Bin.p.eaala,zxd.. STATEN GENERAAL. KUNST. gemengde Berichten. Rechtszaken. Stadsnieuws. Laatste Herichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant» Ef fee te Bk» d del te Amsterdam gebouwd, dat aan de plannen om den troon van Portugal te herovereD druk gearbeid wordt. Eerst Zaterdag a.s. keert de ex-Koning naar München terug, om de Pinksterdagen bij zijn verloofde aan het hof van Sigmaringen door te brengen. Coalitie en Tarief wet. In, een verslag in de Haarl. Ct. van eon redevoering, door het Christ.- Historisch Kamerlid, den heer Snoeck Henkemans te Beverwijk gehouden lezen wij, dat de heer S. H. zich vrij handelaar verklaarde. En dan volgt: y „Een sterk protectionistische tarief- wet zou dan ook in ons land door geen enkel ministerie kunnen tot stand worden gebracht. Het huidige ontwerp zal in dat opzicht zoo noodig wel wijziging ondergaan. „Spr. verklaart nog, dat Minister Kolkman hem persoonlijk heeft ver klaard, dat zijn uitspraak, dat mot de tariefwet ook het ministerie zou vallen niet in letterlijken zin moet opgevat.' Men weet, dat Minister Kolkman met grooten nadruk in de Tweede Kamer verklaarde, dat de Tariefwet er in 1914 zijn zou of het Kabinet zou er niet meer zijn en tevens, dat de Rogeering steeds het verband tus- schen de verzekeringswetten en de Tariefwet heeft op den voorgrond ge steld en gehandhaafd. Niet zonder reden zwijgt het coalitie- accoord over de Tariefwet Roode Kruis. In de gisteren te 's Gravenhage ge houden vergadering van hot Ned, Roode Kruis, welke werd geleid door den waarnemend voorzitter Jhr. Repe laer, kwam o.a. aan de orde een be spreking inzake het oprichten van een ziekenhuis voor 80 100 bedden. Na eenige discussie werd besloten dat zou worden ingesteld een oom missie van 9 leden, welk over deze zaak nog dit jaar zal hebben te rap portoeren. Aan het eind der vergadering wer den" do leden der ambulaflces gehul digd, die daarvoor in veldtenue ter ver gadering verschenen. De voorzitter sprak den leden der ambulances van het Ned. Roode Kruis toe, hun hulde brengende dat zij in alle opzichten den naam van Neder land en van het Noderlandsche Roode Kruis hoog gehouden hadden en eer bied daarvoor afdwongen. Hij noodigde de vergadering uit oen drieworf „Hoefauit te brengen op onze ambulances. „Leve de Ambu lances 1" Vervolgens deelde hij de leden der ambulances mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd aan allen, van hoog tot laag, de Medaille van het Roode Kruis toe te kennen en spr rekende het zich tot een bijzonder voor recht dat Z.K.H. hem opgedragen had hun die onderscheiding persoonlijk uit te reiken. Hot deed spr. leed, dat hij daarbij moest missen broeder Braam. Met groote voldoening kon spr. me- dodeelen, dat H. M. de Koningin heeft goedgevonden dat de naam v^n ver pleger Braam zal ingeschreven worden in de registers dor Medaille van het Roode Kruis, daar hy anders, ware hij in leven gebleven, die medaille l*er persoonlijk zou ontvangen hebben. ReBt mij nog u mpde te deelen, dat het plan bestaat aan de Regeering aan te vragen aan deze medaille, als her innering aan den Balkan-oorlog, een gesp te verbinden. Deze zal op het lint dor medaille worden gedragen en tot opschrift hebbenBalkan 1912/13". Na do uitreiking der medailles sprak de voorzitter nog eên kort slotwoord. Tweede Kamerverkiezing. Ommen. De Centrale Christelijk-Historische Kiosvereeniging in het district Ommen hield "Woensdag te Almelo een verga- doring. Omtrent het verloop daarvan verneemt het Ilbld. dat de meerder heid der vergadering zich niet geneigd toonde om den voorgeschreven coa litie-candidaat te aanvaarden. De vergadering leidde tot geeri resultaat. Een naaero vergadering zal worden gehoudon. Vermoedelijk zal baron Mackay de candidaat worden. De Bulgaarsche ambulance ontbonden Bij de thee die "Woensdag aan de uit Bul trarije teruggekeerde ambulance van het° Roode Kruis in het Pageshuis werd aangeboden, heeft dr. Sikemeier afscheid genomen van zijne ambulance met de volgende woorden: Doctoren, verpleegsters, verplegers en overig personeel dezer ambulance wanneer het u gaat als mij, nu ik u het afscheidswoord heb toe te spreken volbrachte taak, dan is de vreugde van het weerzien van het vaderland gemengd met een gevoel van weemoed omdat een tijd in ons leven voorbij is, zóó, als nooit zal wederkeeren. Niemand onzer had ooit gewerkt en geleefd in zulk een land, onder om standigheden zooals wij die hebben leoren kennen, niemand van ons was ooit getuige van zulk eindeloos lijden, deelde ooit in zooveel namelooze ellende. Maar ondanks dit alles zijn ons die maanden niet zoo moeilijk en zoo lang gevallen als velen denkon en dit was, niet waar, omdat niemand onzer ooit in de gelegenheid was geweest zoo geheel voor anderen te leven en te werken, in zulke mate anderer lijdon te verzachten, niemand onzer ooit zoo veel dankbaarhoid had ontmoet, en bovenal omdat wij nooit gezien hadden wat wij daar in dit troostelooze ge- deelto van den Balkan gezien en, naar wij hopen, van de Bulgaren geleerd hebben de wijze waarop ontbering, ellende en verdriet door den mensch behooren gedragen te worden. Dat is het wat onze taak zoo heeft verlicht, wat ons deze tijd onvergete lijk heeft gemaakt. Zwaar, ontzettend zwaar viel het ons allen toen wij gingen wanhopen aan het behoud van hot leven van een onzer trouwste vrienden, toen wij onzen Braam zagen heengaan. Ten slotte woorden Van dank tot u allen, voor alles wat gij voor dez< ambulance hebt gedaan. Tot u docto ren, voor de wijze waarop" gij uwe krachten aan dit werk hebt gegeven. Verpleegsters en verplegers, zooals al tijd valt u het moeilijkst, het meest bescheiden, zij 't ook het meest dank bare gedeelte van ons werk ten deel. Het is mij een behoefte u hier te zeg gen, dat wanneer onze naam daar finder op den Balkan nog lang met ankaarheid zal worden herdacht, wy dit voor het grootste gedeelte hebben te danken aan uw werk. En nu, voor het laatst, vaart allen wel, de ambulance voor Bulgarije is ontbonden. Daarna dankte de heer dr. Voerman, sous-chef van de ambulance, dr. Sike meier met een enkel hartelijk woord. Bevordering van Zondagrust. De Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagrust heeft Woensdagmidag in Musis Sacrum te Arnhem een algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van prof. dr. P. J. Muller. In zijn openingswoord herdenkt de voorzitter den in het afgeloopen jaar overleden voorzitter van de vereeni ging, prof. dr. Rittor, een man van groote verdienste voor de bevordering van Zondagrust. Ook het verslag van den secretaris brengt in herinnering wat prof. Ritter voor de voreeninging heeft gedaan zijn nagedachtenis zal in de kVing der vereeniging in hooge eere blijven. Het ledental is steeds achteruitgaan de, enkele alfdeelingen lijdon^ een kwijnend bestaan de besturen zijn in compleet. Melding wordt gemaakt van de verschillende pogingen van de af- deelingen om de zaak van Zondagrust te bevorderen in enkele plaatsen had den die pogingen succeB. Over het ge heel is het resultaat in het 30-jarig bestaan van de vereeniging verheugend het beginsel waaraan de vereeniging haar ontstaan denkte, is in alle lagen der bovolking doordrongen. Jaarverslag en rekening en verant woording worden goedgekeurd. Daar na kwamen verschilleiïde voorstellen aan de orde. Tot leden van het hoofdbestuur (va catures prof. Ritter en mr. R. van Veen) werden gekozen de heeren prof. mr. S. D. van Veen en jhr. J. H. J. Quarles van Ufferd. Op voorstel van prof. Van Veen wordt besloten in 1914 een nationaal congres voor Zondagrust te houden. De vergadering' wordt vervolgens met de gewone plichtplegingen gesloten. Tentoonstelling te Christiania. Blijkens door de Regeering ontvan gen mededeeling zal van 15 Mei tot 15 October 1914 te Christiania eene nationale tentoonstelling gehouden worden ter viering van het 100-jarig bestaan der onafhankelijkheid van Noorwegen. Op verzoek van de Noorsche regee ring wordt de aandacht van belang hebbende kringen hier te lande op ze tentoonstelling gevestigd. (St.-Ct.) De Roode Kruis-feestavond te 's-Gravenhage. Gisterenavond werd in het Gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage den feestavond gegeven ter eere van de Nederl. Ambulances op het slagveld, benevens ter propaganda voor het werk van het Roode Kruis, welke werd bijgewoond door het Kon. Echtpaar. De leden der ambulances hadden plaats genomen ter linkerzijde van de konink lijke loge. Luitenant-Generaal Wüpperman, voorzitter van het uitvoerend comité sprak het welkomstwoord, waarin hij de leden der ambulances dank bracht voor hun menschlievenden arbeid. Terstond na het betreden van de schouwburgzaal door H.M. de Koningin weerklonk het "Wilhelmus, door de Kon. Militaire kapel gespeeld. Door leden van het Nederl. Tooneel werd daarna opgevoerd „Een toekomstdroom 1815", dramatische schets door Gene raal Wüpperman, waarin de organi satie van den verplegingsdienst te velde wordt weergegeven. De artisten werden met daverend applaus en bloemen g( huldigd. De Onderofficieren Vereeniging „Door eendracht bloeiend," van de Brigade Grenadiers en Jagers voerden daarna gymnastiek-oefeningen uit, welke werden afgewisseld door eenige zangnummers. Door den zanger Bram van der Stap werd door Jhr. Alting van Geuseau's lied wijding getracht aan den over leden verpleger Braam, terwijl ten slotte practische oefeningen werden ge toond van het Roode Kruis-werk te velde. Met pen eerbiedige hulde aan den stichtér van het Roode Kruis, Henri Dunant, besloten, werd de feestavond besloten. H. M. onderhield zich met ieder der leden van de ambulances en vroeg hen hun wedervaren. TWEEDE KAMER. Vergadering van 8 Mei. (Vervolg.) Pensioneering van gemeente ambtenaren. De minister van Binnenl. Zaken de heer Heemskerk betoogde in zijn dupliek dat art. 39 zegt dat aan de gemeenten een extra bijdrage kan wor den gegeven .N Het regeeringsstelsel komt daar te hulp, waar 't noodig is. Bij art. 2 verdedigde de heer Vlie gen een amendement om ambtenaren van instellingen als armbesturen in de pensioneering te betrekken. De heer Janssen (r.k.) wilde uit zonderen wethouders. De minister van Financiën de heer Kolkman zal een onderzoek doen instellen, wie van de personen door den heer Vliegen bedoeld, als ge meente-ambtenaar wordt beschouwd, De heer Vliegen (s.d.) trok zijn amendement in, het amendement Janssen door den Minister overgeno men, werd z. h. s. aangenomen. Bij art. 3 verdedigde de heer Treub (v.d.) een amendement om den termij'n van 10 jaar, die een ambtenaar in dienst moet zijn, voor hij wegens ón- geschikheid, of ziekte recht heeft op pensioen te veranderen in drie jaar. De vergadering werd daarna ver daagd tot Vrijdagmorgen. Bij het vaststellen van de regeling van* werkzaamheden, stelde de voor zitter voor aan de agenda toe te voe gen de suppletoir^ marine-begrooting betreffende de soldij-verbetering van de zeemacht. De heer Vliegen (s.d.) verzocht, het wetsontwerp tot wijziging der Kieswet aan de agenda toe toevoegen, Een verzoek van den heer van By landt, om de suppletoire Water- staatsbegrooting, betreffende de Waal brug en de afwatering van Friesland, op de agenda te plaatsen, werd mede aangenomen. Der Ring des Nibelungen. V. De tekst van den Nibelungencyclus, waarvan we in de voorgaande artikelen een kort overzicht gaven is, zooals reeds werd gezegd, door Wagner zelf gedicht. Sommigen hebben in dezen tekst eene verminking van 't aloude Nibelungenlied willen zien, doch vol komen ten onreohte. Wagner Jieeft uit dit lied geput, dat is waar, doch niet minder uit de Noorsche Sigurd- gagen allerminst heeft hij een stuk Germaansche godenleer willen dooee- ren. „Gerade diese Thatsache", zegt Chamberlain in zyn beroemd Wagner- werk, „gerade diese Thatsache'dass er dass mitteralterliche, halbhistorische „Lied" verwarf und dafür die nordi- schen Götter-und Heldengestalten erwahlte, ist für des Meister Leben von epoohemachender Wichtigkeit denn hiermit hatte er als Künstler eine That volbracht, deren Bedeutung sein Vernunft erat einige Jahre spater voll begriff. Spater erkannte er nam- lich Das Unvergleichliche des Mythos istdas er jederzeit wahr und sein In- halt bei dichtester Gedrangtheit für alle Zeiten unerschöpflich istEn dit is 't, wat Wagner ons in z'n gedicht ge geven heeftde personen, die in de trilogie optreden, zijn geen goden, wier handelingen in strijd zijn met onze levensopvattingen, neen, 't zijn menschen wier lijden en vreugden, wier hartstochten en verhoven karak tereigenschappen we kunnen meege voelen en bewonderen. Aan „das Rheingold" ligt dephilo- sophische idee, welke het geheele kunstwerk beheerscht, reeds ten grond slag. De handeling begint met de roof van het goud door Alberichdeze smeedt daaruit den noodlottigen Ring als Wodan hem dien geweldadig ont rukt, vervloekt Alberich den Ring: hij zij 't verderf van allen, dien hem bezitten"' Doch reeds vóór deze woor den van Alberich was de ring ver vloekt, doordat hij verkregen werd door een vergrijp tegen het heiligste in 't hart der menschen, tegen 'de liefde. Om 't bezit van dezen Ring, het symbool der wereldmacht, draait nu 't gansche drama. Ofschoon Wodan, ge waarschuwd door de vermaningen van Erda, den Ring niet voor zich zelf behoudt, maar hem in ruil voor Freia aan de Reuzen afstaat, is hij toch mede schuldig geworden aan 't onheil, dat de Ring in de toekomst zal brengen. Doch Wodan's schuld ligt nog dieper. Voor den bouw van Walhalla stond hij Freia aan de Reu- af en hiertnede pleegde hij uit \ne een daad van liefdéloosheid. Wodan's macht steunt daardoor op onrecht, en door zijn verdrag met de Reuzen bovendien zijne vrijheid prijs gevende, helpt hij zijn ondergang zelf voorbereiden. In 't gansche werk blijft hij de dupe van zijn liefdeloos begee- ren en van zijne onvrijheid, welke voortspruit uit de door hem gesloten verdragen. In Wodan aanschouwen we de belichaming var. den oorsprpn- kelijken wil, maar de verdragen, die hem de heerschappij verleenen, beper ken van den aanvang af zijne vrijheid. We herinneren slechts aan 't bouw- verdrag met de Reuzen en het oer- verdrag van den echt. Door 't eerste wordt hij genoodzaakt tegen zijn wil den Ring aan de Reuzen af te staan 't tweede verdrag dwingt hem Siegmund, door tragische liefde aan zijne zuster Sieglinde verbonden, door Hunding's zwaard te laten vallen, hetgeen 't directe gevolg is van Brünn- hilde's ongehoorzaamheid en de ver banning van deze zijne lievelingsdoch ter uit Walhalla. In Wodan openbaart zich 't conflict tusschen het willen, het streven naar de wereldheerschappij en 't besef, dat liefdeverloochening en schuld tot een tragisch einde moet Voeren. Wodan is door"'t begeeren naar 'tgoud reeds schuldig geworden, omdat met het begeeren de terzijdestelling van de liefde gepaard moest gaan. Dit is de vloek, die op 't goud rust. En nu tracht hij wel dit tragische einde af te wonden door inmenging van Sieg mund, dien de vloek van'tgoud nog niet trof, doch 't is duidelijk dat, Sieg mund, uit 't geslacht der Walsungen, door Wodan zelf verwekt, niet vrij is. Wat anders heeft hem 't zwaard Nothung verschaft dan Wodans wil, die zelf dit wapen in den esschenstam heeft geslagen Neen, Wodans nood lot is niet te keerenhij zelf ziet^ia dat verlossing van den vloek eerst za komen wanneer der goden ondergaat een feit zal zijn. En hij berust er in want vrede is er niet, zoolang de schulc hem drukt, en deze is niet uit te wis- sohen. Later schijnt Siegfried, Siegmund en Sieglinde's zoon, tot groote daden te zijn geroepen. Hij doodt den Draak en wordt daardoor, zonder de waarde van zijn bezit te vermoeden, eigenaar van den Ring en den Tarnhelm. Hij leert de taal der vogels kennen en wekt Brünnhiide uit den tooverslaap, nadat hij in een strijd met Wodan overwinnaar is gebleven. Hier ziet Wodan, dat de schuldelooze, die de macht en den vloek van den Ring niet kent meer vermag dan de me zonde beladen godheid. Nog dringender dan vroeger voelt hij thans 't einde der goden naderen. In Siegfried ziet hij den nieuwen heerscher, die 't ver lossingswerk volbrengen en de schuld der goden delgen zal. Maar ook over dezen reinen held zal 't noodlot heer- sohen dat niet te keeren is. Door Hagen wordt hij over de macht van den Ring en den Tarnhelm onderricht en zoo komt ook hij onder den Vloek, die op den Ring rust. Door den tooverdrank, symbool van't wereldbedrog, ontlÉandt Siegfried voor Gutrune in liefde en bedriegt Brünnhiide, de liefhebbende vrouw. Ook hij stelt de macht, het begeeren, het willen hooger dan de liefde ook hij moet dus ondergaan. Zoo werkt de vloek van den Ring onophoudelijk, en Wodan wacht 't einde. Brünnhiide, door den dood van Siegfried „wetend" geworden, doet ech ter in 't geloof aan hare en Siegfried's onverwoestbare liefde afstand van dit leven. Het niet-zijn dunkt haar het hoogsteV en terwijl zij den Ring teruggeeft aan de oorspronkelijke bezitters, volbrengt zij de daad, die den goden de eeuwige verlossing brengt en voor de schuld van dwergen en reuzen, goden en men- schen, het zoenoffer is. Door Brünn- hilde's daad bevroeden we, dat liefde de wereldmacht is, die 't menschelijk geslacht tot verlossing zal voeren en dat de vloek van 't materialisme slechts door 't evangelie der liefde te over winnen is. (Wordt vervolgd.) Er is een onderzoek ingesteld naar aanleiding van het bericht, dat aan een gedetineerde niet vergund zou zyn bij zijn stervende vrouw te Schellink hout te worden toegelaten, omdat de minister van justitie zes dagen noodig zou hebben gehad om de machtiging verleenen. Gebleken is, dat inte- het verzoek om machtiging, dien minister des morgens te halftwaalf gedaan, reeds des namid dags te halftwee van dienzelfden dag telegrafisch toegestaan werd. (N. R. Ct.) Socialisten vrees. In het grensplaatsje Rhede maakten eenige socialisten deze week een pro- pagandatocht. Men ontving hen daar zoo hartelijk, dat in de gezamenlijke café's hun elke verversching werd geweigerd. Dertig jaren als logé in een hotel. Men schrijft aan „De Hotelhouder" Dat iemand gedurende 30 jaren in t zelfde hotel woont komt zeker niet dikwijls voor. Onlangs overleed in 't Westminster Palace Hotel te Londen de heer Francis Jones Hasseltine, die daar gedurende 30 jaren gelogeerd had. Na het overlijden van zijn echt- jenoote, nu 30 jaar geleden, nam de ïeer Hasseltine in 't Westminster Pa lace zijn intrek, de geregelde bediening en de comforts van een modern hotel verkiezende boven de beslommeringen die een eigen huishouden vooral voor een weduwnaar medebrengt. Hij nam twee kamers in 't hotel en sleet er zyn verdere leven. Van het vermogen van ruim 50,000 p. st. dat hij naliet, ver- maaktehij aan 't personeel verschillende legaten, 2000 voor zijn kamerdienaar Henay Jones, „voor ziin langjarigen trouwen dienst" 50 voor den directeur van 't hotel, George Brink- worth, en evenveel voor diens vrouw, 50 voor Beale „die mijn kellner en voor „Sam" den hoofdportier van het W. P. Hotel, 50 liet na ter verdeeling onder verder personeel van het hotel en bovendien nog 50 voor het personeel aan het Grand Hötel te Eastbourne. In een bekend eerste rangshotel te Amsterdam woont een vroeger Tweede Kamer lid en beroemd advocaat eveneens reeds gedurende een langen reeks van jaren. Dit der tigjarig record heeft hij echter nog niet geslagen Vacantie voor de bedienden in het Verzekeringsbedrijf. Het bondsbestuur van den „Alge- meenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden" heeft zich tot de directies van alle verzeke ringsmaatschappijen in ons land ge wend met een uitvoerig schrijven, waarin wordt aangedrongen op het geven eenef jaarlijksche vacantie van 14 achtereenvolgende dagen, met be houd van salaris. Getracht wordt, dezen vakeisch der handels- en kan toorbedienden ook in de verzekerings branche algemeen doorgevoerd te krijgen. De Hoornsche vluchthaven. Bekend is, dat ten slotte de tot standkoming der Hoornsche vlucht haven mogelijk is geworden dooreen zeer ruime gift van mej. A. Brons Boldingh. Uiterlyk huldebetoon wees zij af; maar toch werd haar daad her dacht in verschillende redevoeringen, die tijdens de feesten zyn gehouden. Burgemeester en wethouders van Hoorn hebben thans naar het Hbld. meldt, aan de schenkster een artistieke zilvergravuur aangeboden, waarop is gegraveerd een gezicht op de Vlucht haven, omringd door een lijst, welker hoeken zijn voorzien van de wapens van Nederland, van Noord-Holland, van Hoorn en van het familie-wapen der schenkster. Het geheel is gevat in een zwarte lijst. Het bijzonder mooie stuk werk, ver vaardigd door de firma Van Straten te Hoorn, is een zeer gelukkige sym boliseering van de schenking. Te Amsterdam is gisternacht diefstal gen\eegd in het magazijn der firma S. L de Vries, in de Warmoosstraat. De dief of dieven zijn vermoedelijk aan de zijde van het Damrak het gebouw binnengekomen van een van de kantoren namen zij een geldkistje mede, inhoudende ruim 800 gulden aan bankpapier. De politie stelt een ernstig onderzoek in naar de omstandigheden waaronder deze diefstal heeft plaats gehad. De daad van een waanzinnige? Woensdagavond ongeveer halftien begaf de 60-jarige bootwerker Stroom- bergen zich te A'dam over de Oude Schans naar zijn woning op Katten burg. Hij was vergezeld van een tap per, die op Rapenburg woont. Deze bemerkte op de Oude Schans hoe een jonge snuiter, een ongeveer 20-jarig, schraal uitziend persoon, telkens na derbij sloop. Plotseling kwam de jonge man op den bootwerker af en bracht hem met een mes een steek in den rug toe. De tapper gaf den jongen man een duw, doch deze richtte zich op en ging den ouden man andermaal te lijf, hem nogmaals twee steken toebrengend. De metgezel van den getroffene zag toen, dat de jonge man een mes in de hand hield. De aanvaller zette het op een loopen, uitroepend „Ziezoo, dat is er éénHoeveel moeite men zich ook gaf, men slaagde er niet in hem te pakken. De getroffene zeeg ineen en werd later naar het Binnengasthuis ver voerd. Zijn toestand is, naar de Tel. meldt, niet ernstig. Gemeld wordt nog, dat ook twee meisjes door een persoon bedreigd zijn, die aan hetzelfde signalement beant woordt, als de aanvaller. Men ver moedt, hier met een waanzinnige te doen te hebben, want Stroombergen kende zijn aanvaller niet, terwijl er voor zijn optreden niet de minste reden bestond. De staking bij „De Avondpost" De directie van De Avondpost deelt het volgende mede De staking op de drukkerij van De Avondpost is opgeheven op de vol gende voorwaarden 1°. De directie voert het werk- briefie in, zooals dit op de drukkerij van Thieme te Arnhem in gebruik is, maar verlangt, nu de productie niet op het werkbriefje voorkomt, dat de zetters hun naam op de proef plaatsen 2°. de Hoofdbesturen der arbeiders organisaties verklaren, dat het uitbre ken der staking ongemotiveerd over haast heeft plaats gehad, door onjuiste mededeelingen van arbeiderszijde om trent de aanbieding tot bemiddeling van mr. Veraart en de adviezen van het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Typografenbond. 3°. hoewel tijdens de besprekingen tusschen de directie van De Avond post en de afgevaardigden der arbei ders-organisaties in het bijzijn van een lid van het hoofdbestuur van den Ne derlandschen Bond van Boekdrukke rijen gevoerd, door de hoofdbesturen van de arbeiders-organisaties het ont slag van een viertal arbeiders was geaccepteerd, neemt de directie van De Avondpost alle ontslagen arbeiders in haar dienst terug 4°. de opnieuw aangenomen beiders verklaren op geen enkele wijze hinderlijk te zullen optreden ten aan zien van de arbeiders die in dienst bleven en de door de directie tijdens de staking in dienst genomen arbeiders, zoowel in als buiten de werkplaats hiertegenover verbindt zich de directie geen rancune-maatregelen te zullen nemen 5®. geen enkel conflict op de druk kerij zal voortaan aanleiding kunnen geven tot een staking alvorens mon deling overleg is gepleegd, zoowel met oir. Veraart als met de hoofdbe sturen der arbeiders-organisaties. Bovenstaande overeenkomst is on derteekend door de directie en door •en vertegenwoordiger van het perso neel, een van den Alg. Ned. Typ. Bond en een van den Ned. R.-K. Typ. Bond. Het werk werd gistermiddag hervat. wet had zich gisteren voor de recht bank te 's Gravenhage te verantwoor den W. O. A. K., 29 jaar, journalist, algemeen secretaris vanden Vrijzinnig- Democratischen Bond. Aan bekl. werd ten laste gelegd dat hij zich in Novem ber en December 1912 en in het begin van 1913 ter drukkerij van de Maat schappij tot Explotatie van Dagbladen 's Gravenhage heeft doen drukken een oplaag van 5000 exemplaren) doen verspreiden (in een groot aan- exemplaren) het jaarboekje voor 1913 van den Vrijzinnig-Democrati- schen Bond waarin voorkwam een opgave omtrent den uitslag van ver kiezingen voor de -Tweede Kamer der Staten Generaal in 1901,1905 en 1909 met twee blanco kolommen voor de jaren 1913 en 1917, aanwijzing van de politieke gezindheden enz., welke wa ren overgemen, behoudens enkele on dergeschikte punten, uit het door de heeren J. A. Jungmann, F. K. van Iterson en W. Nijhoff samengestelde en door laatstgenoemde uitgegeven werkje „Parlement en Kiezer", waar door alzoo inbreuk was gemaakt op het te dezer zake aan genoemde heeren Jungmann, Van Iterson en Nijhoff toekomende auteursrecht. Substituut-officier van Justitie, Mr. Del Campo eischte beklaagdes veroor deeling tot f300 boete of 10 dagen hechtenis. Als beklaagdes verdediger trad op mr. J. H. Thiel, uit Haarlem, die tot vrijspraak concludeerde. Overtreding van de Auteurswet. Wegens overtreding van de Auteurs- GOUDA, 9 Mei 1913. De Statenverkiezing en de Roomsch- Katholieken. De vraag of van R.-K.-zijde een can didaat zal worden gesteld voor de Prov. Staten is in de Woensdag jl. ge houden vergadering van de R.-K. Cen trale opnieuw ter sprake gebracht. De „N. Z. H." schrijft aangaande dit deel der vergadering het volgende Daarna kwam aan de orde de quaes- tie om al of niet terug te komen op een vorig besluit om in beginsel een eigen candidaat te stellen voor de Staten naast de twee, die de Anti-Rev. nog zullen aanwijzen. De bezwaren werden door den Voorzitter, dr. Hoff man, met nadruk ontwikkeld, hoewel bleek, dat thans ongeveer twee derden van alle rechtsche stemmen in do stad Gouda en de helft van alle rechtsche stemmen in 't geheele Staten district alleen door Katholieken worden uit gebracht en er 6 rechtsche zetels zijn voor Gouda in 't Staten-College, van wie geen Katholiek. Er werd levendig gedelibereerd. Alle afgevaardigden waren opge komen en bijna allen drongen met groote beslistheid aan op een eigen candidaat. Tijdens de Vergadering kwam een officieele waarschuwing in namens de Districts-vergadering der Christelijk-Historische Unie. De Voor zitter, die reeds te voren had betoogd, dat 'tpas gesloten electoraal accoord tusschen de drie nationale rechtsche partijen ons eigenlijk den weg aanwees den zetel aan de Anti-Rev. terug te geven, hoewel 't tactisch kon zijn fce nu aan den Christelijk-Historischen te laten, trok nu zijne candidatuur in. Een deel der Vergadering wist hem met**t oog op onze eigen kiezers daarop voorloopig onder zijn voorbehoud terug te doen komen. De heer Koemans adviseerde de ver gadering uit te stellen, wat door den voorzitter werd overgenomen, die daar als afgevaardigde van Gouda een voor stel van maakte. Dit voorstel, dat zeer bestreden werd, werd ten slotte met 10 stemmen tegen aangenomen en de vergadering verdaagd tot a.s. Woens dag den 14en Mei, des 's-namiddags 5 uur in de Leesvereeniging te Gouda. Kort Raadsverslag. In de hedenmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad welke werd bijgewoond door alle leden, uit gezonderd de heer Prince, die bericht van verhindering had ingezonden, werd door den Voorzitter o. a. mede gedeeld dat den heer J. de Jong Hzn. ontheffing is verleend van bouwverbod op een door hem aangevraagd stuk grond en dat door het overlijden van den sluiswachter Flux diens betrek king is opengevallen. Ingekomen waren o. a. de rapporten der Raadscommissie inzake de Bank van Leening, het Hoffmansgesticht en de Volksgaarkeuken waarvoor der com missie namens den Raad dank werd gebracht. Ingekomen waren herder de reke ningen van het Burgerlijk Armbestuur en van het Aelemoezeniershuis, welke werden gesteld in handen eener com missie, bestaande uit de heeren van Galen, Vergeer en de Jong. Ingekomen waren verder o. a. de rekening over 1912 van het Stedelijk Museum van Oudheden, een verzoek van Gebr. Hamerslag tot het in huur bekomen van een stuk gerioleerde zijl aan de Groeneweg, een dito inzake februik van grond aan de Vest araif e firma Zwartjes Co., een voorstel tot toevoeging van een nieuw artikel aan de voorwaarden tot levering der electriciteit, een adhaesie-adres van de afd. Gouda van den Alg. Ned. Typ. bond inzake de aangevraagde subsidieering voor volkswoningbouw. Door Mej. van de Putte was inge zonden een schryven van dankbetui ging voor hare benoeming tot hoofd der 2e bewaarschool. Tot leden der Commissie tot onder- ek van bczwaa- schriften tegen aan slagen in het vergunningsrecht werden benoemd de heeren F. Herman Fz. en A. J. IJsselstijn Azn. Verder werden benoemd tot Librye- meester, de heer R. W. H. Pitlomet 14 st. tegen 2 op den heer H. Knuttel tot Onderwijzeres aan de school v. g. 1. o. No. 3 Mej. N. Brouwer te St. Anna Parochie met 11 st. tegen 6 st. op Mej. M. J. Koenraad te Brielle en tot plaatsvervangende leden der stem- bureaux voor het tijdvak 15 Mei 1913 15 Mei 1914 de daarvoor aanbe volen heeren. Zonder discussie of h. st. werd daarna vastgesteld de suppletoire bo- grooting van het Van Iterson-Zieken- fiuis voor het jaar 1913. Ter behandeling van het kohier der plaatselijke directe belasting naar hot inkomen, dienst 1913 ging de Raad over in besloten zitting. Na beëindiging déarvan zal aan de orde komen het voorstel inzake de H. B. S., waarvan de beslissing mor gen wordt medegedeeld. Actie Sigaren industrie. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat bij de heeren van Oenen en Mans- sen te Hilversum welke firma aange sloten is bij het Verbond van Sigaren fabrikanten Vereen., Maandag j.l. 4 leden van den Christel, en 2 van den Nederl. Sigarenmakers Bond, dio voor het lidmaatschap bedankt hadden aan het werk zijn gegaan. Volgende week zullen nog 8 a 10 sigarenmakers hun voorbeeld volgen. Waddinxveen. Aan Mej. W. C. Oosterling te Gouda, onderwijzeres aan School D. alhier, is op haar verzoek wegens benoeming tot onderwijzeres te Zoetermeer-Zeg waart, met ingang van 1 Mei j.l. eervol ontslag verleend. Met ingang van 16 Mei a.s. is tot tijdelijk onderwijzeres aan de Openb. Lagere School aan het Dorp benoemd Mej. A. B. Borrie te Gouda. De Vereeniging „de Werkman", alhier gevestigd, heeft op hare statuten de Koninklijke goedkeuring bekomen, Het bestuur bestaat uit de HH. L. J. Dekker, Voorzitter, K. Davids, Secre taris, H. van den Berg Dzn., Penning meester en Commissarissen de HH. H. van den Berg Hzn., T. van der Heijden, C. de Hoog en C. Kerver. De vereeniging stelt zich ten doel de zedelijke en daarmede in verband staande stoffelijke belangen harer leden te bevorderen, voorts de afhankelijk heid harer leden van weldadige instel lingen zooveel mogelijk tegen te gaan of te voorkomen. Reeuwljk. Dinsdagmiddag ge raakte het paard en de melkkar van den melkrijder H. v. H., alhier, op den Nieuw-Reeuwijkschen weg bij de woning van Janmaat in de diepe sloot, door achteruitloopen van het paard bij het passteeren van een ander voer tuig. De koetsier v. H. wist tijdig van zijn kar te springen en alzoo op het droge te blijven. Het paard werd gered, doch bleek eenige verwondingen aan zijn pooten te hebben opgeloopen. Met vereende krachten werd later de kar op het droge gehaald. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrydag 2 Mei. Geopend 'te 11.10 ure. VoorzitterJhr. Mr. van Nispen tot Sevenaer. PenBioneering van gemeente ambtenaren. Aan de orde is de voortzetting der behandeling van art. 3 met de daar op door den heer Treub (v. d.) inge diende amendementen om den wacht tijd voor het pensioen van tien op drie jaren te brengen en voor het uitgestelde pensioen der wachtijd te doen vervallen by ontslag op eigen verzoek De heer Vliegen (s. d.) acht den termijn van tien jaar te lang. Er zijn gemeenten die in haar pensioenrege ling heelemaal geen wachttijd hebben, andere hebben een termijn van drie of vijf jaar. Het tweede amendement acht spr: eveneens zeer billijk. TftNMinister van Financien, de heer K o l k JïNa n zegt toe een onderzoek naar ^moeilijkheden die bij overgang ijifenst zullen opkomen, te zullen f/niW-' Overigens schenden deze ftniendementen de uniformiteit met de regeling der pensioenen voor de burger lijke ambtenaren. En reeds heeft spr. gezegd, dat alle amendementen die zulks doen, onaannemelijk zijn. Klakke loos af te wijken van de steeds ge volgde bepalingen omtrent den wacht tijd, acht spr. zeer verkeerd. Niemand kan de gevolgen van zoo'n afwijking voorzien. Bij een algeheele herziening der pensioenregelingen kan dit punt wellicht onder het oog gezien worden. Het tweede amendement is even eens onaannemelijk. De bepaling van het uitgesteld pensioen is uitsluitend in het belang van den ambtenaar. En het zou onbillijk zijn hen, die den gemeentedienst verlaten 'omdat zij elders boter betrekking kunnen krijgen, nog zooveol voordeel te verleenen. De lieer Treub (v. d.) repliceert. Het le amendement-T r e u b werd daarna verworpen met 51 tegen 10 stemmen. Het 2de amendement-T r e u b werd eveneens verworpen met 52 tegen 10 stemmen. Art. 3 werd goedgekeurd. Bij art. 4 (regeling van het genees kundig onderzoek bij ongeschiktver- klaring, waarbij art. 5 verband houdt, wordt door den heer Vliegen een amendement ingediend, bedoelende het geneeskundig onderzoek hetwelk op goede gronden is aangevraagd, door het fonds te doen betalen. Minister Kolkman heeft geen bezwaar tegen dit amondement. Artt. 4, 5 en 6 worden daarop goed gekeurd. Do Tweede Kamer stemde liodej^ over de motio-Marchant, bedoelende aan het Concertgebouw een jaarlijk sche subsidie te verleenen. Voor st. 34 heeren, tegen eveneons 34, zoo dat in een volgende vergadering over gestemd zal moeten worden. De Tweede Kamer heeft heden aan genomen met 44 tegen 25 stemmen, het wetsontwerp tot wijziging dor wet van 5 Febr. 1912 betreffende nadere bepaling der accijns op suiker. Berlijn, 9 Mei. Uit Londen wordt geseind, dat.ift Skoetari een geweldige brand uitgebroken is. De „Berliner Zeitung am Mittag" meldt dat het bericht nog niet bevestigd is. Massa-arrestatie. Petersburg, 8 Mei. Met het oog op de wanorde op den len Mei (Russi sche tijdrekening) zijn gisteren twee honderd personen gearresteerd. Roland Bonaparte. Prins Roland Bonaparte, komende van Bulgarije, is te Belgrado aange komen, na een poosje te Skoetari ver toefd te hebben. Hij werd hartelijk ontvangen door "prins Alexander. Prins Roland Bonaparte heeft een bezoek gebracht aan Kumanors en Prizzend. Te Belgrado is hy de gast van Koning Peter. Suffragettes. Londen, 8 Mei. De Daily Expres meldt dat do Minister van Binnen landsche Zaken een enquête instelt ten aanzien van het aanaeel dat Mrs Pankhurst in de jongste aanslagen heeft gehad. In geval zij daaraan in derdaad deel mocht hebben, zal de Engelsche regeering bij de Fransche stappen doen om te geraken tot haar uitlevering. Skoetari. Antivabi, 8 Mei. Het contingent marinetroepen, dat zal landen om Skoetari te gaan bezetten, zal bestaan uit 300 Engelschen, 200 Italianen, 200 Oostenrijkers, 200 Franschen en 100 Duitschers. WADDINXVEEN. GEBOREN. 24 April. Cornelia Ca- tharina, ouders J. Klaaren en M. den Haag. Willem Cornelis, ouders W. van der Hoeven en C. Dekker. 26. Wobbe, ouders P. Gjaltema en W. van der Heide. 1 Mei Maria Anna ouders A. van Wessem en A. W. Groo- tes. 3. Cornelis, ouders P. J. Blonk en A. Verweij. ONDERTROUWD 2 Mei. W. Tol en J. Geerlof. 2. J. Ultee en J. H. van Lammeren. OVERLEDEN24 Apr. Soukje Cor nelia Pellekooren, 3 mnd. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.5 te Stockholm, laagste stand 742.2 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige oostelijke tot zuidelijke wind, half tot zwaarbewolkt, kans op regen of onweer in het zuidwesten, in het noordoosten weinig of geen regen, zelfde temperatuur. VAN den 9 MEI 1913. Vorige Koers. 77% 84% 62'/„ 100 86»/, 89% 84% 81V, 43 103% 80 V, 57% 224'/, 50 87 24'/.6 607. Koeri tbo heden- Staatsleeuiugeu, Ned. Cert. Werkelijke Scliuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kxonenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5pct. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Uaiik- en redid -Instel- Uitpeil. Ned. Bankaandeelen Industr Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet lustell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. O.v.A Mijnbouw Myen Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Onderu. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A Kon. Ned. Mijtot Expl v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Mijen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zeo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. -Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet, Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg, Hypb. Obl. 4 oct. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A bash Gew. Aand Prt;mieieeniugen. Amsterd am Aand3 pet Hongarije. TheüvKe- gtüirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3'/%3% pOt. Nationale Staatsfondsen stil, Buitenl. soorten prijshoudend, Tabakken zwak, Petroleums hooger, Amerikanen kalm, Mijnen geen omzet, Rubbers vast. 203Vj 287 189% 16 200 46 183% 597'/, 525 182'/, 110 4'/, 109'/, 37» lo9/,. 93»/, 99'/» 63'/, 186'/, 86»/, 93'/, 28'/, 149'/, 1. 3"/, 101»/,, 149

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2