DB-u-itenlaxid.. Buitenlandsch Nieuws. Bixx» enland. Gemengde Berichten. Stadsnieuws, MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. KERKNIEW8. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant f fee ten handel te Amsterdam sa»/, - - - a% - - Heldere oogenblikken. Als de politieke horizon bijna altoos zoo sterk bewolkt is, verheugt een mooie dag des te meer. Veel mooie dagen krijgen we nietin dat opzicht zijn we in 1913 in natura en buiten do natuur niet verwend. En terwijl we daar tot voor kort in een soms haast Egyptische duisternis zaten, breekt op eenmaal de zon door. De eerste verbetering in den ge spannen Europeesche toestand, dateert uit do dagen toen althans bleek, dat tusschen de Ghroote Mogendheden oenige eenstemmigheid begon te hoer- schen. Al was de eerste daad, die dit bewees niet juist een daad van wer kelijke „groote" opvatting. Toen Europa het eens was gewor den omtrent net worden van een vrij Albanië, was natuurlijk te verwachten dat dit besluit bij de Balkanstaten ontevredenheid zon wekken. Vooral zou dit het geval zijn met Servië en nog moer met Montenegro. Bij de grensregeling voor Noord- Albanië was gebleken dat èn Servië èn Montenegro zouden moeten afstaan van hun veroveringen. Vooral Mon tenegro trof het besluit. De stad Skoe- tari waar Montenegro zoo bloedig voor strijdt zal worden gevoegd bij Albanië. Dat trof do Montonegrijnen en hopende Europa voor een „fait accompli" te zetten, trachtte het in denlaatsten tijd Skoetari nog te nemen. Deze handelwijze tegen do besluiten van Europa in verbitterd 3 dogrooten en zij besloten bij wijzev. bedreiging tot een vlootdemonstratio. Do hoofdaan stoker van dit besluit is zeer zeker Oostenryk-Hongaryu gerugsteund door Duitsohland. Toch moet ook Engeland dit plan warm gestemd hebben. Veel minder ochter Frankrijk en Italië. Dit laatste land is immers door de vor stenhuizen met Montenegro verwant. Bij de vlootdemon8traties ontbrak geheel Rusland. Verwonderen deed er zich zeker niemand over. Het is be kend hoe de Pan-slaven in hun be toogingen tegen Oostenrijk-Hongarjje te keer gingen. De Grootvorstenkliek werkte evenzeer in het belang van een daadwerkelijke hulp aan de Bal kan-slaven. "Whb het wonder dat men meende dat Sasonof het tegen deze pariyen had moeten afleggen. Sasonof ver trouwde men wel, maar men wist hoe machtig de invloeden zijn, die in Rus land achter de schermen werken. Thans echter is een openlyko ver klaring gekomen van de Russische regeering, waaruit blykt, dat zij de ofncieele machthebster in den stryd tegen de oorlogdrijvers, overwinnares is gebleven. Sasonof hoeft, natuurlijk met voorkennis van den Tsaar een verklaring gepubliceerd, die volkomen cluidelyk maaict, dat Rusland onvoor waardelijk de zijde der mogendheden kiest. Kort en bondig komt Sasonof's ver klaring hierop neer: Montenegro's drij ven ïs onverantwoordelijk en het be hoeft op geenerlei steun van Rusland te rekenen. Dezo verklaring heeft Europa ge rustgesteld. Als wijlen liet zwaard van Damocles hing Europa een algemeene oorlog boven het hoofd. Thans kan men zeggen dat dit ge vaar is geweken. Dit komt te meer uit waar SaBonof in 'tkort de ver houding van Rusland en Montenegro tijdens den oorlog weergeeft. Deze verklaring laten we hier volgen. „Koning Nikolaas hoeft de verplich ting welke hy op zich had genomen, Rusland voor het begin v^n den oorlog daarvan mededeeling te doen en Rus- lands goodkeuring te vragen, niet vervuld. Desondanks schonk de keizer hem grootmoedig hulp door aan de Montenegrynsclie bevolking hulpmid delen en bijstand1 te geven. Toen de kwestie van Skoetari was opgelost, werd de koning v. Montenegro daarvan vriendschappelijk en vertrouwelijk in kennis gesteld en gewezen op de ernstigo verantwoordelijkheid, die hij op zich laadde als hy zijn tegenstand voortzette. Hem werd den raad gegeven zich te onttrekken aan de beschuldiging, dat hij persoonlijke plannen najoeg en daarvoor de Montenegrijnen aan nutte- looze offers blootstelde. Toen de stappen by koning Nikolaas geen succes hadden, werd het duide lijk, dat hij rekende op de interventio van Rusland en op een Europeoschen oorlog." Montenegro zal door deze woorden wel teleurgesteld zijn maar ze zijn iu deze dagen van spanning, als het door breken van de zon na een droevige regen ach tigen dag. «a <aro«x>— De oorlog op den Balkan. De toestand. Het communiqué, waarbij de (offi- cieele) Russische Regeeringen Monte negro en koning Nikita aan hun lot overlaat en zich ten opzichte van het Skoetari-vraagstuk nogmaals volko men solidair verklaart met de andere groote mogendheden, heeft een alge meene ontsnapping en verlichting ver oorzaakt. En de algemeene verwach ting is thans, dat thans koning Nikita weldra 't nuttelooze van verderen tegenstand zal inzien, nu hij uit Peters burg in geen geval op hulp moer be hoeft te hopen, en dat hij zich weldra voor een compromis, waarbij hij op eenigerlei wijze wordt schadeloos ge steld, zal laten vinden. In verband hiermede mennen som mige bladen reeds binnenkort een alge- heel-blauwen hemel boven Europa te mogen Europa te mogen voorspellen. Ook de vredessluiting tusschen Turkije en de andere Balkanstaten kan, heet het vrij algemeen, nog slechts een quaestie van enkele dagen zijn.J Terwijl aldus het dreigende Skoetari- vraagstuk ziju minnelijke oplossing, en voor Turkije de vrede nadert, schijnt een nieuw conflict in wording tusschen de bondgenooten onderling. De berichten over oneenigheid tusschen Bulgarije eener- en Griekenland met Servië anderzijds over don te verdoe len buit nemen de laatste dagen steeds scherper vorm aan. En uit een ver klaring van den Bulgaarschen minis ter president Danef, schijnt duidelijk te blyken, dat men hier niet mot booze geruchten heeft te doen, doch dat de betrekkingen tusschen Sofia, en Bel grado en Athene inderdaad bedenke lijk gespannen zijn. Spanje. Aanslag op den koning van Spanje. Uit Madrid werd d.d. 13 April aan de Maand. Crt. geseind Op het oogen- blik dat de koning, terugkeerend van de troepenrevuo, het gebouw der Bank van Spanje passeerde, weerklonken drie schoten. De koning is ongedeerd. De pleger van den aanslag op den koning heet Rafael Sanchez Allegro en is 15 jaar oud, De aanslag had als volgt plaats Nadat een troepen-defiló had plaats gehad als slot der militaire feesten naar aanleiding van het uitreikon der vaandels aan de recruten, in de avenue Castellana, begaf de koning zich te paard en gevolgd door den generalen staf naar de Alcalastraat om naar het paleis terug te keeren. Op dit oogen- blik trad een individu uit de menschen- massa naar voren, snelde naar den koning, greep met zijn linkerhand de teugels van net paard, terwijl hij met zijn rechter een revolver uit zijn zak te voorschyn haalde en zich gereed maakte op den vorst te vuren. Deze, den moordenaar vóór zich ziende, liet zijn paard steigeren. Jlet is aan die daad van koelbloedigheid en aan de rijkunst des konings te danken, dat h|j niet getroffen werd door den eersten kogel, die het paard schrampte. Onmid dellijk greep een politieagent den dader om het middel en beproefde hem te overmeesteren, zonder te kunnen ver hinderen, dat nog twee projectielen in do richting des konings afgeschoten werden. Deze schoten waren echter te hoog gericht. De eerste kogel maakte een zwarte streep op de handschoen des konings. Officieron en het gevolg des konings omringden onmiddellijk van alle kanten den souverein. De politie en de troepen deden de trottoirs aan beide zijdon ontruimen, hotgeen tot een kleine paniek aanleiding gaf, waarb|j een aantal personen, gewond werden. Na eerst van zijn paard afgestegen te zijn, steeg hij weer in het zadel en riepLeve Spanje 1De volksmenigte antwoorddemet donderende toejuichin- fen. Te midden van een groote geest rif t zette de koning zijn rit voort. Mexico. Uit New-York wordt aan de „Berl. Lokal Anzeiger" geseindIn Mexico hebben bandieten een trein in do na bijheid van Santa Andreas overvallen. Z|j hebben zilveren staven ter waarde van 60.000. dollars buit gemaakt. Belgik. De politieke staking. Het Handelsbl. v. Antw. schreef Zaterdag over de heden beginnende politioke staking; Gisteren en vandaag hebben in 't geheel 40 schepen onze haven verlaten. Vandaag is er in 't geheel één schip aangekomen, terwijl er gewoonlyk 's Zaterdags nog al veel reguliere booten toekomen. Men mag zeggen dat de staking der socialisten voor onze haven van nu af eenramp is. Alle reederijen houden hun schepen uit Antwerpen weg. De werklieden zullen, dus wel ge dwongen zijn te staken, daar er geen werk zal zijn en voor de neringdoeners aan den havenkant is het een onbe rekenbaar verlies. Iemand van de „Red Star Line" deelde aan hetzelfde blad mede, dat men ten kantore dier stoomvaart maat schappij den toestand donker inzag. Hy antwoordde op de verschillende hem gestelde vragen Zoodra wij vernamen dat de staking definitief was uitgeroepen hebben wij naar Amorika geseind geen koopwaren meer te laden met booten, die hier na 14 April zouden aankomen. Wij weten bij ondervinding dat, als de leiders bevelen, de groote meerder heid der werklieden gehoorzaamt, de een uit overtuiging, de anderen uit schrik. Het zal ochter ook een groot verlies zijn voor hot werkvolk. (bemiddeld betalen wij per loon aan de losse werklieden 15,000 fr. per week. Die som bevat enkel de loonen door ons betaald voor het lossen onzer koop waren en niet die, betaald voor de talrijke bewerkingen waarvan zij het voorwerp zijn vanwoge de consigna- tarissen en die evenveel bedragen. Trekhonden bij de post. Uit goede bron wordt vernomen, dat to Voenhuizen 80 post-hondekar- ren in aanmaak z|jn. Binnenkort zal het nieuwe vervoermiddel bij de post in gebruik worden genomen. (Tel.) Kamerverkiezingen. Eersten Pinksterdag (11 Mei) zal, naar Do Wereld meldt, te Veendam een vrijzinnige landdag worden ge houden, op welken, met den candidaat, drie voormannen uit de verschillende vrijzinnige partijen als sprekers zullen optreden. Advertentie uit de Nieuw Tilburg- sche Courant: „Kiest in Juni geene Journalisten die anti-Tarief wet-advertenties in hunne bladen opnemen Want dexplken brengen het Chris telijke ministerie in gevaar." De Nieuwe Tilburgsche Ct. behoort, blijkens haar eigen getuigenis in een artikel in het nummer van Zaterdag, tot do bladen, die de Tariefkwestie als „vrij" beschouwen. Zij staat onder leiding van den heer A. H. A. Arts, lid van de Tweede Kamer. Het bovenbedoelde artikel licht de opneming van doze hatelyke adver tentie toe. Wij meenen -— aldus lezen wij dat het nuttig is, dat het publiek tijdig wordt ingelicht over het gehalte der bestryding, die wij en bijzonderlijk de afgevaardigde van Tilburg in den eersjkomenden tijd van do bekende zijde zullen hebben af te wachten. Te Leeuwarden z|jn Vrijdag onge veer 5000 kievitseieren aangevoerd, welke voor den prijs van 16 tot 18 cent per stuk gereeden aftrek vonden. Ongeveer 3000 stuks zijn naar het buitenland verzonden meerendoels naar Engeland en Frankrijk. Het gure weder en de nachtvorsten zijn oorzaak dat de aanvoer veel min der was dan andere jaren in dezen tijd. (N. Crt.) Automobielongeluk door baldadigheid. Toen Vrijdagavond Dr. Van Laak bij Bocholt in zijn automobiel reed hadden een paar jongens een zwaar blok op den weg gelegd met hot ge volg dat de automobiel tegen den boom slingerde en de geneesheer daaruit ge worpen werd en eenige ribben brak. Aangehouden. Te Nederhorst Den Berg is het hoofd van een christelijke schnol aan gehouden, beschuldigd van onzedelyke handelingen met aan zyn zorg toe vertrouwde kinderen. Een brochure tegen een sollicitant. Aan gene zijde van den Moerdijk komen in het openbaar leven allerlei dingen voor, die men aan deze zyde op rijn minst genomen zonderling zon vinden. Daartoe rekenen wij ook den Open Brief, door den heer Jos. Van Wel te Helmond tot den Commissaris der Koningin en den Minister van Binnen- landsohe Zaken gericht met het open lijk en beredeneerd verzoek, dan heer Mar. Van HoXit, wethouderder ge meente, die veel kans schijnt te hebben om tot burgemeester van Helmond to worden benoemd, niet als zoodanig te benoemen. De schrijver betoogt uitvoerig, dat genoemde heer daarvoor niet de ge schikte man is, en doet dat op zijn manier nogal goedmoedig, hoewel het lezen van den Open Brief den betrok kene zeker geen aangename oogen blikken zal bezorgen. De aanslag te Velsen. Omtrent dezo tragische gebeurtenis verneemt de Tel. nog, dat de pleger van den aanslag, de heer De V., uit Den Haag, reeds eenigen tijd bij zijn broer en zuster op Schonenberg bij Velsen logeerde en in den Haag om streeks een jaar als zenuwpatiënt on der behandeling was van Dr. Bolten, die juist gisteren zijn patiënt een be zoek bracht. Vermoedelijk in een aanval van waanzin heeft De V. op zijn geneesheer twee schoten gelost, waarvan één den dokter in het voorhoofd, een ander in het achterhoofd trof. De toestand van dr. Bolten is hoogst ernstig. De broeder uit Den Haag, die den patiënt verpleegde, kreeg een schot door de lies en door de borst. Onmid dellijk werd de hoofdgemeenteveld wachter te hulp geroepen, doch de waanzinnige werd daardoor nog meer in woede gebracht. Hij loste onmiddellijk een tweetal schoten op den politieman en trof hem daardoor in de linker- en rechterlong. Hoogst ernstig gewond riep de veld wachter den spoorbeambte. Hamers. De V. ging door met vuren. Hij schoot Hamers een kogel in lie maag, zoodat de man onmachtig ineenzeeg. Alle gewonden zijn per trein naar Haarlem vervoerd en daar in het zie kenhuis opgenomen. De toestand var»< hen allen is zeer zorgwekkend, de spoorwegbeambte Hamers is reeds voorzien van de H. Sacramenten dei- Stervenden. De waanzinnige dader werd, zooals wij reeds meldden, geboeid naar het gesticht Meerenberg overgebracht. Door wijlen den heer L. G. Dudok de Wit, dezer dagen op „Slange- vecht" te Breukelou overleden, is een legaat van f8500 toegekend voor de stichting van een „L. G. Dudok de Wit's Fond's, met het doel, om van de renten aan de schoolgaande kinde ren te Breukelen-Nijenrode op 3 Oc tober, de geboortedag van Dudok de Wit, een feestdag te bereiden. Nog is een legaat van f 1000 ver maakt aan de Ned. Herv. kerk to Breukelen. Utr. ügbl. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn 300.000 steenen van de fabrikanten Berg en Smid, te Heili- gerlee, „vervroren".(N. v. d. D.) Door den arbeider L. te Oppenhui zen, is een antieke kast verkocht voor f 575. In de laatste jaren was hem herhaaldelijk 4 a f 500 geboden. Het conflict in de sigaren-industrie. De correspondent van de N. Crt. te Utrecht meldt In de Vrijdagavond gehouden ver gadering der Fabrikanten-vereeniging voor de Tabaksindustrie alhier, word de houding van haar lid, den heer G. L. M. Hagen, directeur der Konin klijke Utrechtsche Sigarenfabriek v.h. firma H.G"en M. A. Hagen, besproken. Zijn houding werd met algemeene verontwaardiging ten zeerste afge keurd. Men was niet geneigd de bewering, dat wel de heer Hagen, doch niet zijn vennootschap lid der vereeniging was, te accepteeren, omdat volgens de be palingen der statuten de heer Hagen als directeur van zijn familievennoot schap volle macht had en hij voor geen enkele handeling machtiging of goed keuring van anderen noodig heeft. 1 Daar hij na de oprichting der ven nootschap geregeld de vergaderingen bygewoond, aan de besprekingen deel genomen en aan de besluiten der ver eeniging uitvoering gegeven heeft, is de heer Hagen in volkomen overeen stemming met de statuten lid der Fabr. v. d. Tab. Industrie gebleven. Ware dit niet het geval geweest, dan zou hij daarvan hebben kennis gegeven en niet de vergaderingen, zelfs nog die van 18 Maart, hebben bijgewoond. De vergadering besloot, op grond van artikel 22 van het huishoudelijk reglement v. h. Verbonclvi Ver. v. I Sigarenfabrikanten in Nederland, het Verbondsbestuur voor te stellen den heer Hagen, krachtens de statuten der Fabr. Ver. v. de Tab. Industrie te Utreoht, een boete groot f2000 op te leggen voor elke week dat hij laat werken, zoolang de uitsluiting nog voortduurt. De vergadering besloot verder zich door de houding van don heer Hagen niet van haar standpunt tegenover de Werkl. Organisaties te laten afbrengen doch elkander onverzwakt in den moeilijken strijd te blijven steunen. GOUDA. 14 April 1913. Aan de Raadsleden zijn door B. en W. de volgende ingekomen stukken toegezonden Gouda, 10 April 1913. Verschillende eigenaars van percee- len gelegen aan don Kleiweg en de Nieuwsteeg alhier wonsohen ton be hoeve van die porceelen gedeelten van do gerioleorde zijlen dpr Gemeente kadastraal bekend in Sectio C. Nos. 795 en 782 in huur te bekomen of op die zijlen een recht van overpad te mogen uitoefenen. De Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-werken verklaart bij haar hiernevens overlegd schrijven daartegen geen bezwaar te hebben. Ook ons College kan wel daartoe medewerken, zoodat wij de eer hebben Uwe Vergadering voor te stellen te nemen het volgende besluit De Raad der Gemeente Gouda; Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders van 10 April 1913 No. 162 en het daarbij overge legd advies van de Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente werken Besluit 1°. Met ingang van 1 Mei aan staande, tegen een huurprijs van f 0.10 per M2. en voorts op de gebrnikoljjke voorwaarden te verhuren aan a. L. van der Laan alhier, een gedeelte groot plus minus 22 M2. van de gerioleerde zijl Sectie C. No. 795, grenzende aan en liggende ten Zuiden van Sectie C. Nos. 2225, 2227 en 802 h. J. W. Hoebeek alhier, plus minus 5l/j M2. van C. No. 795, gren zende aan en liggende ten Zaidon van C. No. 801 c. N. J, Oosterling alhier, plus minus 8 M2. van C. No. 795, grenzende aan en liggende ten Zuiden van C. Nos. 2583 en 2584 d. A. van der Weyden alhier, plus minus 5l/a M-. van C. No. 795, gren zende aan en liggende ten Zuiden van O. No. 792; e. C. H. Kraneveld alhier, plus minus 6 U 2. van O. No. 795, gren zende aan en liggende ten Zuiden van C. No. 793 f. J. J. van Wijngaarden alhier, plus minus 25 M2. van C. Nos. 782 en 795, grenzende aan en liggende ten Zuiden van C. Nos. 791, 1883 788; g. T. K. Ja. Schonk wed van F. W. Stute, te 's-Gravenhage, plus minus 5 M2. van C. No. 782, grenzende aan en liggende ten Oosten van C. No. 785; h. G. van Eyk alhier, plus minus 7 M2. van C. No. 782, grenzende aan en liggende ten Oosten van C. No. 788; 2°. Met ingang van 1 Mei aan staande, tegen eene recognitie van f 0.50, en voorts op de gebruikelijke voorwaarden recht van overpad te verleenen aan: a. A. Brakel te Utrecht, ten be hoeve van het perceel Sectie C. No. 788 over C. No. 782 en een gedeelte van C. No. 795; b. J. J. van Wijngaarden voor noemd, ten behoeve van C. No. 78"^ over C. No. 782, en c. T. W. Ja. Schenk wed. van F. W. State voornoemd, ten behoeve van C. No. 785 over C. No. 782met bepaling, dat de onder I vermelde huurders de uitoefening van het onder II bedoeld recht van overpad zullen hebben tootelaten. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 11 April 1913. Ter benoeming van een onderwijzer aan de School voor g. 1. o. n°. 4 alhier, noodig geworden tengevolgevan het aan den heer G. G. C. Weil, overeen komstig zijn verzoek verleend eervol ontslag hebben wjj de eer in overleg met den heer Arrondiasements-School- opziener, na ingewonnen bericht van het Hoofd der betrokken school voor te dragen I. H. W. VAN MARKESTEYN te Calemborg, II. J. J. JAGER te Achterberg, HI. S. M. NOACH te Nijverdal. Overeenkomstig het bepaalde bij art. 29 der Wet op het Lager Onder wijs leggen w|j het advies van den Schoolopziener en het bericht van het Hoofd der School hierbij over. Wij stellen U voor tot de benoeming over te gaan, met ingang van een nader door ons te bepalen datum. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Bij het onlangs gehouden examen voo Bouwkundig opzichter slaaagde de heer N. van Leeuwen van Haast recht. Op de internationale Hondententoon stelling „Nimrod"-„Cynophilia" gehou den te Amsterdam op 11, 12 en 13 April, behaalde de hond (Doberm. P.) van den heer van Eijk in de verschil lende klassen drie eerste, een eere- en een zesden prijs. Zaterdagavond gaf de Rotterdam- sche Tooneelvereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel „De Vrienden kring" in de zaal Kunstmin der So ciëteit „Ons Genoegen" een opvoering van „De Stem van hot Hart", blijspel met zang en dans. Aangezien deze opvoering, die wat gehalte en spel betreft, nog al wat te wenschen overliet, blijkbaar meer beoogde een gezelligen avond te ver schaffen aan een bepaalde categorie van menschen, die blijkens het her haald applaus volop genoten, zullen wij slechts volstaan met een overzicht te geven van den inhoud, die wij hier laten volgen: Peter de Smid van 't dorp is de hoofdpersoon. Hij heeft z'n vrouw zaliger beloofd, dat zyn zoon zou stu- deeren en dat plan heeft hij volvoerd. Het eerste bedrijf plaatst ons in de huiskamer van Peter op den dag, dat z'n zoon Stepkan zal afreizen om te Berlijn te gaan studeeren. Alle be kenden uit het dorp komen op bezoek om het afscheid bij te wonen. Peter - tracht bij die gelegenheid geld te lee- nen van den Molenaar Mathijs want z'n zoon moet geld hebben en Peter is arm. Mathijs weigert, doch Brand de Burgemeester van 't dorp tevens "de peet van Stephan is milder en laat zich overhalen alweer te leenen. De bezoekers brengen allen wat mede om de reis van den jongen student te veraangenamen en Stiene de zuster van Peter, tevens z'n huishoudster, beijvert zich om de bekenden op een hartig glaasje te trakteeren. De heer H. K. Houtman als Burgemeester heeft de leiding van het spel. Hij is het die de vroolijkheid er in brengt en die evenals ook in de volgende bedrijven met een onleschbare dorst het eene glaasje na 't andere gebruikt, een voorbeeld 't welk alle bezoekers zooveel mogelijk navolgen. Wij, meenen dat dit wel wat te over dreven ia weergegeven. Eindelijk ver trekt Stephan onder 't hoerageroep der dorpgenooten met de diligence naar 't naaste station en Peter de smid, voorgesteld door den heer J. J. Kloos, blijft alleen achter. Twaalf, jaar later in het tweede bedrijf komt de student als dokter terug op de verjaardag van z'n vader. Weer zijn alle bekenden bü Peter vereenigd en vieren luister rijk het feest. Stephan acht zich thans te hoog voor zijn vroegere bekenden, ja schaamt zich voor z'n eigen familie. Hij vertelt dat hij over eenige dagen zal trouwen,maar laat daarbij blyken, dat zijn familie daar niet bij past. Kort is zijn bezoek en z'n vader blijft treurig achter. Het derde bedrijf ver plaatst ons te Berlijn een jaar na 't huwelijk van Stephan. Wij zien de salon van de dokterswoning,maken daar kennis met z'n vrouw en zien hoe chique de eertijds eenvoudige smidszoon nu gehuisvest is. Op den zelfden dag dat de familie van z'n echtgenoot» op bezoek komt verschijnt ook de Burgemeester Brand, Peter z'n vader en tante Stiene allen in hun boerenkleederdracht. Hartelijk is het weerzien niet. De familie van Mevrouw draait hen den rug toe. Stephan schaamt zich maar zyn jonge vrouw wyst hem op z'n plicht om zijn vader te eeren. Zij geeft den vader de hand en weet den dokter te bekeeren. Thans spreekt bij hem de stem van 't hart. Hij omhelst z'n vader. Ook de Berlijnsche familie laat zich ver teederen en in de beste harmonie ein digt het spel.. Een warm applaus beloonde de spe lers. De zaal was goed bezet en een klein orkest zorgde voor de noodige afwisseling. Tot slot had een geani meerd bal plaats onder leiding van den heer J. J. Blom. De Instrnctie-Compagnie. In verband met de berichten welke zyn gepubliceerd inzake een mogelijke verplaatsing der Instructie-Compagnie van Schoonhoven naar Gouda is in de Woensdag j.l. gehouden vergadering van den Raad aer gemeente Schoon hoven door twee leden er op aange drongen dat het gemeentebestuur alle pogingen zal aanwenden om de In structie-Compagnie voor Schoonhoven te behouden. Naar aanleiding daarvan werd door den voorzitter medeeling dat B. en W. terstond na het kennis nemen van dat bericht een audiëntie bij den minister van Oorlog hebben aangevraagd, welke nog niet was verleend. Teneinde B. en W. in staat te stel len de gewenschte maatregelen tot behoud van .het garnizoen te nemen, stond de Raad daarvoor een blanco crediet toe. De heer W. C. van der Kop vestigt in een ingezonden stuk in de „Schoonh. Crt" nog eens de aandacht der auto riteiten op deze vbor die gemeente zoo belangrijke zaak en wijst er daarin op dat hoewol bij de nieuwe organisatie van de vestingartillerie is bepaald dat de Instructie-Compagnie te Schoon hoven blijft, deze bepaling slechts geldt tot 1 April 1914. Indien de reden tot e. v. verplaat sing mocht liggen in gebrek aan ge bouwen, dan wijst de inzender op de uitstekende bouwterreinen, die in Schoonhoven beschikbaar zijn. De Spoorweg Gouda—Schoonhoven. De Spoorweg Gouda—Schoonhoven nadert thans snel haar voltooiing. De spoorbaan strekt zich nu bijna qit tot het aansluitingspunt op de spoorbaan Gouda—Utrécht. 'XDit laatste gedeelte |begint echter weer leelijk te doen. Door de groote massa's zand welke^ met*de"treinen worden aangevoerd en welke worden gestort op de baan, welke thans achter de gebouwen der Sociëteit „Ons Ge noegen". wordt'gelegd, is de grond ter zyde van die baan aan het werken gegaan en wel zoodanig, dat zich in de vliet, welke loopt langs do gebou wen der Sociëteit, een eilandje heeft gevormd ter grootte van circa 4 X 2 M. Daar de zandstorting nog steeds plaats heeft, zal het de vraag zijn of niet meerdere werking van den grond zal plaats hebben en in het geval dat zulks zoo mocht zijn, konden hieruit wel eens bezwaren voortkomen zoowel voor den in aanbouw zijnden schouw burg als voor de gebouwen der socië teit. Reeds werden ter plaatse opnamen gedaan teneinde den juisten normalen toestand te kunnen aangeven, voor het geval zich door het werken van den grond moeilijkheden kunnen voor doen, die wellicht tot schade aanleiding kunnen geven. De volgende niet onvermakelijke advertentie lazen wij in de „Schoonh. Ct.": De dubbele Jubilaris. Den 24 April a.s. hopen CORNELLS DEN HARTOG en CORNELIA LICHAAM te Oud-Alblas den dag te herdenken, dat zij 40 jaren door den huwelijksband zijn verbonden en tegelijk, dat hij dan aldaar 25 jaren als Nachtwaker voor de veiligheid en rust der inwoners zijne nachtelijke tochten en rondes heeft gedaan. Moge voor hun dien dag niet onopgemekt voorbijgaan. Hij als nachtwaker of liever als behoorende tot het korps van den Heiligen Hermandad bij nacht heeft 25 lange jaren achtereen dus den nachtelijken dienst elders en in anderen vorm dan bij moeder de vrouw moeten waarnemen. Moge voor dat paar de tijd ook eens aanbreken, dat dit alles meer naar huwelijksvorm kan plaats hebben. Dat zy dieluidjes van harte gegund. Eenige Vrienden van bovengenoemd Echtpaar. Krimpen a. d. Lek. Het zoontje van Z. De Jong, van Krimpen a. d. IJsel, kwam, kwam, doordat hij van de fiets viel onder den kolenwagen van den heerJF. J. Mijnlieff, van hier, terecht, met het noodlottig ge volg, dat een der wielen hem over het lichaam ging. Met een gebroken been werd hij opgenomen en huiswaarts gebracht. Bergambacht. Zondagmiddag ge- raakte een wielrijder, vermoedelijk door onbekwaamheid in het water langs den z.g. Opweg alhier. Den heer P. Blom uit Ammerstol, die daar toevallig juist langs reed en het ongeval zag, gelukte het, niet dan met het grootste gevaar, den drenkeling behouden op het droge te brengen. Voetbal. De le dag der serie-wedstrijden van Olympia verliep gisteren onder min der gunstige weersgesteldheid. Een betrekkelijk gering aantal bezoekers was daarom zeker in den aanvang tegenwoordig, wanneer de gastheeren tegen Kampong aftrappen. Direct valt Kampong aan, Olympia is nog niet op dreef en fel wordt Wagner bestookt, die echter zeer verdienstelijk eenige mooie schoten stopt. Dan ko men ook de Olympianen los en dnder leiding van Samsom en Duym Wordt de Kampong-achterhoede „aan den tand gevoeld", waar echter Ketlitz menigmaal het leder', nair zijn voor hoede zendt. Zoo blijft het spel gelijk op gaaneen aanval van de Utrech tenaars dreigt een doelpunt te wor den, daar v. Iterson als hij wil trappen valt, doch Wagner is op zijn posten houdt het schot mooi uit zijn doel. Het geheele Olympia-elftïil kómt dan wat moer in vorm, de rechtsbuiten hadden wij graag nog wat vlugger gezien, terwijl aan de linkerwing door te lang dralen eenige mooie kansen ontsnapten. Enkele corners worden op het Kaïnpong-doel geforceerd, en uit óén daarvan bezorgt Samson keu rig aan Olympia de leiding. Na de thee treedt Kampong wat forscher op en zet er alles op om gelijk te maken, doch de blauwwitten weren zich inj de achterhoede goed, terwijl Wagner zich niet laatpasseeren. Wel wordt enkele malen het spel gefor ceerd door ruw spel, doch het baat niet. Wat Kampong in vroeger jaren eveneens nooit gelukt is, gelukto ook thans niet, daar Olympia zegevierend uit don strijd kwam met een 1-0- overwinning. IfHet was een spannende wedstrijd van 2e-klasse-gehalte. Onder een flinke hagelbui, wat nu juist niet van goeden invloed op het veld was, traden Volharding (blauw geel, Amsterdam) on«D.V.V. (groen wit, den Haag) in het veld. Direct een overdonderend optreden van D. V. V., dat in snel tempo op het Vol- hardinvoel afging, evenwel zonder resultaat. Dan ging de fut uit het spel, voornamelijk door de gladheid van het veld, tengevolge van de ha gelbui, en werd het een vrij futlooze 2e-klasse-vertooning met een gering overwicht van Volharding. Na rust ging het spel meer gelijk op en Vol harding slaagde er in te scoren. Wel werd er nu harder gewerkt ongelijk te maken, doch spannend wasfeezo ontmoeting niet en eindigde met oen 1—0-overwinning van Volharding. Door niet-opkomeïi won V. V. A. (Amsterdam) van Hercules (Utrecht). Ter aanvulling speelde echter V.V.A. (rood-zwart) vriendschappelijk tegen Achilles (Rotterdam, blauw-wit). Het begin is voor de rood-zwarten en niet lang is gespeeld of V.V.A. weot oen fraai doelpunt te scoren. Dit prikkelt Achilles en eenigen' tijd tater gelukt het de rechterwing met een keihard schot onder de lat gelijk to maken. De aanvallen van de Amsterdammers stuiten meest op den langen achter back, terwijl de middenvoor zich als een tactisch fijn speler liet zien Eenige pech had deze zeker en zijn schoten hadden vaak beter lot ver diend. Het einde komt dan meteen gelijk spel (1—1). Ook déze wedstrijd was niet zeer spannend to noomen en stond niet bepaald op 2e-klas-peil. In den eindstrijd komen den 27en April dan Olympia,|D. V. S., vVolhar ding en V. V. A. Wij wenschen Olympia ook dezen 2en dag veel succes toe, met betere weersgesteldheid. Goudscho Voetbalbond. T.O.P.Alfen 3—0. Waddinxveen—Gouda II 32. Volksw. Gouda IIde Stuis II03. Van groot belang voor de compe titie-standen waren de wedstrijden gisteren. Door de overwinning met 3—0 in den Winterdijk is T.O.P. kampioen in de le klasse geworden. Wel moet Gouda nogmaals tegen Volksw. G. spelen op eigen terrein, doch van invloed kan deze wedstrijd niet zijn, daar de overwinning alsdan buitengewoon groot moet zijn. De stand ia thans geworden: T.O.P. 10 9 0 1 18 43—4|1.80 Gouda 9 8 0 1 16 42-6 1.77 Gouda II slaagde er voor de 2e maal in Waddinxveen te'kloppen en is daardoor kampioen van de geheele 2e klas. De Struis 2 won de'opnieuw vast gestelde wedstrijd togen Volksw. G. 2 en behaalde het kampioenschap in de 3e klasse b. Bekerwedstrijden. V.O.C.—V.F.C. 4—1. H.B.S.—H.F.C. 3-4. De samenkomst vangt aan om half- twee en eindigt pl. m. halfvyf. Als sprekers zullen optreden Ds. G. J. Schrafford Koop* (N. H, te Sliodrecht)Openingsrede de heer Tj. Kielstra (Em. Dgz. te Oegstgeest) Godsverkteerlijking ds. D. E. W. van Weel (N. H., te Nieuw-Helvoet)Le vens waardeering ds. J. L. N. Zillin- Sir Molenaar (N. H. te Dordrecht) eloofskrachtds. J. W. K. Iloevers (L„ te Rotterdam)Onsterfelijkheid de heer Jan ligthart (H. e. S., te 's Gravenhage)Wek Godsdienst in het kinderhart; ds. J. H. C. Kater (N. H., te Oudshooornl: Het zit niet in 't kerkgaan dr. C. E. Hooijkaas (R. te Vlaardingen Slotrede. De zangkoren Excelsior van Slie- drecht en Irene van Rotterdam zul len hun medewerking verleenen. |N. Crt. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 42, 2e 38 en 3e 33 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 31, 2e 28,3e 24 cent per half kilo. Vette" Varkeus goede aanvoer lste kw. 27V2t 2g kw. 263e kw. 24 cent per half kilo. Schapen redelyk aangevoerd. Handel in vet vee stug, doch prijs houdend. Vette kalveren lager in prijs. De prijzen der vette varkens waren door kortoren aanvoer ongeveer als vorige week, handel slepend. Schapen prijshoudend. Openluchtsamenkomst op Dnindigtte 's Gravenhage. Naar men weet zal op Hemelvaarts dag (1 Mei) voor de tweede maal in deze periode een Openluchtsamen- domst van Vrijzinnig-Godsdienatigen gehouden worden. De renbaan Duin- digt by 's Gravenhage van den heer Jochems, is daarvoor Welwillend in ge bruik gegeven. De staking in België. Gisteren had te Antwerpen een reus- achtigo betooging plaats, waaraan een 25 a 30.000 personen deelnamen, waar onder ook zeer vele dokwerkers. Men besloot unaniem aan de staking deel te nemen. Op de markt te Molenböek-Saint- Jean zal gedurende de oerste da gen der staking geen markt'gehonden worden. Te Verviors is een betooging ge houden waaraan 1500 2500 mani festanten deelnamen. Geen incidenten. De neutrale zaal te Brussel zal ver licht worden door electrisohe projectors waarvan er vijf uit Antwerpen te Brus sel zijn aangekomen. Zij zijn onder gebracht in de kazerne en bestemd om eventueel dienst to doen. In de Borinage zijn de troepen aan gekomen.^Zaterdagvoormiddag door kruisten patrouilles de Borinagedui zend soldaten zyn.in de dorpen onder gebracht. Eveneens honderden gendar mes. Het geheel maakt den indruk van mobilisatie. Brussel, 14 April. Alle ambtelijke bedrijven werken regelmatig, zoowel in Brussel als in de voorsteden. De trams rijden. In de groot industrie wordt voor een derde deel gestaakt. Te Charleroi is de staking volkomen in de kolenmijn; de dienst wordt ge deeltelijk waargenomen door werklie den die van elders zijn gerequireerd. In de metaalnijverheid is de staking algemeen. In de glasnyverheid is zo nog niet begonnen. Het drama te Velsen. Uit Haarlem wordt geseind dat de toestand van de door den waanzinnige door revolverschoten getroffen per sonen gunstig is, behalve van den besteller Hamers. Diens toestand is hoogst ernstig. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal nog deze week haar werkzaamheden regelen en vermoedelijk eind dezer maand uiteen gaan. Eerste-Kamerverkiezing. De Prov. Staten van Overijsel kozen heden in de vacature-van Pallandt tot lid der Eerste KamerMr. W.L. Baron de Vos van Steen wijk (c.h.) te Wijhe met 26 van de 47 stemmen. De heer D. W. Stork kreeg 16 st., de heer H. H. van Kol 4 en de heer D. Berends 1 stem. De Pest op Java. De officieele berichten loopende van 26 Maart—8 April luiden Malang 280 gevallen waarbij 1 Euro peaan, 265 dooden; Kediri, 20 nieuwe, 20 dooden; Madioen 17 nieuwe, 'Toe- loegagoeng 3, Soerabaya 5, Paré 18 nieuwe gevallen. Van de vorige periode nóg 6 ge vallen, waarvan 4 dooden. Aanrandingen te Leiden. Te Leiden gebeurde het in den laat- sten tijd meermalen dat meisies en vrouwen met min-eerbare bedoelingen werden aangerand. Het is de politie gelukt de hand te leggen op een 15-jarig die zioh daaraan schuldig maakte. Waarschijnlijk is hij niet toerekenbaar. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.5 te Horta, laagste stand 737.5 te Vest manver. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige zuidelyke tot zuid westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, mogelijk onkele regenbuien, hoogere nachttemperatuur. 1913. Vorige Koers- 77'/, Koers vaa heden 79'/, VAN DEN 14 APRII. SUatsleeninecii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenreute 4 pet. Port. Obl. 3de Sorie Amort. Schuld 3 pet. Russischo Obl. 1906 5 pot. Id. Ooi. (Gr. Russisoho Spw.mij.) 1898 4 pet. Ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 1 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. lUnk- en Credlet-lustel- Jiüfen. Nod. Bankaandeelen Industr. Onderuenilnfen American Car Foun dry Comp. 0. v. A. ld.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cv. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aand. liul. Crediet Instelt, en Caltnor Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My.C.v.A M|jnbouw Myen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. I tedjang Lebong, Mij n- bouw Mij. Aand. Great Cob ar Aand. Petroleum-Ondern. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. O.v. A „Shell" The Transp. ét Trad Cy. 0. v. G. A Scheepvaart M|jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. lahak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. dpo or wegen. Iloll. IJzeren Spoor- wograij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-II Obl. 8 pet. Warschau- Weenen Spoorwogmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 oct. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Gert. v. gew. A Wabash Gew. Aand Preuiieieenittgea. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLss-Re- gmirungs-Ges. 4pot. GELDKOERS. Prolongatie 4% pCt. Amerikanen vast, Nat. Staatsf. stil ea prijshoudend, Buitenl. weinig va riatie, Calturen iets beter, Tabakken lager, Petroleum iets beter, Rubbers stil, Mijnen iets zwakker. 62 84%, 100 99%, 90'/, 90% 85% 81'/, 85%, 44'/, 103"/,, 83'/, 58'/, 58'/,. •216'/, 52 52 72 72% SW'/lt 24% 68 63% 197'/, 287»/, 189% 200 i7'l. 16 216 58% 209'/, 58% 180 580% 179'/, 683 525 181 182 117% 117% 4"/,, 4% 110'/, 110 8% 10% 10"/,, 90'/, 90'/, 97% 63'/, 63% 185% 86% 95'/, 93';, 80'/, 30% 154 4%, 154% 4 100',% 150 148

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2