KG VAN M ’t MERK te letten <1 ii merveer 1UIIIKKK1 [onen, No. 13167. 52e Jaargang. BF terdam. ken. Buitenlandsch Nieuws. E'VLitexilaxxd.- bs! FEUILLETON. DE GEWETENLOOZE. ro-A-. spoeder WAARDEN, jens, vorderingen. hypotheken w/,, LAYZONEN behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. nwater. Vrijdag *9 Mei 1913. Verschijnt dagelijks .a. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. KENNISGEVING. I deringen. <AM. zyn 100 (Wordt vervolgd). C. BIJL, EBAART Lt. ischadelijk. On- voor den Zomer. IFFEUR. voedingswaarde Medaille». ra lnt iZIJN VAN BTBM. HEEËN worden •d in verzegelde ran vijf, twee en en een Ned. ons leiding van Nom- rijs, voorzien van and Merk, vol- Vet gedeponeerd, ot de uitvoering erde orders aan- Engelanp. De Londensche boihaanslagen. De bom, die in Stt. Paul-domkerk gevonden is, was met dynamiet ge vuld, een font, jn het‘mechaniek ech ter voorkwam oen ontploffing. liet kerkbestuur deelt mede, dat het waar schijnlijk in do bedoeling gelegen lieeft, om de bom ’s nachts wanneer er* in het gebouw geen menscben aanwezig zijn, te doen ontploffen. Wanneer de ontploffing zou hebben plaats gehad, zou de bisschoppelijke zetel en het ondergedeelte van de daarnevens staande zuil verwoest zijn. De bom, die voor de bureaux der Daily News en Leader gewonden js, was ondeug delijk. i PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing varM—5 regels f0.35 bij vooruit betaling &$ke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote leners en randen naar plaatsruimte. enoegenu 8 uur, de Wilde. v- en Woningtoe- gadering Onder- „Armenzorg.” rij geregeld tijdig n ontvangen van ten, vermakelijk te dan in owe mn &iZn«, Gouda Dezen last droeg hij onzichtbaar met zich mee, ook nog, toen de dagen voorbijgingen en de tijd de versche herinnering deed verbleeken. Herbst had hem een vernietigenden slag toegebracht', zonder dat hij wist wie de bewerker was. Dadelijk nadat -hij door Glaser ontslagen was, begon hij tegen hem op te treden met de bedoeling, tot een toenadering door klinkende munt te komen. Nog altijd kon hij zich niet voorstellen, dat Glaser het alleen zonder hem klaar zou spelen ar. Tilburg. BELONJE Jr., Gouda. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKÉN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gezien art. 8 der Hinderwet: Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan de firma A. Brinkman en Zoon en hare rechtverkrijgenden tot het oprichten eener Drukkerij, waarin de drukpersen en zet machines gedreven zullen worden door zes electromotoren in het perceel aan de Markt No. 3*1 kadastraal bekend sectie C No. 1295. Gouda, den 9 Mei 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd. R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUS DE. De kiesrechtstrijd in Engeland. Het wordt in Engeland hoe langer hoe gekker met de kiesrechtdames. Niet genoeg, dat zij manifesteeren on daarmee het de politie reeds lastig genoeg maken, zijn zij overgegaan tot handtastelijkheden van de ergste en ergerlijkste soort. Ministers werden aangevallen en geslagen of op andere wijze mishandeld. Maar dit bracht de gemoederen blijkbaar nog meer in de war. Zoo zijn de Engelsche kiesrecht dames gekomen tot apachenstreken, die werkelijk aan het Londensche of Parijsche geboefte, als voorbeelden van boevenstukken kunnen worden voor gehouden. Villa’s zijn in brand ge stoken, samenzweringen zijn gemaakt om verschillende gouvernementsge bouwen een gelijk lot te doen onder gaan. Wat echter in onze oogen wel het aller laagste is, wat tot nu toe is uitgehaald is de verbranding van de St. Catharine’s Church te New Cross, één der zuidelijke voorsteden van Londen. Hoewel de definitieve bewijzen niet voorhanden zijn, wijzen toch alle ver schijnselen er op, dat men aan een wraakneming der kiesrechtvrouwen heeft te denken. Allereerst heeft de geestelijke een uur ongeveer voor dat men den brand ontdekt heeft, slechts drie vrouwen in de kerk gezien. Deze kerk is den geheelen dag geopend voor het publiek, doch niemand an ders dan deze vrouwen zijn gezien. Bovendien is gebleken, dat drie kerk- China. De leening. Naar aanleiding der verwerping van de overeenkomst der vijf mogendheden- leening door het (M^roseho Parlement meldt de Pekingsche «orrospondent van de Daily Telegraph, dat Joeant- sjikai en de Minister van Oorlog, die tevens plaatsvervangend Minister-pre sident is, gevolg hadden gegtóvon aan de uitnoodiging om de beharfleling in het parlement bij te wonêm Reeds van den aan vang der zitting af bleek, dat het de meerderheid der afgevaardigden en in het bijzonder de leden der Komintang-partij bittere ernst was met hun oppositie en de atmosfeer der Kamer scheen met elec- triciteit geladen. Joeantsjikai nam het woord en ver dedigde, met al do welsprekendheid én de retorische trucs, waarover hij beschikken kan, zijn standpunt, dat de wetgevende vergadering reeds vroe ger haar toestemming tot de leening had gegeven. Maar hij vermocht de vergadering zullen voortaan ook niet zoo gemak kelijk van hun straf afkomen. Vroeger hongerden zij slechts een poosje in de gevangenis en zij werden ontslagkn. Thans gebeurt dit ook, doch, zoor— zij buiten de gevangenis hersteld zl worden zij opnieuw gevangen gezet om zoo telkens de opgelegde straftijd uit te zitten. ’t Is te hopen, dat het nu wat beter zal worden.. werd. „De man zonder geweten” werd het gevleugeld woord, dat steeds terug keerde en waaraan zich minder fraaie onthullingen vastknooptenhoe men de namen der Excellenties kocht, hoe men moerasgronden verschacherde en het geld voor de aandeelen opstreek, om vergenoegd te leven. Glaser was een moderne Erlkönig geteekénd, repds met het doode kind in den arm, nog het volk Vóórpratend, dat hij het ziek en ellendig naar Eind-Beflijn had gebracht, waar het gezond geworden was. De oude willigen werden in pal men veranderd, die allen dommen menschen beloften toewuifdenin plaats echter, dat er gezondheid ge vonden werd, dansten de dwaallichtjes hun rei, die de goedgeloovigen naar het moeras leidden, waaruit het heele leven van den oprichter bestaan had. op wiens overwinningsvaandel slechts het woord bedrog te lezen stond. Jammer van den jongen man, zei consul Lippert op de beurs tot Simsing, toen hij van den schrik be komen was. Hij schrijft als een dichter, alleen is het geen prettig sprookje. Men had hem moeterf houden, hij was ook bij ons. Goldrich was er echter tegen. In zijn nadeel, antwoordde de 95) Is het waar, ^at 'Zij zeggen Spreek toch nog één woord, mijn* arme jongen! riep hij jammerend. En toen alles stil bleef, slechts de schemering van den konden herfst avond over het bleeke gelaat speelde, was het hem, als moest hij den doode oppakken, hem op de schouders leggen en met hem wegvluchten totdat hij onder zijn last bezweek XXIV. niet te overtuigen on na een scherp debat, dat meer dan vijf uur duurde, trok de president zich terug. Al zijn bewijzen waren hem uit de hand geslagen, en hij toonde zich, naar reeds gemeld is, overwonnen en terneergeslagen. Aan de door de Kamer aangenomen motie, waarin de onderteekening on wettig en een schending der grondwet werd genoemd, werd nog een clausule toegevoegd, waarin wordt gezegd, dat buitenlandsches|eoningen, wanneer zij op correcte wijze worden gesloten, voor China aannemelijk waren. Het besluit schept ontwijfelbaar een nieuwen toe stand, waarvan do boteekenis op dit ©ogenblik nog niet kon worden over zien. f In een telegram welke de bovenge noemde correspondent een dag te vo ren uit Peking had verzonden, wordt medegedeeld, dat onder het consortium der vijf Jeeningsmogendheden weder eens oneenigheden zijn uitgebroken, en dat dientengevolge de uitbetaling van den eersten termijn der leening niet heeft plaats gehad, waardoor de Chineesche Regeering thans in groote moeilijkheden is geraakt. De protesten in de provincies tegen de leening geuit waar/an wij gis teren melding maakten zijn ook daarom van beteekenis, wijl de voor de rente en aflossing der leening noo«- dige gelden niet kunnen worden ver kregen indien de provincids niet toe stemmen in een verhooging der pro vinciale belastingen met een zeer aanzienlijk bedrag. Frankrijk. President Poincaré bood gisteren op het Elysóe een diner aan, ter eerewan Koning Alfonso. Poincaré wenschte in zijn toespraak zich geluk-met het sluiten van de Fransch-Spaansche over eenkomst betreffende Marokko. Het is niet, zeide deo president, sinds gisteren dat de beide groote naburige volken het oprechte samengaan hunner be langen begrijpen en de voortdurende redenen inzien hunner traditioneele vriendschap, welke factoren ook voor taan onder wederzijdsch vertrouwen zullen samenwerken aai^ de bevorde ring van het werk der beschaving en van den vrede. Koning Alfonso, zeide in zijn ant woord, dat hij dankbaar was voor de bewijzen van vriendschap, die hij heeft ontvangen en voor de broederlijke gevoelens van de Fransche natie voor G0HD8CHËCOURANT. het Spaansche volk. Tot dusver na buren in Europa, zullen, zeide de Ko ning, onze beide landen het voortaan ook in Amerika zijn* Zij zullen zich daarin te meer, verheugen door de bezegelde verdragen, en doordien gij den weg hebt gebaand, welke hen zal veroorloven enken dag meer de tal rijke banden die hen vereenigen te bevestigen en khun gomeenschappe- lijken arbeid aan het werk van de beschaving, van den vrede, en den vooruitgang nog hechter te doen zijn. Portugal. Volgens de D. Tel. heeft een syn dicaat van 6 Engelsche maatschappijen opdracht ontvangen voor den bouw van 2 kruisers van elk ongeveer 2500 tons, 6 torpedojagers van omstreó^ 900 tons van 32 knoopen snelheid, 3 onderzeebooten van ongeveer 350 ton, een hulpschip voor onderzeebooten van 150 ton ongeveer. Al deze schepen moeten binnen 2 jaren gereed zijnze zullen samen ongeveer 18.000.000 gulden kosten. De onderzeebooten zullen geleverd worden door een Italiaansche maat schappij die met de Engelsche maat schappijen geassocieerd is. Waar zyn de aangekondigde dreadnoughts ge bleven Het vlootprogram van 1911 behelsde 3 slagschepen, 3 kruisers, 8 torpedoja gers, 4 onderzeebooten en 1 dok. Oor spronkelijk zou daarbij ook een aan zienlijke hoeveelheid scheepmateriaal van allerlei, aard alsmede 3 stations voor radiotelegrafie worden gevraagd. Met een tekort van 37 millioen (Ned. crt.) moet men evenwel een beetje zuinig zijn. Naar uit München wordt gemeld, zijn aldaar tal van aanwijzingen ont vangen dat de pogingen om de Por- tugeesche republiek ten. val te brengen en den ex-Koning Manuel op den troon te herstellen, voortgezet worden. Een paar dagen -geleden deelde een hofbericht, zonder verder de aandacht te trekken mede, dat Koning Manuel van München, naar Zwitserland was vertrokken. Doch naar thans verluidt, heeft daags daarna in Lugano een samenkomst plaats gehad tusschen den ex-Koning en zijn vertrouwden. Ook nemen de geruchten, dat Hertogin Karl Theodor, een geboren Prinses Bra- ganza, de plannen van den verdreven Koning krachtig ondersteunt, vasten vormkaan. De samenkomst te Lugano wordt dan ook als een bewijs be- mets meer te verwachten, want de middelen waren reeds lahg uitgeput en daar, waar een groot Eden voor de na langen strijd naar rust verlan genden zou ontstaan, lag nu do dood- sche, pas half gereed gekomen stad, slechts spaarzaam bevolkt op de ge zondste plaats. De staat had ingegropen en nieuwe bouwverordeningen ingevoerd, waar aan «niet meer te ontkomen viel. Men h^d Eind-Berlijn ten onder gebracht en jiot smaadgeroep van „typhusoord“ was het graflied, dat het begeleidde. Den oprichter echter begon men te steenigen. Gansche vermogens had hij verslonden, dorstend naar winst, niet’ denkend aan de schoten, die zouden weerklinken, om dan gevolgd te wor den door het weenen van weduwen en weezen. Men hoorde en sprak over deze ongelukkigen, die de voorkeur hadden gegeven aan een snel einde boven een leven van ellende, zag de puinhoopen van den plotselingen val, van het verwoeste bestaan van velen, die juichend meenden de haven bereikt te hebben en nu door de misdadige waaghalzerij van één enkele weer terug geslingerd werden in de kokende zee met haar klippen en ondiepten. kussens in petroleum gedrenkt waren. Hieraan is dan ook waarschijnlijk te wijten, dat de brandweer van het ge bouw niets heeft kunhen sparen. Intusschen is in de St. Paulskerk te Londen een bom gevonden, die wanneer het mechaniek goed had ge werkt, aanzienlijke schade zou hebben aangericht. Gelukkig is deze aanslag dus mislukt. Om zich medestanders te verschaf fen hebben de kiesrechtjuffers iets nieuws bedacht. Een dame had een hond, die her haaldelijk bekroond was; dezer dagen overleed de hond onder verschijnselen van vergiftiging. Thans meldt de „Standard” dat deze dame de volgende briefkaart ontving „MevrouwHet spijt ons, dat uw mooie hond moest, worden opgeofferd, onze wil moet echter doorgedreven worden en wij zijn vastbesloten ons nu door niets meer te laten weerhouden. Iedere kostbare prijswinner zal, als wij er kans toe zien, verminkt of ge dood worden, tot dat ons, vrouwen, kiesrecht zal zijn verleend. Gij en andere eigenaars en eigenaressen van kostbare dieren zult alleen zeker zijn van uw buit, als gij ons helpt om het stemrecht te verworven”. De militanten hebben zeker niet bedacht dat deze methode wel eens averechtsche resultaten kon opleveren. De regeering heeft begrepen, dat er thans een eind aan diende te komen en heeft strenge maatregelen genomen. Voortaan is strafbaar gesteld het steunen met geld van de suffragettes. „The Suffragette” mag niet meer worden uitgegeven. Verder gaat men streng optreden tegen de militanten en hen die tot militantisme aansporen. Zoo is dezer dagen het oud-parlementslid Lansbury veroordeeld tot het stellen van twee borgstellingen van 500 pond elk en het afleggen der belofte gedurende 12 maanden niets te doen dat tot orde verstoringen zou kunnen leiden, subsi diair drie maanden gevangenisstraf. Eerst koos hij het laatste doch later stelde hij de borgen en ging in beroep. Deze heer heeft indertijd bedankt als parlementslid om zich direct weer herkiesbaar te stellen als de candidaat voor vrouwenkiesrecht. Toen viel hij en de tegenstander werd met groote meerderheid gekozen. Wel een bewijs, hoe de antipathie tegen de kiesrechtvrouwen groeiende is. Deze makelaar. En zachtjes neuriede hij „Waar is de vrouw, waar is de vrouw? Dat is het oude lied. De hemel is mij nu zoo grauw, Sinds Thilde mij verliet.” Beiden lachten en verdwenen in het gewoel. Op zekeren morgen was het ongeluk gebeurd. De Volks-Garantie-Bank was in do lucht gevlogen, meegesleurd door het springen van de Bank voor Grond bezit., ep. boven den slag, die ver weg gehdord werd, weerklonk het gejam mer der gewonden en het geschrei over de verpletterden. Een jaar lang had men zich nog aan weerskanten boven water gehouden, totdat dö slag niet meer te ontgaan was. Evenals twee zinkenden, die zich hand in hand willen redden en ver schillende oevers zien, had men zich zelf naar de diepte getrokken, waar niet meer aan een omhoog komen te denken viel. Jammerend stonden daar de achter- blijvenden en zagen datgene wegzin ken, waarop zij hun hoop gebouwd hadden. Al de lichtgeloovigen, die met een gevulde beurs naar Glasef gegaan waren, bezaten nu nog slechts de ledige die nooit meer door hen gevuld zou worden. Ook van Eind-Berlijn was PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal -■f 1.25 Idem franco per .post„1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco* per post .„1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 04, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. en dat het heerlijke paradijs een eind had genomen. Van Klothilde was niets meer te halen, want zij was nu bij haar moeder en sedert ze allen glans en tegelijk ook de bekoring der verboden vrucht verlóren had, was haar stralen krans voor hem verdwenen. Dus ging hij naar Glaser’s tegenstanders, bracht de nabri^ige^emeente van Eind-Berlijn in opschudding eh stolde zich weer met het beurscourantje in verbinding^ met welks uitgever hij gemeene zaak maakte. Glaser had verscheiden malen geof ferd, toen hij echter vernam, wie achter die lage zaak zat, maakte zich hevige toorn van hem meester en hij publi ceerde een verklaring, waarin hij dui delijk op de eigenlijke oorzaak van deze aanvallen wees. Hij wees daardoor echter zijn eigen vonnis, want zijn oude vertrouweling wist te veel. Toen Herbst zag, dat hij op deze wijze niets bereikte, wilde hij ten min ste de ontvangen slagen door een enkelen, geweldigen slag terugbetalen. En hij deed dat, wat Glaser het moei- lijkste te boven kon komen, de dood van zijn zoon gaf hem aanleiding om een beleedigend Memento mori samen te stellen in den vorm van een vlug schrift, dat de daarvoor bestemde kringen bereikte en overal besproken

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1