loeden ISEL iG rziG, [TS, a n d e 1; jen DE GEWETENLOOZE. No 12149. Donderdag 17 April 1913. 52e Jaargang. en E"o.itexxlaxx<a.. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. xx. ’s. water. I^"ieix"ws- en ^-d.Tr®xtezxtïe“blsud. voor en OxxxstxeHaEexx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- Gouda. i Heeren Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. -Z3A. AYZONEN De fandidaliiiir-Van Doorn. Rechtsche Manieren. -J f 1.45 gevallen ia, J DANTZIG, DIEST. (Wordt vervolgd). jui 4 Zan Goud*. D. I. MounneUnei, HOOGEN. v. ABS- *11 burg. SLOFJE Jr., uda. 7. BIJL, EBAART L». GOllkSdlE (WRIKT. Gna Genoegen” P. J. Troebtr». en Woningtoee., identnndeconun. ta: 1T IN g geregeld tgdig o ontvingen vu ten, vennakelgk- du in on». PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post .,1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lanue Tiesoeweo 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren De oorlog op den Dal kan. De toestand. Het schijnt, dat het nu toch wer kelijk naar den vrede toegaat. Tusschen Turkije en Bulgarije is reeds een wa penstilstand gesloten, on voor zoover is na te gaan schijnen de Bulgaren thans ten opzichte van Turkije niets meer te wenschen te hebben. Ook de Serviërs zullen ten opzichte van Turkije niets meer te wenschen hebben. Ook de Serviërs hebben ten opzichte van Skoetari gehoor gegeven aan de wenken der groote mogendheden, waarop de Turksche regeering aan den bevelhebber van deze stad gelast heeft om het vuur op de Serviërs te staken en dezen, zelfs wanneer zij zich terug zouden trekken, niet te ver volgen. PRIJS DER ABVERTENTI ÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer,0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit* betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. „’t Schaakbord* A. de Goederen Nog denzelfdon dag ging Glëser naar Bohnenstiel, die.voorloopig in een hotel woonde, nadat hij Eind-Berlijn den rug toegekeerd had. Zijn schoon zoon was naar Tbüringen vertrokken, waarheen hij hem volgen zou, zoodra hij zijn meubelen gepakt had. Nu, bij deze wending, was hem de lust vergaan om nieuwe ondernemingen te steunen, en hij zocht naar een rustige plek voor zijn wankelend hoofd. Destemeer was hij nu verrast, Glaser opnieuw bij zich te zien. Gij moet herroepen, excellentie, begon hij, zonder lange inleiding, toen hij in de salon was nevens de slaap kamer. En rustig verklaarde hij den ander, dat hij destjjds, als altyd in zulke ge- ’t Zijn waarlijk teekenen van groote kracht. moet t’zvn q.die is fyn. 1-Pudding L|es27cta. hij zich bedaard. Ik weet, dat uw schoonzoon diep in de schuld zit. Ah, eh. wat gaat u dat aan, mijn waarde Ik moet toch werkelijk ver zoeken kwaakte Bohnenstiel weer op. Zeer moet ik verzoeken. Ik verzoek u, uw bezoek te verkorten.. Mijn die naar zal dadelyk komen, ja, ah. Hij werd onrustig, want uit de kleine oogen tegenover hem sprak niets goeds Zenuwachtig haalde hij zijn horloge voor den dag, stak het weer weg, zonder er op gezien te hebben. GUser was op zijn gemak gaan zitten en ging nu regelrecht op zijn doel af. Hy bood dertigduizend mark, als Boh nenstiel zyn uittreden uit de Welvaart- onderneming terugnam, en alle reeds opgewekte geruchten daardoor krach teloos maakte. Dat kon in een vorm gebeuren, die olke verdenking ophief. Men behoefde slechts van een verschil van opinio te spreken. Vergissingen kwamen alle dagen voor het publiek vergat snel, en onthield alleen wat het ’t laatste gelezen had. Hoe hij het doen wilde, kwam er niet op aanhet overige schikte zich vanzelf. aflevering. fflS MERK te letten SUN VAM rEM. IEEËN worden in verzegelde in vijf, twee en m een Ned. ons dding van Nom- ijs, voorzien van ,nd Merk, vol- ret gedeponeerd, it de uitvoering >rde orders aan- die thans opnieuw als Kamercandidaat is gesteld en met wien de vrijzinnigen weder de overwinning hopen te be halen. Nu de candidatuur met zooveel in- steihming is gesteld, rust op eiken vrijzinnige den plicht al datgene te doen wat mogelijk is om den uitslag niet alleen te doen zijn ten gunste van Mr. van Doorn, doch ook dat de stem bus zal brengen een verpletterende nederlaag voor de rechterzijde, als een uiting van verfoeiïng van de afschu welijke coalitie-politiek. Verlegen richtte zich zijn blik op Gliiser die onbeweeglijk hem monsterde, als do slang haar prooi. Eindelijk scheen Bohnenstiel toch te begrygen. Ja, ah, hoe heb ik het nu kraaide hij en raakte met de dunne’vingers zijn voorhoofd aan. Gij komt hier met verdachtmakingen, ja, ah, eh, die wat zal ik zeggen, ja, ah, eh. Gij wilt mij dreigen. Maar ik moet verzoeken, dringend verzoeken Plotseling kwaakte hij luid op Eh, dat is hondsgemeen, heel hondsgemeen. Ja, ah. Gg hebt mg in ’t geheel niets gegeven, neen. Ik gaf u slechts de eer, ja, ah Gij hebt u onmogelijk gemaakt, ja, ah. Alle men- schen spreken er over. Een moerasstad hebt gij gebouwd, ja ah. De gezond heidsraad moet er zich mee bemoeien. Wat wilt ge? Het is mijn plicht, ja, ah. Ik herroepen Uw eenvoud is waarlijk belachelijk. Pardon maar het is zoo. Hij tippelde op zijn dunne beenen heen en weer, koket zijn nagels be kijkende. Laten we kort zijn, excellentie, zei Glaser, die zich breed voor hem gesteld had, als wilde hij 4iem met de overmacht van zyn lichaam dood drukken. Hoewel het in hem kookte, hield Van Montenegrijnsche zijde hoort men echter nog steeds verklaringen en verzekeringen, dat men de belegering niet zal staken, wat er ook de ge volgen van zouden zijn. Eu er zouden zelfs nieuwe troepen en kanonnen naar de Tarabosj worden gevoerd, met het oog op een algemeene bestorming, die thans zou worden voorbereid. Het bericht dat Dsjavid pasja die met zyn geheele leger reeds gevangen genomen heette Valona weer zou hebben bezet, heeft nog al sensatie gewekt. Het Jong-Turksche Centraalcomitó heeft nu daaromtrent berichten ont vangen, waaruit zou blijken, dat Dsjavid, nadat hij de helft van zyn leger tegenover do Serviërs had opge stold bij Loeajna, mot do andero helft naar Xalona was opgerukt, en deze stad had bezet. Hij had Galib pasja, vroeger divisie-commandant en politie-prefect te Constantinopel, die zich na den val van Janina met zyn troepen bij Dsjavid had aangesloten tot commandant van Valona aangesteld. Dsjavid was vanplan om over Elbasan naar Skoetari op te rukken, doch had na het onge lukkige gevecht van Loeajna dit plan opgegeven. Nadat Valona in staat van' beleg was verklaard, waren daar twee Alba- neezen door den krijgsraad ter dood veroordeeld en opgehangen. De een was majoor Lia bey, die zyn post als ordonnans-offleier in Va lona had verlaten en zich bij de voor- loopige regeering had aangesloten de andere was een zekere Kahirman bey, die tijdens de belegering van Janina het vluchten van Albaneesche soldaten uit deze stad begunstigde. Frankrijk. Franschen en Duitschers. Uit Parijs wordt aan de B. Z. ge seind Dinsdagmiddag had een heftige demonstratie plaats van studenten van de Universiteit en leerlingen van het Lyceum tegen den Duitschen leeraar prof. Million. De prof, wilde om 5 uur na beëindiging zijner lessen naar zijn woning gaan, toen hij op straat oen 500-tal studenten en Lyceumleerlingon ontmoette, die hem begroetten met den roep„A Berlin, A Berlin”, „Niedor Million”, „Den Elzas willen wij hebben”. Eerst na oen kwartier gelukte het den prof, met behulp van politie zijn weg voort te zetten. De Met vreugde begroeten wij het be sluit door de Centrale Liberale Kies- vereeniging in het district Gouda in haar gisteren gehouden vergadering genomen om den aftredenden afge vaardigde, Jhr. Mr. W. Th*. C. van Doorn, opnieuw- candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. En wij doen dit te meer omdat ons is gebleken dat Mr. van Doorn in elke gemeente, tot het Goudsche kiesdistrict behoorend, door elk vrijzinnige wordt genoemd als de man, die aangewezen moet blijven om Gouda in de Tweede Kamer te vertegenwoordigen. Het is niet een uiting van de besturen der vrijzinnige kiesvereenigingen, het is de stem van het geheele vrijzinnige kiezerskorps, dat Mr. van Doorn als den gewenschten man begeert. Gouda’s afgevaardigde geniet in zijn district een groote populariteit, die steeds wassende is. Zijn optreden in de verschillende gemeenten heeft hem bij de kiezers geschonken een groot vertrouwen, waarop hy, wij we ten zulks, trots gaat. Zijn sympathieke persoonlijkheid geeft hem op eiken anderen candidaat een voorsprong. Deze persoonlijke eigenschappen van onzen afgevaardigde, zij mogen onge twijfeld zeer to, waardeeren factoren zijn in een candidaat, zij geven niet den doorslag. Het is het beginsel, dat vooropstaat bij het stellen van een afgevaardigde voor het Parlement. En van Mr. van Doorn kan worden ge zegd, dat hij is een man van ernstige overtuiging, gepaard aan groote ken nis van zaken, een man, die in de Kamer behoort. Deze candidaatstelling verheugt ons ook nog om een andere reden. Het was in 1905, dat Gouda het vrijzinnig Nederland verraste met de verkiezing van Mr. van Doorn, die de plaats innam van den antirevolution- nair, Mr. S. de Vries. Gouda behoorde toen tot de uiterst wankele districten. Wel was gedurende jaren Carel graaf van Bylandt als liberaal afgevaardigde voor Gouda opgetreden, maar ook Dr. Kuyper bezette eenmaal Gouda’s zetel. En waar zulks mogelijk was, daar was de toestand allerminst rooskleurig. Die periode ligt thans gelukkig ach ter ons. Sinds 1905 is Gouda vrijzin nig vertegenwoordigd door den man, eventuoele uitbarstingen te onderdruk ken, te zullen terugdeinzen. Die laatste uiting van den minister-president over de houding van sommige socialistische leiders willen we verduidelijken door de inededeeling, dat Vandervelde on Huismans indertijd stemden tegen de staking. Hoe do socialistische loiders over het vorloop donken, zullen we typeeren in enkele van hun uitdrukkingen. Overtuigd van hun goed recht, zei de hger Bastion, lid van de Belgische Kamer: „En do staking zal onder strenge discipline beginnen, tot..., hot congres van onze politieke partij van onze vakverenigingen en coöperaties, want die allo werken gelijkberechtigd samen in de Belgische beweging, halt zal roepen. Dan zal zo even gedis ciplineerd eindigen.” Dezelfde leider achtte het mogelijk 6 a 7 woken te staken, terwijl de best voorziene handels- of industrieelo li chamen slechts voor een drietal weken steenkolen hebben. De heer Bastions zei ook nog: „De publieke opinio is op onzo hand.” Destri», een andere leider, zegt als volgt: „Men moet kunnen strijden on lijden voor wat men lief hoeft. Het loven is strijd. Ook nu strijden de overblijfselen van den winter nog tegen de lente. Maar de lente wint; van do sneeuw dio pas gevallen is, blijft niets dan slijk. Zoo zal het ook gaan met den tegenstand der cleri- calo partijen.” 77) De woorden van Gliiser ontrukten haar aan haar droomery. Alles perfectheel perfect, zei hij. En stijlvol ook. Daarmee ging bij snel vooruit en sprak met Herbst over hetgeen hem hier gevoerd had. Klothilde bemerkte, dat de handelswaarde van den jongen man zwaarder woog dan zgn privé reputatie. Ze ging heen, Glaser met vriénde lijke if scheids woorden, zij met een korten knik, zonder hem aan te zien. Ditmaal gingen ze langs den corridor, t Zelfde oogenblik dat Herbst de deur voor hen opende, vlood de andere door de andere deur weg. 2e moest achter het venstergordijn gestaan hebben. Dus woont zy ook hier? zei Gla- d® traP afgingen, en waar- «chynlgk op zyn kosten. Wat denk je daarvan Eerst zweeg ze, want ze moest deze meuwe ergernis in zich verwerken. Dit spel moest zeker al langen tijd met haar gespeeld zyn! Elk zacht gevoel vervloog bij haar opnieuw op- gewekten toorn. Hij is een spitsboef, een groote spitsboef! Wacht je voor hem! Hij begreep haar verontwaardiging niet, een zeker genoegen kwam in hem, dat zij plotseling zich zoo aan hem gelegen liet liggen. Geloof je dat vroeg hij dan. Ja, dat geloof ik Zwijgend reden ze weg. De staking in België. In dit overzicht willen we nagaan hoe van de zijde der regeering èn van de zijde der sociaal-democratische lei ders over do staking en haar waar schijnlijk verloop wordt geoordeeld.. De minister-president acht de beweging een uiting van de teleurstelling die de socialisten heeft getroffen,, na den voor hen bedroevende^ uitslag van de verkiezingen op 1 Juni. De mi nister-president had niet terug willen deinzen voor de bedHbiging van socia- listischen kant geuit. Hij meende zelfs niet gerechtigd te zijn een eventueel voorstel tot invoering van algemeen kiesrecht voor te stellen. Acht of negen maanden geleden, zei hij, was de leus waaronder de verkiezingen werden gevoerd, herziening van het stemrecht. Toen heeft zich de meer derheid van de kiezers tegen de inwil liging van deze leus verzet. Nu kan de regeering, zoo meende de heer de Brocqueville toch moeilijk zoo korten tijd later voorstellen tot herziening aanvaarden. Dat zou tegenover de uitspraak van de kiezers oen deloyale daad zijn. Te meer zar hij zich voor een zoodanig voorstel wel wachten, omdat voor de herziening van oen ar tikel van de grondwet een meerderheid van twee derden in elke Kamer zich voor de wijziging moet verklaren. Na de aanneming van een desbetreffende wijziging moeten beide Kamers wor den ontbonden binnen 40 dagen na aanneming. Do dan volgende verkie zing zou moeten geschieden door de zelfdo kiezers van Juni 1.1., die in geen enkel opzicht hebben getoond een ver andering van inzicht. Als zijn meening zoi verder nog de minister-president dat een geslaagde staking dan alleen tot een revisie kon leiden die aan de kiesrecht-hervormingmoeivoorafgaan, wanneer langs revolutionairen wég daartoe de Kamers werden omgezet. Maar de minister-president meende dat de staking geen kans van slagen had, welke meening hij in principe .vond bewaarheid door de houding van een paar socialistische leiders, die zich hebber* verklaard tegen de staking. De minister-president gaf dan ook nog uitdrukkelijk te kennen, voor geen middelen, die hij noodig achtte om vallen, een getuige in het kabinet naast hun gehad had, die hun gansche onder houd op schrift gebracht had. Zonder meer, zou hij, Glaser, nu de wereld overtuigend met het feit bekend ma ken, dat het uittreden van de excel lentie uit de Welvaart-Vereeniging slechts hierom gebeurd was, omdat de bank niet tot verdere uitkeeringen in klinkende munt bereid was. Hij loog, maar met de steenen rust van den man, die zijn menschen kent. Eh, ah, kabinet Hoe zoo, kabi net Eh, ja Zijn gedachten klemden zich aan dat eene woord vast, dat hij zoo goed uit zijn vroegere loopbaan kende, zonder nog iets te vermoeden. Getuige, zegt ge. Ah, eh, hoezoo, getuige? Gij overvalt mij hier, mijn waarde, ja, eh. Ge ziet, ik sta op het punt, ja, eh, ik moet gaan dineeren. Het was namiddag, tegen vijf uur. De excellentie stond in rok, frisch op geverfd en geschminkt, zijn vorstelijke huisorde aan het breede lint om den hals, sterk naar reseda riekend en van onder tot boven gevernist. Een oude ruïne was opgeknapt, om weer eens aan Lucullns’ tafel plaats te nemen, voor hij geheel afbrokkelde. Zgn oogen in de lappige oogleden waren rood gerand als van een uitgebloeide deern. Woensdag werd te Leiden een Antire- volutionnaire partijdag gehouden door de Centrale a.-r. kiesvereeniging in het district Katwijk en „Nederland en Oranje” te Leiden, welke geleid word door Ds. Klomp van Wassenaar. Nadat de vraag was gesteld of alle aanwezigen antirevolutionnair waren, waarop bevestigend werd geantwoord, hield Mr. Rutgers, een rede over Inva liditeitswet of Staatspensioen, waarin Minister Talma werd gehuldigd en de linkerzijde van obstructie beschuldigd. Staatspensioen werd als vernederend voor den arbeider voorgesteld. Gelegenheid tot debat was er niet; toch kwam een eenigsmns gedetail leerd verslag voor in de groote bla den. Bij een politieke lozing te Amster dam, waar de neel Snoeck Hencke* mans, christ-hist. Kamerlid zal spre ken over „Rechtscht Coalitie en Link- sche Concentratie” hebben alle leden van rechtsche partijen vrij toegang ook zonder toegangsbewijs (men kan het iemand zeker aanzien of hij rechtsch staat in de politiek), terwijl de loden der linksche partijen, die tegenwoordig wenschen te zijn, of de besturen hun ner kiesvereenigingen, kaarten kunnen aanvragen bij Mr. H. Verkouteren, Prinsengracht 512, Amsterdam. Bij een dergelyk publiek durft de spreker het dan aan om gelegenheid te geven tot debat. Kort geleden werd in de R. K. Volksbond hier ter stede een lezing gehouden door den heer Bruna over de Tariefwet, welke uitsluitend toegan kelijk was voor R.-K. Aan debat werd niet gedacht. In besloten kring kon dat belangrijke onderwerp, dat elk burger tot in alle deelen raakt, beter worden behandeld.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1