Biaa. nerxleaad.. STATEN GENERAAL. VmWM DM1MTERAAD flemeagde Berichten. 7t Stadsnieuws. LANDBOUW. Laatste Berichten. ^XJInTST. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Etl'ectentiaadei te Amsterdam staking zelve, is zoo voorbeeldig go* I weest, dat we ook ditmaal met vrij I groote zekerheid kunnen aannemen, 1 dat de arbeiders zullen gehoorzamen I aan het bevel tot wederopvatting van I den arbeid. Dat de staking is beëindigd, is een I gevolg van de dagorde van den heer Masson, waarover we deze week schre ven. De verklaring die thans door de Kamer is aanvaard, luidt als vólgt De Kamer neemt acte van do ver klaringen door de regeering gedaan, den 12den Maart, 16 en 17 April 1913 en ondermeer van het gedeelte, luidend als volgt: Daar gij spreekt van een commissie, laat me toe u in herinne ring te brengen, dat voor eenigen tijd reeds, toen men ons op alle tonen her haalde: „Er zal geen zaal te vin|^ zijn, waar we kunnen onderhandelen," ik verklaard heb, dat de regeerin^en commissie zou kunnen samenstellen tot onderzoek der kieswetten /voor provincie en gemeente, waarüft men I ^ou kunnen vaststellen hetgeen als I hoofdzaak dient beschouwd^ of er een formule zou kunnen gevonden worden, om de verschillende gezind heden te vereenigen. Wat ik toen heb verklaard, herhaal ik heden als het beste bewijs onzer geneigdheid tot ver zoening. Indien het in deze commissie moge- j lijk is, op provinciaal en gemeentelijk gebied een formule te vinden beter dan het geldende stelsel, zelfs voorde Wetgevende Kamerszou dit natuurlijk al de herkiesbare leden aansporen er hun kiezers over te spreken en hun te zeggenWij hebben een stelsels gevonden, dat ons gepast voorkomt, de partijen hebben te kennen gegeven, door haar houding zelve, dat oen ver gelijk mogelijk is. Wie dan onder ons zou zich nog kunnen verzetten tegen een herziening Dit zou in strijd zijn met het gezond verstand en het alge meen belang des lands en het is der wijze. dat de regeering geen oogenblik opgehouden heeft "de kwestie in te zien de algemeene werkstaking verwer pend en veroordeelend, gaat over tot de orde van den dag. Het eerste deel van deze langade mige motie werd aangenomen met 75 van do 176 stemmen. De minister president had zioh onthouden, omdat het over zijn eigen verklaringen ging. De afkeuring over de algemeene werk staking werd aangenomen met 124 stemmen van katholieken en liberalen tegen 39 stemmen van socialisten en 12 onthoudingen van liberalen. Bij de stemming over het geheel werd de volgende uitslag verkregen 138 voor, 2 tegen, 38 onthoudingen. Deze ver klaring heeft den vrede in België teruggebracht. Van beide zijden werd naar het einde verlangd. De sociaal democraten ^sijn in elk geval de win nende part ij/X. Het Christelijk Dagblad. Ia het N. v. d. D. ir._N.-I. lezen wijNaar wij vernemen, ia het thans zeker, dat de plannen tot oprichting van een dagblad in Christelijken geest te Batavia binnenkort zullen worden verwezenlijkt en zijn zelfs de drukkerij inrichting en het papier voor de cou rant al in Europa besteld. Dit verrassend resultaat moet te danken zijn aan een storting van plm. f 500.000 dóór een zeer voor het denk beeld geporteerd stadgenoot, waardoor de ton, waarmede de aannemers wil den beginnen, thans bijeen iB. De drukkerij zal gevestigd worden in een perceel op nieuw-Kondangdia. Kruppsche invloeden. Naar aanleiding van hetgeen be kend is geworden aangaande het ver spreiden van alarmeerende geruchten door de fabriek van Krupp, ten einde de Europoesche Staten te bewegen tot groote krijgstoerustigingen, waardoor de fabriek kans op leveranties heeft, schrijft de N. Anh. Qt „Zou het niet noodig zijn, een on derzoek in te stellen naar de Krupp sche invloeden op het thans te behan delen voorstel betreffende onze kust verdediging? „Ook in ons land ontbreek het stel lig" niet aan agenten van Krupp Zending Montenegro. De vier Nederl. artsen, de heer en me vrouw dr. H. Koppeschaar—v. d. Ven Sauver en de heeren dr. J. W. Ooster huis en dr. Ignaz Oljenick, hebben de terugreis uit Montenegro naar het vaderland aanvaard en zullen Zater dagmiddag om 12.10 aan het station Weesperpoort te Amsterdam aanko men. Dr. Koppeschaar is 5 maanden in Montenegro geweest. (N.K.Ut.) Protestmeeting Vrouwenkiesrecht. I Omtrent de protestmeeting, die de I Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht togen 4 Mei in den Dierentuin te I 's Gruvenhage heeft uitgeschreven, I wordt gemeldt, dat tal van afgevaar digden van verschillende vrouwenver- een igingen reeds hebben aangekondigd dat zij adhaesie komen betuigen. Do dames E. Bakker—Nort, doet. jur.F. van BalenKlaar, H. Goud smit, W. v. Italliev. Erabden, jonkvr. G. W. A. Wichers en Martina G. Kramers zullen de beteekenis der mee- I ting bespreken en Kamerloden van I verschillende politieke richting zullen I het woord voeren. Reeds is do uit- I noodiging daartoe 'aangenomen door I de heeren prof. mr. G. A. van Hamel, Th. M. Ketelaar en P. J" Troelstra, I terwijl mr. M. Tydeman Jr. of zelf zal spreker of vervangen worden door een zijner partijgenooten. (Hbl EERSTE KAMER. Vergadering van 24 April. (Vervolg.) De Landweerwet. De Minister van Oorlog del j heer C o 1 ij n beantwoordde den heer I Van Voorts tot Voorts en zeide dat I een waarborg voor onze onafhankelijk- I heid niet alleen gelegen is in een weermacht, maar vooral in goed inge richte forten. Omdat de Regeering meent, dat men niet het leger moet I uitbreiden, moest men het aantal lich- I tingen beperken. Dank ook de critiók van Generaal Snijdars waren do land weeroefeningen in 1912 beter dan daarvoor. Wat uitbreiding der liniën en stellingen beseft, spr. is daar niet voor, eerder hier en daar voor inkrim ping, maar zij moeten behoorlijk zijn ingericht, en m. n. de Hollandsche waterlinie, laat snog te wenschen over. Na repliek vkn den heer Staal werd het w. o. ^angenomen. De Landstormwet. De heer Staal (u. 1.) achtte liet niet noodig jonge menschen die ongé- scliikt zijn voor den militiedienst uit te sluiten van den landstorm. Men zou ook den leeftijds-grens kunnen ver- hoogen. De Minister repliceert, waarna het wetsontwerp z. h. st. werd aange nomen. kleinere wetsontwerpen kwamen daarna aan de orde, welke alle werden aangenomen. Do Kamer ging daarna tot Dinsdag- avond 6 Mei uiteen. VRIJDAG 18 APRIL 1913. (Vervolg.) De heer IJ s s e 1 s t ij nM. de V. Ik kan mij er niet mede vereonigen om den Gemeente-Bouwmeester te j stellen aan het hoofd van den ont- smettingsdienst. Terecht heeft de heer van der Tor ren er op gewezen, dat het personeel van Fabricage reeds uitgebreid is moe- I ten worden omdat de Gemeente-Bouw meester met werk overladen was. Waar I wij dus, genoodzaakt door de omstan digheden, den Gemeente-Bouwmeester I van werkzaamheden hebben ontlast, daar zou het een verkeerde taktiek zijn om hem, als het niet beslist nood zakelijk is, weder met ander werk te belasten, wat wellioht ten gevolge zou hebben dat wij hem weder zouden moeten gaan ontlasten. Dan zou er I weder een voorstel komen tot aan- stelling van een nieuwen ambtenaar aan het bureau van den Gemeente- Bouwmeester en dat zou wellicht al- weder aan de Gemeente een offer van j f 800.— 's jaars kosten. Dan zou de leiding van den ontsmettingsdienst die toch al zoo duur is volgens den heer Broekhuizen en ik onderschrijf diens woorden wat betreft de verhou ding tus8chen de belooning van den leider en die van de werklièden, de eigenlijke ontsmetters in de toe komst gaan kosten f 500.— f 800. f 1300.—. Ik vind bet dus ook uit financieel oogpunt geen goede taktiek om den Gemeente-Bouwmeester te nemen als leider van den ontsmettingsdienst. De heer Broekhuizen: M. de V. Ik dank den heer van lterson voor de loyale houding, welke hij in deze zaak heeft ingenomen. Het blijkt, dat er leden zijn die be zwaar hebben om den Gemeente- Bouwmeester als leider te hebben, meer omdat hij reeds met werk over laden is dan omdat hij een technicus en geen medicus is. Ik zou in over weging geven om een geneesheer, in dit geval dr. de Voogt, als leider te nemen. Het ii toch altyd nog een greote quaestie of een technicus dan I wel een geneesheer de^ leider moet I zijn. Ook de inspecteurs der volks- I gezondheid zijn het/er niet over eens. I De Minister staat zeer onder den in- I vloed van den heer van der Perk. I Deze is een hoogst bekwaam en kun- I dig man en wie hem te Rotterdam I heeft zien worken, gevoelt alle sym- I pathie voor hem. Maar hij is toch I wel wat eenzijdig, want hij wil hetgeen I I in een groote stad kan plaats hebben I voor alle plaatsen als algemeenen re gel stellen. Dpzo zaak moot geheel plaatselijk geregeld worden. Zooals ik reeds in eersten termijn zeide, voor den Gemeente-Bouwmeester kan het niet anders dan een bijbaantje zijn, hij moge er iets voor gevoelen, hij I kan er onmogelijk met zopveel hart I on ziel bij zijn als een geneesheer. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat I wij bepaalden dat de leider een ge- I neesheer zal zgn, maar dat wij tevens I in een toelichting aangevon, dat men I het voor deze Gemeente wogons plaat- I I selijke redenen beter acht geen tech- I I nisch ambtenaar daarvoor te nemen? I Wij vallen dan niet het algemeene I standpunt aan en de Minister kan er over oordeelea. I De heer van lterson: M. de V. De gedachte is bij mij opgekomen, of het eigenlijk niet veel beter zou zijn, dat wij zelfstandig optraden, dat wij, het idee van het krijgen van Rijks subsidie eenvoudig prijs gevende, den dienst hier regelden zooals wij meenen dat hij geregeld moet worden, zoodat wij niet afhankelijk zijn van een advi- I seur, die bij de autoriteiten hoog aan geschreven staat - wat hij zooals mijn collega zegt ook verdient omdat hij werkzaam is in een groote stad. i Ik 'heb vroeger ook ondervinding van dien aard opgedaan, toen ik mij met die zaak bezighield. Ik confe- reerde met personen uit groote steden I I en ik begreep, dat zij geen begrip I haddon wat de behoeften in een kleine I stad zijn, wat zij mij naderhand dan I ook toegaven. Daarom ben ik toen tot I de conclusie gekomen, dat iedereen I maar moet weten wat voor de plaats I zijner inwoning dienstig is, en dat wij I wellicht beter zouden doen met het I kleine bedrag, dat wij dan misschien als Rijkssubsidie zouden krijgen, een voudig geheel prijs te geven om onze zelfstandigheid te bewaren. De heer Broekhuizen: Ik kan niet geheel medegaan met de opinie vaii Dr. van lterson. De ontsmettings- j dienst kost een aardig bedrag, Waar- van nu de helft vergoed wordt door het Rijk. Wil de ontsmettingsdienst goed werken, dan moeten de ontsmet tingen gratis verricht worden, gelijk dan ook door B. en W. wordt voor gesteld, maar dan zijn de kosten nog al hoog. Daarvan neemt het Rijk de I helft voor zijn rekening. Als men I echter op eigen houtje aan den gang I gaat, moet men alles zelf betalen. Dat I zal groot verschil maken. Mij dunkt, als wij een geneesheer I als leider aanwijzen en wij omkleeden I ons besluit met redenen, dan geloof ik I dat wij een aardige kans hebben om I de ontwerp-verordening goedgekeurd te krijgen. En anders kunnen wij toch nog een ander als leider benoemen. De Voorzitter: Ik'geloof dat de weg, door den heer Broekhuizon aangegeven, de goede is. Laat de Raad I het besluit nemen, dat hij noodig en I nuttig acht. Dan kunnen wij nog af wachten, of de verordening, die dan door den Raad zal worden vastgesteld, al dan niet wordt goedgekeurd. I De algemeene beraadslaging wordt gesloten. Art. 1 wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aan- I genomen. Beraadslaging over art. 2, luidende „De ontsmettingsdienst wordt als leider beheerd door den gemeente bouwmeester, die daarvoor eene be- iooning ontvangt van f 300.— 'b jaars. Hij wordt bijgestaan door een me disch adviseur, die door den Raad Word benoemd en eene belooning ge niet van f200.— 's jaars." De heer van der Torren: Ik stel voor, om art. 2 aldus te lezen „De ontsmettingsdienst staat onder een leider, die door den Raad wordt benoemd en eene belooning ontvangt van f3000.— s'jaars". Bij deze redactie blijft het mogelijk een medischen leider aan te stellen. Ik kan er niet over oordeelen, wie de meest aangewezen persoon is, een medicus dan wel een technicus. Ik zou willen, dat de Raad iemand benoemde naar aanleiding van een oproeping van sollicitanten, op voordracht van B. en W. De heer Broekhuizen: M. de V.Ik stel voor om een medicus als leider te benoemen. Dan kan de Raad zich over dit denkbeeld uitspreken. Anders komen wij niet te weten, hoe de Raad er over denkt. De zaak is voldoende toegelicht en ieder kan zich I een opinie daaromtrent gevestigd heb- I ben. Het moet nu, bij dit artikel, be- I slist worden. De Voorzitter: De heer van I der Torren steltu s voor om art. 2 I aldus te lezen „De ontsmettingsdienst I staat onder een leider, die door den I Raad wordt benoemd en eene beloo- I ning ontvangt van f 300 's jaars''. De heer Broekhuizen stelt voor de eerste alinea te lezen „De ontsmet- j tingsdienst staat onder een medicus, die door den Raad wordt benoemd en eene belooning ontvangt van f 300, 's jaars". Ik zou don heer Broekhuizen in overweging willen geven ook voor j te stellen de 2de alinea te schrappen. I Wordt het amendement van den I heer Broekhuizen aangenomen, dan I wordt peise een medicus de leider. I Blijft de 2de alinea in het artikel, dan zouden wij er nog over kunnen den ken haar aldus te doen luiden: „Hij wordt, wanneer hij niet is medicus, bijgestaan door oen medischen advi seur". Dan krijgen wij een uitspraak over 1 beide systemen. De heer Knuttel: M. de V. Zou I j het niet gewenscht zijn hier geen mei- 1 ding te maken van eenig salaris? Ik kan niet beoordeelen, hoe hoog het salaris moet zijn, maar uit dit artikel maak ik op, dat de z.g. leider krijgt I een salaris van f 300.en de medi- I sche adviseur een salaris van f 200. te zamen f 500.—. Het zal waar- I schijnlijk wel niet in de bedoeling I liggen dat, als er slechts een leider I zonder adviseur komt,^ die leider f 500.— krijgt. I Ik acht het niet gewenscht het sa laris in de verordening vast te leggen, want als het daarin vastgelegd wordt en het salaris blijkt ten gevolge van de vele werkzaamheden te gering te zijn, dan zou, wilde men het salaris verhoogen, het artikel der verorde ning moeten worden gewijzigd, terwijl anders alleen een besluit van den Raad voldoende zou zijn om den func- I tionaris een verhooging toe te kennen. I De V o o r z i 11 e rDe verordening I moet bevatten de noodige getallen en I I cijfers, ten einde den Ministèren staat I te stellen over de kosten te oordeelen. I Wij zullen dus ook het salaris daarin I moeten opnemen. De Raad heeft na tuurlijk de vrijheid om later, wanneer het salaris te laag blijkt, dit te ver hoogen. Aangezien nu de gemeente I moot medebetalen in de kosten, zal de j I Minister ongetwijfeld later wel mede gaan met een verhooging, wanneer de Raad die noodig oordeelt. De heer Knuttel: Wanneer slechts 1 .persoon aan het hoofd van den dienst komt te Btaan, zal het kos- ten f 300.en wanneer de zaak in twee handen kom f .500. De Voorzitter: Het is niet hetzelfde werk. T)an komt er een medisch adviseur bij. De- heer Broekhuizen: Een bedrag van f 500.acht ik veel te hoog. Het is eigenlijk geld weggooien. Het kan best door 1 persoon gebeuren I en dan mag de belooning wel f 300.— zijn. Dan heeft de leider ook admini- I stratief werk. Niet als het gescheiden I I isdan wordt ieders werk zooveel I minder. Ik behoef in dit opzicht geen afzon derlijk voorstel in te dienenhet ver valt wanneer mijn amendement ^rordt aangenomen. De Voorzitter: Mag ik aan nemen, dat de hoor van der Torren voorstel art. 2 aldus te doen luiden „De ontsmettingsdienst staat onder een leider, die door den Raad wordt benoemd en eene belooning ontvangt van f 300.— 's jaars. Hij wordt, wanneer hij geen medicus I is, bijgestaan door een medisch ad viseur, die door dpn Raad wordt bo- noerad en eene belooning geniet van f 200.'s jaars De heer Broekhuizen stelt voor om de 2de alinea van art. 2 te schrappen en de eerste zinsnede te doen luidenl „De ontsmettingsdienst staat onder een leider, die door den Raad wordt benoemd en eene belooning ontvangt van f 300.— 's jaars." De heer Jongenburger: M. de V.Welk amendement heeft de verste st&ekking? De Voorzitter: Natuurlijk dat van den heer Broekhuizen. De heer Broekhuizen: M.de V.Moet in mijn amendement niet gesproken worden van een leider „die geneesbeèr is?" Dé Voorzitter: Dat is het stilzwggpnd gevolg van de aanvaarding van uw/Amendement. De heer van der Torren: Ik bedoelde alleen de 1ste alinea te wij zigen in den aangegeven zin. Ik kan mij vereenigen met hetgeen dr. Broek huizen heeft voorgesteld, n.l. dat, zoo bepaald wordt dat de leider is een medicus, dan de 2de alinea vervalt. De Voorzitter: Maar de mo gelijkheid bestaat, dat de meerderheid niet medegaat met het denkbeeld van dr. Broekhuizen en dan bestaat de mogelijkheid, dat een technicus direc teur wordt. De beide amendementen worden voldoende ondersteund en maken der halve een onderwerp van beraadsla ging "uit. De heer van lterson: Het is voor de leden van den Raad zeer moeilijk om zich een oordeel te vormen, hoeveel eigefllijk het traktement moet bedragen. Ik ben het geheel eens met collega I Broekhuizen, dat een uitgave van I f 500.voor dit doel veel te hoog is, I want ik stel mij voor, dat er jaren I zullen zijn, dat er weinig of niets te I ontsmetten valt. Er zijn altijd jwel I ontsmettingen wenschelijk en noodig, maar het is voor mij nog de vraag, of die vallen onder onze verordening; ik stel het mij niet voor. Want de gevallen, waarop deze verordening be trekking heeft, doen zich voor bij en kele ziekten, de z.g. bij de Wet erkende besmettelijk# ziekten. Of b.v. de tuber culose daaronder gerekend wordt, is voor mij nog een «vraag; ik geloof van niet. Het zou dus kunnen zijn, dat er I jaren waren waarin wij niet geteisterd werden door de bij de Wet erkende besmettelijke ziektendan zou or eigenlijk niets te doen zijn en dan zou eigenlijk zelfs een tractemer.t van 300.— veel te veel zijn. Men zou dan het tractement opstrijken zonder I er iets voor behoeven te doen. Het is voor de leden een hoogst I moeilijke zaak óm in deze een besluit I te nemen. Wanneer wij een besluit I nemen en de Minister kan er mee I medegaan, dan kan het een voordeel I voor de gemeente opleveren, maar daarvoor zitten wij hier niet bij elkaar. Wij zijn hier om een goeden ontsmet tingsdienst tot stand te brengende financieele quaestie is wel een over wegende quae3tie, maar daarom gaat het toch niet geheel en al. De V oorzitter: Mag ik den heer van lterson er' op wijzen, dat hij zich eenigszins vgrgist. Hij is van oordeel dat deze ontsmettingsdienst, zooals hij bij deze ontwerp-verordening wordt geregeld, alleen betreft de gevallen I van besmettelijke ziekte, zooals die in de wet zijn genoemd, maar ik maak hem opmerkzaam pp art 1, dat in het late lid .bepaalt, dat de ontsmettings dienst is belast met de uitvoering en I de administratie van de maatregelen en de werkzaamheden ter voorkoming I en bestrijding van do besmettelijke I ziekten, bedoeld in do artikelen 4 en I 5 der Wet van 4 Dec. 1872, maar I verder in het 2de lid uitdrukkelijk voorschrijft, dat de dienst ook is be last met ontsmettingen in andere ziek tegevallen, zoodat deze andere ont smettingen wel degelijk door den dienst zullen moeten worden verricht. Ook denk ik wel, dat de vroes van dr. van lterson, dat er jaren zouden zijn waarin de ontsmettingsdienst niets heeft te-doen, ijdel zal blijken, ik zal hom, als medicus, niet behoeven te zeggen dat in deze gemeente steeds typhus en diphterie voorkomen, zoodat wij wel steeds de gevallen van be- smettelijkó ziekte zullen hebben, waarin volgens de wet dient opgetreden te worden; bovendien wordt pok in an dere gevallen opgetreden. Er bestaat dus zeer weinig kans, dat wij zullen krijgen een leegloopen-» don dionst, in den zin van een niets uitvoerenden dienst. De heer van lterson: Dat ben ik met u eens, maar als wij een goe den dienst hebbeh, dan zouden natuur lijk de werkzaamheden hoe langer hoe minder worden. Daarvoor is juist de dienst. De Voorzitter: Wanneer het vooruitzicht, hier door dr. van lterson geopend, werkelijkheid^ mocht worden, dan geloof ik dat wij allen zullen toe juichen de uitgaven, die het gevolg ziin van den ontsmettingsdienst. (Slot volgt.) Sinds Zaterdagmorgen is uit tat krankzinnigengesticht „Endegeest te Oegstgeest een patiënt ontvlucht. De ze patiënt verzocht een nieuwe fiets van den huisknecht te mogen probe ren, waarop hij zich eenklaps met dit rijwiel uit de voeten maakte, alle na sporingen zijn tot dusver te vergeef» geweest. Brevet als vlieger. Gistermorgen ruim 5 uur behaalde de aviateur luitenant L. J. Roeper Bosch de helft van zyn brevet als vlie ger, door ondanks een sterken wind boven het vliegterrein „De Molenhei de" bij Breda op een gemiddelde hoogte van 100 M. vijf achten te be schrijven. Opstijging en landing wa ren evenals de vlucht uitstekend. De vlucht uitstekend. De vlucht duurde twintig minuten. Als sportcommissaris fungeerde de heer Jhr. G. Bosch van Drakenstein. De machine waarmede gevlogen werd en die bijzonder voldeed, was een v. d. Burg-monoplane type Mili taire. Te Heemskerk (N.-H) wordt sinds eenige tijd vermist de 23-jarige I. R. die voor zijn vader een belangrijk be drag aan geldswaarde in 't buitenland innen moest. Dezer dagen is nu bij een familielid bericht ingekomen, dat het jongraensch met een bedrag ad f 4000 de wijk naar Amerika genomen heeft. Te Leiden is de schippeiKnecht H. van zijn schuit in den Nieuwen Rijn bij de Koornbeurs gegleden door het vastzitten van de schippershaak. Daar hij onmiddelijk naar de diepte was gezonken, mocht men er eerst na ruim een uur dreggen in slagen het lijk op te halen. Uit Pitsburg wordt dd. 24 April ge seind Het aantal der bij de ontplof fing in de Cincinnafci-mijn om het leven gekomenen bedraagt, volgens de jong ste schatting, niet meer dan 75 man. Door den damp in don mijn wordt het bergen der lijken geer bemoeilijkt. Baldadigheid. In het gehucht Aijen (gem. Bergen L.) werd dezer dagen een gouden brui loft gevierd, waaraan, zooals in dorpen de gewoonte is, de geheele parochie deelnam. Fanfare, Schuttersvereeni- ging, wielrijders werkten mede om het feest op te luisteren. Toen 's nachts eenige feestelingen in opgewekte stem ming huiswaarts keerden, zagen zij, dat de tusschen Aijen en Borgen, aan den Rijksweg gelegen windmolen nog draaide. Terwijl zij met den molenaar een praatje maakten, zette een hunner, een gewezen molenaarsknecht, plot seling den molen stil, met het gevolg, dat door den hevige# schok, de as brak en alle vier de wieken met donderend gekraak omlaag stortten, gelukkig, doch wonder boven wonder, zonder iemand te treffen, daar zich verschil lende personen in de nabijheid bevon den Behalve de aanzienlijke schade, die hem is toegebracht, is de molenaar door deze verregaande baldadigheid, geruimen tijd van zijn broodwinning beroofd. Door de politie is proces verbaal opgemaakt. (Tel.) In pais en vree Toen Dinsdag de „Evertsen" ligplaats nam naast de Duitsche kanonneerboot „Eber" te Rotterdam was op 't achter dek van laatstgenoemden bodem de muziekkapel opgesteld, die ter begroe ting van de Hollandsche Zeemacht het „Wilhelmus" speelde. Onmiddellijk na dat de „Evertsen", aan den wal lag, gingen Duitsche officieren ter begroe ting over op de „Evertsen", waarna eenige Hollandsche officieren een te genbezoek op de „Eber" brachten. Een talryke mejiigte was op de Parkkade getuige van dit wederzijdsch vertoon van courtoisie. Actie in de sigarenindustrie. Men meldt ons uit Oulemborg De firma'Dresselhuijs en Nieuwen- huysen heeft tegen 1 Mei a.s. haar lidmaatschap van den Bond van Si garenfabrikanten in Nederland opge zegd. Genoemde firma zal na dien datum haar fabriek voor de 120 uitge sloten sigarenmakers openstellen. Zooals reeds vroeger werd medege deeld, is deze firma alhier de eenige, die tot uitsluiting verplicht was, daar zij als lid van den Bond met georga niseerde sigarenmakers arbeidde. De overige firma's te dezer stede waren of geen lid, óf werkten met ongeor ganiseerden. GOUDA, 24 April 1913. Aanbesteding Tentoonstelling Gouda 1913. Hedenmorgen heeft de Gebouwen en Terreincommissie namens het comité voor de Tentoonstelling 1913 te Gouda in de Sociëteit „Ons Genoegen" aan besteed het maken, onderhouden en opruimen van gebouwen, afrasteringen, versieringen enz., het uitvoeren van diverse werken en verleenen van hulp. Hiervoor werd ingeschreven door T. Blankenvoort, Amsterdam voor f 12400. J. Slegt, alhier - 8900. Het wekte onze bevreemding dat voor dit werk zoo weinig inschrijvers waren en wij zochten daarom verband tusschen dit geringe aantal en de Woensdag j.l. in ons blad geplaatste advertentie van de afd. Gouda van den Ned. Aannemersbond. Toen bleek ons dat genoemde afd. gemeend heeft tegen deze aanbesteding een actie te moeten instellen. Uit goede bron ver namen wij dat het bestuur dier af- deeling in het artikel „geschillen" in het bestek aanleiding vond daartegen te ageeren. Bedoeld artikel luidt „Wanneer tusschen den aannemer „of den architect verschil omtrent het „werk, het bestek of de A. V. ontstaat, „?oo mede over de afrekening, ver blijft de uitlegging daarvan aan de „Besteders, waaraan de aannomer zich „onvoorwaardelijk en zonder recht van „beroep moet onderwerpen en godra ngen- Aangezien de Aannemersbond steeds streeft naar het verkrijgen van den toestand, waarbij besteders en aan nemers zijn gelijkgerechtigde partijen, oordeelde de afdeeling dit artikel in strijd met het streven van den Bond. Het bestuur heeft voor de besteding tevergeefsch getracht bij den architect, den heer L. Koole, dit art. te doen vprvallen en daarvoor in de plaats te stellen dat alle „geschillen" zullen worden onderworpen aan de uitspraak van den Raad van Arbitrage voor Bouwbedrijven in Nederland. Na deze weigering heeft het bestuur der afd. per advertentie'de gegadigden opge roepen tot een vergadering, welke gisterenmiddag in het Schaakbord plaats had. Op die vergadering was ook de architect tegenwoordig. Na vele besprekingen werd met algemeene stemmen, bohalvo die van den lieer Slegt, besloteit tot niet-inschrijving. Het bestuur van den Aannemers bond heeft voor do besteding heden, aan het bestodond college een officieel schrijven gericht, waarin de gehoelo toedracht wordt vermeld on waarin er op wordt gewezen dat hot hier geldt een zuiver principieele en geen per soonlijke quaestie. Nog kan hieraan worden toegevoegd dat bovengenoemde inschrijvers even min als eenige andere ter vergadering aanwezige gegadigden, lid zijn van den Nod. Aannemersbond. Gisterenavond vroeg een JJuitscher, die een rijwiel aan do hand voerde, don weg aan een agent van politie. Deze nam genoemde persoon mecle naar hot bureau van politie, waar hij bekende het rijwiel onder Moordrecht te hebben ontvreemd. Na opgemaakt proces-ver baal is hij heden naar het huis van bewaring overgebracht. Door de politie alhier is gisteren een vrouw aangehouden, die nog een dag hechtenis to goed had. Zij is naar hot huis van bewaring overgebracht. Lekkerkerk. Het 9-jarig dochtertje van den koopman L. Boero Az. had een puistje op een der armen, dat zij openkrabde. De arm begon geweldig op te zetten en dr. Kasteleyn consta teerde bloedvergiftiging. Int. Landbouwtentoonstelling te 's Gravenhage. De Landb -tentoonstellingscourant schrijft: Het terrein, ruim 21 H.A. groot, wordt door eep tweetal straat wegen, die reeds geruimen tijd geleden gereed kwamen, doorsneden. Opdat men ook daar buiten zich zonder ge vaar voor de gevolgen van onverhoopte regens zal kunnen bewegen en om te bereiken, dat het vervoer van zware goederen over het terrein gemakkelijk zal kunnen plaats vinden, worden wegen van oude dwarsleggers der spoorwegen gemaakt. Zij, die wel eens de tentoonstellingen van de Royal Agricultural Society of Engeland be zochten, weten, dat oud spoorweghout zich uitstekend daartoe leent. Ook op de aanstaande tentoonstelling van de D. L. G. te Straatsburg zal, in navol ging van de Doncaster-Show in 1912, voor het eerst van dergelijke wegen gebruik gemaakt worden. Met uitzondering van de drie in gangen is het geheele terrein afge rasterd, zoodat personen, die daar niets te maken hebben, geweerd kunnen worden, een maatje gel, die in hooge mate nuttig werkt, daar het vele hout, dat voor den opbouw der verschillende gebouwen aangevoerd is, het begrip van „mijn en dijn'""van menigeen op een harde proef stelt. Van de gebouwen zijn er reeds meer dere voor een groot deel opgetrokken. Met uitzondering van de kantoren bij den hoofdingang is jBchter nog geen enkel gebouw afgedekt; zulks zal in den tjjd van 1—-15 Juli 1913 geschie den, waarna de verschillende inzenders tot het opstellen van hun inzendingen kunnen overgaan. Waar de opbouw der tentoonstelling op dit oogenblik, dus ruiip vier maanden vóór de ope ning, reeds zeer ver gevorderd is, wordt van de inzenders verwacht, dat ook zij allen er voor zullen zorgdra gen tijdig gereed te zijn. Daar het tentoonstellingsterrein niet geheel vlak, maar integendeel ten deele nog al heuvelachtig is, bestaat er goede gelegenhoid de verschillende gebouwen op zoodanige wijze te plaat sen, dat do aantrekkelijkheid van het geheel or door verhoogd wordt. Zoo wordt het Hoofdrestaurant geplaatst op de duinreeks, dio zich op hot Z.O. gedeelte van het terrein bevindt. Af beelding 1 geoft hot uitzicht van de plaats, waar genoemd restaurant zal komen te staan, naar het N.W. De straatweg, van gemeentewege op het terrein aangebracht, komt duidelijk uit. Op don voorgrond ziet men het go- bouw voor do afdeeling Staatszorg voor den Landbouw op den achtergrond verschijnt het Zuivelgebouw, terwijl rechts op den achtergrond de kantoren bij den hoofdingang en een der rijwiel bergplaatsen zichtbaar is. Afbeelding 2 geeft het gebouw voor de afdeeling Staatszorg voor den Landbouw, van de andere zijde geziende kleine uit bouw is bestemd voor een diorama. Afbeelding 3 goeft den aanblik van de kantoren bij den hoofdingang, ge zien vanaf do plaats, waar de tribune zal komon het gebouw links is een gedeelte van het zuivelgebouw, torwijl rechts op do afdeeling de spanten vaji het hoofdgebouw to zien zijn. Afbeel ding 4 stolt liet-gebouw voor de af deeling Zoetwatorvisscherij voor, ter wijl afbeelding 5 een kijkje goeft op do in aanbouw zijnde boordorij in Ideze boerderij zal tijdens de tentoon stelling gecontroleerde volvette Goud- sche kaas gemaakt worden. TWEE&E KAMER. Vergadering van hedon, 25 April. Geopend te 11.05 ure. Voorzitter: Jhr. Mr. van Nispen tot Sovenaer. Eindstemming-Ziektewet. De heer de Savorüin L o h- m a n (c.h.) wenscl^t een verklaring af te leggen. Spr. mWt erkennen dat hot wetsontwerp belangrijke •verbeteringen heeft ondergaan sedert het oorspron kelijke ontwerp. Niettegenstaande dat zijn verschillende omstandigheden aan wezig voor spr. om tegen te stemmen, aangezien er z.i. geen aanleiding was voor dwang en deze materie door on derling overleg geregeld had kunnen worden. De heer Troelstra (s.d.) consta teert dat enkelo verbeteringen in dit ontwerp zijn aangebracht, o.a. de vast stelling van do uitkeering, de vermin dering van den Karenz-tijd, de uit keering van de bedrijfsongevallen-ver zekeringop andere wijze zal dit ont- worp oventuoel kunnen worden her zien en verbeterd. Principieelo bezwa ren biedt dit ontwerp niet meer zoozeer als oorspronkelijk. Daar er geen uit zicht is^ dat in de naaste toekomst een betere wet tot stand zal komen, zal de sociaal-democratische partij, onder protest tegen verschillende be palingen in deze wet, tooh haar stem aan dit ontwerp geven. De heer Nolens (r.k.) motiveert zijn stem vóór dit ontwerp. In menig opzicht zal dit ontwerp gelegenheid bieden tot uitbreiding van het daarin bepaalde, terwijl het op zich zelf vol komen beantwoordt aan de wenschen van spr. Het wetsontwerp komt in stamming. Het wordt aangenomen met 58 tegen 22 stemmen. Vóór de reóhterzijde behalve de hoeren de Savornin Lob man en Bichon en de sociaal-demo craten. Tegen de vrijzinnigen en de twee heeren van rechts. Minister Talma wordt door vele leden gelukgewenscht. Kustverdedigingsfonds. De heer Troelstra (s.d.) zet zijn Woensdag afgebroken rede voort en wil nagaan in hoeverre ons land ver plicht is den nieuwen koers in te slaan, die Woensdag door spr. is aangegeven. Daarvoor heeft men zich in te denken in de positie die een klein land heeft in te nemen ten aanzien van het be houd van zijn onafhankelijkheid. Vroe ger heette hetzorg toch voor groote militaire macht, voor een sterke toe rusting, want uwe onafhankelijkheid hangt af van de macht, die ge kunt ontwikkelen. Want als ge uw neu traliteit niet kunt handhaven dan zult ge uw onafhankelijkheid verliezen. Spr. noemde het wetsontwerp reac- tionnair, omdat het niet de ontwikke ling van het internationale neutrali- teitsreeht volgt, doch dat 'het daar lijnrecht tegen in gaat. Het had in de lijn der ontwikkeling gelegen dat deze regeering, beseffende in welke moei- lijko positie de kleine naties geraken, had getracht in contact te komen met die andere kleine naties. Dit ontwerp gaat in tegen de vredes-strooming, juist in de kleinere naties. Do heer Roodhuyzen (u.l.) zeide dat liet wetsontwerp dat thans voor ons ligt, het kenmerk mist van met den noodigen ernst te zijn voorbereid. Het ontwerp ligt er "van 1910 en het zou er nog liggen, indien deze minis ter niet achter de groene tafel zat. Dat hoeft zelfs do Standaard erkend. Het tijdstip is absoluut ongeschikt om thans dit ontwerp te behandelen. De Kamer is moe en afgewerkt. Was om politieke redenen de Tariefwot niet op zij gezet, dan zou dit ontwerp niet behandeld zijn. De zitting duurt voort. Hervatting van den arbeid. Brussel, 25 April. Hedenmorgen werd te Luik op meerdere plaatsen hot werk hervat. Ook te La Louvière is een zeer belangrijke beweging tot hervatting van den arbeid in de ko lenmijnen en fabrieken. Tc Antwerpen zijn de dokwerkers weder aan don nibeid gogaan, terwijl ook in fabrieken en werkplaatsen al gemeen het werk weder wordt opge nomen. Telefonische verbinding y met Engeland. Londen, 25 April. In hot Lager huis verklaarde de Postminister Sa muel dat de telefonische verbinding tusschen Engeland, Nederland, Duiseh- land en Zwitserland, spoedig geopend zal worden. l)e' Oostenrijkscho pers. Wkrnen, 24 April. De Oostenrijk- sche bladen houden zich bezig met hot vraagstuk van Skoetari. Zij vragen do regeering onmiddellijk maatrogelen to nemen tegen MontoROgrQ, met of zon der modewerking van Europa. Een nieuwe draednought. Castellanare, 24 April In tegen woordigheid van het vorsteiijk echt paar, de prinses, don hertog van Oporto de ministers en de talrijke hoog waar digheidsbekleders, is gisteren met veel succes do zesdo draednought„Driiliou to water golaten. Staking ontweken. New-York, 24 April. Ton gevolge van een arbitrage-beslissing van de Board of Trade zullen de machinisten van 54 lijnen in de West oen loons- verhooging van 10 a 20 procent ont vangen. Ballet-Pantomime Sylvia. Na de opvoering van de Ballet- Pantomime /-„Sylvia" van Leo Dolibes door leden en oud-leden van het Utrechtsch Studenten-concert, versterkt door het Utrechtsch Stedel. Orchest, hedenavond te Utrecht zullen do vol- gendo opvoeringen voor het publiek plaats hebben op 26 April tq> Rotter dam (Groote Schouwburg), 2 Mei te Utrecht (Schouwburg) en 3 Mei 's Gra venhage (Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen.) Jfe WADDINXVEEN. GEBOREN10 April. Gerrit, ouders A. Groen en E. Borg. 11. Johanna Maria, ouders Th. van Kloef en A. C. van Zoelen. 13. Willem, ouders B. F. Rietveld en M. C. Loef. GEHUWD 16 April. W. van Wijn gaarden en W. M. van Wageningen. 24. J. Qualm en«K. A. Breedijk. OVERLEDEN16 Apil. W. Riet veld, 2d. 17. J. C. Hoogerdijk, 5 w. J. A. Horde, 48 j. echtg, vah B. Bik ker. B.C. Hoogerdijk, 6 w. 21. S. Iloogendoorn 73 j. wed. van H. ten Zijthof. E. in 't Hout 31 j. echtg. van G. Pellekooren. REEUWIJK. GEBORENCornelia Johannes, ouders M. van Leeuwen en C. M. Kromwijk. Suzanna Johanna, ouders A. M. Schoonderwoerd en M. Burger. Johannes, ouders G. van Dijk en K. van der Star. GEHUWD: L. N. van Leeuwen en P. C. Blonk. J. van Heijningen en L. Dijkman. OVERLEDENS. J. Schoonder woerd, 2d. C, J. van Kampen, 8 m. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE J3ILDT. Hoogste barometerstand 771.2 te Korta, laagste stand 742.j8 te Vostman- ver. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidelijke wind, moest zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen- of onweersbuien, zelfde iem- peratuur. VAN DEN 25 APR(L 1913. Vorige Hocrs. 79 iS5 63 99':1/ 85 Mnatslecuiugcii Ned. Cert. Werkelijke"- Schuld 3 pet. Oosteur. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Araort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 pot. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ,90'V» ld Obligatio 6o Emis sie 4 pet B4Vi Japan. Obl. 1899 4 pet. 81 Mexico Afl.Binnenland Obl. 5 pet. «4V( Brazilië. Funding Lee* ning 5 pet. 103'/i d. Obl. 1889 4 pet. 827/, Vónezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. ö8 Hunk- cii Predict iiistel- liiiffeii. Ned. Bankaandeelon 224'/j Industr. Oiideriiemiiiicen American Car Foun dry Comp, C. v. A. 51 ld.Smelting ^Refilling Co. Cert. v. Aand. 69 /f Anglo American Tele- - graph Cy. Cert. v. A. 24 U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. 021/ Kol. Predict lnstell. en Puituur Oiideriicmiiiiccii Handelsvor. „Amster dam" Aand. 193 Jav. Cultuur Mij. Aand. 287:}/* Nod. Handel-Mtf. C.viA 1893/» nyiibouw iiycu. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. J Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aandr 206 Great Cobar Aand. 487/j, Pctroleam-Oiidern. Dortscho Petrolóum In dustrie Mij. Gew. A. 178 Kon. Nod. Mij.totExpl. v. Petr.Bronn.O.v.A 583', „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A 525 Scheepvaart tlijcn. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. IStt7/, Stoomvaart-Mij„Zee land" Preferente A. 118'/ Int. Mercantile Marino, Oy. afgest. Pref. A. 4 V: Taimk-OudcriieiiiinKCii Bindjey Tabak Mij. A. 1 HO'/t Diversen. Maxwel Land Qpant Cert. v. Aand. $Va Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. IQ3/* Spoorwegen. Holl. IJzoren Spoor- wegmij. Aand. 90'/» Mij. t. Expl. v. Staatsr spoorwogen Aand. 9£f Zuid-Italiaan. Spwniij. Serie A-H Obl. 3 pot. 63^/, Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. 185Vt dito dito Act. do Jouiss. 8G% Amerika. Atchison Alg. Hypb. Ob|. 4 pot. 08rj Erie Spoor weg-Mij. Gew. Aand. 29 Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gow. A 1543/\ Wabash Gew. Aand 311/, Premieleeniiigeu. Amsterdam Aand. 3 pet 100' Hongarije. TheLs-Re- gulirungs-Ge8. 4 pet. 15Ö3/, GELDKOERS, j f Prolongatie 33;i pCt. Nat. Staatsf. luier, Buitepl. onver anderd, Culturen idem, Tabiikkcn stil, Petroleum prijshoudend, Amerikanen tamelijk voel omzet, Mynen. stil, Rub bers luier. «xjG#Dck>

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2