stadsnieuws. Jacqueline Stok Sweelinckstr. 222 Z3sdto.:n enland. STATEN GENERAAL. KUNST. Gemengde Berichten. Rechtszaken. 4o2a S taats-loterij Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant EifectcnfeaodeJIejlmsterdiBt Begrafenis kolonel Verkey Onderscheidene leden van deT' Kamer zullen a.s. Donderdag ID/2 u«r naar Rotterdam vertrol om ter begraafplaats Crooswi laatste eer te bewijzen aan wijle medelid voor Rotterdam, den Verhey. reede tegen k ken de n hun heer TWEEDE KAMER. Vergadering van G Mft. (Vervolg.) Regeling van werkzaamhed De Voorzitter stelde voor Woensdagavond de vergaderibg te 8 uur voort te zetten, waartoe besloten word. Eenige kleinere ontwerpen berden aan de agenda toegevoegd. Besloten werd Woensdagmorgen eenige ontwerpen- in de afdeqlingèn te onderzoekon. Pensionneering Gemeenteambtenaren. Aan de orde kwamen de wf.o. tot pensionneering van gemeentojimbte- naren. De heer Rutgers (a.r.) maakte een vergelijking tussohen het premie- en omslagstelsel en wees er |op dat door Rotterdam dus ook overgang van het omslagstelsel naar het Premie stelsel wordt aanvaard. Het bezwaar van die gemeente blijft, dat zij voor de loopende pensioenen een leening moet aangaan. Der Ring des Nibelungén. III. Siegfried. Sieglinde schonk in 't woud, waarheen Brünnhilde haar gevoerd had, 't leven aan een zoon, Siegfried, dien zij stervende (toever trouwt aan den dwerg Mime, de|n broe der van den Neveling Alberich. Het gebroken zwaard Nothung laati zij den zoon als eenig erfdeel zijns vaders na. Siegfried groeit in 't wo^id op reeds op zeer jeugdigen leeftijd doet hij z'n pleegvader verstomd staan door zijne oer-geweldige kracht. Vooral bemerkt Mime deze buitengewone lichaamssterkte, wanneer hij deri pleeg zoon z'n eigen ambacht, 't jsmeden leertreeds spoedig overtreft Sfegfried hierbij z'n leermeester in bekwaamheid. De listige Mime, die weet welken schat de in een Draak veranderde Fafner bewaart, denkt van Siegfried's lichaamskracht gebruik te majcen om den Ring in z'n bezit te krijgen. Dag en nacht werkt hy in 't zweet zijns aan- schijns om een zwaard voor Siegfried te smeden, doch al zijn zwoegen is te vergeefs, 't Eene zwaard na 'T andere wordt door den jongen held j als een stuk speelgoed gebroken. Als 't gordijn voor de eerpte acte vaneen gaat zien we Mime weqr bezig. Hij heeft nu wel begrepen, dat Nothung 't oenige zwaard voor Siegfrieds toe komstige heldendaden kan zijn, doch tegen Wodan's speer is 't aan ptukken geslagen en al z'n moeite onrdp deolen aaneen te smeden, is te vergèejjsch. En toch moet 't, hij weet dit ein Schwort, das er nicht zersol Nothung's Trümmer zertrötzl nichtkönnt 'ich die star kon |3tücken schweissen, die meine Kunst nicht zu kitten weiss 1" Maar ook nu weer is z'n moeite vruchteloos geweestook nu weer is 't hem niet gelukt de stuk ken aaneen te voegen. Daarom is hij maar weer aan een ander zwaard gaan arbeiden en hoopt nu, dat dit eindelijk den jongen held naar den zin zal zijn. Hoor, daar buiten weerklinkt Sieg fried's roepIn wilde wöuflkleedij, een zilveren hoorn aan 'n ketting om z'n hals hangend, stormt hij dë smidse binnen en voert een reusaentigen beer met zich mee, dien hij in 't Ayoud ge vangen heeft. Half dol van schrik laat Mime 't zwaard vallen en vlucht achter den haard. Doch Siegfried vindt 'er z'n vermaak in don dwerg té beang stigen o drijft hem den beer overal na. Ten slotte komt er 'n eind aan dit spelSiegfried jaagt den beer 't bosch in en vraagt belangstellend naajr Mime's werk. Dezo toont hem 't pas gesmede wa pen, doch vol minachting breekt Sieg fried ook dit weer in stukken. Woest verwijt hij Mime zijn onhandigheid en snelt gramstorig het wond ip. Mime tracht hem terug te roepen, doch te vergeefsalleen keert de dwjerg weer ia de smidse terug, zet zich tjij 't aan beeld en peinst over een mipdel om Sotfatmg te smeden. la zijn® gedachten wordt hij ge- tt&osé door 't binnentreden van een rnemóehae. Deze draagt een donker blauw», langen mantel; eene speer voort bij als staf. Op 't hoofd draagt hij een breeden, ronden hoed met af hangenden rand. Vol schrik vliegt Mime op. „Wer ist 's, der im wilden Walde mich sucht Wer vorfolgt mich im öden Forst?" „Wand'rer heisst mich die Welt" luidt 't antwoord van den vreemdeling, 'die niemand anders is dan Wodan. Na een gesprok, waarin Mime hoe langer hoe meer tot 't be wustzijn komt, wie z'n bezoeker in werkelijkheid is, vertrekt Wodan weer onder 't uiten van de volgende woor den „Nur wer das Fürchten nie er- fnhr, schmiedet Nothung nou." Kort daarop treedt Siegfried de smidse weer binnen. Z'n eerste vraag is naar 't zwaard, doch ook nu moet Mime bekennen, dat 't zoo lang ver wachte wapen nog ftiet gereed is. Vol verachting duwt Siegfried den dwerg van 't aanbeeld weg. „Hor mit den stüeken, fort mit dem StümperDes Vaters Stahl fügt sich wohl mir, ich selbst schweisse das SchwertEn waarlijk, wat de dwerg nooit wist te bereiken, dat gelukt nu Siegfried, „der das Fürchten nie erfuhr." En hoe ge lukt het hom Zie, met één slag splijt hij 't aambeeld van boven tot onder „So schneidet Siegfried's Schwert 1" Tweede bedrijf. Bij 't hol van den Draak waakt Alberich en wacht op eene gelegenheid om den Ring meester te worden. Wodan verschijnt hem inde gestalte van den „Wanderer" en voor spelt den NeveUng, dat hem door zijn broeder Mime gevaar dreigtde dwerg zal 'n kna*^> den weg wijzen naar 't hol en deze jonge held zal den Draak verslaan. T)och niet alleen Alberich, ook Mime hoopt den Ring te be machtigen, verkondigt Wodan. „Ein Helde naht den Hort zu bef rein zwei Niblungen geizen das GoldFafner fallt, der den Ring bewachtwer ihn rafft, hat ihn gewonnen." En inderdaad, als Wodan verdwenen is en Alberich zich in eene rotskloof hoeft verborgen, komen Mime en Siegfried voor Faf- ner's hol. De jonge held draagt z'n zwaard in een hanger van boomschors. Na eenigen tijd komt de Draak te voorschijn in een verwoed gevecht, dat nu plaats vindtjtf blijft Siegfried overwinnaar en doodt den Draak. Als hij na don strijd z'n zwaard uit 't hart van 't monster terugtrekt voelt hij 't drakenbloed op z'n hand branden. Onwillekeurig brengt hij z'n hand aan z'n mond en krijgt zoo een druppel dra kenbloed op z'n lippen. Hierdoor leert hij de taal der vogels verstaan, die hem toeroepen Fafner's schat tot zich te nemen. Als Siegfried zioh met dat doel in 't hol van den Draak begeeft, komen Mime en Alberich uit hunne schuilplaatsen te voorschijn. Beide hopen Siegfried te kunnen bewegen hun den Ring af te geven. Doch deze wordt door de vogels voor hen ge waarschuwd. Als Mime hem dan ook met een inmiddels bereiden giftdrank nadert, quasi om z'n dorst te lesschen, velt Siegfried den dwerg met een enkelen slag van z'n zwaard neer. Hoonlachend verdwijnt Alberich in z'n spelonk Opnieuw klinken de stemmen der vogels in de .twijgen. Zij verhalen Siegfried van Brünnhilde, de jonk vrouw, die slapend op bevrijding wacht. „Die Braut gewinnt, Brünnhild' er- weckt ein Feiger nienur wer da» Fürchten nicht kennt 1" Derde bedrijf. Door de vogels ge leid, maakt Siegfried zich op om Biiinnhilde uit den toovorslaap te wek ken. Wodan wil hem' terug houden, doch tevergeefsals hij den knaap met z'n speer den weg wil versperren, trekt deze z'n zwaard en verbrijzelt des Al vaders speerde macht der goden is voor goed gebroken. Onge hinderd schrijdt nu Siegfried^oort, waadt door de vlammenzeeën kust Brünnhilde wakker. Ongekende zalig heid doorstroomt beider borst als ze olkaar nu hunne liefde belijden. (Wordt vervolgd.) jjen droevige geschiedenis. 0,nl&ngs deelden wij mede, dat een krankziniïWe Europeaan, zekere C. geheel ontkleed door een inlandsch kamponghoqfd in een vischvijver aan den Grisschensche weg werd gevon den, schreef "het „Soer. Hbl."- „Mevrouw C. en haar kinderen zijn allen slachtoffer geworden van de wraak eener Amboineesche huis houdster. Jaren geleden nam mevr. C. een Amboineesche vrouw in dienst als baboe. Spoedig legde deze gevaar lijke vrouw zich er op toe om den bóer onder haar invloed te brengen, het geen haar wonderwel lukte. Mevr. C. werd sedert dien tijd hoe langer zoo meer verdrongen door de Amboinee sche, die ten slotte heelemaal haar plaats innam. Hiermede nog niet te vreden vervolgde deze de onsohuldige moeder en haar kinderen met haar wraak. Binnen enkele weken waren haar drie zoons krankzinnig en ook lichamelijk zeer lydende. Zij vluchtte mot haar ongelukige kinderen de kam pong in en huurde te Solo een klein huisje. Hier was ze echter nog niet veilig. Twee malen poogde men haar te vermoorden, doch beide keeren ge lukte het de Solosche politie haar te redden. Op haar erf worden aller lei rare voorwerpen uitgegraven, die denken deden aan de in Indië zoo vaak genoemde stille kracht. Toen vluchtte mevr. C. weer naar Soera- baja. Intusschen mocht ge het geluk smaken dat haar beide oudste zoons geheel genezen zoowel naar lichaam als geest, en spoedig zag zij beiden zeer goed geplaatst. Haar jongste zoon echter, e®n flinke jonge man van 26 jaren, bleef ki^nkzinnig. Na zjjn vlucht uit het moederlijk huis en zjjn ongeluk in den vischvijver bracht zijn moeder hem onder geleide der poli tie naar Djokja, waar hij des nachts door openbreking van een raam weer wist te ontvluchtten en zwaar gewond aan borst en hoofd buiten de kota werd terug gevonden. In bewusteloo- zen toestaud bracht men den onge lukkige eindelijk per auto naar Mage- lang, waar hij voorloopig in de blok- zaal van het inilitnir hospitaal werd opgenomen. In de gisteravond afgebrande wol- lenstoffenfabriek der firma Moonen v. Eyl in de Zwijsenstraat te Tilburg werkten ongeveer 50 werklieden, die niet tegen bedrijfsongevallen verzekerd zijn. De fabriek met machines was verzekerd. Hoe de brand is ontstaan, weet men niet. (N. R. Crt.) Een Burgemeester zou afscheid ne men van den Raad zijner gemeente. Hg riep de heeren bgeon voor een speciale vergaderingalle negen Raadsleden bleven weg. Vriendelijke lui, die Raadsleden van Westorbork. (Arnh. Ct.) Poging tot berooving. Toen hedenmorgen een omstreeks 60-jarige" vrouw hot postkantoor te Amsterdam verliet, waar zij een aan- geteekend stuk had gehaald, werd zij aangesproken door een net gekleed persoon van omstreeks 20-jarigen leef tijd, die haar den brief ontrukte en het op een loopen"zette. Hij word evenwel gegrepen en aan de politie overgele verd, die hem onder grooton toeloop van nieuwsgierigen naar het bureau St. Pietershal overbracht Volgens employe's van he$ postkan toor zou de gearresteerde dezelfde per soon zijn, die geruimen tijd geledon een jongen, die eveneens in het post kantoor was geweest, van een porte feuille beroofde. Bytijds gered. Gisternacht omstreeks 2 uur brak brand uit in het logement van Simo- nelli in do Zandstraat te Rotterdam. Een agent 'van politie die de brand ontdekte ging naar binnen en vond in een vertrek op de eerste verdieping een beschonken vreemdeling bewuste loos op den grond liggen terWÉl diens bed in brand stond. De inmiddels ge alarmeerde reddingsbrigade en brand weer bracht nog drie kinderen naar buiten. De vreemdeling werd bijge bracht en bleek een Italiaan te zijn, geboortig uit Venetië. De brand was spoedig met een slang op de waterleiding geblust. \oUDA, 7 Mei 1913. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrgdag 9 Mei 1913, des na middags ll/2 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds 8 uur. Aan de orde 1. De benoeming van a. twee leden der Commissie tot onderzoek van bezwaarschriften tegen aanslagen in het vergun ningsrecht b. een libryemeester c. een onderwijzer aan de school v. g. 1. o. No. 3. d. plaatsvervangende leden der stembureaux voor het tijdvak 15 Mei 1913—15 Mei 1914. 2. De Buppletoire begrooting van het van Iterson-Ziekenhuis voor het jaar 1913. 3. Het kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1913. 4. Het voorstel in zake de Rijks Hoo- gere Burgerschool. Aan de Raadsleden is door B. en W. het volgende ingekomen stuk toe gezonden Gouda, 3 Mei 1913. Ingevolge het door TQwen Raad in zijne vergadering van 26 April 1912 genomen besluit is door ons bij brief van 26 April 1912 No. 513 B aan Zijne Excellentie den Minister van Binnen- landsche Zaken bericht dat de Raad niet genegen was bevonden met hef Rijk eene overeenkomst aan te gaan, waarbij de gemeente zich zou verbinden op een door haar kosteloos af to staan terrein en voor hare rekening, over eenkomstig de door den Minister te stellen eischen en volgens een over gelegd schetsplan, een nfeuw gebouw voor de Rijks Hoogere Burgerschool (waarvan de kosten werden geraamd op f 204000.te doen stichten en inrichten. Wij deelden mede dat 's Raads weigering was gegrond op de omstandigheid dat hij allerminst over tuigd was van de noodzakelijkheid van een nieuw gebouw, en van de onmogelijkheid om het bestaande ge bouw uit te breiden of op andere wijze geschikt te maken., op het feit dat de beweerde ongeschiktheid van dit gebouw het gevolg is van het overgroote aantal leerlingen uit an dere gemeenten, en op den slechten staat der financiën van deze gemeente, die zich voor de Rijks Hoogere Bur gerschool reeds zoovele offeïs heeft getroost. Naar aanleiding van dit schrijven heeft ten verzoeke van den Minister eene bespreking plaats gevonden tus- schen den betrokken Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs en den Rijks- bouwkundige voor de gebouwen van onderwijs eenerzijds en 'ons College anderzijds, bij welke de noodzakelijk heid, althans de wenschelijkheid van een nieuw gebouw werd aangetoond, doch van onzen ként ook werd be toogd dat de kosten daarvan slechts voor een kleiner deel, namelijk tot een bedrag van f 50000.— buiten den grond ten laste der gemeente mochten worden gebracht. De h er Minister van Binnenlandsche Zaken meldde ons daarop bij brief van 19 November 1912 dat hij, de andere motieven van den Raad volkomen ongegrond achtende, in den toestand harer financiën aanleiding had gevon den zijn aanvankelijken eisch te wij zigen in dier voege, dat slechts de helft der kosten tot een maxium van f 102000.— (benevens, natuurlijk het noódige terrein) voor rekening der gemeente kome. Met minder zou. schreef de Minister, in geen geval worden volstaanhet bovengenoemde bedrag van f 50000.kon hij dus niet accepteeren. Bij aanvaarding van dit aanbod zou het thans voor de school in gebruik zijnde gi bouw geheel ter beschikking van de gomeente komen. Wij hebben hierop bij schrijven van 24 December 1912 No. 1469 B geant woord dat de gewijzigde eisch van den Minister, vermits de benoodigde grond van het van Iterson-Ziekenhuis zou moeten worden aangekocht voor f 3.50 per M2., voor de gemeente toch nog een uitgaaf van f 116000.beteekent, en dat, zooals ons uit eene vertrouwe lijke gedachtenwisseling was gebleken, Üw Raad, hoewel de gemeente naar zijn oordeel tot geen betaling voor een nieuw gebouw verplicht is, om deze aangelegenheid tot een goed einde te brengen, wel zal willen berusten in het brengen van een geldelijk offer, dpch met het oog op de financiën der gemeente overwegend bezwaar zou hebben tegen het gevraagde bedrag. Waar Zijne Excellentie zelve kennelijk was gekomen tot de overtuiging dat de staat van de geldmiddelen der ge meente ongunstig en de druk harer belastingen zwaar is, en wijl deze omstandigheden in de toekomst on getwijfeld nog ongunstiger zullen wor den, verzochten wij den Minister der halve met aandrang genoegen te nemen met de betaling door de gemeente van seene som van f 75000.buiten de kosten van aankoop van het benoo digde terrein. Op onB verzoek mochten wy eerst thans van den Minister antwoord ont vangen bij brief van 26 April jl. No. 6119, Af deeling O., met uitnoodi- ging vóór den 16 Mei a.s. van de beslissing van Uwen Raad aan den Minister kennis te geven. Zijne Excellentie deelt dan mede na eene nauwgezette overweging de voor waarden voor de stichting van een .nieuw gebouw ten behoeve van de Ryks Hoogere Burgerschool alsnog te wijzigen als volgt; „De gemeente bouwt op een door haar te verschaffen terrein eene nieuwe school en richt die in voor het gebruik volgens dezerzijds te stellen eischen. „In de kosten van bouw en inrich ting, geraamd op onderscheidenlijk f 164000.— en f 40000.draagt het Rgk bij tot een bedrag van f 129000.— „Wanneer de kosten van bouw en inrichting het bedrag van f 204000.— overschrijden, komt het meerdere be drag ten laste der Gemeente." Deze voorwaarde kan, dunkt ons, niet worden aanvaard. Het is natuur lijk onverschillig of het Rijk de school bouwt en inricht en de gemeente in de kosten f 75000.— bijdraagt, dan wel of de gemeento bouwt en het Rijk bijdraagt tot een zoodanig bedrag, dat voor rekening der gemeente blijven f 75000.— en de kosten van het ter rein. Maar wij kennen de plannen der Regeering alleen maar uit eene schets- teekeningde raming van de bouw kosten is niet van gemeentewege op gemaakt, en die van de kosten van inrichting geheel afhankelijk van de eischen door anderen dan gemeente ambtenaren gestold. Nu gaat hét toch niet aan do verantwoordelijkheid voor deze ramingen te wentelen op de gemeente, en wanneer zij tegenvallen, de meerdere kosten te doen zijn ten laste der gemeente. De Regeering stelt natuurlijk vertrbuwen in hare ambtenaren, en zal eene overschrijding der begrootingen niet te vreezen achten. Voor haar kan er dus geen bezwaar tegon bestaan de eventueele kosten boven f 204000.voor rekening jt van het Rijk te nemen. siP Maar de Minister maakt van deze gelegenheid gebruik nog andere, zeer ingrijpende voorwaarden te stellen. Bij de hervorming van het pro gymnasium tot eep gymnasium met. 6-jarigen cursus is tusschen het Rijk en do gemeente eene overeenkomst gesloten, krachtens welke ten behoeve van het onderwijs in de natuurkunde, de scheikunde en de natuurlijke historie aan de leerlingen van het gymnasium gebruik zou mogen worden gemaakt van de lokalen, laboratoriën, instru menten, verzamelingen, enz. van de Rijks Hoogere Burgerschool en voor oenige vakken voor de beide scholen gemeenschappelijke leeraren worden aangesteld, die voor het gymnasium worden gesalarieerd met vaste, bij die overeenkomst bepaalde bedragen, ter wijl hunne bezoldiging voor de Rijks Hoogere Burgerschool (voor welke eene met den diensttijd verband hou dende opklimmende salarisregeling geldt) wordt berekend naar het volle aant 1 lesuren aan beide inrichtingen. De Minister schrijft nu: „Vorige overeenkomsten in zake het medegebruik van lokalen der Rijks Hoogere Burgerschool door het gym nasium enz. worden geacht hiermede te zijn vervallen. Aan het personeel der Rijks Hoogere Burgerschool wordt slechts dan ver gund eene eventueele benoeming aan het gymnasium te aanvaarden, indien daartegen met het oog op de belangen der Rgks Hoogere Burgerschool geen bezwaar bestaat. De wedden der leeraren aan de Rijks Hoogere Burgerschool worden dus berekend, onafhankelijk van het salaris, hetwelk zij, eventueel, aan het gymnasium genieten". Wat Zijne Excellentie scheen te willen toegeven wordt hiermede meer dan teruggenomen. Bij opheffing van het medegebruik van de lokalen enz. der Rijks Hoogere Burgerschool wordt het noodig hét gymnasium uit te brei den met ten minste drie lokalen en een vertrek voor den amanuensis, welke op de zolderverdieping wel te maken zijn, al zijn aan deze plaats bezwaren verbonden. Volgens de zeer globale raming van den gemeente-bouwmeester tijd voor meer uitgewerkte begroo tingen ontbrak geheel zouden de kosten van verbouwing en meubileering bedragen f 15000.Hierbij komen nog de kosten van aanschaffing en inrichting van instrumenten voor het onderwijs in de natuurkunde, van een laboratorium voor de scheikunde en van de noodige verzamelingen voor het onderwijs in de natuurlijke historie, volgens deü rector, zeer globaal we derom, te stellen® op respectievelijk f 10000.—, f1400.— en f1025.—. De eerste der nieuwe voorwaarden van den Minister beteekent dus voor de gemeente eene uitgaaf in eens van f 27426.—, te verhoogen met een door ons moeilijk te ramen jaarlijksch be drag voor aanvulling en onderhoud van het instrumentarium en de natuur historische verzamelingen, en voor laboratorium-benoodigdhedon, en met de jaarwedde van een amanuensis. Bij toepassing van de salarisregeling voor de Rijks Hoogere Burgerschool op het ten laste van het gymnasium komende deel der jaarwedden van de gemeenschappelgke leeraren zou op dit oogenblik, volgens de inlichtingen van den rector, eené meerdere uitgaaf van f 2130.— of f 2505.— per jaar noodig zijn. Gegeven de gebleken weinige sympathie bg ten deze tot ad- viseeren geroepen personen voor het verbonden zijn van leeraren aan de beide onderwijsinrichtingen, mag even wel worden aangenomen, dat het tot eene algeheele scheiding van personeel zal komen. Het gynfnasium zal dan moeten hebben uitsluitend voor deze instelling aangestelde ongesalarieerde leeraren in net Nederlandséh, het Fransoh, het Engelsoh, het Duitsch, de aardrijkskunde, de natuurkunde en de scheikunde. Dat dit deelgemeente al licht enkele duizenden guldens per jaar meer zal kosten dan thans het geval is zelfs al houdt men reketiing met het feit dat het Rijk de helft der jaar wedden nis subsidie betaalt, zal wel niet nader behoeven te worden be toogd. Verwonderen zal het Uwen Raad wel niet dat wij de nieuwe door den Mi nister gestelde en met de stichting van een niouw gebouw voor de Rijks Hoogere Burgeioohool slechts in zeer verwijderd verband staande voorwaar den evenmin voor aanvaarding vatbaar achten als het beding dat bij over schrijding der niet van gemeentewege gemaakte begrootingen de meerdere kosten voor rekening der gomeente zouden zyn. Wij vermogen daarom niet anders dan Uwen Raad in overweging te geven aan den Minister van Binnen landsche Zaken tq doen mededeelen dat hij tot zijn leedwezen de door Zijne Excellentie in haren brief van 26 April jl. No. 6119, Afdeeling O, voor de stichting van een nieuw gebouw ten behoeve van de Rijks Hoogere Burgerschool gestelde voorwaarden niet kan aanvaarden. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Dr. B. H. J. Ovink, eertijds leeraar aan het gymnasium alhier, benoemd hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de geschiedenis der wijsbegeerte, logica metaphysica en zielkunde, zal op 2 Juni zijn intreerede houden. In de Maandagavond gehouden al- gemeene ledenvergadering dor plaat selijke R. K. Kiesvereeniging werd, na breede bespreking, het bestuurs voorstel om een R. K. candidaat te stellen voor de Prov. Staten, mot groote meerderheid Aangenomen. Daarna werd een vijftal R. K. Can- didaten genoemd. Met 37 van de 46 uitgebrachte stemmen koos de 'verga dering den heer dr. A. C. A. Hoff man als candidaat Voor het lidmaat schap der Staten. Aangaande het 2e punt der agenda verkiezing voor de Tweode Kamer der Staten-Generaal, werd besloten, den van Anti-rev. zijde gestelden can didaat, mr. de Wilde, over te nemen. (De definitieve candidaatstelling zal plaats hebben in de vergadering der R. K. Centrale Kiesvereeniging op a. s. Woensdag-namiddag te half vijf). De behandeling van bet derde punt der agendaVerkiezing van den Ge meenteraad, werd uitgesteld tot ean volgende binnenkort te houden ver gadering (X. Z. H.) Orgelconcerten. De orgelconcerten die, zooals men weet ieder jaar plaats hebben, zullen ook nu weder beginnen. Deze concer ten die anders te half acht aanvingen beginnen nu een half uur later, dut te acht uur. Was het vroege aanvangs- nur een beletsel voor velen om van deze concerten gebruik te maken, thans is het mogelijk dat iedereen er heen kan gaan. Ook van buiten deze ge meente kunnen velen nu hiervan pro- fiteeren, daar na 9 uur bijna alle plaat- sen per tram of boot te bereiken zijn. Voor het eerste concert dat op 13 Mei zal worden gegeven, zal, behalve de orgelnummers die door den heer B. Spaanderman zullen worden gespeeld, mejuffr. Corrie Hubert van Bëusekom (Alt) Rotterdam hare wel willende medewerking verleenen. K. B. zijn Armenraden inge steld voor de gemeente Gouda, De venter en Opsterland. Bij K. B. is met ingang van 16 Mei benoemd tot tijdelijk secretaris van den armenraad te Gouda J. Van Walsem, emex-predikant aldaar. Oudewatet\ In een Zondag ge- konden vergadering van de R.-K. Kies- vereeniging alhier, werd na eenige rekingen oyer de verkiezing Van «oen voor de Tweede Kamer en Prov. ^Jten, besloten geen candidaten te •j*üen en af te wachten, welk stand- *2$ andere rechtsche partgen aan- Wegens de groote toeneming van het aantal leerlingen moet de 2e Chr. school alhier (hoofd de heer J. De Vries) voor de tweede maal vergroot worden. Mej G. Kempkes, volontaire aan deze school, is als onderwijzeres benoemd aan de Chr. school te De Krim, terwijl haar plaats zal ingenomen worden door den heer H. W. Poiet, uit Gouda. VPoddinxveen. Door de Kamer Koophandel en Fabrieken in deze y®meente is besloten om voortaan are vergaderingen, welke gehouden orden iedere eersten Maandag der des namiddags ten 7 Va ore, inbaar te houden. Vrijzinnige Haastrecht. Maandagavond werd in de lokalitait van Mej. de Wed. Blanken alhier, een bijeenkomst gehou den van vrijzinnige'kiezers, teneinde de totstandkoming te bespreken van de oprichting eener vrijzinnige kies vereeniging, die vrijzinnige candidaten zal stöllen voor den gemeenteraad. In deze bijeenkomst werd een voor loopig bestuur samengesteld, hetwelk zal trachten zooveel mogelijk leden te winnen, waarna dan in een later te houden vergadering een definitief be stuur zal worden benoemd. In de Zaterdagmiddag te Amster dam onder voorzitterschap van Prof. Dr. H. Brugmans gehouden alWemeene vergadering van den Bond\Heem- schut (welke zich ten doel stelt te waken voor het behoud van de schoon heid van Nederland) vestigde de heer De Groot (volgens het verslag in de „N. R. Ct.u, waaraan het hier volgende is ontleend) de aandacht van het be stuur op het gevaar, dat bij vergrooting van het stoomgemaal te Haastrecht de vijf watermolens daar ter plaatse zullen verdwijnen. De voorzitter zegde toe, dat het bestuur zal overwegen, wat or in doze moet worden gedaan. De heer Gratama deed hierop het voorstel om, zoo het mocht blijken dat de watermolens niet meer zijn te Éjebruikon en voortaan slechts een de coratief doel' kunnen hebben, niet op het behoud aan te dringen. Beter is er dan op aan te dringen, dat het nieuwe stoomgemaal aan schoonheids- eischen zal voldoen. Er ligt iets ge forceerds in te trachten dingen te be houden, die door den ontwikkelings gang der tijden gedoemd zijn te ver dwijnen. „Heemschut" moet liever trachten nieuwe schoonheid te bevor deren dan antiquarisch op te treden De voorzitter merkte in verband hiermede op, dat het streven van „Heemschut" steeds is geweest t,e red den wat redelijkerwijze) gered kan wor den. Hij zou het ook I)on Quichotterie achten, wanneer men ging vechten voor windmolen die niet meer gebruikt worden. De heer Gratama, hernam, dat men bij het lezen van het jaarverslag den indruk krijgt, dat de Bond zeer actief is voor het behoud van oude schoon heid, maar weinig doet voor het be vorderen van nieuwe. Hij wees hierbij op de groote ontsiering, welke dage lijks door den „nieuwbouw" wordt ver oorzaakt. Laat „Heemschut" trachten den nieuwbouw allerwege meer in aesthetische banen te leiden, Spr. legde zijne opvatting ten aan zien van de molens te Haastrecht neder in een voorstel. De heer Weissman verzekerde, dat „Heemschut" nooit getracht heeft een molen te behouden die niet meer ge bruikt wordt. Slechts is er voor ge ijverd, om, indien de motoft blijft staan, het geheel intact te houden. Wat aan gaat den „Nieuwbouw", herinnerde spreker er aan, dat de onlangs be noemde commissie zich met dit onder werp bezig houdt. Na nog eenige gedachtenwisseling, waaraan ook deelnamen de heeren Hazelhoff Roelfzema en Paul de Jongh gaf de voorzitter in overweging om geen principieele gedragslijn aan het bestunr voor te schrijven, maar goed te keuren dat het in dit speciale geval een onderzoek instelt. Hij voor zich wenscht niet op te treden voor molens, die door de eischen van den nieuwen tijd niet meer noodig zijn. Tevoren had hij tevens nadrukkelijk erkend, dat Heemschut" ook aan de nieuwe schoonheid haar aandacht heeft te wijden. Men heeft hier echter met groote moeilijkheden te kampen. De heer Gratama vereenigde zich met het bestuursvoorstel. Krimpen a. d. IJsel. Bij K. B. is toestemming verleend aan B. Ko ker Jzn., burgemeester der gemeente Krimpen a. d. IJsel, om tot 9 Janu ari 1916 te Rotterdam te blijven wo nen. Gouda, wegens mishandeling, tot f 15 boete snbs. 15 dagen hechtenis. F. G., 24 jaar, arbeider te Gouda, wegens diefstal, tot f 15 boete subs. 12 dagen hechtenis. De 23-jarige arbeider J. H. te Bos koop, thans gedetineerd, bekende op verschillende tijdstippen in den loop van 1912 en dit jaar te hebben weg genomen verschillende bedragen, tezn men 9.50 gulden en een horloge. F et O. M., waargenomen door mr. Steenberghe, eisch te wegens diefstal driemalen geploegd, drie maanden ge vangenisstraf. Mr. W. Nolen voerde verzachtende omstandigheden aan en verzocht op ging van een lichte straf. De 34-jarige bootwerker H. V., te Capelle a. d. IJssel, had in den nacht van 3 op 4 April ten nadeele van de Centrale Cuano-fabriek, vier planken weggenomen. Eisch wegens diefstal,' f 10 boete, subs., 12 dagen hechtenis; Bevestigd werd een vonnis dd. 28 Maart van den kantonrechter te Schoonhoven, waarbij de 61-jarigo vis- schor O. v. A. te Hekendorp, werd veroordeeld tot f 2 boeto subs. 2 dagen hechtenis, ter zake van overtreding van de visscherij wet. ie- (N. R. Ct.) Voetbal. De vereen. „Woerdqn" heeft beide wedstrijden in de promptiecompetitie tegen Gouda II gewonnen gegeven. Het Goudsche bondselftai voor de wedstrijden op 18 Mei te Leiden is thans als volgt samengesteld doelvan Leeuwen. achter: Schulin^ Kottier, middenKleyif; v. Zwieten Koemans. voorLokhorst, Kerkhoff, Schott, Wolf en Bontebal. reserve: IJssolstijn en Bik. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. J. D., 20 jaar, bleekersknecht te 4(,ü KI. Trekking v. Woénsdag 7 Mei. No. 14043 f 1500. 2011 f 1000. 4350 en 19396 ieder f 200. 2114,2816, 4500,11480 en 20072 ieder f 100. Prijzen van 65. 82 107 8 <0 52 64 72 200 82 810 17 28 80 408 41 545 00 68 000 745 88-2 013 78 1012 21 61 78 03 1117 75 1201 15 '21 1810 80 95 1414 47 05 1530 50 72 00 1000 7 18 49 56 1808 20 90 1980 2102 8 38 41 82 08 2228 30 86 70 2843 2440 2581 80 81 2040 2811 2007 61 8190 8203 19 47 0401 48 64 75 3667. 76 84 8712 14 42 00 72 8814 82 38 43 8014 83 4058 74 4132 46 40 03 4254 57 4308 40 4438 42 44 4508 24 45 40 51 4607 72 4735 60 81 4831 08 78 4048 01 05 6029 0182 94 0281 50 51 80 87 0456 78 01 6500 80 60S 94 6704 15 21 00 0817 86 94 0919 08 83 7005 11 88 7103 2 1 58 7280 00 7838 54 7402 4 59 08 7507 7847 7785 780Ö 38 7014 7.5 8146 74 77 83 8219 99 8302 8500 72 77 78 8882 8730 48 72 8008 10 01 09 8001 0002 48 77 9108 9200 47 9300 86 8421 25 63 65 00 9535 34 72 9708 78 9813 90 9900 28 57 70 10047 64 10101 5 10208 84 98 10383 10480 59 74 80 10501 77 10816 94 10845 08 11128 47 99 11845 11568 11600 7 80 83 11724 80 11861 74 92 11902 12017 20 82 51 12231 56 89 90 12309 48 95 12434 40 52 01 12503 8 18 12615 51 70 IS754 97 12800 18 20 32 41 52 67 95 12061 70 75 94 8183 79 13287 18818 13414 26 05 86 13587 08 84 13618 24 20 44 80 18775 13829 48 52 13005 20 29 78 14008 64 00 14118 86 48 02 96 14281 82 14848 14597 14623 80 40 14702 5 26 87 14871 94 96 14988 80 15018 15171 15224 45 05 07 81 15305 0 9 15476 15565 15071 92 16782 16884 93 06 15905 39 60 87 10017 47 59 16107 16240 16305 16422 24 84 87 89 75 92 17501 17016 70 17720 94 17887 99 17948 6. 18025 18185 88 18274 18307 18472 18627 86 18001 5 12 c 18730 75 99 18804 83 18022 00 09 90 19126 78 84 19312 18 56 64 19489 72 79 10518 19000 7 80 18982 82 20006 24 68 20104 70 20218 21 45 20688 50 20405 8 2050 65 07 20022 20720 89 49 50 79 20000 4 6 20057 75 TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 7 Mei. Geopend te 11.05 ure. VoorzitterJhr. Mr. van Nispen tot Sevenaer. Pensioneering van gemeente ambtenaren. De heer Treub (v.d.) kan slechts matig zijn in zijn hulde aan de re geering. Tot de jubelstemming van de heeren Rutgers en Fleskens kan spr. zich niet opwerken. In het voor loopig verslag werd reeds opgemerkt dat de regeering met dit ontwerp over ijld is te werk gegaan. Met dat ver- rgt vap overijling kan spr. zich ten deele vereenigen. Het rapport waarop het ontwerp berust dateert van Augus tus 1910 en het ontwewp van 12 Dec. 1912. Ziet men het oorspronkelijke ontwerp in, dan is het slechts een copie van de bestaande regeling die voor de burgerlijke ambtenaren geldt. Voor zoo'n copie had men toch geen twee en een half jaar noodig. Na dien slakkengang is de regeering tot overijling overgeslagen. Die overijling geschiedde na de indiening van het ontwen). De Tweede Kamér treft geen verwijt ,jat het voorloopig verslag zich lang liet wachten. Dat verslag verscheen 26 Februari 1913. Op 11 April ver scheen de memorie van antwoord. Kort daarna verscheen een polemische nota over het adres van Rotterdam's gemeentebestuur. Twaalf dagen later verscheen een nota van wijziging, waarin feitelijk die geheele nota werd ingetrokken, en aan al de daarin ge opperde bezwaren werd tegemoetge komen. Na dien stroomt Jiet adressen van gemeentebesturen. Hedenochtend verscheen er nog één waarin gezegd wordt dat men geen overzicht kan krijgen over het ontwerp. Deze wijze van behandeling van dit ontwerp is allesbehalve in overeen stemming met het belang van de zaak. Terecht wordt verweten, dat men niet overleg gepleegd heeft met de gemeentebesturen die reeds een pen sioen-regeling hadden. Omtrent de kwestie van de aanran ding van de autonomie der gemeenten gee^t de memorie van antwoord al zeer ™inig j&fdoend bescheid. Het is de vraag orde regeering bij'het op leggen van verplichtingen op de ge meentebesturen. zi'ch beperkt heeft tot een noodzakelijk minimum. Zonder ling achfc spr. het dat van deze regee ring een wet uitgaat die zoozeer neutraliseert. Alle regelingen va'n ge meentebesturen die reeds bestaan ver vallen bij het in werking treden van de wet, alleen met deze uizondering, dat overgangsbepalingen worden ge maakt. De gemeentebesturen kunnen niets meer doen wanneer de wet van kracht is geworden. Een aanvullende regeling, die sommige gemeentebe sturen wellicht zullen willen maken, zal niet meer mogen gemaakt worden. Welke reden is er om de autonomie van de gemeenten zoozeer te knotten De regeorii^g hinkt op twee ge dachten rijkszaak is het wat de regeling betreft, gomeentezaak, wat het betalen betreft. Uitvoerig gaf spr. een schets van het stelsel dat in zijn amendementen is belichaamd. Ten slotte zei spr. tooh vóór het ontwerp to zullen stemmen. Wordt het verworpen, dan zal geruimen tijd niets tot stand komen. Echter blijft spr. de Regeering aanraden het ontwerp terug te nemen om het e. v. in het najaar na betere voorbereiding weder in te dienon. De heer Vliegen (s.d.) zeide dat dit ontwerp zal leiden tot zeer vele moei- 'ijkheden. Een drukkende last wordt der gemeenten opgelegd, die reeds een regeling hebben, allereerst bestaande in de bestaande pensioenen, die niet jfering zijn, daarna de kosten van in- coop. De last, die daaruit voortspruit, zit ook hierin, dat zij niet vrij staan tegenover de ambtenaren. (De zitting duurt voort.) Het Montenegrijnsche kabinet. Cettinje, 6 Mei. Mionkkoutek is benoemd tot minister-president ter vorming van een nieuw kabinot. Koning Alfonso to Darijs. Parijs, 7 Mei. De Spaansche Koning arriveerde heden te 10.17 aanhetsta- tion Bois-de-Boulogne. Hij werd ont vangen door den president, de minis ters en vele hoogwaardighéidsbeklee- ders. De moord te Abbenbroek. Het O. M. bij het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft heden tegen den landbouwer Sp. te Abbenbroek, die door de Rotterdamsche Rechtbank veroordeeld was tot 20 jaar wegens vergiftiging van zijn buurman levens lange gevangenisstraf ge- ëischt. De Koninklijke Familie. De Koninklijke Familie is heden morgen te 6.30 u. te Arnhem aange komen en vandaar in twee auto's naar Het Loo vertrokken. De Prins komt hedenavond te 6.30 in de Residentie en ontvangt daarna de ondervoorzitter en den secretaris van het Roode Kruis ten paleize. De Koningin komt morgen in de Residentie ter bijwoning van het lief dadigheidsfeest voor den Balkan. Een bom in St. Paul's kathedraal. Londen 7 Mei. Hedenmorgen is een bom ontdekt in de St. Paul's kathe draal onder den zetel van den bisschop. Onmiddellijk is het gevaarlijke voor werp in water gedrenkt en naar een politiepost vervoerd. Men schrijft dezen toe aan de suffragettes. DBJV HAAG, leerares solo-zang en meth. spreken heeft nog eenige uren beschikbaar om in Gouda lessen te geven. Nadere in- iichtingen aan bovenstaand adres. van het Koninklijk Meteriolqgisch Instituut te DE BILDT.' Hoogste barometerstand 7dB3 te Haparanda, laagste stand 743.4 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag; Zwakke tot matige zuidelijke tot oostelijke Wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen of onweersbuien warmer. VAN DEN 7 MEI 1913. Staatsleeuingeii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Öbl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Sp w.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Iel Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet, Brazilio. Funding Lee- ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. U>iiik< en Credlet-lnstel lingeii. Ned. Bankaandeelen ImJustr. Onderiienijiiji'eii American Car &-Foun- dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Wijnbouw Wljeu. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. Petroleuni-Oudern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. KonNedMijtot Expl v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Wyen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij»- Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferent*/ A Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref\JL Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoor weg-My. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei,s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. Vorige Koers. 843/, 6-2 993/, 903/, 84 81V, 43 103'/,, 81 573/, 224'/. 683/, 24 616/1B 200 282 189'/, 16 201% 45 77»/,, 17! 687' 52§ 180 116 110 3'/, 10"/,, 93% 99% 63'/, 185% 86%; 92 ,29% 161 3%, 101%, 149 28%, 1477, li 6 GELDKOERS. Prolongatie 33/%4 pCt. Nat. Staatsf. beter, Buitenl. weinig varieerend, Culturen stil, Tabakken flauw, Petroleum vast, Amerikanen lager, Mijnen stil, Rubbers lager.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2