\J KUNST. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. FOSTBRIJ-Bisr. 402e Staats-loterij, KERKNIEUWS Land- en Tuinbouw. ^Laatste Berichten. MARKTBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effectenhandel te A ais ter dam - - - - - - - te protosteeren tegen de kiesrechtpara graaf in de regeeringsVoorstellen voor grond wetsherzienin g. De vergadering werd geopend door Dr. Aletta H. Jacobs met een toespraak waarin zij zeidè dat de Vereeniging met verontwaardiging had kennis ge- homen van do voorstellen tot grond wetsherziening dezer Regeering. Spr. sprak de hoop uit'dat dit mi •nisterie zou worden vervangon door een dat de rechten dér vrouw erkent. Als sprekers treden op het Kamer lid, Prof. Mr. G. van Hamel, Mevr. Itallie—van Embdqn, de heer Drion, Mevr. Bakker-Nort, Mewr. van Balen- Klaar, Mr. Troolstra, Mej. H. Goad- smit, hot Kamerlid, de heer Th. M. Ketelaar, Jonkvr. S. Wichers. Aan het eind der bijeenkomst werd door Mej. Mart-Kramers een motie voorgesteld. De vergadering verklaart zich in die motie ten zeerste gegriefd „door*de kiesrSchtherziening der Regeering, die door de vrouw, economisch en sociaal de gelijkwaardige xAn den man, bij hem achter te stellen, miskent wat er leeft en groeit onder de Nederlandsche vrouwen, nu zij de erkenning harer politieke rechten opeischen" zij spreekt als haar meoning uit, dat „de ekonomische evolutie van onze hedendaagsche samenleving den eisch van medezeggenschap der vrouwen \zelf medebrengt en dat de Regeering bij haar voorstel om de vrouw het kiesrecht blijvend te onthouden willens en wetens de oogen sluit voor de maatschappelijke feiten''. Do motie geeft voorts uiting aan de verontwaardiging der vergaderden „ovor hot reactionaire grondwetsvoor stel, dat de uitsluiting der vrouw voor jaren lang wil bestendigen." I Na aanneming dezer motie ging de vergadering, waarin een geestdriftige stemming heerschto en die alle spre kers mot hartelijk applaus beloonde, uiteen. Der Ring des Nibelungen. H. DieWalktire. 't Feit, dat 't Rijn goud nu in Fafner's" macht is, blijft Oen voortdurend gevaar voor de heer schappij der goden. Want wel heeft Fafner zich in een Draak veranderd en bewaakt z'n schüt in eene duistere spelonk, doch Albèrich zint op mid delen om 't verlorene tprug te winnen. En Erdft, de alles voorziende moedér der Nornen, heeft reeds voorspeld, dat dit de'ondergang van het godenrijk zou ^zyn. Wodan ziet thans in, dat 't dreigende gevaar alleep afgewend kan worden door 't Rijngoud aan de oorspronkelijke bezitsters, de Rijndochters, terug te geven. Hij zelf echter kan .den Ring niet aan den Draak ontnemen, want eene heilige 'overeenkomst met de Reuzen, die in Runenschrift in de schacht van z'n speer is gebeiteld, bindt hem. SJechts een vrije, van eiken godeninvloed onafhankelijke held kan de daad volbrengen en aldus de onder gang van de goden afwenden. Wodan meent in Siegmund, door hem bij eene aardsche vrouw verwekt, dezen held gevonden te hebben. 'Siegmund heeft reeds vele en bange lotgevallen achter den rug. Van z'n vaaer,. dien hij ternauwernood heeft geken 1 en dien hij Wolfe of Witlse noemt, werd hij door z'n vyanden gescheidenzijne moeder doodden zij en z'n hut werd aan de vlammen prijs gegevenzeRs z'n tweelingzuster, S i o g 1 i n d e, werd door hen ontvoerd. Sedert dwaalt hij rond tot hij eens na zwaren strijd, door zyne vijanden achtervolgd, door 'n hevig onweew wordt overvallen, 't Voorspel van „Die Walküre" schildort dit onweer. De donder rolt en 't kpper uit orchest schettert den roep van den dondergod omhoog naar cfe wolken, boomen kraken, de storm giert, bliksemflitsen knetteren, tot 't gehuil van den wind vermindert en langzaam wegsterft. 't Gordijn gaat vaneen. We bevinden ons in eene hut. De stam van een reuzenesch verheft zich in 't midden; daarvoor oen plompe, houten tafel en eon paar grove stoelen. Eenige treden voeren naar de dour van een zijvor- trek. Rechts een haard, waarin 't vuur flikkert en rookt; dan eens bijna uit dooft om kort daarna weer opnieuw to ontvlammen. Uitgeput van ver- moeionis en doornat van den regen opent Siegmund de deur van deze hut als hij niemand ziet sleept hij zich met moeite tot voor den haard en werpt zich op de daarvoor liggende berenhuid nedor. Sieglinde komt uit't zijvertrek binnen zo meende, dat Hundinghaai man, thuisgekomen was als ze even wel een vreemdeling voor den haard ziet uitgestrekt is zo zeer verbaasd. Ze laaft den in onmacht gevallene doch deze, die haar met de uiterste belang stelling gadeslaat, herkent haar niet en wil zich weer verwijderen om haar niet in moeilijkheden te brengen. „Einen unseligen labtest du", voegt hij haar toe„Unheil wende der Wunseh von dir Gorastet hab' ich und süss geruht weiter wend' ich den Schritt." Doch Sieglinde verzoekt hem te blijven h&ar zal hij geen onheil brengen „Nicht bringst du Unheil dahin, wo Unheil im Hause wohntOp dit oogenblik treedt Hunding, door wien Sioglinde tot een liefdeloozen echt werd gedwongen, do hut binnen, ge wapend met schild en speer. Ofschoon hij in Siegmund den door h»m achter volgden vijand vermoedt, wil hij de heilige wetten der gastvrijheid niet schenden hij laat hem spijs en drank geven door Sieglinde, die den vreem deling met steeds meer deelneming gade slaat. „Gast, wer du bist wüstt' ich gern" dringt ze ton slotte aan en Siegmund verhaalt zijne lotgevallen. Als hg de opsomming van al z'n rampen heeft beëindigd, weehHunding. dat hij een zijner meest gohate vijanden onder z'n dak herbergt. „Mein Haus hücet, Wölfling, dich heut'für die Nacht nahm ich dich aufmit starker Waffe doch wehre dich morgen zum Kampfe kies' ich den Tag für Todte zahist du mir Zoll." Sieglinde, die zich hoe langer hoe meer tot don onge- lukkigen vreemdeling voelt aange trokken, wil ten gunste van Siegmund tusschen beiden treden, doch barsch wijst Hunding haar terug. „Fort aus dem Saaisaume hier nichtDen Nachttrunk ruste mir drin, und harre mein' zur Ruh'Schoorvoetend vol doet Sieglinde aan dit bevelals ze 't vortrek verlaat wijst ze met hare blikken Siegmund nadrukkelijk op eene bepaalde plaats in den stam van den osch. Ook Hunding verwijdert zich, na Siegmund nog een dreigenden bli%e hebben toegeworpen. Siegmund blijft alleen achter. Het is uu volledig nacht geworden de zaal wordt alleen nog door een zwak vuur in den haard verlicht. De ongelukkige vervolgde laat zich bij 't vuur op 'n legerstede neder en blijft een tijdlang in diep gepeins verzopken. Hij herin' nert zich, hoe zijn vader Wölfe hem eens van 'n zwaard sprak, dat hij in den hoogsten nood zou vinden. Thans ver keert hij in dreigend gevaaronge wapend toeft hij onderst dak van zijn vijand, doch waar is nu 't verlossing brengende staal? Zie, 't haardvuur valt ineenz'n laatste flakkerende gloed verlicht de plek in den esschen- stam, die Sieglinde" zoo nadrukkelijk heeft aangeduid en waar nu de greep van 'n zwaard duidelijk zichtbaar is I De deur van 't zijvertrek opent zich en Sieglinde, in oen wit gewaad ge huld, komt zacht doch snel op den haard toe. Ze beduidt Siegmund, dat Hunding in diepen slaap verzonken ligt tengevolge van een dfank, dien zij hem bereiddeze vertelt hem, dat een vreemdeling ("V^odan) 'n zwaard in den esch stiet voor hem, wien het gelukken zou dit wapen uit 't hout te bevrijden. Doch tot dusverre slaagde nog niemand hierin. „Gaste kamen und Gaste gingen, die Stürk'sten zogen am StahlKeinen Zoll entwich er dem Stamm." Doch zie, wat niemand ge lukte, volbrengt Siegmundhij trekt 't zwaard uit den boom. Vol liefde en bewondereng ziet Sieglinde tegen Siegmund op in wien ze nu ook den lang vermisten broeder herkent. Doch 't zich bewust zijn van deze bloedver wantschap verhindert hen niet, in liefde voor elkaar te ontbranden. Ze besluiten samen uit Hundings hut te vluchten nog voor de dag aanbreekt Nothung't in hoogsten nood gevonden zwaard, zal hen beschermen. Tweede bedrijf. Doch Hunding ach tervolgt hen en 't zal tot een gevecht komen. Aan Brünnhilde, de Walküre, die de gevallen strijders van 't slag veld naar Walhalla voeren moet,draagt Wodan op Siegmund in den strijd met Hunding onzichtbaar bij te staan. Maar Fricka, de gemalin van Wodan, die den onzaligen echt van broeder en zuster niet heilig verklagen kan, eischt gmuiyd's val. Wodan verzet zich tegen dezen ersch immers meA den dood van Siegmund ziet hij z'iF ver wachtingen omtrent 't terugverkrijgen van den Ring in rook vervliegen. Als evenwel Fricka hem or op wijst, dat Siegmund niet de vrije, onafhankelijke held kan zijn dien hij noodig heeft, daar deze slechts Wodan's werktuig is, ziet de opperste der goden in, dat hij gedwaald heeft. Hij geeft aan Fricka's verlangen toe en verbiedt Brünnhilde, in strijd met z'n eerste bevel, om Siegmund hulp te verleenen. Maar als Siegmund en Hunding strij dend tegenover elkaar staan ontwaakt by Wodan's dochter het medelijden niet het Walsungenpaar en Brünn hilde beéchermt tegen den wil des Alvadprs Siegmund met haar schild. In toorn ontvlamd over deze onge hoorzaamheid treedt Wodan op 't oogenblik, dat Siegmund zijn tegen stander neervellen wil, tusschen bei den en Siegmund's zwaard springt tegen Wodan's goddelijke speer in stukken. Onder Hunding's slagen valt thans de Walsung. Doch Brünn hilde ijlt met Sieglinde van de plaats de onheils naar 't woud^ waar zij haar 't gebroken zwaard van Siegmund ter hand stelt en haar openbaart dat zij, Sieglinde, in haar schoot den edelsten held der wéreld draagt. In 't derde bedrijf staat Brünnhilde voor don vertoornden god, die haar tot straf van haar opstaan tegen den wil des vaders uit de Walkürenschaar verbant. „Wnnschmaid war'st du rair gegen mich doch hast du gewünscht Sehijdmaid war'st du mir gegen mich doch hob'st 'dn den Schild. Was sonst du war'st, sagto dir Wotan was jetzt du bist, das sage dit sebstWunsch- maid bist du nicht TBehrWalküre bist du gewesennun sei fortan, was so du noch bistDoch hiermede heeft Brünnhilde hare schuld nog niet ge boet. „Hieher auf den Berg banne ich dich in wehrlosen Schlaf schliess' ich dich festder Mann dahn fange dio Maid, der am Wege siq findet und weckt." Brünnhilde zinkt voor Wodan op de knieën en tracht hem met hare smeekbeden te roeren. Tevergeefs 't Eenigste, dat Wodan haar toestaat is, dat hij den berg, waarop ze in slaap 1 liggen, mot een vlammengordel zal omgeven, tfpdat alleen een Held haar kan wekken. De god slaat z'n speer in den grond en gebiedt Loge den berg met vlammen te omhullen, 't Vuur kronkelt omhoog en hult den berg, waarop Brünnhulde in volle wa penrusting en met haar schild toege dekt slapend rust, in eene zee van vlammen. (Wordt vervolgd.) Staking van landarbeiders. Te Blijham (gemeente Wedde) staak ten gisterenmorgen wegens een loon- feschil ongeveer honderd losse arbei- ers. De meeste vaste arbeiders bleven doorwerken. De algemeene vergadering van de Remonstrantsche Broederschap zal op 3 en 4 Juni te Groningen worden ge-r houden. Sedert vele jaren had zij steeds om beurten te Ajmsterdam en te Rotterdam plaats. Op de laatste vergadering is echter; besloten, ook elders bijeen te komen. (N. R. Csf-) De sleepersstaking te Rotterdam. In verband met de sleepersstaking te Rotterdam had Maandagavond een openbare vergadering plaats in het Verkooplokaal, uitgeschreven door de Federatie van transportarbeiders en de Havenarbeiders-vereeniging, bijge woond door circa 1400 personen. Spre kers waren S. van den Berg en A. Heykoop, die aanspoorden de staken- ne voerlui krachtig te steunen en het vervoer met handwagens zooveel mo gelijk tegen te gaan. Hedenochtend is een detachement huzaren, van het regiment in garnizoen te 's Hage, ter stejjkte van 100 man en 100 paarden onder bevel van den rit meester J. J. Neuman naar Rotterdam vertrokken, tot het verleenen van mili tairen bijstand. Feest te Hoorn. Met groot festijn heeft gisteren te Hoorn de officieele opening plaats ge had van de v-luchthaven. Verschillende autoriteiten onder wie minister Talma de Commissaris der I^oningin, de Ka merleden De Jong en Smeenge, als mede eenige burgemeesters waren daarbij tegenwoordig. Minister Talma hield bij ontstente nis van den Minister van Waterstaat de openingsrede, waarna nog velen het woord voerden. Do opening werd met kanongebul der der Marineschepen aangekondigd. Daarna had een vlootrevue plaats, waarna allen zich ten Raadhuize aan een lunch vereenigden. Des middags werden er hippische feesten gehouden. Doodgedrukt. In zijn bakkerij aan de Lipperkerk- straat te Enschede is de 50-jarige J. B. S. tusschen zijn kneedmachine ge raakt en doodgedrukt Urnen gevonden. Bij graafwerk voor een schuur te Stokkum bij Markelo, zijn op het ter rein van den landbouwer Greven een aantal urnen gevonden. Delftsche Studentenfeesten. De ontwerpen, welke ingekomen zyn op de prijsvraag van het Delftsch Stu dentencorps voor een reclameplaat voor de a.s. lustrumfeesten, zijn thans in den Bockhandel van a^n heer J. Waltman te Delft geëxposeerd. Bekroond werd een ontwerp van den heer A. C. von Weiier. GOUDA, 6 $fei 1913 Door Burg. en Weth. (gijn nan de raadsleden de volgende ingekomen stukken toegezonden Gouda, 21 April 1913. Wij "hebben de eer den Raad we derom in overweging te geven gebruik te maken van het bepaalde in het tweede lid van artikol 61 der Kieswet en ook voor het tijdvak van 16 Mei 1913 tot 15 Mei 1914 kiezers te be noemen tot plaatsvervangende leden der stembureaux. Wij bevelen daartoe aan de volgende heeren, die zich wel bereid hebben wil len verklaren eene eventueele benoe ming aan te nemen, namelijk: Voor het eerste district de heeren: L. C. BECKING. M. H. BOUTERS. J. VAN DANTZIG Az. J. "E. W. HARMSMA. D. HOOGENDIJK. W. KROMHOUT. M. J. OOSTERLING. A. D. VAN VREUMINGEN. Voor het tweede district de heeren I. J. BONNEIJR. H. A. C- BRINKMAN. J. DE BRUIJNE. H. C. EDAUW. C. H. GABRY. M. GELIJNS. H. M. G. DE MOREE. P. A. "VINGERLING. en voor het derde district de heeren B. P. VAN CITTERT. H. EIJSSEN, A. JONKER Cz. R. MOERKERK. J. G. POTHARST. L. H. A. J. M. QUANT. J. H. TEELING. A. VINGERLING. Aan den Raad der gedieente Gouda. Gouda, 26 April 1913. De Firma Gebrs. Hamerslag alhier heeft tot ons het verzoek gericht om een stuk gerioleerde Gemeentezijl, ge legen achter de militaire stalling aan den Groeneweg in huur te mogen verkrijgen. Over dit verzoek hebben wij het advies ingewonnen van de Commissie van bijstand in het beheer der Gemeentewerken, die in overwe ging geeft het verzoek toe te staan. Daar ook wij tegen- de aan te ganè huur geen l^pzwaar hebben, hebben wij de eer U voor te stellen het volgende besluit te nemen De Raarder Gemmnto Gouda; Gezien het voorstel van Burgemees ter en"Wethouders dd. 26 April 1913 No. 38/662 Gelet op het advies der Commissie van bijstand in het beheer der Ge meentewerken dd 21 April d.a.v. No. 237; Besluit aan de Firma Gebrs. Hamerslag alhier met ingang van 1 Juli 1913 te verhuren een stuk gerioleerde gemeen tezijl, gelegen achter de militaire stal ling aan den Groeneweg, kadastraal bekend Gemeente Gouda in Sectie C. No. 2421, ter grootte van 30 M:2 tegen een jaarlijkschen huurprijs van f 0.10 en verder onder de voor den verhuur van gemeentezijlen gebruike lijke voorwaaiden. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Vanwege den Nederl. Bond van Arbeiders Muziek-Vereenigingen, zal 11 Mei, len Pinksterdag, een wedstrijd worden georganiseerd voor Arbeiders Muziek-Vereenigingen en Arbeiders Zangvereenigingen, terwijl de Arbei ders Muziekvereeniging „De Pionier" 2en Pinksterdag een wedstrijd houdt. Beide wedstrijden hebben plaats op het sportterrein aan den Graaf Flo- risweg. Er zullen 42 vereenigingen deel nemen, waaronder 13 zangvereenigin gen. Den len dag zal een optocht naar het terrein gehouden worden vanaf bet schietterrein aan den Rotterdam- schen Dijk. Op den avond van beide dagen zal een groot bal-champëtre worden ge houden, terwijl op den 2en dag als waardig slot der wedstrijd een vuur werk zal worden afgestoken. Door de besturen is zorggedragen, dat verschillende amusementen en ver- verschingsgelegenheden op het terrein aanwezig zijn. Den len dog wordt deelgenomen door 3 Rolterdamsche vereenigingen „Kunst en Strijd", „Tot Steun in den Strijd" en de Zangvereeniging „Door en voor 't Volk". Den 2en dag door de zang vereen. „Kunst na Arbeid" de zangvereen. „St. Gregorius", de muziek vereen. „Wilhelmina" en de muziekvereen. „Tot Steun in den Stryd." Door een 3-tal muziek vereenigiftgen wordt den len dag een boottocht ge organiseerd naar Gouda. Deze vertrekt ongeveer 8 uur van Vlaardingen, 8'/j uur Schiedam, 9 uur Charlois eq-jfl/2 uur Rotterdam, Maas kade. 7 Óp een voordracht voor onderwijzer aan een openbare lagere school te Amsterdam, komt voor de heer E. Bloeyiendaal, alhier. Door de politie alhier is procesver baal opgemaakt tegen een inwoner dezer gemeente, wegens het niet aan geven van zijn hond. Brand. Gisterenavond omstreeks 9 uur werd in hel wepten een helle gloed zicht baar, die deed vermoeden dat in den Zuidplaspolder een ernstige brand woedde. Het bleek weldra dat brand was uitgebroken in de boerenwoning van J. van den Ende, in den Zuid plaspolder, onder de gemeente Moor drecht, welke veroorzaakt was door het uitslaan van de vlam uit de kachel. De woning brandde tot den grond af, terwijl de naast aan staande hooi berg, dahk zij den wind onaangetast bleef. De kinderen, die reeds te bed lagen, konden dpor hun moeder worden ge red. De vader was nog niet terug van do paardenmarkt te Utrecht. Van den inboedel werd niets gered. De brandspuit uit Moordrecht was ter plaatse aanwezig. Statenverkiezing. Door de afdeebng Schoonhoven van de S. D. A. P. zijn de heeren L Hoe- jenbos te 's Gravenhage, II. Spiekman te Rotterdam en A. DijkgraafJ te Schoonhoven oandidaat Hondententoonstelling te Rotterdam Op de Zondag te Rotterdam vaiwi wege de kennelclub gehouden tentoon stelling zijn meerdere bekroningen toegekend aan inzenders dezer ge meente. De jury was internationaal. Lezing Prof. Eerdmans. Gisterenavond sprak Prof. Eerdmans in de zaal der Socief óit de Róunie, op uitnoodiging der Evangelische Maat schappij over „De verkiezingen en de Nederl. onafhankelijkheid". Na opening der bijeenkomst door den onaer-voorzitter der afd. Gouda, den heer J. L Belonje, vestigde Prof. Eerdmans er terstond de aandacht op dat door te spreken over de Nederl. onafhankelijkheid, daarmede niet werd gedoeld op de staatkundige onafhan kelijkheid. Spr. memoreerde allereerst de tot standkoming der coalitie op 24 April en hoe daar bij de R. K. zelfs geen woord op de vergadering over is ge kikt, het sprak van zelf dat opnieuw den band werd aangegaan hoe echter wel in de Chr. Hist, kring gesputterd was, hoe daar eer. motie was voorge steld door voorgangers van de Ned. Herv. kerk, welke niet in hehandeling is gekomen, hoe ondanks dat tegen stribbelen de groote meerderheid de coalitie heeft gewild en het electoraal en het politiek-accoord hebben aan vaard. Spr. is van meenirtg dat niet veel verkiezingen zoo belangrijk zijn ge weest als de nu komende. Rome wil ditmaal zijn slag slaan. Geruimen tijd is het reeds begonnen de campagne voor te bereiden, door o.a. een kunst matige gebedcyclus vast te stellen en gebeden voor de verkiezingen voor te schrijven. Wat daar aan Profcesfcantsehe zijde over Rome wordt gezegd van de zijde der bondgenooten, daar zwijgt men over. Rome voelt dat thans rijp is geworden wat in 1853 is begonnen. De aanval zal worden ondernomen op die instituten van protestantsch volks leven, die hier te lande steeds hebben bestaan. Spr. ging na hoe de Ned. Herv. Kerk zich in den loop der tijden heeft ontwikkeld, en hoe de overheid ntacht had over de kerk. De voorrechten der Ned. Herv. Kerk zijn in den Franschen tijd verdwenen en toen heeft Rome zich los beginnen te maken. De toestanden in de Ned. Herv. Kerk zijn allengs veraoherpt. In deze tyden geschiedt dat door den Gerefor meerden Bond, waarvoor de heeren Prof. Visioher en Duymaer van Twist 1 zich beijveren om .te trachten elke kerkelijke gemeente te geven een af zonderlijke regeling zonder synodaal verband, teneinde bezit te kunnen nemen van de kerkelijke goederen. In 1886 hebben Dr. Kuyper en de heer Lohman reeds beproefd de Ned. Herv. kerk te veroveren. Yan algemeene be kendheid is de verijdelde inbraak in de Nieuwe kerk te Amsterdam om de betreffende papieren machtig te wor den, waarvan terstond een gedocumen teerde akte is opgemaakt, teneinde tegenspraak daarvan onmogelijk te maken. Ook hét geval te Leiderdorp, waar een predikant bezit wilde nemen voor de Geref. Kerk van de goederen, wijl de meerderheid der lidmaten zich daarvoor had uitgesproken. Thans wil men trachten art. 171 der grondwet, inz ke de tractementen der godsdienstleeraren zoodanig to wijzigen dat de Geref. Kerk het gun stigst zal worden bedeeld. Teneinde de coalitie niet te doen mislukken is men zoo verstandig geweest dit ftruikel- blok, voorloopig van de baan te schuiven. Spr. bracht verband tusschen het bovenstaande en Dr. Kuyper's depu- tatenrede, waarin de bijzondere school naar voren wordt gebracht, terwijl de ^openbare school aanvullend zou moeten optreden. In korte trekken de onderwijs-politiek der rechterzyde rele- veerend, wees spr. op de gevolgen van het bouwwetjekleine scholen kleine groepen secteschooltjes van allerlei aard allen met staatssubsidie. Die plitsing in groepjes wordt door de R. K. gaarne gezien, wijl daartegen over de massale macht der R. K. in staat wordt gesteld als alleenheer- schend op te treden. Wat Rome's in vloed doet, bewijst weder de jongste nominatie voor den Hoogen Raad, welke alleen mogelijk was door steun der protestantsche kamerleden. Na een korte pauze, waarin de evan gelist der Evang. Mij. de gelegenheid geboden werd een aantal brochures te verkoopen, vervolgde Prof. Eprdmans zijn rede. In dit tweede deel wees spr. op het enorme nadeel door het bijzonder on derwijs aan het volkskarakter toege bracht. Er is in Nederland een bloeienden handel, goed onderwijs, do'levensstan daard behoort niet tot de geringste, er is een zekere Hollandsche degelijk heid, eerlijkheid en deugd, die opge voerd kan wórden tot waarachtigheid en betrouwbaarheid. De bijzondere school nu is bezig deze te ondermijnen en dienstbaar te maken aair hare belangen. Met verschillende voorbeelden, go- vallen van de Vrije Universiteit te Amsterdam, het optreden inzake ver schillende gevallen van bedeeling aan behoeftigen, het optreden van pastoor Vossenaar te Oosterbeek toonde spr. dit aan en noemde het ten slotte de vloek, welke leidt tot geestelijke knech ting, tot verlies van elke zelfstandig heid. 6 Spr. wees op de voortdurende bot sing tegen datgene, wat wordt geleer- aard en in theorie aanvaard en datgene wat de praktijk van het leven doet zien. De zwenking van den heer Loh man bij de motie-Thomson inzake de bevordering van den inspecteur der cavalerie, die in strijd met de wet had geduelleerd, noemde spr. een treffend beeld van het zedelijkheidsbegrip. Dat opofferen van prinoipe geschiedt ook op het gebied van het wetenschap pelijk onderzoek, waarvan spr. als voorbeeld aanhaalde Prof. Gunning' werk „Het leven van Jezus". Ten slotte uitte spr. de hoop dat bij de aanstaande verkiezingen Gouda zal handhaven een geest van zelfstandig heid eh zal medewerken tot het weren van een geestelijke heerschappij over ons vrije Nederland. Yan de gelegenheid tot vragen stel len werd gebruik gemaakt door den heer J. Hoogendoorn, hoofd eenér openb. school alhier, die den spreker de vraag stelde wat zyn meening was aangaande de uitspraak van Dr. Krom ligt in de vergadering der Chrisfc.-Hisfc. ynie, de ontkerstening dor openbare instellingen tegen te gaan, terwijl toch de coalitie is aanvaard. Prof. Eerdmans antwoordde daarop dat al is er tegenstand van Ned. Herv*. predikanten, dit toch niets geeft. De Christ.-Hist. Unie is een tweeslachtig hchaam, wijl haar voorzitter niet Ned. Hervormd is. Consequentie is van die zijde niet te wachten. Prof. Eerdmans raadde niet aan te houwen op steun van Christ.-Hist. zijde, maar zelf zoo krachtig mogelijk don strijd voor het openbaar onder is te voeren. Een luid applaus beloonde den sarei «er voor zijn zeer interessante iQre. De bijeenkomst, die niet zeer druk bezocht was, werd daarop gesloten. din&veen. Narfr» we verne men zijn Burgemeester en Wethouders dezer gemeente voornemens voor den tijd van 6 jaren te verpachten het gras wassende op de bermen van de Brug- en Kerkweg en Jan Dorrekens- kade. Nieuwer kerk a. d. IJ set. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de 2e openbare school alhier, heb ben zich 9 sollicitanten aangemeld. Postkantoor te Gouda. Lijst vq,n de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de 2e helft der maand April niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen dei- Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Binnenland. Brieven, v. d. Horst, 's Gravenhage. Mej. A. Donker, Rotterdam Hooidrift 7. Briefkaarten. L v. Vliet, Gouda. Mej. J. Sohippers-Post, 's Gravenhage. Mej. E. Brak, Nieuwesfoot. Drukwerk, 8 stuks. 2 Briefkaarten en 2 Nieuwsbladen zonder adres. Nota. Aan de afzenders wordt aan-' bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. 4do KI. Trekking van Dinsdag 6 Mei. No. 2084 f 25.000. 15936 f 5000. 16428 f 1500. 4054 en 5567 ieder f 1000. 807, 1356-&eu 15869 ieder f 400. 11982 f 20 4219, 568Mtóf7 en 20767 ieder f 10ty Prijzen van f 65. 42 88 108 -224 302 24 410 20 05 97 518 010 90 704 15 70 805 27 34 04 837 71 1002 35 40 73 92 1130 1212 19 43 1378 83 94 1405 18 57 78 80 04 1044 87 90 1720 30 1818 98 1930 34 37 43 95 2040 83 2100 88 90 2225 27 2509 10 80 2000 2770 2900 70 3001 52 8111 62 92 3210 42 09 93 3348 3137 01 3503 17 92 8061 78 81 3737 8833 89 3917 80 76 4046 75 4214 25 47 4352 57 85 4511 35 44 4648 4704 48H4 44 49 90 4.920 25 27 87 5000 44 64 6115 38 87 5301 18 19 51 09 5360 5450 82 89 5(504 39 5025 5771 5811 6933 66 90 0037 59 6145 0242 0346 71 6418 20 48 99 0517 40 0001 10 28 87 39 41 85 6719 20 41 71 85 0809 24 37 52 71 7190 7210 18 46 48 94 7321 58 05 7401 5 35 51 7570 7602 4 60 88 7945 48 8002 19 81 8101 («35 87|80 8452 50 02 78 8502 65 8052 58 8845 68 73 91 92 8905 59 78 97 9053 58 01 97 9107 74 81 9254 9811 24 40 65 9416 60 9578 9653 9729 54 73 75 9879 9950 91 10099 10106 88 10211 28 41 55 10342 60 61 10625 10702 88 95 10805 07 95 10900 5 11 12 30 44 47 80 11020 11149 11219 44 47 11312 91 11438 110DO 85 90 11780 11847 99 11949 12080 70 12107 28 91 98 12240 98 12336 55 81 94 12487 79 95 12542 58 64 68 12653 72 83 95 12789 59 00 78 93 12848 51 71 90 12962 16 34 18117 45 18204 58 70 18434 64 83 18005 18747 59 00 1 58 95 13907 24 14089 14107 0ft 89 97 14250 08 77 98 14811 18 14405 84 14518 74 80 95 14739 42 14854 15082 15148 15218 32 54 68*79 15811 83 16487 15504 28 58 15015 73 89 15710 49 59 79 15804 43 15921 10003 4 54 16105 32 35 80 10217 28 79 10854 64 60 1 10640 16825 82 16934 43 03 70 17070 80 91 17117 88 57 87 17287 40 17300 20 34 74 84 17450 17069 17705 20 40 43 52 77 17925 49 03 67 74 180 7 18134 58 18808 15 73 88 18101 23 82 48 94 18525 83 18621 18702 18001 77 78 18913 20 19007 84 19117 48 19202 23 31 61 85 98 19819 20 19402 8 50 19511 19004 19739 47 74 19811 80 80 19000 44 20021 40 00 96 20157 98 26222 77 95 20445 64 20520 22 86 25 65 20724 62 64 20800 20067 4e Klasse le Lijst No. 1319 m.z. 1399 en No. 6777 m.z. 9777. Wijlen pastoor J. A. van Beek heeft naar de Oud-Katholiek mede deelt, bij uiterste wilbeschikking zijn nalatenschap vermaakt aan de gemeen te van de Heilige Laurentius en Maria Magdalena, wier pastoor hij was ge durende de laatste acht-en-dertig jaar. Uit de rente moeten deels gedurende tien, deels gedurende een onpepaaid aantal jaren, aan met name genoemde personen en vereenigingen jaarlijksche uitkeeringen worden gedaan. Geen mond- en klauwzeer jneer Gedurende de week van 27 April tot en met 3 Mei 1913 werden geen gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd, zoodat Nederland sedert 20 April 1913 vrij van genoemde vee ziekte is. Bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaashandel. In de gisteren te Amsterdam onder leiding van den heer F. Middelbeek tehouden algemeene vergadering van e Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel en kaas handel werden de aftredende bestuurs leden de heeren dr. L. T. C. Schey te Hoorn, H. B. Hylkenia te Utrechten W. Heusdens te Rotterdam herkozen In de plaats van den heer C. H. Hum.! melinck te Vlaardingen werd gekozen de heer J. M. Hummelinck te Vlaar dingen. Aangenomen werd een voorstel Van het bestuur om een adrés te richten aafl de regeering inzake het merken van kaas, tot het verkrijgen van een rijksmerk voor volvette kaas". In het adres wordt betoogd, dat het dringend noodig is, dat van de zijde der regeering, zoo spoedig mogelijk een begin worde gemaakt mot het doen van een eerslen stap iot oplossing van de kaasqnaestie, door 't invoeren van een rijksmerk voor „volvette" kaas, waardoor aan het buitenland een voor beeld zou worden gegeven eü moge lijk worden voorkomen, dat door an dere landen aan onze volvette kaas eischen worden gesteld, die óf gemist kunnen worden óf de knoeierijen ten nadeele van onze Nederlandsche vol vette kaas juist in de hand zouden werken. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 6 Mei. Geopend te 11.10 ure. VoorzitterJhr. Mr. van Nispen tot Sevenaer. Overlijden J. B. Verhey. Ingekomón is een schrijven, waarin mededeeling wordt gedaan van het «verlijden van het Kamerlid J. B. Verhey, afgevaardigde voor het district Rotterdam III. De Voorzitter herdonkt de ver diensten van dit geachte lid, dat zich onderscheidde door nauwgezet toplicht* betrachting en wiens nagedf&!ht€gj& hij allen in eere zal blijven. De minister van Koloniën sloot zich namens do regeering bij deze woorden aan. Weduwe- en Weozonfonds in Indië. Aan de orde is het wetsontwerp wijziging art. 2 der wet houdende vast stelling van de bijdragen aan het We duwe- en weezijkfonds van burgerlijke ambtenaren in^ed. Indië. Do heer de Meester(u.l.) verge lijkt de rogeling van weduwepensioon in Nederland en Indië. De bepaling in Indië is niet billijk. Men verplicht de ambtenaren een bepaald percontage van hun inkomen te betalen voor het weduweponsioen, terwijl dat pensioen slechts tot een maximum wordt ver leend. Dat is onbillijk. Naar mate men meer betaald, dient het pensioen te stijgen. Spr. is daarom teleurgesteld over deze wijziging, waarbij geen rekening met deze onbillijkheid is gehouden. De minister van koloniën, de heer de Waal Malefijt zet uiteen dat het niet anders geregeld kan worden, qjpdat anders de benoodigde gelden te gering zijn. Wilde men de zooge naamde onbillijkheid wegnemen, dan zouden de lagere salarissen meer ge drukt moeten worden en de hoogere personen meer bijdragen. Het wets ontwerp wordt z. h. st. goedgekeurd. Zonder b. st. en zonder discussie worden goedgekeurd de wetsontwerpen vaststelling van het slot der rekening van ontvangsten en uitgaven voor Ned. Indië over 1909 en overbrenging in beheer en onderhoud bij de gemeente Amersfoort van gedeelte der Rijks wegen van Eemnes naar Hoevelake. Spoorweg Batavia—Buitenzorg. Aan de orde is het wetsontwerp goedkeuring dor overeenkomst mot de Ned. Ind. Spoorwegmaatschappij tot aankoop van den spoorweg Batavia Buitenzorg. De heer Bos (v.d.) wil zijn stem raotiveeren. Hij gelooft dat het ook in Indië onmogelijk zal zijn in een concessie de belangen der exploitatie maatschappij zoowel als die van den Staat te behartigen. Feitelijk heeft de Staten-Generaal niets te zeggen bij het vaststellen van de concessie-voor waarden. De regeering heeft deze vast te stellen. Spr. vraagt of het de bedoefêpg is zich ook in den vervolge bij het ver leenen van concessies den pas af te snijden van spoedige naasting of doet dat de regeering dat alleen bij deon- derhandsche concessie Nadat nog eenige afgevaardigden het woord gevoerd badden en na re pliek van den minister werd het wets ontwerp goedgekeurd. Vervolgens werd z. h. stemming goedgekeurd het wetsontwerp tot wij ziging en verhooging der begrooting voor 1913 van Ned. Indië, in zake den aankoop van ontginningen vaq de steenkolen-mij. Poeroe Laroet. Kustverdedigingsfonds. Aan de orde was do stemming over het amendement-Eland op art. 1 van het ontwerp en daarna over het ont werp zelf. Het amendement-Eland op art. 1 (geen fort te Vlisaingen) werd verwor- «>n met 54 tegen 35 stemmen, rechts gen links, behalve de heer van Kar- nebeek. Het andere amendement-Eland was hiermede vervallen. Het wetsontwerp werd 'daarop aan genomen mei) 54 tegen 35 stemmen, rechts tegen links, behalve de heer van Karnebeek. (De vergadering duurt voort.) Chineesche leening ongeldig verklaard. Londen, 6 Mei. Uit Peking wordt geseind dat het Parlement met groote meerderheid het verdrag betreffende de leening mbt de 5 mogendheden van nul en geener waarde heeft verklaard, Het Parlement verklaarde verder dat het afsluiten van dit verdrag een groote overschrijding is van den pre sident. De Albaneescho quaestie. Berlijn, 6 Mei. Uit Petersburg wordt geseind dat nanr verluidt Rusland aan de mogendheden der Triple En tente heeft voorgesteld onderhande lingen aan te knoopen tot het instellen eener internationale controle over Al banië, Commandeurskruis-Oranje. Naar wij vernemen heeft de Koningin den leider van het sanatorium Hohe- mark, waar "Prins Hendrik gmezing jzioekt voor zijn neuralgiën^/ Prof. Friedliinder, begiftigd met het com mandeurskruis van de Huisorde van Oranje. Japansche demonstratie. San Franoiöco. 5 mei, Een bericht uit Tokio meldt dat de regeering van Tokio aan don graaf van Schinda ge telegrafeerd heeft officieel protest aan te teekenen tegen»de vreemdelingenwet. Van Haiti. Port au Prince, 5 Mei. Naar aan leiding van de verkiezing van don senator Milbel opvolger van presi dent Augusto, onlangs overleden, zijn wanordelijkheden begonnen. Tijdens de begrafenis werd in de straten ge schoten wat opschudding verwekte in de kerk. Zeer vele personen zijn ge wond. De tusschenkomst valide troe pen heeft de orde hersteld, maar even later werd wederom geschoten. Het Montenegrijnsche Kabinet. Ckttinje, 5 Mei, De Koning heoft het ontslag van het Kabinet aanvaard. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoeg, prijzen waren voor 1ste kw. 45, 2e 40 en 3e 34 cent per half kilo. Magere Ossen, M(dkvee en Vaar- koeien goed aangevdbw. Vette Kalveren, ,/dtüjle aanvoer, lste kW. 32, 2e 24 cent per half kilo. Stierën goede aanjroer lste kw. 35 2de kw. 31, 3de kw! 27 cent per half kilo. Handel in vet v|e en stieren prijs houdend, handel Vlug, vette kalveren iets beter in prijs,>Op de magere markt was de handel redelijk bij hooge prijzen. GOUDA. GEBOREN2 Mei. Johannes ouders J. Leeflang en M. A. Rollfs of Roelofs. 5. Geertje, ouders G. van Vliet en G. Schouten. Alida Wilhelmina, ouders J. M. Verbeek en A. W. Donker. Pieternella Louisa Engelina Hendrilca, ouders H. Soetors en Vlietstra. OVERLEDEN4 Mei. R. den Haag, geh. met M. van den Burg. 55 j. J. G. de Grauw, 30 j. 6. M. G. C. Boegheim, 19 j. BOSKOOP. Burgerl. stand van 16—30 April. GEBORENJacoba, ouders J. Lubbers en C. Spies. Maria, ouders H. C. de Groot en M. van den Akker. Jan, ouders C. J. Stolker en B. A. Forsthövel. Theodorus, ouders C. Faase en P. van Leeuwen. Cornelia Christina Huberta, ouders D. v. d. Geur en M. Siljee. Adrianus Anthonius, ouders M. Pouw en A. de Vogel. Johanna Christina, ouders H. Geers en M. Broekhuizen. Ma- rinus, ouders J. van den Dool en M. Breedijk. Hadriana, ouders A. Ver- meul en A. de Booy. Marinus Quirinus, ouders W. de Bruin en A. Belt. Hendrik Pieter, ouders H. Dullemeijer en R. van der Hoeven. Arie Johannes, ouders J. van der Graaf en G. V^' dlolat. PVERLEEEKjJ J. Ram, 72 j., geh. met H. van Krimpen. H. Bosman, 76 j. J. L. van Groos, 38 j.f geh. met A. M. Frets. A. Vijf huizen, 71 j., wed. van N. v. d. Voort. E. Flux, 33 j., gehuwd met J. Lam mering. van liet Koninklijk Meteriologisch InMitnut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.0 te Ilorta, laagste stand 743.6 te West- manver. Verwachting lol den volgenden dag: Meest matige oostelijke tot zuidoos telijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen regen, iets warmer. VAN DEN 6 MEI 1913. St aiitsl?cuing en Ned. Cert. Werkeli Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Fun'ding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. lUuk- eu Crediet-fustol- lliijfen. Ned. Bankaandoelen fndustr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id .Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Gert. wriGew. Aand. kol. Crediel lnstell en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster "dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mijcii. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mi jn bouw Mij. Aaifd. Great Cobar Aand. l'eiroleum-Ouderu. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheel)vaarl Myeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. I ti bak - Undernc xu iitg en Bindjoy Tabak Mij. A. kt verstu Max wel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spo^r westen. Hol!.' IJzeren Spoor- weginij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-II Obl. 3 pet. W arschau-W eonon Spoorwogmij. Aaud. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. öbl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand Premieleeuiiiiceit. Amsterdam Aand3 pet Hongarije. TheLs-Re- gulirung8-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 33/%--—4 pCt. Nat. Staatsfondsen stil, Buitenl. na genoeg prijshoudend, Culturen weinig omzet, Tabakkon beter, Petroleum id. Amerika vast, mijnen beter, Rubbers willig- Vorige Koers. Koers ran heden 77"/,, 84 84'/, 62 99 8*3/. 86'/, 9O»/, 84'/, 81V, 84 43 103 V18 817, 81 57'/, 224 7, 49 49"/,, 67'/, 68 24'/, 60"/,, 615/i, 200 OQO 200 250Z 189'/, 16 16 195 347,1) 201 45 178 178 584 687'/, 525 1797, 180 1167, 116 4'/i, 4%, 109'/, 110 3'/, lO'/u 10"/,, 93 93'/., 99';, B3 7„ 63'/, 185'/, 86"/, 92'7„ 28'/, 29'/, 1497, 39/t« 151 8'/, 100"/,» 101 1517, 149

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2