Aanbesteding. GREBAS PlXAVONJ IFIiNO'S 1' ORBELBE5PELINO i VAN DER MYDEN Co. Drinkt thee van P. WEIJ ER, Firma A. VAN VLIET. Licht- en Krachtinstallatics. LIMONADES OP KOGELFLESCBM. Jubileum Zelfbinders bj C. A. B. R VATZLXGER, ASTRA Electro-Technisch Bureau. H. van Dam zn. Zonen, BELONJE's Gemengde Berichten. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Stadsnieuws. Laatste Berichten aanbesteed Het verbouwen van perceel 1 Jouwe Nr. 146-148 te Gouda. Telegrafisch. Weerbericht Advertentiën merk'I Niadlmls er ons 16, 18, 20, 22 et. in de Groote of St. Janskerk op DINSDAG 13 MEI1913, ANTON COOPS, Rijwielhandel „STRUISVOGEL" Levering van Ornamenten, Gloeilampen en aanverwante artikelen. J. F. W. TURION, Pianohandelaren Kloveniersburgwal ÏO, Amsterdam. Administratiekantoor van Vermogens, Onroerende Goederen en Hypothecaire vorderingen, Hebben kapitaal beschikbaar voor eerste hypotheken Alom verkrijgbaar. Bi. JML BFLON J F Jr., Keizerstraat Maakt zelf uw Drukwerk, VHAACiT Markt 18-1». werken. Wij hebben over deze oplos sing, volgens welke de genoemde Firma in het vervolg een bedrag van f 57.725 jaarlijks aan do Gemeente zal hebben te betalen, het advies inge wonnen van de Commissie van bijstand in het beheer der Gemeentewerken, die blijkens haar hierbij overgelegd schrijven verklaart er mede in te stem men. Voor het goed begrip der zaak loggen wij hierbij nog over de met den hoer Notaris Cambier van Nooten namens de Firma Zwartjes en Co. met ons over de zaak gevoerde corres pondentie benevens eenige uittreksels uit het kadastrale plan. Op grond van het bovenstaande hebben wij thans de eer de ontworpen regeling aan Uwe goedkeuring te on derwerpen en U daarom voor te stel len te nemen het volgende besluit De Raad der Gemeente Gouda Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders dd. 30 April 1913, No. 39/365; Gelet op het advies der Commissie van bijstand in het beheer der Gemeen tewerken, dd. 21 April 1913, No. 238 Besluit I. met de Firma Zwartjes en Co. alhier er toe mede te werken, dat het fierceel aan de Vest alhier kadastraal >ekend gemeente Gouda, Sectie D No. 1328, erf groot 7 Aren 80 centiaren bij een akte' van rectificatie wordt gesteld ton name van de gemeente Gouda it aan de Firma Zwartjes en Co. voornoemd4 in erfpacht voor den tijd van 50 jaar uit te geven een perceel grond aan de Vest, kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie D No. 2502, groot 4 Aren 10 centiaren voor een jaarlijkschen canon van f 41.met bepaling dat de erfpachtster ten dienste van haar aan Vest en Drapiorsteeg gelegen fabriek recht van overgang heeft over do zg. Watersteeg tusschen de kadastrale perceelen Gemeente Gouda Sectie D Nos. 1170 en 1328 en overigens onder de gebruikelijke erfpachtsvoorwaarden III. met intrekking van de door de gemeente met de Firma Zwartjes en Co. op 7 Februari 1896 gesloten huur overeenkomst betreffende een terrein aan de Vest, groot 90 M2. deel uit makende van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Gouda, Sectie D, No. 1330, aan de Firma Zwartjes en Co. te verhuren voor den tijd van 50 jaar een gerioleerde zijl, gelegen ten Noord-Oosten van het onder II ge noemde perceel en kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie D No. 1972, groot 167.25 M2. voor een jaarlijk schen huurprijs van f 16.726 en verder onder de voor de verhuring van ge meentezijlen gebruikelijke volrwaar- den. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. (Wordt vervolgd.) By de gehouden stemming voor lid van den Raad der gemeente Oudorp (N.-H.) waren 122 stemmen uitge bracht, waarvan 1 van onwaarde. De liberale candidaat werd gekozen met 66 tegen 65 op den R.-K. De politie te Boedapest deod Don derdagavond een inval in vijf clubs waar in het geheim gedobbeld werd. In een daarvan werd een portefeuille gevonden met een aantal wissels ge- teekend door spelers die geld tegen woekerrente hadden geleend van de club. Het schy'nt dat spelen een van do ernstigste gebreken is van de Hon- gaarsche samenleving. Do 150.000ste mikroskroop. De firma Seitz te Wetzlar, die haar 100.000ste mikroskoop indertijd aan R. Koch heeft geschonken, heeft nu den 150.000sten aan Ehrlich aangeboden. Het „zittend" leger, dat in onzen door mikroskopen tuurt, moet wel ontzaggelijk zijn, als éón firma zóóveel instrumenten aflevert. En de verove ringen van dit leger zullen de macht der volkeren duurzamer verhoogen dan de instrumenten van Krupp. (T. v. G.) Opgave der Personen, die zich gedurende de week van 2 Mei tot 9 Mei in de Gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. VER TROKKENEN: F. J. A. H. Ilendriksz, uit Veerstal 3 naar Delft Korenmarkt 31. J. H. T. Stam, uit Bleekersingel 6 naar Ned. Indië. II. Kooi, uit Bogen 52 naar Am sterdam, Overtoom. C. van den Berg Wed. Verlaan uit Winterdijk 2 naar Amsterdam Drie- koningenstraat 11, 1 hoog, J. B. Bruikman, uit Raam 19 naar Amsterdam. L. M. de Bruijn uit Boelekadc 93 naar 's Gravenhage Schenkstraat 36. H. J. M. van Leeuwen uit Gouwo 191 naar Amsterdam, Haarlemmer houttuin 44. G. de Bruijn uit Bleekersingel 49 naar Rotterdam. C. Boer, uit v. Beverninghlaan 22 naar Alphen, Groene weg. C. T. van der Werf, uit L. Tiende- weg 74 naar Heerenveen. J. H. H. Damoiseaux uit Kleiweg 76 naar Eygelshoven. G. Groot, Wed. uit Krugerlaan 17 naar Ouddorp. J. Hoogerdijk uit Vlamingstraat 12 naar Waddinxveen Jaagpad 106. W. van Breonen uit Bogen 20 naar Woerden, Doelstraat 4. C. D. A. Stol werk uit Zougstraat 54 naar den Haag. Prinsengracht 57. A. F. den Edel uit Boomgaardstraat 64 naar Rotterdam. W. Broer uit Buurtje 17 naar Rot terdam Lijnbaanstraat 15. GEVESTIGD N. Scheffers uit Schiedam in Kar- nemelksloot 23. G. J. van der Hoorn uit Alkemade in Groenendaal 50. J. Broker uit Boskoop in Bleeker singel 11. J. Boot uit Bodegraven in Corn. Ketelstraat 29. J. W. F. Jonkers uit Zeist in Cra- bethstraat 71. D. Blomraondaal uit Duitschland in Fluweelensingel 91 F. M. Clements uit Zalt Bommel in Pepersl raat 56. J. Tanis uit Ouddorp in IJssel- laan 82. A. Heerkens uit 's Heerenberg in P. C. Bothstraat 48. H. Remmelenkamp uit Schoonhoven in Groeneweg 7. G. E. van Keulen uit Rotterdam in Gouwe 200. J. van Gessel uit 's Heeronhoek i n Turfmarkt 110. C. Vermeulen uit Reeuwijk in R. van Cats weg 27. A. Koekkoek uit Rotterdam in Vla mingstraat 40. J. W. van Sohaik uit Utrecht in Spoorstraat 3. INGF,ZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der lied. Aan den Wel Edel gestrengen Bern-, Mr. J. A. De Wilde. Gouda, 10 Mei 1913 WelEdel gestrenge Heer, Ondergeteekenden wenschen Ulangs dezen weg eene verklaring te geven van de reden, waarom zij zich genoog zagen uwe repliek in de vergadering van gisterenavond niet langer aan te hooren. Na uwe verklaring, dat het U door uwe persoonlijke bekendheid met Z. Ex. Dr. A. Kuyper gemakkelijk zou zijn'te spreken over zijne persoonlijke gebreken, verweet U aan den eerst ondargeteekende, dat hij zulks gedaan had. Toen deze U bij interruptie de onwaarheid hiervan kenbaar maakte meende U zich genoegzaam te kunnen verdedigen dooi hem toe te roepon dat U het van „hooren zeggen" had, voorafgegaan door uwe verklaring, dat deze ontkenning U aangenaam was. Toch meenden ondergeteekenden verplicht te zijn als protest heen te gaan in aanmerking genomen de moer dan lichtvaardige wijze, waarop U in een ernstig debat zulk een pertinente onwaarheid te berde gebracht heeft. Te meer was dit grievend voor hem wien uw verwijt gold, omdat hy van den aanvang af, dat hij njeende in het openbaar de coalitie te moeten bestrijden nooit het persoonlijk le ven van wien ook in hot geding heeft gebracht. Met verschuldigde hoogachting, E. A. KEUCHENIÜS. A. H. C. KIP. Aanvragen van werknemers op 9 Mei. Volwassenen. 2 opperlieden, 1 stoker, 2 werkvrouwen, 1 grondwerker, 7 pakhuisknechten, 1 magazijnmeester gep. onderoff. 3 werklieden zonder vakkennis. Leerlingen en jongens 1 klerk. 1 pottendraaier. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 3 opperlieden. 2 werkvrouwen. Halfwas of aankomende 1 kleermaker. 2 pakhuisknechten. Leerlingen en jongens. I kleermaker. 1 pakhuisknecht, Te Waddinxveen gevraagd: 1 bankwerker. 15 fabrieksarbeiders. Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10'uur. Ds. II. VAN ASSEN DELFT. Collecte voor het Nederl. Bijbelgenootschap. GROOTE KERK. Vroegpreek ten 7 V2 u^6, ^8* HIJL. Voorm. ten 10 ure. Ds. ROSCAM ABBING, Nieuwerkerk a/d. IJsel. Namidd. ten 2 ure. Geen dienst. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. Ds. BERKEL- BACII V. D. SPRENKEL. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEELHUY- SEN. Maandag 12 Mei (2e Pinksterdag). GROOTE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. BERKEL- BACH V. D. SPRENKEL. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEELHUY- SEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 14 Mei 12 uur, Ds. DEUR. GOUDA, 10 Mei 1913. Programma van de l,te Orgelbe speling in de Grooto of St. Janskerk alhier, op Dinsdag 13 Mei a.s., des avonds ten 8' uur door den heer J. H. B. Spaanderman met welwilende mede werking van Mej. Corrie Hubert van Beusekom (Alt) Rotterdam. 1. Concert N°. V., G. F. Hiindel a. Larghetto b. Allegroc Alla Sici- lianad. Presto. 2. Aria„Pena Tiranna", G. F. Handel. 3. a. Prealudium (Ed. Peters, Band II, N°. 2.), b. Adagio (Recitativ) uit hot 3e Concert, J. S. Bacli. 4. a. Kom mt, Seelen dieserTag b. Jesus, unser Trost und Leben, J. S. Bach. 5. Fantasie Sonate N°. 3, over het Koraal„Ja, Jezus heerschthet on geloof verstommV' Ev. Gez. 150. S. de Lange a. Allegro moderato b. An dante religiosoc. Allegro. Recitet Finale (Moderato). 6. a. Heer, mijn hert is boos en schul dig, Cath. van Rennes b. Jesuslied, Eugen Hildach. 7. Offertoire sur un noël Espagnol Alex Guilmant. N B. No. 2, 4 en 6 voor Alt en Orgelbegeleiding. Do 2e Orgelbespeling zal plaats heb ben Dinsdag 3 Juni a.s. Politieke LezingMr. J. A. de Wilde. Voor de Anti-Rev. Kiesvereeniging „Vreest God, Eert den Koning" trad gisterenavond in de zaal Kunstmin dor' Sociëteit „Ons Genoegen" als spre- kerop de candidaat d. rechtsche partijen in het district GoudaMr. J. A. de Wilde van 1s Gravenhage. De voorzitter der kiesvereeniging, do heer P. D. Muylwijk, opende de bijeenkomst met de bede „Onze hulp is in den naam des Heeren" waarna hij in een kort inleidend woord, van het ministerie-Heemkerk getuigde dat het getoond hoeft hoogst bekwaam te zijn en ondanks tegenwerking veel tot stand te hebben gebracht, reden waar om do voorzitter den wensch uitsprak dat dit ministerie voor het land be houden zal blijven. De A.-R Kiesvereeniging heeft ge meend in Mr. J. A. de Wilde den man te vinden, die het Ministerie genegen is en tot steun daarvan zal kunnen optreden. Na deze introductie van den Kamer- candidaat, kwam Mr. de Wilde aan het woord en verklaarde terstond, dat hij ditmaal zou spreken over het hoofd punt van den politieken strijd, nl. de Grondwetswijziging van het Ministerie Heemskerk en wei speciaal van art. 192, het onderwijs-artikel. De sociale quaestie is thans niet de hoofdzaak, wijl Minister Talma, dien spr. om zijn stoere werkkracht prijst, dne belang rijke wetsontwerpen de Tweede Kamer heeft doen passeeren en het lijdt geen twijfel dat ook de Eerste Kamer daar aan zijn sanctie zal verleenen. De schoolquaestie is het waar het thans om gaat. In 1905 toen Kuyper gevallen was, werd aan de linkerzijde beweerd dat thans de antithese mors dood was, maar in 1912 is een vrij zinnige concentratie tot stand gebracht juist op den grondslag der antithese. Het concentratiemanifest noemde spr. daarvoor het bewijs. Spr. verheugt zich in de totstandkoming dier concentratie, omdat daardoor zoo krachtig stelling wordt gekozen tegen de rechtsche be ginselen. De antithese hangt ten nauwste samen met de onderwijsquaestie. Dat deze antithese bestaat, vindt spr. niet zoo te betreuren. De tegenstellingen werken van af den kinderleeftijd tot op rijper jaren door en daardoor zijn de partijen ontstaan. Tot het bespreken der schoolquaestie behandelde spr. de volgende stellingen 1°. de neutrale school bestaat niet; 2°. door bevoorrechting der zooge naamd neutrale school wordt 'n deel v. het volk onderdrukt 3°. de tijden zijn thans rijp voor een oplossing 4°. door de door Minister Heems kerk voorgestelde oplossing wordt nie mand verongelijkt. Daarom is deze oplossing een nationale zaak. Allereerst behandelde spr. dan zijn stelling dat de neutrale school niet bestaat Het art. 33 der Wet L. O. lijkt zoef schoon maar de interpretatie van dit wetsartikel is zoodanig dat de school is gekomen tot de z.g. neutra liteit d. w. z. het onthouden van 'alles wat godsdienst is. Op de z.g. neutrale school worden wel geleerd de histori sche personen, doch de qualiteiten dier personen worden niet behandeld, al- thaps niet in positieven zin. Spr. zegt dat er c.a. 400.000 menschen hier te lande zijn, welke niet behooren tot eenig kerkgenootschap en voor dezul ken, die een kleine minderheid vormen in den staat, bestaat deze neutrale school. De rechterzijde heeft men verweten subsidiejagers, ja subsidiovreters te zijn. Maar ook op andere wijze wordt de strijd tegen het christelijk onderwijs gevoerd. Uit een psychologisch oog punt beschouwd, werd het godsdienstig onderwijs bestreden. Men wilde geen godsdienst op de openbare school uit eerbied voor den godsdienst. Spr. gaf hierbij een uiteenzetting van Groen van Prinsterer's standpunt en haalde daarbij aan dat Groen gezegd heeft dat God op dl school niet voorbij mag worden gegaan. Toon is er gekomen eon voorstel tot instelling van een go- splitste staatsschool en later is begon nen de strijd voor het bijzonder onder wijs. Door dat bijzonder onderwijs wordt aangekweekt een sympathie voor hot Huis van Oranje. Op de openbare scholen is daarin kentering gekomen. Een strooming van republikeinsche onderwijzers heeft zich geopenbaard bij de geboorte van de Prinses, een gebeurtenis van groot internationaal belang in verband met de troonopvol ging. Eenige onderwijzers hebben zich tegenstanders betoond van een feeste lijke herdenking van dit heuglijk ge beuren. Zij wenschten op school de absolute neutraliteit te handhaven, De bewering door Ossendorp verooj'z aakt, heeft aanvankelijk de liberalèn een schrik aangejaagd, waarvan ze echter al heel gauw bekomen zijn. De quaestie wat aan kinderen moet worden geleerd en wat niet, is een paedagogische quaestie en heeft met het staatkundig leven niets te maken. Spr. meer.t dat wij staan voor het feit dat de meerderheid van het volk gods dienstig onderwijs verlangt. De staat heeft niet het recht tot het volgen van godsdienstloos onderwijs te dwingen. In verband daarmede kwam spr. tot de bevoorrechting der z.g. neutrale school. Spr.'s ineening is dat de ware vrijheid daarin bestaat dat de over tuigingen van anders-denkenden wor den geëerbiedigd. Wanneer de liberale partij tot dat standpunt was gekomen, dan waren van de antithese de scherpe kanten af. Tachtigjaar is er gestreden, maar spr. meent dat het geen 80 jaar meer zal duren eer volkomen vryheid van onderwijs zal zijn verkregen. Thans zijn niettegenstaande Kappeyne 1100 christelijke scholen in ons land verrezen. Dank zij de wet-Mackay daarna de wet-Kuyper en de wet- Heemskerk is het bijzonder onderwijs ruim gesteund. Maar nu dient de kroon gezet te worden op het werk; Nog nooit is er zooveel geestdrift geweest om de ware vrijheid op dat gebied te veroveren. De strijd zal worden ge streden om het nieuwe grondwets artikel te doen aannemen. Dit artikel zal niet één richting in welk opzicht ook benadeelen. Het beoogt gelijkheid en vrijheid en spr. riep zijn gehoor op voor den stryd voor die vryheid. Daarvoor is noodig bestendiging van dit ministerie. Spr. wees nog op de Ministers Talma en Colyn, voor wien het een belooning en zulk een vol doening zou zijn als zij aan den arbeid konden blijven. Met een enkel woord wees spr. nog op de noodzakelijkheid van een goed leger, terwyl spr. ten slot» betoogde dat wanneer rechts bij de stembus ver liest, een toestand van groote verwar ring en van stagnatie wordt geschapen. Daarom moet de koers van heden blijven gevolgd. (Applaus). Tijdens een korte pauze werd gele- fenheid geboden zich op te geven voor ebat, waarvan gebruik werd gemaakt door de heeren Dr. Keuchenius van Scheveningen, A. Dijkgraaf van Schoonhoven, J. Snel van Amsterdam, J. J. Hoogendoorn van Gouda, Jos. van Veen van Schevoningen, A. H. 0. Kip van Amsterdam en I. van der Want van Gouda. Aan elk der debaters werd 12 minu ten tijd toegestaan. Dr. Keuchenius sprak er zyn leed wezen over uit krachtens zijn a.-r. beginsel in het strijdperk te moeten treden met een lid der a.-r. partij. Waar deb. zich heeft aangesloten bij de christ.-sociale partij, zal hij namens die partij zij'n bezwaren doen hooren. Spr.'s rede toont aan een algeheele verflauwing van grenzen, daar uit het gesprokene niet is te bemerken, of ze is gekomen van iemand die christ.-hist. is. dan wel antirev. of wel roomsch- katholiek. Deb. meent het thans wel overbodig om een college te honden over de neutraliteit dat weet men nu wel ongeveer. Deb. noemde spr. een handig advocaat, door met geen woord melding te maken van de tot stand gekomen coalitie. Deb. werd door den voorzitter tot de orde geroepen, met de mededeeling zich te moeten houden aan debat over het gesprokene. Deb. kaatste deze uitlating vhn den voorzitter terug door te antwoorden dat des voorzitters aanval een bewijs is van de argumenten, welke de a. f. partij te berde brengt. Deb. wees het door spr. beweerde aangaande Groen van Prinsterer als onjuist van de hand, spr. zal zeer goed weten dat de bijbel van de Bchool is gehaald om de Roomschen en de Jo den te believen. Daardoor heeft spr. Groen's optreden in een verkeerd dag licht gesteld. Vergeten heeft spr. ook dat de gelijkstelling voor het bijzonder onderwijs geldt voor elk bijzonder on derwijs dus ook voor de meest on godsdienstige school. Deb. vroeg of dat nu het a. r. beginsel is of het getuigt van het a. r. beginsel dat Chris* telijke onderwijzers niet mogen komen bij het openbaar onderwijs in Indië? Deb. hoopt dat straks de coalitie uit een zal spatten. De heer A. Dijkgraaf bestreed den spreker naar aanleiding van diens uit lating inzake de antithese, die niet aangeeft de lijn door spr. beweerd. De stemming over de Bakkerswot, waar 18 Christ. Hist, leden zich tegen verzetten, en de uitingen daarover in Patrimonium bewijzen dat. Wellicht, zei deb. kan de antithese aanleiding geven tot den schoolstryd, niet tot sociale wetgeving. Waar Patrimonium den schoolstrijd voert onder de leuze „God wil het" Mr. Aalberse het Voor of tegen den Christus" laat hooren en de organen van rechts om het hardst roepen dat het gaat om „de Eere Gods", daar wordt de antithese ge trokken, welke dient om te dekken de scheuring in de coalitie. Deb. haalde merkwaardige voorbeelden aan hoe de pastoor in Schoonhoven r. k. kin deren op de openbare school verbood te zingen „lp naam van Oranje, doet open de poqrt", en te Maastricht het „Wilhelmus" n.b. moest worden ge fatsoeneerd. Inzake de logerquaestie betoogde deb. dat elke oorlog draagt een kapitalistisch karakter. De heer Snel gaf een kort overzicht wat er van aan is van de door spr. beweerde vrijheid van onderwijs en verdraagzaamheid d. aanhaling van de schoolboekjes welke op de christelijke en de roomsch-katholieke scholen al gemeen worden gebruikt en waarin over en weer de grofste beleedigingen voorkomen. Deb. toetste spr.'s be weerde vrijheid aan de leerplicht en aan de vaccinedwang en vroeg ten slotte of spr. bij zyn indeeling ook niet een bijzondere rechtspraak, leger- organisatie zou mogelijk achten. Dok memoreerde deb. met een enkel woord het impompen der christelijke school, wat toch waarlijk, wanneer er zooveel geestdrift zou bestaan, niet noodig is. De heer J. J. Hoogendoorn weer legde spr.s beweren inzake Groen, met een citaat uit Groen's geschriften van 1859, hqtwelk van tegenovergestelde strekking^ was dan de uiting van Dr. Kuyper, s*door spr. verkondigd. Deb. is overtujgd dat door het nieuwe art. 192 het grootste deel van het volk ernstig wordt benadeeld. De openbare school vormt nuttige leden der maat schappij de bijzondere school daaren tegen vormt nuttige leden der party. Dat noemde deb. het ernstige verschil# Inzake de neutraliteit wees deb. erop dat in de wet staat dat de onderwijzer neutraal blyft tegenover geloofsge- tchiUen. Deb. is overtuigd dat geen enkele school zoo nationaal en godsdienstig is dan juist de openbare. Deb. wees op de leelijke praktijken bij bedeeling en hoe de Standaard daar weer een mouw aan wist te passen door de menschen te waarschuwen, hoe godsdienstleeraren het godsdienstonderwijs" op de open bare school verwaarloozen, omdat zij er geen zin in hebben. Deb. berokende dat de bijzondere schooi per kind f 8.50 meer van den staat ontvangt dan aan de openbare wordt toegelegd en detail leerde die becijfering. Deb. besloot met een ernstige waar schuwing om te strijden voor het open baar onderwijs, waarbij hij spr'. voor debat noodigde op de op 29 Mei hier door deb. te houden openbare verga dering. De heer Jos. van Veen bestreed spr's politiek als te zijn niet-nationaal. Deb. toonde dit aan door er op te wijzen, welke ernstige gevaren Nederland be dreigen door het steeds wassende Rome. Deb. noemde de pauselijke be sluiten, welke ingrepen in het recht van den Nederl. Staat en wees erop dat de coalitie in deze schnldig staat aan 'de opoffering van de belangen van den Staat aan de politiek der Roomsch-Katholieken. Do coalitie is hiervoor verantwoordelijk en deze ver antwoordelijkheid rust daardoor ook op den spreker, Mr. Wilde. De heer A. H. C. Kip had het religieuse element in spr's réde ge mist. Niet dat deb. vermenging wenscht van godsdienst en politiek, integendeel, deb. protesteerde daarte gen ten sterkste, maar de a.-r. spreker had het zoo uit zijn rede weggelaten Dat religieuse element komt ook in botsing met een coalitie derroomsch- katholieken, wijl het protestantsch ka rakter door Rome wordt aangetast. Krachtens zijn concientje is deb. als protestant verplicht te protesteeren. Ten slotte debatteerde de heer I. van der Want. Deb. betoogde dat de vrijzinnigen niet gekant zijn tegen grondwetsherziening zooals door spr. werd beweerd, doch dat zij wenschen een herziening in anderen geest. Tegenover de in elkander getooverde coalitie stelde deb. de vrijzinnige con centratie, door spr. als een hocus-pocus voorgesteld, als oen massale groep, die krachtens haar groot eenheidsbeginsel optrekt om af te wenden het groote gevaar dat door die coalitie dreigt. Deb. stelde de vraag wie wel de macht vormt in do coalitie en antwoordde daarop dat achter de Kuyperfiguur als de held der antirevolutionnairen, staat de groote macht van Rome, dat met haar knellende greep zal omvatten, totdat loslaten niet meer mogelijk is Deb. besloot met daartegen ernstig te waarschuwen en tegelijk den blik te wonden naar de groote groep der concentratie, die 's lands belang be oogt. Mr. de Wilde beantwoordde de ver schillende debaters, waarna na een kort woord van den Voorzitter, de bijeen komst door den spreker met dankge bed werd gesloten. f Gemeenteraad. Na heropening der zitting van den gemeenteraad deelde de voorzitter mede dat het kohier der plaatselijk directe belasting naar het inkomen dienst 1913 is vastgesteld tot een be lastbaar inkomen van f 2.754.500. c.a. 2 ton meer dan vorig jaar en dat het vermenigvuldigingscijfer thans is 1.17, terwijl dit voor 1912 1.20 was Zonder discussie of .hoofdelijke stemming werd besloten overeen komstig het voorstel van B. en W om op de door den Minister van Binnenl. Zaken gestelde voorwaarden niet over te gaan tot de stichting van een nieuw gebouw ten behoeve van de Rijks Hoogere Burgerschool, aan gezien deze voorwaarden van te zeer bezwarenden aard zijn. Waddinxveen. Tot onderwijzeres aan een Op. Lag. School te Dordrecht is benoemd Mej. C. Vogel onderwijzeres aan School B. alhier, zulks met ingang van 1 September a.s. Aan een der Op. Lag. Scholen te Rotterdam is benoemd tot onder wijzer de heer O. J. N. Hanegraaff alhier, onderwijzer aan School B. alhier zulks met ingang van 1 Juli a.s. Aan de Gebroeders Noteboom, meubelfabrikanten alhier is door Bur gemeester en Wethouders vergunning verleend tot het oprichten van een meubelfabriek aan het Noordeinde al- hier, pi. gem. wyk A. No. 171, kad, bekend in Sectie A. No. 388. De ver schillende machineriën zullen worden gedreven door een petroleummotor van 4 E.P.K. Capelle a. d. IJsel. Voor onder wijzeres slaagde mej. N. E. Missel, alhier. Schoonhoven. Woensdagmorgen had de dienstbode van den heer R. alhier het ongeluk bij het glazen zee- men zoodanig te vallen, dat zij bewus teloos bleef liggen. Onmiddelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Lezing Mr. H. Smeenge. Ouderkerk ajd lJssel. Het ka merlid Mr. H. Smeenge, die ook als voorzitter van Schuttevaer onder de chippersbevolking een goede bekende is, zal op Dinsdag a. s. des avonds te uur in café Harmonie van den heer J. Broere alhier een lezing hou den over het onderwerp „Moet de coalitie worden voorgezet", waarvoor een ieder vrij toegang heeft. Er zal gelegenheid zijn tot debat. Lezing-Jos. van Veen. Krimpen a. d. IJsel. Naar wij vernemen zal de heer Jos. van Veen uit 's-Gravenhage. Donderdag a. s. in de zaal van Mej. Verwaal een lezing houden over het onderwerp Anti- Tarief en Anti-Rome. Deze lezing is voor ieder toegan kelijk, terwijl ook gelegenheid zal wor den gegeven om met den spreker van ;edachten te wisselen. Boekaankondiging'. De Ploeg van 1 Mei (uitgave van Maatschappij v. Goede en Goedkoope Lectuur) bevatFriedrich Ilebbel's Kunst en levensbeschouwingen, in vel band met zijn dramatische productie door Dr. Loon Polak. Beeldende Kunst van W. J. Stoenhoff. Tooneelbespie- gelingen, een Wandeling door Annie Salomons, Vrouwenarbeid enz. Van „Rechts en Links. Hollandia Drukkerij Baarn. De „Rechtspositie en Arbeidsvoorwaarden van Ambte naren en Werklieden in dienst van het Rijk door W. P. G. Helsdingen. „Levenvragen" serië V4I no. 10, Onwetendheid omtrent den Duivel, grondoorzaak van alle kwaad door een Jezuiöt bewezen. Beide brochures zijn uitgaven" van de Hollandia Drukkerij Baarn. Het Pinksternummer van hot Leven brengt in beeld, Ret Zaansche feest op de tentoonstelling „De Vrouw 1813— 1913", de opvoering van „Heilig Licht" door de Joodsche Tooneelver- eeniging, te Utrecht, de feesten te Hoorn, de studentenroeiwedstrijden te Delft, Ilenriötte van Kuyk van Heyer manns ensemble, caricaturen enz. Ome L'elllnstreerde Weekbladen. De Wereldkroniek opent met een aardige foto van het „Coashing season" te Londen en geeft verder foto's en artikelen van den de E.N.T.O.S. Inter laken en GrauWbunderland, de Ten toonstelling „Do Vrouw" te Amster dam, personalia, kroniek van de week, caricaturen enz. De Prins geeft op den voorplaat een opening der tentoonst. „de Vrouw 1813—1913" en verder foto's en arti kelen van kokospalmen, de Balkan oorlog, de Pinksterbloem in den ouden tyd, de zeilwedstrijden naar Hoorn, do Wereldtentoonstelling te Gent, kroniek van de week, enz. gebracht, jaarlijks voor.l Juli het fonds uit te keeren. De heer T r e u b (v.d.) heeft een sub-amendement ingediend, om te be- aalen dat het bepaalde van het eerste ;id niet van toepassing is mits die gemeente vóór 1 October 1913 ver klaard geen hqogere bijdrage nu pen sioen te vorderen, dan zou geheven orden, indien do geldende pensioon- «gelir.g op die ambtenaren van toe passing ware gebleven. De Minister van Binnenlandsche Zaken, do heer Heemskerk ver klaart beide amendementen voor aan nemelijk. Met oen kleine redactie wijziging zal spr. ze dus overnemen. De heer T.r e u b (v.d.) trekt door die wijziging zijn amendement in. Art. 61 en 67 en 68 worden goed gekeurd. Evenzoo art. 62. Bij art. 64 (regeling der betaling) verdedigt de heer Rutgers (a.r.) de invoeging van een nieuw artikel 64a, dat strekt om den weg vertier te effenen voor gemeenten om do lasten van den overgang naar het premiestelsel in iedero gemeente te regelen zooals daar het best is. Het aantal annuiteiten zal meer kun nen zijn dan 40. De minister van financiën, do heer Kolkman kan dat amendement niet accepteeren. Het is te vaag ge redigeerd, walmeer er geeu maximum aantal annuiteiten wordt gesteld. Bovendien is hot ten nadeele van het fonds. Do heer Rutgers (a.r.) wijzigt zijn araendement, in dat het pensioen fonds geen schade zal leiden. De heer B o s (v.d.) gevoelt wat voer hot amendement, waarmee het de verplichtingen van do gemeente gemakkelijk te dragon maakt en hot pensioenfonds geen schade lijdt. Na de aanneming van hot amendemont-de Geer is het bezwaar voor de gemeente reefls grootendcels vervallen. Het amendement is dus overbodig. De heer R u t g 0 r s (a.r.) trekt het amendement in. Art. 64 wordt goedgekourd. Subsidio concertgebouw. De motie-Marchant verleening van f 10000 subsidie aan het concertge bouw,, waarover deze week de stemmen staakten, heden opnieuw in stemming gebracht, werd thans verworpen met 33 tegen 33 steramen. De echtscheiding viin de baronesse de Vaughan. De Journal meldt dat gisteren de echtscheiding van do baronesse do Vaughan en den heer Durien is uit gesproken. Het huwelijk van Prinses Victoria Louise. Bf.blijn, 9 Mei. Men verklaart in officieele kringen dat de aartshertog Frans Ferdinand niet bij het huwelijk van den Prinses Victoria Louise zal tegenwoordig zijn. Eward Pacha is geen candidaat. Londen, 9 Mei. De Dally Telegraph vernoemt dat Ismil Kenal. chef van de voorloopige rogeering in Albanië, op dit oogenblik te Londen, hoeft gisteren van Ewad Pacha een tele gram ontvangen, dat hij zich niet zal proclameeren tot koning van Al banië, daar zijn eenige wensch is het land te blijven dienen als gemeen soldaat. Hij heeft nimmer onderhan delingen aangoknoopt met Koning Nicolaas ten aanzien van een konink rijk Albanië en het was slechts de hongersnood die hem dwong Skoetari over te geven. TWEEDE KAMER. Vergadering van Zaterdag 10 Mei Geopend te 11.10 ure- Voorzitter Jhr. Mr. van Nispen tot Sevenaer. Pensioneering van gemeente ambtenaren. Aan de orde is de herstemming over het amendement-d e Meester op art 51, (beheer en samenstelling van het fondsbestuur), waarover gisteren de stemming staakten. Het wordt nu verworpen met 31 tegen 30 stemmen. Aan de orde is daarna art 61 (de wet is niet toepasselijk op de op October 1913 in dienst zijnde gemeente ambtenaren, die niet wenschen toe te treden.) In verband hiermede worden de ar tikelen 67 en 68 behandeld. Door den heer de Geer (c.h.) zijn amendementen ingediend, waarin wordt bepaald dat een gemeente met eigen pensioenregeling op 1 Mei 1913 geen bijdragen aan het fonds zal ver schuldigd zyn wanneer zij zich bereid verklaart van de pensioenen de inge volge de wet door de ambtenaren la ter zullen worden genoten, de gedeel ten van den tyd, in haar dienst door- Op VRIJDAG 16 MEI 1913, des avonds 7 uur, zal door ondergeteo- kende namens den Heer C. VAN KRIMPEN te Gouda, in Café Schaakbord", aldaar wordeh Bestek en teekening zijn tegen be taling van f 1.25 per stel te verkrijgen bij ondergetoekende, door wien tevens nadere inlichtingen worden verstrekt. H. J. NEDERIIORST Jr., Architect. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.7 te Bodo, laagste stand 743.7 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke totmatige zuidwestelijke tot zuidoostelijke wind, aanvankelijk veel kans op regen of onweer, later opklarend, zelfde temperatuur.) BURGERLIJKE STAND GEBOREN: 10 Mei. Engelini Margaretha, ouders C. Kortenoever en G. A. Visser. - Albertus, ouders A. Vuijk en J. J. Broer. ONDERTROUWDJ. van der Veer te Deventer en B. C. Brow. van der Klis en W. J. de Jong. J. Bunschoten en I. de Jong. G. J. Nicuwveld en W. Rietveld. W. van den Dungen en A. M. Binee. G. T. van Vliet te Deventer en J. M van de Rotte. OVERLEDEN: 8 Mei. W. Boere, wed. v. A. Nederhof, 83 j. A. M van Leeuwen, echtg. van J. van der Burg, 45 j. M. G. Steenwinkel, echtg. van A. H. de Ruiter, 43 j. 9. N. O. van der Post, echtg. van J, C. J. van der Pouw, 27 j. TE GOUDA des avonds ten 8 uur, d. don Hr. J II. B. SPAANDERMAN, met welwillende medewerking van Mej. CORRIE HUBERT VAN BEUSEKOM (Alt) Rotterdam. Programma's, tevens bewijzen van toegang, zijn a 10 cent verkrijgbaar bij do Boekhandelaars J. VAN BEN- TÜM ZOON en J. DE VEN en bij den Koster. Sanitaire Slofwerende VLOEROLIE. Door de Arbeidsinspectie aanbevolen in werkplaatsen, drukkerijen etc. 45 cent per IAter bij Apotheker,GOUWE 135. Drogist, WIJDSTRAAT 29. TELEFOON No. $s6. AANLEG van complete Gedipl. Electroteohnicus. Beleefd aanbevelend, rechtstreeks geïmporteerd, sterk oon- curreerende prijzen vanaf f 295. bespeelde Piano's v.af f I25«— bespeelde Pianola's f 113».— VRAAGT CONDITIËN I Rotterdam. Goudschesingel No. 237, Tel. 4077. Opgericht 1898. Kruiskade No. 112, Tel. 4090. Makelaars en Administrateurs, togen billijke rente en voorwaarden. Ook voor Grootboekkapitalen en hypothecaire vorderingen. Aanbevelend, Circulaires, Menu's, Muziek. Teekening-en, enz. De ,7»III.TIVO l'ISW (wettig gedepon.) 20 stelt U daartoe in de gelegenheid. Prijs compleet f 17.50. Vraagt inl. „ALG. COMMISSIE-BUREAU", HOOGSTRAAT 158, ROTTERDAM. Kantoor van 96 uur. -i cm rs-1 cm rs

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 4