FI.307 40G.00 Continental Concours Hippique Rijwielbanden Bevordering van de Paardensport Tegenstanders van de Tariefwet. Goudsche Courant Zomerdienst 1 Mei 1913. „GAZELL E" OMDAT j ZE SNEL, SIERLIJK en SOLIDE ZIJN. COSTER te GOUDA. OpenbareVergadering Stntioiishockliaiidcl. Muziek van het 3e Regiment Huzaren. „De Volharding". INDIEN GIJ NIET WEL ZIJT Prof. Dr. B. EERDMANS, "WESSANEH LAAN, Wormemer 33-u.iten la,xxd~ Buitenl&ndscH Nieuws. 33ixa. nerilaiid. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Ad verten tiem Vereeniging ter te IIOTTKHUAM. op Het Sportterrein WOUDESTEYN, te Rotterdam. 2 Springconcoursen, Tribune Zaterdag f 3.—, Zondag f 2.50. 2e Rang f I.—, f 0.50. Kindoren heneden 15 jaar f 1. DE LEIDING. Verkrijgbaar bij A. RIETKERK, Markt II. KIEST in Juni alleen Dc TAHIEVWGT schaadt den IHJDGER STREMSEL en KA VSKLEIJRSEL Evangelische Maatschappij. De Verkiezingen en de Nederlandscke Onafhankelijkheid. Toegang vrij. ren en 2712 leerlingen Vakscholen voor meisje* roet 344 leerarenï-essen) en 5693 leerl B. (Einde 1912). Hoog/ere* Burgerscholen met 3-jarigen cursus Rijksscholen9, Gemeentescholen 17, Bijzondere 1 27 roet2873 mannel. en 650 vrouwel. leerlingen. Hoogere Burgerscholen met i)-jarigen cursus Rijkscholen18, Gemeentescholen 31, Bijzondere 9 =5 58met7971 mannel. en 1713 vrouwel. leerlingen. Het aantal leeraren van deze scho len bedroeg in 1910: 1146 nan de oj>enbare en 162 aan de bijzondere ■cholen. Aan de Eindexamens, H. B. 8. 5-jar. cursus namen van 1866—1912 21569 candidaten eenor H.B.H. deel. Afge wezen 2799 ss 13 1096 entranei. Afgewezen 557 50 °/0. Onder de geslaagden/ zijn 1414 meisjes. De maatschappelijke betrekking dei- geslaagden van 1866—1910 was als volgt 1. Polytechn. school en Techn. H. 8.4008. 2. Universiteit en Gymnasium: 3687. 3. Handel1291. 4. Ij«ger en Marine: 1211. 5. Administratieve betrekking: 1186. (Post, telegrafie, notaris.) 6. O. ïnd. Ambtenaar966. 7. Imager en Middelb. Onderwyg: 891. 8. Apotheker436. 9. Fabriek en Nijverheid 435 10. Landmeter 264. 11. Land- en Tuinbouw: 371. 12. Spoorwegen, Waterstaat230. 13. Veearts210. 14. Banken Verzekering*wezen: 187. 15. Verschillende beroepen 646. 16. Onbekend: 767. C. Landen Tuinbouwscholen 18. Voorts Landbouw-wtntercursussen326 Tuinbouwidem 81 Landbouw-Cursussen voor Vol wassenen 150, Tuinbouw- Cursussen idem: 53, Cursussen in huishoudkunde voor vrouwen23, D. Middelbare scholen voor Meisjes. Openbare 10 mot 5-jarigen en 1 met 8-jarigen cursus Bijzondere5 met 5-jartgon on 1 met 3- jarigen cnrsus do eerste met 1438 leerlingen en 195 leerkrachten, de laatste met 296 leerlingen on 64 leerkrachten. Wat dunkt U, lezer, iü or, wanneer we deze korto uitoenzotting nagaan van wat wij aan Thorbeoko's initiatief de Wet van 2 Mei 18611, verschuldigd znn, geen reden tot dankbaarheid on biydachap We willen do fèestvreugde van dozen dag niet bederven mot eene uitwei ding over de tekortkomingen want die zyn er ook die de Wot van 2 Mei aankleven. Ondanks dezo gebreken is ons Mid delbaar Onderwijsnaar onze innige overtuiging, ten rijken zegen geweest voor duizenden en nog eens duizenden onzer vaderlandsohe spes patriae in den moeilijken strijd om het bestaan, en daarom een woord van dankbare hulde aan den Vador dezer Wet: Mr. J. B. Thorbecke. Gouda, Mei 1913. Dr. 8. 8. HOOOSTRA. De Albaneezen. Waar in den laaUten tyd do woor den Albanië en de Albaneezen in ieders mond is, daar meenen wo goed te doen met eens oen overzicht to wijden aan dit zoo veelbesproken volk. Onze lezers kunnen dan ook zelfstan dig nagaan, in hoeverre zy meenen, dat aan Albanië zelfbestuur moet en kan worden verleend. In het westen van hot gebied dat nu nog aan Tur kije behoort, ligt langs de Adriatische zoo hot land, dat met den naam Alba nië wordt aangeduid. Hot is een land vol rnw gebergte, hoogo ruggen, vaak bedekt met sneeuw on ijs, waartusschen echter niet zelden zoor liefelyke dalen. Juist dit ongure gebergte, is do oor zaak geweest van een afzondering van do Albaneezon, die haar stempel heeft gedrukt en voorloopig nog wel zal blijven drukken op de bewoners van deze streken. Slechts door de mo derne verkeorsmiddolen kan éénmaal de gesteldheid van Albanië verande ren. Afgescheiden als de bewoners thans leven van alios en allen, hebben zij ook een afkuer voor alles wat niet uit hun kring is, voor alles wat niet met hun levenservaringen overeen komt. Do onherbergzaamheid van deze oorden is zoo groot, dat het verkeer tusschen de bewoners onderling ook alles te wenschen overlaat. Eenheid is er dan ook niet het minst en van daar ook hun strijd tegen alle centra lisatie van gezag, zooals de Jong-Tur- ken dit eenmaal wenschten doorge voerd te zien. Een Albanées erkent goen gezag van vreemden. Vooral de bewoners van het Hoogland, de z.g. Maüssoren staan of beter gezegd stonden, ook ten opzichte van het Turkscho gezag in oen zeer bijzondere verhouding tot de autoriteiten. Moch ten de stedelingen en de bewoners der laagvlakten, zich in het algemeen nog onderwerpen aan het Turksch bestuur, de Malissoren hielden er hun eigen staatsinstellingen op na. Zij hielden zich, zoonis ze zeiden aan hun eigen wetten, de wetten dor berge». Deze staatsinrichting die in hooge mate gebrekkig is, is in hoofdzaak op do volgende wijze te teekenen Aan het hoofd van den geheelen stam staat de Bajraktar. Onder hem staan de Krüe als hoofd van een kwartier en de Gjobar als hoofd van een familie. De Bajraktar is de aanvoerder in tij den van strijd en strijd hebben de Albaneezen altoos veel gevoerd. Ge kant als zij waren tegen alle nieuwig heden hebben zij zich in herhaalde opstanden verzet tegen de uitvoering der Jong-Turksehe wetten. Vooral het leveren van recruten voor het Jong- Turksche leger, het heffen van belas tingen naar een vfitet systeem waren in de oogen der Albaneezen onover komelijke hinderpalon om met de Jong-Turken te kunnen samenwerken. Daarbij kwam, dat deze aandrongen op inlevering van wapens en tevens plannen beraamden om do afzondering van Albanië door middel van het leg gen van spoorwegen op te heffen. Allemaal redenen voor de Albaneezen om zich met de Jong-Turken nooit te verzoenen, liet oud-Turksche re gime, dat de Albaneezen aan hun lot overliet, stond hen beter aan. Het behoud van de geworen vonden zij een noodzakelijkheid voor hun eeuwig- durenden onderlingen strjjd. Deze Is het gevolg van de nog altijd bij hen geldende bloedwraak. Hun ruwe aard is spreekwoordelijk geworden. De goede eigenschappen als gastvrijheid, zelfbewustzijn, het trouw zijn nan hot eens gegeven woord worden te niet gedaan, ja zelfs geheel op den ach tergrond gedrongen door de kwade gewoonton, die in dit volk leven. Een grooto wreedheid toekent hun geheel© optreden, daarbij zijn ze in hoogo mate arglistig. Elk Albaniër vertrouwt dan- ook alleen op zich zelf, zijn particu larisme beheerscht zijn geheelo leven. Verwant voelt de Albanees zich met niemand. Zijn groot zelfbewustzijn is oorzaak, dat hij weigert zich met an deren te verbinden, wyl hij dan mis schien een tweede partij zou moeten spelen. Buiten hun land optredende, zijn ze dan ook uitermate geschikt om al« heerschor te handelen over het levon en welzijn van anderen. PORTUOAL. De samenzwering. Wat er nu eigenlijk in werkelijkheid Zondag te Lissabon is gebeurd, valt moeilijk te zoggen, wijl wy tot dusver in de bladen nog niet anders vinden, dan datgene wat ook wij tot dusver melden. Volgens de rede welke de Portu- geesche Minister-Presidont in de Ka mer heeft gehouden, zou men hier te doen hebben gehad met een com plot, en zou de Rogoering met de voorbereiding or van geheel op de hoogte zijn geweest. Men heeft nu willon wachten totdat de samenzwe ring een begin van uitvoering had gekregen, voordat men overging tot Inhechtenisnemingen. Op deze wijze wildo men de buitenwereld bewjjzen hoe „snood'' het oogmerk der samen zweerders is geweest. De vraag is nu echter of alles wel werkelijk zoo is toegegaan als de Mi nister-President dit beschreef. Men heeft nu zoo langzamerhand in Rusland en ook elders geloerd, dat er wel eens op „kunstmatige" wijze samenzweringen en aanslagen worden in elkaar gezet door hen, tegen wie dezo aanslagen heeten te zijn gericht. Dit geschiedt gewoonlijk met de bedoeling om te kunnen overgaan tot het inhechtenis nemen van personen, tfio men lastig vond. De van tyd tot tyd in de bladen opduikende berichten uit Rusland om trent inhechtenisnemingen van op groote schaal, wegens de „ontdekking" van een of ander complot waar van men dan later niets moer hoort hebben geen andere oorzaak dan deze. En nu is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat men ook in iets derge- lyk* zyn toevluobt heeft genomen. Het is daarom te hopen, dat spoe dig nadere bijzonderheden worden me degedeeld, waardoor het goed recht der Portugeesche regeering in deze ook voor de buitenw&eld onweerleg baar blijkt. China. Een aanklacht tegen Joeantajikai. Behalve wegens het tot stand ko men der nieuwe leening schijnt de positie van Joeantsjikai ook nog op andere wijze geschokt. Volgens een bericht aan de Dailly Chronicle zouden de civiele en mili taire gouverneurs van de provincie Kiagsoe tot de Chineesche Reg. een telegram hebben gericht, waarin zij Joeentsjikni aanslagen wegens moord op den oad'Ministor Hoeng, die in Maart jl. te Shanghai werd gedood. Hoewel reeds vroeger het vermoe den werd uitsproken, dat Joeantsjikai van dezen moord meer moest weten, zou dit echter dhrst thans uit bepaalde documenten onweerlegbaar bewezen zijl- De secretaris van Joeantajikai zou den aanslag hebben op touw gezet, en deze laatste zou van het plan vol komen op de hoogte zijn geweest. Het bericht klinkt in zooverre niet vreemd, dat Joeantsjikai door zijn vroegere daden herhaaldelijk heeft be wezen, dat hij tot dergelijke dingen en tot nog veel meer in staat is. Maar het feit, dat een dergelijke aanklacht tegen den president der Republiek openlijk kan worden inge bracht, zij hot ook door hooggeplaatste ambtenaren, doet vermoeden, dat de positie van Joeantsjakai niet meer zoo vast is als tot dusver Een open brief. De heer ds. A. G. H. van Hoogen- huyze te Amsterdam, schrijft in het Ilbld. oen open brief, als afscheid uit de partij, aan dr. J. Th. de Visser, voorzitter Jer Christelijk-Historische Unie. Het volgende is er aan ontleend Wellicht zal het u en den leden van het hoofdbestuur aangenaam zijn, als op deze wijze ongewenschte elementen zich verwijderen wat my betreft, het doet mij meer leed dan ik zeggen kan, moreel gezot te worden buiten uwe partij, die wegons hare beginselen mijne volle sympathie heeft. Zedelijk gedwon gen ben ik nu voor uwe partij te be danken, waar zij wederom met de vijanden van het Protestantisme en van onze kerk in bondgenootschap optrekt en zich buigt onder hot juk van die beide machten, die uwe partij gebruiken willen als lijfeigenen om den bouw te helpen voltooien van het kasteel, waar van voor beiden, ieder naar zijn eigen begrip, nu „de Meiboom in den kap" staat. Ik had gehoopt en verwacht, dat uw protestantsch en hervormd hart u er toe zou hebben aangezet om het volle gewicht van uw persoon, door God met zoovele gaven toegerust, getuige do prachtige positie, die u hier in Amsterdam, als predikant van dwhoofd- stad eenmaal hebt gehad, in de schaal te werpen om uwe party te overreden, getrouw aan haar beginsel, tegen on geloof en bijgeloof, tegen stofvergo- ding en separatisme den strijd aan te binden, alleen sterk in 's Heeren kracht. Dat heeft niet zoo mogen zijn. U hebt deze anti-christelijke, anti-natio nale, anti-hervormde coalitie helpen bestendigen. U hebt eerst in uw hoofd bestuur het accoord mede goedgekeurd, dat ook daar toch dusdanige bestrijding heeft gevonden, dat ds. G. H. Wage naar en mr. J. Brunt voor het lid maatschaap van het hoofdbestuur uwer Unie daarom hebben bedankt, en u hebt toen op de Unio-vergadering van den 24 dat accoord verdedigd en doen aannemen. En wat zal dit „Christelijk" accoord nu uitwerken Dit, dat ir. ons heele land, over de gansche linie, en is dat niet meer dan ontzettend? Chris tenen tegenover Christenen zullen staan, dat er Christenen zullen zijn, in verschillende openbare vergaderin gen is het reeds gebeurd, die alom in den naam van waarheid en eerlykheid moeten bestrijden datgene, wat als „Christelijk" wordt aangediend, maar wat het stempel draagt van onwaar achtigheid. Daar de Christelyk-Sociale Partij van mr. van do Laar, die staat op positieve, zuiver Christelijke begin selen. Daar is de Bond van Protes- tantsche kiezers, wiens beginselverkla ring aan duidelykheid niets te wen schen overlaat. Daar is het concept manifest aan het Hervormde Nederland geconcipieerd door dr. Slotemaker de Bruine en dr. van der Flier, dat straks al of niet geamendeerd door een talloos aantal Hervormde predikanten, uwe vroegere oollega's, de wereld zal wor den ingezonden. Altemaai uitingen van de ontevredenheid die er over de „Christelijke" coalitie-politiek in den lande bestaat. Nu zullen alom in ver gaderingen onder aanroeping van 's Heeren naam Christenen de „Chris telijke" coalitie-politiek verdedigen en Christenen de „christelijke" coalitie politiek bestrijden, Een schouwspel groot van ontroering en van droefheid volEen strijd staat gereed te ont branden zooals zelden is gevoerd ge worden. En daarvan ligt de schuld niet bij ons, die opkomen tegen al dat onchristelijk leugtnachtig gedoe van de zoogenaamde Christelijke politiek, maar bij u en de uwen die het be ginsel aan het succes hebt opgeofferd, bij u die niet hebt pal gestaan voor waarheid en recht, voor het Protes tantisme en-de Vaderlandache Kerk, gelijk u dat vroeger hebt gedaan, jaren geleden, toen u in Ommen de profces- tantsche eandidaat waart. Verpachten van Fotorecht. Dat het verpachten van het recht tot fotografeeren op tentoonstellingen voor de geïllustreerde pers onaange naam is en voor oen tentoonstellings comité niet voordeelig kan zijn, is thans weder gebleken bij de E. N. T. O. S. te Amsterdam. Het bestuur van de En tos heeft liet recht van fotografeeren verpacht aan een Hannoversche firma, voor welke cle Arastordamsche firma Groote Co als vertegenwoordigster optreedt, zon der het beding te maken dat foto's voor de illustratiepers mogen worden genomen. Gevolg daarvan is geweest dat de foto redacteur van „Het Leven" geen kiek heeft kupnen maken en het blad dus ook geen reproducties daarvan kan opnemen. Het iB nog al duidelijk dat juist door geïllustreerde artikelen een zëak als een tentoonstelling do aandacht trekt en bezoekers zal krijgen, maar boven dien wordt het aan die illustratiepew onmogelijk gemaakt te voldoen aan hetgeen zij beoogt. Daarom schrijft thans „Het Leven" „Wij spreken hier de stellige ver wachting uit, dat door het Tentoon stelling» comité met de meeste ge strengheid hot fotorecht der illustratie pers zal worden gehandhaafd en, dat, verpacht of niet verpacht, de foto journalist ongestoord het work met zijn camera zal kunnen doen op de wijze zooals het hem en hèm alléén goeddunkt, juist zooals zijn collega de dagblad verslaggever het met zijn pen doet. Eigen meening in een eigen en individueel verslag, en in oigen en individueole foto's. Wij richten hier in het openbaar tot het comité van de „Entos een drin gend verzoek. En wij doen zulks, spre kende niet alleen voor ons blad, maar mede in onze qualiteit van voorzitter der Illustratiepers, vereeniging, waar alle grooto geïllustreerde bladen bij aangesloten zijn, en tenslotte uit naam der talrijke foto-journalisten van welke allen do bolangen hier op het spel staan de foto-journalistiek bij het ver pachten uit te schakelen. Het is een alleszins billijke eisch. En bijaldien van den kant der pach ters het comité moeilijkheden in den weg worden gelegd aan ons verzoek te voldoen, dan zal een eendrachtige samenwerking der illustratiepers, haar rechten den noodigen klem weten bij te zetten Voor een millioen gulden. Op de weekmarkt te Leeuwarden van Vrijdag j.l. was naar schatting voor meer dan een millioen gulden aangevoerd. De helft hiervan alleen aan melk- en kalfkoeien, die verhan deld werden tegen prijzen van f 170 tot f 260 (3000 stuks). Verder tegen hoogere prijzen 520 vette koeien. Ook de handel in Edammer kaasjes was aanzienlijk. 100,000 stuks, die voor een groot deel naar den Balkan wor den gezonden. Oude kooplieden ver zekerden nog nooit zoo'n reusachtigen aanvoer te hebben gekend. Zoo niet bedoeld. In een Friesche dorpsschool had de onderwijzer de leerlingen opgewekt, ten bate wan tuberculoselijders zilver papier van chocolade, capsules en oude metalen te verzamelen. Na eenige dagen overzag de meester met ge mengde gevoelens alles, wat hem in den loop der week was aangebracht en aehtte het noodig den verderen aanvoer voorloopig stop te zetten, daar vele huismoeders deze zeldzame ge legenheid met beide handen hadden aangegrepen, om bjj de jaarlyksohe schoonmaak finale opruiming te hou den en hun kroost schoolwaarts zon den met oude roestige kachelpijpen, gebroken kachelringen, enz. Eén leer ling kwam zelfs aanzetten met hoef ijzers, die hij, zooais later bleek, voor de goede zaak had ontvreemd hij den dorpssmid. Misdaad? Het lijk van de sedt rt 13 dezer ver miste 15-jarige stiefdochter van den 'treinconducteur B., te Stadskanaal, is aldaar uit het kanaal opgehaaldhat vertoonde verscheidene wouden. De sleepersstaking te Rotterdam. In den toestand is naar de N. R. Crt. meldt, geen verandering gekomen. Het vervoer is belangrijk verminderd en op den wal langs den kant stapelen de koopwarèn zich op, die met zeilen afgedekt worden. Er wordt veel met handwagens vervoerd. De buitengewone waunte. Vanwege het Kon. Ned. Meteor. Instituut te do Bilt is het volgende meegedeeld over de abnormale warmte der laatste dagen Ofschoon do hoogste temperatuur Maandagmiddag, 28 April, te Gronin gen, de Bilt en Maastricht bereikt (on geveer 26°, 25.9° en ongeveer 27° C omstreeks een hal ven graan bleef be neden de hoogste tot dusver in April waargenomen (26.6°, 26.4° en 27.8°, op 15 April 1904), vormt de opeenvolging van zeer warme dagen in April, Zon dag aangevangen, toch een nog nooit in Nederland opgeteekend verschijnsel. Slechts eenmaal in 1865 is in April oon temperatuur boven 25" op geteekend en wel op 22 en 23 April te Utrecht (25.1 en 25.9) en op 23 en 24 April Maastricht (26.5 en 25.7). De abnormale warmte doet zich ook over geheel Duitschland gevoelen en staat in verband mot de voor den tijd van het jaar ongewone luchtdrukver- deeling, (lie op het geheele vasteland Z-lyke tot O-lijke winden met kraohti- gen zonneschijn teweegbrengt. Museum van Kunstnijverheid Haarlem. Op den aanstaanden feestdag zal het Museum van Kunstnijverheid te Haar lem geopend zijn. Zooals bekend is wor den er bijzondero tentoonstellingen van tapijten, beeldhouwwerken en glasschilderkunst gehouden. Geduronde de maand April werd het Museum bezocht door 780 belang stellenden, uit de aan het Museum verbonden boekerij werden 223 boek en plaatwerken naar verschillende plaatsen in ons land verzonden, ter wijl de lessen der aan het, Museum verbonden School voor Kunstnijverheid werden bezocht door 149 vrouwelijke en mannelijke leerlingen. In het Vrachtwagen-concours, het welk den 16den van deze maand be gonnen is, waren 70% van alle wagens mot „Continental-Volgummi-Bnnden44 gemonteerd. Hieruit blijkt ten duide- (lelijkste hoezeer hot Oontinental-fabri- kaat in den kring van fabrikanten en handelaren op de juiste waarde geschat wordt, te meer daar van deze zijde aan dergelijke officieele proefnemingen bijzondere aandacht geschonken wordt. Ook bij vroegere plaats gehad hebben de vrachtwagens-concoursen waren ge woonlijk de Cofitinental-Volgummi- banden het sterkst vertegenwoordigd. GOUDA, 30 April 1913. Prinses Juliana. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana wap perden heden van de openbare en J eenige particuliere gebouwen de vlag- -fr gen. Aan den toren waren ditmaal 4 vlaggen ontplooid, twee in de nationale kleuren, een oranjevlag en een vlag in de Goudsche kleuren, allen kleiner van omvang, ter vervanging van de groote vlag, welke by vorige gele genheden steeds door den wind werd stuk geslagen. Het muziekkorps Juliana maakte hedeu een muzikale wandeling door de stad, waarbij het, ook.van de zijde der marktbezoekers, groote belangstel ling ondervond. Ook zagen wij een afdeeling pad vinders met slaande trom door de stad marcheeren. De jeugd, die genoot van haren vrijen dag, maakte Ret zich in som mige straten tot een feest, door op hare wyze gecostumeerde optochten te houden. Goudsche Ver. voor Gezondheids- koloniën. Maandagavond, 9 uur hield de Goudsche vJVereenigiog Gezondheids- koloniën haar jaarvergadering in de bovenzaal van dè sociëteit „de Reünie". De penningmeester bracht verslag uit over het jaar 1912, waarna de heeren Kroon en Van Dantzig, die de rekening en verantwoording van den penningmeester, hadden nagezien en goedgekeurd, verzochten den penning meester te dechargeeren. Uit het jaarverslag gegeven door de secretaresse Mej. Kortenoever en de dames-geleidsters Mej. J. Emeis en C. IJsselstijn, bleek dat het afgeloopen jaar reden gaf tot tevredenheid. De propagandaclub was ook met succes werkzaam, waarvoor de voor zitter haar hulde bracht. Tn de algemeene Bestuursvergade ring, die voorafging, waren de aftre dende leden van het uitvoerend be stuur, Mej. Kortenoever en de heer Schouten herkozen. Dr. Montagne, die als 2de Secretaris bedankt had, werd als lid van het Algemeen Bestuur ge kozen. Na wijziging van art. 3 van het reglement, waarin stond dat de functies van 1ste en 2de secretaris (esse) door een heer en dameWorvuld moesten worden, werd het mogelijk Mej. M. B. Burgersdijk tot 2de secretaresse te benoemen, die zich hiertoe bereid ver klaarde. Na rondvraag sloot de voor zitter, de heer I. IJssel de Schepper, de vergadering. Jammer, dat wederom zoo weinig leden aan den oproep ter vergadering te komen, gehoor hadden gegeven. Rij ks-N ormaal lossen Bij 't begin van den cursus 1913—14 werden op de Rijks-Normaallessen al hier bevorderd Van de 1ste naar de 2de kl. de maul, leerlingenJ. J. Engelbregt, A. de Ruijter, W. Boer, C'. F. van Dolder, C. J. de Jong, B. P. Abbemade vr. C. Kruiswijk, A. Plomp, C. E. van Kersen, P. C. van Driem, J. A. H. Kettler, Th. H. Blok, H. A. van Driesten, W. H. P. M. Bruijnol en E. Blok. Niet over 3 vr. leerl. Van do 2do naar de 3de kl.de man), leerlingen T. Kwakernaak, J. G. T. Kabel, W. Vrancken, G. C. Kasbergen on H. A. A. de Zeeuw en de vr.A. B. C. E. Anzingh. A. M. Borrie, J. Glasbeek, J. M. Guldemond, A. van Leeuwen, N. Schuling, G. Snoeijenbos, J. H. T. de Groot, C. van der Neut en A. Miedoma. Niet over 2 manl. en 1 vr. leerl. I Van de 3de naar de 4de kl.del manl. leerlingenJ. W. Bertels, T. Broere, H. Molenaar, C. M. Plompen! J. A. Staal en de vr.D. Bik, Ni Kromhout, H. P. Veening, J. E. Faaij, H. A. M. Hordijk, C. J. Bokhoven en M. van Waas. Niet over 4 vr. leerl. Onze vroegere stadgenoote Mejuf frouw C. C. C. Polderman is te Am sterdam geslaagd voor de Hoofdactej Bewaarschool onderwijs. De afdeeling der Christelijk Sociale Partij te Gouda stelde op hare leden vergadering van den 29en dezerean didaat voor de Tweede Kamer, district Gouda, den heer E. A. Kouchenius te Scheveningen. Genoemde heer heeft deze candi- datunr aanvaard. Gisteren slaagden te Utrecht voor het examen akte lager onderwijs de heeren W. H. Polet en F. J. Sibbes alhier. f Faddinxvêem. Tot tweede ambte naar ter secretarie dezer Gemeente is door Burgemeester en Wethouders benoemd de heer J. Bloemink, volon tair ter secretarie alhier. Oudewater. Door verschillende vereenigingen is den heer W. Kruis wijk, notaris alhier, een adres aange boden, behelzende het verzoek voor taan by verkoopingen bij het bieden geen wijn meer uit te looven. Heeuwtyk. In de Zaterdagavond gehouden bestuursvergadering der vereeniging „Winterzorg". alhier, in het café van den heer N. J. v. Dam, werd besloten de levering der be- noodigde brandstoffen, circa 400 ton, op te dragen aan de firma P. de Vroedt, te Gonda. De levering zal in Augustus plaats hebben. -—De gemeenteraad benoemde mej. 8. J. Moerman, uit Gouda, tot onder wijzeres aan de openbare lagere school A op het dorp, alhier. NIEUWE UITGAVEN. Bü de Holl&ndia-Drukkerij te Baarn verscheen weder een tweetal nummers in brochurenreeksen Het eerste uit de serie „Van Rechts en Links" is getiteld Geen samengaan tnet Rome door H. ran Appeldoorn. Dit boekje, dut juist op tyd is ver schenen, voor dat de politieke partyen ter rechterzijde hun coalitieverbond hadden aangegaan, zal nu ook in de komende dagen voor de stembus on getwijfeld een groot aantal lezers vinden. Een tweede brochure is die uit de reeks „Uit Zenuw- en Zielsleven" ge titeld Alcoholisme en Erfelijkheid door Dr. G. C. Bolten, zenuwarts te 's Gra- venhage. Deze brochure, van zoo bevoegde hand, zal, waar het hier geldt een onderwerp dat zoo velen raakt, zeker groote belangstelling wekken. Bij den uitgever Ph. Zahman to Kampen is verschenen een lied ge titeld „Bij de herdenking van Neêr- lands Onafhankelijkheid". De woorden zijn van Bart van de Vel uwe, de mu ziek gecomponeerd door II. Lodewyks. Het lied dat voor twee stemmen met pianobegeleiding geschreven is, zal ongetwijfeld dit jaar door velen gezongen worden. Do is (lag-elijks verkrijgbaar aan den aan prijzen werd in het jaar 1913 op gewonnen. I)e wereldkampioen Piet Dirkriit- uian en vele andere Ilollandsejic wielrenners gebruiken sedert vele jaren Continental banden. Continental-Caoutchouc-en Gutta-Percha-Co.,Amsterdam op Xnlerdiig a Mel a.l. Ops n.m. 2 uur. on op Xomliifi 4 Mei v.ra. U1/, Concoursen voor Ken- en Tweespannen, Schoonste Rijpaard, Beste Jachtpaard. Jacht richt achter Jager meest er, enz., enz. Zie groote aanplakbiljetten. Hei Xoniluy» gelegnulioic] tot ftint-feetl op hot terrein. Entróe voor n i e t-1 e d e n Het lidmaatschap der Vereeniging bedraagt f .fper jaar en geeft op beide dagen met éóne dame vrijen toegang tot de tribune. Tot t Iftei zich aan te melden by den Penningmeester, den Heer EDW. KNIGHT, Westersingel 40, Rotterdam. Namens het Bestuur, W. 0. BEN EDICT US, Secretaris. 100 Westersingel 27b, Rotterdam. Naar AMSTERDAM nm. 4 uur. Van ALPEN via BOSKOOP naar ÜOÜDA v.m. 11.15. Zondag n.m. 4 uur van Gouda naar Boskoop VERVALT. ■IJin BLEI* HEBBEN OM S GEGRONDE REDENEN ZE HET GOEDKOOPST ZIJN. ZE SNEL, SIERLIJK en SOLIDE I NIETS BETER TE LEVEREN IS. door niouwo on Iwogew invoerrechten. Een belasting het zwaarst j I voor groote gezinnon. De Kaan m a k e r ij is thans overal in volle werking. Oringeoit en nog cent dringend wordt men verzocht or goed op te letten, dat het afkomstig is uit de zoo goed bekende fabriek der firma Do qualiteit van doze fabrikaten voldoet aan do hoogst ge stelde eischenmen donk» slechts aan de 120 Eere-Prijzen, Gouden en Zilveren Medailles der laatste Tentoonstellingen, benevens Koninklijke EereprQt* Overal verkrijgbaar in Flesschen en Kruikjes. Gebruik een pakje kruiden van jjACOBA MARIA W0RTELB0ER van Oude-Pekela Ouizenden hebben er baat door gevonden, tegen influenza, gevatte koude. volheid in de borst lusteloos heid slechte spijsvertering, trpge ontlasting, hoofdpijn enz Verkrijgbaar bij Drogisten en Winkeliers h 30 Gt per pakje in <li» groote zaal tier Sociëteit „DE HÉUNIE', Oonthaven op MAANDAG 5 MEI 1913, des avonds 8 uur. SPREKER: Hoogleeranr te Leiden.- ONDERWERP OPGERICHT IIU. KO.1l1KI.IJKi: F«IIIIIIKK1 Voedert uw Vee met de zuivere murwe merk .Sier" en W V, en *or iHOOVE**OKHK\ merk tri,, Uitmuntende doo'r hoog eiwit en vetgehalte en grootkle voedingswaarde Jïere-Diploma ParC1000. Negen Gouden ifedalUes.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2