E>lrx.n.ezileja.<a- Qeme&gde Berichten. KUNST. POLITIE Stadsnieuws. 402* Staats-lotery. Laatste lie richten. MAHKTBEBICHTEN. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - - - - m. aoo - krompen wordt voorzien. Hn hoopte dat zij in zoo nroeten getale wordt verbreid in hot land, dat bij de tegen woordige middelen van verkeer, geen enkele jongen of meisje, met den noodigen aanlog voorzien, meer be hoeft te worden gebannen buiten hun kring, terwijl onbekrompen steun aan lien, die niet over de vojdoende stof felijke, wél over de geestelijke middelen beschikken, volop de gelegenheid moge bieden tot voorbereiding aan deze scholen, en tot voorzetting hun ner vorming Wordt deze hoop vervuld, dan zal do arbeid in 1H63 begonnen, in eon volgende halve eeuw nog veel ruimer en dieper ingrijpenden invloed op het geestesleven van ons volk uitoefenen, een voel breeder kring gaan omvatten. Ken invloed van verheffing, weten schappelijke, economische, maatschap pelijke verheffing, een invloed, di*« zich ook uitstrekt in onze landen van overzee, waar de grondslagen van het zelfde onderwüs reeds zijn gelegd en waarop ook daar met volle kracht moet worden voortgebouwd, maar naar Indische behoeften. Voor het groote werk dor verheffing van de volken en van hun technische en wetenschappelijke krachten door onderwijs is een halve eeuw, al^ achter ons ligt, nog slechts tien korte spanne tijd». Maar wie kou nagaan, wat in dien tijd reed* werd bereikt, wie de geweldige vermeerdering van geeste lijke kracht in dit tijdperk kon meten, fgelooft in de toekomst. I)o toekomst, us van de vormen, waarin de gedach ten zich hullen, do toekomst van het hedendaagse!»© wetenschappelijk on derwij» dat Thorbecke ons hooft ge schonken in zijn wet tot een zogen voor ons volk. En aldus eindigde spr. weerklank zal dan vinden, steeds meer, het woord van hulde en dank, dat wy, oud-leorloerlingon, die dat onderwys hebben genoten, ons gedrongen gevoelen op dezen dag te uiten. Vervolgens hield prof. Burger een rede over -Middelbaar Onderwys en Universiteit". Het was zyn taalt zoo zoido hij to spreken over de beteekenis van het middelbaar on derwijs als voorbereiding voor de Uni versiteit. Naar zijn overtuiging is dit onderwijs mits goed ingericht bij uitnemondheid in staat, die dege lijke algemeeno kennis, die ontwikke-. ling van den geest te verschaffen, welke do grondslag moet zyn van hoo- gers studie. Spr. gaf, na een uiteenzetting van do uitkomsten der klassieke opleiding, zijn toekorastwenschen voor net M. A. aan. Deze zijnde middelbare school als «enige algemoene vervolgsohool op hot lager onderwas en daarna open stelling der universiteit voor hen die hunne opleiding door de middelbare school genoten. Dat is een eisoh van opvoedkunde. Er moet een eind komen aan de onbillijke achterstelling van het M. 0. aan de hoogeschool. Thans staan wy op onderwijsgebied in de achterhoede. Duitschfand en Frankryk zijn ons voorbijgestreefd de do Bkandinavisohe Rijken hebben de leiding genomen, door ons versmaad. En nog ziet spr., voor de toekomst van on* onderwijs, donkere wolken zich samenpakken aan den staatkun digen hemel.... Thans echter, nu er hoogtij wordt gevierd in don tempel der Vereeniging van leeraren by het Middelbaar On derwys, mogen de jubeltonen luiduit weerklinken. Zy sproken van een ze gepraal van nieuwe gedachten, vyftig jaar geloden, van kloekmoedig breken met oude vooroordeel©», het uitrukken van vastgeworteldo dogma's. In het gevoelig hart echter wekt deze feest muziek een nagalm van innigen dank. .Dank voor don zegen, die het loon is van onverpoosde toowyding. Tentoonstelling te Öent. Naar do Nod. vei noemt, zal de Nc- dorlAf dueling der Gent «oho Tentoon stelling naar alle waarschijnlijkheid in ito laatste helft van Mei officieel worden geopend. TWEEDE KAMER. Bescherming van in het wild leven de nuttige dioren. Een wetsontworp is ingediend, dat do strekking heeft alle in hetwild lovende nuttige dieren van overheids wege te schermen. Wanneer de Vogelwot 1912 in wer king treedt, maakt de wet van 25 Mei 1880 slecht* mogelijk de bescher ming van zoogdieren maar, gelijk de minister van Landbouw, Nyverheid en Handel in do Toelichting tot het thans ingediende wetsontwerp schryft door deze beperking is byv.de kikvorsch uitgesloten. En nu doen de kikvorschen bijzon der veel nut door het vangon van slakken aan slootkanten en door het verdelgen van schadelijke in sekten, terwijl juist in de laatste jaren de vervolging der kikvorschen groote afmetingen heeft aangenomen. Ook de mol heeft dringend behoefte aan wettelijke bescherming. Met liet oog op de stijging der prijzen hunner huidjes worden de nuttige mollen in groote aantallen gevangen en gedood. Al» uitvloeisel van de voorgestelde wet kunnen dan algemoene maatrege len van bestuur met provisorische wetskracht worden uitgevaardigd tot boscherming van die in het wild le vende dieren, welke boscherming zul len behoeven. Deze oplosing biedt het voordeel, dat indien voor den land tuin of boschbouw nuttige dioren op groote schaal worden vervolgd, zoodat daarvan nadeel is te verwachten, de gelegenheid bestaat om onmiddelijk de noodige stappen te doen bij algo- rnoenen maatregel van bestuur, onder voorbehoud van andere regeling bij do wet. Coalitie-curiosum. Wij knippen uit de (chrwtelyk-his- torische) „Nederlander": JZ66 gebruikt Rome openbare in stellingen ten behoeve van de Roomsch Katholieken en van hun bijzonder, onderwijs. „Daartegenover beijveren tal van Gereformeerdenzoowol in IndjjFal» hier te lande, zich uit puur doctrina- rismo de openbare school zoo veel mo gelijk te ontkerstenen, er «ion Bijbel uit te woren, en, alsof ze zelf tot de uiterste linkerzijde behoorden, de neu traliteit in den meest absolute» zin te handhaven". Dat komt, voegt do Nod. hieraan toe, omdat het lyfblad van do anti revolutionaire party, De Standaard, dit parool hooft uitgegeven. De Ned. i* over dit een en ander «enigermate verwonderd. Is het niet de omgekeerde wereld vraagt hot blad. Hot is zeker vreemd. Maar in welke wereld behoort nu toch oeno coalitie thui», waarin Rome, Standaard en Ne derlander te zamen gaan 'f Dat moet wel een omgekeerde en toen nog eon» door elkaar geschudde wereld zijn, oen chaos, waarin geen beginsel meer i» te onderkennen. 'Men schryft aan „De Nod.": Na de gevoerde besprekingen is het thans zoo goo I als zokor, dat de Christ. - Hist. Kiesveroeniging te Arnhem de voorloopigo candidatuur van jhr. De Geer in zal trokken on dat als candi daat der drie gecoalisoerde kiesver- oenigingon te Arnhem voor de Kamer op zal treden rnr. A. J. de Wilde te 's-Gravenhage, die do voorloopigo candidatuur heeft aanvaard. Vryzinnige Landdag. Op den Vryzinnigen Landdag die 2en Pinksterdag te Vlaardingen wordt gehouden op het terrein van de voet bal vereeniging V. F. C. zullen als sprekers optreden de heeron C. van do Veldo Jr. to Rotterdam mot het onderworp Stautsponsionnenring dr. A. van Raalte, van Dordreoht, „Do Algömeene Politieke toestand1'C. (1. Root, van Vlaardingen, -Het Onder» wijs"; d». J. W. K. Hoevers, van Rotterdam, over do vraag: „Zijn de Oodsdienstigo belangen veilig bij do Vrijmnnigen De spreekbeurten sullen worden afgn- wisseWdoor gemoensohappeiyko sang en musiak. Pensionneoring van Oomeente-Ambtenaren. Door B. en W. van Rotterdam is aan den Raad modedeoling gedaan van oen nader adres, door hen aan do Tweede Kamer gesonden, waarin su hunne beswaren handhaven en vooral ook aandringen op het laten' vervollen van de tweede sinsnode on der la van art. (11 van het wotaont- werp no. 1. Door B. en W. van Amsterdam is aan do Tweede Kamer eon adres ge sonden, waarin sjj mededeelen kennis genomen to hebben van de nadere nota van wijsiging door de Rogeering dd. 26 April 1912, dooh dat dj aange brachte wjjtigingen geenssins de be- zwaron van B. on \Vaangevoerd in bun adres van 15 April II. opheffen. Daarom meenen B. en W. ten volle te moeten handhaven de conclusie van dat adres, waarin zy or by de Kamer op aandringen voorloopig niet tot do verdere behandeling en afdoening der aanhangige wetsvoorstellen over te gaan, maar aan de belanghebbende gemeenten en ambtenaren alsnog de Volle gelegenheid te «ven, nader te n derzoeken, welke wijzigingen in de voorstellen noodig zijn, ter voorkoming van moeilijkheden, die, bij ongewij zigde aanneming, aan de uitvoering en toepassing der wetten onvermijde lijk zullen blyken te zijn verbonden. De voorzitter zoek. Toen Donderdagavond het muziek corps Deo Decatu» van den wedstrijd te Paterswolde met den laaUten trein in Winschoten terugkeerde, warende voorzitter en een der leden, zoek. Hoe men ook zocht, men vond ze nergens. Geen wonder voorzeker, dat de overige leden, hoewel men nog al een prijs had bohaald, in gedrukte stemming huiswaarts togen. Gelukkig zijn de vermisten thans weer terecht. Vrijdagmiddag arriveer den ze van Leeuwarden. Ze hadden Donderdagavond in Groningen den verkeerden trein genomen en waren in Frieslandz hoofdstad aangeland, waar ze wel moesten overnachten. Te Essen zijn naar de N. Crt. meldt, twee personen in hechtenis genomen wegens spionnage. Ook te Keulen is eon man aangehouden te Aken werd do hotelhouder van Englischer Hof gearresteerd. De overheid weigert in lichtingen over deze zaak, waarbn nog een aantal andero lieden betrokken schynen te zija. Koning Alfonso's bezoek aan Parijs. Het programma van koning Al fonso's bezoek is thans samengesteld en naarmate de datum nadert, verdub belt de syndicalistische en anarchis tische pers, die tor gelegenheid van den jongsten aanslag tegen het leven van zijne majesteit de hoop uidrukte, dat het een waarschuwing zou zijn, om zich niet in Parys te laten zien, de hoftigheid, waarmede zij den koning aanvalt, en spoort de arbeidersklasse aan om den „vervolger dor vrijheid en den kwelgeest van het Spaansche volk" met stormen van gebrul te ont vangen. Ofschoon men deze bedrei- gingon in officieele kringen niet al te ernstig opneemt, worden uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen om het leven dos konings te beschermen. Vooral in de Spaansche grensstations en Marseille wotden alle verdachte individuen in het oog gehouden. Koning Alfonso zal Woensdagmor gen om 10.30 uur aan het station van Hois de Boulogne arrivoeren en onmid dellijk naar het ministerie van Buiten- landscho Zaken rijden, waar hy tydens zyn kort bezoek zal verblijven. Na de lunch op het Elysée, wordt de Militaire School bezichtigd, waarna het officieele diner op het Elysée plaats vindt. De tweede dag van het bezoek zal te Fontainoblau doorgebracht worden, waar dos morgens oen wapenschou wing zal gehouden .worden. Na de Innsch zullen cavallerie-oefe- ningen gehouden worden, zooals ook door den Russchen tsaar tijdens zijn be zoek aan Béthen'y werden bijgewoond. Vrijdag zal Koning Alfonso nog een bezoelc aan het vliegkamp van St. Syr brengen, otó van daar uit of van Ver sailles de terugreis naar Spanje te aan vaarden. (Maand. Crt). E$n bruiloft met hindernissen. Op het J. Meyerplein te Amster dam zakte Zaterdag plotseling het bruidkootsje van een trouwpartij in elkaar. Bruid en bruidegom kwamen or met d§n schrik af. Het bLeek, dat* een der veeren van het koetsje zioh had begeven. Met behulp van oen touw werd het kwaad zoo goed mogelyk hersteld en heel voorzichtig werd de tocht naar het Stadhuis hervat. Hbl. Der Ring des Nibelungen. Inleiding. In Januari 1853 versoheen Richard Wagner's gedicht: „Der Ring des Nibelungen, ein Bühnenfestspiel fur drei Tage und einen Vörabend" in eone oplage van vyftig exemplaren, volgens Wagner's eigen uitdrukking „sum Zwecke einer vertrauten Mittei- lung an Freunde." Zooals de titel reëels aanduidt was de vorm van dit drama die eener trilogie, voorafgegaan door een voorspeldit laatste neet Das Rheingold," torwyl „Die Wal- küre," „Siegfried" en „Götterdftmme- rung" de drie deelen van de trilogie, vormen. Aan de compositie van dit reuzenwerk begon Wagner in Novem ber 1853 en reeds in Januari 1854 was de partituur van „Das Rheingold" bijna gereed twee jaren vorderden „Die Walkttre", van welke partituur in 't voorjaar van 1856 de laatste noot werd geeohreven; onmiddellyk begon Wagner toen aan „Siegfried", waarvan in Juni 1867 de eente aote geheel, de tweede gedeeltelijk in schets ge reed waren. Van af dit oogenblik trad er eene onderbreking op in 't compo- neeren van den „Ring" en wel door den arbeid aan j,Tristan und Isolde™, welk werk in den zomer van 1859 tot een einde werd gebracht. De compo sitie van „Siegfried" werd eerstin de zestiger jaren door Wagner weerop- ;evat en nog tien jaren later, in 1876, ladden te Bayreuth de eerste volledige opvoeringen van den „Ring" plaats. In de volgende regelen stellen we ons voor dit vierledige muziekdrama, zoowel wat de muziek als wat t drama betreft te bespreken en zullen beginnen inet een korte overzicht van de han deling in elk der vier onderdeden. L Das Rheingold. We bevinden ons op den bodem van den Rijn. Een sirenengezang klinkt en langzamer hand worden de bevallige gestalten dor RheiuVkhterzichtbaar, die al zwemmend elkaar trachten te grijpen. Dit liefelijke spel wordt onderbroken door Alberichden Neveling, die zich uit hot binnenste der aarde naar de diepten van den Rijn heeft begeven, waar de Rijndochters het Rijngoud be waren. Doch geen hebzucht dreef Al berich, want de aanwezigheid van dezen kostbaren schat was hem onbe kend neen, in zinnelijk liefdebegeeren nadert hij de Rijndochters, maar wordt plagend afgewezen. Angstig klemt Alberich zich aan de rotsen vast en jubelend klinkt 't gezang der Rijn dochters, als de opgaande zon het Rijngoud in heerlijken glans doet schit teren. Nieuwsgierig tracht de dwerg uit te vorschen welk verband er be staat tusschen de aanwezigheid van het goud eu 't schalksche spel der si renen. De Ryndochters deelen hem mede, dat zij aangewezen zijn, om 't Rijngoud te behoeden wie net bezit verwerft zich macht en heerschappij, zoodra hy 't goud tot èen Ring weet om te smeden. Doch dit kan slechts hem gelukken, die van de Liefde af stand doet „Nur wer der Minne Macht entsagt, nur wer der Liebe Lust verjagt, nur der erzielt sich den Zauber, zum Reif zn zwingen das Gold." Opnieuw ontwaakt in Alberich het bogoeren, doch thans is het de lust, bezitter van het goud te zijn. In wilde hebzucht gelukt 't hem het goud te rooven, torwyl hij de liefde vervloekt. Klagend blijven de Ryndochters achter. Hét tweede tooneel voert ons in een bergstreek. De aanbrekonde dag ver licht met toenemenden glans een burcht, op den top van een berg op den achter grond zichtbaar. Tusschen dezen berg en den voorgrond moet men zich een diep dal voorstellen, waardoor de Rijn stroomt. Wodande opperste der goden en zijne gemalin Fricka liggen op den voorgrond te slapen. Als beide ontwaken valt hun oog terstond op den burcht, 7 Walhalladie de Reuten voor Wodan gebouwd hebben op voor waarde, aat hy hun Freia, de godin der jeugd en der liefdeals loon schen ken zou. Thans, nu de burcht gereed is, weigert Wodan zijne belofte na te komen. Een twist ontstaat tusschen hem en de Reuzen Fafner en Faeolt, die hun loon komen opeischen en Freia met geweld willen wegvoeren. Plot seling verschijnt de listige Logegod van het vuur. Hij vertelt, hoe Alberich het Ryngoud heeff geroofd en tot een Ring heeft omgesmeed, hoe hij wreede heerschappij voert over de Nevelingen, die hij tot harden arbeid dwingt, en die onmetelyke schatten voor hem ver zamelen. De Reuzen hebben het ver haal van Loge met de grootste aan dacht gevolg ook by hen overwint hebzucht de liefde, zoodat ze Wodan te kennen geven van Freia te zullen afzien, indien hü hun den Nevelingen- schat bezorgt. Ze geven Wodan een kortett bedenktyd en voeren Freia als onderpand mee. Doch zoodra is niet de godin der jeugd door de Reuzen weggevoerd of de jeugd der goden begint te verwelken on zy veronderen gaandeweg. Den oppersten god blijft geene keuze over; hy moet na weltrachten den door Alberich gesmeden Ringen diens schatten te overmeesteren om in ruil daarvoor van de Reuzen Freia terug te krijgen. Daartoe begeeft hij zich, vergezeld van Loge, naar het binnenste der aarde, naar 'trijk der Nevelingen. Het derde tooneel vertoont ons Awéftéim. Rotsen gloeien in den glans van een smidsvuurMme, de dwerg, is juist met 't smeden van een helm gereed gekomen, den Tarnhelm, die z'n bezitter onzichtbaar doet zijn of ook iedere willekeurige gedaante kan laten aannemen. Onder 'tuiten van eene tooverspreuk zet Alberich zioh den helm op en kwelt en pnnigt Mime, voor wien hij nu onzichtbaar is ge worden. Op dit oogenblik verschijnen Wodan en Loge in de onderwereld. Nadat Alberich, om het wonder van den Tarnhelm te toonen, zich in eene afschuwelijke slang heeft veranderd, weet de listige Loge hem te bewegen, de gestalte van een schildpad aan te nemen. Op deze wijze weten Wodan en l^oge den Neveling te vangen en te binden en voeren hem mede naar dezelfde bergstreek, waar we deze beide goden Fricka hebben zien ver laten. Vierde tooneel. Alberich, thans ge heel in Wodans macht, wordt ge dwongen hem al zijne schatten af te geven, tot zelfs den Ring ook. Woe dend spreekt de bestolene den vloek uit over ieder, die op onrechtmatige wyze eigenaar van den Ring mocht worden: „Wie durch Finch er mir gerieth, verflucht sei dieser Ring!" Thans heeft Wodan de macht Freia te verlossen. Daar hij evenwel den Reuzen slechts de schatten van Albe rich wil afstaan doch den machtver- leenenden Ring voor zich zelf tracht te behouden, dreigt de geheele handel tusschen Wodan en do Reuzen af te springen als plotseling Erda verschijnt. Deze, de alwetende, voorspelt den go den duistere tijden en 't is op haar aandringen, dat Wodan ten slotte den Ring afstaat en aldus Freia uit de macht der Reuzen bevrydt. Zoo komt dus 't Itijngoud in 't bezit der Reuzen doch ook hier zal 't slechts onheil stichten, want reeds bij de verdeeling van den buit ontstaat een twist, waarin Fafner zyn broeder Fasolt doodt. Nog onder den indruk van dit ont zettende voorval trekken de goden over een brug, die Donner in den vorm van een regenboog voor hen doet ont staan, het Walhalla binnen. (Wordt vervolgd.) GEVONDEN VOORWERPEN. Op eiken werkdag, des voormid dag, tusschen 10 en 12 uur ziin aan het bureau van politie alhier inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voor werpen 4 sleutels, een doublé armband, een mondharmonica, een it. C. gebeden boekje. Voorts zijn te bevragen: Een lorgnet bij A. Klopper, Groene- weg 46, een rozenkrans bij M. Maes, Bogen 14, een spiegeltje met compas bij J. Staal, IJssellaan 43, een «talen- boek bij de Gruijl, örooneweg 30, een bybeltje Mej. v. Waard, H. C. Both- straat 13, een R. K. kerkboekje bij Mej. Moerings, R. v. Catsweg 19, een zilveren broche by B. Baars, Boele kade 209, een zwarte fietspomp, by H. Willes, Houtmansplantsoen 15, een doode eend bij Jansen. Vrouwensteeg 15, een broche bij S. de Vlieger, Groe- neweg 79, een broche bij A. W. v. d. Klein, Boomgaardstraat 98, een gou den medaillon bij F. A. de Weger, Kattensingel 64, een geëmailleerde pan by Beun, Karnemelksloot 134, een doublé horlogeketting bij v. d. Linde, W. Haven 5, een schort by S. Hen», Haagsche poortje 64, een binnen voet bal bij Burghoorn, Houtniansplantsoen 6, 2 stukjes band knot sajet bij A. den Beste, Spieringstraat, een zilveren oorbel by Ch. Verhart, Boelekade 243, een ceintuur bij H. E. Dikkers, Kort e Tiendeweg 7, een goud oorknopje bij Oosterhof, Wijdstraat 41, een snuifdoos bij R. de Bruin, O. Haven 70, twee broche's by T. de Bruin, L. Dwars straat 40, een gouden zegelring by C. Straver, Bergen IJzendoornpark 16, een zilveren armband by C. J. Berg man, R. v. Catswfeg 174, een papiertje met inhoud bij M. v. d. Linden, Kar nemelksloot 155, twee kwartjes en 2 dubbeltjes by Mej. de Zeeuw, Gouwe 79, een portemonmaie met inhoud bij H. Bloot R. v. Catsweg 128, ee* nik kelen rozenkrans by JNieuwenhuizen, L. Dwarsstraat 28, een fantasie broche bij L. dp Hey, N. Haven 186, een lange stok bij Vermeij, Groenewegül, een schilderswerkplankje by C. den BI ijker, Spieringstraat 39, een roode plaat No. 143 by Schooneveld, Glazen kast 51, 21 portretjes in gekleurd pa pier bij M. Gompers, K. Tiendeweg 13, een zilveren broche bij K. Mul, Jaag pad 37, een zwart lederen étui met in houd bü J. Goudswaard, C. Ketelstr. 21, een rol chinamat by G. v. d. Berg, R. v. Catsweg 18, een zwarte hand- tasch bij A. Peket, Boelekade 92, een paar grijze handschoenen by J. Bakker, Komijnsteeg 8, een bril in etui by A. de Bruin, Kaam 158, een paal by J. v. Katwyk, IJssellaan 55, een sportriem by Hageman, Pr. Hendrikstraat, een zwarte rozenkrans by J. L. Zwarts, Vrouwensteeg 91, een rozenkrans bij Gerada Bayer, Kleiweg 83, een hals ketting by Fabri, Krngerlaan 69, een zwarte trekhond by v. Wyngaarden, P. O. Bothstraat 29, een meisjesman- telje by R. H. Boerwood, A. de Viseh- markt 56, een kinderportemonnaie, bij Tak, Siapperdel 10, een zilveren broehe bü Katel, Bogen 16, zwart flu weden ceintuur bij W. Boer, Raam «126, een kalf by H. Berthouwer, Stolwijkerslnis 9 een rozenkrans bij Velzen, Keizer straat 27, een etui met inhoud bij R. Veerman, Turfmarkt 54, een band van een kinderwagenwiel bij Stolk Rozen-, daal '2, een R. C. gezangboek bij Tom, N. Haven 82, eon geel hondje bij C. lAurier, Wilh.straat, een honden- halsband tdj U. Baars, Kattensingel 72, ^0 bJ—we postduif bij v. Hey koop, Tnrfsiogel 14. een gouden dames ring bij Mej- Smient, Tiendeweg 6, een damesportemonnaio met inhottd bij Kelder, Pr. Hendrikstraat 37, eon cein tuur en portemonnaie bij J. v. d. Steen, Gouwo 184, een cassa sleutel bij Schouten, Boelekade, een geldzakje met inhoud bij G. Kramp, IJssellaan 107, een zweep bij A. Snelleman, W&iesteeg 12, een gouden ring met iteen bij Wolters, IJssellaan 77, eon portemonnai bij P. Wolf, Gr. Floris- weg 40, een gouden broche met steen tjes bij D. Rietveld, Dubb. Buurt 4, een tienrittenboekje Gouda—Utrecht bij Hoogstra, Crabethstraat 41, een kinder portemonnaie inh. een kwartje bij Hendriks, Buurtje 19, een half ons gewicht bij v. Dam, Doelestraat 14, een Nederl., Fransch boek en schrift bij L. Vos, Turfmarkt 106, een gum miband van een kinderwagen bij van Velzen, Gouwe 8, een medaillon bij Hamwijk, Voorwillens 23, een kinder japon en luier bij W. Labeij, Lemdul- steeg 27, een pakje met inhoud bij Gompers, Tiendeweg 13, een gulden bij Haagsman, W. Haven 67, een kin- dertaschje inh. 1 zakdoek bij De Gruijl, Wilhelminastraat 44, oen jongens- baret by Lorius L Dwarsstraat 5, een R. K. Kerkboekje bij J. Holthui- zen, Spelderaakerstoog 20, eon koralen armband bij R. Vonk, Molenwerf 12, een glacé-handschoen bij Binnendijk, Boelekade 21, een handzaag bij Broere in de Knip, een touw bij Leeflang, Houtmansgracht 7. Gouda 3 Mei 1913. De Commissaris van Politie, BERTHEUX. GOUDA, 5 Mei 1913 Diefstal in de R. K Kerk. Hedenmorgen werd door de politie alhier in de RoomBch-Katholiek Kerk afcn den Kleiweg een man aangehou den, die daar bezig was door middel van een lijmstok de offerbussen van| hun inhoud te ontlasten. Na arrestatie bleek de dief te zijn een persoon, R. genaamd, die een zwervend leven leidt en die reeds 7 jaar geleden op dezelfde wijze liior getracht heeft zich van geld te voor zien, waarvoor hij toen 3 jaar gevange nisstraf heeft gekregen. De aangehoudene, tegen wien proces verbaal is opgemaakt,wordt heden naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Een flesschentrekker Zaterdag is hier een flesschentrekker aan het werk geweest. Deze persoon, van G. genaamd en woonachtig te Rotterdam, hunrde hier aan de Oost haven een kamer, waarna hij bij ver schillende winkeliers bestellingen deed, welkfl hij verzocht aan zijn adres te bezorgen. Een schoenwinkelier is erin gevlo gen voor een paar schoenen. Des middags was sinjeur gevlogen met medeneming van het paar schoe nen, dat hem zonder betaling was be zorgd. De goederen van de andere winkeliers kwamen als onbestelbaar terug. De politie zal trachten den benadeel den schoenonleverancier bij te staan in het terugbekomen van zijn goed, daar de dader bij de politie bekend is. Dit geval dient weder ter waarschu wing aan alle zakendoenden om toch geen goederen af te geven aan per ionen, die niet bekend zyn, daar aeze wyze van afhandig tókken, niet anders V» 4an flesschentrekkerij, hetwelk niet voor den strafrechter kan worden vervolgd. De Rotterdamsche sleepersstaking en de Ree^prij de IJsel. De staking der Rotterdamsche 8»eepers heeft in Rotterdam en in de gemeenten, welke door het handels verkeer met deze stad in dagelyksohe aai^*king komen, niet geringe stag- wfje veroorzaakt. Gouda, dat zoowel voor export als voor de binnenvaart eft zeer belang- /£jke hoeveelheid goederen dagelijks Rotterdam binnenbrengt eu vandaar meeneemt, heeft dat ook moeten onder- vrndea. Teneinde die stagnatie geheel op te heffen, heeft de Reederij de IJsel, die een aanmerkelijk kaasvervoer heeft en ook de tatryke wasscherijen, welke woek aan week een groot aantal was- schen uit Rotterdam ontvangen, be dient, op middelen gezonnen om een geregelden sleepdienst te Rotterdam to onderhouden. Met welvallende medewerking van de Directies der Kon. Stearine-Kaarsen fabriek Gouda alhier en der N. V. Moerman Robbers, expeditiekantoor te Rotterdam is zij er in geslaagd vroegte sleeperswagens van hier naai Rotter dam te kunnen zenden, welke, dank zij de medewerking van den commis saris van politie alhier, onder geleide van 2 rijksveldwachters met revolver en karabijn bewapend, konden vor- trekkenj Te Rotterdam aangekomen, reden de sleepers onder escorte van Rotter damsche politie naar het kantoor van den agent der Reederij de-IJsel, de firma T. Tromp aan de Wijnhaven, vanwaar de wagons werden gediri geerd naar do verschillende stadsge deelten waarvoor naast den koet sier eon politicagent in politiek plaats nam op den bok, een tweede agent naast don wagen ging, terwijl nog etn bereden agent eiken wagen volgde. De N. V. Moerman en Co stelde onmiddellijk nog 3 wagens in dienst der reederij, zoodat hedenmorgen met 7 wagens kon worden gereden en het goederenverkeer met Gouda daardoor geheel verzekerd was. Voor de vele verzendingen met den Rotfcerdamschen Marktdag op Dinsdag is het verkeer dus normaal geregeld. Op de voordracht voor Onderwijzer aan do school voor g. 1. o. 3e klasse No. 40 te Rotterdam, is geplaatst de heer D. Houtkamp, Onderwijzer,! alhier. De Bioscoop-salon „Gouda Vooruit" geeft een interessant nummer van onze Hollandsche roofvogels, voornamelijk de uilen. Als hoofdnummer De ge oorloofde Misdaad, een spannend dra ma uit het loven van een medicus, raet eon als steeds uitstekende expli catie van den heer Verbeek. Behalve oenige komische nummers biedt het programma verder nog oen comedie nne met zoer mooie natuurtaforeelen „De Strooper". Goede pianomuziek voraangenaamt de voorstellingen ten zeerste. Kamerdistrict Bodegraven. Do Christ.-Hist. Kiesvereeniging te Alphen a/d Rijn (district Bodegraven) heeft, zoo meldt de Nod., met bijna algemeeno stemmen mr. J. W. H. M. van Idsinga weer candidaat gesteld. De actie in het sigarenmakersvak. Het bestuur der gecombineerde werk liedenorganisaties heeft eon brief aan de looncommissie uit het Verbond van vereenigingen van Sigarenfabrikanten verzonden, waarin de motieven worden medegedeeld, waarom de voorwaarden, die de commissie voorlegde in ant woord op de bemiddelingsvoorstellen, niet konden worden aanvaard, en waartoe in de conferentie op 25 April j.L niet voldoende in de gelegenheid was geweest. Wij ontleenen daaraan In de conferentie op 22 April werd ons uitdrukkelijk te kennen gegeven, dat tegen onze regeling als bezwaar gold", dat voor do twee laatste soorten vormwerk het gevraagde loon niet gegeven kon worden. De voorzitter der commissie verklaarde, dat voor de betere soorten het in de bedoeling der commissie lag de loonen te verhoogen doch .dat om verschillende redenen voorloopig vastgehouden werd aan de loonen der mindere soorten. Wij conslateeren hierbij onmiddellijk dat- ter conferentie op 26 April juist do loonen voor de betere soorten voor u het geschilpunt vormde, wijl wij ten opzichte der mindere soorten aan uwe bezwaren tegemoetkwamen. Hierdoor woedt het wezenlijke geschilpunt tot zijn juiste waarde teruggebracht. Het komt ons voor, dat er leden in de loon commissie zyn, die niet voldoende kennen de veranderingen in onze loon regeling aangebracht. Deze verande ringen geyen wy dus hierby nader op schrift. Deze regeling bevat tevens de progressie voor de betere soorten, zoo als die door ons gewenscht wordt. In de door u ontworpen progressie ontbreekt ten eenenmale het noodige verband. De invoering ervan brengt den werklieden niet de gewen schte verbeteringen, en wykt bovendien in ongnnstigen zin af voornamelyk wat het handwerk betreft van de reeds bestaande progressie. Wij'maken u op. merknaam, dat in enkele der aange. boden regelingen het beginsel van onze progressie is neergelegd. Wij stel len verder vast, dat in het ontwerp overeenkomst met geen letter sprake i» van 1. De periodieke verhoogingen voor 1914-1915. 2. De lengtemaat en de-daarvoor te stellen bepalingen. 3. De clausule ter voorkoming van loonsverlaging. 4 De bijkomstige bepalingen in zake de arbeidsvoorwaarden welke reeds vroeger door u toegezegd waren. 5. Een nadere omschrijving van de groote plaatsen, die d<|»or uw klas- indeeling onjuist zijn. en dus het eerst in een hoogore klasse gerangschikt zullen moeten worden, wat ook reeds door uwe commissie wenschelijk geacht werd. U zult kunnen begrijpen, dat wij deze bepalingen gaarne vastgelegd willen zien, omdat de beloften, dia uw com missie ons geeft, zonder baren goedon wil in twyfel te trekken, den werk lieden niet waarborgt, dat dezö" ook zullen worden verwezenlijkt. Met terzijdestelling Vfch het onaan gename incident, dat in zich zelf, zoo als wij reeds aantoonden, voor u van geringe betookenis ia. meenen wij, dat het u nu duidelyk zal zijn, dat do aangeboden overeenkomst, waarin de verschillende toezeggingen door uw commissie reeds vroeger gedaan, en en hierboven aangehaald, ontbroken, door niet kon worden overgenomen. Wij meenen ton slolte, wijl aan de bezwaren door u opgeworpen in do conferentie van 22 April ten opzichte van de mindere soorten vormwerk zijn tegemoet gekomen, dat een langer voortduren van het conflict voor uw rekening komt. Om te bewijzen, dat het niet onzo opzet was „om door te kunnen strij den", verklaren wij ons bereid, u op dezen grondslag in do gelegenheid te stellen hot conflict tot oplossing to brengen. Indien u hot noodig acht, dut een en ander mondeling geschiedt, clan zijn wij elk oogenblik te uwér dispositie. Itonkoop. De hoeren P. Loof Az. en P. A. Ottolandor, die door het Ge meentebestuur zyn aangewezen als loden van het Bestuur der Boskoop- sche Woningbouwvereoniging, hebben deze benoeming aangenomen. Gedurende do maand April zijn in deze gemeente voorgekomen vier go- vallen van diphtheritic or een geval van fobris typhoidoa. Schoonhoven, Tot leden van het stembureau voor de verkiezing voor de Tweede Kamer, zijn door de Raad benoemd de hoeren P. Van Sonsbeek en A. v. d. Heuvel, met als plaats vervangers de heeren W. F. H. Regt- doorzee, Greup^ en A. Knylenburg. Voor dó Pro viitoiajgjStaten de hoe ren C. L. Van Willem»Waard en A. Kuylenburg met als plaatsvervangers do hoeren M. E. Schenk en P. Van Sonsbeek en als derde plaats lid de heer H. M. Den Uyl. Voor den gemeenteraad de heeren J. Kortland en P. Van Sonsbeek met als plaat ver vangers de hoeren H. M. Den Uyl on A. v. d. Heuvel en als derde lid de heer C. L. Van Willens- waard. 4da KI. Trekking van Maandag 5 Mei. No. 5258 f 2000. 2348 en. 14809 ieder f 1000. 12628 f 400. 1769? en 1J673 ieder f 200. 3350, 5858, 6705,9404 en 16274 ieder f 100. Pryzen van f 65. 27 110 5W5 SI 85 5517 BB 71 S36 42 Cl 7M 78 842 <W 899 1061 81 1100, 92 89 01 00 06 1213 26 74 84 92 1919 87 140B 86 1661 87 76 77 1820 76 98 1HW8 89 1061 67 72 2018 42 66 91 72 2174 2268 2326 2406 2601 17 W 2662 71 2773 2819 47 290» 96 B061 46 68 70 87 8123 8202 11 3320 84 3407 12 27 92 34 47 81 8641 80 8700 8887 3913 82 67 4060 68 4108 31 4314 99 4404 48 78 81 1609 25 53 60 70 78 94 4000 30 88 4749 4386 98 4908 29 89 72 6008 16 98 91 6146 88 6216 27 60 5478 6627 6024 85 79 80 C 6703 23 5641 61 09 73 79 60U7 80 6114 80 60 66 «17 3311 14 19 6408 08 6883 26 78 98 0630 40 56 77 84 0769 77 8846 M 66 6909 7066 7129 7906 24 61 67 98 7368 72 74É» 76 7500 84 7018 89 70 75 93 87 06 7717 24 88 7876 7007 25 84 49 99 88 8021 65 8246 89 8960 70 94 8420 87 8618 92 90 8612 50 66 87 8710 17 67 75 8808 8971 96 9220 61 56 9086 9461 79 9670 9646 68 88 9889 90 98 991Ó JOuf10180 89 64 10238 38 48 80 10860 66 87 10427 67 83 10613 72 85 10646 57 80 107» 26 80 01 98 108*4 86 08 1107786m 11104 88 40 82 11281 V 11827 58 60 70 11418 11521 60 11645 53 11781 11S66 9B 11908 97 12006 86 48 12112 47 81 MUS J» 80 12847 71 12411 27 1477 7» 99 14648 60 74 14788 40 51 88 88 14808 88 15018 40 71 16179 16208 89 82 88 «BW,»!»*» 88 16618 40 16801 16 S4 16780 41 016 ril m 16118 16682 16447 64 16W1 24 48 98 46900 12 16792 84 BB 18620 16049 66 17006 87 61 17165 82 17219 178U8I7404 17806 45 17608 17 69 17712 26 64 96 17806 66 1790S 10 06 87 50 18012 28 80 60 1SMB S7 66 09 '801*21 26 87 44 18B0S 28 37 18408 70 9B 18660 96 18656 81 18810 28 65 18084 19008 20 28 42 10119 24 19068 76 10SM 10464 71 19008 88 19808 64 70 81 19740 91 198M9» 19900 4 49 7806 90077 20117 22 87 41 20066 90006 17 204SS 66 90606 20647 96 90706 71 9OSI0 SOSS0 Voetbal. Uitslagen van gisteren gespeelde wedstrijden Amsterdam: Holland M.—Belgie Militair 41. S. V. V.Achilles 1—0. Arastel—De Spartaan 3—1. Zwitserland -België l2. De vereeniging Waddingsveen, slechts één aeixoen in den G. V. B. spelend, is door gebrek aan speelter rein ontbonden. Wiel rijden. Op het verzoek van don Ned. Wie lerbond, om Zondag 6 Jnli a.s. een snelheidswedstrijd met rijwielen te mogen houden op den Rijksweg Ny- megen—Roermond, heeft de Minister van Waterstaat, dit jaar voor het eerst, afwijzend beschikt. Athletiek. Door de voreeniging „Quick" te Nymegen waron gisteren athletische wedstryden georganiseerd. In het nr. hardloopen 1500 M. won van Roon van de W. A.C. te Woer- den den 2n prijs in 5 m. 30en in hot nr. cross-country (5 K.M.) den 2n priis in 20 m. 12 sec. In het ur. hoogspringen (nationaal) behaalde Bos van de W. A. (3. te •Woerden den In prys met 1.58 M. en in hot nr. polsstokspringen hoog (nationaal) den 2n prijs mot 2.00 M. Montenegro geeft toe. Budapest, 5 Mei. De Hongaarnebe Ministerpresident hooft heden bij de opening der zitting van het Iluis van Afgevaardigden modegedeold, dat de Koning van Montenegro besloten hoeft aan de mogendheden do onvoorwaar delijke ontruiming VAn Skoetari aan te kondigen. Kolonel J. B. Verhoy f- In don ouderdom van G2 jaar is te Rotterdam overleden het Lid der Tweede Kamer voor Rotterdam III, de heer J. B. Verhey, kolonel dor Mariniers. tn 18Ü7 toegelaten als cadet by hot korps mariniers word de thans over ledene in 1870 benoemd tot tweede luitenant. Hij doorliep do verschillende rangen on werd in 1903 aangesteld tot kolonel-commandant der Mariniers. In deze functie werd kolonel Verhoy in 1903 door Rotterdam III naar de Tweede Kamer afgevaardigd. Do overledeno was ridder in de ordo van den Ned. Leouw en ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde. Mr. A. Teldors. f Te 's Gravonhage is op 69-jarigon leeftijtl overleden de oud-vice-presi- dent van den H. Raad, Mr. A. Telder». Minister Talma is hedenmorgen naar Hoorn vertrokken tor bijwoning van de openstelling van de vlucht- haven aldaar, waarvoor hy door hët gemeentebestuur was uitgenoodigd. Arrestatie van suffragottos. Galais 3 Mei. Bij aankomst van den sneltrein uit Parys heeft een de- tectieve van de Engelsche politie op de brug van de Engelschen stoomboot Riviera gearresteerd de suffragette Annie Kenny, die zich naar Londen begaf. Zy wordt beschuldigd van ge weldpleging en brandstichting. De suffragettes. New-Yöbk 3 Mei. Een stoet van 30.000 suffragettes in het wit gekleed, vergezeld dpor 1500 heeren in het zwart, bield heden door een optocht te houden een propaganda-demon- stratie. Geen enkel incident deed zich voor. De bereden politie opende den stoet en agenten te voet begeleidden den optocht. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, pryzen waren voor 1ste kw. 44, 2o 39 en 3e 33 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste 4cw. 30, 2e 27, 3e 24 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer lste kw. 27Va» 2e kw. 26'/a, 3e kw. 23 cent per half kilo. Schapen redelyk aangevoerd. De handel in vet vee stag doch pryshoudend, vette kalveren lagor in prys, de kleine aanvoer van schapen werd spoedig opgeruimd, de. vette varkens werden tot bestaande pryzen langzaam opgeruimd handel traag. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.0 te Horta, laagste stand 747.1 te Breelau en Nice. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige wind, aanvan kelijk uit oostelijke richtingen waar schijnlijk nog regen, later tijdelijk op klarend en iets warmer. VAN DEK Effectenhandel te A uistrrdïni 5 MEI 1913. Staatsteruiuceu Ned. Cert. Werkelyke Schulp 3 pet. ^Gstenr. Belastingvrije Kronenrent© 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort, Schuld 3 pot. Russische Obl. 1906 5 pot. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mn.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-09 4 pet. ld Obligatie <|e Emis- .lapan. 4 pot. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank* en Credict-lnstel- lldffen. Ned. Banknandoelen Industr- OiiderneiiiiuKeii American Oar A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smolting A Refining Go. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Gert. v. A. U. S. Steel Corp. Gért. Gew. Aand. Kul. Crediet Instell. en Cultuur Oudernemlufen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handel-My.C.v.A IRnbouw MUeo. Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw wy. Aand. Great Cobar Aand. Fetreleum-Ondern. Dortsohe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpr. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. A Trad Oy. C. v. G. A Scheepvaart Jlyen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Oy. afgest. Pref. A. Tahak-OudernemluKen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Max wel Land Gptfnt Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoerwefeu. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Hij. t. Kxpl. v. Staate- ipoorwogon Aand. Zuid-Italiaan. Spwinrj. SerieA-H Obl. 3 pet. W arschao-W «enen Spoorwogmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoor weg-My. Gew* Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand Preiuieleenltttcen. Amsterdam Aand. 3pct Hongarije. TheL*-Ue- guiinuigs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4'/4 pCt.. Nat. StaAtsf. kalm, Buitenl. weinig varieerend, Culturen nagenoeg geeu omzet, Tabakken vast, Petroleum beter Amerikanen vast, Mijnen stil, Rubbers beter. Vorig» koor». Ko»n ni hrJau 77% 77% 83 84 63 99% 84 84% «0 84'/, 81% 84% 43 103% 81% 103%, 57% 894% 48 49 68'/, 67% 24% «0% 00'%, 282 189% 200 15 '10 195 40'/, 195 34%. 176'/, 178 570'/, 584% 525 179 179% 11(1% 110% 4'/, 4%, 108'., 109% 8'/, 10%. 10%, 92% 93 99 99% 03'/, 03'/% 186% 80% 92'%, 92'%, 27'%. 28% 148»/, 3%. 149", 8%. 100'%, 161%

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2