IP SeTTNSTV VOOR DE DAMES. Opguve der Personen, Predikbeurten te Gouda. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Stadsnieuws. Laatste Berichten. IHJRGEULIJKK STAND. GOH HESPON DEN TIE. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant K f fee tenh,m de I le Amsterdam - - <- - - tot wijziging der Algemeen» Politie verordening Aan Mei. E. P. Schotel, eefvol ont slagen hoofdonderwijzeres der 2e Open bare Bewaarschool en eervol ontslagen onderwijzeres der Inrichting tot op leiding van bewaarscho dboudereasen is door Burgemeester en Wethouders met ingang van 1 April 1913 een pensioen toegekend van f 375 jaar* ten laste van het gemeente-pensioen fonds Op 1 April 1913 zijn de kas en de boeken van den Gemeente-Ontvanger opgenomen. Het daarvan opgemaakt» proces-verbaal ligt voor de leden ter inzage. Deze raededeelingen worden aange nomen voor kennisgeving. I)e Voorzitter: Door P. C. W Begeer alhier is verzocht als zynde hy door koop eigenaar geworden van per ceel Turfmarkt No. 29 kadastraal be kend Sectie B No. 610 in plaats v*ti den vorigen eigenaar F. Boulonjo, op dezelfde voorwaarden recht van uit gang en overpad te mogen hebben op de gemeentezijl ten Westen van de Groentemarkt, kadastraal hekohd Sectie B No. 1957. De Voorzitter: Namens B. en W. stel ik voor deze overschrijving goed te keuren. Aldus besloten De Voorzitter: Burgemeester en Wethouders stellen voor den pen sioensgrondslag van den loeraar aan het Gymnasium N. J. J. do Voogd Vast te' stellen op f 2200.-- 's jaqrs. Aldus besloten^ Ingekomen 1. Verslag van den toestand der Gemeente over 1912, uitgebracht door Burgemeester en Wethouders terVol- d'lening aan het bepaalde bij art. 182 der Gemeentewet. Zal worden gedrukt en rondgedeeld. 2. Verslag omtrent den toostend van hot Middelbaar Onderwys in deze ge meente gedurende 1912, uitgebracht door de plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Verslag van Regenten van het Hoffmans Gesticht over den toestand van het Gesticht gedurende 1912. Aangenomen voor kennisgeving. 6. De rekening en vorantwoording over 1912 van: Regenten van het Hoffmans Ge sticht. Wordt gesteld in handen eener Com- missie en worden daarin benoemd de hh. van Galen, Vergeer en de Jong. De rekening en verantwoording over 1912 van de Hoffm&ns-stichting (Volksgaarkeuken). Worat gesteld in handen eener Commissie en worden daarin benoomd de hh. van Galen, Knuttel en van der Ree. 7. Suppletoir© begrooting 1912 van het Vereenigd Wees- en Aelomoese- niershüi». De V o o r a i 11 e rlk stel voor deze suppletoire bogrooting nog heden te behandelen. Aldus wordt besloten en de begroo ting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 8. Aanbeveling van het College van Libryemeesters ter benoeming van een nieuw lid in hun midden. Daarop komen voor de hoeren R. W. H. Pitlo en H. Knuttel. Ter visie. - 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om het toegezegde sub sidie voor den aanleg van een spoor weg Gouda—Boskoop—Alphen niet to verhoogen. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 10. Schrijven van Burgemeester en Wethouders, waarby do rekeningen over 1912 der Gemeente-Lichtfabrie ken ter goedkeurinh worden aange boden en in verband daarmee wordt voorgesteld de gemeonto-begrooting voor 1913 te wysigen. Is gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. 11. Adres van J. M. van Leeuwen alhier waarby hy verzoekt een strook grond in erfpacht te mogen hebben aan de Punt, met afwyzond praend- vies van Burgemeester en Wethouders. 12. Voordracht van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een hoofdonderwijzeres aan de 2e Openbare Bewaarschool. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een stuk grond aan de Vest te verhuren aan de Plateel bakkerij „Zuid-Holland", alhier. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om voor de aanschaffing van een projectielantaarn met toebe- hooren ten, behoeve van het Gymna sium de begrooting voor 1913 te wy- aigen. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan de Koningin of de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal oen adres te riohten houdende bezwaren tegen de ontwerpen van wet betreffende de pensionneering van gemeente-ambtenaren en hunne wedu wen en weezen. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om in verband met den aankoop van eenige woningen der stichting A. D. Bosch de gemeente- hogrooting voor 1913 te wijzigen. 11 -16 zijn gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om ter voorziening in hot febrek aan kasgeld bij de Gemeente- lichtfabrieken de gemeente-begrooting voor 1913 te wijzigen. De Voorzitter: Dit voorstel is gedrukt en bij vergissing van de agenda afgelaten. Ik stel u voor dit nog heden te behandelert. Aldus besloten en zal het na punt 12 der agenda worden behandeld. (Wordt vervolgd/. De handschoen, die in den aanstaan den zomer gedragen zal worden, zal uitmunten door grooten eenvoud en gemakkelijke stof. Voor het wandel- costuum worden haiylsehoon van peau de Suëde in kleuren van het schoeisel gedragen en voor helle zomerkleederen komen zyden handschoen in aanmer king, die van een zeer bijzonder duo, doorzichtig weefsel zijn, zonder naden en die om de hand sluiten als oen huid. Ook de terugkeer van de mitaine, den handschoen zonder vingers wordt aan gekondigd, die echter, vervaardigd van zwarte of witte Chantilly-kant, alleen past by luchtige, jeugdige namiddag- toiletten, daarentegen nooit gedragen mag worden bij een gekleed wandel- costuum, waarby zij juist zeer onele gant zou staan. Meegaand met den stroom des tijds, die er op aanstuurt, de kleinste klei nigheden van de vrouwopkleeding ry-. ker en afwisselender te maken, onder neemt men pogingen om ook op het gebied van de handbekleeding nieuwig heden te verzinnen. Daar echter tot dusver voor den dameshandschoen eenvoud als eerste beginsel heeft ge golden, zal het voornemen van enkele groote Paryscho modefirma's om „fan tasie-handschoenen" in te vooren, waarschijnlijk weinig bijval oogsten. En wel tengevolge van het natuurlyk en juist streven om de schoonheid der hand enkel* en alleen door haar vorm en haar lijnen effect te laten maken. Daarom zal deze fantasie-handschoe nen van kunstig geborduurde zyde of van leder met ryk versierd, breed bor duursel aan den pols, wel geen lange levensduur beschoren zijn. Door het Utrechtsohe Studenten toneel zal in combinatie met 't Utrechtsche Studentenorohest op Vry- dag 25 April a.s, eene uitvoering ge geven worden van het ballet: „Sylvia, ou la nympho de Diana", muziek van Léo Delibes. 't Studentenorohest zal daartoe worden versterkt met 'trhout, 't koper en 'n harp van 'tUtrechtsch Stedelijk Orchost. 't Geheel zal onder leiding staan van onzen vroegeren stadgenoot, Dr. van Uven, terwyl de regie in handen aal zyn van den heer J. J. van Noorle Janssen. Deze uitvoering belooft eene gebeur tenis op muaikaal gebied te worden, daar eene volledige wedergave van dit werk nog maar ééns in ons land plaats vond, n.l. een tiental jaren ge leden te Amsterdam, door 't „corps de ballet" en 't orchost van de toen- maligo Fransche opera. De bovengenoemde uitvooring op 25 April zal uitsluitend voor genoo- digden toegankelijk zijn; ze wordt echter gevolgd door eene tweede op voering te Utrecht en door eene voor stelling te Rotterdam en te den Haag, welke alle drie tegfcn entree zullen kunnen worden bijgewoond. We hopen nader op deze uitvoerin gen terug te komen. die zich gedurende de week van 11 April tot 18 April in de Gemeente gevestigd of deze verlaten hobben. GEVBSTWA: II. 1). Voorstag uit Zeist in' Ora* bethstr. 51. J. C. van der Schaft machinist uit Rotten!am in Boekenbergstr. 90. S. van 't Veld diensth. uit 's Gra- venhage in Nobelst. 79. P. 0. van Driem uit 's Gravenhage in Crabethstr. 50. J. Perdiv Oppasser Militaire Gebou wen uit 's Gravenhage in Nieuwe Markt 1. A. den Hertog koopman uit Hoorn in Bogen 20. J. H. A. Lijppman boomkweeker uit Boskoop in H, v. Cats weg 136. VER TROKKEN EN K. W. van Geene uit Crabethstr. 72 naar St. Michiel» Gestel. M. A. Trompetter uit Oost Haven 33 naar Roermond Steenweg 15. K. Dekker uit Karnemelksloot 18 naai" Stolwijk. J. P. L. Bredius banketbakker uit Oosthaven 6 naar Amsterdam Willems parkweg 77. A. A. Bruijnel uit Gouwe 23 naar 'aGravenhAge Bezuidenhont 94. Wed. Th. van Vuuren van Sehijndel uit Achter de Vischiu. 3c naar Rotter dam Zomerhofstr. 7. W. Molenaar metselaar uit IJssoi- laan 61 naar Rotterdam Watergeus straat llöfl. J. v. d. Klis uit Fluweelensingel 19 naar Rheine in Westfalen. J. J. Burgert kleermaker uitGroe- nendaal 72 naar Zwolle Betlehem- straat 29. L. G.^Hoogenboom uit Drapiersteeg 15 naar Leiden. REMONSTRANTSCHE KERK. /Mining. Morgens 10/, nnr. I>». A. VAN AS8ENDELFT. GROOTE KERK Voorm. ten 10 are. D*. BERKEL- BACH V. I), SPRENKEL. Namidfi. ten 2 ure. Geen dienst. Avond ten 6 ure. Ds. BIJL. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. l)a. DEUR, LUTHERSCHE KERK. Voorin, ten 10 ure. Ds. GEELHUY- SEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 23 April, 12 u. Ds. BERKELBACH V. D. SPRENKEL. Aanvragen van werknemers op 18 April. Volwassenen. 2 opperlieden, 1 pijpmaker, 1 stoker, 2 werkvrouwen, 3 grondwerkers, 5 pakhuisknechten, 6 werklieden zonder vakkonnts. Halfwas of aankomende 2 werklieden zonder vakkeunis. Leerlingen en jongens 1 timmerman. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 2 timmerlieden, 4 metsselaara, Halfwas of aankomende 1 schilder, 1 blikslager, 1 lootgieter, 2 pakhuisknechten. 1 werkman zonder vakkennis. Leerlingen on jongens. 1 schilder, 1 pakhuisknecht, GOUDA, 19 April 1913. Verkort Raadaverslag. In de gisterenavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad wer den benoemd tot hoofd der 2e open bare bewaarschool mej. C. E. van de Putte, onderwijzeres aan de le open bare bewaarschool alhier en tot onder wijzer aan de sohool v. g. 1. o. No. 4 de heer H. W. van Markesteijn te Culemborg. Zonder discussie of stemming wer den achtereenvolgens goedgekeurd het ontwerp-verslag inzake schoolvoe- ding over 1912, het afwyzend pread vies op hot verzoek van de wed. A. de Bruin om een jaarlijksche gratifi catie, het voorstel tot verhaar van een stokje gemeentegrond aan de Vest, groot 12 -4- 4 M., aan de Plateelbak kerij „Zuid-Holland" voor f 15 's jaars, het voorstel tot aankoop ten behoeve van het gymnasium van een projectie lantaarn met toebehooren voor het onderwys in de wis- en natuurkundige aardrykskunde en andere vakken, in gericht voor eleotrische verlichting, waarvan de koeten met aanleg van de leiding enz. sullen bedragen f234.50, de voorstellen tot wysiging der ge- meentobegrooting in verband met den aankoop van het A. D. Boschhofje en in verband met do bestrating van we gen in de Korte Akkeren, het voor stel tot uitgifte van grond aan deN. Markt tegon een huurprys van f0.10 per M1. aan L. van der Laan, J. W. Hoebeek en N. J. Oosterling en ten •lotte de wysiging der gemeentebe groting teneinde aan da Gasfabriek het benoodigde kasgeld te verschaffen. Inzake het verzoek van Ged. Staten tot verhooging van het renteloos voor schot van f 40.000 van den spoorweg Gouda-Boskoop werd na een uiteen zetting door den heer van der Torren van zijn standpunt, besloten dit be drag niet te verhoogen, doch de voor waarde er aan te verbinden, teneinde voortgang te doen maken, dat dit vozltchot zal worden ingetrokken, in dien niet voor 1 Jan. 1915 een ernstig begin met deze lijn is gemaakt. Over het verzoek om grond in erf pacht door den heer J. M. v. Leeuwen om aan de Punt voor twee daar ge legen woonhuizen een voortuintje te doen aanleggen, werd door bijna alle leden gediscussieerd. Deze eenvoudige zaak vorderde meer dan een half uur van 's Raads tijd. De heer IJssei st ij n opende de discussies doir zijn bevreemding uit te spreken over dit afwijzend preadvies, zulks in verband met het rapport van den gemeente bouwmeester, dat zonder eenige moti veering luidde: niet voor inwilliging vatbaar. Spr. noemde dat geen se rieuze behandeling. Spr. acht den toe stand ter plaatse van dien aard, dat geen enkel motief bestaat om dat ver zoek te weigeren. De verl&eraruirpte daar groot genoeg. Bovendien wordt die weg alleen benut bij hoogen waterstand. De heeren Muijlwijk en Neder- horst stelden zich op het standpunt dat die weg is een publieke weg, de eerste voegde er ook aan toe dat de wagens van den molenaar daar ter plaatse niet meer zouden kannen draaien. Ook de heer Jongenbur ger achtte het rapport van den ge- meentebonwmeester zeer juist. De Voorzitter kwam op tegen| de aantijging als zou deze zaak niet se rieus behandeld zijn, waaruit zich een korte heftige woordenstrijd met den heer IJsselstyn ontspon. De heeren Knujttel, van Eijk en van der Torren verdedigden mede de zienswijze van den heer IJssclstijn naar hun meening had dit verzoek bchooren te zijn ingewilligd. Het resultaat van deze discussies was dat het afwijzend preadvies van B. en W. werd aangenomen. Het voorstel om een adres te rich ten tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal inzake de pensionneering van ambtenaren werd door den Voor zitter to< gelicht. Uit deze toelichting bleek dat de gemeente zoowel als de ambtenaren bij rijksregeling volgens het thans bij de Rogoering aanhan gige ontwerp nadeeliger zullen uit zijn dan bij den tegenwoordigen toestand. Na dozo toelichting werd overeen komstig het voorstel besloten. De nadere voorstellen betreffende den ontsmettingsdienst gaven aanlei ding tot algemeene beschouwingen en amendementen. Dr. Broekhuizen nam hierin een groot aandeel. Zyn uitvoe rig betoog leidde tot een amendement waarin bepaald wordt dat de ontsmet tingsdienst wordt beheerd door oen medicus, die daarvoor ontvangt f 300 belooning. De heer Van der Torren wees er ook nog op dat thans in art 2 der verordening weer gesproken wordt van den gemeentebouwmeester als leider, hoewel by de vorige discussies de be noeming geheel vry was gelaten aan den Raad. De gemeentebouwmeester, zoo voegde spr. er fijntjes bij, is toch ook hoofd van de brandweer, waarvan de reorganisatie op papier is klaar ge komen. Wat do practijk zal uitwijzen, moet worden afgewacht. De heer IJsselstyn betoogde op frond van financieele overwegingen at den gemeentebouwmeester, die wegens drukke werkzaamheden bureau hulp heeft aangevraagd, dozen tak van dienst niet mag worden opgedragen, wil straks ook de ontsmettingsdienst nog niet duurder worden dan ze nood wendig al moet zijn. Nadat breedvoe rige discussies waren gevoerd, werd besloten de verordening te wijzigen overeenkomstig 't amendement-Broek huizen, waardoor een amendement van der Torren van minder verre strekking verviel. De verordening werd met de ten- gevolgé hiervan aangebrachte wijzi- E'ngen goedgekeurd, als ook de daartoe ihoorende begrootingen. In besloten zitting werden behan deld het supplet. kohier van de school gelden op ae Burgerscholen, dienst 1912/13 en eenige reclames togen het 1* aanvullingskohier der pl. directe belastingen, dienst 1912. Voor de ingekomen stukken ver wij zen wy naar het verslag. HerstemmingKiescollege N. H. G. Zooals uit dén door ons gepubli- ceerden uitslag van de stemming van 13 gemachtigden voor het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente is gebleken moet nog herstemming plaats hebben voor 9 gevolmachtigden voor dat college. Die herstemming is bepaald op Maan- daag 28 April van 10—2 en van 7--1Q unr in de St.-Janskerk. De namen der candidaten zijn op d© aanplakbiljetten aan de Kerk ver meld. Lezing—Mr. P. J. Troeltftn. Öïsterenavond trad in de zaal min" der sociëteit „Ons Genoeg** Mr. P. J. Troelstra, den leider der sociaal-democraten hier te lande, voor de Gondsche afd. van S. D. A P. op om te spreken over de komende ver kiezingen. De voorzitter der afd. opende de vergadering en leidde den spreker met een enkel woord in. Mr. Troelstra, daarop aan het woord komend, wees er op dat de aanstaande verkiezingen veel belangrijker zijy dan ze sinds 1887 zijn geweest. Het gaat om het al of niet behonden van onze handelspolitiek. Er moet een juist oor deel worden gevormd over het tegen woordige tijdperk, gez en van s.-d. standpunt. Spr. kon gerust verklareu dat nog noojt als juist in dezen tijd, de onhoudbaarheid van het-kapitalis tisch stelsel zoo is gevoeld, en de grond slagen van de sociaal-democratie zoo zijn bevestigd. De omstandigheden stellen haar in het gelijk. De klassen strijd woedt in deze dagen erger dan ooitop het gebied van de vakbe weging zien wij de ondernemers zich zoo organiseeren dat bij een enkel conflict in een enkele zaak de patroons er een algemeene quaestie van makon. Als voorbeeld stelde spreker het con flict in de sigarenindustrie. De klasaen- strijd wordt hiermee niet getemperd. Spr. stelde de vraag Wat heeft het kapitalisme ons geloerd? Wij leven in een tijd waarin het klein-bed rijf meer en moer zijn plaats moet af staan aan het groot-bedrijf, zoodat thans reeds trusts en kartels hun macht zoodanig hebben uitgebreid, dat zij bijna aan het eind hunner ontwik keling zyn gekomen volgens ons tegen woordig maatschappelijk stelsel. Daar door hebben die lichamen de concur rentie uitgeschakeld en hebben zij een overwicht gekregen op verbruikers, dat hun ten goede komt. Vergeleken by de R. K. on A. R. staat spr. er wel wat te prozaïsch voor, doch spr. acht dit maar beter dan al die zoo weinig zeggende/dogmatische voorstellingen. Wat de landbouw aangaat, doet zich het verschijnsel voor dat oen groot gedeelte daarvan aan de industrie is onderworpen, zooals do zuivelindustrie, zoodat de landbouw ook zeer sterk aan het kapitalisme'is vastgekoppeld. De landbouwende bevolking, die c. a. 27°/o van de arbeidende bevolking telt, gaat achteruit. Wat is nu de beteeke- Uis daarvan voor het socialisme ten opzichte van de macht van het kapi talisme De sociaal-democraten vor men een bewegende organisatie of eigenlijk gezegd een arbeiders-bevol king. De bezittende klasse gebruikt haar macht op den Blaat en deze voert ons tot het mUitairisme. Dat militairis me is een der punten, waarover veel zal worden gesproken, daar de lasten de laatste 4 jarSn met 7 millioen zyn toogenomen. Behalve oorlog en marine is nu een lucht-militairisme uitgevon den, hetwelk enorme bedragen kan kosten. Het militairisme verslindt schatten. Wij maken ons niet bezorgd dat, indien de socialisten hier in de meerderheid zullen komen, zij het in andere landen niet zullen zijn. Spr. wees naar üuitschland, Frankrijk, Denemarken. Wij zien de beteekenis der internationale politiek, naar de komende internationale anti-militairis- tische politiek, waarvan het congres te Bazel een stem is geweest. De bourgeoisie kan niet tegen den oorlog getuigen, wijl zij te zeer vast zit aan het stelsol dat do oorlog onvermijde lijk maakt. Het militaiiisme van thans heeft niet anders te doel dan het oorlogsvuur aan te blazen terwille van financieele belangen of uit veroverings politiek. De toekomst voor het onaf hankelijk bestaan van kleine volken ligt .in het socialisme, in de praktijk daarvan. Het geld voor het militairisme kan later worden besteed voor be schaving en ontwikkeling. Bii de komende verkiezing zullen wij hebben te kiezen by een e.v. her stemming, waar thans de strijd gaat tusschen de coalitie en de concentre tie. De strijd loopt allereerst over ds grondbeginselen onzer staatsinstelling, zooals die in 1848 door de liberale partij zijn daargesteld, beginselen, die door de coalitie worden aangevallen. Die politieke ontwikkeling in vele opzichten vry goed, wordt nu aan getast. Belachelijk noemde spr. het de Ta rief wet-KoLkman te noemen als alleen te zyn een groot gevaar, wanneer de coalitie overwint, hoewel het zeer ze ker een groot gevaar is. De liberalen hebben volkomen gelijk daartegen te strijden. De sociaal-democraten zullen front maken tegen rechts en links bij de verkiezingen, maar wat moeten wij doen bij de herstemming? Spr. zou niets liever zeggen dan do vrijzinni gen stemmen, maar spr. zal eerst alles doen om op de vrijzinnigen winst te maken en dat zonder gewetenswroe ging en wel daarom, omdat, wanneer de liberalen bij de coalitie zwarte punten kunnen aanwijzen, wij ten minste 50 ook aan de liberalen weer kunnen wijten. Spr. wijdde daarop enke'e woorden aan de kiesrecht- paragraaf van het eencent ra tie-pro gram, waarna hij een lans brak voor het openbaar onderwijs. Spr. ziet in de overwinning van de coalitie een groot gevaar, want dan zou haar machtsfanatisrae geen grenzen kennen. Laten de vrijzinnigen niet te verwaand zijn, dat wij hen wellicht zullen hel pen nu voor ons van twee kwade kansen de besto is te kiezen, maar wij zullen ook nog wel voorwaarden stellen. - Te'n slotte zei spr. dat de sociaal democraten het zedelijk recht hebben al vonden zij het concentratie-program beter dan dat der Coalitie, ook den zedelijken plicht hebben voor eigen partij te blijven strijden. De voorwaar den die de sociaal-democraten zullen stollen zijn die betreffende art. 80 der grondwet, het kiesrechtartikel. De leuze „algemeen kiesrecht" is voor de vrijzinnigen, nu de vrij-liberalen daar toe behooren, een ijdele klank en ia daarom nog niot tot stand gebracht. I)e vrijzinnigen moeten ook hun poli tiek omtrent de macht van de Eerste Kamer vaststellen. Het recht van re gies door do coalitie voorgestaan, biengt een zedelijk bederf in de poli tiek. Ook wat dit punt betreft, zit het gevaar bij do vrij-liberalen. Spr. stelt dan de vraag welken toe stand geboren zal worden, indien noch coaM^, noch concentratie een meer derheid halen en de sociaal-democraten een paar zetels win één, en deze vraag boantwoordond zei spr., dat dan zal komen oen zakenkabinet zonder poli tieke kleur, waarin de vrijzinnigen zullen kunnen regeeren met hulp dan dan van rechtp{ dan van links. Maar indien de vrijzinnigen daarvoor bo danken, wie zullen dan aan het roer komen Rechts Maar zoolang Dr. Knyper leeft, zal dat nooit gebeuren en de R.-K. zullen het zeker niet doenz Blijven over de Ohrist.-Hist Voor alles moeton wij rekening hou® den met het algemeen belang van het geheele Ned. Volk en wij zien dat de sociaal-democraten alles doen om do vooruitgang daarvan te bespoodigen. Conclusie nemend vatte spr. zijn verkiezingsstandpunt aldus samen: De eerste stemming zij gericht op eigen eandidaton en versterking van hun aantal. Bij de herstemming alleen dan een concentratie-candidaat stemmen, indien de Vrijzinnige Concentratie niet valt in de greep van de meer recht sche elementen. Van de gelegenheid tot debat werd alleen gebruik gemaakt door Mr. Dr. A. R. van de Laar, leider der christen socialen. Deze debater, die een paar dagen geleden te Dinxperlo met Dr. van Leeuwen debatteerde had op zijn vraag tot dien spreker „wat de sociaal-de mocratie is" toen ten antwoord gekre gen, dat het jongste geschrift van Mr. Troelstra hem dat wel zou vertellen. Maar deb. Verklaarde dat boekje te hebben gelezen en nog even ver te zijn. Er is een toestand van dishar monie, een gescheidenheid van arbei ders en productie-middelen, waardoor do klassenstrijd ontstaat. Men droomt van gemeenschappelijk bezit van pro- ductie-middelen, maar deb. vraagt ir. welke gemeenschap kan dat bestaan. Men moet rekening houden met de wereldconcurrentie en dat is het groote bezwaar voor de sociaal-democratische In de soc. dem. gemeenschap moet ook zijn discipline. Ook dat is een groot bezwaar, door sooiaal-democraten als Kautsky en Bernstein erkend. Het is gemakkelijker samen te strijden dan in het dagelijksch gemeenschapsleven met elkander te verkeeren, wyl 'het eerste een belangenstrijd geldt. Deb. ontvouwde tegenover deze punten het christelijk-sociaal stand punt, infcake aandeel in de winst, door ^ettelijke regeling te bepalen, rechts zekerheid der arbeiders en medebezit. Tegenover deze feitelijkheden noemde 8pr. Mr. Troelstra's standpunt, met alle groote waardeering voor diens opoffering daarvoor, een droombeeld. Deb. wees ook op de houding der J^d. ten opzichte van het militairisme. De soc. dem. spreken toch ook van algemeene weerplicht. Waarom dan by een beetaanden toestand van een staand leger, niet een goed leger ge maakt, dat de man non kan bescher men? Deb. is geen militairist, hij is alleen voorstander van een leger zoo lang dit noodig is. Maar krachtig yvert deb. voor do vorming van een West-Europeeschen Statenbond, waar door het oorlogsgevaar wordt afge wend. Als klein Jaud zei deb. moeten wij niet onverantwoordelijk Handelen. Het geld voor de militaire lasten wilde spr. niet halen zooals do coalitie dat wil, doch door directe heffingen. Deb. sprak als zijn meening uit dat het coalitie bewind zal worden gecon tinueerd, hoewel een zakenkabinet ook mogelijk zal zijn. Deb. z"ou willen oen zakenkabinet, om allereerst te behan delen evenredige vertegenwoordiging opdat er zou komen een behoorlijke politieke verhouding. De strijd der soc. dem. is een be langenstrijd. Do strijd van spr. en de zijnen is die van het recht, dat geba seerd is op het christelijk beginsel. Dat beginselgeoft oenheid en kl acht en voert tot den machtigen stryd. Mr. Troelstra repliceerde uitvoerig en bestreed het door den debater aan gevoerde tot in detail-punten. Onze plaatsruimte laat echter niet toe öok deze repliek nog weer te geven. Na de repliek van Mr. Troelstra wilde Mr. dr. van do Laar nogjsen enkel woord van verweer spreken, doch de vergadering verliep wegens het late uur, het was halfeen, waarom deb. van hot woord moest afzien. De zaal was stampvol. Het aanwe zige publiek behoorde tot verschillende politieke partijen. Ook van bniton Gouda waren personen tegenwoordig. Aangezien de voethalvereeniging „Gouda" niet moor in het bezitls van het terrein aan de IJsscliaan, wordt morgen do wedstrijd Gouda II—De Struis op het Sportterrein gespeeld Uitvoering van Gewijde Muziek. Do heer J. H. Socrève miziekdiree teur en organist der Remonstrantsclie kerk te 's Gravenhage stelt zich voor om a.s. Woensdag 23 dezer in de'Re monstr. Kerk alhier oen uitvoering van Gewijde Muziek (geen Orgelcon cert) te geven met medewerking van enkele solisten. (Zie advertentie). In verband hiermede laten we enkele der velo porsbeoordoelingen van elders gegeven uitvoering volgen. Sprekend over mevr. Secrève, zegt de „Middelburgsche Courant" „Onder do weldadige rust, die go- „woonlijk aan muziek-uifcvoeringen „binnen gewijde tempolmuren oen on „ongostoorde aandacht waarborgt, was „'t mogelijk te genieten van een „schoonestem, van een voordracht „zoo innig muzikaal en edel, dut van „elke toon als 't ware wijding uitging. „Mot een bewonderenswaardige be- „hoersching van haar vol en prachtig „geluid, wist de zangeres nan ieder „lied, karakter en stemming tot in „de uiterste volkomendheid weer té „gevên." De „Maas- en Roerbode" schrijft het volgende „Ik aarzel niet to zoggen, dat mevr „S. het leeuwenaandeel in het suoces „meenam en haar vorschillende voor brachten met veel talent en smaak „ten gehoore bracht. Een uitstekend „geschoolde stem, een sympathiek en „krachtig geluid, en oon onberispelijke „zuivere intonatie), waren de kenmer kende eigenschappon dezer begaafde „en beschaafde zangores, die te gele- „gener plaatse oen hartelijk applaus „en eene „frissche bloemenhulde alles zins verdiend had." Het „Vaderland" zegt o.a. „Het was geen gemakkelijke taak „voor den Heer 8. als opvolger op te „treden van Prof. Samuel de Lange, „thans Directenr van het K.K. Con servatorium voor Muziek te Stuttgart. „Vooral do Sonate van Jozef Rhein- berger en de g-moll Fantasie van „Bach, vonden we technisch zoowel „zoowel als muzikaal twee zijner beste „nnmmers. „Over Mevr. Secrève-van Emminck- „hoven lezen we We leerden in Mevr. „Secrève eene kunstenares „van zeldzame begaving kennen, die „over een prachtig geluid een tempe ramentvolle voordracht beschikt." Roakoop. By besluiten van Burge meester on Wethouders is aan A. Nederhof vergunning verleend om in Het peroeel Nieuwstraat 59 een gas motor, bestemd tot het drijven van een karn, te mogen plaatsen en aan K. van Nes CBz. om de bestaande timmerfabriek aan de Zuidkade te mogen uitbreiden. rfaddinjcvetn. In do Vrijdag ochtend gehouden vergadering van den Gemeenteraad was Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig waren de Heeren van Drimmelen, van den Aker boom, van de Weerdt, van den Aker boom, Visser, Koolmees, Brem mor, v. d. Torren en van Bergen. Van de Heeren Alblas en Bruins Slot was be richt ingekomen dat zij verhinderd waren de vergadering hij te wonen. Onveranderd vastgesteld werd het verslag der /vorige vergadering. Ingekom/n waren o. m. de navol gende stukken miss/vo van Ged. Staten dd. 31 Maart 1 April 1913 B No. 2018 afd.) houdende—mededooling van de goed keuring Kohier van schoolgelden over de maand Februari jj. missive van G. S. 1,7 April 1913 B No. 1999, (3® afd.) houdende goed keuring van af- en overschrijvingen op de Begrooting van Uitgaven voor den dienst 1912 c. een brief van de Naamlooze Ven nootschap Mach. Stoel- en Meubelfa briek alhier dd. 4 April 1913, hou dende mededeeling dat van do ver gunning verleend tot demping dor sloot, geen gebruik kan worden ge maakt, wanneer daaraan de voor waarde blijft verbonden dat het be staande hok in do later, gewijzigde rooilijn moet -worden teruggebracht (l. proces-verbaal van kasopneming van do kas van den Gem. Ontvanger. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Daarna komt in behandeling 1*. een verzoek van don heer J. Labotz om eervol ontslag voor zijne dochter Mej. W. J. B. Labotz als onderwijzeres aan de Openbenbare School aan het Dorp wegens ziekte. Do behandeling van dit adres wordt uitgesteld, in afwach ting van oen ander, daar het ingo- ingezondone niet in den gomt der wet zou wezen. 2°. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om de jaarwedde voor do nieuw te benoemen leerkracht aan de school op het Dorp te bepalen op de bedragen als voor Mej. Labotz I vastgesteld den 30 Augustus j.l. Bij monde van don hoer Brommer, ver klaart de Financieele Commissie tot goedkeuring van het voorstel v^n Burgemeester en Wethouders te kun nen adviseoren. Dienovereenkomstig wordt besloten. 3°. Eonigo voorstellen betreffende het Gasbedrijf. Hoewel de etjfors niot te gunstig genoemd kunnen worden, kan do Financieel® Commissie zich toch niet met het vooral van B. on W. voroonigen om geen goedkeuring te hechten aan het voorstel der Central. Verwaltung vatiGas-Wasser-und Elek triciteitswerken te Bremen, welke het gasbedrijf heeft gepacht, om do gas- prijzen te verhoogen. Ton eerste zou dit niet in het voordeel wezen voor de afname der gasproductie en ton tweede aanleiding geven tot nog sléch tere resultaten. Veeloer zou, door oen vermindering dor gasprijzen, in over weging te nomen hot maximum aan sluitingen spoediger bereikt worden. De proauctie bedroeg in 1912 232.627 M3. wat naar het oordooi der Com missie bolangrijk hooger kan worden, door het meerdere gebruik is alleen verbetering dor exploitatie te vor- I wachten. 6, het voorstel van B. en W. om niet te besluiten tot de aanschaffing van een retorton-laadmachine, wordt door de Comnyssio, gezien de door deskundigen verstrekte inlichtingen, aanbevolen. c. Verder was door B. en W. advies gevraagd, aangaande de aanschaffing van 142 automatische lantaarnont- stcek- en blusch-apparaten voor f>2250. Door do Commissie was geadviseerd tot aanschaffing ervan,'mits dat bedrag niet wordt overschreden, terwijl zij den prijs voor de araraoniakwasscher ad f 1150.— na ingewonnen advies van deskundigen, veel te hoog acht en vindt dat f 800.meer dan vol doende is. Wat de punten u on e. betreft wordt overeenkomstig het advies der Finan cieele Commissie besloten, wat h be treft znllen eerst proeven worden ge nomen. 4o. Verder is aan de orde de Balans- winst- en verliesrekening der Gasfabriek over 1912. Doze rekening gaf de Financieelo Commissie geen rede tot op- of aanmerkingen. De balans toont in Ontvangsten een be drag van f 24239.39. en in Uitgaaf f 26189.89s, terwijl de winst- en ver liesrekening met een nadeelig Saldo sluit van f 1950.505. Uit deze cijfers leidt de Commissie af, dat voorhands de exploitatie der Gasfabriek aan de firma Carl Francko moet blijven. Hier na wordtde rekening goedgekeurd. 5. Aan dq ordé is hierna de reke ning van het Burgerlijk Armbestuur van 1912. De Financieele commissie heeft de rekening in orde bevonden. De ontvangsten hebben bedragen f5611.765 en de uitgaven f5604.915, derhalve sluitende met een batig saldo van f 6.85. Na het goedkeurend advies der Fin. commissie wordt de rekening door den Raad goedgekeurd. 6. Aan de orde is vorder de Balans en winst- en verliesrekening der Wo ningbouw vereeniging „Waddinxveen' over 1912. Do Ontvangsten jiebben bedragen f 46743.37 en de uitgaven f 45-159.12\ batig saldo ahtoo vau f 1284.24terwijl do winst en verlies rekening een batig slot aantoont van £219.57. Na goedkeurend advies der Fin. commissie wordt de rekening door den Raad goedgekeurd. 7. Verder wordt vastgestnld het Kohier van Schoolgelden over de maand Maart j.l. tot een bedrag van f 158.70. .8. Aan de orde is verder oen wij- ziging der Gemeente-Begrooting voor 1912, vehoogon volgn. 113,' aandeel van het Rijk en Provincie iu de by- drage van arme krankzinnigen. 9. Nog is ingekomen oen verzoek van J. van der Bas to Moordrecht, om namens de Erven van Mej. Groer neveldontheffing van den Hoofdelijke» Omslag van wijlen Mej. do Wed. M. Groeneveld. De Financieele Commissie stek voor de ontheffing te verleonon voor oen tijdvak van 10 maanden tot. een bedrag van f 12.32. Dienovereen komstig wordt besloten. De vergadering gaat hierna over in comité-generaal, ter behandeling van benige reclames tegen den aan slag van plaatselyke belasting en schoolgeld. Ouderkerk ad. tJaei, Gisteren slaagde to Rotterdam voor het examen van onderwijzer de heer J. Doctors van Leeuwen alhier. Do staking in België. Er is niet veel nieuws. Ook de Vry- dag vorliep Ipilm. Te Brussel j^ijn thans 26000 stakers. Vier nieuwe bureaux voor de uitbe taling worden geopend. Po kleedermakors-bedienden van de groote confectie-magazijnou zijn in staking gegaan. Antwrbprm 19 April. Het getal sta kers wordt nu op 21.000 geschat. De lichter „Badeilia', die uit Rotterdam was gezonden om gelost te worden, kon onverriehtorzako terugkoeren. De toestand is te Luik onveranderd. Do Brusselse he „Peuple" meldt dut tengevolge van "de stafeiug der -typo grafen bet blad niot meer verschenen zal, ovojial% do Echo do Bruxeiles. Te Louvièrfl heeft men in tal van vergaderingen beraadslaagd over het verhandelde iu do Kauior en werden alle arbeiders uitgenoodigd do staking voort te zetten. Algemeene wapenstilstand. Constantinopkl, 18 April. Do bla den berichten, dat de afgevaardigden van Servië en Griekenland z(jn te Boulair aangekomen om to beraad slagen over een wapenstilstand van 10 dagen. Dit bericht wordt officieel bevestigd. Een aanslag. Boekaukst, 18 April. In do Kamer zitting van heden vuurde oen Ilazödo- Roomonier oen revolverschot op den minister van Binnenlandscbe zaken Takojaniscu. Do 'minister word niet gewond. De dader werd gearresteèid. Een noodlottig ongeluk. Te Kiov (Rusland) had eenige dagen geleden oen noodlottig ongeluk plaats. Aan een der eleotrische oentiales al daar brak een der geleidingen. Een der werklieden, die toevallig onder deze draad liep kreeg hem op het hoofd on was op slag doodZyn kameraad, gehuwd on vader van ocnige kindoren, wilde zijn collega to hulp snollen, met het treurig gevolg, dat hij terstond door den electrischon stroom gedood word. GEBOREN. 18 April Eva onder* P. ^andvoort on M. Vet. Arend ouders W. J. de Weger en I). C. Re- vet. Marrigje oudprs A. Verwoerd en M. Dekker. -—19. Antonias Adri- anus ouders en J. J. van Beuzekom. ONDERTROUWD. H. C. J. Pon- lain te Baarn en H. W. Tamse^— J, Verhorst to Woerden en A. Uit- tenbogaard. W. Leeflang en J. M. Schoone veld. H. van der Maas en C. Bastinck P. J. Hornes en II. J. C. de Jong. G. do Bruijn en J. de Jong, A. van Leeuwon en W. van der Draai. J. ALokumeh A. den Blijker. I). J. de Reus en A. Eijk- hoff. W. Neilof en E. Rietveld. O. van den Heuvel en J. M. van Oost- stroom. H. Blot on C. E. Ilolle- n. G. Nagtenaal en W. J, C. van Altenburg. G. Verkerk en H. Schouten. OVERLEDEN. 17. N. v. Leeuwen 17 d. 18, Erenst K. Schuitger 12 j. Wegens gebrek nan plaatsruimte moet een ingezonden stuk tot Maan dag blijven liggen. Red. van het Koninklijk Meteriologiseh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.3 te Horta, langste stand 737.9 to Aberdeen. Verwachting tot don volgenden dag: Meest matige krachtigo, westelijk zwakke wind, tijdelijk opklarend, later waarsehynlijk meer regen. Zelfde temperatuur. VAN DKN 13 APRIL 1913. SdMtslconiHcen kk«i„ Ned. Cert. Werk olijke Schuld 3 pot. 77s/* 795/„ H.stoiir. Belasting vry t Krone «ren te 4 pot. Port.. Obl. 3de Serie Araort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1,906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.my.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 18994 pot. Mexico Atl. Binnenland Obl. 5 pot. Brazilië. Funding Leu ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. li iuk en Trialle! In*lel Hinten Nod. Bankaandcelon ludustr Oiiileriiriiiinjreii American Oar Foun dry Oomp. (J. v. A. Id.Smelt ing A Refining Co. Gort. v. Aand. nglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. j U. 8. Steel Corp. Cert, j v. Gow. Aand. K-1. Crriltr.' Instel! en i Cu I rim r Oniieriieiiilinreii Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Ilandel-My.C.v.A M(Inbouw .dijen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. ltadjiuig Lebong, M ijn- bonw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. itetreleuniOuderu. Dortschy Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.tot Kxpl. v. Petr. Bronn.C.v.A Shell" The Trurtsp. A Trad Cy. C. v. O. A Scheepvaart flflen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest.' Prof. A. Tahsk-OiidcrnrniliiKCti Bindjoy Tabak Mij. A. IH verten Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Kxpl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmrj. Serie A-H Obl. 8 pet. W arsehau-Wcencn Spoorwegunj. Aand. lito dito Aet.de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet.. Erie Spoor weg-My. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. V. gew. A Wabash Gew. Aand Premieleenlnxen. Amsterdam Aand.3 pet Hongarye. Thei *-Re- gulirungs-Ges. 4pct. GELDKOERS. Prolongatie 3'/»—31/, pCt. Amerikanen flauw, Taltakken vist, Olie stil, Kubbor» zeer velschillend, M'ynen geen omzet, Nat. Bta&tsf. atil, Buitenl. pry ah. 85% 63 85% 1(X) 857, 90 85', 81'/, 81% 81% 44"/,, 103";., 89% 108%, 96 W% 68"/,, •2161/, 50% 50% 69% 24% 99 «J'/i «1"/.. 901'/, lü 206 6.1 209 18 179'/, 179 ÖB0 679 625 132 183 119 i'h. 1%. 111% 110% 3% 10% 1»% 97% 97'-., «9% 03",, 188% 86% 93';, 93'/, 80%. 2»'/,. MSB", 3 153»/, 3* ia 100% 148'',

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 4