*-4k \RONA Cacao 8HT 8» DE VIOOLSPELER. z> - I VAN HOUTENS No 12170. behalve Zon en Buitenlandsch Nieuws. ff feulleio.x. ns bevatten c.M.’ sODOL slechts Ike niet voor- nstaand merk. Ijgbair. Amsterdam. IDA. ezx voor en OzxxstxeHiEezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. prijs deb ai>eh i entien Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Snltexilaixd.. J:'l /tl Woensdag 14 Hei 1913. MC, Coiffeur. (Wordt vervolgd). m Zn., Goud» p. stuk. ënoodighaden 311, arfumeriën, ers enz. enz HA VEN 31. DIKST. ff aflevering. Vrij bewerkt door AMO. k 8 uur. Orgel- je tegemoet, II In de helft voor do helft aan groene 1. ft» dat Uw Uw handen sn Uw leven „niemand zal beter weten dan gij zelf, hoe noodig het is, dat de goede naam van een geneeskundige ongerept blijft. De mijne is 4:1-J-_ u licht mijner woordde sir vol pastij omtrent den sche zijde der grens uit wandelen. Een hunner wedde, dat hij de aan den Oos- tenrijksche zijde op post staanden schildwacht ontwapenen en naar de Russische zijde zou dragen. De officier sloop naar den soldaat toe, overviel hem en trachtte hem het geweer te ontrukken. De soldaat verdedigde zich echter met zijn bajonet en bracht den officier verschillende steken toe, ten gevolge waarvan deze overleed. Een onderzoek is ingesteld. liOIIISIHE COURANT. Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer „0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit* betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. i) Het was nog in het begin der regee- ring van Koningin Victoria, toen op »en somberen Novemberdag de oude lord Asherthon stervende nederlag in de pronkkamer van het kasteel Asher ton Castle. De beroemde geneeskundige, sir Ja mes Duncan, was door een renbode mtgenoodigd om zoo spoedig mogelijk bij den zieke te komen. Juist had hij den patient verlaten en stond boven de LaF 1U utua. den huisdokter. Sir James was een man van onge veer seventig jaar, lang en hoekig, met rood haar, waarin hier en daar grijs spikkeltje liep, vooruitsteken de jukbeenderen, hoekige onderkaken on zeer dunne lippen hij verstond de kunst om op aangename wijze een geoprek te Voeren. Mr. Reedy, de plattelandsdokter, was een klein, donkerkleurig man, met kleine zwarte oogen en dun haar, dat Uit Marokko. Te Oemed Telagh hebben een aan tal Marokkanen een overval gedaan gedaan op een koot, waar oen aanne mer met zijn arbeiders aan het werk was. De Marokkanen doodden één Al- gerijnsch Israëliet en vier Spaansche werklieden, en namen eon Europee- sche vrouw gevangen. Verder maakten zij zich ipoestor van twee paarden vier muilezels en twaalf ezels. By onderzoek bleek, dat men hier te doen had met eon wraakneming van Marokkaansche arbeiders op den aannemer, die hen had ontslagen. De daders zijn gevlucht in de rich ting van het land der Beni-bóo-jahi. Zij worden door militairen vervolgd. Intusschen hoeft dit feit geen be- teekenis voor den militairen toestand dor Franschen in deze streken Rusland. Russifiseering van Finland. Zooals destijds ook in ons land bij MIDDAGS en 'sAVONDS EEN KOP mie“. Kegeloon- Negen“. r- en Woningtoe- gadering Onder- „Armenzorg.” •ij geregeld tijdig q ontvangen ten, vennakelgk- se dan in onze PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1 25 Idem franco zper post .1.59 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1 50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tienbeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren bootje bewogen door de woorden van den hofmeester, maar nog veel meer door den heerlijken smaak van den wijn, „alles welbeschouwd, geloof ik, dat een paar glazen van dezen wijn lord Asherton geen kwaad zouden doen.” „Natuurlijk ben ik genoodzaakt mij naar uw oordeel te schikken sir James,” verklaarde Mr. Reedy met blijkbare teleurstelling, „maar ik gevoel mij ver plicht te zeggen, dat ik niet verant woordelijk wil gesteld worden voor de gevolgen." „Och, goede heer, het eenige gevolg zal de dood zijn, maar die is in dit geval toch onvermijdelijk,” fluisterde sir James Duncan. Dit fluisteren was echter luid genoeg voor Bateman, die met de karaf in de hand bij de tafel stond, en voor de drie livreiknechts bij het buffet, om te hooren en daaruit te begrijpen, dat weldra Asherton Castle een nieuwen eigenaar zou krijgen. „Sir James Duncan en ik wenschen onze geneeskundige beraadslagingen te houden,” zeide Mr. Reedy ietwat blufferig tot Bateman. De goed afgerichte livreibedienden begrepen dezen wenk en verlieten oogenblikkelijk het vertrek. „Geachte heer,” begon Mr. Reedy, De oorlog op den Balkan. De vredes-preliminairen. Uit Londen wordt d.d. 13 Mei ge seind Reuter verneemt, dat de Bul- gaarsche gezant te Londen hedenmor gen telegrafisch opdracht gekregen heeft, de vredes-preliminairen te on- derteekenen. De Grieksche en Servi sche gedelegeerden hadden hedenna middag nog geen instructies ontvan gen. Dit wijst echter niet op eenig verschil van gezichtspunt. Het moe- rendeel der vredesgedolcgcerden be vindt zich reeds te Londen. Men ver wacht, dat binnen enkele dagen een formeele bijeenkomst zal plaats hebben van de vertegenwoordigers van alle oorlogvoerende partijen, om den vrede te onderteekenen. Hoewel officieel het document, dat de gedelegeerden on- LN DANTZIG, d. HOOGEN. 9z. v. ABS- I verheid van haar alleen oor het 1 an kostbaar I fijne kant. I herhaling werd gemeld, is een van de middelen welke de Russische Regee- ring bezigt om Finland geheel en al te Russificeeren, het vervangen, in de Golf van Finland, van de ervaren Finsche loodsen door ten eenenmale onbedre ven Russische loodsen. Het Helsingforscho blad Hufvud- stadsbladet, geeft thans, onder den titel Ongehoord Loodsschandaal, het volgende staaltje van de zegeningen welke de verrussching van het Finsche loodswezen voor de scheepvaart op de Finsche kust medebrengt: „Het Noorsche stoomschip Patria, kapitein Hans Hopen, vertrok Zater dagavond, 10 Mei, van Petersburg naar Borga via Hogland. Bij Hogland werd een loods genomen naar Finland. De loods achtte het raadzaam rechtstreeks naar de kust te sturen om de belem mering door het ijs te vermijden, en bracht hot «chip naar Orrengrund, waar een andere loods aan boord ge nomen werd. Deze bracht de Patria naar... Lovisa, (Russische kust!) alwaar het stoomschip Zondag op moest in klaren, waarna weder een nieuwe loods moest worden genomen. Deze durfde het stoomschip echter niet langs den nieUbetonden vaarweg naar Borga loodsen en stuurde weder naar Orren grund, waar het schip zonder loods werd achtergelaten. De Patria wist daarna met toevallige hulp naar Borga te komen, waar hot schip Maandag aankwam.” Russische officieren. Uit Podwolocipka aan de Russisch- Oostenrijksche grenzen wordt aan het Berliner Tageblatt ‘t volgende gemeld Onlangs gingen ’s nachts drie dron ken Russische officieren aan de Russi- derteekenen zullen, als de vredes-pre liminairen wordt aangeduid, het een einde maken aan den oorlog. Men duidt dit document alleen daarom aldus aan, omdat het in overeenstem ming met de beslissingen der mogend heden in zake Albanië, de Egeïsche eilanden alsmede met de beslissingen der technische commissie te Parijs ge bracht moet worden. Dat alles zal be lichaamd worden in een tractaat, dat na de ratificatie der mogendheden, het tractaat van Berlijn zal vervangen. Do gezantenconferentie zal te Lon den tijdens de beraadslagingen der technische commissie te Parijs wor den voortgezet en nota nemen van de beslissingen dezer commissie. Een bijeenkomst, in congres, van de mo gendheden zal derhalve niet noodig zijn, daar, naar men in diplomatieke kringen gelooft, het met het oog op het welslagen der gezanteneonforentio mogeiijk zal zijn, de vrij moeilijke procedure van formeel congres te vermijden. Frankrijk. Deloassé. De Eclair verzekert dat, gedurende zijn verblijf in Frankrijk, Deloassé heeft gezegd dat hij er niet over dacht altijd to Petersburg te blijven en dat hij zou trachten een opvolger te vinden, want hij stelt de politiek boven de diplo matie. zijn vrijmoedigheid aangroeien on vroeg „Wel, dokter, hoe denkt u over den toestand van mijn meester Oogenblikkelijk zette sir James zijn gelaat in een professioneele plooi, schudde het hoofd oen weinig en ant woordde bedachtzaam„Waar leven is, is hoop.” „Dokter...” Bateman zweeg een oogenblik. „Mijnheer....” „Spreek, vooruit! Wat wilt ge zeg gen ?V’ „Dokter,” begon de hofmeester, ter wijl hij de karaf met den heerlijken wijn in de hand gereed hield om nog eens in te schenken, „ik bid u, sta mij toe, dat mijn meester nog eens van deze madera proeft. Het is zoo hard, mijnheer, werkelijk, het is zeer hard, dat hij geen dropje van dien kostelijken wijn mag drinken, terwijl hij er kelders vol van heeft. Hij lijkt nu'iemand op zee, aan alle kanten door water om ringd en toch stervende van de dorst. Ach dokter, hij heeft zyn leven lang van den besten wijn gedronken, hij had er overvloed van 1 Ach laat hem een enkel glas drinken „Bateman, Bateman,” riep Mr. Reedy verschrikt uit, „wil je dan je meester vermoorden Een glas wijn is voor hem hetzelfde als een glas vergif!” „Wel”, viel nu sir James in, een CHINA. De opium De Chineesche Regeering schijnt den stryd tegen het opiumgebruik die tijdens de revolutie op den achtergrond was getreden met kracht te hervatten. De Minister van Buitenlandsche Zaken hoeft thans, uit naam van de Chinecsëhe Regeering en van de pro vinciale autoriteiten, aan de En- gelsch—Chineesche opium-tractaat ter hand te nemen. De Chineesche Regee ring wenscht oen absoluut verbod van opium vervoer uit Engelsch Indiö in China. Een deel der pas gesloten vijfmo- gendhedenleoning, zal worden besteed voor den aankoop der opiumvoorraden, die in de haven van Sjanghai en van Hongkong liggen opgestapeld, de Chineesche autoriteiten geen verlof tot invoer wilde geven. Het parlement heeft zich reeds vereenigd met de door de Chineesche Regeering gedane stap. i my dierbaarder dan het oogen.” Ja, dat begrijp ik zeer goed”, ant- James, met den mond en volmaakt onverschillig goeden naam van Mr. Reedy. „Ik twijfel er ook volstrekt niet aan of gij hebt uw adellijken patient volgons de eischen der weten schap behandeld, als ge dit misschien bedoelt, Mr. Greedy.” „Mijn naam is Reedy, sir Jarnos. Doch dit doet niets ter zake. Ik wil u doen opmerken „Reedy, ja juist. Nu weet ik het, en ik zal het niet meer vorgeten. Maar gij wildet mij doen opmerken „In de eerste plaats, geachte heer,” antwoordde Mr. Reedy met ingebonden verontwaardiging, „vertrouw ik, dat ge een geneesheer niet aansprakelijk acht voor het overlijden van zijn pa- „Wel zeker nietVolstrekt niet 1” verklaarde sir James nadrukkelijk. „Daarvoor kan niemand aansprakelijk gesteld worden.” schen koning zoo’n hartelijke ontvangst hebben bereid en hij voegt er betee- kenisvol aan toe, dat dit bezoek juist valt in een tijd nu aller oogen op Frankrijk zijn gevestigd. Dan wijst de heer Hanotaux op den tijd van wantrouwen en eveneens op de ommekeer die in die verhouding heeft plaats gehad en dan zegt hij verder: Frankrijk moet zeker zijn dat het in den rug gedekt is, omgekeerd heeft Spanje er belang bij bevriend te zijn met Frankrijk, het eenige land waardoor Spanje met de buitenwereld verbinding kan krijgen. Dan zegt hij over de zeekusten het volgendeDe bevriende Spaansche kusten verzekeren Frankrijk een vei lige uitvaart naar de Mid'dellandsphe zee en Atlantische Oceaan. Spanje van zijn kant is volkomen veilig, wan neer de entente met Frankryk wordt aangevuld door een entente met En geland. Wie zou het durven aanvallen, wan neer de zee bewaakt wordt door zulk een macht? De Spaansche eskaders geflankeerd door de beide bevriende vloten, zouden een zeemacht vormen als wellicht nog nimmer bestaan heeft. Dit zijn directieven, welke men als uit vloeisel van het Koninklijk bezoek zich mag denken. Beide naties zijn voorbe stemd om elkaar te verstaan en el kaal te steunen als zusters en thans zijn zo dit ook. We zeiden gelooven we in den aanhef van ons artikel niet te veel. stijf naar achteren geborsteld wasin zijn bewegingen was hij rumoerig even als in zijn spreken, hij kon omstreeks veertig jaar oud wezen. De twee geneesheeren gingen de trap af naar de ruime hal, waar ver scheidene gepoederde livreibedienden stonden te wachten bij de deur der kleine eetzaaldaar was het tweede ontbijt gereed gezet en wachtte de hofmeester den beroemden dokter af met een chèqueboek in de hand. Mr. Reedy fluisterde eerst even met sir James, en daarop met den hof meester, die onmiddellijk daarna de chèque invulde voor een bedrag, gelijk staande met de verdiensten van drie maanden van den plattelandsdokter. Sir James nam de aangeboden chèque aan zonder er een blik öp te trap in druk gesprek met Mr. slaan, en stak het papier verfrommeld r - - in zqn vestzak, zoo achteloos of het niets te beduiden had. Toen de heeren aan tafel hadden plaats genomen bood de hofmeester sir James een glas maJera aan en vertelde daarbij, dat deze wijn twee maal de reis om Kaap de Goede Hoop had gemaakt; bemerkende hoe de harde trekken van den beroemden flokter een zachtere uitdrukking kre- jen onder den invloed van den heer sen wijn, gevoelde de oude dienaar Frankrijk en Spanje. Tusschen Frankrijk en Spanje heeft een enorme spanning geheerscht ten gevolge van beider optreden in Ma- rokko.Telkens deden zich kwesties voor tusschen beide partijen en menigmaal dreigde de woordenwisselingen, die er het gevolg van waren in een meer ernstige strijd te ontaarden. Gelukkig echter is dat voorkomen. Dank zij den goeden wil van beide kanten is er een schikking getroffen, Waarbij ieders belangensfeer duidelijk is aangegeven, zoodat de kans op verwikkelingen vrijwel voorbij is. Na die ontspanning van den toe stand is de verhouding tusschen beide landen veel verbeterd ook vooral door het optreden van Engeland. Die verhouding is thans zelfs zoo goed, dat koning Alfons bij zijn buur man Frankrijk op visite is geweest. Natuurlijk is aan dit bezoek een poli tiek karakter toegekend. Wel werd dit. direct tegengesproken, maar men weet dat in de politiek heel vaak een de menti een bevestiging beteekent. Als een ontkenning van eenig poli tiek doel voerde de Spaansche premier Romanes aan dat hij en niet de Spaan sche minister van buitenlandsche zaken den koning vergezelde. Aan don anderen kant wees mon er echter op, dat zoowel van de zijde van Frankrijk als van die van Spanje een nauwefe toenadering vrij algemeen gewenscht wordt. In deze dagen van angstige span ning in de Europeesohe politiek, tracht elke partij zich dermate te versterken, dat het een eventueele vijand zou kunnen veipletteren. Vandaar dat de Driebond zich in het algemeen verzet heeft tegen te sterke Balkanstaten die door hun vriendschappelijke gevoelens voor Rusland een te groote steun konden worden voor de Triple En tente. Ondertusschen zou Frankrijk de steun van Spanje zeer goed kunnen gebruiken. Het zou een eventueele oorlog (met Duitschland denken na tuurlijk de chauvinisten) aan de Spaan sche zijde gedekt zijn. Het best laten zich de verwachtin gen afleiden uit een artikel van den oud-minister Gabriel Hanotaux, in de Figaro. Allereerst wijst hij er op, dat Frank- rijks hoofdstad en de pers den Spaan-

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1