Rechtamaken. Blnn exiland.. BTATEN GENERAAL. Stadsnieuws. SFOET. Onie Geïllustreerde Weekbladen - -4~ FOSTERIJEISr. Laatste Berichten allerlei. Telegrafisch Weerbericht at'/» Officieels Prijscourant Eirectenhandel (e A oistordam - - wijl de zetel te Pandji gevestigd is. Do beide Prinsessen hebben in de BenedenGongo gelegen voormalig kon. Domein ingebracht. Dit was een par ticulier eigendom van Koning Leo pold II, waarvan in vonnis niet ge sproken wordt. Voor zoover uit de in ons bezit ge komen gegevens omtrent het verloop der staking op gisteren valt op te maken, is de toestand vrijwel gelijk aan dien van den vorigen dag. In de Borinage is het aantal stakers onver anderd gebleven, in de mijnbekkens van Luik, Seraing en de hoogvlakte van Hervé heeft oenige toename van het aantal stakers plaats gehad. In de steengroeven van het Amblêvedal heeft de werkstaking echter een be langrijke uitbreiding verkregen, gelijk ook in de valley van de Ourthe. Te lloei is thans de staking in de fabrie ken van Godin algemeen en zouden ook andere fabrieken, waarin nog ge werkt werd, heden gesloten worden. Te Brussel en omstreken is de stand der staking dezelfde geblevente Gent vreest men voor uitbreiding, ter* wyl te Antwerpen een afname zou zijn ingetreden. Evenwel dient hierbij re kening gehouden, dat het z.g. Maan- daghouden in de Schelde-stad nog oen vrij uitgebroido gewoonte is, zoodat degenen, die den ei raten dag vrij namen, gisteren aan het werk gingen, daarom nog geen stakers in den eigen lijken zin, Waren. De arbeiders in de Antwerpschn diamantindustrie hebben zich nog niet bij de beweging aange sloten of zij het doen zullen zal moe ten worden afgewacht. Intusschen is ook de tweede dag der staking overal in volkomen orde verloopen een telegram uit een der Ilenegouwsche streken, waar het tal rijkst gestaakt wordt, spreekt zelfs van een doosch aanzien. De leiders der beweging dringen dan ook by voort- during aan op hot voorkomen van elke ongeregeldheid en vooral waar schuwen zij tegen het gebruik van sterken drank. In het Maison du People te Brussel wordt sinds de staking be gon geen wyn of bier meer verstrekt, geluk ook elders het gebruik ten sterkste wordt tegengegaan. Weest op uw hoede voor de gendarmen en voor den drank, luidt het consigne. De stakingsbeweging heeft zich ook over de Franscho cronzen uitgebreid, en in tal van in Noord-Frankryk ge legen fabrieken hebben do aldaar ar beidende Belgen het werk nedergelegd. O. m. te Blauc-Misseron, naar uit Valenciennes wordt gemeld, verschei dene werkplaatsen gesloten moeten worden. Do Hofvijver. De Rechtbank te 's Oravenhage be- sliste gisteren dat de Hofvijver toe behoort aan den Staat en niet aan de gemeente 's Gravonbage. In hoofdzaak berust die beslissing hierop, dat in de dagen van do Republiek de V|jvor behoorde tot do landadomeinen af komstig van de Graaffel(jckheit, daarna kwamen deze aan den Staat. DeVjjver is dus eigendom van den Staat, tenzij de gomeente bewijst, datde Staat den eigendom heeft verloren en deze aan de gemeente is gekomen. Het beroep van de gemeento op een Besluit van den Consoiller d'Etat, Intendant Gé- néral et du Tresor Impórial en Hol- lande van 10 Juli 1812 kan daartoe niet strekken, omdat niet bljjkt dat de Vijver behoort tot do daarin bedoelde „travaux publioa", integendeel bestaat het vermoeden dat de Intendant den Hofvijver als annex van de Hofge bouwen aan het beheer van het Rpk wilde laten. Ook in het K. B. van 1820 wordt de Hofvijver niet genoemd wel worden de recognitiën op den Vjjver betrekking hebbende aan de ge meente afgestaan, maar daaruit volgt niet dat do eigendom nu ook aan de gomeente kwam. En al staat do Vijver op het kadaster ten name van de ge meente, dit bew|jst niet anders dan do persoonljike opvatting van de amb- ten aren by hot opmakou van hot ka- daster. Dat het onderhoud van den Vijver door do gomeente geschiedt, bewjjst ook niet den eigendom dor Semeente. Aldus werd de eisch van en Staat toegewezen en der gemeente verboden om over den Vjjver als eige nares te beschikken en er werken in aap te brongen. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 122 dezer, avonds te half negen. De afgevaardigde voor Ommen. De heer bichon van IJsselmonde, afgevaardigde voor Ommen, die na het Kerstrecos de vergaderingen der Tweede Kamer niet meer heeft bijge woond, wasin de Kamerbijeenkomst van gisteren weder tegenwoordig. 's Rijksmiddelen over Maart. Het totaal-cijfer vertoont eenigen achteruitgang: f 14.577.000 in Maart 1912, f 14.290.000 in Maart 1913. Een niet onbelangrijk verschil in minder f 197.000 valt reeds da delijk te boeken yoor de groep der directe belastingende grondbelasting bleef f 113.000 ten achter, de vermo gensbelasting f96.000. Het personeel, waarvan in de maand Maart de op brengst gewoonlijk slechts zeer gering is, bleef ongeveer gelijk; de bedrijfs belasting bereikte een cijfer, ruim' f 10.000 hoogor dan ten vorigen jare. Ook de groep der indirecte belas tingen wijst een lager totaal-cijfer aan f 2.636.000 in Maart 1912, f 2.338.000 in Maart 1913. De zegel- en succes sierechten zijn daaraan schuldde eerste 'brachten f 18.000 minder op, de laatste f 336.000. Daarentegen vertoonen dc registratierechten een avans van f 49.000, de hypotheek rochten van f 6000. Noemen wij nu nog de loodsgelden, die in Maart 1912 f 324.914 en in Maart 1913 f 3241794 opbrachten, dus een zeer luttel bedrag minder, dan zijn .daarmee de tegenvallers vrijwel opgesomd. De rechten op den invoer hielden zich ook nu weer goed: f 1.468.000 in Maart .1912, f 1.591.000 in Maart 1913. Voor do accijnHen is er eveneens een, zij het ook klein, verschil in meer. Thans f 5.463.000, ten vorigen jare f 5.425.000. De suiker bleef, bij ver leden jaar vergeleken, f 116.000 ten achtor. Meer daarentegen brachten opde wijnen f 4000, het gedistilleerd f 38.000, het zout f 11.000, bieren en azijnen f 36.000 en het geslacht f 65.000. De posterijen hebben bijna f 35.000 meer opgebracht, de rijkstelegrafen en telephonen f 13.000. Voor do overige, nog niet genoemde middelen zijn de verschillen in meer of in minder onbeduidend. Voor de eerste drie maanden dos jnars is hot eindcijfer der middelen A—L f 40.019.000 tegen f 38.857.000 over het eerste kwartaal van 1912. Een avans dus van f 1.162.010. TWEEDE- KAMER. Vergadering van Dinsdag 15 April. (Vervolg.) De Ziektewet. De heer Duys (s. d.) lichtte zijn amendement toe om te bepalon dat het door den verzekerde betaalde, door den werkgever verschuldigde deel dor premie wordt ingevorderd door een ambtenaar van den Raad van Arbeid. De Minister de heer T a 1 m a be toogde dat het amendement de rege ling niet beter maakt. Na repliek van den heer Scha per wordt het amendement verwor pen en het art. z. h. st. aangenomen. By art. 54 verdedigde de heer de Wijckerslooth de Weerde- s t e ij n (r. k.) eenige amendementen. Wanneer een arbeider in dienst is by twee ondernemingen, zal men den Raad van Arbeid de bevoegdheid ge ven te bepalen welk bedrag elk der werkgevers zal moeten betalen. Teneinde den werkgever ook 'de wiizo van betaling te vergemakkelijken zal, evenals by den werknemer, het bedrag door een ambtenaar moeten worden ingevorderd. De Minister noemde beide amen dementen overbodighet eerste om dat teAveei te omslachtig is. De heeren Duys (s.d.) en P a t (j n (u. 1.) ondersteunden de amendementen, waarvan 't eerste door don voorsteller nog eenigszins werd gewyzigd, waarna het door den Minister werd over genomen. Het amendoment (vergemakkelijking van de premie vorderingen voor den werkgever) werd daarna aangenomen. By art. 65 ^Invordering door dwang bevel) werd door den heer Patyn (u.l.) erop gewezen dat men geen ongelijk heid mag scheppen, voor werkgever of arbeider. Waar het art. alleen spreekt van dwangbevel voor werk gevers, daar zal men moeten bepalen voor werkgevers zoowel als voor ar beiders. De Minister, de heer T a 1 m a, nam het amendement over; daarna werd het art. z. b. st. aangenomen. De vergadering werd daarop ver daagd tot Woensdagmorgen 11 uur. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. De 39-jarige landbouwer G. 8. te Zevenhuizen, bekende op 28 Februari zijn neef, den koopman D. Sol te heb ben uitgescholden voor dief. Den dag te voren, had bek!, een zoontje van Sol, die hem met andere jongetjes hinderde, tegen een muur geduwd en op den. grond gegooid. Eisch wegens eenvoudige beleediging en mishandeling, f J0 boete subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak heden middag. N. R. Ct. GOUDA, .16 April 1913 Vekoadebino van den Gemeenteraad op Vrjjdag 18 April, 's avonds 7uur, Aon de orde 1. De benoeming van a. een hoofd der 2e Openbare be waarschool. b. een onderwnzer aan de school v. g. 1. o. No. 4. 2. Het optwerp-verslag in zake school- voeding over 1912. p. Het afwijzend preadvios op het verzoek vad de Wed. A. do Bruin om eene jaarlijksche gratificatie. 4. Het voorstel betreffende den ont worpen spoorweg GoudaBoskoop Alfen. 6. Het afwijzend preadvies op het verzoek van J. M. van Leeuwen om uitgifte in erfpacht van grond aan de Punt. 6. Het voorstel tot verhuur van grond aan de Vest aan de Plateelbakkerij Zuid-Holland. 7. Het voorstel tot wijziging der ge- meente-begrooting voor 1913, in verband met de aanschaffing van leermiddelen voor het gymnasium. 8. Het voorstel om een adres te rich ten tot de Tweede Kamer der Staten-Goneraal in zake de pen sioneering van gemeente-ambte naren. 9. Het voorstel tot wijziging der ge meente-begrooting voor 1913 in verband met den aankoop van het A. D. Boschhofje. 10. Het voorstel tot wijziging der ge meente-begrooting v^or 1913, in verband met de bestrating van wegen in de Korte Akkeren. 11. De nadere voorstellen betreffende den ontsmejitingsdienst. 12. Het voorstel tot uitgifte van grond bij de Nieuwe Markt. 13. Het suppletoir kohier van de school gelden op de Burgerscholen, dienst 1912/13. 14. De reclames tegen het le Aanvul lingskohier der plaatselijke directe lasting naar het inkomen, dienst 1912. Kerkelijke Verkiezing. Bij do Maandag jl. gehouden stem ming voor 18 gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente, waarvan do uitslag gistereuavond eerst bekend werd zijn uitgebracht 730 stem- meiij waarvan 23 van onwaarde. Hiervan verkregen ter voofziening in de vacatures voor de periodieke aftreding de heeren J. W. Binnendijk (c.) 340W. van Dort (c.) 344A. Dortland (c. en m.) 665G. W. van Driesten (m.) 29H. C. EdauW (m.) 348E. van Gent (m.) 336J. Ph. Göbel (o.) 332J. G. C. Kamphuizen (m.) 363 L. Koole (m.) 357 A. Mig hout (o.) 307 W. de Mol (m.) 352 N. F. Cambier van Nooten (m.) 371 E. J. Nijkamp (c.) 313C. A. Spruijt (m.) 349C. van Tongerloo Bzn. (c.) 338W. P. Verveen (m.) 24H. van Vlaardingen (m.) 345 D. van Vliet (c.) 326 P. van der Weyden (c.) 302 Dr. A. van IJsendyk (m.) 338 T. Zaal (c.) 339 stemmen. Van deze werden gekozen de heeren Dortland, Kamphuizen, Koole en Cam bier Van Nooten, allen candidaten van de Kiesvereeniging Kerkelijk Beheer en van „De Hervdflmde Kerk", terwijl de heer Dortland ook gesteund werd door „De Vaderlandsche Kerk". In herstemming komen nu van de candidaten der modernen (m. achter den naam) de heeren Edauw, van Gent, de Mol, Spruyt, van Vlaardingen en van IJsendijk; van die der confession- neelen (o. achter den naam) de heeren Binnendijk, van Dort, Göbel, Mighout, van Tongerloo, van Vliet en Zaal. Voor de vacature-P. Blazer aftr. 1914 verkregen de heeren G. W. van Dries ten, (m.) 338, M. van Vliet (c.) 320 en C. A. Sprayt (m.) 15 zoodat de beide eerstgenoemden in herstemming ko men. Voor de vacature-W. B. Blommen- daal aftr. 1915 verkregen de heeren Joh. van der Velden (c.) 308, W. P. Verveen (m337 en J. G. C. Kamp huizen (m.) 25 zoodat de beide eerst genoemden in herstemming komen. Voor de vacature-D. Bylsma, aftr. 1916 verkregen de heeren J. G. C. Kamphuizen (m.) 321, A. de Weger (m) 336 en H. C. German (m.) 18, zoodat de beide eerstgenoemde in herstem ming komen. Aangezien de heer Kamphuizen echter bij de eerste groep gekozen is, zal, indien hij die benoeming aan neemt, herstemming moeten plaats hebben tusschen de heeren German en de Weger. Deze verkiezing is voor de moder nen niet ongunstig. Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn. In de hedenmorgon alhier gehou den vergadering van do Centrale Libe rale Kiesvereeniging in het District Gouda werd met algemeene stemmen en onder applaus candidnat gesteld voor de Tweede Kamer, het aftredend lid, de heer Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn te 's Gravenhage. De Goudsche Coöperatieve Vereeni- ging van Genees-, Heel- en Verlosk. Hulp houdt Zaterdag a.s. des avonds half negen haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering in de zaal Concordia, Westhaven. LezingMr. P. J. Troelstra. Naar wij vernemen zal Mr. Dr. A. R. van de Laar, voorzitter der Chris- telijk-Sociale Partij Vrijdag a.s. in de Sociëteit „Ons Genoegen met den heer Mr. P. J. Trbelstra in debat komen. Kantongerecht. In de zitting van het Kantongerecht van hedenmorgen werden o.a. deovol- gende zaken behandeld: De landbouwer P. J. S. te Wad- dinxveen had in een wagon van 2 M. by 1 M. 11 kalveron vervoerd, waar voor do veldwachter Minnó proces verbaal had opgemaakt. Bekl. ver klaarde dat de wagen binnenwerks grooter was dan 2 M., dat er maar 2 op elkaar lagen en de rest van de beesten in den wagen stond en dat hij vond, dat het niet zoo erg was. Ge tuige Minnó verklaarde dat hij waar genomen had dat bijna alle kalveren door en over elkaar, zelfs 3 op elkaar lagen, terwijl van sommige# reeds de oogen uitpuilden. Toen hij daarop den if&geii meette, bleek deze slechts 2 by 1 M. te zijn. De ambtenaar van het O. M. wees er in zijn requisitoir op, dat velo boeren nog steeds van meening zijn, dat het vervoer van kalveren niet anders dan zoo kan plaats hebben en eischtef 15. boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens het fietsen zonder licht en geen gehoor geven op een bevel van de politie om af te stijgen, hoorde L. v. 11. 2X16 boete, subs. 2X6 dagen hechtenis tegen zich eischen. K. B. te Zwammerdam had met paard en wagen op een voetpad onder Reeuwijk gereden, hoewel zulks bij provinciale verordening verboden is. Bekl. verklaarde, dat „hij niet wist dat het niet mocht, daar de één zei van wel, de ander van niet." Bekl. was er ook nog nooit voor geverbaliseerd en vroeg hoe hy andors naar Bodegraven moest gaan. Bekl. woonde in den polder, welke als eenige uitweg juist dat pad heeft. De kantonrechter merkte op dat hij daarvoor vergunning kon vragen. Eisch f 1 boete, subs. 1 d. hechtenis. De schipper Fr. v. L. had te Nieuwer- kerk koolasch gelost bij den landbou wer V., hetgeen verboden is. Bekl. wist dit niet en had dan ook bij eerste aanmaning het lossen gestaakt. De ambtenaar van het O. <M. had beter gevonden den boer V. te ver volgen, dooh aangezien de Hooge Raad uitgemaakt had dat in art. 47 W. v. S. het woord „doen" beteekende „het willoos werktuig zijn" en dit niet hier van kan gezegd worden, moest de ambtenaar togen bekl. eischen f 0.50 boete subs. 1 dag. Wegens dronkenschap stond tereoht P.H., die verklaarde dien middag kwaad het huis uitgeloopen te zijn en daarom 'n borrel genomen had. Het was hem in geen 3 jaar gebeurd, dat hij dronken ge weest was. Bekl. deeldo verder nog mede dat twee goede ingezetenen hem toen thnis wilden brengen en de agent Huisman hem daaiop had overgeno men en naar het politiebureau had gebracht. Bekl. noemde den agent een .Hauwen man", die het „bij hem in de straat niet meer moest lappen, anders was-ie geen agent meer". De Ambtenaar van het O. M. bracht H. onder het oog dat hy na, behalve het geld voor den drank, ooi» nog de boete had moeten betalen en maande bekl. aan geen onvoorzichtige dingen te doen. Eisch f -1 subs. 1 dag hechtenis. Uitspraak van deze zaken 30 April a. s. Tegen de Tariefwet. - Vanwege het Anti Tariefwet Co mité is heden uitgegeven een groot biljet, geteekend door den bekwamen teekenaar Raemakers, bedoelende de aandacht te vestigen op de verstrek kende gevolgen, die de Tariefwet voor Nederland zal hebben. De teekenaar heeft dit in beeld ge bracht door een groote spin, wier lichaam voorstelt het Tarief, weljee om zich heeft gesponnen een web waarin voedsel, kleeding en gereed schappen zijn vastgeraakt Aan het hoofd van het biljet staat met sprekende letters de aanduiding „Tegen de Tariefwet", terwijl onder aan de waarschuwing staat afgedrukt „Vliegt niet in het Web". Wij gelooven zeker dat deze plaat een uitnemend middel is om te wijzen op het enorme nadeel, dat cloor de Tariefwet zal worden veroorzaakt. Muziekavond. Op 22 April a.s. zal de lersche viool-virtuoos Arthur Mounter Harper van Parijs in de Sociëteit' „Ons Ge noegen" een muziekavond komen ge ven met medewerking van Josephine Lulofs (piano) van Apeldoorn. Uitgevoerd zullen worden viool wer ken van Bruch, Paganini, Wieniawsky, De Sarasate, Monti en Delibes. Van het optreden dezer artisten werd ons een groot aantal uittreksels toegezonden van recensien, versche nen in Hollandsche en Buitenlandsche bladen. Van deze laten wij ter inleiding van dezen muziekavond hier enkele volgen: Het Nieuwsblad van het Noorden schreef o.a. „(De aanwezigen) hebben kunnen constateeren dat de heer Harper den naam viool-virtuoos bepaald verdient. Zijn kolossale techniek, zijn bravour- voordracht, de gevoelvolle tonen, die hij aan zijn mooi instrument weet te ontlokken, de losse streek, dat alles geeft hem daarop recht. Bij het eerste nummer Sonate G moll door E. Sjogren, bleken reeds de muzikale talenten van den heer Har per, doch ten volle kwamen ze nog voor de pauze aan 't licht bij de ver tolking van „Légende" v. Wieriawsky, „Romanza Andaluzza" van Pablo de Sarasate en „Czardas" van Monti. Met bewonderenswaardige gemakkelijkheid werden de flageolettonen verkregen en de dubbelgrepen gemaakt." De Gorinchemsche Courant schreef: „Op het convocatie-biljet aangekon digd als viool-virtuoos, heeft de heer Harper door de vertolking van een zevental klassieke stukken, zooals het „Vioolconcert G.-mol" van Max Bruch, „Concerto pour Violon" van Paganini, enz. getoond, dat hij niet alleen een virtuoos is in naam, maar ook in de daad, werkelijk een artist van den eersten rang. Begaafd met een fijn- muzikaal gevoel, daaraan parende een technische ontwikkeling en vinger vlugheid, welke ieders bewondering afdwong, beheerschte hij zijn instru ment ten volle en wist er tonen aan te ontlokken van zulk een raeeslee- pende bekoorlijkheid, dat het publiek elk nummer met de grootste aandacht volgde en dankbaar met een langdurig en uitbundig applaus beloonde. De moeilijkste passages werden glansrijk overwonnen. „De begeleiding was ook aan mees terlijke handen toevertrouwd. Mej. Lulofs, van wie we reeds meermalen mochten hooren, heeft weer getoond, dat zjj als begeleidster een bescheiden plaats weet m te nemenniettemin heeft zij ook blijk gegeven van hooge muzikale ontwikkeling." Voor bijzonderheden aangaande de zen muziekavond verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende adver tentie. Krimpen a. d. Lek. In de Maan dagavond gehouden vergadering der Vrijz, Dem. Kiesvereeniging „Voor uitgang" werd op voorstal van het bestuur, de heer M. Boogaerdt Bz. benoemd tot eere-voorzitter der ver- eeniging. Hierna had een verkiezing plaats wegens uitbreiding van het be stuur met drie leden. Gekozen werden de heeren A. C. Mynlieff, J. M. C.»» y v. d. Linde enW. Sprik. Alslvoorloo- pig candidaat voor de Tweede Kamer werd het artredend lid Jhr. mr. Van Doorn gesteld. Schoonhoven. Maandagmiddag werd door den burgemeester in del Raad rapport uitgebracht over het bezoek bij den Minister van Oorlog* Door hem vferd medegedeeld dat de Instrnctie-Compagnie het volgend jaar wordt overgeplaatst, doch dat 2 compagnieën Vesting-Artillerie alhier in garnizoen komen met 1 hoofd officier en de vereisohte subalterne officieren. Een telegram van dank „Werd namens den Raad aan Zijn ex cellentie den Minister van Oorlog verzonden. 1 M. van Tol t- Ouderkerk aid. IJsel. Zondag is alhier op 63-jarigen leeftijd overleden de heer M. van Tol, die gedurende bijna 34 jaar (van 1877-1910) achter een de functie van hoofd van de open bare school II en 1 heeft vervuld. Gedurende den langen tijd, dat de heer van Tol hier werkzaam is geweest, heeft hij onvermoeid zijn beste krach ten gegeven aan de moeilijke taak, die het openbaar onderwijs van hem vorderde. Niet alleen als schoolhoofd en ge waardeerd opvoeder der jeugd heeft de thans overledene zich verdienstelijk gemaakt voor deze gemeente. Buiten zijn gewonen werkkring vond hij ge legenheid om met lust en energie de belangen te behartigen van meerdere instellingen van maatschappelijk be lang. Na zijn pensionneering wijdde hy zijn krachten aan de Boerenleen bank, waarvan hrj als kassier optrad, en vervulde hij cle functie van secre taris-rentmeester van het Burgerlijk Armbestuur en van secretaris van de Commissie van Schoolverzuim. Tot in zijn laatste levensdagen heeft deze bekwame en welwillende man zich door zijn nauwgezette plichtsbe trachting en vuur voor de zaak, die hij voorstond, vele vrienden gemaakt, die zijn heengaan diep betreuren en nu met groote dankbaarheid gewagen van hetgeen door hem in het belang der gemeente en hare ingezetenen is gedaan. Krimpen a. d. IJeel. Verslag van de openbare vergadering van den Raad dezer gemeente gehouden op Maandag 14 April o.m. l^uur. Voorzitterde heer B. Koker Jrj burgemeester. Tegenwoordig de heeren Vogelen zang en van Walsum, wethouders en de heeren Boer, Vermeulen, Koolwijk, Van der Linde, Gouwen?, Noorlandor, Hoogendijk en Blom. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering na voorlezing onveranderd gpodge-r keurd. Aan de orde is 1. Ingezonden stukken. Voorlezing wordt gedaan van enke len missiven van Ged. Staten, welke voor kennisgeving worden aange nomen. 2. Vaststelling legger op wegen en voetpaden. Doordat bij het besluit der vorige vergadering de legger op wegen en voetpaden niet ter visie is gelegd, komt dit punt thans weer in behan deling en stelt de Voorzitter voor ge noemden legger ter goedkeuring aan Ged. Staten aan te bieden. De heer Vermeulen vraagt of de Raad een voorstel kan doen bij God. Staten om den weg als rij wég te be houden. De Voorzitter zegt dat een ieder dit kan doen, doch dat gedurende de aanhangige kwestie de weg blyft, zoo als hij nu is. De "heer Gouwens vraagt of het niet gewenscht is dat de Raad Ged. Staten in kennis stelt met den toestand van den weg, omreden die thans niet als rijweg geschikt is. De heer Van Walsum vindt het beter by dit punt niet te lang stil te staan, omdat toch niet de gemeenteraad het recht heeft den legger te wijzigen, doch alleen Ged. Staten en spr. ge looft wel, wanneer Ged. Staten den weg als rijweg vaststellen, zij ook zul len zullen moeten zorgen dat het een rijweg is. 3. Vaststelling van het salaris van een Onderwijzer. De voorzitter zegt dat by de op roeping van sollicitanten per adver tentie een abuis is ingeslopen betref fende de huishuur, zijnde f 100.— voor gehnwde onderwijzers. Dit moest zijn voor gehuwde onderwijzers boven 28 jaar. Nu is echter de heer Staal als zoo danig benoemd en zal binnen enkele weken in het huwelijk treden. Hoewel genoemde hew nog niet den leeftijd van 28 jaar heeft bereikt eischt hij bij zijn benoeming f 100.— voor huishuur. B. èn "W. stellen voor de f 100.— toe te zeggen. De hoer Vermeulen vraagt of men dan niet in conflict kan komen met de andere onderwyzers, waarop door den Voorzitter wordt geantwoord dat niet mogelijk wordt geacht omdat dit een bijzonder geval is. De heer Noorlander vindt het be drag te hoog, te meer daar de hepr Staal slechts den 25-jarigen leeftijd heeft bereikt. De heer v. Walsum betreurt het wel dat het een font is die de gemeente geld kost, maar acht het onbillijk om het, bedrag te onthouden. De Voorzitter wijst er op dat de gemeente toch hoogst waarschijnlijk het geld kwijt zou zyn bij benoeming van een anderen onderwijzer, omdat de meeste onderwyzers met hoofd^cte den vereischten leeftijd hebben be reikt. Rij stemming om de vergoeding voor de huishuur toe te kennen, werd door den heer Noorlander tegen ge stemd. 4. Regeling Salaris Gemeente-Op zichter. De Voorzitter deelt mede dat het salaris van den Gemeente-Opzichter steeds is geweest f 150.— met een gra tificatie van f 50.per jaar. De voor zitter zegt tegen gratificatie te zijn en stelt voor het salaris vast te stellen op f200.en om hem dan te belas ten met het nazien der rekeningen. De heer Koolwijk vraagt wat de Gemeente-Opzichter zoo al doet en zegt nooit iets te hebben vernomen omtrent de prestaties van genoemden Opzichter. De Voorzitter licht de werkzaam heden van den G.-O. toe. De heer Gouwens vindt het niet] meer dan billijk dat de rekeningen door oen deskundige worden nage zien. De heer Koolwijk acht het wel goed dat de rokeningon worden nagezien, indien dat maar goed geschiedt, doch spr. zou het heter vinden het gemeente werk te doen aanbesteden. De heer v. Walsum merkt hierbij op dat het toch maar niet aangaat om alle kleinigheden te doen aanbe steden. Spr. heeft nooit kunnen mer ken dat de Gemeente-Opzichter te licht over do zaken dacht, maar wel dat hij oens te scherp optrad. De heer Vermeulen vraagt of er nooit eons I iets achter kan schuilen bij het nazion'J der rekening door den Ge meente-Opzichter, waarop de Voor zitter antwoordt dat het toch maar| niet aangaat den Gemeento-Opzichterl te wantrouwen, zoolang er geen gron den voor) zijn. Deze fünctionnaris is| toch door den Raad benoemd. De heer Van Walsum zegt dat in] vroeger raadsvergadering is besloten dat de Gemeente-Opzichter goen voor dooien mag hebben ten aanzien van gemeente-leveranties en als zou wor den vermoed, dat dit wel zoo is, is het nog tijd genoog om daarover te spre ken. VolgenB spr. hbeft de Gemeente- Opzichter nog nooit bewezen ontrouw te zijn waarbij zioh ook Vermeulen en Koolwijk aansluiten. De hoer Gouwens hoeft geen kwade vermoedens tegen den G.-O., doch vindt het wel goed dat B. en W. een oog in 't zeil houden, wijl het wel meer is voorgekomen dat Gemeente-Opzich ters werden gestopt door aannemers of leveranciers. Hierna wordt met algemeene stem men besloten het salaris van don üe- meente-Opziohter te brengen op f 200.- 's jaars. By punt 5 gaat de Raad over in be sloten vergadering. Na horopening der vergadering wordt met algemeene stemmen be-J slotejn B. en W. te machtigen ter voor ziening in de behoefte aan kasgeld eenei tijdelyke leening te sluiten tot een bedrag van ten hoogste f 1640.— 6. Regeling Comptabiliteit. Wjordt besloten enkele af- en over schrijvingen te doen op de begrooting dienst 1912. Daarna wordt de vergadering door den Voorzittter gesloten. Wjj ontleenen aan de Offic. Meded van flen G.V.B. Wedstrijdprogramma vöbr Zondag. 1° kil Volksw. G.Olympia 2, B, Hanselaar. 2° kl|. Gouda 2—de Struis, J. A. Plas- meijer. 3e kl. Waddinxveen 2—Volksw. 2, B. I Sibbes. Promotie-competitie. MoordrechtT. O. P. 3, J. van Dijk. Woeifden 2de Struis 2, Th. Brants. Vocjr bovenstaande competitie is door het Restaur een enkele competitie-uit geschreven voor de 2 plaatsen in de 2° klasse. De elftallen zijn Moordrecht, Woerjden 2, T. O. P! 3 en kampioen 3® kl.| b., terwyl het programma reeds daarvoor werd vastgesteld. Aai Voorwaarts te Schoonhoven is toestemming verleend tot het uitschrij ven vlan serie-wedstrijden op 1 en 12 Mei al». Hel Algemeen Nederlandach Sportblad geeft ditmaal o.a. foto's van het Ned. Militair Elftal, dat Zondag tegen Ajax speeld^ en van den korfbalwedstrijd om het kampioenschap van Nederland tusschen Vitesse en D. V. D. De Sport geeft het gewone overzicht van do competitie, de verschillende voetbal verslagen, enkele foto's en een aardig artikel van „Bob" over de serie- wedstrijden van Olympia te Gouda. „Bob" roemt het Olympia-elftal voor zijn enthusiaste spel, promoveert haar keeper tot een goeden 2" klas-koeper en hoopt dat de rest spoedig zal velgen. Hij eindigt zijn artikel met den wlonsch dat Olympia den beker zal winhen. Postkantoor te Gouda. Lijst van dë aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, wolke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de le helft der maand April niet zijn kunnen worden uitgereikt. Nameu der Plaatsen van geadrosseerden. bestemming. Brieven Binnenland Heer en Mevr. van Tol Boskoop. Bestuur Ned. Herv. Vereen, tot verbrei ding dor Goref. Be ginselen Nyveidal. W. C. Both Rotterdam Linkerrottekade. Mej. C% R. G. Utrecht Hasewinkel Parkstr. 72. Drukwerk. 4 stuks. Brieven Buitenland. Den Concul op Dant- gler Lub Ca Ixetrigt ala Ame rika. Briefkaarten. E. Ley Kaapstad Am- sterdamschestr. 7. Nota. Ann do afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij on bestel baarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur van het Post- v - en Telegraafkantoor, HERMANS. TWEEDE KAMER. Vergadering van 16 April 1913 Geopend te 11,10 u. Voorzitter do heer Van Nispen. Ziekteverzekering. Art. 68 (van de vrijwillige verzeke ring. m I)e heer P a t ij n»i (u. 1.) verdedigt een amendement om alsnog ruimer gelegenheid to geven voor vrijwillige verzekering. Niet alleen .groepen van personen moeten kunnen toetreden, maar ook industrioele personen moeten zich kunnen aansluiten. Spr. beroept zich op de invaliditeitswet, waar dt zelfde ruime gelegenheid is gelaten Vrees voor willekeur behoeft niet te bestaan. Wanneer de raad van arbeid iemand toelaat, is dat geen gunst, doch een kwestie zoowel in het belang van de verzekerde als van den raad. Boven dien laat de wet op veie punten lati tude dan de bevoeghoid der raden van arbeid, om naar eigen inzicht te han delen. Zulks kan dus ook hier ge schieden. De Minister van Landbouw, Handel en Nijverhehl, de hoer T a 1 m a moont dat het amendemont van den hr. Patijn de vrijwillige toetreding tot de ver zekering zeer beperkt. De vergelijking met de invaliditeitswet gaat niet op. Vrijwillige verzekering bij die ,wet wordt pas na vele jaren voordeeliger dan de verplichte. Vandaar dat selectie daarbij is uitgesloten. Wil de heer Patyn beroep stellen over een beslissing van den raad van arbeid, wanneer daardoor iemand niet wordt toegelaten Moet die man dan een beroep doen op den i;echter Maar er is geen onkelen norm gesteld voor toelating. Waarop grondt zich dan zijn meening dat hij toegelaten moet wor den Het bestuur van den raad kan naar willekeur toelaten of weigeren. Een man, waarop den raad niet veel toezicht kan houden, zal hij niet toe laten, een ander, die wel onder zijn bereik valt daarentegen wol. De minister heeft in zijn ontwerp de gelegenheid opengelaten om daar, waar het mogelijk is, groepen toe te laten. De heer Nolens (r.k.) verklaart zich tegen het amendement. De voor steller zal niet bereiken wat hij wenscht. Het toelaten van groepen brengt moeilykheden met zich, maar grooter zijn deze by de toelating van indus- trieele personen. De heer Patyn (o.l.) repliceert en verklaart er geen bezwaar tegen te hebben om ieder die het wil, toe te laten tot de vrijwillige verzekering. Edhter stelde spr. niet aldus zyn amendement op omdat er enkele per sonen buiten moeten vallen. De be voegheid om in byzondere ge vallen de toelating te weigeren, wil spr. aan de raden van arbeid laten. Wel degelijk zal de rechter kunnen beslissen op grond n. 1. van zijn ver kregen indruk bij het hooren van des kundigen. Het amendement wordt verworpen met 41 togen 12 stemmen. Het artikel wordt goedgekeurd. Bij art. 77a (uitkeering ziekengeld) kan geschieden door middel van bij zondere kassen of plaatselijke kassen verdedigde de heer Snoeck Hen- k e m a n s (c. h.) een amendement dat onder ziekengeld wordt verstaan hot- geen ingevolge artt. 31-32 dezer wet wordt uitgekeerd, onverminderd of do bevoegdhoid blijft bestaan dat bijzon dere kassen of bonden dat ziokengeld op andere wijze uitkeeren. M i nister Talma erkende de juistheid van de nadere omschrijving ion nam het amendement over, waarna de artt. 77a en l> werden goedgekeurd. I In behandeling kwam daarna art. 77c. Verschillende amendementen wer den op dit art. ingediend. Do hoer Duys (s. d.) verdedigde een amendoment dat ieder, die zulks wenscht, onbelemmerd zal worden toe gelaten tot de bijzonder^ kas. Een sub amendement bedoelt om allen aange slotenen dezelfde rechten te waar- Iborgen. Do hoer de W ij c k e r s 1 o o t h (r.k.) verdedigde een amendement om een alinea er aan toe te voegen. Spr. betoog^W dat de billijkheid eischt dat de wenyrevers meerderheid hobben in de Raddn van Arbeid, wan neer zij de geheelel premie voor hun rekening nemen. J De heer Van Wed om (c.h.) ver dedigde een sub-amendemont op het amendoment-do Wijchorslooth. Do minister beantwoordde do sprekers. (De vergadering duurt voort). De Paus. Home, 16 April. Volgens modedoe- lingen uit het Vaticaan is bij den Paus longontsteking goconstat-eerd Do organon van den patiënt, zün hiertegen niet bostand, zoodat elke hoop is uitgesloten. Dr. Bolton. Van geachte zijde deelt men aan de N. Crt. mede dat de toestand van Dr. Bolten, die by het drama te Volzen ernstig werd verwond, tot gerustheid aanloiding geeft. De patiënt bracht den nacht rustig door on hoeft goen koorts of pijn. Het Roemeensche leger. BoRCHAttKHT, 15 April. De Kamer heeft khet logeroffectief voor 1914 goed gekeurd. Er zullen 48000 man onder komen voor blij venden dienst, 4000 in tijdelijken dionst bij do cavalerie en 700 voor de oorlogsmarino. Aanval op president Wilson. Uit Wasshington wordt gemeld, dat Hearst, eigenaars van de New-Vork Herald en verscheiden andore demo cratische bladon, een langnrtikel hoeft gepubliceerd, waarin hij oen hevigen aanval doet op president Wilson, om dat deze zich persoonlijk tot hot Con gres heeft gericht, in plaats van zijn boodschap aan dit lichaam to zeilden. Hearst noomt deze handelwijze oen nabootsing van hof Engelscho stolaol. Hij kritiseert bovendien do econo mische boginselen, door den president gehuldigd. In de politieke kringon hecht men beteekenis aan dezen twist, die, naar men meent, tot een splitsing in de democratische partij kan leiden. De werkstaking in België. BarssEL, 16 April. In de kolen bekkens hebben zich een aantal ar beiders bij de staking aangesloten. Daarentegen hebben de havenarbeiders te Antwerpen de hoop der stakings leiders niet vervuld. In Henegouwen hebben onkele opstootjes plaats gehad. De telegraafdraden zijn doorgesneden. In do Borinage is de staking alge meen. Er hadden reeds eenige arres taties plaats. Van de zijde der stakers wordt ver zekerd dat de socialistische partij alle maatregelen heeft genomen voor een dunr van zes weken. Aan den Dolderschen weg had gis terenavond een treurig ongeval plaats. Het 11-jarig dochtertje van den heer Lasterie, hoofd der byzondere school aan den Dolder, was met oenige ken nisjes in de buurt van de spoorweg halte aan het spelen, toen zij al stoei ende wegliep in de richting van een naderenden sneltrein. Het kind weyd door den trein gegrepen en onmid- «lelijk gedood. éT~i van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.9 te Horta, laagste stand 72 4.5 te Thors- havon. Verwachting tot den volgenden dag: Meest krachtige zuidwestelijke tot zuidelijke wind, betrokkon tot zwaar bewolkt, wanrsehijnlyk regenbuien, zelfde temperatuur. Vorige Koers- Ko«r. heden. 77s/, 77'/, 84'/, 85'/,, 62 03 99s/,fl 100'/, 85'/, 86'/. 90 86 41'/, 103"/,, 83'/, 44 103"/,. 58'/» 61 VAN DKN 16 APRIL 1313. Staatsleeulueeu Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oöstenr. Belastingvrije Kronen ren t e 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id» Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pot. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pot. 58 lUuk en Credlet-InslH Hogen Ned. Bankaandoolen 216 lodustr. Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. 517/g! Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aantf. 71% 70 1 Anglo Amorican Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stoel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kul. Credlet Inntrll. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Ainster*' dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw flUeu. Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Mijni. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 8toomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine, Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. époorwegea. Holl. IJzoren Spoor- wegmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Jüuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Joniss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 1 4 net. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand Premleleeningen. Amsterdam Aand3 pet Hongarije. TheL s-Re- gulirun'gs-Gea. 4pct. 149149% GELDKOERS. Prolongatie ,8%4 pOt. Nat. Staatsf. flauwer, Buitenl. stil, Culturen zwakker, Tabakken vast, Petroleum lager. Amerikanen flauw, Mijnen stil, Rubbers weinig omzet. 24'/. 24'/,, 62'/, 62'/,. 204'/, 287»/, 189 203 13 V, 16'/, 206';, 58 V, 207 68'/, 180 179'/, 680'/, 576'/, 525 182'/, 182'/, 117'/, 117'/, 4"/, 4'/» 110'/, 111'/, O'Z'lN 10»/» 10"/,, 90',, 97'/, 63'/, 63%, 186'/, 86% 93% 30'/, 29"/,, 153'/, 4»/.. 162", 4 V. 100'/,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2