ZKZ-CnLTST. ZBLza.» eia.lia.TLd.. STATEN GENERAAL. KANTONGERECHT TE GOUDA Gemengde Berichten. TTIt d.e Peis. Stadsnieuws. Laatste Berichten BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Kfre^DtentaAoilel (e Amsterdam 17 APRIL 1913. - - - - - - *7. a manifestanten gingen toen uit elkaar doch verzamelden zich weer op den Boulevard St. Michel en begaven zich met de driekleur voorop naar de Place de la Concorde waar zij de vlag op het standbeeld De Stad Straatsburg plaatsten. Enqrlxnd. Het wereld-vyfcent-port. De Londensche berichtgever van het Hbld. schrijft d.d. 15 April „Het bekende oud-Parlementslid Sir John Henniker Heaton, die altyd krachtig ijverde voor verbeteringen in het Engelsche en in het internationale postwezen, heeft aan de „South of Scotland Chamber of Commerce" tele- graphisch gemeld, dat hij en eenige vrienden bereid zijn aan de Regeering een garantie op een bank te geven tegen bet eventueele verlies, te lijden als zy het internationaal vijf cent port mocht invoeren. Hij voegde er bij dat de voorloopige onkosten om dit post- ntelsel in te voeren niet meer zouden bedragen dan het tiende deel van het geen een dreadnought kost en zeker meer dan bewapening zou bijdragen tot het bevorderen der vriendschap pelijke betrekkingen tusschen de vol keren. Bkluik. De staking in Bolgie. Omtrent het verloop deralgemeene werkstaking is niet veel nader nieuws. Overal, op enkele zeer onbeteekenende uitzonderingen na, is het rustig ka rakter der staking behouden gebleven, hetwelk haar reeds van den aanvang af kenmerkte. Voor zoover uit do be richten in de Belgische bladen valt op te maken, blyft ook het aantal stakers stationnair en bedraagt dit nog onge veer 300.000 man. Het is voor de voorstanders der staking een groote teleurstelling, dat de arbeiders, wier nederleggen van het werk van grooten invloed op het dagelijksch leven is, zich niet bij de beweging hebben aan gesloten. Zoomin de bakkers als de arbeiders in de verkeersbedrijven, als tram of spoor, hebben zich solidair met de stakers verklaardal evenmin is er sprake van volkomen stilstand in de transportbedrijven, waaronder het han delsverkeer bv. in de haven van Ant werpen gedacht zou lyden. Men zou, gezien de overgroote contingenten door de mijnwerkers aan de stakings beweging geleverd, kannen wanen slechts mot een staking in het mijn bedrijf te doen te hebben, met par- tieele stakingen in enkele andere be drijven. Doch men zal goed doen nog enkele dagen te wachten, alvorens een definitief oordeel uit te spreken of de beweging, althans wat haar algemeen karakter betreft, inderdaad ais mia- lukt te beacliouwon is. Uit Brussel wordt d.d. 16 April na der geseind: De schilders en glaaenwasschers, in dienst der gemeente St.-Gilles, hebben aich bij de staking aangesloten. Het nationaal stakingscomité keeft de vol gende cijfers openbaar gemaaktln Antwerpen en Meubelen staken 18.500 arbeiders, in Brussel '21.000, in Uenven 3000, in Nivelles 11.000 en in Gent 19.000; in West-Vlaanderen zonder Gent mede te rekenen 7500, in Luik 66.000, in Verviers 18.000, in ILuy en Warommo 10.000, in Charleroi 75.000, in Vorquies, Lessine, Braine en Ecans- sines 10.000, in Bergen 62.000, in de Birnnage 45.000, in Divinit en Ath 8000, in Namen 7000, in Dinant600. In O.-Vlaanderen 1400; totaal 372.000. Kerk en Staat. Het optreden van kapelaan Beer- mans uit Breukelen in ae Kath. kerk te Aalten voor het uitspreken van een verkiezingsrede, vindt in katholieke kringen weinig by val. De (Kath.) Geld Bode vindt de kerk voor zoodanig doel minder geschikt en zou wenschen dat de katholieken, evenals andere partijen, in het openbaar hun verkie zingsvergaderingen hielden. Kamerverkiezingen Mr. NV. H. de Beaufort, candidaat van de vrijzinnige concentratie in de districten Amersfoort en Amsterdam VI. hooft naar het Vad- meldt, ver klaard, dat hij bij evenfrneole verkie zing »n beide districten voor het eerst genoemde district zal bedanken. In de gisteravond gehouden ver- eenigde vergadering van de Vrijzinnige Kiesverenigingen in Rotterdam, wer den opnieuw candidaat gesteld de af tredenden heeran Mr. H. Goeman Borgesius, D. de Klerk, J. B. Verhey en 5. J. de Jongh. Voor district IV thans vertegen woordigd door den heer J. G. Heems kerk, de heer Joost van Vollenhoven, wiens naam goede klank heeft in Rotterdam en die door de vele jaren die hij in Indië doorbracht, met de Indische toestanden goed bekend is. De heer Plate die op de voorloopige lijst bovenaan was geplaatst, wenschte niet in aanmerking to komen, TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 16 April. (Vervolg.) De Ziektewet. Na verwerping van de amendemen ten Duys wordt het art. aangenomen. Bij art. 77 wilde de heer de Vis ser (c. h.) een alinea invoegen, be doelende voor de bestaande als ook voor beginnende ziekenkassen de er kenning als bijzondere kas gemakke lijker te maken. Bezwaar hiertegen bestaat volgens spr. niet, wanneer de zekerheid er is, dat risico van zulke instellingen volledig is gedekt, en de wettelijke verplichtingen behoorlijk worden nagekomen. Het zal voor do arbeiders geen gevaar opleveren en ten goede komen aan het particulier ini tiatief. De hoer Duys (s. d.) vondt het zeer bedenkelijk en noemde dit amen dement een stap achteruit. Do Minister de hoer Talma, noemde 't niet zoo bedenkelijk. De bemoeiingen voor do volksgezondhoid blyven berusten bij de R. van A. De herverzekering-instelling zal aanspra kelijk zijn voor alle verplichtingen. De Minister wildo eerst het oordeel der commissie van voorbereiding af wachten. Na repliek van de heeren D u y 9 en de Visser wees de heer N 0- leni (r. k.) erop dat er geen bezwaar voor de regeering bestaat om het amendoment over te nemen, daar de groote kassen toch aansprakelijk blij ven. De Minister gaat daartoe over waarna 't art. werd aangenomen. Eveneens wordt aangenomen een amondement-Duys waarbij wordt voor komen dat personen op grond van ziektegevaar extra zullen worden be moeilijkt. Een amendement D u y s, hetwelk wil voorkomen dat de plaatselijke kas zelfstandig optreedt, wordt verworpen. Bij art. 78, trok de heer Duys (s. d.) zijn voorstel in om te beslissen of de R. v. A. mogen deelnemen aan congressen of ziekenfondsen mogen oprichten. De vergadering werd daarna ver daagd tot Donderdagmorgen 11 uur. Een nieuwe Nederlandache opera? Het weekblad „De Kunst" bevat bijzonderheden over Orelio's plannen met betrekking tot de oprichting en de exploitatie van een nieuwe Neder landache opera. Wy ontleenen er het volgende aan De bedoeling zit bij de oprichters voor een Neaerlandschen opera te stichten op zuiver artistieken en go- zond financieelen grondslag, die ge heel door Nederlanders zal worden bestuurd en waarvan de Artisten Ne derlanders zyn. AU algemeen artistiek leider, met den titel van hoofd-regisseur, zou de heer Job. M. Orelio optreden, met naast zioh, als tweede regisseur, de heer Aug. Van den Hoeck. Als eerste dirigent en voornamelnk voor het Duitsohe repertoire zou de heer Evert Cornelia worden aangezocht en de heer Richard Hageman aU tweede dirigent. Een directeur-gérant zou de administratief-exploitatieve leiding voeren, bijgestaan door een financieele commissie en een raad van toezicht terwyl een artistieke commissie over leg zal plegen met den algemeen ar tistiek leider, waar het de vaststelling van het speelplan en het opvoeren van nieuwe werken betreft. Een volledig bezet orkest van 54 misici en een koor van 80 dames en heeren zullen den muzi kalen onder grond vormen voor de voorstellingen. Zoowel voor de solisten als voor de orkest- en de koorleden zal een pen sioenfonds worden gesticht, óók om het voortdurend wisselen van perso neel te voorkomen. Als grondslag voor de berekening van het pensioen wordt aangenomeneen uit keering na vijf tienjarigen dienst van een derde van het laatst genoten salaris. Voor het aannemen van nieuwe werken en het beoordeelen van ver talingen zal een commissie de artis tieke leiders bystaan. Om in deze com missie zitting te nemen, zullen voor de eerste maal worden uitgenoodigd de heeren Dan. De Lange, H. L. Berckenhoff en Sibmacher Zijnen. Als vertalers zullen bekende tatterkundi- gen worden gevraagd. De bedoeling is 1 Juli a.B. met de repetitiën te beginnen, teneinde het seizoen in September te openen. Drie openingsvoorstellingen zullen dan op drie achtereenvolgende avonden wor- den gegeven een Duitsch werk (Do Meesterzangers van Neurenberg, van Richard Wagnereen Fransch werk (Louise van Gustave Charpentier), en een Nederlandsch werk (Leiden ontzet van C. Van der Linden, of Imilda van Th. H. H. Verheij). Voorts zal ten spoedigste worden aangevangen met de instudeering van „Falstaff" van Verdi, „Faust's Ver doemenis" van Berlioz, „Fidelio" van Beethoven, „Het Proefschot", (Des Freischütz) van Weber, „Lohengrin" en „Taunhauser" van Wagner, ^Wil lem Tell" van Rossini, terwijl „Mig- non", „Faust" en „Carmen" opnieuw zullen worden vertaald. In Mei 1914 zullen feestvoorstellin- gen worden gegeven. Getracht zal wordeji Richard Wagner's „Ring van den Neveling" in de vertaling van Willem Kloos op te voeren te Rotter dam en te Amsterdam. In het geheel worden, aldus is het plan, 210 avondvoorstellingen gege ven, verdeeld over acht maanden (Septemberuit. April). Nu on dan zullen ook ZondagmiddagVoorstellin- gen en volksvoorstellingen worden ingericht. Daardoor zal getracht wor den van staat en stad subsidie te krij gen, benevens na het eerste bestaans jaar het preadikaat „Koninklijk" en een Vorstelijken financieelen steun. Ook is de bedoeling, mettertijd een eigen gebouw te stichten, met ruimte voor 2200 zitplaatsen, waarvoor de plannen reeds zijn ontworpen (naar het voorbeeld van den nieuwen stede lijken schouwburg to Keulen) on reeds oen terrein is aangowezen. Zaterdagavond is in verband met deze plannen te Amsterdam opnieuw een vergadering gehouden. De heer Orelio deelde er 0. m. mede, dat hem steun tot een hoog bedrag is toege zegd, zelfs een gift van f 50,000, indien de onderneming indordaad van artis tieke waarde zal blijken te zijn. Voorts verklaarde hü voornemens te zijn, een propagandareis voor zijn plannen te zullen ondernemen, tot vorming van comitées in versohillende steden. Ten slotte werd besloten oen groote com missie op te richten, zoowel voor financieelen als voor moreelen steun, en dat ieder der aanwezigen in eigen kring het denkbeeld eener Nederl. Opera zou propageoren. Italiaansche Opera. De Italiaansche Opera zal in het volgend seizoen te Rotterdam in den Grooten Schouwburg, van 2 October tot uit. Maart, iederen Zaterdagavond, 's Woensdags om de 14 dagen en 's Zondags om de 3 weken voorstel lingen geven. Zitting van 16 April 2913. De kantonrechter veroordeelde Ct W. te Bleiswijk f 1 subs. 1 week tuchtschool, N. C. K. te Gouda f 0.50 subs. 1 week tuchtschool, A. B. te Gou da, A. v. L. te Zoetermeer, G. M. te Hil- legersberg, O. A. H. M. te Waddinx- veen, W. G. v. V. te Zevenhuizen, N. M. te Boskoop ieder f2 subs. 2 d., M. H. te Waddinxveen, P. G. te Zwam- merd&m, C. B. te Bergschenhoek ieder f 1 subs. 1 d., C. H. D. te Reeuwijk, J. V. te Gouda, ieder f 0.50 subs. 1 d. alle wegens fietsen zonder licht. P. H. te Gouderak f 0.50 subs. 1 d, wegens fietsen zonder bol. J. v. B. te Bleiswijk f 3 subs. 2d., G. v. L. te Waddinxveen f 5 subs. 5 d. wegens eeh portier van een trein openen, voordat de trein stilstaat. W. J. R. te Gouda 1 maand voor waardelijke plaatsing in een tucht school, wegens te Gouda op straat spe len met een voetbal. H. M. te Zevenhuizen f2 subs. 2d. wegens niet zorgen dat een op den openbaren weg geplaatst voorwerp verlicht is. W. J. J. H. to Reeuwyk, A. P. V. te Moercapelle ieder f 1 subs. 1 d., wegens op den openbaren weg een trekdier onbeheerd laten staan. C. H. te Aarlanderveen f5 aubs. 2 d. wegens dieren noodeloos pijnlijk vervoeren. T. G. S. huisvrouw J. H. H. te Gouda f2 subs. 3 d. wegens zyn kind niet geregeld de school laten bezoeken. A. C. d. V. f3subs.2d., G.S.2X f 1 subs. 2 X 1 d., M. G. f 0.50 allen te Gouda, wegens als houder een hon denkar gebruiken zonder de noodige voorschriften in acht te nemen. C. v. d. G. te Krimpen a.d. IJssel f 2 subs. 1 d. wegens 's nachts een mo torrijtuig gebruiken zonder dat num mer en letter is verlicht. T. W. te Waddinxveen f 1 subs, t d. wegens een voetpad in Z.-Holland met een trekdier berijden. J. C. G. te Amsterdam f 16 subsi 10 d. wegens in de Gouwe te snel varen. G. J. B. te Gouda f 1.50 subs. 2 d. wegens te Gouda bagger op de straat werpen W. de G. te Gouderak, K. de J. te Stolwijk, G. J. v. L. te Bergambacht ieder fl subs. 1 d. wegens te Gouda zitten op zijn hondenkar. W. v. d. H. te Gouda f 3 subs 2 d. wegens te Gouda op den openbaren weg noodeloos schreeuwen, f J. de V. te Haastrecht f 5 subs. 3 d. wegens te Gouda ondeugdelijke melk vervoeren. M. K. woonplaats onbekend f 1 -f- f 15 subs 1 d. -f. 20 d. wegens open bare dronkenschap en opgeven van ■een valschen naam. A. B. te Gouda f2 subs. 2 d., C. v. d/B. te Gouda f3 subs. 2 d., A. V. te Gouderak f 1 subs. 1 d. alle wegens openbare dronkenschap. Gistermorgen wist een cm op den Bergweg te Rotterdam aan zijn be geleiders te ontkomen en liep van zenuwachtigheid een leegstaan!, in aanbouw zijnd benedenhuis binnen op nr. 336, niet ver van de Heulbrug. Ofschoon de kouken van dat bene denhuis nog niet in gebruikt geno men is, scheen de os er zich toch wel behaaglijk te gevoelen. Hij deed er tenminste van pleizier, wat hij niet laten kou en een escouade mannen met touwen en planken, had ruim een half uur noodig, om het beestje weder op den openbaren weg te sjorren. De man met de twee aangezichten f Zaterdag heeft een indertijd zeer bekend Amsterdammer den laatsten adem uitgeblazen. Het was „de man met de twee aan gezichten." De laatste vier, vijf jaar hadden hevige rheumatische pijnen hem in huis genagold en ontmoette men hem zelden meer. Maar indertijd was „de man met de twee aangezichten" een zeer populair type. Hij was zijn carrière begonnen als klerkje op een tabakskantoor op de Leliegracht. Daar, het is nu veertig jaar geleden, hanteerde hij den hee- len dag door de pen. Een harde wer ker was het niet. Waren de patroons naar de veiling, dan schreef hij stil- lekens roerende sonetten. De „heeren" konden echter zoo'n sonettenmaker niet gebruiken en hij zou dan ook spoedig zijn congé gekregen hebben, wanneer hij zich niet door iets van de gewone kantoorklerk en den ge wonen sonettenmaker had onderschei den z'n twee aangezichten. Wanneer men hem van links aan keek, was het een Joris-goedbloed in het kwadraat. Van rechts bezichtigd, had hij echter een sluw en eenigzins valsch gezicht. Daar zat het 'm nu in met zijn linker aangezicht sugga- reerde hij de menschenmét zijn rechter maakte hij ze bang. Dit talent- was niet te betalen. Weldra ging hij mee naar de veiling en was zoo ge haaid, dat hij voortdurend opklom en weldra zelf in „tabak" deed. Toen hij wat geld verdiend had, ging hii de beurs bezoeken in den effectenhoek was hij weldra populair. En wederom trok hij voordeel van de gelukkige combinatie. Hij liep, hij holde, hij maakte lawaai, hij kocht, hy verkocht en zon beide aangezich ten deden hun Schuldigkeitde man met de twee aangezichten bezat wel dra een half millioen. Maar toen is hij aan den boemel geslagen en hij is gestorven als een arm man. Een waanzinnige daad. Gisterenmiddag speelde zich een treurig drama af in de wachtkamer van het gemeentelijk Ziekenhuis op den Catharynesingel te Utrecht. Eenige menschen wachtten daar om toegelaten te worden by patiënten. Plotseling haalde een hunner een 40-jarige man een revolver nit den zak en schoot deze op zichzelf af. Ernstig werd de man gewond en onmiddellijk vervoerd naar de Rijks klinieken, waar hij ter behandeling werd opgenomen. De toestand is hoogst bedenkelijk. Een ontvluchte krankzinnige gevat. Dezer dagen werd gemeld, dat de verpleegde H. C. R. uit het krankzin nigengesticht te Zeist per rijwiel is ontvlucht. Naar wij thans uit Amsterdam ver nemen, is de vluchteling aldaar door de recherche, gevat en naar het hoofd bureau van politie overgebracht. Toen eenige zijner familieleden op het bnreau kwamen, ten einde hem te herkennen, werd hij zoo wild, dat een aantal agenten noodig was, om hem in bedwang te houden. Ongeluk of misdaad In de nabijheid van de buurtschap Usjelo, gemeente Lonneker, heeftms* in een sloot'het lijk gevonden van zekeren H. uit Enschedé, die sedert eenige weken werd vermist. Het lijk had in een der handen een open mes. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. Te Bredevoort had zich een com- missio gevormd om het onafhankelijk- heidsfeest op 11 Juni te vieren. Verschillende orthodoxe leden van de Ned. Herv. en Geref. kerk hebben naar de N. R. Crt. meldt, uit deze commissie hun ontslag genomen om dat z(j zich met do plaatsing van een draaimolen 'bij het kindorfeest niet konden vereenigen. Is dit christelijk? Men schrijft aan het Vad.: In Schellinkhont nabij Hoorn, woonde oen familie waarvan de man wegens diefstal' in voorloopige hechtenis was geplaatst te Rotterdam. Zijn vrouw was ernstig ongesteld, zoodat de dok ter aan den burgemeester de mede- deeling deed, dat de toestand zéér le vensgevaarlijk was. De vrouw wonschte mot het oog op haar talrijk kroost de jongste is enkele maanden oud haar man nog te spreken, voordat zij stierf. De burgemeester heeft zich tot de autoriteiten gewend om den man nog aan het sterfbed van zijn vrouw te krijgenmaar op zijn verzoek is zelfs geen enkel bericht gekomen en de vrouw is gisterenmorgen overleden. De man zelf is eer een krankzinnige, dan een geroutineerde dief. Staking. Te Bussum dreigt naar het Hbld. een staking in het schildersbedrijf. De gezellen hebbdn den patroons verzocht het uurloon te brengen van 22 op 25 cent, doch deze wenschen dit slechts te brengen op 23 oent. Mocht het nog deze week niet tot een overeenstem ming komen, dan wordt Maandag bij een drietal patroons het werk gestaakt. De actie is evenwel niet tegen deze 8 patroons gericht, doch de gezellen willen trachten door partieele stakin gen de gevraagde loonsverhooging te verkrijgen. De erfenis van Wirtz.j In een te Keulen gehouden verga dering van de vereeniging tot verkrij ging van de millioenenerfenis van Veldmaarschalk Wirtz is, naar de N. R. Ct, verneemt, medegedeeld, dat een Parijsch consortium en een vereeniging te Chicago zich bereid hebben ver klaard met de Keulsche vereeniging de zaak verder door te zetten. Een dame uit "Wiesbaden, juffrouw Wirges, die haar stamboom tot aan den erf later heeft kunnen opvoeren, had te Hamburg een actie ingesteld om uit te maken dat zij erfgerechtigd was, maar de rechtbank te Hamburg heeft zich onbevoegd verklaard. Men zal nu nagaan, op welken grond een eisch in Nederland kan ingesteld worden. De kabelballon, die op het vlieg terrein te Soesterberg vanwege het Kon. Ned. Meteor. Institnut nu en dan tot het doen van waarnemingen wordt opgelaten, is Maandag jl. door het breken van den kabel ontsnapt en heeft daarna als vrije ballon op eigen gelegenheid een vaart ondernomen. De richting, waarin de ballon ver moedelijk is afgedreven, is Zuid-West de plaats, waar hij is gedaald, kan niet meer dan 30 kilometer van het vlieg terrein verwijderd zijn. (U. D.) Gisternamiddag is naar de N. R. Crt. meldt, in de Violenstraat te Groningen een blinde vrouw, de weduwe Mulder, onder kisten geraakt, die van een wagen gekanteld waren, de vrouw werd zoodanig getroffen, dat zij kort daarna overleed. Het lijk is naar het academisch ziekenhuis gebracht. Te Oisterwyk (N.-Br.) is gistermor gen de boerderij De oude Hondsberg, toebehoorende aan mevrouw de wed. Breda van Kelckhoven en bewoond door De Bakker, afgebrand. Van den inboedel kon niets worden geredhet vee bleef behouden. (NlR.Crt.) Eendracht. „Gemeentebelangen" deelt het vol gende mede ten blijkè hoe de Duitsche gemeenten met elkaar gewedijverd hebben om ter gelegenheid van de viering der 25-jarige regeering van den Keizer, nuttige instellingen in het leven te roepen. Ziehier een keuze uit wat alzoo zal worden gedaan. Leipzig, Chemnitz, Dresden, Augsburg, Karlsruhe en Niirnberg stellen een som beschikbaar voor de verzorging van veteranen en wel resp. 500,000, 100,000, 30,000, 150,000, 10,000 en 100,000 M. Char- lottenburg geeft 300,000 M. voor een tehnis van veteranen en een voor tuberculoselijders, Spandau 50,000 M. voor een gesticht van kinderen (Ju- gendheim), Rathenau 40,000 M. voor kinderverzorging, Wilhelmshühe 10,000 M. voor een volksbibliotheek. Bad Orb 25,000 M. voor een weezenfonds, Koblenz 30,000 M. voor onbemiddelde handwerkslieden, Recklinghausen 50,000 M. voor algemeene weldadige doeleinden, Saarlonis maakt een kin derspeelplaats, Neukircben een volks park, Görlitz een gedenkzuil, Kiel geeft 100,000 M. voor een tehuis voor moe ders en zuigelingen, Essen (Landkreis) 50,000 M. voor Kinderverzorging, Brunzlau 75,000 M. voor arbeiders woningen, Freienwalde 5000 M. voor ongeneeslijke zieken. Vetschau 15,000 M, voor een volksbad, Frankfurt a. M. richt een oudeliedenhuis op, Dus- soldorp geeft 50,000 M. voor tuber culosebestrijding, Miïnchen -Gladbach l'/j millioen M. voor een schouwburg, Wilmersdorf 100,000 M. voor alge meene weldadige doeleinden. Men ziet een haele staalkaart, totaal 4 millioen M, uitmakende De familio van den Amorikaanschen miHionair Martin, die zoo spoorloos in de metropolis is verdwenen, schijnt in de prostaties van Scotland Yard niet al te veel vertrouwen te hebben. Zij heeft althans Amerika'a bekendste detective, Burns zich een „wereld naam" verwierf door do wijzo waarop hij de dynamietarts in do Amerikaan- scho vakbonden wist to ontdekken en tot bekentenis te dwingen - ni Londen laten komen. Dozo zal nu, naar verluidt, geheel op eigen houtje, dus naast en in con currentie met Scotland Yard, zijn on derzoekingen doen. Burns acht, volgens een verklaring aan een persman, de mogelijkheid niet uitgesloten, dat Martin nog loeft. Scot land Yard meent, naar mon weet, op grond van de ledige portefeuille en de hoed van Martin, die mon aan den Theemskant heeft gevonden dat deze het slachtoffer van oon misdaad is ge worden. Een giftmenger. Eenige weken geleden werd te Frankfort de vrouw van den kunsten maker en schermmeester Karl Hopf onder verdachte verschijnselen ziele. Op last van den geneesheer bracht men haar, tegen den wil van haren man, naar een ziekenhuis over. Het onderzoek wees uit, dat de vrouw vergiftigd was, en volgens hare eigen verklaringen kon niemand anders dan haar man dat gedaan hebben. De politie stelde een nader ond<yzoek in en nam Hopf Maandag gevangen, toen hij van een bezoek aan zijn vrouw in het ziekenhuis terugkeerde. Bij een huiszoeking ten huize van Hopf ont dekte men een volmaakt ingericht laboratorium met vergiften en bacil len-cultures, o.a. culturen van cholera- en tyfus-bacillen. Hopf legde in een verhoor, dat zes uur duurde, eindelijk de bekentenis af, dat hij zyn vrouw vergif had toegediend, om na haar dood in het bezit te komen van de sommen (welke op zijn minst 40,000 mk. moeten beloopen) waarvoor haar leven verzekerd was. Hopf is in zijn jongensjaren te Frank fort bij een drogist in de leer en later te Londen drogistbediende geweest. Later kwam hij in Duitschland terug. Te Niederhöchstadt, waar Hopf een hondenfokkerij had, zijn zijn eerste vrouw en kind van hem plotseling gestorven. Zijn tweede vrouw is ook op verdachte wijze ziek geweest, maar herstelde. Zij heeft zich van hem laten scheiden en is daarna gestorven. De buren te Niederhöchstadt spraken veel over de ziekte- en sterfgevallen in het gezin van Hopf, en toen reeds liep het gerucht, dat hij een giftmenger was. Hopf stelde tegen de verspreiders vafi deze geruchten een vervolging in en bewerkte daarmee hnn veroordeeling. Ten gevolge van deze gebeurtenissen verhuisde Hopf naar Frankfort a/d. Main. Hy gaf er schermlessen en trad ook dikwyls in tingeltangels op. Ver leden jaar verloofde hg zich met een jong meisje uit Dresden het huwelijk werd in April 1912 te Londen vol trokken. Volgens het voorloopig onderzoek, moet Hopf al in Juni een poging heb ben gedaan, om zijn vrouw te vergeven, maar toen kwam zij er boven op. In Februari werd zij weer ziek en nog erger half Maart, waarr.a zij, "zooals gezegd, in het ziekenhuis kwam. Nu is zij aan de betere hand en zal, als alles goed gaat, over enkele dagen ge heel hersteld zijn. Het Coalitie-aecoord in gevaar. Onder het opschrift„Geen gering gevaar" schrijft'„Do Standaard": „Het gevaar is metterdaad niet ge ring, dat 't toch op 24 April nog misloopt. Wie ter wereld had toch kunnen denken, dat men uu reeds de bepalin gen van het Coalitie-accoord tot een belaching zou pogen te maken, door vlak in strijd met wat het regelen wilde, nu reeds te handelen. Hoe kan 't anders, of wat men uit Ede vernam, moet in antircvolution- naire kringen zeor ontmoedigenden indruk hebben gemaakt. Wat geeft 't, zal men gaan zeggen, ofWij al een accoord sluiten, indien men van éen der drie kantenzich, kort on good, nu reeds gaat instellen, alsof mor» zeggen wildeLaat de besturen af- sprekeh wat zo willen, wij gaan toch onzen gang Eerst hechtten we daar niet voel aan, en wezen er zelfs op, dat de hoofd besturen op dit oogenblik nog niet handeldn konden, on dat men daarom aan zulke uitspattingen niet (0 veel hechten moest. Maar wat nu weer de Banier, en na de Banier de hoer van Koetsveld te berde bracht, begint toch aan een en ander een bedenkelijk karakter te geven. Van antirevolutionnairo zijde is men steeds uiterst corrpct geweest. Nooit is een enkelo klacht over het niet stipt naleven van een vroeger accoord ten onzen laste gevallen. Maar dit misleide niemand om te donken, dat het onzen geestverwan ten aan licht geprikkeld gevoel ont breekt. Over wat dusver roet in 't eten bleek, zal men nog wel hoonkomon, maarj laat men don boog niet al te sterk spannen. Zie toe, dat men goen vonk doe spatten in 't kruit. Vergeet vooral Bodegraven niot Gelukkig dat men zich in Leiden correct hield. Ook om Ommen." GOUDA, 17 April 1913. Hedenmorgen ten ongeveer 11 uur viel de lijst van het huis van de firma Wed. M. Goorissen, dat men aan het verbouwen is, met donderend geraas naar de laagte. Gelukkig werd er nie mand bij gewond, alleen een kar van den heer Zand voort werd vernield. Prov. Statenverkiezing. In de heden gehouden vergadering van de Centrale Liberale Kies vereeni ging in het Statendistrict Gouda is een groslijst opgemaakt ter vervulling van drie vacatures in de Provinciale Staten voor het district Gouda, waarop in alphabetische volgorde de volgende voorloopige candidaten zijn geplaatst: C. van der Giessen Jr., Krimpen a/d. IJselJ. Kortland, Schoonhoven H. J. Nederhorst Sr., GoudaW. F. IL Regtdoorzee Greup, SchoonhovenK. Schouten Hoogendijk, WoerdenF. A. van der Torren, Waddinxveen en I. IJssel de Schepper, te Gouda. Bergambacht. Tusschen Bergam bacht en Stolwijk is Maandagmorgen een zandtrein ontspoord. De werkman D. d. B., alhier, die mede hielp de wagens in het spoor te brengen, ge raakte bekneld tusschen twee wagens, waardoor hij een gapende wond in het aangezicht en een ontvelling aan den hals bekwam, zoodat hij zich on der geneeskundige behandeling moest stellen. Nieuwerkerk a. d. IJsel. Aan W. Verhoef alhier, is als onbezoldigd Rijksveldwachter liet toezicht opge dragen over de jacht van den heer Heidens, uit 's Grovenbage. Het jacht veld omvat het Korenmolengat, gele gen aan de Rotte onder de gemeente Zevenhuizen. Boskoop. By de gisteren door den architect J. H. van Osnabrugge in het hotel Neuf gehouden aanbesteding van een woonhuis voor den heer H. J. Nanning is ingeschreven als volgt TimmerwerkJ. Koerts f 5700, Gebr. Nijhof f4149, J. Loef f4300, P. van Leeuwen f4040. MetselwerkJ. van der Vliet f 3650, J. H. Mohr f3299. Schilderwerk A. P. Bongers f867, J. D. Wijsman f 845, J. P. C. Bouw man f796.12. Inmassa; J. Koerts f9990, Gebr Nijhof f824m Het werk aan de laagste inschrij vers gegund. In een gisteren in het hotel Klaas- sen alhier gehouden vergadering is opgericht „de Boskoopsche Woning bouw vereeniging." Tot bestuursleden worden benoemd de heeren II. van der Tak, E. G. Konings, P. Goedt, B. Lilnnemann en Jan Groenewogen. Volgens do vastgestelde statuten zullen door Burgemeester en Wet houders alsnog 2 loden worden aange wezen. E^n 3-tal bekenden der justitie, de 18-jari-ge Petrus Hub. N., uit Am sterdam, do 22-jarige Hendrik Born. R., uit Dordrecht en de 40-jarige Johannes Willem S., zwervend, waren in Arnhem met elkaar in aanraking gekomen en gingen toen vageboudee- rend verder liet land door Jin de rich ting Utrecht. Ejg gelukkig waren zij niet. De twoedo had op het laatBt haast geen schoeiselaan de voeten. Toevallig was deze jonge man in Boskoop bekend en doeldo aan zijn kameraads mede dat hier wol iets te gappen viol iii verschillende loodsen dor bo^mk weekers. Zoo gezegd zoo gedaan: iu den nacht van 19 op 20 Februari werd onze ge meente met dit „hoog" bezoek ver eerd. Eerst kwam de loods van don heer L. v. Lindt aan do beurt. Daar werd gevonden een paar schoenen, die de tweede man verruilde voor zijn kapotte schoonun. Verder 0011 jas, oen 3-tal snoeischaren, een zakmes, oen hamer en drukvormen. Vandaar gingen zij naar den schuur van do firma Felix on Dijkhuis, waar zij woor wat anders van hun gading vonden sigaren, pijpen 011 tabak en ook weer eenig boomkwoekersgereed- schap. De derde iirpi», was de hoer Nan ning, terwijl eindojijk de firma Olie een bezoek kroeg, waar behalve snoei scharen en mossen twee paar schoe nen, een jas en oen broek, en lest best, oen flesch wijn voor do hartster king. Jas, brook ei\ schoenen werden verruild voor do oudo plunje der die ven, die or nu oon beetje ooglijker uitzagen. Den wijn dronken zo op en het overige braclitep zij aan don man. De twoe eerste „dieven bekenden voor do Haagsche Rechtbank, maai de derde, schilder zooals hij zei, zoido dat hij er niet bij geweest was. Latei- in den omtrek van Leiden had hij het tweetal ontmoet. Jammer voor liera, dat er bij hem potlooden zijn gevonden, goheel over eenkomstig met die, welke hier waren gestolen Beklaagde bezwoer bij kris en kras, dat hij de potlooden bij Van Nooten te Gouda had gekocht. De verschillendo, by den diefstal betrokken firma\wÉrden gehoord en bevestigden de ftibraken met de dief stallen. De verklaringen van doze getuigen maakten het voor den derde beklaagde niet gunstiger. De schoenen en sokken, die hij nog droeg leken op een haar op die, welke uit de loods van den heer Olie waren ontvreemd De veldwachter T. Eikenstam, te Oudewater, die het drietal, dat hij niet vertrouwde, daar had aangehouden, toen zij daar nachtverblijf vroegen, logde verklaringen af. Gefouilleerd, werd een en ander van den diefstal op en bij het drietal gevonden. Een col lega bevestigde dit, waarna do subst. officier mr. van Kleffens resp, 3, 9 en 12 maanden gevangenisstraf eischte. Mr. Moerel pleitte voor de twee eerste beklaagden clementie die uit armoe de hebben gehandeld, terwyl mr. Voorst Vader voor den derden bexlaagde vrij spraak vroeg uit gebrek aan bewijs en als de rechtbank het daar niet mee eens is, een lichtere straf. landsche voererwten per 80 Kilo 7-a5 k 7.75 Boonenbrume boouen ra.— k 15.—. witte boonen kf— Paardenboonen 7.50 k ƒ8.—Duiven- boonen 7.25 k f 9Mais per 100 KiloAmerikaansche Mixed 7.25 k 7.50. Kleine ronde 8.— k f 8.75. Vermarkt. Melkvee goede aanvoer. Handel matig prijien blijven hoog. Vette varkens, redel. aanvoer, handel matig, 25 il 27 ct. per hall K.G. Biggen voor Engeland, redel aanvoer, handel vlug, 26 k 28 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel matig 2.k a.50 per week. Vette Schapen geen beteekenis J k Lammeren, redel. aanvoer, handel matig io.- k 14.— Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, hun- del vlug 12.k f 16. Graskalveren geen aanvoer. Fokkalveren 14k 28. Kaas, aangevoerd 147 partijen, handel gewoon ie kwal. 31.— k f 33 2de kwal. 28.— k 30.—. Zwaardere 34.— k Noordhollandsche a Boter goede aanvoer. Handel gewoon Goeboter 1.30 k f t.40. Weiboter 1.05 k f 115. MARKTBERICHTEN. Gouda, 17 April 1913. GRANENOnveranderd prijshoudend TarweZeeuwsche 10.— k f 10.25 mindere dito 9^5 k 9.75. Afwijkende 8.25 k 9-—PoIder 7-75 k /8.50. Rogge Zeeuwsche 7 75 A 8.Polder 6.75 k f 7.35. Buitenlandsche per 70 kilo 6.25 f 7 GeratWinter 6 75 a 7.25. Zomer k Che valier 7.75 k 8.2 Buitenl. voergerat per 65 kilo 5,75 k 6,25. Haver per H.L. 4 'S k 4 75 Per l0°. k"lo 8.50 k 9 50. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7.25 k 7 75. Kanarie zaad zo.— k 2a.—. p. H.L. Karwij- zaad per 50 Kilo 15 A 16.-—. Kool zaad 17.— kf 18.— per H L. Erwten Kookerwten if.— A ia.50. Buiten- TWEEDE KAMER. Vergadering van 17 April 1913. Geopend te 11 uur v.m. Voorzitter de. hoer Van Nispen tot Seven aor. Ziektewet. Voortgegaan werd. met het wets ontwerp regelende do arbeidersziekte* verzekering. Bij art. 79 (verzooningsraa'Rlichtte de heer Limburg oen amendoment toe, welk amondemont na repliek van den minister weer word ingetrokken. Het art. werd daarop goedgekeurd. Bij art. 80 (betaling van premie voor goneeak. behandeling van hen dio bij ziekenkassen verzekerd zijn) verdedigde do heer Schaper een amen dement, van don heer Duijs, dat hij na repliek van de min. weer introk. Het art. werd daarna goedgekeurd. Eveneens werd een amendement- Duys op art. 86 (intrekking toelating ziekenkassen), bedoelende de selectie van risico togen te gaan, ingetrokken en het art. aangenomen. Bij art. 89 lichtte de heer Hcheuror een amendoment toe om voor to schrij ven dat do statuten van het ziekenfonds medebetalen aan het grootste aantal verzekerden dat ten name van een genoosheor mag staan on door don heer Duys van èén, om te bepalen dat ten name van den apothekor 5000 vorzokerden mogen staan. Tegen het laatste had Minister Talma bezwaar, terwijl hy don hoer Scheurer een redactie-wijziging aan raadt, welke aangobracht wordtwaar na het art. en het amend.-,Scheurer aangenomen worden. Eon amendement-Duys op art 92 wordt verworpen met 46 togen 12 st., eveneens eon amendement-Schaper, regelende de keuzo van geneesk. en apothekers door de verzekerden met 47 tegen 13 stemmen. De artt. 93—96 en 98 en 99 worden goedgekeurd, torwijl art. 97 vervalt. (De vergadoring duurt voort). H. M. de Koningin heeft den Com missaris der Koningin in Friesland opgedragen f 2000 te schenken aan de noodlijdende vissehers op do Noord westkust van Friesland, die voel schade geleden hebben bij den storm van 17 Maart e. v. d. Brussel, 17 April. Volgens laatste berichten staakten 370.000 man en is er in den loop van den dag gisteren 40.000 man bijgekomen. Do werking van de staking is zeer merkbaar door het gebrek aan kolen op de fabrieken. GOUDA. GEBOREN. 14 April Petronellla Johanna ouders P. W. Mul on 0. van der Starre. 15. Jan ouders T. van Lit en N. Nieuwland. Jan ouders P. Timme en G. Groeneweg. 17. Pieter ouders' P. Schouten en H. A. 3. Donk. GEHUWD. 16. J. J. de Knegt en J. M. C. van den Eng. J. van Genl en M. Gerhards. J. P. A. IJs- selstijn en A. C. Bokhoven. OVERLEDEN. 15. Geertruida H. Sluijter 10 d. 16. Adriaan Duijts geh. met W. C. van der Sloot 41 j. REEUWIJK. GEBOREN. Nicolaas ouders M. Markus en A. v. Baaren. Pieter ouders D. Boere efn N. van Dam. GEHUWD. C. van der Heuvel met D. Verkerk. - L. A. Verkerk met F. van den Heuvel. van het Koninklijk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.4 te Horta, laagste stand 727.3 te Seydisf- jord. Verwachting tot don volgenden dag: Zwakke tot matige winden, later uit noordelijke richtingen, veranderlijke bewolking, mogelijk eonigszins buiïg, kouder. VAN DEN SUatsleeniuceu. Nod. Cert. WerKblyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrontè 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr- Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 ppt Japan. Obl. 1899 4 pot. Mexico Ad. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ilaiik eiiCredlrl IiikIH llHjrni Nod. Ban kaan doelen Industr. Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. O. v. A. ld.Smelting Refining Co. Cerfc. v. Aand. Anglo American Tolo- graph Cy. Ceyt. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kal. Crediet Inztell. en Cultuur Onder 11einhuren Handelsver. „Amster- damrt Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. llandel-Mij.C.v.A MijnbouwMUen. Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dortsehe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart fl(jen. Ned.-Ara. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Proferonto A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Max wel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Urn. Cert. v. Aand. Spoor wegeu.U Holl, IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. ExpL v. Staats spoor wogen Aand. Zuid-Italiadn. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Woenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand Premieleeniugeu. Amsterdam Aand3 pet Hongarije. Thei s-Re- gmirungs-Ges. 4 pet. Vorig» Koert- Koera van heden 77»/, 77 86 84»/, 63 100'/, 100 86»/, 90 84'/, 81'/, 84»/, 44»/, 103"/,, 83'/, 68'/, 216'/, 51 61'/, 70'/,, 09»/, 24'/,, 24»/, 62'/,. 62"/,, 203 287»/, 189»/, 202 16'/, 207 68'/, 179'/: 676',, 625 182'/, 117 lil'/, io'6/,« 90'/, 97'/, 63'/,, 185'/, 86»/, 93'; 29'»/,, 152", 4'/, 100»/, 149' GELDKOERS. Prolongatie 4—4'/, pCt. Nationaln Staatsfondsen stil, Buiten landsche soorten prijshoudend, Cultu ren zwakker, Tabakkon lager, Petro leums kalm, Amerikanen vast, Mijnen zeer stil, Rubbers weinig varieorend.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2