Wat is het doel en streven der Vredebonden? Bin.nexLla.rxcL Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Opgave der Personen, SPOET Laatste iiencmeu, Tweede kamer. MARKTBERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant lif fccleiiluiiiilcl te A waterdam Van Karnebeek, Tydeman en Druc- ker staan hun mannetje wel en hebben hun sporen op het politiek sportterrein al lang verdiend. En nu het rechtsche elftal. Talma tusschen de palen, 't Is ontegenzegge lijk een stoere kerel, vasthoudend in menig opzicht, maarhij heeft als doelman een eigenaardig gebrek. Nu en dan valt hij plotseling om en het gevolg is, dat hij kan visschen. O. i. doet Coffin mee als invaller. Met het oog op Talma is zijn plaats daarom niet slecht gekozen, maar het is ook best mogelijk dat, hij metéén van de mindere spelers omwisselt, hoewel dan de achterhoede weer te veel verzwakt. De leider van het elftal, Kuyper, kan zich niet zoo beroemen op z'n mannetjes als de linksche Borgesius. Ze zijn lang niet zoo geschoold. Hij is het verttouwen min of meer kwijt, is te opdringerig, wil te veel heerschen. Dat prikkelt tot verzet en verbreekt de eenheid. Dat zal trouwens do groote fout bij dit elftal wezen. Daarvan fcal menigo strafschop het gevolg zijn. En dan zullen ze het hard te verantwoor den hebben. De Waal Malefijt is een onbeteeke- nend M>eler en met den rechts-buiten Van Idsinga vormt hij een zwakken, rechtschen vleugel, want deze gaat nog al eens buiten de streep. De tegenpartij zal daarvan een vrucntbaar gebruik maken en er krachtig opzitten. Heemskerk is geen knap voetballer, lang niet, maar hij is glad. Zijn schot is niet zeker en daarom zal hij meer zijn kracht zoeken in centre-spol. En daarin is hij ontegenzeggelijk handig. Daarom ook heeft hij Van der Molen s en Wyn bergen naast zich, de ver maarde subsidiejagers, beroepspelers, die elk kansje benutten om den buit binnen te krijgen. Die opstelling is nog zoo dom niet. Wat den linkervleugel betreft, daar van is nog weinig met zekerheid te zoggen. De Christ.-Hist, spelers De Geer en Do Savornin Lobman doen wat wispelturig. Ze zyn met hun bui tenplaatsing niet zoo heel erg content, 't Is, of ze voorgevoelen, dat ze hee- lemaal uit hot elftal zullen worden gedrongen. Nou, dat is alles behalvo aangenaam er. als Kuyper niet oppast, dan geven ze er heeloraaal den brui van en gaan op zich zelf eon partijtje voetballen. En over behoorlijke invallers kan de leider uit de Kanaalstraat nu juist niet beschikken. Och, dan neemt hij zijn toevluoht maar tot de R.-K. collega's van Nolens. Die loopen ook wat beter in 't garoel. We zijn zeer benieuwd naar den einduitslag. En hoewel voorspellingen altijd gevaarlyk zijn en voetballen veel van het toeval afhangt, lijkt ons toch het linksche elftal het best. Onze ver wachtingen gaan ook naar dien kant. Rechts heeft heel veel kans klop te krygen. En ik zou zoo zeggen: Dat hebben z^ dan ook dubbel en dwars verdiend Zy willen de overtuiging vestigen, dat de oorlog niet behoort tot do noód- zakelykheden van het volkerenleven, gelijk zich dit door de eeuwen heen tot de hoogte van thans heeft ontwik keld. Zij zyn van oordeel dat, moge mis schien in vroeger tijden de oorlog recht van bestaan hebben gehad, dit thans niet meer kan worden beweerd. Zij zyn innig overtuigd, de oorlog nimmer eenige moeielykheid doet ver dwijnen slechts gedachten vormt aan weerwraak. Zy willen den oorlog in de naaste en directe toekomst zooveel mogelyk voorkomen en daarmee bewijzen, dat er een beter middel in het volkeren- loven is om geschillen op te lossen dan het zwaard dit biedt. Dit middel, het is de instelling eener rechtsorde ook voor de landen gezamenlijk, zooals dio sedert eeuwen bestaat voor elk der landen afzonderlijkhet vaststel len van een Volkenrecht, afdoend re gelend de verhouding tusschen de Staten en de voltooiihg van een door alle Staten te eerbiedigen scheidrecht spraak voor de internationale geschil len, gelijk toch ook de nationale recht banken naar wet en recht de particu liere geschillen tot oplossing brengen. Uitgaande van de stelling, dat ge weld geen geoorloofd beginsel, geheel geen beginsel is dat alle recht, dat op maoht heet te berusten, onreoht moet zijn zyn de Vredebonden overtuigd, dat met het voortgaan der beschaving steeds meer de weg zal gezocht worden naar een zoodanige oplassing van internationale moeielyk- heden, dat deze niet ingrijpt in het commercieele en economische leven der volkeren. Het effect der scheids rechterlijke uitspraken moge thans nog beperkt schijnen, naarmate deze uit spraken. meer voldoening schenken, zal dit effect zich duidelijker doen ge voelen en meer en moer in het uit zicht kunnen stellen eene algemeene arbitrage tusschen de volkeren. En dan zal vanzelf vaststaan, dat niet elk jaar weer millioenen en rail- lioenen behoeven te worden uitgege ven aan een 'gewapenden vrede, die schijnt door wederzijdsch ontzag den oorlog te voorkomen, ,doch die ieder volk prikkelt tot machtsvertoon en slechts brandstof voor den oorlog op stapelt. Zonder dat een oorlog uitbreekt, worden door den gewapenden vrede schatten verslonden, tengevolge waar van de noodige maatschappelijke ver beteringen onuitgevoerd blijven. De Vredebonden willen het een ieder doen gevoelen, dat een oorlog oen ramp is, ook voor die volkeren, die ,dezen niet medestrijden. Een ramp niet alleen in moreelen zin, omdat hij de beste gevoelens in den mensch doodt en de slechte gevoelens wakker roept; ee# ramp niet slechts in ide- eelen zin,\omdat hij tegen alle be grippen van menschenliefde ingaat en bij de verschillende bevolkingen niets dan haat en ellende kan kwee ken maar een ramp óók in zuiver eco- nomischen zin, omdat een oorlog slechts kan vernietigen, terwijl het welzijn van een volk juist door voort brenging WQttlt gebaat, De Vredefbnden willen de millioe nen van den gewapenden vrede zoo wel als van den eenmaal uitgebarsten oorlog behoudenbehouden ook de .onzichtbare, maar misschien nog tal rijker millioenen, die indirect door gemis aan productie worden opgeof ferd bij eiken krijg Zij weten zeer goed, dat bij de nog bestaande toe? standen, van ontwapening op zich zelf en zonder meer geen sprake zal kunnen zijn, dat zelfB een overeen komst tot beperking der wapeningen oen hoogst ingewikkeld vraagstuk is. Maar zij willen bij eiken oorlog, die zal kunnen dreigen, het waarschu wend woord doen hooren tegen het onreoht, dat staat te geschieden en ellende, die gaat komen herinneren aan beloften van arbitrage-verdragen zij willen telkens het recht stellen in de plaats van de wapenen. De Vredebonden willen geen vredes verdragen. die slechts politieke trac- taten zijn, of een oorlog alleen doen ophouden dat den oorlog, als mid del om geschillen te bellissen, uit het volkerenleven zal verbannen. De Vredebonden willen overtuigen, dat een gezonde en te eerbiedigen liefde voor Vaderland en Volksstam niet behoeft uit te sluiten waardeering voor de burgers van andere nationa liteit. En de Vredebonden willen telkens wijzen op de zedelijke noodzakelijkheid om ook de rechten van andoren, waar noodig, te erkennen en te eerbiedigen, en aldus de bevolkingen van de ge- heele wereld wederkeerig de overtui ging bij te brengen, da,t het behoud van eigen rechten het best verzekerd wordt door tusschen de Staten onder ling een volledige rechtsorde te ves tigen en haar behoud te doen bewaken door de goede gezindheid van de groote meerderheid van aller bewo ners. Los van de coalitie. De plaatselijke Christelijk-Histori- Bohe Kiesvereoniging te Hilversum heeft in verband met het Donderdag te Amsterdam gevallen besluit aan gaande het politiek en electoraal ac- ooord haar lidmaatschap van de Christ. Historische Unie opgezegd. In ha&r vorgadering van gisteren avond werd naar het Hlbd. meldt, dientengevolge besloten by de a.s. Ka merverkiezing met een eigen oandi- daat uit te* komen. Naar het blad vernoemt, wordt als candidaat van de HiLversumsche Chr.- Historischen genoemd de heer mr. M. baron Mackay, te 's Gravenhage. Schoolkinderen naar Gent. Evenals de heer E. Deen te 's Gra venhage in 1910 verscheidene groepen schoolkinderen in de gelegenheid stelde oen bezoek aan de Brusselsche ten toonstelling te brengen, heeft dit Haag- sche gemeenteraadslid, het voornemen op zijn kosten dit jaar dergelijke leer rijke uitstapjes naar de wereldtentoon stelling te Gent te bereiden aan leer lingen zoowei van de openbare als bij zondere scholen en inrichtingen voor vakonderwys daar ter stede. De heer Deen heeft een comité bereid bevonden zioh onder zyn leiding te be lasten met hetgeen daar ter stede en in de West-Vlaamsche hoofdstad ter voorbereiding en regeling dezer school reisjes noodig is. De leden van dat Comité, behalve de heer Ter I^aan, die door familie omstandigheden verhinderd is, waren Zaterdag met den heer Deen te Gent tot het treffen van de voorloopige maatregelen met het oog op den tijd van bezoek, de huisvesting der leerlin gen, enz. l^er s.s. „Ary Scheffer" komende van Havre arriveerde gisternacht de fuselier F. H. van het Ned. I. leger. Bij het ontschepen werd hij op 't Handels- terrein teAmsterdam aangehouden daar hij gedeserteerd zou zijn van het In dische leger en werd meegenomen naar het politiebureau aan de Nassau- kade. Volgens zijn verklaring was hij in Maart j.l. te Padang aan het pas sagieren geweèst met Duitsche ma trozen, die hom dronken gemaakt en meegenomen hadden naar boord van hun schip. Daar zouden ze hem ver stopt hebben en zelfs een patrouille had hem niet kunnen vinden. Bij zijn ontwaken was het schip in volle zee en droeghij een blauw pak in plaats van zijn uniform. - De kapitein van het Duitsche schip* zette den Indische fuselier te Havre aan wal, waarna de Nedorl. consul hem Woensdngavond j.l. met de Havre- boot „Ary Scheff" naar A'dam zond. De politie heeft hem gisterochtend aan de militaire autoriteiten overge leverd, die hem wel spoedig met een transport naar Indie zullen terugzen den, daar hij voor G jaar geteekend en eerst I '/2 jaar gediend had in* de Tropen. De moord in de Van Merlenstraat te 's Gravenhage. Omtrent de misdaad, Vrijdagavond in de Van Merlenstraat te ,s Graven hage gepleegd, wordt nog het vol gende vernomen. Bij den dader, Van Leeuwen, moet reeds in do laatste dagen het voorne men hebben bestaan zijn verloofde van het leven te berooven. Het is niet on waarschijnlijk dat hij zijn plan reeds Donderdag, toen hij met het meisje een fietstochtje naar Den Deyl onder nam, hèeft willen volvoeren, maar er toen, met het oog op het drukke ver keer, op den Leidscheweg, van heeft afgezien. Vaststaat dat hij voor eenigen tijd een revolver hoeft gekocht in het Warenhuis in de Spuistraat te 's Gra venhage dat hij die revolver Zater dag d. v. a. bij zich had gestoken met het voornemen om het meisje te doo- den, wanneer de gelegenheid zich voor hem voordeed. Van Leeuwen is Vrijdagavond om 7 uur uit zijn woning te Leiden gegaan en per Hollandsche Spoor naar Den Haag vertrokken. Op het Stationsplein nam hij lijn 12, stapte op het Regen- tesseplein uit en is toen regelrecht naar de woning zijner verloofde gegaan. Gelyk bekend is hij daar door zijn meisje opengedaan, nadat zij aan haar huisgenooten zich verrast had getoond over de komst van v. Leeuwen, dien zij Vrijdagavond niet verwachtte. Het meisje moet in het portaal- v. Leeuwen zeggende „Geb. (verkor ting voor Gerhardus) kom je boven" hebben uitgenoodigd haar te volgen. Van Leeuwen heeft dit toen kortaf geweigerd en moet op hetzelfde oogen- blik zyner weigering het revolverschot' hebben gelost waardoor zijn slachtoffer doodelyk werd getroffen. De dader is na het plegen van zijn misdaad per spoor naar Leiden terug gekeerd, waar hij te halftien zyn vader in de ouderlyke woning aantrof. Eerst na een uur kwam een telegram uit Den Haag waarin „een ernstige ziekte" van het meisje werd gemeld met verzoek om onmiddellijke over komst. Vader en zoon hebben toen aanstonds aan dit verzoek voldaan en zich per trein herwaarts begeven. De i'ongeman heeft tijdens de reis blijk- iaar tegenover zijn vader over zyn daad het stilzwygen bewaard. By zijn thuiskomst heeft hy zich verkleed. Althans toen hij tegen middernacht in de Van Merlenstraat kwam, droeg hij een winterjas en far.tasie-hoed niet de regenjas en pet, die hij aan had, toen hij het misdrijf pleegde. Van Leeuwen deed bij zijn komst zeer zonderling en staarde voortdurend voor zich uit. Het bleek dat hy een revolver in den achterzak van zyn pantalon droeg, welke revolver hij op verzoek afgaf. De revolver was nog van alle patronen voorzien, zoodat Van Leeuwen, na op straat de leege huls te hebben weggewornen, in Leiden thuiskomende, vermoedelyk een nieu wen kogel in het wapen heeft gedaan. De dader was D/j jaar met het meisje verloofd en dit is zeer dui delijk gebleken nooit is er tulioheA beiden iets onaangenaams voorgevallen, zeer waarschijnlijk eok niet in de laatste dagen. Van Leeuwen heeft met groote be slistheid geweigerd vooralsnog het motief voor zyn daad op te geven. Goed afgeloopen. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur kwam een 40-paards Humbet race wagen uit Naaiden, rijdende met een snelheid van ongeveer 60 K.M. Een paar K.M. van Naardon ging er blijk baar iets aan de stuurinrichting los, tenminste de auto luisterde niet meer naar het stuur. De bestuurder, de heer Meltzer, remde uit alle macht, maar kon niet verhinderen dat de wagen op eigen kracht nog doorliep, rechts uitweek, over de stoomtramlijn wipte en voorover in do sloot dook. De be stuurder werd niet gewond, evenmin als de passagier. Deze kon door een voudig in de sloot te stappen, de auto verlaten. (Hbld.) De hengel vrij. De „Vissoherij-Cour&nt" deelt mede dat vele veldwachters aanschrijving kregen om geen proces-verbaal op te maken tegen hengelaars welke van 23 April tot 31 Mei met den hengel in geoorloofd water op geoorloofde visch hengelen. Wat is het geval Bij uitspraak van den Hoogen Raad d.d. 13 Januari 1913, werden een paar Zwolsche hengelaars vrijgesproken welke in de üedemsvaart hadden ge- vischt met den hengel en wel op grond dat die hengel niet behoort onder Art. 10 letter m. van het het Binnen- visscherijreglement 't welk luidt Art. 10. Verboden is te visschen m. van 23 April tot 31 Mei met alle overige vischtuigen met uitzondering van. De hengel wordt bij die uitzondering niet genoemd en hoort ook niet onder de overige vischtuigen, omdat onder letter 1. is genoemd de hengel geaasd met den kunstvlieg. De Hooge Raad achtte den hengel dus genoemd en dus niet verboden, alleen dan de hengel geaasd met de kunstvlieg van 16 Oct. tot 14 Februari. Natuurlijk is zulks nimmer geweest de bedoeling van den wetgever, zegt de „Visscherij-Courant". Wel degelijk was bedoeld den hengel een zekeren tijd te verbieden. Echter de ondeug delijke styleering speelde hier nu eens den wetgever parten. Verwacht wordt, dat binnenkort een herziening komt en in sport- en vakkringen wenscht men deze dienstbaar te maken aan een algeheele verbetering van het Binnen-visscherijreglement. Utrechtsch Studenten-Concert. Sylvia. Schouwburg te Utrecht. Ter viering van haar negentigjarig bestaan gaf de vereeniging het '„Utrechtsch Studenten-Concert" in combinatie met het Studenten-tooneel Vrijdag 26 April j.l. in den Schouw burg te Utrecht oene uitvoering van Léo Delibes' meesterwerk, „Svlvia" of, zooals in de partituur de volledige titel luidt„Sylvia ou la Nymphe de Diane, ballet en trois petes et cinq tableaux de M. M. Jules Barbier et Mórante, reprósenté pour la première fois a Paris, sur la scène de 1' opéra, le mercredi 14 Juin 1876. Musique de Léo Delibes." Voor zoover mij bekend is werd dit werk nog maar ééns eerder in ons land uitgevoerd en wel een tiental jaren geleden in 't Paleis van Volksvlijt te Amsterdam door'-t corps de ballet van de Fransche opera. Kan dus de uitvoering van Vrijdag avond j.l. van 'twerk in z'n geheel nagenoeg als eene première Worden beschouwd, ten opzichte van de muziek is dit stellig niet 't geval. De suite uit Delibes' Sylvia-muziek, bestaande uit Prélude, Les Chasseresses, Valse lente, Pizzicati en Cortège de Bacchus is reeds sedert lang een gaarne gehoord nummer op het répertoire van onze betere orchesten. En niet zonder reden. Zonder van groote dramatisohe be- teekenis te zijn is de muziek buiten gewoon bekoorlijk en voor alles van pene elegante distinctie, die echter niet altijd volkomen in overeenstemming is met de handeling op 't tooneel. Zeer bizonder treft dit gebrek aan samen gaan van muziek en handeling in de scène in 't tweede bedryf, wanneer Sylvia, door Orion geroofd en naar z'n grot geéleept, door 't uitvoeren van een Bacchantendans tijd tracht te winnen in de hoop, dat de vele bekers druivensap, die Orion geledigd heeft, niet zonder uitwerking zullen blijven. Niets in de muziek karakteriseert hier de wanhopige vertwijfeling en de doodelyke angst die de knische nymph van Diana er toe brengen zoo'n harts- tochtelijken dans uit te voeren. Dat 't der vertolkster van de hoofdrol, Mej. B. Nort, niet gelukt is ons door haren dans 't hachelijke van den toe stand te suggereren, moet dan ook voor 't grootste deel op rekening van de muziek worden gesteld, die 't drama tische van de handeling op 't tooneel niét voldoend ondersteunt. Doch overi gens heeft Mej. Nort zeer veel moois te zien gegeven, ook in de tweede acte, doch vooral in de derde. De sluierdans voor Aminta, begeleid door de uiterst bevallige „Pizzicati", was knap van rhythmiek 'en vol elegantie van beweging. Van de vrouwelijke hoofdpersonen zouden we in de tweede plaats Mej. E. A. van 't Hoff (Amor) willen noe men, die vooral aan 't eind van 't eerste bedrijf, waar ze in de vermomming van een ouden toovenaar ten tooneele komt, prachtige mimiek vertoonde, volkomen in overeenstemming met de geestige muziek. Doch ook de dames, diè de andere hoofdrollen vervulden n.l. mej. Hylkema (Diana), mej. Hee- ringa (Thalia) en mej. Kraft (Terp sichore) hebben zich uitstekend van haar taak gekweten. Zeer in 't bizon der dienen nog de dames Miuremet en Mulder v. d. Graaf vermeld te worden voor de wijze waarop ze in 't tweede bedrijf de rol van negerslaafjes van Orion vervulden. De heer A. Jager was een uitste kende Aminta, vooral in 't derde be drijf in 't eerste hadden zijne gebaren nog meer expressief kunnen zijn. De heer Jonkman (Orion) wist bij z'n op treden voortdurend de illusie te wok ken van de woeste, hartstochtelijke liefde, waarmee Sylvia hem vervult. Z'n gebarenspel was uitstekend en van groote uitdrukkingskracht. Eveneens was dit 't geval bij den heer Goetsch, die de rol van een jongen herder op zich had genomen. De costumes waren schitterend van kleur, vol afwisseling doch absoluut zonder bontheid. Ook de regie was ovor 't algemeen uitstekend verzorgd. Vooral de Cortège de Bacchus in de derde acte was 'n lust voor de oogen. De heer van Noorle Jansen de leider op 't tooneel en de heeren Nicolai en Weenink de regisseurs heb ben alle eer van hun werk. 't Orchest onder leiding van Dr. M. J. van Uven was uitstekend. Na tuurlijk, er waren vlekjesvooral de houten blaasinstrumenten waren niet altijd onberispelijk, doch daartegenover stond de nobele on zeer beschaafde klank van 't strijkkwartet, 'n Bijzon dere vermelding verdient de heer Beunke voor de uiterst muzikale wijze waarop hij de vioolsolo in de derde acte speelde. Jammer dat z'n instru ment toen niet volkomen met 't overige orchest stemde. De zeer kundige diri gent leidde deze schare met vaste hand en wist allen uitstekend bij elkaar te houden voorwaar geen gemakkelijke taak bij zoo groot een orchest, dat voor 't grootsfo deel uit dilettanten bestond. Doch dit was wel 't karak teristieke van deze goheele uitvoering, dat men nergens den indruk kreeg met dilettanten te doen te lubben. Integendeel, 't geheel stond artistiek op zeer hoog peil. We kunnen onzen lezers dan ook met overtuiging aanraden een van de beide laatste uitvoeringen (op 2 Mei te Utrecht en op 3 Mei te Den Haag) te gaan bijwonen. H. N. GOUDA, 28 April 1913. Vrijzinnige Propaganda. De Vrijzinnige Studie- en Propa- gandaclub alhier organiseert op Zater dag 17 Mei een groote propaganda- avond in de Sociëteit „Ons Genoegen" alhier, waarin de heer Dr. I. H. J. Vos, Voorzitter van den Bond van Vrijzinnige Propagandavereenigingen in Nederland, een rede zal houden over het qnderwerp„De Idealen der Jong-Vrijzinnigen." Den 25sten April 1913 te Gouda vermist: 5 dividend bewijzen No.38, cert, van de aandeelen No. 1017— 1021 Amsterdam-Deli Maatschappij. De Commissaris van Politie te Gouda verzoekt beleefd bericht zoo deze ter inwisseling worden aangeboden. Reiswijzer. Bij de N.V. Drukkerij vh. Kochen Knuttel alhier verscheen heden de Zomerdienst van de „Alg. Reiswijzer", bevattende alle verbindingen van en naar Gouda, met treinen, tram, booten, schippers, boden enz. Dit voor Gouda zoo handige spoor boekje, zal ook thans wel weder blyken voor zo^ goed als een elk onmisbaar te zijn. „De Goudsbloem". Met groot succes heeft Zaterdag avond de tooneelolub „De Gouds- i bloem" in de zaal Kunstmin der so ciëteit „Ons Genoegen" voor een zeer talrijk publiek opgevoerd het blijspel van Franz Paul Von Schönthan, „De Roof der Sabijnsche Maagden." Wat is er hartelijk gelachen om dit dol vermakelijke stuk, dat al is het wel wat uit den verleden tijd, tocji nog zeer goed in staat is, om een dillettantengezelschap een dankbaar en luid applaus te verschaffen. Wat een allervermakel ij kst type was óe tooneeldirecteur Striese met zijn éisterigen haardos en zijn costumee- ring die tot geen enkeke mode behoort en tot wat allerdolste tooneeltjes gaf het samenspel tusschen hem en den zenuwachtigen professor Gollwitz aan leiding. Die professor, die in zijn jeugd de dwaasheid had begaan een tooiieel- stuk te schrijven, hetwelk hij op zijn ouden dag liet opvoeren, was waarlijk soms een manneke om meelijden mee te krijgen. De plak van zijn lieve vrouw drukte hem als lood zoo zwaar en daaronder en onder de spanning of zijn stuk gaan zou of niet, ging hij diep gebukt. Maar droeviger was het nog toen de opvoerig zulk een echèc had. Toen was de man werkelijk qen beklagenswaardig figuur. Men zou met hem te doen krijgen. Deze beide figuren waren het wel die de leiding gaven in het geheele f stuk. Beide rollen werden door de heeren B. D. Grootendorst on M. Esser verdienstelijk gespeeld. De geheele opvoering waarvan de dames-rollen in goede handen waren I bij Mej. H. J. Hey, Mej. T. W. de Bock, Mevr. Grootendorstv. Zutphen en Mej. A. Westbroek en de overige rollen bezet waren door de heeren A. Fran ken (gastrol), G. D. Hey, C. II. Hage- dorn en J. H. van den Bosch, liep uitnemend van stapel. De heer Hey wist do rol van Grosz heel aardig uit te beelden, terwijl de heeren Franken en HAgedorn met wat 1 vrijer spel veel beter zouden zijn ge weest. Na elk bedrijf, waartusschen wel wat te lange pauzen werden gehouden, was er een stormachtig applaus en nadat het doek voor de laatste maal geval len was is er nog smakelijk nagelachen over het werkelijk vermakelijke stuk. Ook deze opvoering werd besloten met een zeer geanimeerd bal, onder leiding van den heer B. Sternfeld. Carillon. Het Carillon speelt weder bij heel- uurslag het traditionneele Mei-lied terwijl bij half-uurslag „Wij leven vrij" zich zal doen hooren. Muziekconcours Capelle a/d. IJsel. Ter gelegenheid van het op Hemel vaartsdag, 1 Mei, te Capelle a/d. IJsel te houden groot muziekconcours wordt door de Reederij de IJsel volgens speciale diensten gevaren van hiér naar Rotterdam en het Feestterrein, alsook van Ouderkerk naar Rotterdam, op de uren in de advertentie in dit blad gemeld. Voor vereenigingen van minstens 20 personen stelt de Reederij tot Woensdagmiddag 2 uur gezelschaps- biljetten verkrijgbaar tegen zeer ver laagden prijs. Ojienluchtsamenkomst op Duindigt. Men verzoekt ons te melden dat ter gelegenheid van de op Hemelvaartsdag te houden openluchtsamenkomst voor vrijzinnig-godsdienstigen op Duindigt bij den Haag te c.a. halftwaalf van uit Rotterdam extra electrische treinen zullen loopen naar de halte Renbaan vlak bij Duindigt. Ook voor de terug reis zullen de treinen aan die halte stoppen. In de gisteren in het clubgebouw der Roei- en Zeilvereoniging „Gouda" gehouden algemeene vergadering wer den de aftredende bestuursleden de heeren J. Reijers, J. Olman en W. Zuijdam herkozen. Ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedan ken van den heer D. W. Westerbaan van Haansbergen werd de heer J. Versfeit gekozen. Be commissie belast geweest met del naziening der rekening van den penningmeester stelde voor hem te dech&rgeeren en dank te betuigen voor het nauwkeurig beheer. De begrooting voor 1913 werd vast gesteld. De Voorzitter deelde mede dat op 8 Juni e. k. onderlinge roei- en zeil wedstrijden zullen worden gehouden. Ds. L. R. Oldeman. De oud-predikant der Remonstr. Geref. Gemeente alhier Ds. R. L. Ol deman, thans Remonstrantsch predi kant te Rotterdam, herdacht gisteren onder groote belangstelling, ook uit deze gemeente, zyn veertigjarigen Evangeliedienst. Reeds eenigen tijd geleden werd op initiatief van eenige vrienden van den zeer geachten predikant een bedrag bijeengebracht, waarvoor den jubilaris een stoffelijk blijk van waardeeridg werd overhandigd. Als Ned. Hervormd predikant stond Ds. Oldeman aanvankelijk te Ouwerf kerk op Duiveland, daarna te Scher- merhorn (N.H.), te Zaandam en ook te Naarden. In 1894 overgegaan naar de Remon- strantsche Broederschap kwam Ds. Ol deman naar deze gemeente, waar hij gedurende acht jaar verbleef en zich zeer vrienden maakte. In 1902 ver trok Ds. Oldeman naar Rotterdam, waar hij thans met nog gtbote toewij ding zijn ambt vervult. Als een merkwaardig bewijs, zoowel van zyn groote ambitie als van zijn uitnemende gezondheid kan worden medegedeeld, dat in al die 40 jaren geen predikbeurt door hem werd vor- zuimd. Schoonhoven. Zondagavond is de burgemeester dezer gemeente, de heer J. P. K. van Sloten, terwijl hij alleen thuis was, in zijn woning van de trap gevallen. Bewusteloos word hij opge nomen. Men vreest voor oen schedel breuk. Het bewustzijn is tot heden niet teruggekeerd. De heer Van Sloten was Vrijdag jl. juist herbenoemd als burgemeester, en hem werd op dien dag door de muziekkorpsen een serenade gebracht. Bergambacht. Op de voordracht ter benoeming van oen onderwijzeres aan de le openb. lagere school alhier, zijn gaplaats de damesE. E. Duim, te Gouda A. M. Bartels, te Numans- dorp on D. De Jong, te Lekkerkcrk. Boskoop. Zondagmorgen stonden als gewoonlijk aan de Dwarzijde alhier weer eenige woonwagons. De bewo ners aan het eind van de Zijde hebben steeds veel last van dit volkje. Ook nu werd de brutaliteit zoover gedre ven dat een bestaand hek door hen gewoonweg werd afgebroken en de paren aan den grond afgezaagd. De omwonenden wenschten het lastige volkje te verdrijven waardoor een for- moele vechtpartij ontstond. Door een der wagenbewoners werd een revolver schot gelost, hetgeen de rechtmatige woede der tegenpartij ten top dreef. Een der wagens word dan ook na genoeg in olkaftr geslagen. Het slot was dat do bewoners der wagens in den loop van den dag hunno biezen hebben gepakt. Tengevolge het laten open staan van het hek, kwamen deze week op een nacht 10 koeien van den veehou der Buitenhuis op den openharen weg, waarvan eenigen tevens op den tuin van P. Nederhof, gelegen in Reyers- koop, verdwaald geraakten. Zooals te begrijpen, werd belangrijke schade aan do aanwezige planten toegebrazht. Bij het overgangsexamen van de 1° naar de 2* klasse a/d Rijkstuinbouw winterschool te Boskoop op 25 en 20 April zijn geslaagd C. Steneke, Am sterdam A. B. J. Degon, Bussum M. Ottovanger, RotterdamC. M. Hage, SohiedamA. van Nes, Boskoop; C. M. Crockewit, den HaagL. C. Keyzer, MelissantJ. M. Korstanje, Goes M. van Rijn, Maarssen Th. J. C. Buys, den Haag A. L. v. d. Kevyl, Bergen op ZoomJ. Schreuder, UtrechtJ. J. Bacil, RotterdamA. v. d..Kloot, Leiden H. A. v. d. Hoorn, Boskoop, C. Mahlstede, Bergambacht F. F. Rottier, den Haag. Herexamen 3, Afgewezen 4. die zich gedurende de week van 18 April tot 25 April in de Gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. GEVESTIGD: G. Blom uit Gouderak in Karne- melksloot 201. D. Jongman uit Gro ningen in Markt 34. wJ. M. van Hooff uit Bergen op Zoom in Bleeker- singel 20. Wed. P. Hein geb. Beij uit Muiden in Kleiweg 116. H. P. J. M. Bakker uit 's Gravenhage in Gouwe 19. J. van Dam, wed. Molenaar uit Haastrecht in Karnemelksloot 201. A. Boerkool uit Rheden in Pr. Hendrik straat 29. G. van Buurt uit Oudewater in R. van Catsweg 36.' A. G. Mulder uit Nijmegen in Groenéweg 7. H. van der Vliet uit Moordrecht in Aaltje Baksteeg 14. J. J. de Knegt uit Moor drecht in Turfmarkt 47. Ma. Slobbe, wed. L. Verhoef uit Moordrecht in L'araruékade 8. VEBTBOKKENEN A. L. Overeem uit Nieuwe haven 31 naar Arnhem Tuifstr. 11. H. F. den Heldt uit Kleiwegstr. 7 naar 'a Graven hage. M. van Lammeren uit Karne melksloot 26 naar Waddinxveen. A. Steenvoort uit Karnemelksloot 140 naar Leiden Korte Rapenburg 10. E. Vetter uit Iloogstr. 5 naar Amers foort Soesterberg 5. J. F. de Lange uit Wijdstr. 1 naar Hoogstr. 1 en 2. J. M. van Dam uit Markt 25 naar Nijmegen St. Annastr. 68.1). Blok uit Komijnsteeg 49 naar Amsterdam. Th. J. van Vuuren uit A. de Yischniarkt 3c. naar Amsterdam. D. Michaolis uit Raam 118 naar Boskoop Postkantoor. W. van Dam uit Tiqndeweg 49 naar Stolwijk. J. II. Crebas uit Oost haven 3 naar Lochem. V o e t b al. Seriewedstrijden Olympia. fr)e tweede dag van Olympia's serie- wedstrijden was gisteren aangebroken en reeds om 11 uur hadden zich tal rijke toeschouwers langs de lijn en op de tribune geschaard om de tweede klassers elkaar te zien bekampen. De eerste ontmoeting bracht de gast- heeren in het veld tegen D.V.S. uit Rotterdam. Vóór den aanvang bood de aanvoerder namens de vereeniging D.V.S. de voorzitter van Olympia een lauwerkrans aan als blijk van sym pathie van de gasten voor hun gast- heeren. Daarna nam de wodstrijd oen aan vang en spoelde Olympia met het volgende elftal Wagner - v. Iterson v. d. Horst Sibbes Wagner Jr. Houdijk Backers Bakker Samsom v.d. Torren Sauter. D.V.S. speelt mot den vrij sterken wind en do zon in don rug en valt onmiddellijk heftig aan. De beide backs en don middenhalf zijn hierechtorop dreef on vooral v. d. Horst toont zich weer eens in zijn volle kracht en zendt den bal steeds goed naar voren. Een onverwacht hard schot van Ilartogs is echter Wagner te machtig, zoodat vrij spoedig roods D.V.S. met 1—0 do leiding heeft. Dit prikkelt de Olympianon on hun aanvallen worden regelmatiger, vooral door het zeer vordienstelijk werken yan don midden voor. Na de rust heeft Olympia meer malen perioden van kerker-zijn. Een strafschop tegen D.V.S. toegekend, wordt door v. d. Horst keihard inge schoten, zoodat do^tand wederom gelijk is. Van beide zijden wordt nu hard gewerkt voor het winnende punt, doch wat bij D.V.S. ui^st zoo goed is. n.l. do voorhoede, is pij Olympia niet schitterond ook laat,zich het gemis van Duijm govoolen. Wel loopt Bakker de bal mooi in het net* doch in buiten- spolpositie. Eerst in do laatste minuten gelukt hot D.V.S. na mooi opbrengen te scoron en zoodoende met 2—1 te winnen. Voorwaar oen mooie prestatie van do 3e klasser Olympia togen het ditmaal zeer sterk opgekomon D.V.S. De beide AmRterdamsche concur- ronten V.V.A. en Volharding traden daarna in het veld. Een vlugge mooie wedstrijd was het begin wel. Volharding scoort vrij spoedig zeer mooi, doch ook ovoumooi maakt V.V.A. gelijk. Wel wordt van beide zijdon meermalen getracht eenigszins hot spel to forceeren, doch de goede leiding van scheidsrechter v. d. Lee ging dit voldoende tegen, zoodat het. mooi 26-klasspel was. Na de rust was V.V.A. de meerdere en door taai volhouden brachten zij den stand op 3—1. De beide verliezers Olympia en Vol harding bekampten daarna elkander. De Olympianen bleken moe te zijn vari den eersten wedstrijd. Van wind af drong de bjauwwitte voorhoede nog meermalen mooi op, doch het harde werken van den middenvoor en links buiten was niet voldoende voor 't ge heel. Na de rust was Volharding de meerdere, doch kon slechts 3 maal het net vinden, zoodat Volharding met 30 won. D. V. S. en V. V. A. gaf spannender ontmoeting. De Rotterdammer bleken niet bijzonder vermoeid en pakten dan ook dadelijk flink aan met het gevolg dat de stand spoedig 20 was. Een bal achter de doellijn gestopt, gaf V. V. A. een tegenpunt. Na rust echter toonde V. V. A. zijn beste spel, onver moeid werkten de roodzwarten en D. V. S. mocht zich verheugen toen het eindsignaal een 3—2 overwinning aankondigde voor de Rotterdammers. Dadelijk daarop werd tot prijsuit reiking overgegaan. De beschermheer, de heer I. IJssel de Schepper, reikte met een toespraak aan D. V. S. den beker uit, aan'V. V. A. den 2° prijs (een verguld zilver kruis), aan Vol harding een verg. filv. medaille (3® prijs) en de zilveren medaille (4e prijs) aan Olympia. i Een diner en feestavond in Hotel „de Zalm" besloten deze welgeslaagde serie-wedstrijden, die voor Olympia -ook pp het veld zelve een groot succes geweest zijn en waarin zij heeft ge toond een plaats in de 2e klasse waar dig te zijn. Goudsche Voetbalbond. Gouda behaalde een 90-overwin ning op Volksw. G., waardoor de stand in de lu kl. geworden is: T.O.P. 10 9 0 1 18 43-4 1.80 Gouda 10 9 0 1 18 51—6 1.80, zoodat T. O. P. met slechts een gering doelpuntenverschil kampioen van den G. V. B. is. Moordrecht won met 2—1 van de Struis II. Verdere uitslagen van gisteren ge spoelde wedstrijden zijn Vitesse—Snarta 1 —2 Kamp. Nederl 't Zesde-Ü.V.V. 31 prom.-comp Achilles—Amstel 4—1 Spartaan—S.V.S 3—3 Haarlem -H.F.C 23 bokorcomp. D.F.C.-V.Or 3-0. Vergadering van heden, 28 April. Geopend to 1.30 ure. Voorzitter: Jhr. Mr. van Nispen tot Sevenaer. Kustverdedigingsfonds. Do Minister van Oorlog, ad. int. van Marine, do heer C o 1 ij n, vervolg- do zijn Vrijdag afgebroken rede en begon uiteen to zotten dat de critiok inzake de vertraging van do behande ling vnn dit ontwerp ongegrond was. Hot ontwerp werd in do Kamer niet bijzonder gunstig ontvangen. Ook daar mede had de Regeering rekening te houden. In alle adressen, die bij de Kamer inkwamen werd voorop gezet, dat er geen geld voor de sociale hervormin gen zou overschieten als het kustver dedigingsfonds voorging. Met deze strooming Ijooft do Rogeering rekening gehouden. Wat do omvang betreft, hot ont werp is teruggebracht van 40 op 12 millioon. Allereerst bedenke men dat de 13 millioen van Marino niet meer in dit ontwerp thuis hooren. Gedeel- telyk zitten die in do gewone be grooting. (De vergadering duurt voort.) Sloepersstaking te Rotterdam. De sleepers te Rotterdam hobben heden de algemeene werkstaking ge proclameerd. Belgische stakerskinderen terug. De 66 Belgische stakerskinderen, die gedurende 10 dagen te Delft zijn geweest zijn hodonmiddag te 12.15 onder geleide onder groote belangstel ling weer naar België vertrokken Df.n Haao. Do rechtbank alhier ver oordeelde hedon drie zwervers, do 40- jarige J. W. S. en zijn ongeveer 20- jarigen H. B. R. en P. H. N. wogens verschillende diefstallen met braak te Boskoop tot één jaar, 2 maanden en één maand gevangenisstraf. Vakschool van diamantslypers. Behlijn, 28 April. De Pruisische Minister van Handel en Nijverheid heeft de oprichting betracht van de eerste Duitsche vakschool voor dia mantslijpers, die in de Kon. Akade- mie te Hanau gevestigd wordt. Opstootjes. Cobuna, 26 April. Bij gelegenheid van een banket aan Leciona aangebo den, hebben vijandigo groepen zich gevormd en achtervolgden do feest gangers met luid geschreeuw. Botsin gen bleven niet uit. De politie maakte een charge en- veléjarrestaties hadden plaats. Montenegro en de mogonheden. London, 28 April. Een telegram uit Cettinje meldt dat de Russische ge zant de verwachte instructies van zijn Regeering ontving. Daarop hebben de vertegenwoordigers der mogendheden gezamenlijk stappen bij de Montene- grijnsche Regeering ondernomen. Bbintinoford, 26 April. De suffra gettes hebben geprobeerd tegen 2 uur 's morgenB, het station West-Hill in brand te steken. De brandweer arri veerde bijtijds. De schade is gering. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 43, 2e 40 en 3e 33 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 86, 2e 27,3e 23 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer lste kw. 27Vj, 2e kw. 26 V2, 3e kw. 23 cent per half kilo. Schapen redelijk aangevoerd. Handel in vet veo prijshoudend, kalveren en schapen traag, lager in prijs, varkens lager, afloop slecht. van hot Koninklijk Meteriologisoh /Instituut te DE BILDT. Hoogst o barometerstand 772.7 te Haparanda, laagste stand 742.3 teSej" disfjord. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidelijke wind, meest lichtbe- wolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, warmer. VAN DFN 28 APR TL 1913. Stuutsleciiiuftcii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenronte 4 pet. Port. öbl. 3do Sorie Arnort. Schuld 3 pet. Russischo Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie Go Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venozuola Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank en Predict Instel iiugeii. Ned. Bankaandeelen ludustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. O. v. A. Id .Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kul. Predict lusted, en Puituur OudcriiemUijceu Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A .Mijnbouw Myni. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjaugLobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. l'etroleuiu-Onderu. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. O.v.A Shell" The Transp. Trad Oy. O. v. G. A Scheepvaart flyen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zeo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgeBt. Prof. A. l it huk -Onderm in huren Bindjey Tabak Mij. A. l)i verticu Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor» weging. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-II Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand Premieleeuiugeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gnlinmgs-Ges. 4 pet. Vorig# Koors. Koer. v»n heden. 77% 77'/,, 843/« 63 T- 9S>% 99'»/,, 84»/, 84 90 - 84'/, 81 y, 44 43»/,, 102'/2 81'/, 103'/, 67»/, - 224'/, - 48»/, 68'/, 87''/,, 24'/, 24'/,, 617/i« 80'/, 196 287'»/, 1893/, 1 1 17,5/,o - 200 46'/, 200 48'/,, 177', 176 686',, 580'/, 526 182 181', 118'/, 1)8 i'l» 43/„ 110 109'/, 3 10"/,, - 92 99 99 63",, 63'/, 186'/, - 93»/, - 28'/, 28", 162'/, 37/„ 149'»/,, 3"/,, 100 5',, 1003/,, 1503/ GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2