BLAZEN, iedingen □non nemer liniEKKN DE GEWETENLOOZE. - i .1 I r I No 12156. een behalve Zon KENNISGEVING. erdaiu. KENNISGEVING. De Coalitie-vergaderingen. ZB-o.it®nla,xx<S„ FEUILLETOX. TID-A- Courant WE Feestdagen. Telefoon Interc. 82. 3^ie-cL"WS- ezx -^d.-rrertezxtxe'bla.d- Troox Gouda exx Om.stro2soeooL. Telefoon Interc. 82.Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. JANSKKRK KBAMM, «rr, oedingswaarde MedaUte». I 'I j en jringen. aan het Bureau. voor (Wordt vervolgd). j» I' 1.25 UB, orderingen, hypotheken t de ecei. Mn kosten slechts daling voor elke regel !K8 SI. Jaoskerk, der eekeningeo eni. BRIGHT DIB R ABETH, aan Zn., Gouda. I’ R IJ S I) E R A D VERT E N T I N Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Groote'letters en randen naar plaatsruimte. GOUDSCHE COURANT. Verschijnt dagelijks P R IJ S VAN HET ABI) N N ËTmE N T Per kwartaal Idem franco per post 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad,1.50 Idem franco per postt (10 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiesoeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 2311 April 1913 executoir zijn verklaard De Kohier No, 7 der Personeele Be lasting, belastingjaar 1913. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvan ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver plicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden in gaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend Gouda, den 25a April 1913. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. ;r beroemde Cerkglazen 1 w, v.m. lllhviüT, leniging „Gouda’’, jrgadering. - en Woningtoez., nderstandscomm. In de gisteren gehouden vergadering van De Algomeenen Bond van R. K. kiesvoreenigpigon verklaarde de voor zitter, nyr. dr. D. A. P. N. Kooien, aan het slot van zijn openingsrede, dat de Katholieken met warmte zullen strijden voor het Kabinet dat door vriend en vijand geprezen wordt als samengesteld uit Staatslieden van den eersten rang, en dat helder en klaar het regeeringsprogram voor de vol gende periode heeft aangegbven, met welk program de Katholieken zich ten volle kunnen vereen igen. Het politieke gedeelte van het ac- coord werd, gelijk wij reeds meldden, zonder discussie met algemeene stem men aangenomen. Ten aanzien van het electoraal ac- coord deelde de voorzitter volgons het verslag in De Residentiebode mede, dat hierbij meer moeilijkheden rezen. De Antirevolutionnairen waren zeer verstoord over den loop van zaken in Ede, waar tegen de afspraak van 1909 is gehandeld, en in Ommen, waar een lid der Christ.-Hist. Unie tegen mie van Beeldende hélder, Architect en ié van Bouwkunde cht. CENT. Uitgevers, (Ma wij geregeld tijdig en ontvangen yaa irten, vermakelijk- ize dan in ome ring der Christ.-Hist. Unie lezen wij in het Hbl. het volgende In de ochtendbijeenkomst werd hoofdzakelijk het politiek accoord be sproken. Inzonderheid vormden de artikelen 171 en 192 der Grondwet een onderwerp van bespreking, art. 171 meer speciaal ten a^nzien van de po sitie der Ned. Hervormde Kerk, art. 192 over de positie van de openbare school. Onder do sprekers waren ver schillende die argumenteerden tegen het opnieuw aangaan dor coalitie in wolken vorm dan ook, terwijl andere afgevaardigden de coalitie wel wilden hernieuwen, doch op andere voor waarden dan in hot concept ve’rmeld. Naar aanleiding van oen en ander hield ds. Schokking uit den Heldor een krachtige rede tot opwekking. Ver schillende moties werden voorgostold. Tot stemming kwam het in de och tendvergadering niet. De besprekingen over hot accöord betreffende de ver- deeling dor districten, werden gehou den in middagbijeenkomst, die te 2 uur aan ving. De vergadering werd door do meeste Christelijk-Historischo Kamerleden bij gewoond. Ook Ede’s afgevaardigde, jhr. Schim- molponninck, was aanwezig. In de middagvergadering werd het electoraal aangenomen met 140 tegen 40 stemmen. wij gisteren reeds mede de coalitie blijft. De a.-r. partij en de r.k. partij^ namen het accoord, wat te vor- was, zonder stemming zelfs monie“, 8l/2 uur Ned. Bond van Genoegen”, 8u., lub „De Goud* Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gezien art. 8 der Hinderwet: Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan s D. van Dijk en zijne rechtverkrijgenden tot het uitbreiden zijner broodbakkerij, door het plaatsen van een gasmotor van 3’/- P K in het perceel aan de Doelestraat No. 27 kadastraal bekend sectie C No. 1970 Gouda, den 25 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. den bondgenoot in werd gekozen met do hulp der liberalen en socialisten. De Kat.holieken on Antirevolution nairen konden deze tactiek niet goed keuren. Wanneer men vrij is mag men de krachten meten, maar met zuivere kandidaten. Men kwam overeen, dat de zetels zouden blijven aan do par tijen, die ze nu bezetten, mot uitzon dering van Leiden en Ede, en in Ommen een Christ.-Historische, mits dr. do Visser. Een andere grief was het optreden en stemmen van sommige leden in de Kamer. Dienaangaande word vastge steld, dat iedere partij in oen district hot recht heeft, van den candidaat te vragen eon schriftelijko toezegging, dat deze het politiek program zijner eigen partij onderschrijft. Vorder hebben de drie hoofdbestu ren zich schriftolijk verbonden om tijdig en met genoegzame kracht te doen, al wat in hun vermogen is om den gemeenschappel ijken candidaat te steunen. Voorts heeft bij wanpraestatie van meer dan een locale kiesvereeni- ging of centrale kiesvereniging, elk centraal orgaan hot recht het accoord voor dat district te ontbinden. De afwijkende kiesvereeniging moet dan van de partij worden afgesnedon. In districten, thans door links bezet, stelt die partij candidaat, welke het vroeger bezet heeft. Hiervan echter kan afgeweken worden. Ten slotte is er een afspraak ge maakt, dat wanneer bij tusschentijd- sche vacatures ,verzetd komt* tegen eenig candidaat van een bepaalde partij een commissie uitmaakt wie hot recht heeft. Ten slotte spoort do voorzitter krachtig aan, het electoriaal accoord op gemolde grondslagen aan te nemen. (Langdurig applaus.) Aldus geschiedde. Na de staking. Onder één van de laatste berichten was gisteren in ons blad opgenon^en, een telegram uit Brussel, meldende dat het sociaal democratisch congres met 3/4 van do stemmen bosloten had tot onmiddellijke hervatting van den arbeid. Dat beteokent dus dat vandaag roods do arbeid in België zal zijn hervat, zooals haast zeker te zeggou is, alge meen. De discipline die den geheelen tijd is gehandhaafd door de leiders der Maar Glaser hit ld zo allen wakker, on bood hen zonder vrees het hoofd. Als men zijn wissels niet meer discon- teeren wilde, goed, goedDan ging hij naar de „Binnenlandsche Hypo theekbank”, die hem een mooi aanbod gedaan had. Die zou dan allo verbin tenissen uit de wereld helpen en hem nog drie millioen bezorgen. De winst zou dan natuurlijk voor anderen zijn. In twee jaar zou op Eind-Berlijn geen duimbreed grond meer te krijgen zijn, want nu al moest hij de aanvragen driemaal schiften om de beste bewoners te behouden. De draagkracht was tot in het geringste berekend, en trots de enorme kosten zou reeds in het eerste jaar, als alle huizen bewoond waren, een rente van 8 percent gemaakt wor den. En Glaser wierp nog verder met getallen om zich heen, dat zijn eigen hoofd er van duizelde, en zijn groote handen toekenden kapitale cijfers op een blad papier, om toch maar wat te doen te heb oen. Het waren allemaal invallen van het oogenblik bij hem, die echter hun doel bereikten en zijn tegenstanders met stomheid sloegen. Nu niet het voordeel aan een concurrent gunnen, die per slot in zijn vuistje lachen zou Als hij tot nu sprak van het reusachtig sana torium, dat hij op een hoogte dacht aan de christ.-hist. unie heeft het be sluit niet kunnen nemen dan met een tegenstand van een aantal leden, die ongetwijfeld niet zullen nalaten hun oppositie tegen de coalitie-politiek met de meeste kracht te blijven voeren. In de vergadering der a.-r. partij heeft zooah gebruikelijk is, Dr. Kuyper de Deputafenrede gehouden, welke na het eind clev vergadering openbaar werd gemaakt. Uit dczf rede, getiteld „De Meiboom in de Kap”, als een toespeling op het gebruik om, op in een aanbouwi^nd huis een Meiboom te zetten, als, zoo als Dr. BÊfliper het uitdrukte, een pro fetie, dal,'het afgewerkte huis er zeker komen zal, halen wij de meeste mar- quante punten aan Eerst zijn de anti-revolutionnairen uitgeleid pit het diensthuis, daarna hebben we gedoold in de woestijn, maar ein^blijk hebben we toch het eigen erve onder den voet gekregen en zijn we aan het bouwen gegaan, aldus spr. Niét van een paleis, maar van het huis der opvoeding voor onze gedoopte kinderen. Een tempel der oeredo glorie der vrije school. In een wetsontwerp vinden we ein delijk terug, wat de bede onzer be geerte en de wensch onzer hope gold De vrije schoolregel in de Grondwet en de Staatsschool intredende waar do. vrije school ontbrak. Daartegen richt zich do verbeten woede van links. Ook kan men het niet zetten, dat men zich de regeer macht ontgaan zag. Vinde de stembus strijd dus ditmaal vooral in kloekheid onverdroten. Want wordt het Grond wetsvoorstel wet, dan triomfeert niet het stelsel der rechterzijde, maar de vrijheid in de volksopvoeding en dit is"— volgens spr. voor ieder die het liberalisme huldigt de verkeerde wereld. Do liberalen durven de vrijheid niet aan. Wij anti-revolutionnairen, wel. Intusschen beheerscht de vraag: „al dan niet coalitie” ditmaal meer dan ooit den toestand. Nu vooral, omdat het bij grondwetsherziening er om gaat of ge driemaal achtereen bij de stem bus saam in Bond blijft ftaan on kan één stem, die aan het tweederde ont breekt, Zu steeds bij de tweede stembus héél dén slag doen verliezen. Veler heimwee onder ons gaat uit naar een stembus zonder Bond, want het gansche kapitaal der bank grondbezit hem toebehoorde. Gliiser kneep één oog dicht, keek op hem neer als op oen dwerg, en ont lokte door stil te luisteren hoe langer hoe meer aan dit n>orkwaardige hoertje. Gij zijt toch altijd goed ingelicht, heer raad, zei Gliiser, om hem te vleien, ofschoon hij liever iets heel anders gezegd had. Weet ge wel dat men u spoedig met den titel „Geheim’’ zal aankomen Ik heb het ergens gehoord. Ja, waar was dat ook weer. Hij deed alsof hij nadacht. Nu, het zal me straks wel inval len. In elk geval heeft men u daartoe voorgesteld. Verdiend hebt ge het zeker Dit verzon hij, maar hij kende de Ijdelheid van dien kleinen fijnproever. Dadelijk hupte Goldrich overgelukkig weg, om dit nieuwtje aan zijn zwager, die in het syndicaat der bank zat, te gaan vertellen, en wel zoo luid, dat de anderen het ook hooren moesten. De heeren' stonden in groepjes, al vorens nogmaals te gaan zitten om de zaak te beëindigen. In een hoek hield zich de financiraad Graap leven dig met Schötting, den tweeden direc teur, een langen, bleeken heer, met gouden bril, die als zoogenaatade werk ezel zich van boekhouder tot deze coalitie geeft altijd benauwing, getuige Bodegraven. En vroeg of laat zal het daar weer toe moeten, komen. Maar thans moeten wij ons nog voegen en schikkeneerst moet ons Adrianopol gewonnen worden, en dat is art. 192. Daarvoor is door de drie groepen van rechts te lang gestreden. In Ede en Ommen echter liep het niet goed. De Chr. Historische Unie is nog te veel mozaiek, te weinig ineengegroeid loven. Maar de uitkomst is dan toch, dat het vertrouwen is teruggekeerd, en dat bij een derden amok raad te schaffen zal zijn. Ik mag en kan dan ook geen ander advies geven, dan om èn het politiek èn het electoraal ac coord te sluiten. Na vervolgens het concentratie-po- gram te hébben gecritiseerd, in het bijzonder het ontbreken van een para graaf over de defensie schetste de redenaar de voortreffelijkheid van het zittend kabinet. „Allengs werd schier heel het kabi net een uitgezóchte keurbende, zooals het in compleetheid van talent zelfs in Thorbecke’s beste dagen niet heeft geschitterd. Het is zoo, weer zit er „een dominee” in dat vooral gaf aan vankelijk aanstoot, maar wijs ons nu één jurist, die onzen Talma, den pre diker, in werkkracht, in volharding en kennis, te boven ging. Vraag wat links met z’n mod<?r^a,dominé’sin het parlement heeft gewonnen en leg daar naast wat rechts eerst een Schaepman, thans een Talma en dan weer een Nolens en De Visser zoo rijk hebben gepresteerd en het verschil getuigt. Toch moet - aldus spr. dit zit ting hebbend Kabinet als een schelm worden weggejaagd. Maar dan zullen we u toonen, wat wij voor ons Kabinet over hebben. Ons geld gaat er voor uit de beurs. Natuurlijk, als onze God ons de neder laag beschikt, zullen we4 vast beraden en gewillig ons het juk weer op de schouders leggen. Maar nu we hier zoo heerlijk samen zijn en van hier het land weer intrekken met eon lied Hammailloth, nu zeggen weNeen, dat kan immers nietOns spelt ook nu weer de uitkomst zegepraal. Aan één stem kan het hangen, denkt er om Niet maar hot zwaard gekruisd, óók de troffel gehanteerd. „De Mei boom in do kap” en het inroepen van Gods zegen niet verzaakt. En dan zij ’t onze' God, die ons in Juni het zegelied doe hooren. Aangaande het verloop der vergade- te bouwen mot een kunstmatig aan gelegd meer aan zijn voet, en waar voor een beroemd geneesheer zich al reeds interesseerdeen dan verder koelbloedig korte metten met de heeren maakte, als hij verklaarde, dat hij zijn vrienden van tot nu toe buiten de deur zou zetten en daarbij de open baarheid niet schuwen zou, waren ze bereid nog eenmaal in den zuren appel te bijten en er een zoo zoet mogelijk gezicht bij te trekken. Geen schandaal mocht gemaakt, de aandeelhouders niet opgeschrikt wor den, want die waren ah de dieren, die men streelen moest, alleen reeds om de mooie tantièmes, die men na verloop van het jaar zou opstrijken, zonder er iets voor te riskeeren. En zij bogen allen voor hem, reikten hem de hand en deden, alsof men vier uren lang’1 slechts over een klein geschil van meening had gepraat, dat nu opgelost waa. Maar beste vriend, waarom hebt ge niet dadelijk gezegd, dat de biijnen- landsche hypotheekbank u aanbiedin gen heeft gedaan dus wendde Gold- rich zich tot Glaser, hem op den schou der kloppend. Je weet toch, ik ben altijd vuur en vlam voor u geweest Een uur geleden had hij juist het hardst geschreeuwd en gedaan, alsof betrekking van vertrouwen opgeworkt had, en daarin eon zekere verlegenheid bewaard had en deze niet afleggen kon. Goldrich, die onbepaald meester was, had hem tot dezen post geroepen en hom zijn oudste dochter tot vrouw gegeven. Zoo bleef hot gold in do familie en tegelijk de bloedverwant schap in de zaken. Ik heb een groot bezwaar, niet uitsluitend juridisch, tegen dezegren- zelooze uitbreiding van het crediot, hoorde Gliiser, die steeds zijn ooren open had, den financierend* tot den brillendrager zeggen, maar wat helpt hot. Hij heeft ons mot zijn bru taliteit allen in -den zak. Hij is een geldcynicus, maar een kerel I een kerel! dat valt niet te ontkennen I Hij heeft een groot zelfvertrouwen. Per slot heeft hij gelijk. Nu we eenmaal a ge zegd hebben, moeten we ook b zeggen. Maar een driedubbel gewiekste is hij toch. Wij moeten zekere waarborgen hebben, ik zal daartoe het voorstel doen. Ik moet toch weten, wat het hWm gekost heeft om dien man den mond te stoppen, die hem zoo leelijk heeft aan de kaak gestold. En geloof maar, die geschiedenis met Bohnenstiol is ook niet maar zoo gegaan Men bleef met gesloten deuren tot laat in den avond overleggen. Men dronk slechts water uit reusachtige karaffen, hoogstens Seltzer, want de handelsraad Goldrich, de eerste direc teur, een klein, kogelrond heer, met een gewichtige onderkin, wiens licht roode neus zijn vriendschap met goe den wijn verried, zorgde er voor dat men bij deze belangrijke gelegenheid buiten alcohol bleef, om de gemoederen niet nog meer op te winden. Ten over vloede trfl^lde hij om de tien minuten naar de deur der voorkamer, om zich te overtuigen, dat er niemand in de nabijheid was. Soms verdween hij ge heel voor eenige oogenblikken om zijn onderzoek nog verder uit te strekken. Dan kwam hij met levendige bewe gingen weer teruggetrippeld. Men ver dacht hem, dat hij ergens zijn bor deaux had staan, om er snel een slok van te nemen. Reeds half slaperig, dacht men aan het naastbijzijnd koffiehuis, om daar den geest weer wat op te frisschen. Gisteren hebben de in driebond ver- eenigde politieke partijen der rechter zijde elk afzonderlijk beraadslaagd over de taktiek, welke voor de volgende parlementaire periode zal worden ge volgd. Met gesloten deuren, elke openbaar heid werd geweerd, vergaderden de Antirevohitionnaire partij on de Roomsch-Katholieke partij te Utrecht en de Christel ijk-Historische partij te Amsterdam, tot bespreking van het accoord, Waarop de coalitie zou kunnen worden hernieuwd. Het resultaat dier vereenigingen deelden Ir" ioalitie blijft °De wachten

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1