lantzig JBES IGÜEMN iteem iIaeger? enen. !nz.' adres gschaal op bij SIJEH. i-Avönd flo. 12169. Dinsdag 13 Mei 1913. 52e Jaargang. behalve Zon en BvLïtexilaxxca.. - Gouda. Buitenlandsch. Nieuws. len, i einde. 1 lige pagandaclub ?werken ouveauté’s. igaarden, BM SêHNB. lrt. jjTie-CL"ws- ezx -^d.^TQrtexxtïe'blsud. voor G-q-clcLsu en OaQQ-streHsexx- Verschijnt dagelijks, Telefoon latere. 82. 5fz/ ons (Tarlemsnf. NOEGEN H. J. VOS, )nd van Vrijzin- 'eenigingen in feuilleton, DE GEWETEI^uioZL 97) Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. poos -werd )A. f l 25 I 50 135. Telefoon 37. ef a.s. in de zaal int bij Kleiweg. 43, ffl len. r de echte had (na het uitzenden van een am bulance naar den Balkan) voorbijging. Wie ’t begrijpt moet ’t maar zeg gen de we tot van moeten P: Vrijzinnigen, jen worden tot moodigd. anvang S uur. st Bestuur, 'ER, Secretaris. IiIHDSIHE tOlfU\T. PRIJS VAN HET ABONÏÏËMËFf? Per kwartaal idem franeo per post Met Geïllustreerd Zondagsblad,150 Idem franco pej post ,1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tienbeweo 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Van de vele kleinere wetsontwerpen, die er door gejakkerd werden, willen Frankrijk. Koning Alfonso is vóór zijn ver trek, natuurlijk, ook in de gelegenheid gesteld de prestaties der Fransche vlie geniers te bewonderen. Op het vlteg- veld te Buc hebben dezen eenige kranige ‘vluchten voor hen uitgevoerd. Volgens de Matin zou de Koning na afloop gezegd hebben „Ik kan nauwelijks woorden van dankbaarheid vinden voor de oprechte en hartelijke ontvangst welke mij van de zijde der Fraflsche Regeering en het Fransche Volk is ten deel gevallen. Ik neem een onuitwisbare herinnering De pensionneeringswetten zijn aan genomen,zelfs zonder hoofdelijke stem ming. Ook de heer Treub, die tot ’t laatst toe dapper gestreden heeft voor zijn denkbeelden, heeft geen stemming gewaagd. Trouwens, de Regeering had een belangrijken stap in de goede rich ting gedaan, door het amendement-de Geer te aanvaarden, waardoor de grootere gemeenten geleidelijk in het premie-stelsel kunnen ingroeien. Voor ’t overige bleef de Regeering ook tegenover aandrang van bevriende zijde stokstijf op haar stuk staan, het geen haar zure gezichten bezorgde, méér ook niet. Wanneer de Regeering slechts even dreigde, slechts zachtkens het groote woord „onaannemelijk” liet hooren, dan trad terstond al wat Rechts staat, in hot gelid en verdwe nen wijzigsvoorstellen als sneeuw voor de zon. Ééns, toen de Regeering even de Kamer vrijliet bij do pension- neering van de weduwen en weezen van de Gemeente-ambtenaren, waarbij de heer Treub een amendement had voorgesteld om een niet onbeduidend hooger pensioen toe te kennen kwam dadelijk van Rechts voldoende hulp om het amendement er door te krijgen. Dit was voor den heer Treub, die overigens slechts onaannemelijk- verklaringen had ontmoet, oen vol doening, maar het gaf ook te denken.... Hoe anders zou menig ontwerp er uitzien, wanneer de Regeering de Ka mer werkelijk had laten oordeelen en de Kamer haar oordeel zich niet had laten ontnemen door eene Regeering, die, zwak in zich zelve, een nóg zwakker meerderheid achter zich wist, een meerderheid bij het eerste sein steeds geneigd den krommen rug te buigen voor den dreigenden bevrienden Minister. bedanken voor een verlengstuk van 3 uur, wil ’t öns voorkomen, dat er dan met 2 ploegen moet gewerkt wor den en, kan men die niet krijgen, dan moeten gemeente-ambtenaren voor het zitting nemen in de stembureau’s, worden aangewezen, of er dient ho norarium te worden toegekend voor de aan de gemeente bewezen diensten (zooals in den Haag in ingevoerd). Daarom doet het ons leed, dat haast de geheele-Rechterzijde niets bleekte gevoelen voor wat eisch is van pen gezonde democratie; En dat tegen het scheiden van de markt 5TERK BILLIJK kru:baaHihu'£'’ •ff till WIE IHAMU De kamer vulde zich, het heele loge ment liep te hoop. Toen de politie mannen de nieuwsgierigen wegdreven en overlegden wat nu te doen, kwam een oude man naderbij, verloopen en verzopen, het hoofd omkranst met de laatste witteharen. Hij trad op den doode toe, keek hem lang aan met de bedaardheid van een filosoof. Daarna klonk zijn metalen stem Ziet ge,- mijn jongen zoo sterven we allen: alleen met onzen God! Sic transit gloria mundiIk wist, dat ik u nog zou wederzien. Ja, mijn jongen! Ik heb u op uw levensweg gevolgd, maar uit de verte. Kom hier, kom hier Gij hebt mij eens geslagen, maar ik wil u de wang streelen. Want het leven ia u te zwaar geworden. En uw oogen zal ik dicht drukken. Kom hier opdat ge den haat niet meer zien zult, die u achtervolgt. En Diihne deed beide, met jenever- tranen in de oogen, die zijn stem deden overslaan. - Rust zacht, arme millionnair Groote Napoleon van Berlijn, die nu uw kommerlijk Sint Helena gevonden hebt! Rust zacht! Ik bid voor uw ge weten. Ziet ge, mij verscheen vbh- we hier nog vermelden de aan Cura sao opgelegde bevoorrechting van het bijzonder onderwijs, nota bene in strijd met den wil van den Kolonialen Raad in de kolonie. Men verbaast zich tegenwoordig over niets meer. Het is een „nemen wat je krijgen kunt” voor het sectarische onderwijs, dat ook in de West coüte que coute er bovenop moet worden gebracht. Wordt het niet tijd, dat er in Juni een duidelijk antwoord kome op het kerkelijk drijven der Regeering en haar meerderheid Of moet *t eerst voorgoed en onher stelbaar bedorven zijn Jammer, dat hot speechje van den heer Bichon van IJsselmonde verlo ren ging door het rumoer in de Kamer. De heer Bichon had als amendement voorgesteld, den post voor extra-deco- ratiën,’ ditmaal buitengewoon hoog door den stroom, over Franschen uit gegoten ter gelegenheid van het be zoek van onze Koningin aan den President der Republiek, met één gulden te verminderen. Op zichzelf een onbeduidend amendement, waar van de toelichting echter in den anti revolutionairen hoek met eenige ongo rustheid was tegemoet geziende heer Bichon, de man die zkh verstout had zonder permissie van ne Kanaalstraat dr. Kuyper’s zetel in te nemen, de man die over dr. Kuyper zulke rake dingen in de Kamer zei, over deco- ratiën dat kon gevaarlijk worden Maar het viel mee, voor zoover althans hoorbaar. Had de Ommer afgevaardigde eener- zijds het geluk aan zijn zijde, dat er met de koninklijke onderscheidingen wel wat royaal wordt omgesprongen, waarbij nog kwam het bezwaar dat het wetsontwerp al zeer laat was inge diend daartegenover was er ook weer veel te zeggen voor ’s Ministers meening, dat ridderorden somtijds goedkoope cadeautjes zijn om de vriendschap te onderhouden. En hoe verheugd zijn de geridderden meestal met hun lintjeEn diegenen, die er het hardst qp schelden voegde de Minister er aan toe het meest De vraag is maarwaar is de grens voor het uitstrooien van deze vrien dendiensten En dat het bepalen van deze grens haast even moeilijk is als die van Al banië, bewijst wel, dat de Regeering (Kuyper) Lehman ridderde, - toen hij ’t niet verdiend had (bij zijn ontpop- ping als man van Rechts) en dat men hem thans, nu iedereen ’t hem gegund het logement, waar-het begin en het einde van haar lot was afgospeeld. Voor de derde maal stond zo hier ver latend, denkend om haar lot. Terecht had Dolinsky in den kouden nacht gezegd„Over ons geweten komen we niet heen”. En „alle ver- overaars zijn eenzaam gestorven Achter haar lag de spoorweg, waar ze mee aangekomen waren. Een snel trein was juist aangekomen. Nieuwe menschen verspreidden zich, nieuwe gezichten omringde# haar. Zou deze winteravond den hoopvollen hetzelfde brengen, als aan hen beiden op dien ijzigen morgen? O, dit groote BerlijnMet zijn eeu wig op en neer, met zijn vreugde en zijn leed Ze nam zich voor Glhsor de laatste eer aan te doen. Troosteloos heengaand streek ze met de hand over de vochtige opgen Plotseling, als zij hem zoo staan zag, het angstzweet op het voorhoofd, in eengedrongen, den langen hals naar voren gerekt, het smalle vogelgelaat gansch ontsteld, met glansloozen blik kreeg ze meelijden. Zij zocht onder haar mantel, baalde het kleine, trouwe fleschje voor den dag, dat ze op de tafel plaatste, nevens een groot glas water. Hier is vergif in. Een weinig in dat glas is genoeg. Misschien geeft hot je de rust. Zij sprak het stotterend uit, nog ellendiger dan hij. Vaarwel en beter je Was hij sterk als vroeger, dan zou hij het versmaden te.doen; was hij zwak, dan had hij het verdiend. Haar leven 'was door hem vergiftigd gewor den hij moest nu zien hoe hij het met zichzelf redde. Zij knoopte haar mantel weerdicht en hij zag nog hoe PRIJS DER AÏÏVERTE N TI N Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer,0.10 Bij drie achtereen volgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote lettere en randen naar plaatsruimte. TWEEDE KAMER. De eindspurt. Het zou de laatste dag zijn. En het is geworden de laatste dag op één na. Het was er alles zoo mooi op aan gelegd, het was de gewone slot-race, waarbij dozijnen wetsontwerpen onder den voet gereden worden. Wie het woord wilde nemen, werd met afkeu rend gejuich begroetwie te lang wilde praten, van zijn spreekgestoelte af ge joeld. Stemming vragen deed men haast niet meer, vanwege het gebrul, een uiting, waaraan op zulk een eind- dag de deftigslen dapper meedoe#, terwijl de Voorzitter ’t oogluikend toe laat, tegen den wensch der Kamer kan hij immers niet ingaan Alleen over het wetsvoorstel-Vliegen moest gestemd worden en de Kamer liep al leeger en leeger. Bij de subsidiëeringsmotie-Marchant (f 10.000 aan het Amsterdamsch Con certgebouw) waren er nog 66 leden bijeen te schellen, aan het eind van den middag waren er niet moer dan 50, dus 1 te weinig en de Kamer zal dus moeten terugkomen (morgen) om het langer open houden van de stem bus af te snijden. Zooals men weet, willen de heeren Vliegen c.s. het slui tingsuur op 8 uur in den avond be palen, in plaats van, zooals nu, op 5 uur. Velen zullen daardoor in de ge legenheid gesteld worden hun stetn- recht uit te oefenen, die thans feitelijk daarvan verstoken zijn. Men zou zoo zeggen, voor zulk een gezond-demo- cratischen eisch zal heel de Kamer gevoelen en het resultaat is, dat het w.o. zal verworpen worden, althans naar menschelijke berekening. Waar om? De heer Nolens kwam zijn Ka tholieke mannetjes even in ’t geweer roepen: het was te laat ingediend, met ’t oog op de Eerste Kramer en de „Voorbereiding”. En Minister Heemskerk voegde er nog zijnerzijds aan toe, dat de gemeentebesturen, wier oordeel hij gevraagd had, bezwa ren hadden geopperd tegen het langer open houdenvan de stembus. Na tuurlijk, het is iets nieuws en dus vindt de gemeentelijke bureaucraat, dat het zoo blijven moet. Wat zijn nu die „bezwaren”? waaruit bestaat nu die „voorbereiding” De stembureau’s moeten 3 uur langer bezet blijven ziedaer alles. Toegegeven de moge lijkheid, dat sommige vrijwilligers den dag al lang genoeg vinden om in een stembureau te zitten en dus zullen Albanië. Ofschoon er officieel rust heerscht ten opzichte van de Albaneesche kwes tie, is natuurlijk elk land en in het bijzonder Oostenrijk-Hongarije, Italië en Rusland, bezig de andere regeerin- gen te polsen over wat elk dezer be treffend© Albanië op het oog heeft. Oostenrijk verlangt natuurlijk een vrije staat, onafhankelijk zoowel van Sla vische als van Romaansche invloeden. Slavische invloeden duldt Oóstenrijk- Hongarije in zijn omgeving niet. Het heeft van zijn 46 °'o Slavische onder danen blijkbaar al last genoeg on hot vreest maar al te zeer een nog tee- dorder omhelzing van zijn slavische tegenstanders. Want het woord Sla visch is voor Oostenrijk-Hongarije synoniem met Russisch. En omdat Oostenrijk-Hongarije in de Balkansta- ten slechts de vooruitgeschoven posten van de slavischo gedachte ziet, heeft het zich ook zoo met alle macht ver zet^ tegen de oplossing van Albanië in verschillende stukken, die aan de Bal- kanstaten zouden komen. Na hot'Oos tenrijk in dat opzicht is gelukt de slaven deze overwinning te onthouden wil het natuurlyk verder trachten dit land van „vreemde” smetten vrij te houden. Daarom tracht het op de ambassadeursconferentie bepalingen aangenomen te krijgen, waarvan de strekking het Oostenrijksche ideaal zou benaderen. In verband daarmee moet Oostenrijk in vennootschap met Italië reeds een ontwerp-grondwet hebben opgesteld en aan hun ambassadeurs op de Londensche conferentie opdracht hebben gegeven te trachten deze be palingen eventueel aangenomen te zien, te krijgen. Officieel zijn de gegevens natuurlijk niet. Het ontwerp wat we zullen meededen is ontleend aan ver schillende bladen, die beweren dat zij de juiste gegevens hebben. Dit wordt al dadelijk geloochend door het feit, .dat verschillende bladen den tekst verschillend opgeven. We zullen mee deden den tekst, zooals die het aller eerst door de Neue Freie Presse is gepubliceerdDe keuze van een staatshoofd wordt voorloopig nog aan gehouden. Direct wotdt ingesteld een nationale gendarmerie, geleid door officieren, aangewezen door Oostenrijk en Italië of door een kleine mogend- nacht weer het doode kind on wenkte! Wenkte Wenkte Ik weet, wat het zeggen wil met een spook op den hals rond te dwalen 1 Daar allen hem kenden, liet men hem rustig begaan. Daarna raakte hij in delirium en riep om den nieuwen piccolo, die den naam van zijn voor ganger geërfd had Emil, jongetje, waar zit je! vriend der verlatenen Verwarm me met een sneeuwbalkom, toon je goede hart! Want het is koud hier, do schaduwen des doods doen mij rillen En ik wil nog levennog leven Emil Hip moest weg, wantenen verze gelde de kamer, na e8pt het raam geopend te hebben. En nog doorpra tend in zyn dronkemansroes, wankelde hij de trap af, naar zijn plaats op do sofa in de gelagkamer eoKkoning Lear der apothekers. Buiten voor het logement stond de menigte, en daaronder Anna, die nu vernam, dat Glaser ovèrleden was. Zij wist nu, dat hij beter-af was dan zij. Februari liep ten einde. De sneeuw lag nog op het plein, naar welks mid delpunt ze nu liep, groote smart in de ziel. Nog eens keek ze om naar haar kruisje schitterde. Daarvan had hij eens gedroomd, dat hij boven aan een kerktoren hing, de gapende diepte onder zijn voeten En alles kwam uit. Zonder geloof aan een hoogere macht was hij reddeloos in de diepte ver zonken. Opnieuw werd het beneden levendig. Zij stond op en ging heen, ongehin derd de trap af, in den kouden win teravond. Men was hem op het spoor, want hij was herkend. Na een er op de deur geklopt. Doe open Men moet spreken Hij begreep het onheil, want hij hóórde wie buiten stonden. Dadelijk, ik kleed me aan riep hij. Hij ledigde het fleschje in het glas. Daarna, met oen hand in zijn brieven- tasch woelend, dronk hij met groote teugen. Men brak de deur open, vond heta reeds ontzield. Hij lag op de sofa, een been op een stoel, het andere op den grond hangend. Tusschen de knoopen van zijn vest stak de fotografie van zijn zoon, het hoofd op zijn hart, dat zelfs den armste het naast heid, België of Zwitserland, of door alle groote mogendheden. De benoo- digde sommen ter dekking van de eerste uitgaven stelt het ontwerp voor te verkregen door een leening bij Oostenrijk en Italië of door een gewone internationale leening. Deze leening moet betrekkelijk groot zijn, omdat het innen van belastingen de eerste jaren wel groote bezwaren zal opleveren. Het rechtswezen wordt Egyptische ge regeld, rechtbanken voor zaken tus- schen inboorlingen onderlipg, voor zaken tusschen inboorlingen en vreem delingen en voor zaken tusschen vreem delingen onderling. Een internationaal hof van op appel zal het gerecht in tweede instantie moeten dienen. Het ont werp moet ook voorstellen bevatten* inzake onderwys, wegen, havens en spoorwegen. Thans volgen de bepalingen zooals zij door de Daily Telegraph en de Vos- sische Zei|ung worden meegedeeld. Albanië zal een een antonome staat worden onder een vorst van vreemden bloede, maar tegelijk onder souverei- niteit of suzereiniteit van den sultan staan. Het zal grenzen aan Montene gro en Griekenland. Waarschijnlijk wordt het geheele land onzijdig ver klaard, in elk geval de kust. Servië krijgt een toegang naar de Adriatisehe zee. De spoorweg voor dit doel komt onder controle der mogend heden. Over een internationale gen darmerie zeggen deze bladen hetzelfde. Do haven van het eind van den spoor weg wordt een vrijhaven. Valona wordt hoofdstad. Dit is het voornaamste wat bla-den meedeelen, hoewel voor de officieele gegevens de volgende bijeenkomst de ambassadeurs zullen wachten.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1