I 1 1'1 DE GEWETENLOOZE. Vrijdag 2 Mei 1913. •52e «Jaargang. 1 Euitenlandsch Nieuws. Binitexi laxxcS.. FEUILLETON, ■■■■■Mi iNo. 12l(M. i 1 E STAND. behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. ZEsZi e s x® clxt. ezx -Z\.d.^rextexxtïe“bla-d. -voox ezx Oxxxstxe3x:ezx_ Verschijnt dagelijks Telefoon Ïnterc782. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. in’s Inkt de BESTE. SCHADELIJK OLLAND. MILITIE. - Eerste Zitting van den Militieraad. f 1.25 JK. sbeek met C. A. A. >ril. L. de Jong G. van Vlieten Leeflang en J. H. van der P. J. Hor- ong. A. van der Draai. J. i Blijker. D. Eijkhoff. W. C'. van den Ooststroom lolleman. G. ten. J. Ver jaard. H. C. Tamse. .pril. Johanna, en C. Hunik. ouders C. J. Duijvelaar Jong en J. van en A. de Jong, 1“ R IJS DEH AD V EHTEN Tl R.N: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels t‘0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Réclamés i 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. waar de grond vruchtbaar genoeg is, nog weinig gedaan. |Coron wordt bijv, in zeer geringe mate| get eelt, aardap pelen zijn in bijna geheel Albanië on bekend. Door het ontbreken van goede ver keerswegen is er meest geen sprake van handel. Daardoor is ook de vraag naar geld uiterst gering. De Albanoe- zon zijn in hoofdzaak Mohammedanen. Van het totale aantal Albaneezen op Turksch gebied, een aantal van onge veer 2 millioen belyden ongeveer "/Jo den Mohammodaanschen godsdienst, 2/iq zijn- Grieksch-Katholiek, */l0 is Rpomsch-Katholiek. liet Albaneescbe volk kan verdeeld worden in twee groote groepen, de Gegon in het noorden, de Tosken in het zuiden. Men neemt aan dat $ij nakomelingen zijn van de oude bewoners van Epirus, de z.g. Epiraten, Ten slotte mogen we niet nalaten mee te deelen, dat de Turken hen Arnauten noemen. De BURGEMEESTER van GOUDA, Gelet op art. 33, al. 2, der Kieswet. Brengt tor openbare kennis, dat do mot redenen omkleode be slissing van het Gemeentebestuur op ingekomon verzoeken om verbetering van de Kiezerslijst in haar geheel op de Secretarie der Gemeente voor oen ieder tor inzage is nedergolegd, en in afschrift tegen betaling der kosten ver krijgbaar is gestold. Gouda, don 2 Mei 1913. Do Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. (illllMIlE COURANT P R U'S VANnW A B ONÏÏÏÏ MENT? Per kwartaal Idem franco per post .1.50 Met Geïllustreerd, Zondagsblad .1.50 Idem franco per post 1 110 Abonnementen worden dageljjks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren oenborg beschoten worden, on daarom was het noodzakelijk, dat do civiele bevolking zich verwijderde, voordat eventueel do vijandelijkheden uit breken. Misdadige handelingen van Armeniërs. Do vol gondo bzonderhodon omtrent misdaden door Armeniërs bogaan, wor den vermeld in de volgende, door het Turksch gezantschap te’s Gravenhage gepubliceerde mededeeling In don namiddag van 31 Maart hoeft eon hevige ontploffing plaats gehad in hot huis van een zekeren Kazandjan Sorkis, gelegen in do wijk Surmuch Oghlou te Erzindjru. Dat huis word geheel vernield on do naastbijgolegen huizon in ergo mate beschadigd. Uit een onmiddolijk ingesteld onder zoek door do plaatselijke overheden in tegenwoordigheid van don Armeni sche» Patriarch is gebleken, dat onder do puinhoopen van het huis gevonden zyn de lijken van Serkis on van de herbergiers Karanine et Missak Oghlou Dicran. Een zestigtal blikken doozon, gevuld met slaghoedjes, werden ont dekt, die, na gevuld te zijn met dyna miet, dienen moesten als ontploffings- middelen. Ook werd een ijzeren bom gevonden, gevuld met stukken oud ijzer, tien bronzen bommen mot slag hoedjes, acht pakken met Manlieber- patronen, on op het lijk van Karakine een Mauserrevolver en oen colette- revolver met 30 patronen op het lijk van Sorkisvoorts eon groote hoeveel heid dynamiet en vier kogels van het oude systeem. Voorts werd door de overheden een lont gevonden van twee meters lengte. Waar nu geconstateerd word, dat de doos, waarin hot dynamiet is gevon den, bijna ledig was en er oen groot gedeelte van de lont ontbrak, leidde men daaruit af, dat hot dynamiet ge' bruikt is voor andere bommen, voor ’andere huizen bestemd. Een huiszoe king in de woning van een zekeren juwelier, genaamd Sorkis en in de her berg van Karakine, leidde tot de ont dekking bij eerstgenoemde, van eon revolver on van twee bommentwee Shrapnel-buksen en verschillende pak ken met patronen. Uit het vorder voortgozot onderzoek is niet gebleken dat de schuldigen me deplichtigen hebben gehad. De meest strenge maatregelen werden genomen tot verzekering van rust en orde. „De afgevaardigde van den Armeni- schen Tatriard vun Erzindjan, Vastan- Effendi, do priester Pezèkial-Effendi, de voorzitter van don korkeraad, Dik- van-Effendi, en de particulieren Agofs en Nichan-Effendi, begaven zich spoe dig naar den Mutessarif om hen hun leedwezen over on groote afkeuring van de gepleegde misdadige hande lingen te betuigen en tevens hun dank voor de door de overheden genomen maatregelen. Reuter verneemt, dat de vrees, waar van in sommige kringen blijk gegeven werd aangaande de mogelijkheid van oen mislukking dor conferentie te Lon den gelukkig niet is bewaarheid ge worden. Do moeste gezanten hebben het Ministerie van Buitenlandscho Zaken gisteren om 5.55 uur verlaten. De Oostenrykscho gezant bleef nog eenigen tijd na de byeenkomst met sir Edward (key zich onderhouden. Kort daarna deelde het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken mode, dat do ge zanten Maandag opnieuw zullen by- eenkomen. In dien tusschentijd zullen aan de velschillende Regoeringon de beslissingen worden medegedeeld, wel ke nu zijn genomen. Duïtöohland. Vliegongeluk. Woensdagavond zijn te Darmstadt do officier-vliegoniera luitenants Von Mirbach on Von Brunn mot oen Euler- tweedekkor gevallen. Von Mirbach werd gedood, Von Brunn ernstig ge wond. De Duitsche Kroonprins als uitgever. In Stuttgart verschijnt naar de N. II. Crt. meldt, op hot oogenblik eon boek, waarvan do Duitsche kroon prins de uitgever is. Het heet „Deutsch land in Waffen”. De kroonprins hooft slechts de inleiding en één hoofdstuk geschreven, officieren de andere. Het rijk geïllustreerd werk behandelt het Duitsche leger. Het ademt eon sterke militairistischen geest, zoo sterk zelfs, dat naar hot Tugoblatt verneemt, het hier en daar aanstoot zal geven. Frankrijk. Een Carlistisch incident had bij Lour des plaats. 2000 Spaansche Uarlisti- sche pelgrims waren op weg naar Lour des om het gebeente van oen C’arlis- tischen generaal, die in 1909 to Lour des was overleden, naar Spanje over te brengen. De troonpretendent Don Jaime de Bourbon de zoon van Don Carlos, die zich te Pou bevindt was vervoeg© men zich ter Gemeente secretarie (afdeeling militaire zaken) op een werkdag, tussehen 9 uur voor- middags on 1 uur namiddags. Gouda, den 2 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. De oorlog op den Balkan. Skoetari. Volgens berichten uit Cettinje te Belgrado ontvangen, zal het Monte negrin nsche leger d&UuoorSkoetari ligt, in nieuwe posities gebracht wor den. Men twijfelt er in de Servische hoofdstad niet aan, of Montenegro zal hardnekkig tegenstand bieden aan een opmarsch van vreemde troepen. Tus- schon koning Nikita en koning Peter van Servië hooft oen wisseling van telegrammen plaats gehad. Men ver klaart in Cettinje, dat Montenegro onder allo omstandigheden op den steun van Servië kan rekenen. Do bladen in Belgrado houden <jch met do Skoetarivraag bezig en verklaren, dat Servië zijn bondgenoot niet in den steek zal laten. Volgens eon mode- doeling uit Cettinje heeft do Moi^te- negrijnscho Minister-president ver klaard, uat men alleen mot geweld den Montenegrijnen Skoetari zou kun nen ontnemen. Cattaro ontruimd. Uit Weenen wordt geseind, dat Cat taro en Budna op bevel van de Oos- tonrijksche militaire autoriteiten door de civiele bevolking ontruimd zijn. Beide plaatsen kunnen van de Mon- tenogrijnsche stellingen op den Lov- De Albaneezen. Die eigenschap tot krachtig heer schep zijn heeft zich scherp afgotee- kend in sommige beroemde vertegen woordigers van het Albanersche volk, bijv, énkele Romeinsche keizers, waar van we noemen Marcus Aurelius, Dioc- letidnus, Constantijn den Grooten en als vertegenwoordiger van don nieu wen tijd Mohammed Ali van Egypte’ (Zie ons overzicht „Turkije, zijn op komst, bloei on verval"). Hoewel niet beweerd kan worden, dat de intelloc- tueele eigenschappen van de Albanee zen minderwaardig zijn, is de kennis van het volk buitengewoon gering. Van alles wat er buiten hun land voorvalt weten zij vrijwel niets. De geringe ontwikkeling en de weinige geestesbeschaving teekenon zich het best af in de verhouding van de vrouw tot den man in de Albaneosche maat schappij. Het best laat zich do afstand die er bestaat tusschen mannen en vrouwen benoemen door het woord minachting. De vrouw wordt geduld als een noodzakelijk huisdier, dat enkel goed is tot het maken, van kleeren, eten koken en verderen huisarbeid. Het hoofdbedrijf van de Albaneezen is de veehouderij, in hoofdzaak het houden van schapen. Aan landbouw wordt zelfs op verschillende plaatsen, Zeker, als het erwten zijn, ant woordde Gliiser droogjes. Dit wist ik als schooljongen. U kan men er ook nooit laten inloopen, ging de makelaar gomoedelijk voort. U doet het anderen liever. ’t Zou wat, zei Gliisor onverschil lig. Wat is er vorder voor nieuws Dat uw handlanger voor private doeleinden heet hij niet referendaris Herbst gevaarlijke zaken doet, die hij niöl kan betalen. Houdt den jongen man öon beetje in bedwang, als u het nog niet wist. Hy is er voor vijftien mine ingeioopen. Maar u zult wel goed voor hem zijn. Glüser spitste de ooren en liet zyn kleine oogen heen en weer gaan, daar het om zijn vertrouweling te doen was. Zoo, zoo, kwam het van tusschen .zijn lippen vandaan. Nu, dat zal hij wel dragen kunnen. Maar ik zal hem toch een wenk geven. Hij leeft heel goed, de jonge man, houdt er een maitresse op na, ver volgde Simsing. Gliiser lachte half ingehouden. Waarvoor zou hij niet? Vorsten doen dat ook, en mijn secretaris heeft een vorstelijk inkomen. Als altijd sneed hij op. Hebt ge nog soms wat op ’t hart? 89) Zij reisden samen naar Berlijn, nadat het rijtuig hen naar het station ge bracht had. Glaser verdiepte zich in zijn courant en Klothilde keek naar buiten. Toen zij in de stad waren wist hij niet, wat hij gelezen had en zij had niet kunnen zeggen, dat zij iets gezien had. Als een gelukkig echtpaar stapten zij uit. Glaser kwam plotseling op den inval een paar minuten mee naar Vic- toriastraat te gaan, waar hij kortge leden een muur had laten doorbreken. Klothilde huichelde daarover vreugde, want kwam hij nu in de woning dan behoefde zij niet te vreezen, dat hij later onverwacht zou verschijnen. In het huis van twee verdiepingen, dat als een klein paleis achter den voortuin lag, was alles helder en netjes. Voor de gesloten vensters waren de blinden weer weggenomen, zoodat de straat er zich in kon weerspiegelen. Acht dagen lang waren de weelderige vertrekken gelucht, waarin alles ter dege schoon gemaakt was. Glaser be zichtigde alle*. Hy liet zyn vrouw hem door den Tiergarten reed. De bladeren hadden reeds hun roode herfsttint, waarop de zon een heerlijk kleurenspel tooverde. Het woord „in- koopen” klonk hem nog in de ooren en riep eon grijnslach op zijn gelaat te voorschijn. Den vorigen dag had hij toevallig gehoord, door wie de zilveren voorwerpen voor zijn secre taris gekocht waren. En reeds lang wist hij, dat Herbst volstrekt niet van zijn meisje had afgezien, maar dat hij nog evenals vroeger de verdieping met haar deelde, Eens lachte hij voor zich heen, want Klothilde leek hem de driemaal bedrogene, terwijl hij het slechts éénmaal was. Hij begreep haar niet, die destijds uit overtuiging het woord schurk voor haar minnaar ge bruikte en zich toch weer aan hem onderworpen had. O, die windhond, die windhond 1 Nog vóór de Brandenburger poort ontmoette hij Simsing, een bekenden makelaar, die, wanneer het geluk hem diende, jaarlijks honderd mille ver diende. Hij liet het kleine jannetje met ’t frissche verstandige gedicht, die altijd een grap maakte, instappen, om hem een eindje mee te nemen, Weet u reeds, dat 'jde Tutken de hoogte ingaan begon /Simsing da delijk. De BURGEMEESTER der Ge- meente Gouda brengt bij deze het navolgende ter openbare kennis. In de eerste zitting van den Mili tieraad wordt in het algemeen uit spraak gedaan omtrent: a. vrijstelling van den dienst we gens eigen vrijwilligen dienst en we gens broëderdienst b. uitsluiting van den dienst. Voor zooveel betreft vrijstelling van don dienst wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboreA broeders, doet de Militieraad eerst uitspraak in zijne tweede zitting, welke later zal worden bekend gemaakt. De ingeschrevenen dezer Gemeente voor de lichting van het volgend jaar, die vrijstelling wegens eigen vrijwil ligen dienst of wegens broederdienst hebben aangevraagd, zullen in de ge legenheid worden gesteld desgewenscht die aanvrage toe te lichten of te doen toelichten en vervolgens de uitspraak hieromtrent van den Militieraad te vernemen op Dinsdag, den 13n Moi e.k., te 10\'2 uur voormiddags, te Gouda, ten Stadhuize. De uitspraak zal ter kennis worden gebracht van den ingeschrevene, die aanvrage om vrijstelling deed. De aandacht wordt nog gevestigd op onderstaande bepalingen: Tegen de uitspraak van den Militie raad omtrent vrijstelling of uitsluiting kan binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop die uitspraak is geschied, bij Geduputeerde Staten dor Provincie, behalve door den Militie- commissaris, bezwaar worden ingé bracht lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator 2o. door elk der overige voor de Gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder voogd of curator. Hij of zij, die bezwaren inbrengt, levert het daartoe strekkend verzoek schrift, dat behoorlijk met redenen om kleed moot zijn, in ter Secretarie dezer Gemeente. Van. de inlevering wordt een bewijs van ontvangst uitgereikt. Bezwaarschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aan- gégeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Voor zoover omtrent een en ander nadere inlichtingen woorden gewenscht, vroeg hij verder, toen de kleine man nzoo, zoo” geantwoord had. Inmiddels had hij zich links en rechts gegroet gezien, on zoo raakte hy in eon goede luim, ofschoon hij toch spijt had dit heer opgenomen te hebben. De Bank voor grondbezit maakt slechte zaken sprak Simsing verder, zyn neus wrijvend. Hebt go uw aandeolen er al uit Zorg or anders voor. Ik heb al van do nieuwe overeenkomst gehoord. En gesproken dat go hebt Ritzner vertelde het me. De hoele raad van toezicht verloor het gezicht. Aar dig beeld, wat? Schonk ik u! Hij lachte, zoodat hot goud-plom- beersel in zijn tanden zichtbaar werd, en GJiiser, ’n oogenblik gevleid, wen! ook opgeruimd. Maar spoedig werd hij weer ernstig, want do makelaar hervatte inlichtingen. De bank voor grondbezit had zekere persoonlijke vrienden van tien directeur een crediet geopend tot een merkwaardig zes- cijferig getal. En op aflossing scheen niet veel uitzicht te zijn, want eon hunner oefende zich reeds in den hup peldans, om buitenslands voorstellin gen te geven. Aardige Witz, wat Schenk ik u! (Wordt vervolgd.) voor en ging met den tuinman, die tevens portiersdiensten verrichtte, in den kleinen wintertuin, die bij den oprit tot ver naar achteren lag, in den hoek met een grooten glazen koepel afgesloten was on een bloeienden erker vormde. Aan dozen kant lag hot huis vrij, (alsof het en een park mot prachtige boomen geschoven was. Be neden waren de gezelschapszalen, boven huisde men.. Moo, mooi, je hebt alles goed in orde gebracht. Dus morgenavond zijn we hier, zei Ghlser, maakte toen echter van de gelegenheid gebruik om den sleutel van de kleine deur af te nemen, die naar den tuin voerde en van binnen gesloten was. De keuken meiden gingen hier uit en in, wanneer zij naar een klein plaatsje wilden, dat links achter een hoog houten beschot ^Toen nam hij afscheid van Klothilde. Dus om half drie, kom echter niet later. We moeten vroeg weg. Neen, neen. Dan ben ik al lang klaar met mijn boodschappen. Zij had hem van inkoopen gespro ken, die zij nog moest doen. Nu was het nog geen tien, om twaalf uur zou ze van hier kunnen gaan. Hij knikte en ging heen, om bij den eersten hoek der straat een droschke te nemen, die

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1