juffrouw met den dokter. Van de vele aardige tooneeltjes, die dit blijspel gaf, vermelden wij met groote voldoening nog de volgende Heindorf mot de jonge dames, die bijzonderheden willen weten aangaan de plotselinge verliefdheid de pech vogel Paul Hofmeester en Elsa ten huize van den doktor en de apotheker later op bezoek bij den wothouder het temperament-volle spel van llka met Koenraad von Folgen, alsook haar prachtige solo: hefcknus-samenzijn van Anna met den oppasser op het» bankje de inderdaad zeer verdienste lijke scène van llka met Von Reif na diens waterval, zqn houding tegenover haar en haar proestende lach de tuin- scène ook vooral wanneer er alarm wordt geblazen en allen komen aan rennen en de adjudant uit het paviljoen te voorschijn komt en als gevolg daar van het heftige tooneel tusschen Hein dorf en Mathilde. Het waren allen aardige momenten. Ook Martin, de huisknecht maakte zich door zijn spel tot een goed type. Er is goed gespeeld. Met een enkele hapering liep aues vlot van stapel. Dat ait zoo geschieden kon, is on getwijfeld te danken aan de uitne mende regie van den kapitein M a i e r, die tegelijk de rol van Von Reif ver vulde. De fraaie toiletten, keurige unifor men en uitnemende tooneelschikking verdienen eveneens vermelding. Werd aanvankelijk een bloemenhulde gebracht aan Agnes Hiller, het deed ons genoegen dat de geheele club inden persoon van den regisseur aan het slot door den heer C. J. M. Kroon met waardeerende woorden een krans werd overhandigd. De D. O. G. had een goeden avond en bezorgde velen genoegen. De Biljart-wedstrijd Den Haag— Ter Gouw zal n i e t op 13, maar Zon dag 20 April plaats hebben. Circus-Paul Wilke. Was in de vroege morgenuren nog geen spoor te ontdekken van het Scandinavisch Circus, dat gedurende eenige dagen op de Markt alhier voor stellingen zal geven, waarvan voor hedenavond de eerste is aangekon digd, na enkele uren was de stilte op het Marktplein veranderd in een drukte van hamerende mannen, die palen in den grond sloegen, van steeds aanrij dende zwaar beladen wagens die al het benoodigde materiaal aanbrachten van op en neer loopende chefs, die overal hun orders gaven om alles zoo snel mogelijk in gereedheid te bren gen. Te 12 uur hedenmiddag waren de reusachtige tentzeilen al gespannen en stond de machine, die de electrische verlichting bezorgt, al klaar en waohtte op het voedsel dat haar in staat zou stellen datgene te doen, wat haar taak is. Toen het eerfmaal zoover was, waren heel spoedig de paarden gestald, en waren alle krachten aan het werk gezet om het inwendige geheel te in- stalleoren. Zooals is aangekondigd vangt de openingsvoorstelling hedenavond te 8 uur aan. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Het conflict in de sigaren-industrie. Het bericht in ons blad van gisteren, dat de fabriek voorheen H. G. on H. A. Hagen te Utrecht Maandag a.s. het werk zal hervatten, heeft, zooals te begrijpen is, algemeen de aandacht getrokken. Het Utri Dagbl. heeft nadër naar de opheffing van de uitsluiting aan deze fabriek geïnformeerd en ver nam daaromtrent het volgende Sedert 1 Januari is de fabriek het eigendom eener vennootschap, met den heer Hagen lid vah de Kamer voor Koophandel, als directeur. Echter is de hoer Hagen ongesteld geworden en op advies van zijn geneesheer naar het buitenland vertrokken, waar hij ver moedelijk geruimen tijd zal moeten vertoeven. Zijn plaats als leider van het bedrijf, wordt thans ingenomen door den procuratiehouder van de ven nootschap, die volkomen machtiging heeft om de directie in alles te ver vangen. De heer Hagen was wèl lid van het Verbond van Sigarenfabrikan ten, de procuratiehouder nietdeze laatste heeft zich derhalve niet gebon den geacht, de uitsluiting aan de fabriek, waar hij thans het verant woordelijke hoofd van ia, te laten voortbestaan en is aldus tot het besluit gekomen het werk te doen hervatten. De fabriek heeft hot personeel doen weten, dat het Maandag a.s. den arbeid zou kunnen hervatten, op de loon regeling, door de arbeidersorganisaties verlangd de werklieden gaan hier dus Maandag weer aan het werk op de nieuwe, door de organisatie gestelde voorwaarden. Men deelde ons mede, dat de heer Hagen door zijn afwezig heid geheel buiten deze beslissing staat en alle verantwoordelijkheid dienaan gaande voor de vennootschap wqrdt gedragen door den procuratiehouder, niet-lid van het Patroonsverbond, die van oordeel was, dat de uitsluiting, welke thans reeds acht weken heeft geduurd, niet langer gerechtvaardigd was en voor deze fabriek niet kon worden volgehouden, waarin het uit zicht was gesteld, dat het conflict nog wel eenige weken langer zou kunnen duren, omdat de arbeidersorganisaties niet accoord kunnen gaan met de door de looncommissie uit het Patroonsver bond ontworpen loonregelingen. Men achtte voor het bedrijf het voortduren van het conflict schadelijk en dus ongewenscht. Nader vernam het blad dat heden morgen een nieuwe conferentie plaats zou vinden tusschen de looncommissie uit het Patroonsverbond met de werk lieden, om opnieuw over de loonrege ling te confereeren. In den middag zou dan een vergade ring plaats hebben van de leden van het Verbond. Waddinxveeyi. Bij besluit van den Commissaris der Koningin in deze provincie, d.d. 5 dezer, zijn tot en met 31 Maart 1914 voor deze ge meente opgeheven de verbodsbepalin gen van art. 1 der Wet van 25 Mei 1880 (Stbl. No. 89) voor zooveel be treft het vangen en dooden van mollen door gebruikers van wei- en bouw landen, tuinderijen en boomkweeke- rijen in deze gemeente of hunne schriftelijke lasthebbers. Lekkerkerk. Woensdagmiddag ii van de scheepswerf van Jilus v. Lim borgh en Zonen alhier, met goed ge volg te water gelaten, een van staal gebouwde boeieraak, groot ongeveer 65 ton, voor rekening van den heer G. Broere te Krimpen a. d. IJsel. Leiden. Naar aanleiding van de mogelijkheid dat de Christelijk-Historische kiezers in Juli a. wederom zouden weigeren op een antirevolutionnair te stemmen (Leiden is het accoord aan de A. R. partij toegewezen) schrijft De Stan daard in een driestar „Wie door het opzettelijk laten val len van onzen candidaat, een volgend maal ons opnieuw zou willen dwingen, voor hun man op te trekken zou te laat merken dat zich in ons vergist had. Met alle inspanning van kracht wil len wq in districten die aandeChris- telijk-Historischen zijn toegewezen, voor hun candidaat opgekomen, mit» op voorwaarde dat zij ons dit in onze districten met gelijke munt betalen. Bleek daarentegen dat zij ons op zettelijk vallen laten, om hun man weor aan de lijn te krijgen, dan springt een volgend maal vanzelf elke coalitie af. Gelijke monnikken, gelijke kappen. We vragen geen korf op den stok bovenanderen uit.Maar mot zich spelen laten, doet geen partij die zich zelve eert." Zotelverdeeling. „De Gelderlander" (R.-K.) schrijft „Het dreigt mis te loopen met de zoo hoog noodige eensgezindheid onder de coalitie-genooteh, ten minste onder twee van de drie fracties. En zonder dat wij hot hoeven te zeggen, weet ieder wie er met die twee be doeld zijn. Het gaat over de zetel verdeeling. Christelijk-Historischon en Anti- devolution nairen kunnon hot daarin voor den zooveelston keer niet eens worden. Het moet ons van het hart, dat een beetje moer toegevendheid en bescheidenheid beiden partijen toch heusch niet slecht zou staan. Als wij, katholieken, eens gingen opeischen, wat ons met veel meer rechf dan den Anti-revolutionnairen of Christclijk-Historischen toekomt, terwijl wij hun toch districten over laten waar wij vaak sterkër zijn dan die kibbelende partijon samen* wat zou or dan van hun twaalf en twin tig zetels, die zij thans onderscheiden lijk bezetten, overblijven Buiten verantwoordelijkheid der Red Genootschap van Nederlandsehe Componisten. Auteursrechten. Amsterdam, 8 April 1913, Geachte Redactie! De hoeren agenton van- de BrUssel- sche agentuur van de société des au teurs, compositeurs et éditeurs de mu- sique hebben een „Open Brief" ver spreid, gericht aan de bestuursleden van het Genootschap van Nederland sehe Componisten, de heeren Johan Wagenaar, S. Van Milligen, Ant. Avorkamp, Jan Van Gilse en onder geteekende. Deze hoeren agenten zqn zoo vrij de vijf bestuursleden onzer Nederlandsehe componisten-organisatie te beschuldigen grove onwaarheid in hun geschriften te hebben verkondigd. In het belang v«,n de zaak, welke in nauw verband staat met de bloei van ons muziekleven, zal het bestuur van genoemd genootschap binnen korten tijd een circulaire publiceeren, waarin zal uiteengezet worden, dat de voorstelling van zaken vroeger door het Genootschap van Nederlandsehe Componisten gegeven absoluut juist is, waarmede dan tevens ten duide lijkste zal zijn aangetoond, dat de heeren agenten der sociétó en hun principaal de heer Lucien Poisat te Brussel, thans een beslist verkeerde voorstellingen van zaken geven. Het bestuur van het Genootschap van Nederlandsehe Componieteh her haalt hier voor de zooveelste maal, dat de sociétó voor Holland niet be schikt over de rechten der Duitsche componisten,, die weliswaar, wat een aantal hunner betreft, een „pouvoir" geteekend hebben ten behoeve der sociétó, maar die hun auteursrechten geheel overgedragen hebben aan de Genossenschaft Deutscher Ton3etzer, welke niet toestaat, dat de heer Poisat in Holland de rechten uitoefent voor haar leden. In genoemden „Open Brief" wordt ook gezegd, dat ondergeteekende ver- geefsche pogingen zou hebben aange wend om te Parijs toegelaten te worden bij de sociétó. Het behoeft waarschijn lijk nauwelijks gezegd te worden, dat deze mededeeling geheel onjuist is. De verhouding tusschen de sociétó en het Genootschap van Nederlandsehe Com ponisten is van zeer vriendschappelij- ken aard, maar het Bchijnt, dat de agenten van den heer Poisat pogingen willen doen om het Nederlandsehe publiek in de meening te brengen, dat dit niet zoo is, getuige hun leugen achtige voorstelling van zaken in ver band met de reis van ondergeteekende naar Parijs op 21 Februari jongstleden, welke geen officieel bezoek aan het bestuur der société gold hoewel hij het voorrecht had langen tijd met den president der sociétó te mogen confe reeren over de Hollandsche bruiante quaestie. Ten slotte men zij voorzichtig met de heeren agenten der sociétó. In het laatste nummer van „Toonkunst- Nieuws" heeft 't hoofdbestuur van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst nog een waarschuwend woord moeten laten hooren, betref fende een poging, tot afpersing te Alkmaar door een Agent der sociéfr' gepleegd. Voorts zijn er verschillende gevallen bekend, d>t agenten der sociétó door intimidatie gold trachten los te krijgen van concertbesturen, omdat dikwijls deze niet voldoende Op de hoogte van de zaak zijn, betalen zij dan maar om van den last af te zijnvaak ook worden bij het bestuur van het Ge nootschap van Nederlandsehe Compo nisten inlichtingen ingewonnen en wanneer dan blijkt, dat de sociétó geen recht op autftursgelden had, moet de agent van de sociétó wel met oen zuur gezicht afdruipen. Op die wijze heeft de tusschenkomst van ons Genootschap menigeen uit de handen gehouden van de uit )iet bui tenland gecommandeerde agenten. Onlangs werd oen vereeniging met de allerkrasto middelen bedreigd, omdat zij muziek had uitgevoerd en daar voor geen gold had betaald aan den plaatselijken agent der sociétó, men was zoo verstandig om.inlichtingen te verzoeken bij het Genootschap van Nederlandsehe Componisten en wat bleek? dat de sociétó auteursrecht geeischt had voor den componist Horold (ouverture Zampa), die gestorven is in 1833 en voor don componist Von Flotow, die lid is van de Gonossen- schaft Deutscher Tonsetzër. Na ons advies nnn déze vereeniging kon de agent „na dit slechte spel" moeilijk anders doen dan „een vrien delijk gezicht zetten". Menschelijker- wijze gesproken is het aannemelijk, dat do hooren agenten 't optreden van het Genootschap van Noaerlandsche Componisten minder sympathiek vin den en zij geyen nu uiting aan hun gevoelens door de heeren Johan Wa genaar, S. Van Milligen, Ant. Avor kamp, Jan Van Gilse on ondergetee kende te beschuldigen, grove onwaar heden te verkondigen. Na de toelich ting van één en ander zal men spoedig begrijpen wat men van deze beschul diging eigenlijk moet denken. A. LOMAN Jr. Ie Secretaris Gen. van Ned. Com ponisten. Beleedigmg. De rechtbank te Haarlem heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak van den heer J. E. \y. D., lid van de Tweede Kamer, tegen wien wegens beleediging van den burgemeester van Zaandam f 100 boete subs. 5 dagen was geeischt. Bekl. werd tot f 25 boete subs.'5 dagen veroordeeld. (N. R. Ct.) TWEEDE KAMER. Vergadering van 11 April 1913. Geopend 11.10 ure. Voorzitter Jhr. Mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer. Ziekteverzekering. Voortgezet wordt de behandeling vande artikelen 38 en 39 met de daarop ingediende amendementen. Eerst echter geeft de Voorzitter het woord aan den heer Rutgers (a.-r.) voor een Persoonlijk Feit. De heer Rutgers (a.r). herinnert er aan, dat de heer Schaper gister middag heeft gezegd dat spr. in zijn stenogram van 22 Oct. 1912 wijzigin gen heeft aangebracht, waardoor ver- valsching zou zijn ontstaan. Spr. pntkent dit. Dejmetf Schaper (s.d.) zegt met getfn wiord van „vervalsching" ge sprokén te hebben. Hij heeft alleen grezeji dat het verschil tusschen het geen lp het Analytisch Verslag stond niet klopte met hetgeen ia de Han delingen stond. Echter is spr. geble ken, dat hij zich vergist heeft. Het persoonlijk feit is hiermede Ziekteverzekering Het nieuw ingekomen amendement van den heer Patijn bedoelt in artikel 38 het sub a bepaalde te schrappen evenals lid 2 en lid 3 en daarbij in art. 39 na het le lid «en lid in te voegen overeenkomende met het 2e lid in art. 38 alsmede een derde lid luidende „Het besfuur van den Raad van Arbeid is niet bevoegd, de uitkeering van ziekengeld geheel of ten deele te weigeren, op grond van het ont breken van geneeskundige hulp, indien blijkt, dat het den verzekerde onmoge lijk was, zich tijdig te doen inschrijven bij een toegelaten ziekenfonds of zich op andere wnze geneeskundige hulp te verzekeren". De heer Schaper (s.d.) zegt nog een enkel woord tot den heer Tyde man. Hij constateert nogmaals dat deze meermalen optrad tegen hetgeen in het belang der arbeiders was. Men herinnert zich maar wat bij de in validiteitswet is gebeurd. De Voorzitter verzooht spr. daar nu niet dieper op in te gaan, anders zit do Kamer binnen vijf mi nuten weor midden afk afgeloopen discussies. De heer Schaper (s. d.) critiseert het betoog van dein heer Aalberse. Diens standpunt tegenover de gehuwde moeders is bij zijn repliek gebleken. Hij wilde op grond van onzedelijkheid deze vrouwen de uitkeering onthouden. Do Minister heeft ter bestrijding van de bezwaren tegen 38« ingebracht alleen gewezen op art. 33.der armen wet. Echter bedenke men dat dit artikel nog moet doorwekken. Thans is een beroep daarop absoluut nutte loos. Er moet nog voorzien worden in het gobrek aan geneeskundigen ten plattolurtde, terwijl de Minister het doet voorkomen alsof dit reeds is geschied. Spr. gelooft, dat naafct het nieuwe amendement-Patqn dat der sociaal democraten wei gehandhaafd kan worden. Wanneer dit laatste verwor pen mocht worden, bestaat er bij spr. en zijn vrienden geen bezwaar tegen het amendement-Patijn te stemmen. De heer P a t ij n (u.l.) trok zijn amendement op art. 38 in ten bate van hot. amendement-Schaper. Het amendement-Schaper, bedoelend dat in elk geval ziekengeld zal wordon uitgekeerd, ook al hoeft de verzekerde zich niet tegen geneeskundige hulp verzekerd, werd met 37 tegen 25 st. verworpen. Hot amendement-Aalberse (geen zie kengeld, wanneer de ziekte is ontstaan door onzedelijkheid) werd met 33 tegen 24 stemmen verworpen. Het amendement-Patijn op art. 39 is vervallenhet art. werd daarop aan genomen. Achtereenvolgens werdm aangenomen de artt. 40 tot en met 45. Aan de orde was nu art. 46 (vast stelling openbare premiön). De voorzitter deelde mede dat was ingekomen van den heor Vliegen en 6 anderen een ontwerp van wet, be doelend wijziging dpr kieswot. De heer Schaper (s.d.) drong aan op spoedige behandeling. (De vergadering duurt voort.) H. M. de Koningin. Uit Apeldoorn wordt uit betrouw bare bron gemeld dat H. M. de Ko ningin voornemens is op 23 dezer het buitenverblijf aldaar te betrekken. De werkstaking in België. Brussel, 11 April. De Regeering heeft met het oog op het uitbreken van de algemeene werkstaking be paald dat in de provincie Henegouwen bijzondere maatregelen dienen geno men te worden,. De provincie wordt gesteld onder bevel van een luitenant- generaal en wordt gesplitst in 4 af- deelingen. Do ourgemeosters der groote steden worden verantwoordelijk gesteld voor de rust en kunnen niet anders dan in bijzondere omstandigheden gendarme rie en militairen aanvragen. De Regeering gelooft over vol doende militairen te beschikken om voorloopig te kunnen afzien de oproe-» ping dgr reserve-lichtingen. De typografen, 2000 in getal, hebben gisteren gehouden vergadering beslo ten terug te komen op het besluit inzake deelname aan de werkstaking. Dit besluit heeft grooten indruk ge maakt op de arbeiders die wel zullen staken. 41 De demonstratie. Malta, 10 April. De kruiser Ar- bernia is in plaats van den kruiser Dake of Edinburg naar de Egeïsohe Zee vertrokken. De kruisêr Medca is in de buurt van Corfoe. Op de grens. Oalculta, 10 April. Een detache ment Chineesche troepen heeft de escorte van een Engelsche commissie die op de grens van Barinanie land- meterswerk verrichten. De bergbewo ners zijn te hulp gesneld en joegen de aanvallers terug. De ongelukken zijn gelukkig gering. De schadeloosstelling. Sofia, 10 April. Stoyanoff, hoofd van de nationale schuld, Bulgaarsch afgevaardigde van de commissie die belast is met de oplossing der finan- cieele kwesties, vertrok vandaag naar Parijs. Parijs, 10 April. De Matin die de opinie van alle Parqsche bladen weer geeft, zegt dat in diplomatieke krin gen van Parijs zeer veel optimisten zqn wat de instructie op den Balkan en den internationalen toestand betreft. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 766.7 te Horta, laagste stand 740.0 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag: Aanvankelijk matige later toene mende noordwestelijke tot zuidweste lijke wind, zwaarbewolkt tot betrok ken, waarschijnlijk regenbuien, zachter. VAN OEN 11 APRIL 1913. Staatsleenlngcu Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oö8tenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pot. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ituuk- en Crediet-Instel- liugeu. Ned. Bankaandeolen ludustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting ARefining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph CyCert. v. A U. S. Steel Corp. Cort. Gew. Aand. Kul. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemlugen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-Mij. C.v.A MUnbouw MUeti Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. NedMijtot Expl v. Petr. Bronn. O.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. O. v. G. A Scheepvaart MUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Cy. afgest. Prof. A. r a bak -Oudernem Ingeu Bindjey Tabak Mij. A, Diversen. Maxwel Land Gpan Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 net. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Rail roar Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand Premloleenlugen. GELDKOERS. Prolongatie 41/* pCfc. Nat. Sfcaatsf. hooger, Buitenl. weinig verschillend, Culturen zwak, Tabakken stil, Petroleum kalm, Amerikanen wat lager, Mqnen vast, Rubbers prijs houdend. Vorig# Koers. Koers van heden 7717,8 77'»/,,, 83 83'/, 62»/, 62 100 '85»/, 90'/, 84-7,8 82 V, 86 81»/, «7,8 103 83'/, 103»/,, 68 216'/, 537, 53 72'/, 72»/,, 24'/,, 24'/» 06'/, 63»/„»d 197 2873/, 1897, 196'/, 16 18 215'/, 68'/, 218 58 '/a 181'/, 180 683 681'/, 525 178'/, 179»/» 117'/, 117'/, 47, 47,« Hl'/, 3'/, Hl1/. 10"/,. 10»/, 90 90'/, 97 63»;, 63»/» 185'/, 867, 95'/, 31'/,, 30'»/16 158 4»/, 155'/,»<i 47, l00»,8 148 160

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2