kling. I |i. Kilo ^college I te” K GEWETENLOOZE. .52e Jaargang. behalve Zon- 1 Bixitenlaxxd.. Buitenlandse!! Nieuws. 1 IEL1LLE1OA. noteeren wij I I I i o. 21. T71t die Z=©xe. ezi. -rroox O-o-clqLsu exi Oxxx.S'txoZfcozx. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. KEIHBSGEVIIIIG. en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon. Intern. 82. No 12158. 8 do heer" k van des voor- tens de Wet van 3t aan de Directie (Wordt vervolgd.) an het Kies- den meeaten ’.DINGEN. 5ENDIJK. f 1.25 1 50 Gemeente" Ir. FONG. VEEN Az. JEWAAGEN Sr. KRIMPEN. Een politieke voetbal-match. Do schrijver van do Dordtache Kiekjes in Thorbecke, vrijzinnig weekblad voor het district Dordrecht hooft hot deze Balkan-Staten. Essad pasja Koning van Albanië. Belgrado, 26 April. (Reuter) Volgens berichten uit El Bassan zou Essad pasja, in overeenstémming met Dja- wikkenden en wegenden Sir Edward Grey, den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, heeft de gezan tenconferentie tot nog toe bewonde- renswaardig werk verricht. Waar het geheele vertrouwen in de Europeesche diplomatie dank zij het optreden van onbenullige voormannen, was té loor gegaan, daar frappeert het dat Sir Edward Grey een eensgezindheid hoeft tot stand weten te brengen, die een rust en kalmte onder de bewoners van Europa heeft gebracht, dat velen waar onder lang niet de slechtsten, met vertrouwen naar een toekomst zien, van betere samenwerkjj begrippen en meer wa schen Entente en Drie ooit op den voorgrond van meer fcMen tus- id. Zonder o_ te komen is Sir Edward Grey misschien wel de meest beteekenende diplomaat van dezen tijd. Diplomaat is hij, in zoowel gunstigen als ongunstigen zin. In on- gunstigen zin treedt hij als diplomaat op, wanneer hij de werkwijze van zich en de zijnen liefst niet in hot openbaar ziet besproken. In gunstiger zin laat hij zich echter kennen waar hij door zijn groote helderheid van geest de toestand scherp doorziet en al zijn talent aanwendt tot behoud van den vrede. in de stad zouden terugkeeren, op een avond, terwijl de zon even door do regenlucht was verbroken en nu in gelen glans aan den horizon stond, ging Klothilde naar buiten, met het verlangen, om vóór den winter in het vroolijke Berlijn haar maanden lang van de jonge landhuisstad zou scheiden, die nu reeds iets grauws-kreeg, nog eens rond te rijden. Zij kwam op de gedachte Victor mee te nemen en dus moest Frans het rijtuig met de ponies voorbrengen. Het trof goed, juffrouw Leseur was in Berlijn en Glaser werd daar eveneens lang opgehouden. Zoo reed zij dan uit, zonder koetsier, op den straatweg, om daarna achter de verlaten keten den breeden landweg te nemen, die bijna geheel om Eind- Berlijn liep.. Tegen den volgenden middag had Klothilde een ontmoeting met Herbst in de Berlijnsche woning vastgesteld, voor het eerst sedert weken. Zij zou daar eenige uren alleen zijn daarna zou ze haar man afhalen, om voor het laatst met hem in dezen tijd buitens huis te eten. En zoo deed haar deze rit goed, want den geheelen dag had zij reeds over al haar leden gebeefd, hetgeen ze onverklaarbaar vond. Zij was toch anders zoo vastberaden ge weest 1 Oostenhijk-Honoarije. Een gewichtige conferentie te Weenon. De dagbladen hechten groote be- teekenis aan een conferentie, die gis teravond, naar het schijnt, geheel on verwacht heeft plaats gehad op het ministerie van Buitenlandsche Zaken tusschen graaf Berchtold en generaal Conrad van Hötzendorff. De minister en de generaal zouden zich vervol gens begeven hebben naar het slot Schönbrunn, waar zij in weerwil van het late uur door den keizer in audiën tie zouden zijn ontvangen. Men kan deze conferentie beschouwen als een teeken, dat Oostenrijk staat aan den vooravond van krachtige beslissingen ingeval de mogendheden blijven aar zelen. volgden waarna de galarijtuigen voor bij het front der tentoonstellingsge bouwen, waar onder meer Nederland- sche soldaten in hun nieuw uniform de oer bewijzen, naar het paviljoen der stad Gent reden. Dit paviljoen ver beeldt het geboortehuis van keizer Karel. Burgemeester Braun verwel komde er den Koning in voor een Waal zeer vloeiend Nederlandsch en de Koning antwoordde langdurig in uitnemend Vlaamsch. Do vorston toe kenden hot gulden boek dor tentoon stelling. De geestdrift der bevolking was op hot tentoonstellingsterrein als op don korten tocht daarheen zeer groot. China. Een beschuldiging tegen Joean-Sji-Kai. Do civiele en militaire gouverneurs van Kiangsnu hebben, naar aan de „Daily Chronicle” gemeld wordt, in een telegram aan het Chineescho ka binet en het parlement een aanklacht ingediend togen don president dor re publiek Joean-Sji-kai, wegens modo- pligtigheid aan den moord op den oud- minister Sung, die 20 Maart j.l. op het station werd neergoschoten. Reeds meermalen zijn dergelijke be schuldigingen tegen don president in gébracht, doch deze konden niet met bewijzen gestaafd worden. Thans zou echter uit zekere documenten geble ken zijn, dat de secretaris van den president met do drie gearresteerde medeplichtingen in verbinding heeft gestaan, dat deze zelfs de auteur in tellectualis van den aanslag zou zijn en dat Joean-Sji.Kai volkomen op de hoogte» vpn het doen en laten van zijn secretaris en zijn toestemming tot het plegen van don moord gegeven had. Als motief van den aanslag wordt °Pgegeven> dat Sun-Jat-Sen on ande ren het plan gevormd hadden om ex- minister Sun president der republiek te maken. De thans door genoemde gouverneurs ingediende aanklacht heeft enorme sensatie in het land ver wekt en men vreest,-dat eerdaags een crisus moet uitbreken, waarbij het le ven van Joean-Sji niet geinig gevaar loopt. G0UD8CHE COURANT. P H U S VAN HET ABONNE MENT? er kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad 1 50 Idem franco per post l !U) Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau :”Lance Tiesdeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Europeesche djplomatie. Nu de Belgische staking niet meer de aandacht in t zoo sterke mate tot zich trekt, daar we feitelijk iedoren dag weer duizenden aan Ket werk zien trekken, is plotseling een nieuwe steen des aanstoots voor het Europeesche diplomatieke gezelschap in den weg gekomen. Waar de Belgische staking in hoofdzaak slechts nationale betee- kenis had, daar heeft Skoetari een meer dan Europeesche beteekenis. Wie zich in de geschiedenis de tijd herin nert van de Heilige Alliantie, die kan het nu vaak betreuren, dat Europa in twee kampen is gegroepeerd met naar het schijnt vaak geheel tegenstrijdige belangen. En grooter wordt de betee kenis van beide staatsgroepen, waar «-zij door hun koloniale politiek tot in de andere werelddeelen lijnen van scheiding hebben getrokken. Die altoos tegen elkaar ingaande statengrpepen zijn de nachtmerrie voor de rust van geheel Europa, ja door hun uitgebreide beteekenis voor bijna de geheele wereld. Geen vraag van internationale be teekenis of de Entente staat gereed een andere oplossing dan de Driebond te geven. Dit te weten maakt elke verwikkeling zooveel te onaangenamer. Wij moeten dan ook van harte loven, l dat de Europeesche diplomatie, hoe onmachtig ze zich anders meestal be toont, aan het eind van den Balkan oorlog op een waardige wijze heeft weten te toonen in dienst te staan van den vrede. Onder leiding van den kalmen, den bezadigden, den nooit «verhaast werkenden, den nauwkeurig arm op, om haar te troosten, na, i, o a, i, o Goed, mijn schat. Wees maar niet bang. Dadelijk zijn we hier uit Reusachtig groot verrezen de keten eensklaps uit don nevel. Hot rijtuig bleef stilstaan. Mot het angstzweet op hot voorhoofd lilde Klothilde den jon gen er liet hem oen eindje naast haar trippelen. Toen zij echter de .verkoolde stookplaatsen gewaar word, schepte ze weer moed. De grond was hier hard. Een broede weg voordo hier langs waarop zij het rijtuig gelukkig kon brengen. De dieren schudden zich, hinnikten luid en rukten aan hun halsters. Dp wind was opgestokon en sloeg ergens oen luik dicht. Een losse plank knarste en oon hol geluid werd hoor baar, dat in oon schel gefluit wegstierf. De najaarsstorm woedde over de daken, waar hij in oon suizende melodie over ging, het leek wel, alsof daar binnen nog eenige verlatenen zaten, dio kla gend hun Poolsche liederen aanhieven. WegT weg! weerklonk hot in Klothilde’s binnenste. Toen zij omkeek was Victor verdwenen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het ie Suppletoir Kohier der plaat selijke directe belasting naar het inkomen in deze Gemeente, voor het dienstjaar 1912/13, door Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- land goedgekeurd, in afschrift gedurende vijf maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der Gemeente en dat voormeld Kohier ter invordering is toegezonden aan den Gemeente-Ontvanger. Gouda, den 28 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoamd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. Lang had ze nog niet langs de wer ken op die afgelegen plaats gereden, of zij mende naar het bouwland, door de weiden, waarover een nevel hing, die op en neer bewoog, evenals het verwarde haar van oude moerasheksen, die voor haar avonddans uit den bodem opstijgen. Eens trok zij de teugels aan denkend aan den schrik, dien zich van hier uit verspreid had. Toen echter reed zij door. De blijdschap van den jongen verlokte er haar toe die met zijn „n i o” naar rechts en en links wees, als zag hij een wonder, waatvan de aanblik zijn heele gemoed vervulde. Niet waar, dat is mooi, zei ze en pakte hem warmer in zijn jasje. De zon ging roodgeel onder en liet haar zwavel kleurig licht over dezen nevel glijden. Langzaam liepen de paarden verder, zacht snuivend, toen zwarte putten zichtbaar werden, waaruit een bedor ven lucht opsteeg. De nevel was hier doorzichtiger. Foei, wat ruikt het hier, riep Klothilde en liet de zweep knallen. Zij wilde omkeeren, maar er was geen gelegenheid om te keeren. Eerst daar, waar de daken der keten als in den nevel zwommen, moest de plek liggen die zij zocht. Plotseling echter, toen ze haar had bereikt, bleven de paarden gij Van 1—5 gewone regels niet bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 'K-W Bi) achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit- i’» betaling, elfe regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel Groote letterden randen naar plaatsruimte. staan, want dé toegang was door bal ken versperd. Zij mende naar rechts, waar wagensporen naar de hoogte leidden. Angstig stapte zij uit en leidde de paarden, die het rytuig met moeite over den gladden weg trokken. En toen zij stap voor stap vooruit kwam, werd zij door vrees bevangen, dat ze den goeden weg niet zou kunnen vin den en door het donker overvallen worden, want reeds was de zon geheel ondergegaan en worden flauw schit terende sterren aan den verbleekenden hemel zichtbaar. Hot werd koel, de kleoderen begon nen vochtig te worden en akelige dampen stegen uit de diepte op. Om zich zelf gerust te stellen, praatte ze luid met Victor, sprak de ponies moed in en dacht daarbij aan den nacht, aan Gliiser en den geliefde. Plotseling, toen de vrees haar de tranen in do oogen drong en zij den grauwen nevel steeds dichter voor zich zag, viel het haar in, dat haaf heele leven op dien nevel leek, waarin zij, voor altijd ver dwalen zou. Victor, ben je daar nog? Wees rustig, lieveling, spoedig zijn we op den goeden weg. Stil zat hij op zijn plaatsje, het ge vaar vermoedende, waarin zij zich be geven hadden. Bevend hief hij zijn 86) Klothilde had zich dapper gehouden, maar met de kunstmatige inspanning eener vrouw, die de ontmoeting met den geliefde slechts vreest, om niet voor de tweede maal zich zwak te toonen. Ze had Herbst vergeven, maar nooit wilde ze zijn huis meer betreden, dat haar ontheiligd scheen. Tweemaal had ze aanvechting gevoeld, hem in den stillen winkel van den koekbak ker te spreken, en beide keeren had aÜ zijn hartstochtelijke verzekeringen geloofd, dat hij evenals vroeger weer vrij was en naar den druk hater lippen jachtte. En zwak, had zg hem weer Jgfferd, als een gewone deern. Hij •Sie een nieuw tehuis zoeken voor den winter, in een buurt, waar niets haar meer aan de onaangename ver ding in de Louisestraat herinneren »ou, En zij liet zich de hand streelen, •loot als betooverd de oogen, in stilte zich verheugend in dit uitzicht, rustig in de gedachte, dat GUser als altijd, niets vermoedde. Brie dragen voor ze naar hun huis vid Vasja, Albanië tot autonoom ko ninkrijk hebben verklaard, onder sou- vereinfltoit van den sultan. Bklgu. A)e tentoonstéWBt te Gent. ^Zaterdagmiddag «nhiedde de in wijding van de wereldtentoonstelling te Gent en van do bloemenfeesten aldaar door den konihg. De koningin en prins Leopold vergezelden Z. M. Onder groote geestdrift on toejuichin gen van een talrijke volksmenigte kwam do souverein op hot tentoon stellingsterrein. De algemoene. voorzitter der ten toonstelling, old-minister Cooremans, hield, naar de part. corr. van do N.' R. Crt. seinde, do eerste rede. „Niets was moeilijker aldus de redenaar dan te {Gent oene ten toonstelling in te richten, maar de hoofdstad van Vlaanderen had tot moreelen plicht die te houden. De oer en de toekomst der stad hingen ervan af en waren do omstandigheden dan ook niet steeds gunstig, de tentoon stelling moost er komen. Dat wij in onzen durf en in onze hoon niet be schaamd werden, bewyst de uitslag, maar onze trots erom moet ons niet doen vergeten wien wij ze verschuldigd zijn. Heil dan aan al de medewerkers en in de eerste plaat» aan Koning on Koningin, die heden onze erkentelijk heid deel lieten nemen, heil aan den minister van nijverheid en arbeid, aan de wetgevende kamers, aan den provin cieraad, al verleende deze minder gel- delijken steunheil eindelijk aan stad Gent, die zulk prachtig bewijs van geestdrift en durf gaf, maar die er dan ook bij winnen zal, dank zij de tentoonstelling, hare hygiënische en oeconomische diensten zoo ontzagge lijk uit te breiden. Trouwens niet alleen op een prachtig krachtvertoon van het eigen vaderland mogen wij wijzen, vooral aan het buitenland zijn wij dank verschuldigd waar het ons zoo prachtig tegemoet trad. Hot zal in groote mate tot het slagen der ten toonstelling bijdragen. Het is dan ook met bijzondere dankbaarheid dat onze hulde gaat tot do bevriende volkeren.” Na hem spraken nog de Minister Huber en de procureur-generaal Gallier. De wandeling door de heerlijke bloe mententoonstelling ving daarna aan. De (Koningin vooral toonde veel be langstelling. Talrijke voorstellingen week over de politieke voetbal-match, die op hot oogenblik de belangstelling heeft on terecht van duizenden bij duizenden in den lande. Er staan, zoo schrijft hij, twee elf tallen tegenover elkaar, links tegen rechts, die ik u even wil voorstellen. Do opstelling is aldus: Links. Marchant De Meester - Smeenge Rink Borgesius Ketelaar v. Karnebeek - Tydeman - Roodhuyzen Drucker Troelstra. De Geer - v. d. Molen - Heemskerk v. Wijnbergen - v Idsinga. Do Savorn. Lohman - Kuyper - De Waal Malefljt Colijn - Nolens Talma. Rechts. De keuze van Marchant als doelver- dediger bij links is uitmuntend. Ba rend van Hemert is een lange, pootige kerel, maar hij haalt niet bij Marchant. Jongen, jongen, wat een lengte heeft die. Die bestrijkt mot zijn armen on boenen hot heele doel en het moet al oon rare schuiver wezen, die hem ont glipt. Do Moester en Smeenge bezetten hun plaats met groote zekerheid, de een als ftnancieele specialiteit, de an der als de onvermoeide voorzitter van Schuttevaêr. Wat een uithoudings vermogen die laats! e. Borgesius is natuurlijk de leider, die op olk moment ingrijpt, aanvuurt en voor hot hechte verband zorgt. Rink, die vroeger geen onverdienstolijk voor- waartsspeler was, is naar de midden- linie verhuisd on doet daar nog steeds goed work, evenals Ketelaar, die in dat verband als onderwijsman niet kan gemist worden. i De voorhoede lijkt me voor, het Rechtsche elftal nog al gevaarlijk. Vooral Roodhuyzen eu Troelstra. De eerste is beslist oon gezellige, een sympathieke verschijning op ’t poli tieke veld. Zonder z’n ernst te ver liezen, kan hij zulke leuke ballen ma ken en woet ze met een benijdens- waardigen zwier in het vijandige net te schieten. En de tweede? Troelstra is bekend om z’n keihard schot. Jongen, wat kan die langs hot lijntje draven. Al leen speelt hij wel eens te veel op zich zelf. Wat meer voeling met je nevenburen Mr. Jelles, dan is de link- sche voorhoede niet door te breken.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1