I BI». rLen.larx.d- VËlGADKIl\(i VAN DENGEMERAAD Vrijzinnige Landdag*. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SZ=»OI5T KUNST. MARKTBERICHTEN Laatste Herichten ALLERLEI. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht - - Officieele Prijscourant Effectenhandel te A uistwrdan» - aan mijn verblijf in Frankryk medo. Wat de Fransche vliegers preste oren gaat allo begrip te boven. Düitschland. Dezen zomer zal aan de Universi teit te Göttingen de eerst blinde vrouwelijke student in Duitscbland worden ingeschreven- Zij zal staathuis houdkunde studeeren. Haar broeder, die te Göttingen in de wiskunde studeert is eveneens blind. Salaris-actie. Het comité samengesteld door den Rijkswerkliedenbond, den P. T. T. Bond en den Alg. Ned. Ambtenaars - bond heeft 90 aan het secretariaat bekende categorische vereenigingen van ambtenaren en werklieden in dienst van het Rijk uitgenoodigd oen of meer afgevaardigden te zenden naar eene door die bonden in de eerste Jhelft van Juni te beleggen openbare vergadering, waar het Kamerlid ter Laan zal spreken en tevens namens elk der bonden een der bestuurders het woord zal voeren. Deze bijeenkomst heeft ten doel alle ambtenaren en werklieden in dienst van het Rijk in de gelegenheid te stel len zich in het openbaar uit te spreken over de noodzakelijkheid van lotsver betering en dit zoo algemeen mogelijk te doen. ten einde te bevorderen dat bij de begrooting voor 1914 met deze en door de Regeering èn door de Volksvertegenwoordiging bij de behan deling van de duurte-toeslag ontwer pen erkende noodzakelijkheid reke ning wordt gehouden door vervulling van het herhaaldelijk gedaan en op goede gronden steunend verzoek der genoemde bonden om aan alle amb tenaren en werklieden in dienst van het Rijk eene verhooging van 20 0/« toe te kennen op de eerste duizend gulden van alle loonen beneden F2000.— totdat te zijner tijd eene zoo danige algeheele herziening dier loo tten zal hebben plaats gehad, dat deze in overeenstemming komen met den verhoogden levensstandaard. Statenverkiezingen Zuid-Holland. Dinsdag 20 Mei a.s. des vorm. half elf zal een gewone vergadering wor den van het Provinciaal Comité van antirev. kies vereenigingen in Zuid- Holland in een zaal van het café der Elektrische Sp.w. Mij. aan het Hof plein te Rotterdam, ter bespreking van de komende Statenverkiezingen. Te 2 uur n.m. wordt opnieuw ver gaderd in het Nutsgebouw, Oppert 81, waar een rede zal gehouden door ds. C. W. J. Van Lummel van Zuidland over het onderwerpHolland groeit weer! Deze vergadering is voor alle leden van antirev. kiesvereenigingen in Zuid-Holland toegankelijk. Kamerverkiezingen. De Centrale A. R. Kiesvereeniging in het kiesdistrict Delft heeft met algemeene stemmen definitief oandi daat gesteld den heer mr. H. A. van de Velde, aftredend. Ohr. Hist. Unïè. De Chr. Hist. Kiesvereeniging te Nunspeet heeft zich, daar zij zioh niet kan vereenigen met het „electoraal accoord", afgescheiden van de C. H. Unie, zoo meldt de „Ned.". VRIJDAG 9 MEI 1913. (Vervolg). Ingekomen 8. Een brief van B. en W. waarin zjj voorstellen de voorwaarden van den Minister van Binnenl. Zaken betref fende den bouw eoner hoogere bur- gersohool niet te aanvaarden. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 9. Een voordracht van B. en W. ter benoeming v^n eene onderwijzeres, deze luidt aldus Gouda, 5 Mei 1913. Ter benoeming van een onderwij zeres aan do school voor g. 1. o. n°. 3 alhier, noodig geworden tengevolge van de benoeming van mej. H. J. Heij als onderwijzeres aan de le Burger school voor Meisies, hebben wij do eer ir. overleg met den heer Arrondisse- ments-Schoolopziener, na ingewonnen bericht van het Hoofd der betrokken school voor te dragen: I. Mej. M J. KOENRAAD, te Briello. II. N. BROUWER, te St. Anna Parochie. III. J. G. SWARTWOLT, te Bathmen. Overeenkomstig het bepaalde by art. 29 der Wat op het Lager Onder wijs leggen wy het advies van den Schoolopziener en het bericht van het Hoofd der school hierbij over. Wij stellen U voor tot de benoe ming over te gaan, met ingang van een nader door ons te bepalen datum. Is gedrukt en rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 10. Een voorstel van B. en W. van den volgenden inhoud: Gouda, 8 Mei 1913. Door de Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrie ken wordt het wenschelijk geacht de voorwaarden betreffende de levering van eleetriciteit te wijzigen door er eene bepaling in op te nemen, waarbij het mogelijk wordt verbruikers, die na oenigen tijd stroom van de Centrale te hebben betrokken zelf electrischen stroom gaan opwekken, te vorplichten toch voor een minimum stroomver bruik te betalen. Onder overlegging van het aan ons door de commissie ter zake gericht schrijven, naar den inhoud daarvan verwijzende, kunnen wij uwen Raad mededeelen, dat wij ons vereenigen met het door de commissie geopperde denkbeeld. Wij hebben derhalVe de eer u voor te stellen tusschen art. 22 en 23 van de „Voorwaarden betreffende do leve ring van eleetriciteit door de Gemeente- lichtfabrieken", zooals die vastgesteld zijn in uwe vergadering van 18 Maart 1910 in te voegen een nieuw Artikel 22bis. „Indien blykt, dat een verbruiker op den duur door het inrichten of wederom in gebruik nemen van eigen stroom- of energievoorziening belang rijk minder stroom gaat gebruiken dan hij voor dien deed of te oordeelen naar de grootte van zijne installatie van plan was te doen, heeft de Com missie het recht van dien verbruiker te eischen, dat hij niettemin per jaar naar «en verbruik betaalt van minstens f 20 per geinstalleerd K. W. Aan den Raad der gemeente Gouda. Ter visie. 11. Een brief van B. en W. om in verband met het uitvoeren van buis leidingen door de gemeentegasfabriek de begrooting van de gemeente voor 1913 en die van de gemeentegasfabriek te wijzigen. Dit voorstel luidt aldus Gouda, 7 Mei 1913. Ons college ontving van de com missie van bijstand in het beheer der Gemeonte-Lichtfabrieken een drietal plannen, de strekking hebbende ver betering aan te brengen in het bui zennet der gasfabriek. Onder overlegging van het schrijven der commissie met bijlagen, hebben wij de eer uwe vergadering mede te deelen, dat het eerste plan betreft den gastoevoer in de Crabethstraat en in den toegangsweg naar het station der S.S. Deze laat te wenschen over. De noodzakelijke verbetering ia te ver krijgen door in de trottoirs aan beide zijden van de Crabethstraat van den Kattensingel tot aan de brug een 100 m.M. gegoten ijzeren buis te leggen en de serviesleidingen gedeeltelijk in looden buis uit te voeren en door in den voormelden toegangsweg een buis van 100 m.M. diameter aan te brengen. Het tweede plan beoogt eene betere circulatie van het gas te bevorderen, waarvoor het noodig is de buisleiding in den Kattensingel te vernieuwen. In overweging wordt gegeven te leg gen een gasleiding van 200 m.M., te beginnen by de Van Strijenstraat en zoo mogelijk over eone lengte van 320 M. doorgetrokken tot de Crabeth straat in verbinding met de leiding in die straat. Met het derde of laatste plan be doelt de commissie verbetering van de abnormale drukverhoudingen in het gasbuizennet, waartoe vereischt wordt het maken van een gasleiding van de fabriek naar z.g. Amorika, welke gas onder gashoudersdruk kan transpor teeren. Voor dit laatste zal het noodig zyn oen membraanregulateur te plaat sen in oen te bouwen huisje, dat het geschiktst zou kunnen geschieden in het plantsoen aan den overkant van de Tiendewegsbrug. Wy zijn met de meergenoemde com missie van meening, dat de hiervoor omschreven werken noodig zijn. De kosten worden in rond oyfer geraamd op f 7700.—. Zij kunnen gevonden worden uit geldleening Wij hebben mitsdien de eer uwen Rnad in overweging te geven ons tot het doen uitvoeren van die werken te machtigen, waartoe wij u voorstellen de gemeentebegrooting voor 1913 te wyzigen als volgt: a. Het onderdeel 1 van artikel 11 van Hoofdstuk XV der (buitengewone) uitgaven „Kosten van uitbreiding en vernieuwing der werken van de ge meente-gasfabriek" (Volgnummer 228) wordt verhoogd met f 7700.—. b. Het onderdeel c van artikel 3 van Hoofdstuk VIII der (buitengewone) inkomsten „Geldleening ter voorzie ning in de kosten van uitbreiding enz. der gemeente-gasfabriek" (Volgnum mer 57) wordt verhoogd met f 7700. Het zal voorts noodig zijn in de begrooting der gemeente-gasfabriek voor 1913 de volgende wijzigingen te brengen Uitgaven. Volgnummer 49 „Uitbrei ding en vernieuwing der werken van de gemeente-gasfabriek", wordt ver hoogd met f 7700. Ontvangsten. Volgnummer 49 „Te ontvangen uit geldleening ten behoeve van de uitbreiding en vernieuwing der werken van de gemeente-gasfabriek, wordt verhoogd met f7700. Aan den Rnad der gemeente Gouda. Ter visie. 12. Een voorstel van B.e^W. om de begrooting voor 1912 te wyzigen. De Voorzitter: Namens B. en' W. verzoek ik nog heden dit voorstel te behandelen. Wordt zonder hoofdelijke stemming tot dadelijke behandeling besloten en het voorstel goedgekeurd* (Wordt vervolgd.) Veendam. Op het Sportterrein te Veendam had Zondag de goed-voorty. reide landdag plaats, belegd ten bate der vrijzinnige Kamercandidatuur-Herman Snijders. Leider was de heer dr. H. Brouwer, arts te Nieuwepekela. De heer F. W. J. Drion, secretaris van den Vrij-liberalan Bond besprak de vraag: „Waarom niet rood ge stemd Spr. kwam er tegen op, dat de socialisten hot steeds voorstellen alsof zij alleen iets voor de kleine luyden wilden doen. In buiten- noch binnenland vermochten echter de socialisten iets te verwezenlijken. Ver antwoordelijkheid willen ze in geen enkel land dragen. Met het oog op de sociale wetten voor oüderdomszorg etc. die de con centratie stellig zal brengén is het noodig en een arbeidersbelang tevens, haar aan de regeering te helpen. De liberale beginselen hebben in ons staatsleven, reeds zoo krachtig van zich laten getuigen en verdienen nog steeds het vertrouwen van het Ned. volk. Spr. besloot met op te wekken den concentratiecandidaat te stemmen. Daarna nam in een luid toegejuicht en geestig betoog de heer W. de Jong, Kaiüerlid voor het district Hoorn, de Tariefwet onder handen. De heer de Jong wekte tot krachtige organisatie op en tevens om te stem men op Herman Snijders die de banier van vryhandel en democratie steeds zoo stevig omklemde. De candidaat voor het district de heer Herman Snijders van Middelburg, weersprak de veronderstelling van baron van Wijnbergen, die zeide dat de vrijzinnigen tegen dat de stemdag er is, wel zouden zijn uitgesproken. Spr. was dankbaar voor de geboden gelegenheid om op te wekken, noch rechts, noch rood, maar links te stemmen. Spreker eindigde met voor ons vaderland te hopen, dat de nevelen straks zullen verdreven worden, door een krachtige vrijzinnige actie, opdat het heldere blauw der vrijzinnige be ginselen, dank zij een overwinning der, concentratie aan den politieken hemel zichtbaar zal zijn. Dr. D. Bos, de laatste der manne lijke woordvoerders, achtte het een groot voorrecht een woord voor den candidaat Snijders te mogen spreken. Immers 15 jaren reeds stond spr. met dezen in het vuur van den politieken stryd en ook heden toonde deze zich weer: de democraat die er voor wil waken dat het volk in een verkeerd pakje wordt gestoken, die moedig strydt tegen reactie en conservatisme. Spr. wees er vervolgens op dat wij geen vrede kunnen hebben met een werkelijkheid die zoovelen geplaatst ziet bij de geringste tegenslag, aan den rand van ae armoede en ze onafhan kelijk maakt van anderer milddadig heid of patroonswillekeur. Daartegen wilde spr. den arbeider gesterkt zien, niet door hem meer en meer onder geschikt te maken aan den Staat, doch aoor hem een onafhankelijke positie te verschaffen. Dat wordt bevorderd door verbetering van ziin econorai- sohen toestand en zyn verheffing door verbeterd volksonderwijs. In dat ver band herdacht Bpr. wat mannen als Thorbecke, Kappeyne en Goeman Bor- geaius hebben gedaan. En een eeuwige schande noemde spreker het dat de soc.-dem. tegen de leerplichtwet heb ben gestemd. Donkere wolken overschaduwen onder 't huidig regiem de openbare school. De cotuitie wil het onderwijs geen voorwerp van Staatszorg meer doen zyn, doch dit aan het partioulier initiatief overlaten. Reeds dit voornemen wettigt een overwinning der vryzinnige concen tratie. In zake de sociale wetgeving ver wierp spr. de ambtenarij van boven af, doch stelde vertrouwen in de voor- zienings-organisatie die uit het volk zelf opkomt. De wet-Talma die alleen ouderdomspensioen als overgang aan oude loontrekkenden geeft, moet in getrokken worden en men heeft te voorzien in den nood van alle be- hoeftigen. Dat wil de concentratie bevorderen. Eindelijk wekte dr. B. op, front te maken tegen de christelijke zelfver heffing die een baron Van Wijnbergen deed zeggen dat alle canaille links stemt. Het laatst werd gesproken door een vertegenwoordigster der vereeniging voor Vrouwenkiesrecht mevr. Mans- feldt-de Wit Hubert, die er op wees, dat de vrijzinnigen niet, gelijk de kerkelijken in A'dam III kinderen in den politieken verkiezings-arbeid be trekken. Wel echter de vrouwen. Spr. hoopte dat de concentratie mocht overwinnen en dat ze later, als een nieuwe wetgevende periode aan breekt, mocht geroepen worden om te pleiten voor een herkiezing van Her man Sryjders, wiens verkiezing nu zoozeer gewenscht is. Alle woordvoerders oogstten flink applaus. Het Veendammer orchest luisterde den goedgeslaagden landdag op, welke door dr. Brouwer werd ge sloten met de hoop, dat het succes van den dag zich mocht weerspiegelen in den uitslag op 17 Juni a.s. Er waren circa 11 4 1200 bezoekers w.o. vele vrouwen. Een doel der aan wezigen was uit andere deelen van het district overgekomen. Het weer was prachtig. Een windhoos bij den Bosch. Een zeer zeldzaam natuurverschijnsel deed zich gistermiddag ongeveer kwart over twaalf voor op de weilanden tus schen den Vughterweg en den Spin huiswal, schrijft 't Hsgz. Daar streek nl. een vrij groote wind- hooB over do vlakte. Boomen en gras, waar hij passeerde, werden geweldig bewogen en maakten snel draaiende bewegingen als die van een waterkolk. Het water uit den Dommel werd als een slanke zuil ter hoogte van een boom in de hoogte gezogen en plofte klaterend weer terug in de bedding, toen de hoos was gepasseerd, die in Oostelijke richting verdween. Het was oen zeer merkwaardig ver schijnsel, doch de hoos bleek niet machtig genoeg te zijn, om de boomen uit den grond te rukken en mee in de hoogte te nemen. Relletje. De komst van Hagenbeek in Am sterdam heeft nu al heel wat opschud ding teweeggebracht. Groote, door tot 8 paarden getrokken wagens rollen door Amstel's straten en lokken heel wat bekijks uit. De steenen der stra ten zakken op vele plaatsen, door het enorme gewicht der wagens, in, zoo- dat de wagens vaak niet meer verder kunnen. Dan worden de olifanten te hulp geroepen, die hun krachten aanbieden en na eenige „duwtjes" weer in be weging brengen. In de Bilderdijkstraat zagen wij gis terenavond een 20-tal groote, met wilde beesten gevulde wapens achter elkander staan, die alle nog gelost moesten worden. Het werk schiet in- tusschen al heel langzaam op. Gisterenavond had een groote me nigte zich verzameld langs de terreinen en wegen in de gemeente Sloten, al waar Hagenbeck's tentoonstelling ge houden zal worden. Het politiecorps van de gemeente Sloten, slechts eenige mannen stork, kon het opdringende Eubliek ten slotte niet meer tegen ouden en werd dus genoodzaakt de sabel te trekken. Doch ook dit had weinig resultaat. De burgemeester der gemeente, die intusschen ter plaatse was, deelde hoogst eigenhandig metzijn wandelstok klappen uit. Maar edoch.... de stok brak op de ruggen der jongens, hetgeen natuurlyk een luid hoera ver oorzaakte. Inmiddels werd door den burgemeester versterking gevraagd, zoodat al spoedig cavalleristen uit Amsterdam kwamen opdagen, die in korten tijd de straten als het ware schoon veègden. Een brigadier van politie van de gemeente Amsterdam werd, naar wy vernemen, door eenige Duitschers, behoorende tot de troep van Hagenbeek, aangevallen en ge slagen. Omstreeks 10 uur in den avond was de rust hersteld en konden de werk lieden, meest Duitschers, hun werk voortzetten. Barkas omgeslagen te Tandjong Priok. De correspondent van De Telegraaf te Batavia seint: Een stoombarkas van de Paketvaart- Maatschappij to Tandjong Priok om geslagen. Van de bemanning, bestaan de uit ongeveer 70 man, zijn 40 per sonen 'gered. Er zijn 6 lijken opgehaald en er worden nog 17 personen ver mist. De drie ijsheiligen. Men schrijft aan de N. Crt. Drie koude mannen zouden ons ka- lendermatig op 11, 12 en 13 Mei hun opwachting, maken. Ze zijn genaamd Mamertus, Pancratius Servatius, en worden inden volksmond met den collectieven naamde drie gestrenge heeren of ijBheeren aangeduid. Ze brengen ons tamelijk geregeld om deze tijd de schadelijke nachtvorsten, die zoo terecht door de bloemkweeker gevreesd. Als regel wordt dan ook* aangenomen, om niet voor midden Mei voor vorst gevoelige planten voorgoed naar buiten te brengen. De oude Germanen hielden de peri ode van 1113 Mei voor een kracht proef van winter- en ijsreuzen, ter wijl ze ook werd gewijd aan de krijgs- haftigen Mamertus, den natuurkam- per Pancratius en den behouder Ser vatius. GOUDA, 13 Mei 1913. Tot waarnemend Jeeraar in het Duitsch aan de Rijks H. B. S. alhier is benoemd do heer M. G. Stokvis leeraar M. O. te Amsterdam. Zaterdag j.l. slaagden te Rotterdam voor het diploma Ziekenverpleging, de dames G. Schultink en W. Das, zusters uit het v. Iterson-Ziekenhuis, alhier. Deze zusters zijn de eersten die hier hun opleiding gehad hebban en het di ploma behaalden. Eerste Volksconcert. Op Donderdag 15 Mei 1913 zal door het Sted. Muziekcorps, Directeur Joh. G. Arentz in het Houtmansplantsoen het lHte Volksconcert gegeven worden in dit seizoen. Het Programma daarvoor is aldus vastgesteld. 1. Marsch L'entróe du Pare, Canivez. 2. Overture Cecilia, D. Snoeck. 3. Valse Toujours ou jamais, Waldteufel. 4. Fantaisie Rpbin des Bois, C. M. van Weber: 5. Marsch Lustige Bua, v. Lu- decke. 6 Mosaïque sur l'opéra Mignon, Thomas. 7. Valse Au Paradis des Roses W. v. Perck. 8. Fantaisie Rigoletto, Verdi. 9. Gavotte Champêtre, T. Bois- son. Aanvang 7 V3 uur. Zondag j.l. hield de Postduiven-Ver- eeniging „de Zwaluw" een Kas-Oon- «ours van uit Arras, Frankrijk, afstand 240 K.M. De duiven bereikte haar hokken als volgt uur min. see. l»te pr. A. v. d. Pool 10 27 2d* P. M. Gerhards 10 28 10 3 C. M. Holthuijzen 10 28 25 4 W. Jansen 10 29 12 5 10 29 42 6 Joh. Signer. 10 33 13 7A. 10 34 69 8 Joh. Ravesteijn 10 36 9 Joh. Signer 10 36 1 10„ A. 10 36 2 11. P. M. Gerhards 10 36 38 12 C. M. Holthuijzen 10 37 12 Het Concours in de Bioscoop. De Directie van het Bioscoop-Salon, Hoogstraat alhier projecteert reeds van af hedenavond als extra nummer van haar programma het muziekfeest van gisteren. Voor de vele bezoekers zal het onge twijfeld een attractie te meer zijn deze voorstelling by te wopen. De Rotterdamsche sleepersstaking geëindigd. De staking der sleepers te Rotter dam heeft een einde genomen, waar door thanB het geheele verkeer weder normaal is geregeld. De Reedery de I Jsel kon thans hare buitengewone maatregelen intrekken en zoo kwamen Zondag de door de Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda ter beschikking gestelde wagens, welke onder politiegelej/de hadden gereden, hier terug en kodden ook de sleepers, welke hier van uit Rotterdam voor de Reedery dienst deden, weder naar Rotterdam vertrekken. 'Mu*iek~ en Zangconcours. De beide Pinksterdagen hebben hier ter stede gestaan in het toeken der muziek. Zondag en Maandag waren binnen deze gemeente een groot aan tal muziek- en zangvereenigingep, welke deelnamen aan het concours, door het fanfarecorps „De Pionier" uitgeschreven. Prachtig weder begunstigde dit muziekfeest. Hoewel aanvankelijk door den aanhoudenden regen op Zaterdag vermoed werd dat het Sportterrein in ongunstige conditie zou verkeeren, was dit allerminst het geval, en was het terrein, dank zij het zonnetje, in uit stekenden toestand. Vanaf den vroegen morgen kwamen de deelnemende vereenigingen in blijde opgewektheid Gouda binnen entogen gij naar het terrein aan den Rotter- damschen Dijk, vanwaar te twaalf uur in geformeerden optocht met muziek en ontplooide banieren een marsch werd gemaakt langs Rotterdamschen Dijk, Veerstal, Haven, Dubbele Buurt, Wijdstraat, Markt, Hoogstraat, Klei weg, Spoorstraat, Graaf Florisweg naar het Sportterrein. Op dit terrein werd te half een - door den heer Bergmeijer uit Dor drecht, na opening door den voorzitter, de feestrede uitgesproken. Terstond daarna ving het concours aan, waarvan hier de uitslagen volgen. De jury heeft de volgende prijzen 4e Afdeeling Fanfare, le prijs, Ster der Toekomst, Maastricht, directeur D. L. Welters, met 51 punten 3e pr. A. De Pionier, Gouda, directeur W M: v. d. Pas, met 37 punten. 4e Afdeeling Harmonie. 3e prijs B Vooruitgang, Haarlem, directeur F. J. Hariot, met 34 punten. 3e Afdeeling Harmonie, le prijs Tot steun in den strijd, Rotterdam, direc teur W. J. J. Klaarwatef, met 51 p. 2e prijs A, Voorwaarts, Utrecht, dir. G. Wagner, met 42 punten; 2o prijs B. Het Zuiden, Amsterdam, directeur G. A. Siermans, met 40 punten; 3e prijs, Kunst en Strijd, Schiedam, dir. L. Scheffers, met 39 punton. 3e Afdeeling Fanfare, lo prijs Kunst en strijd, Rotterdam, directeur W. J. J. Klaarwater, met 50 punten. 3e Afdeeling. Gemengde koren, le prijs Door en voor 't Volk, directeur A. Werner, met 50 punten. 2e Afdeeling. le prijs met eervolle vermelding Kunst naar Kracht, Gla- nerbvng, directeur J. P. Heleenders, met GO punten le prijs Voorwaarts, Vlaardingen, directeur II. van Gent, met 54 punten. 2e Afdeeling Fanfare, lo prijs Vol harding, Dordrecht, dirèctour G. J. Piera, met 54 pnnten. 2e Afdeeling. Gemengde koren. 2e pry's Stem des Volks, Vlaardingen directeur M. Groeneveld, met 40 p. le Afdeeling Harmon,ie. lo prijs Crescendo, Delft, directeur R. J. van Zeuren, met 55 punten. Marsch wedstrijd. 2e Afdeeling. le prys Tot steun in den strijd, Rotter dam, met 54 punten; 2e prijs Voor waarts, Utrecht, met 51 punten 3e prijs Het Zuiden, Amsterdam, met 48 punten. le Afdeeling. le prijs en hooge onderscheiding Volharding, Dordrecht, met 60 punten le prijs Crescendo, Delft, met 57 punten2e prijs Kunst naar Kracht, Glanerbrug, met 54 p. Des avonds was op het terrein, dat langs de zijden bezet was met allerlei vermakelijkheden, bal champêtre, waar van door velen gebruik werd gemaakt. De tweede dag is al even goed ge slaagd. De reeds aanwezige deelnemende vereenigingen trokken des morgens te 9 uur in optocht met muziek naar het feestterrein, waar de heer Mr. M. M. Schim van der Loeff, inplaats van den burgemeester, den heer R. L. Mar tens, die door ongesteldheid verhin derd was, met een korte rede allen verwelkomde. De wedstrijden vingen daarop aan en hadden het volgende resultaat 3e Afdeeling. Gemengde zang. 2e prijs De Volksstem, Delft, directeur Driebergen, met 49 punten; 3e prys Zang en Vriendschap, Gouda, directeur M. Egberts Jr., met 37 punten. 3e Afdeeling. Harmonie. 2e prys Valkenburg's Harmonie, Valkenburg, directeur J. Ad. Hupkes, met 46 p.; 2e prijs Excelsior, Boskoop, directeur C. J. Noest, met 46 punten; 2ê prijs volhardt, Utrecht, directeur Joh. G. 0%, met 42 punten; 2e prijs Tot steun in den strijd, Rotterdam, direc teur W. J. J. Klaarwater, met 40 p. 3e Afdeeling. Mannenkoor. 2e prijs Orpheus, Gouda, directeur M. Egberts Jr., m©t 46 punten; 2e prijs Door oefening kunst, Gouda, directeur W. Konincks, met 46 punten2e prijs Kunst na arbeid,-Rotterdam, directeur B. van Deyk, met 45 punten; 2e Prij" St. Gregorius Rotterdam, met 45 punten. 3e Afdeeling. Fanfare, le prys De Ster, Wateringen, direeteur P. H. Kwakernaat, met 53 punten; 2e prys Eensgezind, Nieuwkoop, directeur j. van Berkenstijn, met 46 punten; 3e prijs Hallelujah, Monnikendam, direc teur B. Steggerda, met 30 punten. 2e Afdeeling. Gemengde zang. 3e prijs Excelsior, Gouda, directeur Fred. J. Bade, met 37 punten. 2e Afdeeling. Harmonie, le prijs Wilhelmina, Rotterdam, directeur W. J. J. Klaarwater, met 53 punten; le prijs Werkmans Wilskracht, Leiden, directeur J. Noordanis, met 52 punten. le Afdeeling. Fanfare. 2e prijs De kleine trompetter, Abbenbroek, direc teur L. M. van Waasdijk, mot 47 pun ten 2e prijs Olympia, Monnikendam, directeur B. Steggerda, met 44 punten 3e prijs Juliana, Monster, directeur L. van Waasdijk, met 36 punten. le Afdeeling. Harmonie, le prijs Sursum Corda, Vlaardingen, directeur Adr. J. de Maaré, met 52 punten. le Afdeeling. Gemengde zang. 2e prys Oefening baart Kunst, Capelle a/d. IJsel, directeur Z. de Jong. met 41 punten. Afdeeling uitmuntendheid. Harmo nie. Harmonie, Harderwijk, directeur N. J. Schallen berg, 1ste prijs met hooge onderscheiding, met 60 punten. Gemengde zang. Door Inspanning Uitspanning, Krimpen a/d. IJsel, direc teur Z. de Jong, 2de prijs met 46 punten., Fanfare. Exelsior, Vianon a/d. Lek, directeur D. T. Zingel, lsto prijs met hooge onderscheiding, met 60 punten. Marschwodstrijd. 2e Afdeeling. Fan fare. Crescendo, Den Haag, le prijs De Ster, Wateringen, 2e prijs. 2e Afdeeling. Harmonie. Werkmans Wilskracht, Leiden, lo prijs en hooge onderscheidingTot steun in den strijd, Rotterdam, le prijé Excelsior, Bos koop, 2e prijsWilhelmina, Rotter dam, 2e prijs. le Afdeeling. Harmonie, le prijs en hooge onderscheiding, Harmonie, Har derwijk. Na afloop had de uitreiking plaats der behaaldo prijzen. Toen begon het avondfeest, weder bal-champêtre, waarna als slot te half olf oen fraai vuurwerk word ontstoken, Nadat ook dit was geëindigd, ver spreidden de drommen feestgangers zich door de stad een maakten daar nog gedurende eenigen tijd vele be wonorB door hun zang deelgenoot van hun vreugdo. Het conflict in de sigareninduBtrie. De besturen der vier werklieden- organisaties in de sigarenindustrie deelen het volgende mede: De werk liedenorganisaties hebben gemeend hot volgende onder de aandacht van het publiek te moeten brengen, opdat het met den loop der dingen op de hoogte blijft. De uitsluiting duurt thans 12 weken en naar het schijnt willen de fabrikanten er nog geen eind aan maken. Wij zijn van oordeel, dat, wijl door de werkliedenorganisaties alles betracht is om het conflict tot oplos sing te brengen, do heeren fabrikanten eveneens moesten toonen daaraan te willen medewerken. Punktueel staat de zaak thans zoo 1. Dat de fabrikanten bezwaar maakten tegen de door ons gevraagde loonen voor de goedkoopere soorten. 2. Dat de door ons gevraagde ver hooging niet op eens konden worden ingevoerd. Zij zegden ons toe, met bekwamen spoed te zullen werken in de richting van ons program en dat het op den duur verwezenlijkt zou worden. De organisaties hebben nu 1. De loonen voor de goedkoopere soorten aanvaard, zooals deze door de patroons zijn aangeboden, benevens de door hen gemaakte klasse-indeeling. 2. De verdere verhoogingen ver zocht in de jaren 1914—1915. Deze gewijzigde voorstellen, waarin dus de bezwaren der patroons ondervangen zijn door ons op den 3en Mei aan hen schriftelijk toegezonden. Echter tot op heden heeft ons nog geen antwoord bereikt. Het Hbld. heeft hier en daar gein- formeerd en schrijft nu Naar aanleiding van het bovenstaan de hebben wij ons gewend tot enkele fabrikanten. Volgens hen is de toestand niet zoo eenvoudig als hier wordt uit eengezet. Wel is is op enkele punten tusschen de gecommitteerden be houdens goedkeuring- der wederzijd- sche hoorn besturen overeenstem ming verkregen, maar er blijven nog belangrijke geschilpunten over. Zoo bestaat over de verdeeling van het land in klassen, met de daarbij toelaat bare uitzonderingen, geen eenstemmig heid. Ook de progressie in de ver schillende merken is niet vastgesteld, terwijl meerdere ondergeschikte pnnten niet opgelost zijn. A.s. woensdag wordt te Utrecht een gecombineerde vergadering gehou den van het Verbondsbestuur en de looncommissie. Niet onwaarschijnlijk is het, dat in deze bijeenkomst het patroonsstandpunt zal worden gepreci seerd. Tweede Kamerverkiezing. Bodegraven. De heer Middelbeek 's Gravenhage heeft volgens de N. R. Ct., de hem door de vrijzinnigen aangeboden candidatuur aanvaard. Een schietpartij. Waddinjrveen. Zekere D. T. had met zijn broer woorden om oon fiets. Hij wilde Zondag eens gebruik maken van dat vervoermiddel en vervoegde zich aan do woning van zijn broer. Deze, niet van het bezoek gediend, ontving hem, gewapend met zijn ge weer, dat hij als landweerplichtige in huis heeft. Hierover verstoord nam D. T. een revolver, die hij wel niet met goede bodoelingen bij zich zal hebben gestoken, en schoot daarmede. Het sohot miste, want juist deel zijn broer de deur dicht. Hierover verwoed, loste hij nog een 50-tal schoten, echter zonder iets te raken. De politie, van een en ander ver wittigd, heeft de dader 's avonds to Moercapelle gearresteerd en hom naar hier overgebracht. Nu is hij naar Rotterdam gotransporteerd, alwaar hij over zijn daad kan nadenken. Voetbal. U. V. V. behaalde door een 2\- overwinning op „'t Zosdo" hot kam pioenschap der 2° klasse. Volksw. Gonda II speelde Zondag om een zilveren medaillo tegen D. 15. C. II- uit 's-Hage en won met 2—1. T. O. P. I won gisteren van Vooruit uit Utrecht mot 52, terwijl T. O. P. II tegeu Veloeitas (den Ilaag gelijk spoelde 33. steeg daar te 9.40 uur weder op met het doel zonder landing Utrecht te bereiken. Hij was echter genoodzaakt te Twekkeloo nabij Hengeloo telandön. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal Woensdag niet te olf uur doch te half twee ure bijeenkomen. Het huwelijk van rx-koning Mannel. Sigmaringen, 10 Mei. Het huwelijk van den ex-koning van Portugal Ma nuel met prinses Augustina Victoria van Iloherzollorn zal in Septomber plaats hebben. Nieuw incident. Berlijn, 10 Mei. Den Duitsche ge zant te Parijs is opgedragen oin de Fransehe regeering te vragen of Trün- ler do burgemeester van Usedan, inder daad in hot Vreemdelingen-legioen is ingelijfd. Indion zulks juist is, zal de Dnitscho regeering zijn invrijheid stelling vragen. Do poging daartoe zal vriendschappelijk zijn en zal niet het karakter van een juridische kwestie krijgen. MaifestspieleRotterdam, We vestigen nog eens met nadri] de aandacht op dó a.s. Wagnerfesl spiele te Rotterdam. De voorstelling op lö Mei vangt aan om 8,uur> die op 17 Mei en 19 Mei om 63/^ uur en de uitvoering van 21 Mei begint om 6V2 uur. Op 16, 17 en 19 Mei is er gelegen heid om na alloop van de voorstelling met een extra trein Gouda te bereiken. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 45, 2e 41 eu 3e 35 cent per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 32, 2e 28,3e 24 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer lste kw. 36 2de kw. 32, 3de kw. 27 cent per half kilo. Vette Varkens redel. aanvoer lste kw. 271/2, 2e kw. 26 J/23e kw. 24 cent per half kilo. Schapen redelijk aangevoerd. De handel was in vet vee stug, prijzen hoog, stieren en vette kalve ren iets lager in prys, handel traag, do vette varkens werden heel langzaam verkocht. Schapen en lammeren met redelijken omzet. Op de magere markt waren de prijzen en handel onver anderd. Mailboot defect. Vlissinobn. De hedenmorgen ver trokken dagmailboot „Prins Hendrik" ligt op dé reede met het vlaggesein „defecte machine". Sleep booten zijn ter assistentie uit gevaren. Belgrado, 13 Mei. Het antwoord van Servië is heden aan de vertegen woordigers der mogendheden over handigd. Het is gelijkluidend aan dat uit Sofia en Athene. Belgrado, 13 Mei. In welingelichte kringen verklaart men de gernc' n onjuist volgens welke Servie inzake de verdeeling van het veroverd gebied met Bulgarije het Bulgoarsche stand punt zou hebben aanvaard, om do beslissing langs scheidsrechtelijken weg te hebben verworpen. Aviatiek. Berlijn, 13 Mei. Hedenmorgen te half vier is de vlieger de Waal met een Fokker eendekker opgestegen voor een afstandsvlucht naar Amsterdam. Hy landde te 6.10 te Hannover en Een nieuwe nering. Dat het geld nog altijd op straat ligt voor wie het maar weet op te rapen, bevestigt nog eens weer de „Berliner Börsen-Courier". Een inzender vertelt in dat blad van oen Berlijnsohen homo sapieus, voor wien hot geld in dentram lag. „Een paar weken geleden, zoo verhaalt hij, stapte ik met een pak booken beladen in een natuurlijk stik- vollen tram en had moeten blijven staan, ware het niet, dat een jongen armelijk gekleede man mij zijn plaats had aangeboden. Ik bedankte eerst, maar de jonge kerel zei: ga gerust uw gang, u moogt my mijn groschen rijgeld wel terug geven, want ik ben maar een arme stakkert. Ik tastte toe en ga( 25 pf. Tot mijn niet geringe verbazing zag ik even later, dat het jonge mensen op dezelfde lijn plaats maakte voor een corpulente dame, van wie hij na een korte woordenwisseling ook zijn obool ontving. Toen moest ik er meer van weten en sprak den beleefden man aan. Eerlijk biechte hij mij, dat hii op die wijze zijn pensioentje aanvulde. Een toeval bracht hem op dezen bedrijfstak, toen hij eens oen fooitje voor zijn werkelijk bedoelde beleefd heid ontvangen had. Het bodryfging niet kwaad. Don eenen dag boter dan den anderen, maar over 't algem< was het toch wel loonend. Ik nam afscheid van het genie doch niet zonder hem mijn sigarenkoker te hebben aangeboden, waaruit hij be leefd en bescheiden de drie laatste 20 pfenning-sigaren nam, om dadelijk daarna weer op een nieuwe eleotriscne te springen Wandelende Bladeren in Art's" Het „wandelend blad" een der merk waardigste diervormen die bestaan, is in verscheidene exemplaren levend in het Insectarium van Artis tentoon gesteld. Hoewel de dieren de grootte hebben van een eikenblad on or een paar dozijn in een vitrine bijoen zijn, kost het groote moeite ze in 't oog te krijgen. Wat men op 't eerste ge zicht voor bladeren houdt, blijken by nadere beschouwing levende dieren te zijn. De gelijkenis van het groene, platte lichaam met een blad is dan ook ver rassend. Op de vleugels zijn bladner ven nagebootst en de poevton lijken op stukjes blad. Zelfs de btrweging van het dier is als van een biad, dat door den wind bewogen feipdteJ Evenals bij meer dieren, die door vorm en kleur de omgeving nabootsen, is de vermomming bij de wijfjes het meest volmaakt. De mannetjes van het wandelend blad zijn de smalle exem plaren met lange sprieten en vliezige vleugels. GOUDA. GEBOREN10 Mei. Adrianus en Karei ouders D. L. Broer en G. do Jong. Cornelis Maria ouders P. Stamps en A. G. Verhart. 12 Mei. Jan Gradus ouders E. van do Kamp en G. Prengor. Dina ouders J. Schouten en D. Mudde. Jannigje Petronèlla ouders F. de Bruin en P. Verwaal. I 13 Mei. Leendert ouders J. C. Bin nendyk en A. K. van Dam. OVERLEDEN: 11 Mei. Carolina Nieuwland, wed. van G. Berlijn 68 j. Jacobus van Waas 3 w. 12 Mei. Maria den Boer, echtg. van G. Zegers 72 jaar. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.7 te Horta, laagste stand 760.3 te Hedaix. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige oostelijke tot noord oostelijke wind, licht tot halfbewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Zelfde temperatuur. Vorig» Koert- Koert yin heden 77'/, 77% 81'/. 84% 62'/, 100 100'/, 86% - 90V„ 85 81% 84% 43 43% 103%. 80'/, 67»/,, 57»/,. VAN DEN 13 MEI 1913. Staatsleenfiigeu Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 60 Emis- ie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Loe- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet, «ank- en Crediet-lnstel- lluffen. Ned. Bankaandeelen ludustr Oiiderueiniufeii American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smolting&Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Telo- graph Cv. Gert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Instelt, en Cultuur Oudernemlnf en Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. O.v.A Mijnbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mij n- bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. I'etroleum-Onderii. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gow. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Sehecpvzurt II (jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen Maxwol Land Gpnnt Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Woenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 net. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand Premleleeningen. Amsterdam Aand. 3pct Hongarije. Thei: s-Re- gTuirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie B3/%4 pCt. Amerikanen weinig omzet, Staatsf. vast, Buitenl. weinig variee- ring, Culturen stil, Tabakken beter, Petroleum stil, Rubbers iets beter, Mijnen flauw. 224'/, 49'/,i 68'/. 24'/, 60"/, 204 2863/t 180'/, 15'/, 195 46'/, 184',, 696'/, 526 181'/, 116 i'l„ 109 8'/, 10'/, 101'/, 149 93% 99% 100 63'/, 63%, 186% 86% CC 1 cc-f 94 28'%, 28 149"/,, 3"/,, 148'/, 8'/,, Nat.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2