Blrxr: enJLand.. Qemengde Berichten. Stadsnieuws. TTxt de Pers. Laatste Berichten Telegrafisch Weerbericht - - - - Officieels Prijscourant dank zij de intelligente propaganda, ook het mannelijk deel der bevolking meer en meer <le zaak der suffragettes begint te steunen. Doch, wat de „schoonheid» optocht" betreft geen kwaad idee, om de „steun der mannen meer en meer te winnen" hebben zich reeds heel wat lief hebsters uit de gelederen der suffragettes aangemeld, waarom het best nar van den bond ge noodzaakt is geweest, een bijzondere commissie te benoemen, die thhns de meer Junoeske blonden en bruinen voor de beauty-parade moet uitzoeken. De grootste mooilijkheid ondervindt zij echter by het uitkiezen van achten veertig knappe mannen, die de dames op haar tocht vergezellen moeton. Hier is nl. - geen wonder het aantal candidaten legio. Een pracht-propaganda r Spanje. De aanslag op Koning Alfonso. De Koning van Spanje verklaarde naar uit Madrid werd geseind, later aan zijn omgevingNadat het eerste schot gevallen was liet ik bet paard steigeren. Het paard was echter by de teugels door aen dader gegrepen en ving het tweede schot van den moor denaar op. Het paard word daardoor naar ik later hoorde doodelijk getrof fen. De Koningin volgde den gene- ralen staf op eenigen afstand in een koets. Zy hoorde de jubelende toe roepen van de menigte. Op zijn vorde ren tocht naar het paleis heerschte er onder de menigte een groote geest drift. Gedurende den avond kwamen in het Koningklijk Paleis te Madrid talryke telegrafische gelukwenschen van vorsten on minister-presidenten uit schier alle landen binnen. Bkloir. De staking in België. Uit Huy wordt dd. 14 April geseind Van de 3000 arbeiders hier staken er 2000in het Charleroi-gebied staken 30.800 kolen werkers, 15.600 metaal arbeiders, 10.600 glasarbeiders en 2800 in verschillende andere bedrijven. In het district Brussel bedraagt het aan tal stakers ongeveer 6000. Duitsohland. De versiering van Beilyn bij de feesten ter gelegenheid van het vijf- en-twintig-jarige regeeringsjubileum van den Keizer zal, volgens de raming van deskundigen, tusechen do 350,000 en 400.000 mk. vereischen. Hiervan zal alleen 60,000 mk. aan de Linden- laan ten koste gelegd worden. De be woners van die laan zijgt bereid om voor 30,000 mk. by te dragen. Do ge meente Berlijn zal vermoedelijk 100,000 mk. van de kosten vóórhaar rekening nemen. Torpedoboot gestrand. Omtrent de stranding van de Duit- sche torpedoboot „V 8by Miadroy, bericht net „Berl. Tagebl." het vol gende hetwelk wij aan het Hbld. ont- leonen: Sedert eenige dagen lag het geheele schooleskader der marine, be staande uit verschillende groote krui sers en een aantal torpeaobooten op de reede van Swinemündo voor anker. In den nacht van Donderdag op Vrti- dag zou het een aanval doen op de vesting Swinemiinde. Te dien einde voeren de schepen de zee in en deden daarna pogingen om op de kust, die door vesting-artillerie en infanterie verdedigd werd, troepen te landen. Toen men tegen den ochtend terug keerde, werd de torpedoboot „V 3" vermist. Eenige Bchepen trokken di rect #p onderzoek uit, en merkten de boot eindelyk op bij Misdroy, waar zy hulpeloos ronddreef. Er waren nl. geen kolen meer aan boord, zoodut de boot niet meer kon raanoeuvreeren. De uitgezonden schepen trachten nu de boot te naderen, zy slaagden daarin echter niet, daar telkenmale de ti ossen braken. Daarop wierp de boot hare ankers uit, maar deze konden geen grond krygon. Tegen 3 uur 's middags werd de boot tusschen Misdroy on Swinhoft, op on geveer 150 M. van het strand op het zand gedrevon. Onmiddellyk word dit bericht aan do reddingstations van Misdroy on Neuendorf en dezo zonden dadelyk hulp. Een deel der manschap pen van de torpedoboot zwom naar den wal, de anderen werdon met red- dingbooton aan land gebracht. Voor den vryzinnigen landdag te Veendam zullen als sprekers worden uitgenoodigd de hoeren dr. D. Bos, W. de Jong, beiden lid van de Tweede Kamer, F. J. Drion en H. Snijders. Kamerverkiezingen jpa centrale vryzinnige kiesvereeni- ging in het district Den Helder, heeft mr. Th. H. de Meester, het zittende lid, opnieuw candidaat gesteld. De vryzinnige kiesveroeniging te Engwirden, district Schoterland, heeft mr. Limburg, het aftredende lid, weer candidaat gesteld. Auto ongeluk. To Amsterdam heeft Zondagmiddag een auto-ongeluk plaats gehad mot doodelijken afloop. Het geschiedde op het Museumplein. Twee dochtertjes van don brandwacht, meisjes van 9 en 8 jaar, liepen daar te spelen, op weg naar baar groot moeder, bij wie zij een boodschap zou den doen. Hoe het nu gegaan is. weet men niet precies, maar, spelenderwijs, naar het schijnt, kwamen zij plotseling voor oen autrf uit Haarlem, die in matige vaart over het Museumplein reed. De kinderen werden overreden met het ongelukkig gevolg, dat het oudste meisje bijna onmiddellijk dood was en het andere ernstig verwond. De kinderen werden per auto-zieken wagen naar bet Wilhelminagasthuis gebracht, waar 't jongste meisje ter verpleging werd opgenomen. De toe stand van dit kind is volgens de M. Ct. bevredigend. Het conflict in de sigarenindustrie. Gisterochtend is op de sigarenfabriek der firma H. G. en M. A. Hagen te Utrecht de arbeid door ongeveer 200 man hervat op de door de sigaren- makers-organisatie voorgestelde loon regeling. Men meldt nit Amsterdam Aan de looncomraissie uit het Ver bond van Vereenigingen van Sigaren fabrikanten is door de hoofdbesturen der vier werkliedenorganisaties onder staand schrijven verzonden „Wy bevestigen thans sohriftelyk de reeds in de conferenties van 8 en 11 April gedane verklaring, dat wij uwe voorstellen onaannemelijk achten. Dat alleen de door ons ingediende bemiddelingsvoorstellen waarin eene kleine verhooging voor de jaren 1913, 1914 en 1915 wordt gevraagd, waardoor het bedrijf niet te zwaar wordt belast en zich dus geleidelyk aan den nieuwen toestand zou kunnen aanpassen de rust en vredo in onze industrie zal kunnen doen wederkeeren. Wy zyn overtuigd, dat de in onze gewijzigde loonregeling, voor u kwes- tieuse punten, na de aanneming, wel met de looncommissie tot een goede oplossing gebracht kunnen worden. Aangenaam zal het ons dan ook zyn van u te mogen vernemen, dat u onze voorstellen aanvaardt." Valscho handteekeningen. Op last van den officier van justitie te Arnhem wordt te Veenendaal een onderzoek ingesteld naar ingekomen biljetten om op de kiezerslyst geplaatst te worden, welke van valsohe hand teekeningen zouden zijn voorzien. Uit Amsterdam meldt ment: De vorige week is medegedeeld dat een vrouw uit de le Jan Steenstraat is gearresteerd wegens het in haar woning gelegenheid geven tot het plegen van ontuchtige handelingen met minderjarige meisjes. Wn vernemen thans dat dezer dagen ook ae moedor dezer meisjes is aan gehouden, wijl zij uit deze behandelin gen voordeel trok. Na haar verhoor op het politie bureau is zy ter beschikking van den officier van justitie gesteld. De 37-jarige losse arbeider Cbr. v. B., uit Grave, die 14 dagen geleden by een twist door een boer te Sam- beek (bfi Boxmeer) met een jaohtge- weer in de beenen werd geschoten, is gistermiddag, tengevolge van infectie aan de toen bekomen verwondingen, in het ziekenhuis te Grave overleden. (N. R. Crt.) Aan het Hbld. meldt men uit Hoorn Twee jongens van 16 jaar, Huysen en Van Straten, zyn Zondagmorgen per oano van hier de Zuiderzee opgevaren. Tot gisterenmiddag waren zy niet teruggekeerd. Een onderzoekingstocht met oen motorbdbt leverde geen resul taat op. Langs een omwyg. Iemand uit Helder zond 28 Jan. 1913 een brief, gefrankeerd met 5 cents, naar iemand in Philippine. Zooals iedere schooljongen weet, ligt deze plaats in Zealand. Der Heidertohe poet was dit niet bekend, die zond den brief naarManilla op de Philip- pijnen. Vandaar kwam hij via den Hollandschen consul weder naar Hol land en werd 26 Maart te Philippine besteld. (Hbld.) Kikvorschenjacht in Zeeuwsch- Vlaanderen. „De Zeenwsche Koerier" schrijft: „In de week van 31 Maart —6 April 1913 werden te Sas van Gent per spoor uitgevoerd 1098 kilogram kik- vorschen-achterpootje*. Schat men het gewicht van 100 pootjes op 1 kilo gram, dan vertegenwoordigen doze 1098 kilogram niet minder dan 54900 kikvorschen, die gedurende ongeveer één week in deze omgeving gedood werden. Gemiddeld circa 7850 kikvor sehen per dag. Ziehier in cijfers uitgedrukt de ge weldige en afschuwelijke slachting onder deze voor den landbouw zoo uiterst nuttige diertje». Is het niet verschrikkelijk V" Slaapwandelaar verdronken. Naar de Tel. meldt, is in den nacht van Zaterdag op Zondag de schipper S. van der Werk, gei:oren te Dantu- madeel (Fr.) en oud 40 jaar, van een in de Oude Houthaven te Amsteidam liggend tjalkschip, waarschijnlijk in den slaap, overboord gevallen en ver dronken. Hij had zich Zaterdagavond in het vooronder ter ruste begeven, maar den volgende morgen word hij vermist, terwyl zijn bovenkleeren zich nog in de hut bevonden. Door den havendienst werd zijn lijk opgedregd. Een jeugdige booswicht. In den lantsten tijd werden de Leid- sche Singel» en stille buitenwijken onveilig gemaakt door een persoon, die op de meest brutale wijze dames en meisjes op zeer ongepaste wijze aan randde. Thans is, aldus meldt het Leidsch Dbl., de adjunct-inspecteur de hoer Carstens er in geslaagd dien jon geling aan te houden. Na opgemaakt proces-verbaal is hij door den com missaris van politie ter beschikking gesteld van den officier van justitie in Den Haag. Hij is vijftien jaar. Inbraak. Gisterochtend tusschen achten on negenen ward ontdekt, dat in den voornfgeganen nacht was ingebroken ten huize van den ingenieur, den heer L. I. Hulstkamp Dzn. en van dr. W. van Woerkom, onderscheidelijk wo nende Mathenesserlaan no. 204 en 206 te Rotterdam. De inbrekers heb ben zich vermoedelijk toegang ver schaft door perceel 202 aan de Mathe nesserlaan, dat onbewoond is, of wel hebben zy gebruik gemaakt van een brandgang, die aan den Nieuwen Bin nenweg uitkomt. Na by dr. Van Woer kom in den tuin te zyn aangeland, hebben zy daar met geweld een deur geopend en zijn in de keuken gekomen. Twee flesschen wijn en de helft van een stuk vleesch, dat zij daar aantrof fen, werden buit verklaard. Meer wordt er by dr. v. Workum niet vermist. Bij den heer Hulstkamp zijn zij bin nengekomen door een raam open te schuiven. Langs een trap kwamen zij toen in de speelkamer der kinderen en van daar in de teekenkamer van den heer Hulstkamp. Daar is een schryfbureau geopend. Een zich in dat schrijfbureau bevindend notitieboekje is gestolen. Eenig geld, dat in het bureau lag, heeft men over hoofd ge zien. Van het komen en gaan der inbre kers is niets bemerkt. Daar zioh sedert 28 Mrt. j.l. teOldenzaal geen tweede geval van pokken beeft voorgedaan,, kan de ziekte aldaar en dus in geheel Twenthe als geweken worden beschouwd. Gisteren zyn de posten voorde geïso leerde woningen te Olden^aal weer ingetrokken, de woningen zyn er ont smet en de isolatie van de bewoners is opgeheven. De eenige pokkenlydster K;, die nog in de barak wordt verpleegd, gaat foed vooruit en zal binnen enkele agen wel geheel hersteld znn. N. R. Ct. Onder |jet opschrift „Een boertje aan de hemelspoort" schrijft H. Kamp- fer in de Nieuwe Limburger Koerier (een goed Roomsch blad): Een arm, vroom boertje was ge storven en kwam aan de poort des des Hemels. Even voor hem kwam ook oen ryke, deftige heer en hoopte ook binnen gelaten te worden, daar hy steeds rechts rechtschapen en god vruchtig geweest was en veel aan de armen had gegeven. Daarop kwam de H. Petros met den sleutelv opende de poort en liet den voornamen heer binnen. Het scheen, dat hy het boertje niet eens bemerkt had, want hij liet hem staan en sloot de poort weer dicht Toen hoorde het boertje duidelijk, hoe binnen gezongen en gejubeld werd door een koor van engelen. Nadat eindelijk alles stil was gewor den, klopte het boertje. De H. Petrus kwam, opende de poort en liet hem gaarne binnen Nu dacht het boertje, dat er ook gezongen en gejubeld zou worden in den Hemel. Maar bittere teleurstellingAlles bleef stilWel werd hij met liefde ontvangen, en de en de engelen kwamen hom met vreug de tegemoet, maar gezongen werd er niet. Daarop vroeg het boertje den H. Petrus, waarom men voor hem niet zong en jubelde als bij den rijken heer. „Het schijnt", sprak hij, „in den Hemel gaat 't al even partijdig als op de aarde". „Neen, waarachtig nietzei de H. Petrus. „Ge zult in den Hemel alle geneugten smaken, ovenals die rijke heer en nog eerder meer dan minder, omdat gij op de aarde arm waart en nood hebt geleden. Maar zie, van zoo'n arm boertje als gij, komen er iederen dag in den Hemel, van zoo'n rijke heeren komt er slechts ieder jubeljaar één binnenDaarom is er uitbundige vreugde, wannoer weer zoo iemand zijn ziel gered heeft". „ARNOLD SPOEL." Deze keer geen „groot" werk, geen solisten, geen orchest, doch eene uit voering, die qua kunst op een tien maal hooger peil stond, dan de uit voering van de „Jahreszeiten" in 't begin van dit seizoen. In de eerste plaats al 't koor zelf! Afgezien van enkele minder gelukkige oogenblik- ken, was dit gisteravond bizonder op dreef. Er werd uitstekend genuan ceerd en over 't algemeen met groote rhythmische zekerheid gezongen. Ook 't klankgehalte was veel beter dan bij de vorige uitvoering en ofschoon 't mannenkoor ook gisteravond in klank schoonheid nog bij 't vrouwenkoor achter stond, werd er nu toch ook door de heeren gezongen. De beide werkjes van Gade maakten weinig indruk, ofschoon ze goed werden uit gevoerd. Ze zijn echter als compositie weinig belangrijkde muziek van deze beide koortjes is oud, doch verre van klassiek. Maar na de pauze was 't programma interessanter. Niet alleen Nanie, doch vooral de Liebeslieder van Brahms gaven volop te genieten. De heer Beusekamp heeft Nanie uitstekend geaccompagneerdzijne verklanking van 't voorspel van dit werkje had meer aandacht verdiend een groot gedeelte van 't in de zaal aanwezige publiek schijnt nog van opinie te zijn, dat een koorwerk eerst begint als er gezongen wordtDe be geleiding van Brahms Liebeslieder, door den heer Beusekamp en Jaap Spaanderman, was buitengewoon mu zikaal en bovendien technisch volko men af. 't Geheel werd door den heer Spaan derman met groote zekerheid geleid. Hij had gisteravond z'n koor er geheel onder en wist dit al zijne intentiën nauwkeurig te laten volgen. 't Optreden van 't Rotterdamsch Strük-quartet was een groot succes, 'fc Quartet in C moll (op. 18 no, 4) van Beëthoven werd teohnisch onbe rispelijk en voornaam van opvatting verklankt. Ook de wedergave van Schuman's quartet in Adur (op. 41 no. 3) stond, wat opvatting betreft, zeer hoog. Doch hierin liet ae zuiver heid soms te wenschen. Bepaald hin derlijk was dit in „Tempo risoluto" van 't tweede gedeelte, wat na de heerlijke wedergave van „Un poco Adagio" nog sterker uitkwam. Doch verbluffend was de zekerheid, waar mede de polyhrythmische gedeelten van 't Adagio molto en verder 't geheele Finale werden gespeeld. Dat was ensemble-spel in den meest vol maakten vorm f Zooals 't zich thans laat aanzien, is de hierboven besproken uitvoering van „Arnold Spoel" de laatste geweest onder de directie van den heer Spaan derman. Zonder ook maar in eenig opzicht party te willen kiezen in 't geschil, dat tusschen 't bestuur van „Spoel" en z'n directeur is gerezen, kunnen we niet anders doen dan 't aftreden van den heer Spaanderman ten zeerste betreuren. Want „Spoel" verliest in hem een bekwaam en vooral een zeer ijverig dirigent. Zeker, nie mand is ten slotte onmisbaar en 't zal de vereeniging zoo noodig ook wel ge lukken een plaatsvervanger voor aen heer Spaanderman te vinden, maar wie dit ook zyn zal, kwalyk zal hy den afgetreden directeur in üver en toewyding kannen evenaren. Doch de heer Spaanderman is niet slechts een yvzrig, hy is ook een bekwaam direc teur. In 't bezit van eene buitenge wone theoretische kennis, is hij vol komen in staat om den bouw van een groot koorwerk tot in z'n finesses te bestndeeren en bij de uitvoering tot z'n recht te laten komen. Hiervan zijn de uitstekend geslaagde audities van Klughard's „Die Zerstörung Jerusa lem»" en Max Brach's „Das Lied von der Glocke" om ons tot den but sten tijd te bepalen de bewysea. Al gaan wij, wat de artistieke op vatting van een werk betreft, ltQg niet altijd met den heer Spaanderman mee, we apprecieeren in hem toch steeds den zeer kondigen dirigent. Trouwens, ook buiten onze gemeente heeft de heer Spaanderman als koor dirigent een goeden naam, anders zou hij stellig niet aangewezen zijn om gedurende eenige jaren een cnrsus voor koordirigenten te leiden. Bovendien, 't feit, dat niemand min der dan Arnold Spoel in persoon zich gisteravond onder Spaan lor man's lei ding kwam stellen, toont duidelijk aan hoe deze eminente musicus over Spaan derman als dirigent denkt. We géloo- ven dan ook zeker, dat do vereeiriging „Arnold Spoel" zeer tegen haar eigen belang zon handelen, indien zeden heer Spaanderman liet gaan. Na wat ons van beide kanten ter oore gekomen is, meenen wo, dat mot eenigen goeden wil, zoowel van den afgetreden diri gent als van de vereeniging, 't gerezen geschil nog best kan worden bijge legd. En dit hopen we van harte H. N. GOUDA, 15 April 1913. Bij de gisteren plaats gehad heb bende aanbesteding van het één-jarig onderhoud van de Militaire Gebouwen en Werken in deze gemeente was in geschreven als volgt: W. Bokhoven, Gouda voor f3852. J.H. de Wilde, -3878.- A. Bontenbal, Reeuwijk - 3912.— De gunning wordt nader bekend gemaakt. Het Vroolijk Tooneelensemble. Zondag 20 dezer zal het Vroolijk Tooneelensemble, impressario de heer P. H. A. van Schaik Zillesen in de zaal Kunstmin der Sociëteit „Ons Ge noegen" een revue opvoeren, getiteld „Gouda op z'n kop", gearrangeerd en in soène gezet door Armand Biomans en Leon Bonné. Medewerking wordt verleend door de dames Mevr. Bonnó, Mevr. de Graaf en Mej. Durand en de heeren Leon Bonnó, Armand Bieman9,Th. de Graaf, A. de Haas en Jacques Stal. Dit gezelschap had met de opvoe ringen van een dergelijke revue op andere plaatsen een enorm succes. Het program van den avond wordt geopend door het optreden van den Vlaamschen humorist Armand, van het duo Bonné en door de dansduet- tisten de heer en mevrouw de Graaf. Door de politie alhier is hedennacht een persoon aangehouden, die een zak by zich had waarin zich 2 konijnen en 2 kippen bevonden. Hy bekende die beesten gestolen te hebben Heden morgen is hij ter confrontatie naar gastrecht overgebracht. Met de Stct. (n°. 87) zijn verzonden de statuten van de volgende vennoot schappen, behoorende tot de Reederij de iJsel Naamlooze Vennootschap Stoom boot IJsel I, te Gouda. Doelhet exploiteeren van de stoomboot IJsel I of van een ander vaartuig, hetwelk in de plaats van het Onderhavige mocht komen, hetzij door dit vaartuig te ver huren, hetzij door eigen exploitatie. Duur 50 jaar. Kapitaal f 19,500 ver deeld in 195 aandeelen van f 100, alle geplaatst en volgestort. Het bestuur der vennootschap is opgedragen aan een directeur. Voor de eerste maal tot directeur benoemd de heer I. Yssel de Schepper, fabrikant te Gouda. Naamlooze Vennootschap Stoom boot IJsel 2, te Gouda. Doelen daar als sub a. Kapitaalf 12000, verdeeld in 120 aandeelen van f 100, alle ge plaatst en volgestort. Bestuur als sub a. Naamlooze Vennootschap Stoom boot Usel 3, te Gouda. Doel en duur als sub a. Kapitaalf 10,000, verdeeld in 100 aandeelen van f 100, alle ge- plaatst en volgestort. Bestuur als sub a. Stoomboot IJsel 4, te Gouda. Doel en duur als sub a. Kapitaalf 20,000, verdeeld in 200 aandeelen van f 100, alle geplaatst en volgestort. Bestuur: als sub a. Motorschip IJsel 5, te Gouda. Doel en duur als sub a. Kapitaal: f7000, verdeeld in 70 aandeelen van f 100, alle geplaatst en volgestort. Bestuur: als sub a. Motorschip IJsel 6, te Gouda, Doel en duur als sub a. Kapitaalf 7000, verdeeld in 70 aandeelen van f 100, alle geplaatst en volgestort. Bestuur: als sub a. Motorschip IJsel 7, te Gouda. Doel en duur als sub a. Kapitaalf 7o00, verdeeld in 75 aandeelen van f 100, alle geplaatst cn volgestort. Bestuur, als sub a. Motorschip IJsal 8, te Gouda. Doel en dour als sab a. Kapitaalf 7o00, verdeeld in 75 aandeelen van f 100, alle geplaatst en volgestort. Bestuur: als sub a. Motorschip IJsel 9, te Gouda. Doel en duur als sub a. Kapitaalf 11,500, verdeeld in 115 aandeelen van f 100, alle geplaatst en volgestort. Bestuur als sub a. Motorschip IJsel 10, te Gouda. Doel en duur als sub a. Kapitaalf 11,500, verdeeld in 115 aandeelen van f 100, alle geplaatst en volgestort. Bestuur als sub a. Motorschip IJssel 11, te Gouda. Doel en duur als sub a. Kapitaalf 5000, verdeeld in 50 aandeelen van f 100, allle geplaatst en volgestort. Bestuur als sub a. Motorschip IJsel 12, te Gouda. Dool en duur als sub a. Kapitaalf 7000, verdeeld in 70 aandeelen van f 100, alle geplaatst en volgestort. Bestuur al sub a. In de afgeloopen nacht heeft een insluiping plaats gehad in het kaas- pakhuis van den heer Berendsen in de Groenendaal. Ontvreemd is niets, ech ter is een rijwielband moedwillig ver nield. De politie doet onderzoek. Boakoop. Op Donderdag 17 April des avonds 8 uur zal in hotel Neuf alhier van wege de Afdeeling Gouda der Christelijk Sociale partij eene openbare vergadering met debat wor den gehouden, waar als'sprekers zullen optreden Ds. J. C. B. Eijkman en Mr. Dr. van de Laar over het onder werpt Van uit Christelijk beginsel tegen da coalitie. Oudewater. In een vergadering van de commissie voor de onafhan kelijkheidsfeesten zijn aan die com missie toegevoegd de heeren J. A. Heij en H. De Groot ter vervanging van de heeren J. H. De Roode en J. Van Doornen. Voorts werd beslo ten zich tot den raad te wendon om Bubsidie. Krimpen a. d. Lek. Door do firma W. Roest A Co. zal hier een dryfriemenfabriek {mot pakhuis, droog- kamer en kantoor worden gebouwd een nieuwe tak van nijverheid te Krimpen. Nieuwer kerk a. d. lJêel. Do 17-jarige jongen, die van den rijwiel handelaar A. D. alhier, een fiets ge huurd on te 's Hertogenbosch voor f 1.75 verkocht had, is door de po litie naar de gevangenis te Rotterdam overgebracht. Capelle a. d. IJsel. In verband met een paar zonnige dagen van de vorige week, en het vele gras, hadden de meeste veehouders hun melk- en jong vee in de weiden gedaan. Aan gezien het weder ongustiger is gewor den. vooral wat de Oostenwind en sneeuwbuien betreft zijn er in deze gemeente veehouders, die hun koeien weer uit de weide gehaald hebben en op stal geplaatst. Voor den gemeenteraad (vac.-Adrs. v. Cappelen) zijn gisteren officieel can didaat gesteld de heeren A. van Cap- pelen (Tib.), C. Hanemaaijer (a.-r.) en G. Luijten (lib.). De stemming zal Woensdag 23 dezer plaats hebben. (N. R. Crt.) Waddlnxveen. Zondagavond om streeks elf uur werd door de politie alhier van het arrestanten-lokaal aan het Ddrp naar dat aan de Brug over gebracht zekere H., welke reeds zeer vele diefstallen gepleegd heeft in de omstreken van Boskoop. Onder aan voering van zekeren K. een niet al te gunstig bekend staand persoon, werd de politie gelede gedaan, zoodat deze laatste moeite had de menigte op be hoorlijken afstand te houden. Er werd gedreigd, gevloekt, en wat dies meer ssy. Tegen een broer van den arrestant, die het den veldwachter de O. te lastig maakte en hem beleedigende woorden toevoegde werd proces-verbaal opge maakt. In den Zuidplaspolder had heden ochtend een ernstige vechtparty plaats tusschen enkele mannen en vrouwen van woonwagens, blikbaar zigeuner». Een der vrouwen werd een groote wond toegebracht aan het hoofd. Ja- louzie was blijkbaar de oorzaak van het gevecht. De vechtparty was zoo hevig, dat omstanders niet tussehen- beide durfden komen. Op het Jaagpad alhier kwamen Zondagmiddag plotseling tot schrik der voetgangers twee paarden aan rennen uit de richting Gouda. Aan eenige personen mocht het gelukken de dieren op te vangen. Tot nog toe is de eigenaar niet komen opdagen. Wacht uw beurt af. „De Standaard" schrijft naar aan leiding van de candidaatstelling van den heer Schimmelpenninck to Ede het volgonde „Men werpt de vraag op, wat een politiek accoord te beduiden heeft, zoo er aanstonds vlak in stryd meo ge handeld wordt. Vooral doelt men daarmee op wat nu pas weer te Ede plaats greep, waar de Christelijke Hist. Unie oen kies- vereeniging heeft, die, toon nauwelijks -het aceoord bekend werd, zich go- haast heeft, er vlak in strijd mee te handelen. Zeer zeker is dit in hooge mate onaangenaam, maar oordeel niet te vroeg. Wat oen plaatselijke kies vereeniging doet, beslist ten eerste nog niet voor al «le kies vereenigingen in het district. En ten andere, zal voor hot terecht zetten van zulk „sonderbiindlich" go doe de tijd tot handelen eerst geko men zijn, nadat op 24 April het accoord door de drie groote partijvergaderin- gen aanvaard zal zijn. Dit wil niet zeggen, dat niet nu reeds een woa/dPf&n ernst kan bespro ken wordó^m van zulk eon averecht- sche partijuiting af te komen maar tot handelen is toch het hoofdbestuur dan eerst in staat, als 't namens de Partij kan handelen, en dit wacht op 24 April." INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Bed. Geachte Redactie. Met opname van onderstaande rege len zult u mij ten zoorste verplichten. Ala kunstlievend lid van „Arnold Spoel" ontving ik voor de uitvoering van gisteravond twee kaarten, beide op m ij n naam en vergezeld van de opmerking, dat deze kaarten strikt persoonlijk waren. Welnu, als een kaart, geteekend met mijn naam, strikt persoonlijk is, dan kan daarop niemand dan ik zelf worden toege laten. Doch waarom moet ik dan t w e kaarten ontvangen Bovendien, vol gens 't reglement heb ik recht op toe gang met eene dame. Ra, ra, wat is dat? 'tWare wenschelijk, dat 'tbestuur van „Spoel" zijne bedoelin gen in 't vervolg eenigszins duidolij ker kenbaar maakte. Gouda, 15 April 1913. X. VOOR DE DAMES. Uit de Modebladen. Maart 1913. Zooals de rijke keuze in dunne stoffen wel deed verwachten, brengen de nieuwe Modebladen ons voel gedrapeerde Costumes. Toch is er een streven naar eenvoud merkbaar. Korte en halflange tunieken, weinig opgeplooid over bijna gladde rokken, komen veel voor. Bij de tailles han gen kleine draperiën van den schouder af. Behalve de gedrapeerde toiletten, vinden wij nog steeds het taiileur- costuum, voornamelijk als wandel- en reiscostuum veel gedragen. De Fran- Bche bladen geven ook weer jaquet- costumes die lang verwaarloosd waren. Het Fransche figuur leent zich byzon- der voor deze kleeding, terwijl de Eng. Mode er nooit erg mede ingenomen schijnt. Wat de garneering betreft, treden de kanten en borduursels het meest op den voorgrond, terwyl de galons veel minder gebruikt worden. In de knoopgarneering hebben we eerst de stofknoopen van gelyke kleur gehaddaarna die in donkerder tinten; vervolgens in andere bijpassende kleu ren en thans komt men tot stofknoo pen van geheel ander afstekende kleur. Zoo ziet men wit met donkerblauw, groen of roodóern met donker bruin of bronsgeel en crème met donker blauw of groen. Hoewel een dergelyke versiering ons aanvankelijk wat schril en te Bterk sprekend voorkwam, kan toch niet ontkend worden, dat door jonge personen, van een niet te donker type, zy zeer goed gedragen knnnen orden. Om dezelfde effecten te weeg te brengen, gaat men de stof knoopen. Ook al vervangen door balletje® ter grootte van kersen; maar wij vinden deze versiering eenigszins gezocht en bovendien niet erg gemakkelijk in het dragen, daar het moeilyk is, deze zoo stevig te bevestigen, dat zij nietspoedig los gaan hangen. Do mantels zijn over het algemeen Ralf lang. Beneden de taille wijken de beide punten vaneen en zijn meestal rondweg gesneden. Do mantelmonwon zijn kort of halflang; ook ziet men hier en daar nog wel manchet-mouwen. De mantelkragen zijn zonder stijve voering of gaas zoo los mogelyk aan gebracht. Om ze behoorlijk op de rechte plaats te houden moeten deze soepele kragen, soms hier en daar aan de binnenzijde met een paar sto ken gehecht worden. Aanbestedingen. 16 April Boskoop, 11 's m. Do arch. J. II. Van Osnabrugge in Hotel Neuf het bouwen van eon woonhuis een woonhuis aan den Zijdeweg, aldaar. Haastrecht, 11 's m. Het watorschap De Hooge Boezem in de machinisten- woning van het bestaande stoomge maal te Haastrecht: het verbouwen van hot bestaande stoomgemaal met bijeen behoorende werken. 23 April. Gouda Arch. L. Koole Wzn. het bouwen van tentoonstellingsge bouwen. Land- en Tuinbouw. Het Wostland. Üo aanvoer is nog niet zoo groot als verwacht zou kunnen worden. Qvor het algemeen lnat de groei veel te wenschen over. Er is veel slecht ge was in de kropsla. Veel wordt geklaagd over do kardoes, welke bij de meeste tuinders zeer slecht is en groote schade veroorzaakt. Ook Malkönig is lang niet overal goed. Spinazie wordt sehaarsch, slechts enkele mooie partij en komen aan do veilingen. Do prijs er van is hoog, bijna hei dubbele dor vorige week. Extra qnalitoit liep heden tot 4 ct. per ben. Peen komt er nog weinigrhabarbor daarentegen voel, en van zoor mooie qualitoitzo doet van 4—10 ct. por ftps, wel oen bo wijs dat er nog al *rat verschil be staat. Raapstelen, welke ten verkoop werden aangeboden,zijn algemeen grof en te lang. Radijs is mooi, maar komt nog weinig. Men teelt ze niet veel moor, daar zo te veel arbeid goeft en te weinig opbrengt. Prijs kropsla f 1.20f 3 por 100spinazie f 0.20 f 0.40 per ben rhabarber f 4 f 10.23 per 100 bos radijs f 1.50— f 2 per 100 bos raapstelen f 0.45 f 0.90 per 100 bos. Ome Geïllustreerde Weekbladen. Het Leven opent met foto's en ar tikelen van de Hondententoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam, de plechtige installatie van Dr. Felix Hartmann te Keulen, de a.s. Wereldtentoonstelling te Gent, het Faustballet op het geoostumeerd kin derbal to Gouda, Louis Bouwmeester in „Het Levende Lijk", kroniek v. d. week, caricaturen, klein-leventjes enz. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waron voor 1ste kw. 43, 2e 38 en 3e 32 cent per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 33, 2e 28,3e 24 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer lste kw. 35 2de kw. 81, 8de kw. 27 cent por half kilo. Ve£ vee prijshoudend. Vette kalve ren in de beste soorten goede handel mindere soorten lager. Stieren iets lager in prys. Op de magere markt was de handel voor alles prijshoudend. TWEEDE KAMER. Vergadering van 15 April 1913. Geopend te 11,10 n. Voorzitter de heer Van Nispen. By de opening der Vergadering bleek het vereischte aantal leden niet aanwezig, waarna de vergadering werd verdaagd tot 12 uur. Te 12.10 werd de vergadering her opend. 'jui dé orde was voorzetting dec Ziektewet. In stemming kwam een araendement Days op art 47 (de dadelijke invoering van do gevaren klassificatie analoog aan het bepaalde in de Ongevallenwet). Werd verworpen met 46 tegen 5 st. Achtereenvolgens werden goedge keurd de artt. 46, 47, 47a, 48, 49, 50 en 51 Bij art. 52 opbrengst der premie verdedigde de heer Days (s.a.) een amendement om de drie laagste loon- klassen vrij te stellen van premiebe taling. Spr. verwees voor zijn verdere amendementen naar de analoge ge vallen bij de invaliditeitswet bohandeld. De heer Passtoors (r.k.) verde digde oen amendement dat ook weer analoog is niet een amendement op de Invaliditeitswet inzake do regeling op premiebetaling. De heer Limburg (v.d.) verde digde een amendement bedoelendo te bepalen dat de premie voor do helft betaald zal worden door den werk gever, do helft door den verzekerde en den staat gezamenlijk. Minister Talma. verklaarde tegenover deze amendementen te staan als tegenover de analoge bij de inva liditeitswet. Bijdragen van den staat vallen geheel buiten het karakter der wet. De heer A a 1 b e r s e (r.k.) wyzigde het amendement-Aalberse-Passt oors in dien zin dat gunstigo bepalingen steeds zullen gelden voor de meerderjarigen en dat voor de minderjarigen zullen golden die, welke de Minister vast stelde. De heer Duys (s. d.) wijzigde zijn amendement in dien zin dat do vrij stelling der laagste loonon zal golden voor hen, die kostwinner zzn. In stemming gebracht werdon ver worpen de amendementen Troab— Teenstra met 38—19 sthet amen dement Duys met 39—19 st.het amendement Aalberse met 29—18 st Daarna werd art. 52 goedgekeurd. (Do vergadering dvurt voort.) De staking in België. In BrabantTe Neavro 300 stekers, te Qaeast 3000 workliedon en 600 uit do metaalnijverheid. Te Tulize de 600 werklieden van do mofaalnijvorheid. Daartegenover waron do werklieden van de 'kunstzijde fabriek to Tulize Maandagochtend present. Vervier» by na allen staken. Teleur, 20 procent van de m,ijnwor- kors werkt. In do glasindustrie t.e Onyrée- Marihay staakte 700 van do 1050 werklieden. Te Herstal staakt do helft van de Natuurolie fabriek. Bbvbbel, 15 April. In geheel België staken thans c.a. 350.000 man. Ver- raoedelyk zal dit, aantal binnen.een paar dagen tot een half millioen stij gen. Te Charleroi is in den loop van den dag het aantal stakers tot 70.000 man geklommen. In de Borinage be draagt het 50.000 man. De gas- en olectriciteits werken functionnooron overal. Van de 4500 werklieden in de Fransche grensplaatsen staken er 4300. De bevolking is overal kalm er wordt veel gepatrouilleerd. Mexico. Naoo (Hirzona) 14 April. Te Naco (Mexico) is na een beleg van vijf dagen en nadat de helft van het garnizoen bedragende 300 man. gedood is, is generaal Ojeda (van de gefedereerde) over do grens gegaan met de rest van zyn troepen en begaf hij zich naar de Veroenigde Staten. Storing Telegraaf. Brubbel, 15 April. Er was gisteren groote storing in het telegraphisch en telephonisch verkeer tengevolge van den sneeuwstorm. Heden schijnt de storing eer toe dan af te nemen. Het aantal gesprekken mot het bui tenland is zeer groot, waardoor de vertraging aanmerkelijk grooter is. Op vele spoorlijnen liggen de draden langs de palen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: 12 April. Bernard Lief- man, ouders D. de Wolff en S. de Jong. 13. Suzanna Theodora, ouders G. M. Smitskamp en S. T. Straver. 14. Grietje Cornelia, ouders L. van Zevenhoven en C. Boer. Antonia Bernards, ouders A. Degenkamp en A. Vlasman. Gerardus, ouders A. Stolk en N. C. den Held. - 15. Wil- héimina Johanna, ouders A. Stoppelen burg en L. Kabout. OVERLEDEN 14 April. Gerarda Scheijgrond 9 w. ló^LenafC. G. Spee, geh. met G. L. Hammer 41 j. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.1 te Horta, laagste stand 727.2 te Vest manver. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige zuidelijke tot zuid westelijke wind, gedeeltelijk tot zwaar bewolkt, wellicht enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Vorig* kom. Ko*r« *»o heden 7U'/a 77»/, 84«y„ 62 9 85'/, 90V, 90 t»V|. 81'/, 44'/, 103»/,, «3'/, Ö87/,, van den Elfeclenhiiidel le A nis tordam 15 APRIL 1913. Stiutsleeiiiufteii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet, Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Ooi. (Gr. Russisohe Spw.inij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pot. Mexico Afl.Binrtenland Obl. &PC*" Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. dank cn redid Instel linten. Nod. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American CarA Foun dry Comp. O. v. A. I d .Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Itul. Credits" lustell. eu Cultuur Onderneming en Handels ver. „Amster dam" Aand, Ja v. Cultuur M HAand Ned. Handel-Mrj.C.v.A Mijulmuw Mfieu Ketahoen" Mijnbouw M(j. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuiu-Ouderu. Dorische Potroleum In dustrie Mij. Gew. A. I79'/i Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Potr. Bronn.C.v.A 683 „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. O. A 525 Scheepvaart B^eu. Red.-Am. Stoomvaart- My. Aand. 182 Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preforonto A. 117 Int. Morcantilo Marino Cy. afgost. Pref. A. 4% Ta bak-Oudermin 1 na en Bindjoy Tabak My. A. HO Dlvmeu Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. 3 Peruvian Corporation Lim. Cerfc. v. Aand. 10n/i Spoorwegen HolJ. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. 907/, My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 97'/a Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-li Obl. 8 pet63 Warsohau-Weenen Spoorwegmij. Aand. 186'/i dito dito Act. de Jouiss. 863/4 Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pot. 931;J Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 30T/» Union Pacific Railroad Cy. Cort. v. gew. A 1547/» Wabash Gew. Aand 4 Premleleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet 1003',, Hongarye. TheüvRe- gnlirungs-Ges. 4 pet. 148 GELDKOERS. Prolongatie 44"/% pOt. Nat. Staatsf, stil, Buitenl. prijshou dend, Culturen onveranderd, Tabakken weinig omzet, Petroleum kalm, Ame rika luier, Mynen zwak, Rubbers 216'/, 52 727, 247, 687, 200 287% 189% 16 2097b 58'/, pryshoudend.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2